Politie strenger voor foutparkeerders op de marktenroute m Bezuiniging op Cohen Instituut onaanvaardbaar Iwila Fracties verdeeld over splitsing Zuid-Holland Mishandelde jongen al drie dagen in coma 2 LEIDEN CcidócSowwnt WOENSDAG 1 FEBRUARI 1984 PAGINA 3 Bejaarden geschept Twee bejaarden zijn gisteren in lei- dej)_ernstlg gewond geraakt toen zij bij het oversteken van de Lammen- schansweg werden aangereden door een auto. Het tweetal, een 75-jarige Leidenaar en een 77-jarige vrouw uit Capelle Bieselinge. is naar het Diaco nessenhuis gebracht. Beide liepen in wendige kneuzingen op. de vrouw brak een onderbeen. Voor de geo pende Lammebrug stond op de rech- terrijstrook een rij auto's. De bejaar den liepen tussen de stilstaande au to's door. De linkerrijstrook was vrij en hierop reed een auto, bestuurd door een 37-jarlge man uit Zoeter- meer, in de richting van het Lammen- schansplein. De bejaarden liepen door en werden geschept door deze Ouderendag over bezuinigingen LEIDEN Onder auspiciën van de Stichting Dienstencentrum voor Gecoördineerd Bejaardenwerk en de Leidse bejaardenbon den wordt 17 februari een themadag voor ouderen georgani seerd met als onderwerp 'bezuinigingen in de gezondheidszorg'. Op de bijeenkomst wordt onder meer gesproken door vertegen woordigers van Consumentenkontakt, de Ziekenfondsraad, de ABVA-KABO en patiëntenorganisaties. De discussie zal zich met name richten op de vraag of de door de regering voorgestelde bezuinigingen al dan niet rechtvaardig zijn en of er niet op andere zaken bezuinigd moet worden. Het is dan ook niet de bedoeling dat de ouderendag verzandt in een protestdag, er zal op zoek gegaan worden naar alternatieven om die ter kennis van de regering te brengen. De bijeenkomst wordt gehouden in buurthuis 't Spoortje (Ber- nhardkade 40) en begint om kwart over tien. Op de ochtend zul len vier deskundigen een inleiding houden, 's middags heeft er discussie plaats. Zonodig zullen er resoluties ter stemming wor den aangeboden. CDA over werk gelegenheid LEIDEN De CDA houdt op woensdag 8 februari een dis cussie over de nota: „Het CDA Leiden maakt er werk van". Drie sprekers zijn uitgenodigd om in een forum zitting te ne men. Dit zijn D. van Duijn, raadslid en auteur van de nota, F.L.A.J. Wolters, lid van de Tweede Kamer en J. van der Kamp van het CNV. Het forum discussieert aan de hand van drie stellingen die werkgelegenheid, voorlichting en innovatie als kernpunt heb ben. LEIDEN De politie is van plan op woensdag- en zaterdagmiddag strenger op te treden tegen fout parkeerders op de Bree- straat-Koornbrugsteeg- marktenroute. Voortaan Zullen op deze dagen hier voortdurend parkeer wachters aanwezig zijn. Commissaris Van Voorden heeft dit laten weten naar aanleiding van vragen van het gemeenteraadslid J. Hoekema (D'66). Overi gens zullen de verkeers problemen op de mark tenroute binnen afzienba re tijd afgelopen zijn wan neer het knooppunt Kort Rapenburg, en daarmee ook de Breestraat, voor verkeer in twee richtin gen wordt opengesteld. de eerste Dng( et zt rwij frac; m de zo'li voor eider taleif eisteren was het dan zo- IVer: voor de wiereerste vaal stond tr een auto h een heuse Leidse par- lage keergarage. n dr Op de vierde ver verdieping weel van de na- nzone -doos senoeg af- in d( gebouwde :ht e> garage van n vol Digros aan it, da de Lange- «rh'jj gracht. On- Suu *er!>et ™<- i gra 10 dat als er ratuu één schaap - over de dam leHjki \s, er onge- 1® aCh We'd meer tullen vol- avonr gen. Dat l zuid huurt dan aorgernog wel en- hF a| hele weken, vant pas in tondig aaart wordt valligfe parkeer garage offi cieel geo- lend. Het is met name het openbaar vervoer, dat hinder onder vindt van de regelmatig voor komende stremmingen op de marktenroute. Vaak ontstaan deze door lossende vrachtwa gens of door op de rijbaan ge parkeerde auto's. Het resultaat is dat het openbaar vervoer verstrikt raakt in een vaak honderden meters lange file die zich tot in het tweerich- tings-gedeelte van de Bree straat uitstrekt. Ook op het éénrichtings-gedeelte ontstaan dan files wanneer auto's wach ten om links-af de Koornbrug- steeg in te kunnen rijden en zo de rijbaan blokkeren. De problemen doen zich voor al voor op donderdagavond en op de zaterdag. Veel consu menten parkeren hun auto dan op de stoep of half op de rijbaan wanneer zij niet snel genoeg een parkeerplaats kun nen vinden. Nu al is de politie gespitst op deze foutparkeer ders die dan ook bij voortdu ring worden geverbaliseerd. Hierbij blijft het meestal, want de sleepauto kan de foutpar- keerder meestal niet op tijd bereiken. Bovendien kan de sleepwagen de werkzaamhe den niet verrichten zonder de rijbaan te blokkeren hetgeen de bussen al gauw weer op en kele minuten vertraging komt te staan. Hoewel het probleem in prin cipe onoplosbaar lijkt, denkt de politie met enkele specifie ke maatregelen de kans op fi levorming te verminderen. Zo zal er op gelet worden dat trouwauto's niet in de Koorn- brugsteeg geparkeerd worden maar in het daarvoor bestem de trouwstraatje. „In de prak tijk blijkt dat betrokkenen bij een huwelijksvoltrekking het niet al te nauw nemen met het legaal parkeren", aldus de commissaris van politie. Een ander knelpunt is de par keergelegenheid tegenover de inrit van het parkeerterrein van V&D. De hier geparkeer de auto's verhinderen de vrachtwagens van het waren huis het parkeerterrein op te rijden waardoor deze of moe ten wachten tot het voertuig verplaatst is of pas na einde loos manoeuvreren het terrein op kunnen rijden. De parkeer plaatsen zullen daar wegge haald worden. Half februari wordt begonnen met de asfaltering van het Kort Rapenburg. Dit neemt zo'n week in beslag waarna dit kruispunt voor het verkeer opengesteld kan worden. Wel iswaar wordt dan nog geruime tijd gewerkt aan de brughoof- den en de Gijselaarsbank, maar daar zal het verkeer wei nig hinder van ondervinden. Daarmee kan het tweerich- tingverkeer in de Breestraat hersteld worden, waarmee de marktenroute haar verkeers luwe functie terugkrijgt. w ,EIDEN De door mi mi ister Deetman (onder- rijs) voorgestelde bezuini- mi ing van drie miljoen gul- op het Cohen Insti- [Jjjiut is nergens op geba kerd. Dit constateert een ommissie van deskundi- en. Het inleveren van rie miljoen gulden zou 7 mljnaanvaardbare schade l het werk van het Co- en Instituut toebrengen, meent de door Deet- m ingestelde commissie. n$ok moet het paviljoen dit instituut, waar lersonen die hebben - botgestaan aan een te 5m straling kunnen J orden behandeld, wor- e gehandhaafd. COMMISSIE IN ADVIES AAN MINISTER DEETMAN: 3-5>n ït in Leiden gevestigde Co- in Instituut is een Interuni- irsitair Instituut voor Radio- thologie en Stralenbescher- ing (IRS). Het IRS verzorgt irsussen en doet onderzoek het gebied van de radiopa- ológie (ziekte die is veroor- akt door straling) en de stra- igshygiëne. Het IRS werkt omenteel met een budget in 8,6 miljoen gulden. In juli irig jaar stelde Deetman een zuiniging van drie miljoen or. Tevens gaf hij een com- issie opdracht om het IRS or te lichten. Deze commissie, die prof. dr. ir. A. Rörsch, lid van de Raad van Bestuur van TNO, als voorzitter heeft, is tot de con clusie gekomen, dat het IRS haar taken uitstekend vervult. De cursussen op het gebied van de stralenbescherming zijn van groot belang, gezien het toenemend gebruik van stralingsbronnen als röntge napparatuur en kerncentrales. De commissie meent dat het IRS het beste onderzoek op het gebied van radiobiologie ter wereld verricht. Het IRS zou wel wat meer aandacht moeten besteden aan het on derzoek op het gebied van stralingshygiëne, vindt de commissie. Het Isolatie Paviljoen van het IRS moet worden gehand haafd. In dit paviljoen kunnen mensen worden behandeld die aan een te hoge straling heb ben blootgestaan. Een derge lijk ongeluk is nog niet voor gekomen, maar de commissie meent dat er in Nederland worden opgevangen. Het pa- tenminste één faciliteit moet viljoen wordt nu gebruikt voor zijn, waar slachtoffers van onder meer beenmergtrans- dergelijke ongelukken kunnen plantaties. LEIDEN Een 16-jarige Leidenaar ligt nog steeds in coma in het Diaconessenhuis sinds hij afgelopen zaterdagnacht in het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat door twee jongens is mishandeld. De jongen was met vijf vrienden in het LVC. Een van hen kreeg ruzie met twee jongens. De 16-jarige Leidenaar schoot zijn vriend te hulp, het tweetal keerde zich tegen hem. De jongen werd geslagen, raakte buiten bewustzijn en werd met hersenlet sel naar het Diaconessenhuis gebracht. Zijn vader heeft gisteren aangifte gedaan. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zater dags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Houtsculpture in bibliotheek Wethouder P.H. Schoute van cultuur heeft gistermiddag in de openbare bibliotheek aan de Nieuwstraat een kunstwerk onthuld. Het gaat om een houtsculpture, die Is vervaardigd door de beeldhouwster Renate Vink. Het beeld staat op de begane grond van het onderkomen van „de centrale". The Meteors De Engelse groep The Meteors treedt zaterdagavond op in het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66. De onlangs uitgebrachte langspeelplaat „The Meteors live" belandde in één keer op de derde plaats van de Engelse hitlijst van de onafhankelijke labels. De groep, die vorig jaar een succesvol concert in het LVC gaf, bestaat uit Paul Fench (zang, gitaar), Rick Ross (bas) en Steve Meadham (drums). De zaal gaat om ne gen uur open, de toegangsprijs bedraagt zeven gulden vijftig. Loterij De Eerste Leidse Kunststichting (ELK) verloot een schil derij van Fred Hansen Et. De winnaar mag kiezen uit een assortiment van zeven schilderijen, ter waarde van onge veer 1000 gulden per stuk. Er worden 800 loten a een rijks daalder verkocht bij „Een Leidse Galerie" in de Kloksteeg 11. De ELK is in 1981 opgericht heeft als doelstelling het promoten en verspreiden van kunst in de ruimste zin des woords. Ouderen De Katholieke Bond van Ouderen houdt morgenmid dag een algemene ledenvergadering in de Romanus- zaal achter de Hartebrugkerk. De bijeenkomst begint om twee uur. Gulden Vlies Het Gulden Vlies, het gebouw aan de Breestraat 125 dat na een ingrijpende renovatie gebruikt zal worden voor verga deringen van raadscommissies en gemeenteraadsfracties, houdt zaterdag 4 februari van tien tot vier uur „open dag". De architect, B. van Beek, geeft om twaalf en om één uur een toelichting op de restauratie. Fijne Keuken De Stichting Bevordering Onderwijs aan Volwassenen (SBOV) geeft in Leiden en in Noordwijkerhout een cursus fijne keuken. In Leiden zijn de scholen Boshui zen en De Noorderwiek cursusplaats, in Noordwijker hout is dat de Duindoorn. De eerste les is in de tweede week van maart. Meer inlichtingen bij SBOV, Sir Win ston Churchillweg 2, 2251 CX Voorschoten. Telefoon: 01717-2010. Swingavond In het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 wordt vrijdagavond weer een swingavond gehouden. De zaal gaat om negen uur open, een toegangskaartje kost een rijksdaal der. DEN HAAG De frac ties van VVD, PvdA en D'66 in de Tweede Kamer hebben zeer verschillend gereageerd op de bij de Kamer ingediende voor stellen betreffende de splitsing van de provincie Zuid-Holland. Vorige week liet de CDA-fractie blijken met het voorstel in te stemmen. Ook de fractie van D'66 stelt zich tegenover het splitsings- -voorstel positief op; de fractie zal zich daartegen in elk geval niet verzetten, zo blijkt uit een gisteren verschenen reactie. De tweede regeringsfractie, VVD, noemt de door de rege ring aangedragen argumenten voor een twee-deling van Zuid-Holland „niet erg over tuigend" en dringt aan op een oplossing van de bestuurlijke problematiek via de Wet Ge meenschappelijke Regelingen. Via deze wet - aldus de libera le opvatting - zou de samen werking gemaakt kunnen worden tot een instrument in handen van de gemeenten om gezamenlijk die taken te be hartigen die het lokale niveau te boven gaan. In de reactie van de VVD wordt verder ge suggereerd het openbaar li chaam Rijnmond op te heffen onder gelijktijdige handhaving De PvdA-fractie behoudt zich het eindoordeel over de vraag of tot splitsing moet worden overgegaan nog voor. Een voorkeur naar de instelling van twee provincies wordt uit gesproken. In de bijdrage van de PvdA wordt een „varian t-oplossing" ter sprake ge bracht, te weten het toeken nen van meer gewicht aan het stedelijk verzorgingsgebied Rijnmond. Het wordt „denk baar" genoemd, dat gekozen wordt voor een agglomeratie- -provincie, bestaande uit het Rijnmond-gebied, de Hoek- schewaard en de Drechtste- den. Koos H. naar Hoge Raad DEN HAAG De wegens moord op drie meisjes tot le^ venslange gevangenisstraf veroordeelde Hagenaar Koos H. gaat bij de Hoge Raad revi sie van zijn vonnis aanvragen. De Hagenaar zegt over nieuwe feiten te beschikken die een geheel andere kijk op de zaak kunnen geven en mogelijk zelfs zullen leiden naar een andere verdachte. De nieuwe feiten zouden nooit eerder ter sprake zijn geweest. Als de Hoge Raad een herzie ning van het vonnis nodig acht, worden alle vorige arres ten en vonnissen in deze zaak vernietigd. De zaak wordt dan terugverwezen naar een ge rechtshof in Nederland dat zich nog niet eerder met de zaak Koos H. heeft bezigge houden. Koos H. is tot levenslange ge vangenisstraf veroordeeld voor de moorden op Edith Post (11), Thialda Visser (12) en Emy den Boer (18). wereldbekend aroma

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3