Italiaanse auto's rijden in de toekomst op wijn Corner moet alsnog aftreden reserveren 240 miljoen voor Woensdrecht CekUeSotruwi Raad van Europa breekt debat over Turkije af POOLSE COMMUNISTEN HERVATTEN CAMPAGNE TEGEN WALESA ]heysson bezoekt kolonel Khadaffi 4-DAGEN LONDEN- «fSIJTHOFF PERS „VS beschermen brein achter moord op Romero" iiïITENLAND VRIJDAG 3 FEBRUARI 1984 PAGINA 13 rotest Nijpels igen uitblijven ttreisvisum dissidente HSTERDAM De fractieleider n de VVD in de Tweede Kamer, jpels, heeft in een brief aan Sovje- mbassadeur Beletski geprotes- gdv»rd tegen de weigering van de go^sen mee te werken aan een uit- Désv'sum voor de dissidente Irina vaPvn'na- Zij zat tot vorig jaar een ftes&f vanwege haar strijd tegen len'prtiik van de psychiatrie voor po- 3EReke doeleinden en werd septem- eent vorig jaar door Nijpels uitgeno- et rfd naar Nederland te komen. In vember vorig jaar bezocht Nijpels er pa Grivnina in Moskou. Thatcher in Hongarije Met bloemen en een kus werd de gedeeltelijk in bont gestoken Britse pre mier Thatcher gister avond verwelkomd op het vliegveld van de Hongaarse hoofdstad Boedapest. Haar vier daagse verblijf in Honga rije is haar eerste bezoek aan een Oosteuropees land. Verwacht wordt dat tijdens de besprekin gen met de Hongaarse leiders voorstellen zullen worden besproken om de gesprekken tussen Oost en West weer op gang te brengen. Frans parlement neemt kritiek op Mitterrand niet PARIJS Drie Franse parlementsleden moeten de helft van hun maandsalaris over maart inleveren, als straf voor verdachtmakingen jegens president Mitter rand. Tot deze ongewone straf besloot gisteren het Franse parlement omdat de parlementariërs, allen be horend tot de oppositie, het oorlogsverleden van Mitter rand in twijfel hadden getrokken. De drie politici vin den overigens dat hun uitspraken verkeerd zijn uitge legd. Zij deden hun uitspraken nadat de rol van de communisten in de oorlog en die van de persmagnaat Robert Hersant, die geen brandsschoon oorlogsverleden heeft, ter sprake was gekomen. „En Mitterand? Wat deed Mitterrand vlak na de oorlog? Mitterrand heeft een verleden", was de reactie van de drie politici. De verontwaardiging was groot, want Mitterrand is onder scheiden voor zijn verzetsrol in die tijd. Londen tegen VN-troepen op Falkland Eilanden LONDEN Groot-Brittannië voelt niets voor het idee van Argentinië een vredes macht van de Verenigde Naties op de Falkland Eilanden te stationeren. Zo rea geerde gisteren het Britse ministerie van buitenlandse zaken op de verklaring van de president van Argentinië, Raul Alfon- sin. Deze had gezegd dat als er een VN-vredesmacht naar de eilanden komt, Argentinië ook officieel een eind zal ma ken aan vijandelijkheden. Overigens zou er de afgelopen maanden, met bemidde ling van Zwitserland en Brazilië, in het geheim door beide landen zijn onderhan deld. Die gesprekken zouden geen resul taat hebben opgeleverd. Verhoging VS-hulp aan Turkije valt verkeerd in Griekenland ATHENE Griekenland heeft de Verenigde Staten er van beschul digd een Amerikaans-Griekse over eenkomst te schenden door een ver hoging voor te stellen van de mili taire hulp aan Turkije. De Griekse onderminister van buitenlandse za ken, Kapsis, ontbood de Ameri kaanse ambassadeur om het Griekse protest over te brengen. Volgens de deze week ingediende begroting voor 1985 staat, dat de regering- Reagan de militaire hulp aan Tur kije met 40 miljoen dollar wil op voeren. ideri Dbld ■rwe oed^an onze correspondent Cees nirri Manders) Dor iOME Ook Italië, dat melp het gebied van de pu- ziplieke gezondheidszorg f|n^len achterstand van jaren N^eeft op de rest van ijkefVest-Europa, is er nu hieichtergekomen dat het pod in de benzine een bevaar is voor de volks- [ezondheid. Besloten is er vat aan te doen. Om de iplossing niet al te ver ran huis te zoeken, wordt ^yverwogen het lood te ^^ervangen door alcohol tit wijn. Brusselse voorschriften te len de aanwezigheid van lood de autobrandstof, dateren ^Hran 1977, maar Italië heeft tot jog toe nagelaten zijn olie- haatschappijen en zijn auto- jroducenten wettelijk te ver- islichten de noodzakelijke Voorzieningen te treffen. Toch mogen de EG-landen fanaf 1 januari 1985 geen au- lo's meer produceren, die niet aan het verbruik van lood vrije benzine zijn aangepast. In Italië zijn het de laatste tijd vooral de milieugroepen, die de publieke opinie wijzen op de grote gevaren van de lood- vergiftiging. In vrijwel alle grote steden zijn acties onder nomen om overheid en pu bliek van de gevaren te door dringen. Dit heeft enkele par lementariërs in Rome ertoe overgehaald een wetsvoorstel in te dienen, dat eindelijk de EG- voorschriften uit 1977 bindend zal moeten maken. De Italiaanse benzine is vuiler dan die van andere Europese landen; wat hier regel is (0,4 gram lood per liter) is elders nog maar uitzondering. Ne derland en de andere Westeu- ropese landen hebben maatre gelen in voorbereiding om het loodgehalte per liter benzine terug te brengen tot voorlopig 0,25 gram en uiteindelijk nog maar tot 0,15 gram, precies zoals Brussel het wil. Omdat de benzine in Italië vuiler is dan elders, is hier de loodvergiftiging ook groter: rond de 50 microgram per li ter bloed. In Nederland is dat ruim 10 microgram lager, en in Denemarken en Groot- -Brittannië zelfs 25 micro gram lager. Het Italiaanse ministerie van landbouw heeft nu de weten schap aan het werk gezet om te kijken of alcohol uit wijn het lood kan vervangen. De eerste resultaten zijn onver deeld gunstig. Loodvrije ben zine die voor 10 procent uit alcohol bestaat zou geen al te drastische technische ingre pen in de moter behoeven, en het prestatievermogen van die motor niet verminderen. Als de met wijn aangelengde benzine inderdaad het Ita liaanse wagenpark van ruim 18 miljoen auto's aan de gang kan houden, zal dat Italië een flinke slok op de energiebor rel schelen. Bovendien, en daar gaat het het ministerie van landbouw juist om, zou den de Italiaanse wijnboeren er mee gebaat zijn, omdat zij op het ogenblik en in de toe komst hun wijn niet aan de straatstenen kwijt kunnen. Brazilië en de Verenigde Sta ten zijn in dit verband de voorbeelden waar Italië zich naar kan richten. Daar heeft de automobilist de keuze uit twee mogelijkheden: loodhou dende benzine en alcoholhou dende benzine. Volgens het ministerie van landbouw in Rome moet dat ook voor Ita lië in de toekomst mogelijk zijn. Maar in dit enthousiasme gaat Italië voorbij aan de negatieve adviezen van de Europese consumentenorganisatie en van het Europese milieubu reau. Deze zeggen allebei dat het vervangen van lood door alcohol of ether de situatie niet werkelijk verbetert, want lood in de benzine is slecht voor het zenuwstelsel, en al cohol in de benzine veroor zaakt kanker. De enige echt gezonde oplos sing is de olieraffinaderijen te dwingen het octaangehalte van de benzine te verhogen door intensievere raffinage en niet door toevoeging van lood. In Italië komt het daar voor lopig nog niet van, ook al is de bewustheid de laatste tijd gegroeid dankzij de milieu groepen. UD-NAVO-GENERAAL: jNN In West-Duitsland is door de oppositie partijen en een Vot deel van de pers vernietigende kritiek geleverd op het be- Vfit van bondskanselier Kohl zijn minister van defensie, Wör- r, te handhaven. Deze had generaal Kiessling ontslagen we ns vermeende homoseksuele contacten. .U-leider Strauss, die al geruime tijd terug een wijziging van t huidige kabinet had verdedigd en zelf een ministerspost am- lerde, gaf geen uitvoerige reactie op het besluit van Kohl. Te gen journalisten wilde hij slechts kwijt dat hij„niets met het be sluit van Kohl te maken heeft gehad". De voormalige plaatsvervangend bevelhebber van de NAVO in Europa, de Westduitse oud-generaal Schmuckle, herhaalde zijn eis dat minister Wörner alsnog moet aftreden, omdat deze nu zelf „lichtgelovigheid" en „fouten" in de zaak-Kiessling heeft toegegeven. Schmuckle heeft zich vanaf het begin als verdedi ger van Kiessling opgeworpen. leeuwpaleis nlegt, zoals rder deze lS. «ek gebeurde, n voor de in- -s- tners van Sap- ro eigenlijk ;t genoeg eeuw uit de mei naar be den komen llen. Aanhou- nde vorst en n dik pak eeuw is name- een eerste reiste voor n van Sappo- s belangrijke itiviteiten, het irlijke sneeuw- itival. Een van pronkstukken h dit jaar is n getrouwe pie van Buc- igham Palace Londen (foto). Kamerleden boos weg uit bijeenkomst over Suriname WAGENINGEN De Twee de-Kamerleden Knol van de PvdA en Weisglas van de VVD zijn gisteren boos wegge lopen uit een forumbijeen komst over Suriname in Wa- geningen. Dat gebeurde nadat de heer J.Hok, de voorzitter van de Nederlandse afdeling van de PALU (de partij van Suriname's ex-premier Ali- bux) had gezegd dat Neder land mede-verantwoordelijk is dood van vijftien Surinamers op 8 december 1982. Met name de heer Knol ontstak daarop in woede en eiste dat Hok zijn woorden terugnam. Toen Hok dat weigerde verliet Knol de zaal, gevolgd door Weisglas. Uitspraken Brezjnev geschrapt MOSKOU De laatste uitgave van de „Geschie denis van de Communisti sche Partij van de Sovjet- -Unie" mag dan op de vo rige lijken, helemaal het zelfde is zij niet. In de ze vende druk van dit naslagwerk, de eerste sinds Joeri Andropov aan de macht is, zijn alle cita ten van Leonid Brezjnev weggelaten. In de pas vij- fien maanden geleden uit gegeven laatste geschiede nis van de partij waren nog fragmenten opgeno men van Brezjnevs toe spraken tussen 1947 en 1981. Deze zijn nu in het 783 pagina's tellend boek werk systematisch vervan gen door verwijzingen naar resoluties van de par tij. Het eerbetoon aan de voormalige, in november 1982 overleden partijleider wordt nu in een paar re gels samengevat. Als "trouwe voortzetter van het werk van Lenin en fervent patriot", was hij „een prominente strijder voor de vrede en het com munisme en een groot po litiek en staatsman". Op merkelijk is ook dat de schrijvers de nadruk leg gen op de lange weg die nog te gaan is voor de ver wezenlijking van het com munisme. In de deze week gepubliceerde Ameri kaanse defensiebegroting voor het jaar 1985 zijn voor het eerst bedragen gereserveerd voor een mogelijke uitbreiding van de faciliteiten op de vlieg basis Woensdrecht, zo be vestigt de Amerikaanse ambassade in Den Haag. Het gaat om een bedrag van 81 miljoen dollar (ruim 240 miljoen gulden) dat hoofdzakelijk besteed zal worden voor de huis vesting van Amerikaanse militairen en voor de be veiliging van de vliegba sis, wanneer daar op zijn vroegst in 1986 achten veertig kruisraketten wor den gestationeerd. In een toelichting op de Ame rikaanse defensiebegroting van 1984 was slechts sprake van een „bare base" waar de kruisraketten zouden worden gestationeerd. Er waren toen nog geen bedragen gereser veerd hetgeen tot speculaties leidde dat de Amerikanen niet langer geloof hechtten aan een positieve beslissing ten aanzien van de plaatsing van de kruis raketten in Nederland. In juni wees het kabinet Lubbers de basis Woensdrecht aan als mo gelijke plaats voor die rakket- ten. In het voorjaar zal daar over een definitieve beslissing genomen worden. De Westduitse minister van buitenlandse zaken Genscher zei gisteren na gesprekken met premier Lubbers en mi nister Van den Broek, dat hij in de zaak van de kruisraket ten een positief besluit van Nederland verwacht. STRAATSBURG De zitting van de raadgevende vergade ring van de Raad van Europa is gistermiddag voortijdig be ëindigd, waardoor er geen uit spraak is gedaan over de aan wezigheid van twaalf Turkse parlementariërs in de Raad. Vele Euro-parlementariërs zeiden dat hiermee „een diep tepunt in de geschiedenis" van de Raad van Europa was be reikt. Als officiële reden voor het af breken van de zitting werd een korte staking van de free lance tolken gegeven. Maar door verreweg de meesten Euro-parlementariërs werd dit gezien als een uitstekend ex cuus om nog geen uitspraak behoeven te doen over het lid maatschap van Turkije. Het is de eerste maal in ge schiedenis van de Raad van Europa dat een zitting voortij dig wordt beëindigd. Turkije is in grote mate zelf verantwoor delijk voor het mislukte over leg. Dit land eist als gewoon lid weer deel te kunnen ne men aan de zittingen van de Raad. Liberalen en Britse con servatieven zijn het hiermee eens, omdat zij vrezen dat Tur kije zich anders uit de Raad zal terugtrekken. De socialis ten willen echter een beperkte aanwezigheid van de „niet-de- mocratisch gekozen" Turkse parlementariërs. Zij willen dat er eerst een onderzoek wordt gedaan naar de gang van za ken in Turkije. De volgende zitting van de Raad van Euro pa zal plaatsvinden van 7 tot 11 mei in Straatsburg. WARSCHAU Het Poolse communistische bewind heeft gisteren de mediacampagne te gen vakbondsleider Lech Wa lesa hervat door hem opnieuw te beschuldigen van financiële knoeierijen en eigendunk. De campagne was opgeschort na dat in oktober aan Walesa de Nobelprijs voor de vrede was toegekend. „U toont hardnek kige neiging om uzelf boven de wet te plaatsen", schreef de regering in een uitzonderlijke openbare reactie op een privé- brief, die Walesa op 29 decem ber aan de Poolse leider gene raal Wojciech Jaruzelski had gestuurd. In die brief deed Walesa beklag over stelselma tige pesterijen door de autori teiten. Zowel de brief van Wa lesa als het antwoord daarop werden gisteren gepubliceerd in een officiële krant in Wale sa's woonplaats Gdansk. In het antwoord op de brief stond dat tot publicatie was besloten om dat Walesa afschriften van zijn beklag zou hebben doorge speeld aan de westerse pers. Walesa ontkent dat evenals westerse persbureaus. In het antwoord wordt onder meer gezegd dat Walesa een miljoen gulden heeft vergaard aan prijzen. Walesa zegt alle prij zen te hebben afgestaan. Familie Wallenberg begint proces in VS WASHINGTON De familie van de Zweedse diplomaat Raoul Wallenberg, die aan het einde van de Tweede Wereld oorlog, door de Sovjet-Unie werd gevangengenomen en sindsdien is verdwenen, is een proces tegen de Sovjet-Unie begonnen. De familie probeert op deze manier de diplomaat vrij te krijgen. Tegelijkertijd eist de familie een schadever goeding van 39 miljoen dollar van de Russische staat. VRIJS De Franse minister n buitenlandse zaken, ieysson, komt vandaag in de rbische hoofdstad Tripoli n, waar hij met kolonel ladaffi over het conflict in jaad zal spreken. Het is de rste keer dat Parijs op topni- au met Lybië over deze festie spreekt. Om de Tsjadi- he president Habré niet voor t hoofd te stoten, heeft Pa rijs tot nu toe altijd „bood schappers" naar Tripoli ge stuurd. Na de mislukte poging van de organisatie voor Afrikaanse eenheid (OAE) in Addis Abeba om de Tjadische leider en zijn rebellerende tegenstander Goekoeni Oueddei (bondge noot van Lybië) nader tot el kaar te brengen, is een direkt kontakt met Khadaffi echter onvermijdelijk geworden. De vorige week door mannen van Oueddei neergeschoten Franse jager riskeerde tevens het con flict te doen ontsporen. Door Cheysson te ontvangen bewijst kolonel Gadhaffi, die altijd en onlangs nog in een radio-uitzending beweerde dat „zijn land geenszins betrokken is bij het conflict in Tsjaad en er geen troepen heeft", het te gendeel. Eerder deze week verklaarde Khadaffi tevens te willen voorkomen dat „de ver houding met Frankrijk ver slechtert". IUITENHEER (ADVERTENTIE) Met uw krant WlMnQAR reis met II IHM9 Vn extra excursies Vertrek MAANDAG 5 MAART A.S. Londen de bruisende wereldstad heeft een overvloed aan bezienswaardigheden. Oude tradities handhaven zich naast mo derne attracties en maken deze wereldstad tot een aantrekkelijk reisdoel Aangezien er In Engeland heel veel te zien is hebben we aan onze bekende 3-daagse minltrlp dit keer een extra excursie dag toegevoegd. MAANDAG 5 MAART A.S. vertrekken we per luxe touringcar uit Den Haag/Rotterdam naar Londen. Aldaar wordt gelo geerd In het bekende Queens Hotel. Dinsdagmorgen rijden we naar Londens city en kunt u gezellig winkelen of de tijd naar eigen Inzicht anders besteden, 's Middags staat de touringcar klaar voor een slghtseeingtour aoor Londen en kunnen de Westminster Abbey, de St. Pauls Cathedral en de Tower worden bezocht. Dinsdagavond wordt in het Prince Edward Theater de bekende musical Evita bijgewoond. (Entree bij de reissom begrepen). Woensdag verlaten we de stad en rijden naar het sfeervolle WINDSOR. Hier is gelegenheid om het bekende Windsor Castle, verblijf van de Engelse koninklijke familie onder leiding van een Nederlands sprekende gids te bezichtigen Bovendien is in Windsor de schitterende Royalty Railways exhibition te bezoeken, een natuurgetrouwe weergave van het bezoek door Koningin Victoria in t897 aan Windsor. Donderdagmorgen wordt de terugreis aanvaard via en met een bezoek aan CANTERBURY met z'n imposante kathedraal. Deze 4-daagse trip vormt een aantrekkelijke kennismakingsmogelijkheid O °V C met de rijke Engelse historie en kost slechts w73 jper persoon op basis van een 2-persoonskamer en halfpension. Toeslag 1-persoonskamer 75.-. reisverzekering 8.- per persoon 5.- poliskosten. In de prijs zijn begrepen: - de touringcarrels heen en terug - overtocht Zeebrugge-Dover/Dover-Calais - kamer met douche en toilet op basis van halfpension (- 3 x logies Engels ontbijt en 3 x diner) - stadsgids sightseeingtour Londen en Windsor Castle - entree Prince Edward Theater Niet Inbegrepen de overige entrees en andere persoonlijke uitgaven. Inlichtingen en boekingen: telefonisch onder nr. 070-190882 (van maandag t/m vrijdag van 9 tot 13 uur) of persoonlijk in ome vestigingen Spuistraat 71, Den Haag op de hoek van het Spui; en Coolsingel 67, Rotterdam (t.o. stadhuis). POSTBUS 16050 2500 AA «-GRAVENHAGE TEl 070-190662 Vroegere ambassadeur in EI Salvador: WASHINGTON De regering-Reagan houdt bewijs materiaal achter, waaruit blijkt dat de Salvadoraanse extreem-rechtse leider Roberto D'Aubuisson het brein is geweest achter de moord op aartsbisschop Oscar Ar- nulfo Romero in maart 1980. Robert White, in maart 1980 Amerikaans ambassadeur in El Salvador en later door de regering-Reagan vervangen, heeft verklaard hij in die tijd de betrouwbare informatie over de rol van D'Aubuissons aan Washington heeft doorge geven. White zal zijn verklaring maandag toelichten voor een subcommissie van het Congres. Naar zijn zeggen heeft D'Aubuisson, die kandidaat is voor de aanstaande presidents verkiezingen in El Salvador, vier mannen opdracht gegeven tot de moord. De ambassade was daar achtergekomen en had in telegrammen ook Washington op de hoogte gesteld. De oud-ambassadeur beschuldigde verder een groepje ballin gen in Miami (Florida) ervan achter de in El Salvador opere rende rechtse doodsekaders te zitten. Volgens hem kent Was hington de hoofdfiguren bij naam. Ze zijn verantwoordelijk voor de moord op honderden burgers. De regering-Reagan doet wat dit punt betreft net of haar neus bloedt, aldus Whi-

Leidse Courant | 1984 | | pagina 13