Kohl wil minister Wörner handhaven ond- en iauwzeer upeert estland Vissers woedend op „gierige" biologen Ontdekt Akkoord over interim-regering in Suriname Brit niest klok rond gfff|£eicUe (Somcwit Uitgave Westerpers, behorende tol Sijthoff Pers. Apothekersdijk34,2312DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel.071 -122244. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredactei Woensdag 1 februari 1984,75e jaargang no. 22799 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND tn. Directeur-hoofdredacteur: IJ.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,59 per mm, kleintjes f 0,41 per mm. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 20.61 (uitsl.aut.betaling).kwartaal f 61,84, jaar f 235,75. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. HET IQIttR Wisselend bewolkt met enkele buien. Aan het einde van de dag toenemende bewolking. Middagtemperatuur 5 graden. Matige tot vrij krachtige wind. Zon op: 08.21; onder: 17.27. Schev. hoog water: 2.44 en 14.52; laag water; 10.56 en 23.06 uur. Generaal Kiessling spoedig gerehabili teerd BONN De Westduit- se bondskanselier Kohl wil de ontslagen gene raal Kiessling rehabili teren en tegelijkertijd zijn minister van defen sie, Wörner, handha ven. Dit is de conclusie die getrokken kan wor den uit een drietal ge sprekken, die Kohl gis teren voerde met Wör ner. Of Kohl erin slaagt om op deze wijze de affaire-Kiess- ling op te lossen, hangt in grote mate van de generaal zelf af. Als Kiessling, die wegens vermeende homose- xuele contacten is ontsla gen, vast houdt aan zijn eis om tot zijn pensionering op 31 maart in actieve dienst terug te keren, dan wordt de positie van Wörner on mogelijk. Waarnemers in Bonn menen dat er momen teel door de CDU en de FDP druk op Kiessling wordt uitgeoefend om een aftreden van Wörner te voorkomen. De politieke top van de CDU en de FDP vreest dat als gevolg van een eventueel aftreden van Wörner, de deur wordt opengezet voor Franz-Josef Strauss om de dan vacante post van minister van de fensie op te vullen. Volgens de Britse generaal Hackett is Kiessling het slachtoffer geworden van een campagne van de Russi sche geheime dienst KGB. Hackett zei dit in een inter view met het Britse week blad Jane's Defence Week ly, dat vandaag is gepubli ceerd. Hackett wees erop dat de KGB de volgende vier doelstellingen had be reikt: de militaire loopbaan van Kiessling is gebroken, Wörner moet misschien af treden, de affaire heeft een smet geworpen op de NAVO en in West-Duits- land heerst verwarring. Hackett voerde echter geen harde argumenten aan voor de beschuldiging als zou de KBG de hand hebben ge had in de affaire-Kiessling. Pag 11: Affaire- Kiessling lijkt op zaak-Von Fritsch Staat leent opnieuw tegen 8,5 procent DEN HAAG Op 7 februari kan worden ingeschreven op een staatslening, die even als de twee voorgaande een rente van 8,5 procent zal dragen. Bedrag en uitgiftekoers worden na sluiting van de inschrijving be paald. De storting moet op 15 maart ge schieden. De lening heeft een looptijd van zeven jaar. Aflossing kan geschieden in vier jaarlijkse termijnen, te beginnen op 15 maart 1988. Vervroegde aflossing is niet toegestaan, zo heeft het ministerie van fi nanciën bekendgemaakt. Het is de derde lening met storting in dit jaar. De beide vo rige leningen brachten slechts een schamel bedrag op van in totaal 3750 miljoen. De laatste lening met inschrijving op 10 januari bracht maar 1750 miljoen op. Beer met auto aan de haal MOSKOU Een beer in Siberië is er volgens een Russische krant aan het stuur van de auto van twee jagers van door gegaan. De jagers zaten achter de beer aan, omdat hij enkele dieren van een veestapel had gedood. Tijdens de zoekactie brak zo'n hevig onweer los, dat de jagers hun auto moesten opzoe ken. Toen ze vlakbij waren gekomen, reed de wagen plotseling weg om enkele honderden meters verder tegen een boom tot stilstand te komen. Tot hun grote verbazing zagen de jagers hoe een grote beer uit de beschadigde auto klau terde en er op een holletje vandoor ging. Maar voor hij uit rijden ging, had de beer zich eerst tegoed gedaan aan alle in de waren voorradige proviand. Schadevergoeding na publicatie van foto's PARIJS Een rechtbank in Parijs heeft gisteren de uitgeverij „Union des éditions modernes", die het maandblad Photo uitgeeft, veroordeeld een schade vergoeding van 480.000 franc (bijna 200.000 gulden) te betalen aan de fami lie van de Nederlandse studente Renée Hartevelt. Zij werd in juni 1981 gedood, in stukken gesneden en gedeeltelijk op gegeten door een Japanse studiegenoot Issei Sagawa. In november vorig jaar moest de uitgeverij de 243.000 exempla ren van Photo uit de verkoop halen omdat het blad foto's bevatte die bij de politie waren gestolen en die delen toonden van de stoffelijke resten van het slachtoffer. Straat in Kassei krijgt naam van Turk KASSEL De Westduitse stad Kassei heeft besloten een straat te noemen naar de Turkse vluchte ling, die in augustus vorig jaar in West-Berlijn de hand aan zichzelf sloeg omdat hij vervolging vreesde als hij naar zijn vaderland zou wor den uitgewezen. De sociaal-demo craten en Groenen in de gemeente raad van Kassei waren er voor om een straat te noemen naar de 23-ja- rige Kemal Altun, die door een sprong uit een hooggelegen raam een einde aan zijn leven maakte. Altuns dood veroorzaakte een storm van protesten tegen het Westduitse regeringsbeleid ten aan zien van vluchtelingen. PARAMARIBO/DEN HAAG van een interim-regering, die Het militair gezag in Sun- vler tot zes maanden zou moe- name heeft met de vakcentra- ten zltten. Beiden eisen dat les en het bedrijfsleven een ministers niet langer alleen akkoord bereikt over de vor- door het militair gezag kunnen ming van een interim-rege- worden ontslagen Bedrijfsle- ring. Dat heeft de Surinaamse ven en vakcentrales zouden televisie vanmorgen gemeld, hierin een gelijke stem moeten Over de inhoud van het ak- hebben, waarmee de gelijk- koord is niets meegedeeld. waardigheid van de drie part- Vandaag zal het decreet wor- ners wordt onderstreept. Ver den bekendgemaakt, dat de de|! .lijken vakcentrales en wettelijke basis vormt voor de bedrijfsleven herstel van de interim-regering, die als alles persvrijheid en invoering van volgens plan verloopt vrijdag democratische structuren ge- moet worden geïnstalleerd. ®*st- P°k zou volgens hen de Zoals bekend hebben zowel de interim-regering moeten wer- vakcentrales als het bedrijfsle- ^en aan hervatting van de op- ven voorwaarden gesteld voor geschorte Nederlandse ont- medewerking aan de vorming wikkelingshulp. Zoetermeer praat met Van der Reijden over ziekenhuis ZOETERMEER De gemeente Zoetermeer zal eind deze maand een gesprek hebben met staatssecretaris Van der Reijden over de noodzakelijke bouw van een ziekenhuis in Zoetermeer. Zoals bekend, is dé bouw van het ziekenhuis voorlopig weer enkele jaren uitgesteld, omdat de staatssecretaris in verband met de financien de bouw van ziekenhuizen aan banden heeft gelegd. Hoeveelheid tnakreel zou vrijwel onbei lerkt zijn RUSSEL De Neder- indse vissers 'lebben een enkel vertrouwen leer in de biologen die e E.G.-commiss e in russel adviseren inzake e te vangen hoeveelhe- en vis. „We zijn het vol- rekt beu", aldus gister- zond in Brussel voorzit- r Ben Daalder van het isserijschap over de naar jn oordeel veel te kleine oeveelheden vis die de oiogen voor de vangst willen vrij geven. De ergernis van de vissers richt zich in het bijzonder op de naar hun oordeel ronduit „gierige" hoeveelheden ma kreel die volgens de biologen kunnen worden gevangen zonder de visstand schade toe te brengen. Volgens Daalder hebben echoloodmetingen aangetoond dat bijvoorbeeld in de buurt van 58e breedtegraad bijna onbeperkt veel makreel rondzwemt. „Hier zit men-dan te zeuren over duizend ton meer of minder!", aldus Daal der. De adviezen van de biologen hebben ertoe geleid dat giste ren op de Europese Visserij raad in Brussel is vastgesteld dat Nederland dit jaar 37.300 ton makreel mag vangen. Voor de E.G. als geheel is een maximum van 407.500 ton vastgesteld. Volgens het Visse rijschap zwemmen er echter zoveel makrelen in zee dat al leen al aan ons land een hoe veelheid van 100.000 ton zou kunnen worden toegekend zonder dat de visstand in ge vaar komt. Ook met betrekking tot de ha ringvangst zouden de adviezen van de biologen en de op basis hiervan gemaakte afspraken binnen de Visserijraad veel te voorzichtig zijn. Volgens direc teur K. Postuma van het Rijksinstituut voor Visserijon- derzoek is het juist aan deze voorzichtigheid te danken dat de haringstand in de Noordzee zich thans weer krachtig her stelt. Hij schat de hoeveelheid in de Noordzee dit jaar op een miljoen ton. De vissers vinden dat er hiervan „dus" wel zo'n 200.000 ton kan worden weg- gevist. Enthousiast onthaal voorUiver Emoties en enthousiasme liepen gisteren hoog op toen gezagvoerder Jan Plesman, op enkele hon derden meters afstand van de renbaan in het Australische Albury waar de echte Uiver in 1934 zijn historische noodlan ding maakte, de Uiver-re- plica aan de grond zette. De vele (ex-)landgenoten onder de duizenden be langstellenden hadden de aankomst van de Uiver op de verjaardag van ko ningin Beatrix aangegre pen om er met rood- wit-blauwe vlaggen en het Wilhelmus een heuse Nederlandse feest dag van de maken. Op de foto gezagvoerder Jan Plesman, die zich han denschuddend een weg naar de verkeerstoren moest banen. De Uiver blijft vijf dagen in Alburry staan. Aanstaande zon dag volgt het laatste tra ject: een vlucht van een ongeveer uur naar de fi- nishplaats in de luchtrace van 1934, Melbourne. Bent u soms een schilderij kwijt? Dacht u dat het gestolen was of zo? Hebt u uw andere schilderijen dan wel eens goed bekeken? We bedoelen met röntgenstralen en zo. Want het zou best kunnen zijn, dat het alleen maar overgeschilderd is. Net als met dat schilderij van de Franse impressionist Jean- Franpois Millet, die de deskundigen meer dan een eeuw lang voor het lapje heeft weten te houden door een eerder in de ogen van zijn critici mislukt schilderij met een ander tafereel weg te schilderen. Men heeft dat nu pas ontdekt en u ontdekt dat nu weer dank zij de Leidse Courant: op zich al een ontdekking. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop zonder postzegel oprturen naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. Indien daartoe aanleiding bestaal, tan een verzoek ,_J om een prcelabonnement worden geweigerd. VESTLAND/DEN HAAG Tuinders in het West and, maar ook bloemen- en plantenkwekers en aard appeltelers worden gedupeerd door mohd- en klauw zeer. Noorwegen heeft de invoer van deze produkten 1 i verband met ie uitgebroken veeziekte voor een pe- [iode van drie weken verboden. )e Nederlandse Bond van Groenten- en Fruitexporteurs is zeer rerontwaardigd over de Noorse invoerstop. Volgens secretaris J. ]an der Vorm van de Bond is er geen enkele reden om aan te lemen dat besmetting via groenten, aardappelen of planten kan laatsvinden. Van er Vorm: „Deze produkten komen uit een eel ander gebied Is waar mond- en klauwzeer voorkomt en ovendien is besm -tting via groenten nog nooit aangetoond, loorwegen is dan cok het enige land dat een invoerstop heeft igesteld". 'olgens Van der Vorm loopt het omzetverlies voor de expor- burs nu al in de tonnen. In deze tijd worden een kleine miljoen iroppen sla per maand naar Noorwegen geëxporteerd, maar ook 'eel andere kasgroenten. )e Bond heeft de 1 indbouwattaché van de Nederlandse ambas- ade in Oslo ingeschakeld om de Noorse regering op andere ge lachten te brengen. Maar volgens Van der Vorm is Noorwegen liet erg gevoelig voor de Nederlandse argumenten. De Bond is liet bang dat andere landen de Noorse invoerstop over zullen emen. s )uidelijkheid geëist over gasprijs tuinders DEN HAAG De Tweede Kamerfracties van PvdA en VVD ebben er gisteren bij minister Braks (Landbouw en Visserij) op angedrongen duide jkheid te scheppen over de mogelijke ver- iging van de gaspri„s voor tuinders. nige tijd geleden zei de bewindsman dat hij bij zijn collega van conomische Zaken wilde aansturen op beëindiging van enkele effingen die op de gasprijs rusten als gevolg van de koppeling an de gasprijs aan de olieprijs. Hoe staat het met de uitvoering an dit voornemen? zo vragen PvdA en VVD zich af. Ook rillen de fracties wrten hoe minister Braks de dertig miljoen ulden wil besteden lie nog over is van het potje van 270 mil- >en voor energiebesparende investeringen in de tuinbouw. ieen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zater- ags tussen 14.00 ei 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw rant wordt nog deze.fde avond nabezorgd. Gijzelaars onder schot Met een pistool tegen het hoofd van een van zijn gijzelaars loopt een bankrover hier naar zijn vluchtwagen na een overval op een bank in het centrum van de Australische stad Sydney. Tijdens een vuurgevecht, later met de politie, werd de overvaller gedood, ter wijl twee gijzelaars en een politieman gewond raakten. LONDEN Tientallen artsen van vier zieken huizen in Londen probe ren een oplossing te vin den voor het probleem waarmee de 22-jarige Brit Adam Cronin nu al twee maanden zit opge scheept. Sinds eind no vember begint Adam om vijf uur 's morgens te niezen. Zo gaat hij, elke drie seconden niezend, precies het klokje rond. Klokslag vijf uur 's mid dags is het gesnotter voorbij. Adam niest da gelijks zo'n 18.000 keer. Specialisten hebben tal loze röntgenfoto's geno men van Adams neus in de hoop dat ze zouden ontdekken waarom de kwaal in november be gon. Maar wat hun nog meer intrigeert is waar om het niezen precies twaalf uur duurt. Cronin zelf gaat zeer on der zijn kwaal gebukt. „Ik ben wanhopig. Mijn leven is er ondraaglijk door geworden. Wanneer het niezen ophoudt ben ik uitgeput". Volgens Adam Cronin kan hij het niezen over dag alleen laten ophou den wanneer hij in een donkere kast gaat staan of als hij met de Londen- se ondergrondse rijdt.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1