Amnesty: Leven in Russisch strafkamp is ondraaglijk KOMFORT VAN HET JAAR. a Thatcher wil Lhaar imago tin Hongarije opvijzelen Affaire-Kiessling herinnert aan de zaak-Von Fritsch TASS verwerpt Amerikaanse optimisme BUITENLAND fteidóeQowitvnt WOENSDAG 1 FEBRUARI 1984 PAGINA 11 Ook bedrijfsleven in 1 Suriname stelt voorwaarden PARAMARIBO/DEN HAAG Na de vakcentrales heeft nu ook het Surinaams bedrijfsleven voorwaarden gesteld, waaron der men bereid is mee te werken aan de vorming van een inte rim-regering. De voorwaarden gaan wat verder dan die, welke s door de vakcentrales aan de militairen zijn gesteld. Zo vinden de Surinaamse Fabrikanten Associatie (ASFA) en de iee Vereniging Surinaams Bedrijfsleven (VSB) dat ministers niet al- [0 leen door het militair gezag van hun functie moeten kunnen worden ontheven, maar dat bedrijfsleven, vakcentrales en mili- ,ere^ tair gezag hierin een gelijke stem moeten hebben. De ASFA zegt itnei in een cornmun»qué. dat is opgenomen in het dagblad de Ware j Tijd. verder dat de interim-regering een concept-grondwet moet "krïl opstellen en voorbereidingen moet treffen voor herstel van de pZJ opgeschorte (Nederlandse) ontwikkelingshulp. Verder wil men Gé ^at noodtoestand wordt opgeheven. epei Overigens heeft het militair gezag nog geen reactie gegeven op de voorwaarden die vakcentrales en bedrijfsleven hebben ge- 1 steld aan deelname in de interim-regering. Buitenmodel postpakket Je zult maar postbode zijn in het plaatsje LLanfair...goch in Wales, het plaatsje met de langste naam ter wereld. Wie iets naar dit gehucht wil stu ren. moet een buitenmodel en veloppe of postpakket aan schaffen omdat er anders geen ruimte is om de plaatsnaam (59 letters) voluit op te schrij ven. Gelukkig heeft de Britse PTT alle plaatsnamen een code gegeven. Zodoende heet het plaatsje met de lange naam bij de Britse posterijen LL615JR. Als dan van tijd tot tijd iemand de moeite neemt alle 59 letters neer te pennen, maakt postbode Heddwyn Ro berts (foto), hoewel hij het pak ket apart moet gaan bestellen, daar geen probleem van. Drts LONDEN De in Lon den gevestigde internatio nale organisatie voor mensenrechten Amnesty j international heeft mee- ytö gedeeld voor het eerst een iofi authentieke beschrijving niet van de levensomstandig heden in een Sovjet-ar- beidskamp te hebben ont- t h| vangen, waarin politieke ide| gevangenen verblijven, f 6» Het kamp is door de over- le t| VOO! heid bedoeld als een zeer zware strafmaatregel. De beschrijving is afkomstig van een politieke gevan gene, die anoniem wenst te blijven. In het kamp, dat in 1980 op zo'n 1.200 kilometer ten oosten van Moskou in de buurt van Perm werd gebouwd, worden ruim 30 gevangenen vastge houden Allen zijn tot mini maal tien jaar gevangenisstraf veroordeeld, wegens „agitatie tegen de Sov- jet-Üniè". Vijftien van hen zijn echter steeds opnieuw veroordeeld, omdat zij waren uitgekomen voor hun persoon lijke mening. Volgens de beschrijving, die via „onofficiële kanalen" Am nesty bereikte, bestaan de ge bouwen van het kamp uit heel kleine cellen. Maximaal vijf gevangenen leven in een wooncel en werken in beton nen cellen die dag en nacht verlicht worden. Zogenoemde „oefencellen" voor lichamelijke straf zijn door prikkeldraad van de ove rige gebouwen gescheiden. Deze cellen zijn tussen de vier er\ 15 vierkante meter groot en zijn volslagen donker. Het eten is volgens de gevangenen uiterst slecht. Men krijgt dik wijls bedorven vlees en smerig water, aldus het verslag. De gevangenen mogen hun gedachten wel opschrijven, maar het geschrevene wordt hen afgenomen. Tot de gevan genen," die in het speciale kamp vs 389-36/1 in de buurt van Perm vastgehouden wor den, behoort de Russische schrijver Leonid Borodin (45). Deze werd in 1983 gevangen gezet nadat hij de in balling schap levende collega Alexan der Solzjenitzyn een geluk- wenstelegram voor zijn 60ste verjaardag had gezonden en zonder toestemming een boek in het buitenland had gepubli ceerd. Vi Vv< i (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De Britse premier Thatcher vliegt mor gen vierdaags bezoek naar Boedapest. Op ^uitnodiging van de Hongaarse regering bezoekt zij voor de eerste maal van haar leven een lidstaat van het Warschau pact. Officieel heeft haar bezoek aan Hongarije tot doel in deze tijd van grote internationale spanning een nieuw gesprek met Oost-Europa te beginnen. Dat is goed voor de wereldvrede en voor het imago van premier That cher. Zij wil dolgraag bewijzen, dat Groot-Brittannië, ondanks zijn verval, toch nog een beetje een internatio nale mogendheid is. Met haar Hongaarse reis treedt premier Thatcher in de voetspo ren van haar grote conservatieve voorganger Macmillan, die twintig jaar geleden in een grote Londense zaak een witte bont muts ging huren en daarmee manhaftig naar Moskou trok om met de Sovjets te gaan praten. Op grond van die reis voelen de Britten zich weer een tijdje groot en erg belangrijk. Sedertdien is het vermogen van Groot-Brittannië om tussen de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten te bemiddelen, echter prak tisch helemaal verloren gegaan. Thatchers bezoek aan Hongarije is een initiatief van het Britse ministerie van buitenlandse za ken. Dit ministerie heeft heel wat moeite gehad om premier Thatcher te bekeren tot de noodzaak van een onafhankelijke di aloog met het communistische blok. De Britse premier werd er voorzichtig op geattendeerd dat haar oude imago van „IJzeren Lady" de zaak van de wereldvrede meer kwaad dan goed deed. Telkens als premier Thatcher een buitenlandse reis maakt, is het gebruikelijk dat haar kantoor, gevestigd in Downing Street 10, een groot aantal Britse journalisten uitnodigt. Zij moeten echter zelf hun reiskosten betalen. Toen premier Thatcher drie maanden geleden naar New Delhi in India vloog, probeerde Downing Street iedere journalist die mee wilde, 800 pond afhan dig te maken. Dat was meer dan de prijs van een normaal re tourticket Londen-New Delhi. Een en ander had tot gevolg, dat Thatchers militaire vliegtuig half leeg bleef, want de meeste journalisten reisden naar India met een toestel van een goedko pere luchtvaartmaatschappijen. Voor de vliegreis naar Boedapest zit het toestel echter helemaal vol, want blijkbaar heeft Thatcher het een en ander geleerd van de India-reis. Dit keer kost het retourticket 300 pond per per soon, dat is 50 pond minder dan het Economy-tarief van British Airways. Dit is wat premier Thatcher trots „free enterprise" noemt. Amerikaan trouwt 3t]aniï Ch"süne Sue,.c„arv,a\ cho. „Ik voel me geweldig. Het huwelijk is het grootste avon- - tuur van de wereld, naast de voor Zoe keer dood", zei de veelvuldige brui degom. De vorige vrouwen van Wolfe die intussen in het Guiness record-boek is op genomen waren tussen de 17 en 22 toen ze met hem LAS VEGAS De 75-jarige trouwden. Zijn eerste huwelijk Amerikaan Glynn Wolfe is za- dateert uit 1927. Zijn langste terdag in Las Vegas voor de huwelijk duurde vijf jaar, het 26e keer getrouwd, nu met de kortste vijf dagen. Beate Klarsfeld gearresteerd Een Chileense po litieman leidt me vrouw Beate Klarsfeld weg tij dens een beto ging voor het Mo- neda paleis in Santiago. Daar werd gisteren ge demonstreerd voor de uitleve ring van de oor logsmisdadiger Walter Rauff. Beate Klarsfeld, die al enkele we ken in Chili ver blijft om de uitwij zing te bewerk stelligen van Rauff, kon na een uur weer het poli tiebureau verla ten. Politiefunctio narissen sloten echter niet uit dat Beate binnenkort zou worden uitge wezen. Beate is de vrouw van de Franse advocaat Serge Klarsfeld, die oorlogsmisda digers uit de Tweede Wereld oorlog tracht op te sporen. Zo vond hij Klaus Barbie in Bolivia, die zich inmiddels in een Franse cel bevindt na te zijn uitgewezen. Europese vredesvrouwen vangen bot in Washington (Van onze correspondent Mare de Koninck) WASHINGTON Een groep vrouwen van Europese vre desbewegingen, onder wie voor Nederland het Tweede Kamerlid Frauke Laning en de Eindhovense Trees Lam- bregts van „Vrouwen voorl Vrede", heeft tijdens bespre kingen in Washington met hoge Amerikaanse regerings functionarissen weinig begrip ontmoet voor haar denkbeel den over kernwapenbeper king. Het gesprek met Amerikaans onderminister van buitenland se zaken, Burt, verliep zelfs in een sfeer van wederzijdse er gernis. De elf vrouwen uit Ne derland, Italië, West-Duits- land, Engeland en België had den ook een ontmoeting met de Amerikaanse Genève-on- derhandelaar, Paul Nitze. RUITENHEER Zuid-Afrika wil troepenscheiding WASHINGTON De Vere- nigde Staten hebben positief gereageerd op het eenzijdig be sluit van Zuid-Afrika tot een troepenscheiding in Angola als eerste stap naar een bestand met de Namibische bevrij dingsbeweging Swapo. De' woordvoerder van het State Department, Romberg, zei te hopen dat het besluit de in spanningen ten behoeve van een vreedzame oplossing van de kwestie-Namibie nieuw le ven zal inblazen. Hij weigerde evenwel iets te zeggen over de garanties die volgens de Zuid- afrikaanse premier, P. Botha, vorige week door de VS aan Zuid-Afrika zijn gegeven. An gola heeft nog niet gereageerd. (Van onze correspondent Ge rard Kessels) BONN Het is niet de eerste keer dat West- Duitsland op zijn kop staat vanwege vermeende ho- mosexuele contacten van een hoge militair. De even spectaculaire als onsmake lijke affaire-Kiessling heeft herinneringen opge roepen aan de zaak-Von Fritsch. In 1938 moest op perbevelhebber Werner Von Fritsch van de Deut sche Wehrmacht aftreden, nadat hij door Hitier ge confronteerd was met de beschuldiging van homo- sexualiteit. Dappere rechters prikten het „bewijsmateriaal" dat de Ge stapo tegen Von Fritsch verza meld had door. De generaal werd gerehabiliteerd, maar hij kreeg zijn functie van opper bevelhebber niet terug. Von Fritsch was door het gebeuren zo aangedaan, dat hij bij het begin van de oorlog de dood zocht. Hij sneuvelde in de eer ste dagen van de Polen-veld tocht in 1939. De zaak-Von Fritsch vertoont overeenkomsten, maar ook be langrijke verschillen met de affaire-Kiessling. De vermeen de homosexualiteit van Von Fritsch werd door Hitier aan gegrepen om de man opzij te schuiven en zijn greep op het leger te versterken. De zaak-Von Fritsch begint als de Gestapo in 1935 bij een raz zia de kleine Berlijnse crimi neel Otto Schmidt oppakt. Schmidt, die zich gespeciali seerd heeft in het chanteren van homosexuelen, vertelt de Gestapo dat hij ook van een „generaal Fritsch" geld heeft afgetroggeld. Als hem een foto van de opperbevelhebber van de Wehrmacht wordt voorge houden, zegt Schmidt hem te herkennen. SS-leider Heinrich Himmler haast zich met die informatie naar Hitier, maar die toont geen belangstelling. „Met die „Dreck" wil ik niet meer lastig gevallen worden", geeft de Ftihrer de SS-leider te verstaan. Hitier heeft de be kwame officier Von Fritsch veel te hard nodig bij de gi gantische operatie die in die dagen al zijn aandacht heeft: de opbouw van het Duitse le ger. Bijna drie jaar later liggen de kaarten anders. De Wehr macht is tot de tanden bewa pend 'en Hitier maakt krijgs plannen. Als hij de militaire top op 5 november 1937 voor het eerst vertelt dat hij Oos tenrijk en Tsjechoslowakije aan wil vallen, zijn de gene raals verbijsterd en ontzet. het speuren slaan, kan Von Fritscn aantonen dat er sprake is van een verwisseling. Schmidt blijkt een ritmeester Von Frisch gechanteerd te hebben (hier is weer een over eenkomst met de zaak-Kiess- ling, waar even sprake is ge weest van een dubbelganger is het Keulse homomilieu). De Gestapo probeert de vrijspraak voor generaal Von Fritsch te voorkomen doorj de ritmeester Von Frisch te ontvoeren. Het ministerie van justitie brengt de ritmeester echter weer bo ven water. Von Fritsch wordt gerehabiliteerd. De twee rech ters in de zaak-Von Fritsch worden vier weken voor het einde van de oorlog door de SS om het leven gebracht. Een hen is Von Dohnanyi, de Hitler is geïrriteerd door de vader van de huidige burge weerstand die hij ondervindt, meester van Hamburg. Zijn paladijn Himmler en Ook chanteur Otto Schmidt rijksmaarschalk Goering zien overleeft het niet. Hij wordt in nu hun kans schoon om de ge- 1942 in het concentratiekamp hate traditionele Pruisische of- Sachsenhausen geliquideerd, ficieren in de legertop een Himmler schrijft in die tijd vernietigende slag toe te bren- aan Goering: „Ik vraag om uw nister van defensie Von Blom berg is het eerste slachtoffer. adviseer Schmidt te laten exe cuteren". Goering tekent daar- De Gestapo houdt hem voor bij aan: „Die had allang dood- dat de vrouw, waarmee hij zo- geschoten moeten zijn". juist mede op aandrang van Goering getrouwd is, bij de ze denpolitie in vijf grote steden Eén dag nadat Von Blomberg is opgevolgd door de ja-knik ker Keitel en Werner Von te boek staat. Von Blomberg Fritsch en vijftien andere hoge moet het veld ruimen. generaals naar huis zijn ge- Nu komt ook het oude dossier stuurd, benoemt Hitier op 5 fe- over Von Fritsch weer te pas. bruari 1938 Walter Funk tot Maar geholpen door een paar minister van economische za- moedige rechters, die zelf aan ken. Funk is homosexueel. Iran roept op tot zelfmoordacties TEHERAN De voorzitter van het Iraanse parlement, Rafsandjani, heeft er bij de Li banese sji'itische moslims op aangedrongen „meer opoffe ringsgezinde jongeren" aan te trekken om zelfmoordacties uit te voeren tegen buiten landse troepen in Libanon. Dit meldde gisteren het Iraanse dagblad Islamitische Repu bliek. De Iraanse leider Kho meini zei gisteren dat zijn land de Verenigde Staten grotere verliezen zal toebrengen. In Teheran wordt op uitgebreide schaal het feit herdacht, dat vijf jaar geleden het sjah-régi me ten val werd gebracht. MOSKOU/DEN HAAG Het Russische persbureèu Tass heeft gisteren optimistische Amerikaanse verwachtingen! voor de on derhandelingen over een vermindering van het aahtal strategi sche wapens teniet gedaan. Generaal Rowny, onderhandelaar bij het overleg over de oceaanoverschrijdende raketten, had giste ren gezegd dat de VS overwegen het aantal in West-Europa te stationeren raketten zou kunnen verminderen in ruil voor con cessies van de Sovjets bij de onderhandelingen over de lange- afstandswapens. Ook staan de VS niet geheel meer hfwijzend te gen samenvoeging van de verschillende vormen van het raket- tenoverleg. Gedetailleerd in zijn afwijzing was het Russische persbureau overigens niet. Het Kremlin heeft lange tijd vijandig gestaan te genover een bundeling, maar heeft in de afgelopen maanden la ten weten dat het dit idee niet bij voorbaat van de hand wijst. Volgens Moskou is het echter zaak dat de VS eerst; reageren op de jongste, „constructieve" voorstellen van Moskou. Die voor stellen draaien om bevriezing van de huidige kernafsenalen. Te- zelfderdtijd, zo signaleren westerse deskundigen in Moskou, overheerst in de verklaringen van Andropov een gematigde on dertoon. De Amerikaanse onderminister Richard Burt zei gisteren in een interview via Euronet dat er geen sprake kan zijn van conces sies tegenover de Sovjet-Unie, omdat men nooit weet hoe ver men zal moeten gaan om de Sovjet-Unie weer aan <^e onderhan delingstafel te krijgen. Hij ontkende ook dat de VS welomschre ven plannen hebben voor een samenvoeging van het strategi sche rakettenoverleg en dat over de middellange-afstandswa- pens. Alleen een suggestie daartoe van de Russen; zou niet bij voorbaat worden afgewezen. Klap-instructies bij bezoek Gromyko BOEKAREST De Roe meense autoriteiten hebben niets aan het toeval overgela ten bij het bezoek van de Russische minister Gromyko. Anderhalf uur vóór de komst van Gromyko kregen de per soneelsleden van de „23-au- gustus"-fabriek, door de luid sprekers deze instructies: bij aankomst van de delegaties staande applaudisseren en „USSR" en ..SRR" (socialisti sche republiek Roemenië) scanderen; staande luisteren naar de volksliederen en het Roemeense volkslied meezin gen; staande applaudisseren voor George Oprea (de eerste Roemeense vice-premier die tijdens de bijeenkomst zou spreken); tijdens de redevoe ringen letten op de voorlie den in de zaal die een teken gaven waarna men moest gaan klappen, enzovoort. Het personeel van de fabriek volgde de instructies van a tot z op. (ADVERTENTIE) Uno is Italiaans voor i. De Fiat Uno heet dus eigenlijk de Fiat i. 'n Heel toepasselijke naam. Want onlangs koos een internationale jury van autojoumalisten de Fiat Uno als Auto van het Jaar 1984. Om z'n ontwerp, ruimte, prestaties, wegligging en zuinigheid Maar zeker ook om z'n komfort. Kom fort dat gewaarborgd wordt door verstelbare achterbank en voorstoelen, riante beenruimte voor achterpassagiers en een nieuw veersys- teem dat niet bang is voor een flinke hobbel of kuil. De nieuwe Auto van het Jaar staat bij alle Fiat dealers in 7 uitvoeringen, waar onder nu ook de Uno Diesel. FIAT UNO. AUTO VAN HET JAAR 1984. Proces begonnen tegen laatste RAF-terroristen (Van onze correspondent Ge rard Kessels) BONN In de zwaarbewaak te gevangenis van Stuttgart- -Stammheim is vandaag het duurste en mogelijk langste terroristen-proces uit de Duit se geschiedenis begonnen. Christian Klar en Brigitte Mohnhaupt, behorend tot de harde kern van de RAF, moe ten terecht staan voor negen moorden. Het leveren van net bewijs zal niet al te moeilijk vallen. De RAF heeft in lange verslagen en zelfs op bandop namen tot in detail vastgelegd hoe de aanslagen werden voorbereid en uitgevoerd. Klar en Mohnhaupt werden in november 1982 aangehouden nadat de politie een serie de pots van de RAF, verspreid over de Bondsrepubliek, ont dekt had. Klar zit al meer dan een jaar in de isoleercel. Uit de brieven die hij schrijft blijkt dat hij nog steeds onverkort vasthoudt aan de door de RAF gepredikte stadsguerrilla tegen de autoritaire staat.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 11