Tekort aan monteurs zal zich in de toekomst wreken ■Rumoer rondLeiderdorpse opdracht voor kunstwerk §HANS JONAS MET LANDSCHAPPEN '".EN INSEKTEN brouwen MOMENTEEL 2100 PLAATSEN TE WEINIG )leiten voor 1 reiligere rooweg ABOP tegen afvloeien oudere onderwijzers Johannahuis Wassenaar wordt uitgebreid PARIJS Laadscommissie toch akkoord et verkoop onroerend goed BEIDEN ficidaeComcwl VRIJDAG 3 FEBRUARI 1984 PAGINA 7 Katapultsin winkel LEIDEN Veertig katapults met een totale verkoopwaarde van ongeveer zeshonderd gul den zijn gisteren in beslag ge nomen in een winkel aan de Haarlemmerstraat. De kata pults waren te koop voor ƒ15,50 en ƒ13,95. Kort geleden hield de politie een inzamelingsactie van kata pults, die als verboden wapens gelden. Niet meer dan vijf ka tapults werden toen ingele verd. De winkelier is geverba liseerd wegens verboden wa penbezit. /oobridge weer open /OUBRUGGE De Woubrugse jugdsoos „Woobridge" gaat vanavond leer open. Gedurende maand januari locht de sociëteit niet draaien, en W van Woubrugge hadden het erbod uitgevaardigd vanwege de loeilijkheden, die zich voordeden in e nacht van oud- naar nieuwjaar, oen ontstond er een vechtpartij, waar- ij enkele jongelui met glasscherven ■erden verwond. en W hoopten dat door tijdelijke slui ng van verenigingsgebouw De Wijk Dor de jongeren, de gemoederen enigs- ins zouden bekoelen. Het bestuur van e jeugdsociëteit toonde zich overigens jterst ongelukkig met de voorgevallen «geregeldheden. Radiopiraat stoorde Ursulakliniek WASSENAAR De Ursulakliniek in Wassenaar is sinds gisteravond verlost van een radiopiraat die steeds voor sto ring bij de medische apparatuur zorgde. De zender gebruikte de frequentie waarop ook die apparatuur werkte. De politie heeft gisteravond de bewuste zender in een woning aan de Rozen- steinstraat in beslag genomen. Tegen de 45-jarige eigenaar is proces-verbaal op gemaakt. Overigens werd gisteravond ook nog een andere zendamateur be zocht. Een 18-jarige bewoner van een woning aan het Van Polanenpark kreeg ook politiebezoek. Bij hem wer den een verboden „bakkie", dat storing verzorgde bij modelbouwers, en een FM-zender die in de wijde omgeving voor storing zorgde, in beslag genomen. Bronzen beeld verdwenen VOORSCHOTEN Bij een inbraak in een woning in Voorscho ten is in de nacht van 'woensdag op donder dag een bronzen beeld en zilveren servies ge stolen. De inbrekers kwamen het huis aan het Kennedyplein bin nen door met een voorwerp door de brievenbus de deurk nop open te draaien. De waarde van de ge stolen goederen is niet bekend. Begeer maakt Ui ver-penning VOORSCHOTEN De Ko ninklijke Begeer in Voorscho ten, beter bekend als de zilver- fabriek heeft een officiële ge denkpenning uitgebracht naar aanleiding van de historische vlucht met de tot Uiver omge doopte DC 2 die momenteel wordt gemaakt. Deze penning draagt aan de voorzijde de af beelding van de DC 2 en de tekst „Uiver Memorial Flight, 1934 London-Melbourne 1984" en aan de achterzijde een kaartje van de route van de Uiver met de namen van alle landingsplaatsen. De penning wordt vervaardigd in zilver en roodkoper. OORDWIJK Een aantal rouwen uit Noordwijk en pordwijkerhout is een actie ;Hlgonnen om het fietspad ngs de Gooweg veiliger te JM aken. Dit pad is tot halver- lege Noordwijkerhout omge- r In door struikgewas en bo- kidien slecht verlicht. Veel rouwen en meisjes durven 's ronds van dit fietspad geen •bruik te maken uit angst ingerand of lastig gevallen te ■PiHÉprden. Het aantal bij de poli- Kfpw»? aangemelde gevallen zou. jperkt zijn, maar daarbij ,oet rekening worden gehou- met het feit, dat de slacht- fers lang niet altijd aangifte Ian aanranding of verkrach- ng doen. Daar het fietspad de lige verbinding is, waarvan rouwen en meisjes gebruik annen maken worden ze in jn vrijheid beperkt. De actie- Ijersters wensen dat de over- chtelijkheid van het fietspad jrbeterd wordt. Zij denken larbij aan het snoeien van de ruiken tussen het fietspad en e weg, het aanbrengen van tn goede verlichting, het pa- Jouilleren van de politie op de en dergelijke. Het rij- ilpad ligt gedeeltelijk op jrdwijks grondgebied en r het overige gedeelte op territoir van Noordwijker- lut. Het is dan ook de bedoe- ig dat de verzamelde hand- ;eningen te zijner tijd aan beide gemeentebesturen •rden aangeboden. Voor informatie omtrent de lie kan men zich wenden tot rievrouw Pearl Braun-Nowy- tad, telefoon 01719-16346 of A mevrouw Anneke Diemei, I siefoon 02523-5189. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG/VOOR SCHOTEN De vraag naar leerplaatsen in de garagebedrijven is mo menteel groot. De auto markt is in '80 namelijk fors ingestort hetgeen een verlies aan werkgelegen heid van 20 procent tot gevolg had. Hierdoor liep ook het aantal beschikba re leerplaatsen voor jon geren fors terug. Boven dien is het verloop van gediplomeerde monteurs in de garagebedrijven bij na stil komen te staan waardoor de instroom van jongeren gering is. Momenteel wachten 3900 jon geren op een leerplaats waar van er echter maar 1800 be schikbaar zijn. Het gevolg hiervan is dat een groot aantal jongeren hun schoolkeuze niet kunnen voortzetten met een carrière in het motorvoertui- Een kijkje in de werkplaats van de VAM In Voorschoten. gen- of tweewielerbedrijf. Bo vendien kunnen er in de toe komst problemen ontstaan wanneer blijkt dat, als de markt zich aantrekt, er te wei nig vakbekwame monteurs voor handen zijn. Volgens het jeugdplan moet het beschikba re aantal monteursplaatsen op geschroefd worden naar 2500. In de traditionele opleiding werkten de jongeren vier da gen per week op een leerplaats in een garagebedrijf om één dag per week aanvullend on derwijs op de streekschool te volgen. Na invoering van de deeltijdarbeid wordt 2,5 dag per week in de garage doorge bracht, 2 dagen op school ter wijl een halve dag wordt be steed om in groepsverband ex tra ervaring in het garagebe drijf op te doen. De halve dag (in praktijk één hele dag in de twee weken) is bedoeld om kennis op te doen in een ander bedrijf dan waar de leerling- monteur een leerovereen komst heeft. Op die wijze le ren zij verschillende automer ken kennen. De uitbreiding met één dag school zal vooral worden besteed om de jonge ren om te leren gaan met de toenemende vrije tijd die in de toekomst bijvoorbeeld door de invoering van algehele ar beidstijdverkorting kan ontstaan. In het garagewezen is de werkweek nu reeds te ruggeschroefd van 40 naar 38 uur. Werkgevers zullen voor het in dienst nemen van jongeren in deeltijdarbeid een ruime ver goeding krijgen. Terwijl voor een 'full-time'-overeenkomst een bijdrage van 6000 gulden per twee jaar per leerling wordt verstrekt, krijgt de ga ragehouder die twee-deeltijd werkers in dienst neemt 11.600 gulden per twee jaar. Extra aandacht schenkt het jeugdplan aan de opleiding van vrouwelijke monteurs. De interesse hiervoor blijkt te stij gen. Het aantal meisjes wat de afgelopen twee jaar aan de op leiding deelnam, steeg van 14 naar 27. Omdat te verwachten is dat meisjes enige technische achterstand ten opzichte van jongens hebben, wordt voor aanvullende begeleiding nog eens een extra premie van 3000 gulden per persoon per twee jaar uitgekeerd. De orga nisatorische uitvoering van het plan berust bij de Stichting Beroepsopleiding VAM uit Voorschoten. Voordat het jeugdplan per 1 augustus van dit jaar tot uitvoer zal worden gebracht, dient nog overleg ge voerd te worden met de minis teries van Onderwijs en Socia le Zaken. jEIDERDORP Er is enig rumoer ontstaan rond de pdracht die het Leiderdorpse college van B en W eeft verstrekt aan de Amsterdamse beeldende kunste aar Marthe Röling. Zoals bekend betreft de opdracht oorlopig het maken van een ontwerp van een kunst werk waarmee de achterwand van de raadzaal moet worden verfraaid. Wanneer het ontwerp in de smaak alt wordt een definitieve opdracht gegeven. De kos- >n van het geheel bedragen dan ƒ20.000,-. (gingen van D'66 fractievoorzitter Ruud Stam gisteravond in raadscommissie sport en welzijn wethouder mevrouw Irma ihner (VVD) onderuit te halen, liepen stuk op haar onverzet- ijke houding en gebrek aan steun in de commissie. Stam ver- onderde er zich over, dat de opdracht niets te maken had met tn stimulering van het plaatselijke kunstbeleid. Hij had liever |gf ïzien dat kunstenaars uit Leiderdorp en omgeving bij opdrach ten in het kader van de zogenoemde 1%-regeling werden be trokken. Het beste middel daartoe vond hij een openbare in schrijving. De aankoop zelf beschouwde Stam als een prestige object. Het CDA-raadslid P. v.d. Kwaak hekelde de bekrompen instel ling van Stam. Wethouder Gehner maakte duidelijk dat er een verschil is tussen de 1%-regeling (het percentage van de bouw kosten van een openbaar gebouw bestemd voor de aankoop van kunstwerken) en het kunstbeleid. Zij herinnerde er aan dat de raad de aankopen voor kunstwerken had gedelegeerd aan het college. Voor de discussie over het kunstbeleid verwees zij naar de kunstnotitie die het college binnenkort zal uitbrengen. Vol gens mevrouw Gehner was welbewust van een openbare in schrijving afgezien om teleurstellingen bij de plaatselijke kuns tenaars te voorkomen. Uitgangspunt van het college bij het aan schaffen van kunstvoorwerpen is dat ze aan kwaliteitseisen moeten voldoen. „Of iets mooi is, valt moeilijk vast te stellen. Wel moeten er meer mensen het mooi dan lelijk vinden. Eigen lijk maakt het niet uit of het mooi is, als het waarde heeft moet je het aanschaffen," zo verdedigde vrouw Gehner het collegebe- sluit. Een voorstel van het burgerraadslid Meiman (ex bestuurslid Cultureel Centrum De Hollandsche Tuyn) de opdracht aan Mar the Röling te bevriezen in afwachting van de kunstnotitie werd door mevrouw Gehner resoluut van de hand gewezen. „Ik peins er niet over de opdracht in te trekken. Uw advies wordt trou wens helemaal niet gevraagd. Het punt staat als mededeling op de agenda," zo merkte zij op. Vanaf de publieke tribune werd de discussie met meer dan ge wone belangstelling gevolgd door enkele plaatselijke kunste naars. Galeriehouder Rien van der Nat liet blijken dat de drui ven voor hem erg zuur waren. Hij vond de gevolgde procedure „een grote treurigheid". Een kusntwerk in het park „De Hout kamp" dat verwijst naar het raadhuis had hij beter op zijn plaats gevonden. Zeehondje aangespoeld NOORDWIJK Op het strand bij de Koningin Astridboulevard in Noord- wijk is gistermiddag een zee hondje aangespoeld. Een po litiepatrouille heeft het dier opgehaald en vanaf het bu reau werd vervoer naar het zeehondenopvangcentrum in Pieterburen geregeld. De po litie bracht het zeehondje naar het vliegkamp Valken burg en daarvandaan heeft een piloot van Pieterburen het dier met een helicopter meegenomen. Bromfietser gewond in Rijnsburg RIJNSBURG Een bromfietser uit Rijns- burg brak zijn boven arm toen hij gister avond om half zeven in zijn woonplaats te gen een auto opbotste. Dé automobilist reed op Oegstgeesterweg en wilde linksaf de Smid straat ingaan. Bij het nemen van de bocht zag hij de bromfietser niet. Het slachtoffer moest naar het AZL worden vervoerd. Vrouw aangereden door wegpiraat LEIDERDORP Een 32-jarige Leiderdorpse vrouw raakte levensgevaarlijk gewond toen zij gistermorgen in haar woonplaats door een auto werd aangereden. De automobilist, een 34-jarige man uit Oegstgeest reed omstreeks halt elf met grote snelheid over het Engelen- daal yoor de kruising met de Gallaslaan over de strook voor het verkeer voor linksaf maar ging toch rechtdoor om zo een file wachtende auto's te omzeilen. Deze wa gens stonden voor rood licht. Op het moment dat de fietster overstak, reed de Oegstgeestse automobilist op haar in. De vrouw is met ernstig letsel naar het AZL ver voerd. VOORSCHOTEN WIL GEEN OUDE(RE) SCHOOLTEAMS VOORSCHOTEN De bond voor onderwijzend personeel (ABOP) gaat niet akkoord met de afvloeiingsregeling voor onderwijsgevenden, zoals die is voorgesteld door het Voor- schotense college. De raads commissie van onderwijs be sprak dit voorstel gisteravond tijdens een vergadering. De raadscommissie wilde voorkomen dat steeds jongere onderwijskrachten de school moeten verlaten, waardoor het blijvende schoolteam bestaat uit oudere onderwijzers. In het onderwijssysteem is het name lijk gebruik om de laatsgeko- mene het eerst te ontslaan. En door het teruglopend aantal leerlingen moeten de school teams fors inkrimpen. De commissie besprak dan ook het voorstel om onderwijzers met 35 dienstjaren te laten af vloeien. Maar, zoals gezegd, daar gaat de onderwijsbond niet mee akkoord. Wethouder L.L. Marselis wil alsnog bij de ABOP pleiten voor een andere regeling om te voorkomen dat te veel jonge onderwijzers het veld moeten ruimen. De meerderheid van de com missie is akkoord gegaan met de naam „Elckerliic" voor de nieuwe basisschool naast het Cultureel Centrum. D'66 was tegen het voorstel. In eerste instantie voelde de commissie niet veel voor een dergelijke „zwaarbeladen" naam, maar de nieuwe school, een fusie van meerdere scholen, kon zich daar wel in vinden. Bo vendien bleek er geen goed al ternatief te bedenken. Jongeren die centraal willen wonen, kunnen op eigen initi atief groepjes gaan formeren van ongeveer vijf personen. Woonblokken De raadscommissie volgde daarmee het advies van de Stichting Jongeren Huisves ting. Eerder wilde de gemeen te zelf de jongeren uitkiezen, maar volgens de SJH heeft centraal wonen een betere kans van slagen wanneer jon geren hun eigen medebewo ners kiezen. In de wijk Noord- Hofland worden momenteel twee woonblokken gebouwd voor vijf jongeren per blok. Er moet een onderscheid wor den gemaakt tussen „publie ke" en „privaat-"verenigingen om tot een goed accommoda- tiebeleid te komen. Onder pri vaat vallen alle verenigingen, die tot doel hebben het beoefe nen van de eigen hobby. Zodra een vereniging meer is dan het bedrijven van de eigen hobby, kan de kwalificatie semi-publiek of publiek wor den gehanteerd. De gemeente wil bij de verde ling van beschikbare ruimten alleen zorgen voor de (semi- )publieke instellingen. De overblijvende ruimte komt ten goede aan de privaat(hobby- )verenigingen. Die moeten dan zelf maar kiezen tussen een gemeentelijk gebouw of een particulier gebouw zoals De Werf. Maar de raadscommissie kon gisteravond geen overeen stemming bereiken over wel ke verenigingen privaat of pu bliek bestempeld moeten wor den. Daarover wordt de vol gende keer verder gediscus sieerd. WASSENAAR Aan de Schouwweg in Wassenaar wordt momenteel volop gebouwd aan het bejaardenverzorgings huis Het Johannahuis. De verbouwing is nodig om de nog dertig bejaarden in Huize Rust en Vreugd, dat tot dezelfde stichting behoort als het Johannahuis, onderdak te bieden. Huize Rust en Vreugd zou gerenoveerd moeten worden, maar de kosten daarvoor zijn zo hoog opgelopen dat het onder één dak brengen van de tot de Wilhelmina Alidas- tichting behorende tehuizen als een betere oplossing wordt beschouwd. In totaal worden er 23 kamers bijgebouwd aan het al bestaande gedeelte. Het interieur van het Johanna huis wordt aan een grondige renovatie onderworpen. Het Johannahuis is indertijd opgezet door mevrouw Van Om meren, is van algemene signatuur en wordt vooral be woond door bejaarden van „gegoede stand", aldus de di rectrice, mevrouw Hoekstra. De werkzaamheden aan het nieuwe gebouw en de renovatie worden eind maart van dit jaar afgerond. Het biedt dan onderdak aan ruim 100 be jaarden. Zondag volgt een bezoek aan de Notre Dame, het Louvre (o.l.v. Nederlands sprekende gids). Place du Totre In het charmante Montmartre en wordt de thuisreis aanvaard. Gelogeerd wordt in het Sotra Motel Relais des Chartreux. waar 2x wordt overnacht. Daar worden ook de eenvoudige, maar goede maaltijden geserveerd, alsmede 's morgens het typisch Franse ontbijt. De overige maaltilden zijn voor el- gen rekening. De prijs van deze aantrekkelijke trip is slechts225.* per persoon Hiervoor krijgt u een comtortabele tweepersoonskamer met douche en tollet. 2x ontbijt en 2x avondmaaltijd. De entrees zijn in deze prijs inbegrepen. Voor een 1-persoonskamer is een toeslag van 30.- verschuldigd. Combinatie reisverzeke ring f 6.- p.p. 5.- poliskosten. Inlichtingen en boekingen: telefonisch /(ÏT-r1 Bil H I H H F-H f"S onder nr. 070-190882 (van maandag kJIJ lllVl JL JL LU POSTBUS 16050 *-|l straat 71. Den Haag op de hoek van 2500 AA S-GRAVENHAGE het Spul) en Coolsingel 67. Rotterdam TEL. 070-f90882 flfT IWJ v (to stadhuis). (MAANDAG T/M VRIJDAG TUSSEN 9 EN 13 UUR) atie. iEGSTGEEST De wat jmbere landschappen Sijigan Hans Jonas zijn tot en méet 17 februari te zien bij Jacques van Bel- aan de Langevoort 11 Oegstgeest. Het gaat om expositie van schil- en tekenwerk. Het en ex- te noemen. Jonas, inwoner van Zoe- is autodidact. Niette- is hij lid van de kunste- arsvereniging Arti et Indus- ae. In zijn landschappen, le lege landen zonder men sen draait het om de tegenstel ling tussen aardoppervlak en de hemel. De verlatenheid van het veen, het strand of de wei de inspireert hem, suggestief verwerkt in vloeiende lijnen, tonalistisch weergegeven. Verder zijn er van de hand van de kunstenaar tekeningen van insecten te zien; geen na turalistische uitbeeldingen maar spontane arabesken, waarin toch het wezen van deze dieren is gekarakteri seerd. De tentoonstelling is maandag tot en met donderdag te zien van negen tot zes uur, vrijdag van negen uur 's ochtends tot negen uur 's avonds en zater dag van negen tot vijf uur. ASSENAAR Beroering in de Wassenaarse missie financieel-eco- zaken toen daar de van twee gemeente- aan de orde kwam. la een flinke gedachtenwisse- ng ging de commissie toch n gJckoord met de verkopen, die n gemeente 530.000 gulden 3 (jleveren. de gemeente Wassenaar van haar bezittingen ver kan dat nog wel eens vraagtekens oproepen, van raadsleden. Zo bestaat de indruk dat sommige van die transacties onderling worden geregeld. De recente verkopen van het pand Schoolstraat 49 en een stuk bouwgrond op de hoek van de Sophialaan en de Buurtweg leverden opnieuw genoeg stof voor twijfels op. Centrale vraag was of de door de gemeente gevolgde proce dure wel de meest juiste was. L. Hoogewegen (CDA) was van mening dat enkele poten tiële kopers geen reële kans was gegeven om een bod uit te brengen. Tevens had hij zijn twijfels over de verkoopprij zen. Drs. R. Nieuwenhoven (D'66) zei: „Met regelmaat wordt de indruk gewekt dat de verkopen niet kloppen. Ik ga dit zo langzamerhand pijn lijk vinden." Hij doelde hierbij op vragen van het CDA over andere recente gemeentever kopen. Wethouder Barning legde uit hoe de gemeente heeft gehandeld: „Wij laten eerst taxeren door een erkend makelaar uit Wassenaar. De makelaar brengt het pand op de „beurs" waar alle make laars van de regio op de hoogte worden gesteld van de prijs van het object. Het is tot nu toe niet gebeurd dat een pand onder de taxatieprijs is ver kocht."

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7