Knoop: „Menten laat ik nooit met rust Twee volle banen achter één deur kan niet meer!» P DE BOODSCHAP VAN STEEF WEHERS te BINNENLAND ZeidócOowianl VRIJDAG 3 FEBRUARI 1984 PAGIN, rot jge DEN HAAG Economen die het zouden moeten weten troeven elkaar af in optimistische voorspellin gen over de economische ontwikkeling in de ko mende maanden. Gezag hebbende mensen als dr. Duisenberg, de president van de Nederlandsche Bank, zeiden het ook deze -week weer: De economie is op een keerpunt aange- land. Ondanks al die -mooie verhalen stijgt de werkloosheid nog met sprongen. Even leek het er eind vorig jaar op, dat de stijging was af gevlakt en misschien wel snel tot stilstand zou komen. Intus sen is iedereen het er over eens, dat dit bedrieglijke schijn is geweest. Minister De Ko ning (Sociale Zaken) sloot vo rige week bij de behandeling van zijn begroting bepaald niet uit dat de werkloosheid (nu ruim 850.000) dit kalenderjaar het miljoen nog dicht zal nade ren of zal overschrijden. Die aanhoudende stijging van werklozen wordt niet zozeer veroorzaakt door nieuwe gol ven van ontslagen als wel de jaarlijkse stroom van veje tien duizenden die zich voor het eerst bij het arbeidsbureau melden voor een baan. Het gaat daarbij vooral om vrou wen en een groot aantal jonge schoolverlaters. Met name de laatste groep komt steeds moeilijker aan de slag. Tegen die achtergrond pleitte Steef Weijers, woordvoerder van de CDA-fractie op het ge bied van sociale zaken, vorige week voor een ingrijpende werktijdverkorting voor jon geren. Met name in de kwar- taire sector (onderwijs, welzijn, volksgezondheid) kunnen jon geren makkelijk overschake len op een 32-urige werkweek, natuurlijk met een navenant salaris. Dan nog, zo rekende Weijers uit, verdienen ze meer dan hun leeftijdsgenoten in het bedrijfsleven, die 40 uur moeten werken. Zijn suggestie heeft een aantal voordelen: Er zouden meer jongeren in de kwartaire sec tor aan de slag kunnen en de aantrekkingskracht die deze nu op mensen heeft door zijn relatief hoge salarissen neemt af. Bovendien zou een flinke werktijdverkorting in deze sector de realisatie van de door het CDA bepleite kortere werkweek voor nieuwe star ters op de arbeidsmarkt dich terbij brengen. Steef Weijers verkondigt al ja ren de boodschap dat met name jongeren korter moeten gaan werken. In 1981 ver scheen van zijn hand al een boekje onder de titel „delen van arbeid een hels karwei", dat de waarschuwing bevatte dat de werkloosheid (toen nog onder de 400.000) enorm zou oplopen en wel eens in de buurt van de miljoen zou kun nen komen, als er geen drasti sche herverdeling van werk zou komen. „Ze verklaarden me toen voor gek, ook in m'n eigen partij", zegt Weijers. In middels winnen zijn ideeën steeds meer terrein, maar komt ook het spookbeeld van het miljoen werklozen snel dichterbij. Het wordt tijd, vindt Weijers, dat de door de overheid gesub sidieerde sector nu eens ernst maakt met korter werken voor jongeren. Banken, de bouw en de metaal doen daar veel meer aan dan bijvoor beeld de gezondheids- en wel zijnszorg. Daar doet men vol gens Weijers teveel aan „na velstaren". Men is zo bezig de eigen bedreigde situatie te handhaven dat het aan elke creativiteit ontbreekt. Bij de spoorwegen, zo heeft Weijers bijvoorbeeld tot zijn verbijste ring vastgesteld, zijn maar 600 deeltijdbanen op een totaal van 27.000. Banen van 850 uur per half jaar in plaats van 1040 uur, dat zou de standdaardafspraak voor jongeren moeten worden. Per arbeidsorganisatie kan dat verschillend worden ingevuld: 32 Uur per week of eventueel na een aantal werkweken een week vrij. „We moeten eens af van het dogma dat een werk week 40 uur moet bedragen", zegt Weijers. „Nederland loopt kwartaire sector betreft met Om het probleem van de het dicht(er) draaien van de groeiende werkloosheid te be- subsidiekraan moeten worden strijden spraken CDA en VVD gedreigd. Voorwaarde voor bij de vorming van het kabi- subsidie moet dan als het ware net-Lubbers af dat vrijkomen- worden meewerken aan dit de arbeidsplaatsen in principe derde spoor van het kabinets beleid. Hetzelfde kan je ook toe gaan passen voor alle be drijven in de marktsector die piet overheidsgeld overeind gehouden worden". Anti-emancipatoir Weijers krijgt door zijn aan- zouden moeten worden omge bouwd tot 36- of 32-uurs ba nen. Veel is daar tot nog toe niet van terecht gekomen, zo blijkt ook al uit de woorden van Weijers. „Over die afspraak hebben zich alle logen en gogen over gebogen en zij zijn tot de con- -, - clusie gekomen dat dit alleen houdende strijd tegen twee maar kan voor functies waar volle banen per leefeenheid voor geen ervaring vereist is. van vriend en vijand vaak het Dus zegt iedereen nog steeds: verwijt „anti-emancipatoir" Gij zult 40 uur per week wer- bezig te zijn. „Ik wil het recht ken Hieruit blijkt weer eens op arbeid voor vrouwen niet dat men kennelijk eerst aan Steef Weijers, Tweede-Kamerlid voor het CDA: „Wordt de korte re werkweek in onderwijs, welzijn en volksgezondheid niet door gezet, dan moet met het dlcht(er) draaien van de subsidiekraan worden gedreigd". aantasten", zegt hij daarop. „Maar het recht op arbeid staat niet gelijk met een 40- urige werkweek. Dat aantal komt in onze grondwet ook niet voor. Welnu, je moet je problemen toesnijden naar de werkelijkheid. In goed part nerschap tussen man en vrouw kan worden bekeken hoe men aan het sociaal-eco nomische leven kan deelne men. Maar men moet dan wel zijn maatschappelijke verant- den lijve of van dichtbij moet ondervinden wat het betekent werkloos te zijn, voor men ei genlijk eens beseft wat het be tekent". „Economen roepen altijd maar dat herverdeling van werk niks voorstelt en dat het alleen maar lastig is. Werktijdverkor ting is ook niet economisch vertaalbaar en in te passen in de modellen van het Centraal Planbureau. Je kunt alleen in creativiteit ver achter in Europa. We zijn op dit punt net zo conservatief als we klein zijn". Tweeverdieners Het Kamerlid wijst er op dat bij 10 procent van de huwe lijkse samenlevingen boven de 35 jaar sprake is van tweever dieners. Beneden die leeftijd is dat 65 procent. „De generatie die komt leeft niet meer van uit de alleen-verdienersfiloso fie. Als je dan met een gewel dig arbeidsaanbod zit en een tegelijk afbrokkelende werk gelegenheid krijg je geweldige spanningsvelden in de samen leving". De ouderen hebben het er moeilijk mee dat zij soms op straat staat als alleenverdie ner, terwijl de twee-verdieners de banen hebben. Ik vind het maatschappelijk niet te verde digen dat je achter de ene huisdeur twee volle 40-urige banen vindt en achter de an dere huisdeur geen een. Daar om moeten we de opkomende generatie niet meer op de ge dachte laten komen dat ook voor hen een volledige 40-uri- ge werkweek is weggelegd", meent Weijers. „Dat zit er een voudig niet meer in". Hij wil voorlopig nog geen wettelijke regels invoeren, maar sluit niet uit dat er een tijd komt waarin zachte dwang zal moeten worden toegepast om kortere werkweken te rea liseren. Weijers denkt aan (nóg) strengere fiscale maatre gelen voor tweeverdieners, maar ook aan het subsidiebe leid van de overheid. „1984 En 1985 worden cruciale jaren voor dit soort problemen. Wordt de kortere werkweek niet doorgezet, dan zal wat de moet nemen in een situatie waarin zo'n schreeuwend te kort aan werk is". „Emancipatie betekent voor woordelijkheid in ogenschouw uitrekenen wat de rekening op termijn is van het betalen van zoveel uitkeringen. De emotio nele problemen van werkloos heid laten zich echter niet in mij het loskomen van vaste cijfers uitdrukken. Económie patronen en het kiezen van je kan emoties niet inrekenen, eigen mogelijkheden. Welnu, Economen hebben dan ook tal van mensen zeggen me: „Je makkelijk praten", vindt Weij- hebt helemaal gelijk en ik wil ers. best wel korter werken, maar ik kan niet kiezen. Mij wordt niet eens de mogelijkheid ge- Ouderen geven als ik solliciteer". Wat voor jongeren, zonder de „Kijk de personeelsadverten- verantwoordelijkheid van een ties er maar op na. Het komt gezin geldt, moet ook op gaan zelden voor het ook anders voor oudere werknemers, kan dan die 40 uur, voöral bij vindt Weijers. „Voor mensen de overheid en de kwartaire die de 55 zijn gepasseerd ne- sector. Met name daar moet men de lasten als alleenverdie- men creatiever zijn. Als dat ner meestal weer af. De kinde niet gebeurt vallen er steeds ren zijn de deur uit en ze ko- meer mensen tussen wal en men eindelijk eens wat ruimer schip en die rekening wordt in hun financiële jas té zitten, onbetaalbaar. Er zijn nu al Het zou goed zijn als deze hordes jonge mensen die al mensen korter zouden gaan meer dan twee jaar thuis lo- werken, uiteraard tegen een pen. Die zien het op een be- lager loon. Maar ook hier ont- paald moment echt niet meer breekt het aan flexibele moge- zitten". lijkheden. We kennen eigen- De Haagse advocaat mr O. Oomen probeert de oorlogsmis dadiger Pieter Menten eerder vrij te krijgen. Menten werd in 1980 wegens zijn rol in massa-executies in het Poolse Pod- horoce door de bijzondere strafkamer van de Rotterdamse rechtbank veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf en 100.000 gulden boete. Volgend jaar maart zou de nu 84-jarige Menten voorwaarde lijk in vrijheid kunnen worden gesteld. Inclusief het voorar rest heeft hij dan tweederde van zijn straf „erop" zitten. Maar mr. Oomen meent dat justitie ook rekening moet hou den met de 500 dagen die Menten vlak na de oorlog in arrest heeft gezeten. In dat geval zou Menten nu al voorwaardelijk vrijgelaten kunnen worden. Menten werd in de jaren zeventig door de journalist Hans Knoop ontmaskerd als „oorlogsmisdadiger", waarna justitie Menten in de kraag greep. Aan de mogelijke „vooravond" van het vrijkomen van Menten zegt Knoop hem tot zijn dood niet met rust te zullen laten. Had Menten ooit berouw getoond, dat had Knoop hem als een gewoon mens willen ontvangen. „Ik heb er gewoon op ge rekend dat Pieter Menten ooit uit de gevangenis zou komen. Dat hij zijn straf zou overleven, stond voor mij vast". De oud-journa list Hans Knoop, die in de jaren zeventig de Blari- cumse miljonair Menten als oorlogsmisdadiger ont maskerde, ligt echter niet wakker van het moment dat Pieter Menten de poort van de Schevening- se strafgevangenis uit zal wandelen. „Natuurlijk wil hij oude „rekeningen" vereffenen. En je kunt erop rekenen dat waar hij maar een mogelijkheid ziet, hij niet zal nalaten om wraak te nemen. Maar dat hoort bij zijn karakter. Je moet trouwens niet vergeten dat hij eigenlijk ook in dat proces nooit knock-out is gegaan. Het was een verlies op punten. Dat zie je ook nu weer. Pieter Menten: binnenkort voorwaardelijk vrij? Vanuit de gevangenis is hij nu al bezig zijn terug komst aan te kondigen". Knoop: „Dat arrest van vijf honderd dagen betrof duide lijk een andere zaak dan de oorlogsmisdaden waarvoor hij later is veroordeeld. Toen, in 1947, ging het om collaboratie met de Duitsers en om kunst diefstal. Daarom alleen al lijkt het mij volstrekt ondenkbaar en onlogisch dat Menten eer der vrij zou komen. Maar ook een voorwaardelijk invrijheid stelling, als hij in maart vol gend jaar tweederde van zijn straf erop heeft zitten, lijkt mij hoogst onwaarschijnlijk. Een voorwaardelijke invrijheidstel ling wordt trouwens niet zo maar verleend. Dat gebeurt op basis van goed gedrag. En ik vraag me af of je daarover kunt spreken als je, zoals ik, weet hoe Menten zich in de gevangenis heeft gedragen. Ook daar gedroeg hij zich als een typische heerser, die het personeel probeerde af te bek ken". Volgens de informatie van Hans Knoop keken de mede gedetineerden Menten niet aan. Zelfs zou er sprake van zijn geweest dat zij hem zo sar den dat Menten een tijdje moest worden afgezonderd van de rest van de gevange nen. Knoop ziet Menten als een heel ander persoon dan vele andere oorlogsmisdadigers. „Voor de Tweede Wereldoor- SUSKE EN WISKE HET DELTA-DUEL Suite1 fin nttl pin inolltrm, jii' Miuilmtut ul om vtl liuhpih- log had Menten al geen onbe rispelijk leven geleid. In Polen trad hij op als een feodaal uit buiter. Daar heb ik persoonlijk ongelooflijke staaltjes over ge hoord... Maar ook in de oorlog, toen hij als Nederlander naar Nederland had kunnen terug keren, heeft hij in Krakau al lerlei hand- en spandiensten voor de Duitsers verricht. Hij kreeg zelfs het recht een uni form van Hauptscharführer te mogen dragen, hoewel hij nooit in Duitse krijgsdienst was geweest. Toen in 1941 Duitsland Rus land binnenviel, kon Menten terug naar zijn oorspronkelijke woonplaats in Polen. Daar heeft hij op eigen houtje wraakacties gevoerd tegen de bevolking. Kijk, dat is geen oorlogsmisdaad, maar misdaad onder dekking van een oorlog. En dat is heel wat anders. Veel nazi's beriepen zich op het „Befehl ist Befehl". Maar Menten is de enige die zich noch moreel noch feitelijk hierop zou kunnen beroepen. Daarom vind ik Menten erger dan een „oorlogsmisdadiger", die misdadiger is geworden door de oorlog. Veel nazi's wa ren op zich niet misdadig, maar werden dit toen zij als militair macht over andere mensen kregen". Bij de vele veroordelingen van oorlogsmisdadigers lijkt de straf vaak nauwelijks in ver houding te staan tot de ge pleegde misdaden. Hans Knoop: „Wat is straf? Wraak kón en móg niet bepalend zijn voor de strafmaat. Bovendien, hoe kun je ooit een moord „wreken" die in koelen bloede op honderden onschuldigen is gepleegd? Dat kan niet. Elke straf die je daarvoor oplegt is slechts symbolisch. Ik was dan ook niet teleurgesteld over de straf die Menten kreeg. In eer ste instantie legde de Amster damse rechtbank hem 15 iaar gevangenisstraf op. Terwijl 20 jaar het maximum was geeest. Gezien zijn leeftijd gaf men hem toen het maximum niet, hoewel in de overwegin gen de rechtbank zei dat hij het maximum wel verdiend had. Daar kon ik best vrede mee hebben". Het doet Hans Knoop ook wei nig dat Menten mogelijk op niet al te lange termijn als vrij man de gevangenis uitwan- Hans Knoop: „Tot Menten be rouw toont, zal ik niet met hem kunnen praten". delt. „Ik zou hem zelfs thuis hebben ontvangen, als hij ooit op een of andere manier be rouw had getoond, maar tot vandaag heeft hij zijn on schuld volgehouden. Ondanks tientalen ooggetuigen. Nooit heeft hij enig mededogen ge toond met de nabestaanden of kinderen van de slachtoffers. Het enige wat hij toonde was zelfbeklag. Maar zou hij wel berouw hebben getoond, dan lag alles heel anders. Volgens de Joodse Talmoed is iemand die voor een misdaad gestraft is, geboet heeft en berouw toont over zijn daden, als een nieuw geboren kind. Ik huldig dan ook dezelfde opvatting als miin vriend Simon Wiesent- hal. Wiesenthal heeft destijds in Wenen ook Albert Speer ontvangen nadat deze uit de Spandau-gevangenis in Berlijn was ontslagen. En Speer was als minister van Oorlogspro- duktie van 1942 tot 1945 onder Hitier een van de grote nazi's. Maar in de gevangenis Speer werd tijdens het Neu- renberg-proces tot 20 jaar ver oordeeld heeft hij een boek geschreven waarin hij heel duidelijk spijt en berouw toont. Én al Kan je niemand in het hart kijken of hij zoiets echt meent, toch gebiedt de Talmoed je dan zo iemand als een nieuw mens te accepteren. Maar voor Menten geldt dat dus duidelijk niet. Tot hij be rouw toont zal ik niet met hem kunnen praten". Sterker nog: Hans Knoop voelt zich verplicht Menten ook na zijn vrijlating geen rust te gun nen. „Op basis van dezelfde Talmoed, heb ik de plicht ie mand die geen berouw over deze daden toont, geen onge stoord leventje te laten leiden. Hier niet, maar ook niet in Ierland of ergens anders in het buitenland. En dat zal ik doen ook. Tot zijn dood", aldus Hans Knoop. Knoop wil niet het achterste van zijn tong laten zien, hoe hij denkt Menten te achtervol gen. Maar het zal geen „tele- foontjepesten" zijn. „Beslist niet. Ik heb namelijk meer voor hem op het vuur staan. Ik weet veel meer over het verleden van Menten. Ook za ken die nog nooit bekend zijn geworden. Bijvoorbeeld din gen van na de Tweede We reldoorlog. Maar dan moet je meer in de vermogenssfeer denken. Bewijzen? Jazeker. Alles kan ik bewijzen, zoals dat steeds het geval is geweest ook ten aanzien van zijn oor logsverleden. Menten heeft wat dat betreft mij nooit één komma kunen afsnoepen. En dat zal hij ook nu niet kun nen". Hans Knoop is niet bang, dat Menten na diens vrijlating zou proberen met hem de reke ning te vereffenen. „Destijds, toen ik met zijn oorlogsverle den bezig was, werd ik heel vaak bedreigd. Ik liep toen met een revolver op zak. Maar ja, of hij achter die bedreigin gen zat weet ik niet. In zulke situaties zijn er altijd figuren die nergens mee te maken hebben, maar telefonisch al lerlei bedreigingen uiten. Menten zelf en zijn vrouw hebben mij persoonlijk wel be dreigd. En ik weet ook, dat hij iemand wilde inhuren om mijn gangen 24 uur per dag na te laten gaan. Alleen werkte mijn „geheime dienst" beter dan de zijne. Want in de kort ste tijd wist ik er van af en kon ik die man steeds op een dwaalspoor brengen. Ach, echt bang ben ik niet. Maar als ik ooit op straat te pletter word gereden of met mijn auto op zijn kop in een sloot word ge vonden, dan is er alle reden om aan een natuurlijke doods oorzaak te twijfelen. Maar echt bang ben ik toch ook weer niet. Menten is banger voor mij...". BERT MOLENAAR lijk alleen maar van die val bijlmodellen. Zo van Wham!, jij gaat er uit! Langzaam in ar beidstijd en inkomen terug gaan is er gewoon niet bij". Weijers vindt het een funda mentele fout de VUT te kop pelen aan de kalenderleeftijd. Hij is er voorstander van men sen de gelegenheid te geven langzaam maar zeker de ar beidsmarkt de rug toe te keren als ze een bepaald aantal jaren, bijvoorbeeld 35 hebben ge werkt, of geboren zijn in een bepaald decennium. Koppelen aan arbeidsverleden of jaar gang, noemt hij het. Afhankelijk van de situatie op de arbeidsmarkt kunnen der gelijke regels worden toege past. Dat voorkomt volgens Weijers de grote problemen die de starre, huidige VUT-re- geling op den duur zal veroor zaken. „Als aan het einde van deze eeuw de arbeidsmarktsi tuatie omslaat en er een tekort aan mankracht ontstaat is het natuurlijk onmogelijk dit inge burgerd recht op VUT weer terug te schroeven". Minimumloon De boodschap van Weijers mag dan steeds meer weer klank vinden, toch blijven nog velen overtuigd dat de beste remedie voor het bestrijden AST dt (pels mba van met name de jeugduird loosheid is de arbeid goejsser per te maken. Minister Dësvis ning heeft, in weerwil vapvn' cent herhaalde beloftes,af L verder van de jeugdlonen phru blijven opnieuw de SERieke advies gevraagd over eenf vc dere beperking van het rfd r mum(jeugd)loon. ^erTI De vakbonden zijn er J13 dend over, de werkgevers!— len nog veel verder gaanf" de minister met veel mitsq maren voorstelt. Bij Weijq het plan van zijn partijgö verkeerd gevallen. „Ik helt met stille verwondering j -J zen. De minister springt, g| ge zijn eerdere uitspra toch wel wat raar met de mer om. Ik wil niet op v hand zeggen dat ik er t ben, want ik ken geen en J orthodoxie meer". „Elke weg die kan leideij oplossing van de proble, ben ik bereid te overwe Maar we moeten ons goedman liseren dat het minim (jeugd)loon slechts voor iOI zeer beperkt aantal me|p f geldt. De jeugdlonen zijnde vendien allang de hoogste Europa niet meer. Ik denh' we op dit moment in Néee^ land wel wat belangrijkefVes doen hebben dan weer hiejchl i sleutelen". ARJEN BROEKHUI Gratis lang glas. Drie keer een bezoek aan een deel nemend BP-station en u krijgt een lekker lang glas mee. f Zoals gewoonlijk van sfeervol rookglas. Gemaakt door de bekende Verrerie d'Arques. En terwijl u spaart voor dat lange glas, blijven wij voor goedkope benzine zorgen. •-tit v r, t< ns .U-l t hu !erd

Leidse Courant | 1984 | | pagina 12