i Bisschop Gi jsen wijst ideeën Mariënburg- groep van de hand Boekenstunts in supermarkt bedreigen echte boekhandel wzmi «ar Hervormde kerk bepraat concrete problemen met bijstandsvrouwen £etdóc@ourcmt AVONDJE UIT? KIJK INDE KRANT. ACHTERGROND Ecldoe Souiunt WOENSDAG 1 FEBRUARI 1984 PAGINA 2 De Raad voor de zaken van Overheid en Samenleving (ROS) van de hervormde kerk zal in april en mei con ferenties houden met vrou welijke ambtsdragers en vrouwen-in-de-bijstand. Doel is de concrete problemen van mensen, die rond moeten ko men van een minimum-uit kering, dichter bij de kerk te brengen. De conferenties zijn uitvloeisel van een vorig jaar maart gehouden bijeenkomst van de Raad van Kerken in Nederland, het Humanistisch Verbond en de vakcentrales FNV en CNV over de sociale zekerheid. Vastgesteld werd toen, dat de bezuiniging door de overheid niet eenzijdig de uitkerings gerechtigden moest treffen en dat de sterkste schouders de zwaarste lasten zouden moeten dragen. De ROS heeft nu in eerste instantie gekozen voor contact met „bijstandsvrouwen", die in het bijzonder worden getrof fen door de economische cri sis. Er is voor alleen vrouwen gekozen, omdat naar ver wachting dan zo open moge lijk zal worden gesproken. Doel van de conferenties is te komen tot beleidsaanbevelin gen aan de kerken op plaat selijk en landelijk niveau. Ook zal een actieve betrok kenheid worden nagestreefd van de kerken bij de positie van uitkeringsgerechtigden. De conferenties worden ge houden op „Kerk en Wereld" te Driebergen op 27 en 28 april; vormingscentrum „Den Alerdinck" te Laag-Zuthem bij Zwolle op 11 en 12 mei, en in vormingscentrum „De Haaf" in Bergen (NH) op 25 en 26 mei. De brochure van de Ma- riënburggroep is volgens bisschop Gijsen van Roermond een „uiting van opvattingen, die vele gevaren inhouden die het juiste zicht op de Kerk van Christus, Zijn Leer en Traditie verduis teren". Dit schrijft de perschef van het bisdom Roermond in een bege leidend schrijven bij een reactie van mgr. Gijsen op de Mariënburggroep, een groep priesters en le ken, die wil komen tot een „loyale oppositie" binnen de kerk. Haar ge dachten heeft de groep onlangs neergelegd in de brochure „Getuigen van de Geest die in ons leeft". Het antwoord van mgr. Gijsen is getiteld „Onderzoekt de geesten of zij wel van God ko men". Bisschop Gijsen verwijst in zijn antwoord veelvuldig naar uitspraken van het tweede Vaticaanse concilie alsmede naar de besluiten van de bijzondere bisschop- pensynodë van de Neder landse bisschoppen, die in ja nuari 1980 in aanwezigheid van de paus in het Vaticaan werd gehouden. Mgr. Gijsen schrijft onder meer, dat helderheid over het geloof wordt gegeven door Schrift en Traditie: al wat de apostelen hebben overgeleverd en wat door het leerambt van de kerk op au thentieke wijze wordt door gegeven, verklaard en gecon cretiseerd. In het al dan niet aanvaarden hiervan voltrekt zich de scheiding der geesten tussen degenen die het chris tendom naar waarheid willen belijden en beleven en an derzijds degenen die het zelf willen invullen of zich daar bij overwegend laten leiden door wat „men" aanvaard baar acht. De bisschop gaat in op en te gen de diverse punten in de verklaring van de Mariën burggroep en constateert ten slotte, dat de Mariënburgers blijk geven van een mentali teit en zienswijze, bepaald door het Landelijk Pastoraal Concilie (1968-1970) te Noordwijkerhout. De kerk is voor hen niet veel meer dan een conglomeraat van allerlei gemeenschappen die wel het predikaat „christelijk" heb ben overgehouden, maar dit zelf invullen. „Een echt leer gezag erkennen zij niet en nog minder een plaatsbekle der van Christus op aarde, die in naam van de Heer heel de christenheid leidt, aldus mgr. Gijsen. Organisatie mensenrechten vraagt om strafvervolging van Argentijnse bisschop Voor het eerst is in Argentinië een verzoek tot strafrechtelij ke vervolging ingediend tegen een bisschop, die wordt be schuldigd van medeplichtigheid aan marteling en vrijheidsbe roving. De aanklacht is bij de rechtbank gedeponeerd door advocaten van de „permanente assemblee voor de mensen rechten" en is gericht tegen mgr. Antonio Plaza van La Plata, de hoofdstad van de provincie Buenos Aires. Volgens de organisatie zou de bisschop in 1976 en 1977 illegale concentratiekampen hebben bezocht, waar politieke gevange nen werden gemarteld en vermoord. Mgr. Plaza zou zich hiertegen niet hebben verzet en zich medeplichtig hebben ge maakt aan deze misdrijven. Voorts klaagt de organisatie de bisschop aan wegens het niet nakomen van zijn verplichtin gen als ambtenaar. In dit verband wordt erop gewezen, dat mgr. Plaza tot eind vorig jaar op de loonlijst van de staat stond als commissaris van politie, dit overeenkomstig zijn functie als geestelijk adviseur van de politie van Buenos Ai res. Mgr. Plaza ontkende desgevraagd de beschuldigingen en zei uitsluitend geestelijke steun te hebben verleend aan de po litieagenten en hun familieleden. De afgelopen weken zijn in diverse publikaties ook tegen an dere Argentijnse bisschoppen ernstige beschuldigingen geuit wegens hun optreden tijdens de dictatuur. Volgens overleven den van de concentratiekampen zouden mgr. Plaza en enkele andere bisschoppen deze kampen meer dan eens hebben be- De oecumenische beweging voor de mensenrechten uitte in een communiqué eveneens kritiek op de kerken wegens hun optreden tijdens „de periode van massamoorden, misdaden en terreur". Deze beweging, die onder leiding staat van de ka tholieke bisschop Jorge Novak en de gereformeerde dominee Juan van der Velde, heeft de afgelopen jaren veel tegenwer king ondervonden van kerkelijke leiders. Zo werden vooruit strevende priesters die met mgr. Novak samenwerkten door kardinaal Aramburu naar afgelegen oorden weggepromo veerd. De Argentijnse dominee Van der Velde, die in de jaren vijftig theologie in Nederland studeerde, werd min of meer verplicht met vervroegd pensioen gestuurd. Korte metten Naar gisteren is bekendge- i maakt is zondag de Duitse auteur Edzard Schaper (75) 1 in een ziekenhuis in Bern overleden. Edzard Schaper stelde in zijn werk vooral de problemen van het religieuze denken en handelen aan de orde. De meeste romans zijn daarbij een beschrijving van het leven in het noorden van Europa. Tot zijn beste wer ken behoort „Die Sterbende Kirche" uit 1935, waarin Schaper het verval van een Estlandse kerkelijke gemeen te na de Oktoberrevolutie schildert. Schaper, die in het indertijd Pruisische en nu Poolse Ostrowo werd gebo ren als zoon van een Duitse militaire beambte, schreef een veertigtal romans en ver tellingen, naast essays, to neelstukken en luisterspelen. Van 1930 tot 1940 woonde hij in Estland. In 1940 vluchtte hij naar Finland. In 1947 ves tigde hij zich in Zwitserland. In 1951 ging hij van de russi- sch-orthodoxe naar de rooms-katholieke kerk over. De Tsjechoslowaakse gehei me dienst blijft zoeken naar jonge mensen van wie wordt aangenomen, dat ze in het geheim lid zijn van een reli gieuze orde of congregatie. Het is deze sinds 1950 verbo den nieuwe leden aan te ne men, maar het is bekend, dat veel jongeren willen toetre den tot een orde of congrega tie. Kort geleden werd be kend, dat het huis is door zocht van een ingenieur uit Zvolen, in het midden van Slowakije, die ervan werd verdacht lid te zijn van de Salesianen van Don Bosco. In het huis van andere „ver dachte" personen heeft de geheime dienst afluisterappa ratuur aangebracht. Vorig jaar heeft de geheime dienst een landelijke actie onderno men tegen franciscanen. Voor deze orde bestaat onder Tsjechoslowaakse jongeren een grote belangstelling. Zeven gemeenten van vier denominaties in de Londense districten Euston en Kings Cross zijn het eens geworden over een gezamenlijke ver klaring over het doopsel. De geestelijken van de kerkge nootschappen vier angli caanse en een r.-k. parochie, alsmede de methodistische en de verenigd hervormde ge meente hebben zich na mens hun parochie of ge meente tot op zekere hoogte verplicht tot een gezamenlij ke voorbereiding op de doop. Zij zullen dopelingen in schrijven,in hun afzonderlij ke gemeenten op dezelfde zes zondagen per jaar, met inbe grip van Pasen en Pinkste ren. De voorbereiding op de doop met ouders en eventue le peetouders, gebeurt in elke kerkelijke gemeente afzon derlijk. Alleen de slotzitting is gezamenlijk. De Katholieke Theologi sche Hogeschool Amsterdam zal vrijdag haar „dies natalis" houden, die in het teken zal staan van „Kerken en Vre de". In de Tichelkerk aan de Lijnbaansgracht 48 is er om kwart voor twee op dit the ma een liturgische viering, gevolgd door een inleiding van drs. W. J. Veldhuis, do cent systematische theologie aan de KTHUtrecht. In de middag is er een gedachten- wisseling en 's avonds een hogeschoolfeest. Muggeziftend geharrewar Al ruim een week is er geharrewar tussen de Tweede Ka mer en premier Lubbers over z'n reis naar de Verenigde Sta ten. Half januari heeft de premier daar niet alleen twee le1 zingen gehouden, maar ook gesprekken gevoerd met presi dent Reagan en andere vooraanstaande leden van de Ameri kaanse regering. De Tweede Kamer vindt dat zij recht heeft op een redelijk en formeel verslag over dat bezoek aan Was hington. PREMIER Lubbers stelt zich echter op het standpunt, dat zijn reis een persoonlijk karakter heeft gehad en dat zijn con tacten met president Reagan en andere vooraanstaande Amerikaanse politici informeel zijn geweest en op persoonlij ke titel werden gevoerd. Dat is natuurlijk onzin en de Twee de Kamer is dat terecht niet met premier Lubbers eens. Reagan en zijn naaste medewerkers zouden Lubbers onge twijfeld niet in een persoonlijk gesprek hebben ontvangen als hij geen premier van Nederland was geweest. De persoon Lubbers is immers voor de Amerikaanse top volslagen onin teressant. DAAROM heeft de Tweede Kamer formeel recht op een verslag van de reis van de premier indien zij daarom vraagt. Maar het is een andere zaak of de premier in zo'n formeel verslag al het besprokene kan vermelden. Als hij met zijn gesprekspartner een bepaalde mate van vertrouwelijkheid overeenkomt of walmeer daar stilzwijgend van wordt uitge gaan, dan is hij gehouden en volslagen gerechtigd die ver trouwelijkheid ook tegenover het parlement te handhaven. Als regeringsleiders niet meer vertrouwelijk met elkaar zou den kunnen praten, dan valt er voor hen waarschijnlijk vrij weinig meer te overleggen. Het feit dat de inhoud van de gesprekken vertrouwelijk is geweest, heeft Lubbers als argu ment voor zijn terughoudendheid op een onhandige manier verward met zijn persoonlijke status als deelnemer aan die gesprekken. VAN de andere kant kan een ruime meerderheid van de Tweede Kamer worden verweten stevig aan het muggeziften te zijn, door op zo'n hoge toon als gisteren gebeurde een for meel verslag te eisen. Want die kamerleden weten natuurlijk ook wel, dat Lubbers in verband met de noodzakelijke ver trouwelijkheid niet meer zal kunnen meedelen d^n hij nu heeft gedaan in de brief, die hij aan de Kamer heeft ge stuurd. Het enige echte verschil zal het ,;etiket" zijn: er staal straks formeel „verslag" boven, terwijl er nu alleen sprake it van een „brief". Verder zullen de reeds meegedeelde feiten ongetwijfeld wat wijdlopiger worden geformuleerd, maai daar draait men in Haagse politieke kringen zijn hand niel voor om. Verdere verschillen zullen er niet zijn. In dit verband is het overigens ook merkwaardig, dat vorige week nog een meerderheid van de Tweede Kamer niet zi tilde aan dat verschil tussen een verslag en eenj brief, terwij dat gisteren wel het geval was. Dat kwam omdat VVD-frac; tieleider Nijpels nu plotseling wèl een formeel verslag van de premier eiste, terwijl hij dat vorige week niet deed. Met zo'n voorzitter van een van de coalitiefracties wordt het voor Lubbers wat moeilijk te weten, waar hij met de VVD-leider precies aan toe is. Maar dat heeft de premier al vele malei eerder ervaren. DEVENTER Boekhan delaren, uitgevers en drukkers kijken met som bere blik naar de toe komst. Want wat zullen de gevolgen zijn nu super markten, witgoed bedrij ven en noem maar op de populairste boeken tegen stuntprijzen gaan slijten? Komt «r geen snelle wet telijke regeling die vaste prijzen garandeert, dan zullen er klappen vallen in de boekenbranche. Daarvan is de heer J. So- merwil, lid van de hoofd directie van het Kluwer concern in Deventer, overtuigd. Half januari deed het Europe se Hof in Luxemburg een uit spraak dat in het interstatelijk verkeer het verboden is vaste prijsafspraken te maken over de boekenprijs. Wie in Neder land boeken inkoopt en deze naar België uitvoert om daar na de partij weer naar Neder land te importeren, begeeft zich in dat verkeer tussen twee staten en heeft met de uitspraak van het Hof in Lu xemburg in de hand, niet meer te maken met de vaste boekenprijs in Nederland. Het simpele feit dat er sprake is van grensoverschrijdend verkeer, haalt de vaste boe kenprijs onderuit. Nu heeft het Hof de nationale regelin gen op dit gebied niet aange tast, voor zover die tenminste bestaan. „Als er echter in Ne derland niet snel een wettelij ke regeling komt die de vaste prijs legaliseert, dan vrees ik dat een aantal boekwinkels in Nederland zal verdwijnen. Maar het zal ook gevolgen hebben voor de middelgrote en kleine uitgeverijen en uit eindelijk voor de grafische in dustrie, die toch al met zoveel problemen kampt", aldus de heer Somerwil, onder wiens verantwoordelijkheid onder meer de algemene publieks- boeken en encyclopedieën van Kluwer vallen. De uitspraak van het Hof noemt hij teleurstellend. Hij vindt het vreemd dat het sim pele feit van grensoverschrij ding een partij boeken ineens van karakter zou doen veran deren. „De Nederlandse rech ter is steeds ervan uitgegaan, dat er in het buitenland ook een echte afnemer moest zijn. Er diende dus een geldige eco nomische reden te zijn voor uitvoer, en voor invoer. De vraag is nu of de rechter in Nederland bij dit standpunt blijft. Zal hij het overschrijden van de grens alleen al als vol doende beschouwen om van echte export en import te pra ten, dan krijgen wij te maken met een heleboel niet-vakma- tige concurrentie, zoals super markten, die beneden de vaste prijzen in de boekhandels gaan werken". Tientje En dan ziet de heer Somerwil de bui al hangen. „De nieuw ste Maarten 't Hart. Officiële prijs 29,75, hier voor 19,75. Ik zie zulke borden in super markten al staan. O, de echte boekenliefhebber zal daarvoor misschien niet speciaal naar de supermarkt gaan, maar als je toch 't Hart wilde kopen en je kunt die een tientje voordeli ger vrijdags bij de boodschap pen even meenemen, dan zul len weinig mensen dat nala ten". Het zullen juist de bestsellers zijn, die deze boek-vreemde handel bij de officiële boek handel wegtrekt. Die leveren het meeste geld op. „Maar dat zet de marge van de toch al zwakke sector van boekhandel nog verder onder druk, met als gevolg dat volgens mij een groot aantal boekhandels zul len verdwijnen. Er verschuift namelijk een deel van de boe kenverkoop. Het is niet zo dat er een nieuwe groep lezers aangeboord wordt. Wat de su permarkt verkoopt, gaat ten koste van de officiële boek handel". Zweden Verdwijnen de goedlopende boeken, en komen dan de marges bij de boekhandel ver De gespecialiseerde boekwinkel loopt gevaar door een uitspraak van het Europese Hof waardoor bijvoorbeeld supermarkten populaire boeken tegen stuntprijzen kunnen aanbieden. Het uitgebrei de assortiment van de boekhandel dreigt hierdoor onbetaalbaar te worden. der onder druk, dan zal de echte boekverkoper toch maatregelen nemen, wil hij niet in de rode cijfers belan den. Minder snel lopende titels zullen niet meer of nog nau welijks in voorraad worden gehouden, want voorraden kosten geld. Daarmee komt het probleem ook op het bord van de uitgevers terecht. Moe ten die dan het voorraadrisico nemen? Somerwil: „Ik verwacht dat de uitgevers dan het aantal uit te geven titels zullen verminde ren. Met alle gevolgen van dien. In Zweden heeft men destijds de vaste prijzen ook losgelaten. Het gevolg was dat het aantal titels dat werd uit gegeven met sprongen omlaag ging. En daarbij kwam dat li teraire debuten daar nu door de overheid gesubsidieerd moeten worden". Duur In Frankrijk, waar aanvanke lijk de vaste prijs helemaal was losgelaten, kwam men snel op dit besluit terug. Onge acht de herkomst van land of taal geldt daar nu weer een vaste prijs. Een soortgelijke re geling zou de heer Somerwil ook in Nederland wel willen. Nu wordt door veel consumen ten geklaagd dat boeken te genwoordig zo duur zijn. So merwil: „Toen ik als jongetje in de jaren dertig een brood voor m'n moeder moest halen, betaalde je daarvoor negen of tien cent Nu is de prijs 22 keer zo hoog. Maar een normale ro man kostte voor de laatste oor log 3,90 gulden en nu ongeveer dertig gulden. Dat is dus een factor acht. Dus de duurte van een boek valt in verhouding nog wel mee". Bovendien is er op de wat minder populaire boeken, die in kleine oplaag verschijnen, weinig te verdie nen. Dergelijke uitgaven zijn dan ook vaak alleen mogelijk doordat een uitgever aan een paar bestsellers wat meer ver dient. Koelkast „Neem de Prisma-woorden boekjes. Aan het begin van ie der schooljaar is er een markt voor zo'n 100.000 stuks. Dan is er weinig risico voor bijvoor beeld Albert Heijn om 10.000 stuks beneden de officiële prijs te verkopen". Maar daarmee wordt uitgeverij Spectrum wel in haar mogelijkheden beknot om minder lucratieve of meer riskante uitgaven zoals debu ten uit te geven. „Kiik naar onze Dikke Van Dale. Met heel veel moeite hebben wij voor elkaar gekregen dat dit woordenboek weer alleen bij de erkende boekhandel ver kocht mag worden. Maar als er geen regeling komt, vrees ik dat het gestunt weer begint, dat Wastora bij aanschaf van bijvoorbeeld een koelkast een Van Dale tegen kostprijs aan biedt. Dat kan zo'n bedrijf, want die hoeft op het boek niet te verdienen. Nee, als er niet snel een goede regeling komt, dan vrees ik dat welis waar de omzet in aantallen boeken per titel wel gelijk zal blijven, maar dat het aantal ti tels sterk zal verminderen". Uitsluiting van levering van niet-officiële boekhandels, om supermarkten maar zo te noe men, lost niets op. Het valt na melijk nauwelijks te controle ren of een buitenlands waren huis bijvoorbeeld 400 boeken legaal van de uitgever betrekt, om daarna de helft naar een Nederlandse supermarktketen terug te exporteren. „Het is gewoon tragisch dat wij ons taalgebied niet zo goed mogelijk in stand proberen te houden. Op deze manier dreigt er namelijk wel een cultuur- verarming", aldus de heer So merwil. BERT MOLENAAR Wisselvallig u DE BILT-KNMI Een lage. drukgebied, op weg van de Oj Oceaan naar de Noordzee, ver oorzaakt wisselvallig weer Vandaag trok een regenzone van zuidwest naar noordoost over het land, terwijl in de 9e loop van de avond en nacht en Qó ook morgen enkele buien vol- 0/ gen. Het ziet er naar uit, dat fe de hoeveelheid zonneschijn „r morgen niet veel zal voorstel j len. De minimumtemperatuui J76 is vrij hoog, ongeveer 3 gra den. De middagtemperatuui wordt circa 5 graden. ov De wind waait uit zuidelijkt fs richtingen en is matig tot krachtig, ongeveer windkracht 5, aan zee krachtig tot hard, tZUl of 7. In de loop van de avoni9e en nacht wordt de wind zuid du westelijk en neemt morgen no waarschijnlijk in kracht af Vrijdag verbetert het weer tij dens het overtrekken van eei hogedruk-uitloper kortstondig daarna lijkt het wisselvallig! fe weer aan te houden. ja, Weerrapporlen van vanmorgen 07.00 u temp temp «lag pe Athene I Barcelona I Berlijn i Bordoaux i Brussel i Frankfort Helsinki i Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen i -1 0.2 mr IS SSSlü 3 0.2 mr m -7 o m' er 1 0 0.6 mtfce 6 7 m' 2 2 mr OU 1 <6:«- -6 0.4 mi ril -3 0 mi -7 0.7 mr hc 1 0.8 m!fr 0 6 mr) 8 0 m. 0] -4 0.4 mr an f :;rr - rnr loi 9 22 mr - mrOg s Palmas onbew. 19 16 0 rr iedere woensdag gratis informatie over films. muziek 'rij theater, recreatie. exposities en een complete agenda

Leidse Courant | 1984 | | pagina 2