„Als VS niets doen, worden Filippijnen een tweede Iran" „Niet-jood verklaringen" mogelijk naar gerechtshof Voedingsbond roept op tot betaalboycot Subsidie voor werkprojecten voor jongeren Democraten in Huis eisen terugtrekking Amerikaanse troepen VVD wil bezuiniging op WSW blokkeren BINNENLAND/BUITENLAND £eid4e(2ou/umt WOENSDAG 1 FEBRUARI 1984 PAGINA l[ Ziekenhuis verklaart: amputatie gevolg van beoordelingsfout TILBURG De beenamputatie bij een 21- iarige inwoner van Oisterwijk vorig jaar in net Sint Elisabethziekenhuis in Tilburg was het gevolg van een beoordelingsfout van de behandelende chirurg. Dit heeft de directie van het ziekenhuis gisteren verklaard, na dat een en ander in de pulbiciteit was geko men. Volgens de directie heeft de chirurg klach- v ten van de patient over pijn genegeerd en uitgelegd als een logisch gevolg van de ope ratie. Enkele dagen na de operatie bleek echter dat door trombose (bloedstolling) in de knie het onderbeen was afgestorven. Kort daarna werd het been geamputeerd. AMERSFOORT De Voedingsbond FNV wil over enige tijd proberen een betaalboycot te organiseren als protest tegen de kabinetsplannen om per 1 juli de uitkeringen te verlagen. Dit heeft de bondsraad, het 'parlement' van de voedingsbond, gisteren in Amers foort besloten. De actie gaat alleen door bij voldoende animo. Alleen een massale betaalboycot heeft zin om dat de overheid er dan niets tegen kan uitrichten, re deneert de bond. De voedingsbond zal binnenkort de andere FNV-bonden polsen over hun bereidheid om mee te doen. Het is de bedoeling dat kijk- en luister geld, gas- en lichtrekeningen en dergelijke niet wor den betaald, om zo "terug te nemen wat de regering afpakt". In het verleden is de animo bij de FNV om aan acties van burgerlijke ongehoorzaamheid te be ginnen, zeer gering geweest. Wet behoud cultuur bezit aangenomen DEN HAAG Met het kleinst mo gelijke verschil heeft de Eerste Ka mer gistermiddag ingestemd met de wet tot behoud van het Neder lands cultuurbezit. Het voorstel, dat beoogt voorwerpen van bijzonder cultuur-historische of wetenschap pelijke waarde voor ons land te be houden, werd namelijk in de Se naat aangenomen met 34 stemmen voor en 33 stemmen tegen. Minister Brinkman van wvc had vorige week op de Eerste Kamer een drin gend beroep gedaan zijn voorstel te aanvaarden. „Wijnzuurkool beter zelf maken'' DEN HAAG Het kopen van wijn zuurkool is zonde van het geld, omdat de smaak nauwelijks verschilt van de goed kopere zuurkool zonder wijn. Wie toch „wijnzuurkool" wil eten kan beter zelf tijdens het koken een scheutje witte wijn bij de gewone zuurkool doen. Dat meent Konsumenten Kontakt, dat onlangs 13 verschillende merken gewone en zeven merken wijnzuurkool heeft onderzocht. Ook is de zuurkool voor een smaaktest aan een speciaal panel geserveerd. Het panel kon in enkele gevallen niet vast stellen dat zij wijnzuurkool voorgescho teld had gekregen. Het betrof zowel ver se kool als kool uit het vat. Zuurkool is volgens KK overigens goedkoop, gezond en van goede kwaliteit. DEN HAAG Minister Brinkman (wvc) stelt dit jaar en in 1985 vijftien miljoen gulden beschikbaar voor werkprojecten voor werkloze jonge ren. Er zal voorrang worden geven aan projecten die de meest kwetsbare groepen jongeren op de arbeidsmarkt omvatten. Dat zijn randgroepjonge ren, jongeren uit minderheden en meisjes met een lage opleiding. Gemeenten kunnen voor de projecten geld bij de minister aanvragen. Voor rang wordt gegeven aan die gemeen ten waar de jeugdwerkloosheid hogé is dan het landelijke gemiddelde. Met de projecten moeten de jongere, leer- en werkervaring op kunne doen, zich kunnen oriënteren op d arbeidsmarkt en mogelijkheden kri gen voor scholing en voor het opze ten van bedrijfjes met anderen. bleken is dat de genoemde groepe| jongeren nu nauwelijks worden bq reikt met bestaande regelingen. DEN HAAG De rechtszaak tegen het Amersfoort? L' bedrijf Flakt dat ervan beschuldigd wordt zogenoemd niet-joodverklaringen afgegeven te hebben in verban met het uitzenden van werknemers naar Saoedi-Arabi m moet terugverwezen worden naar het gerechtshof 3 *n Amsterdam. Dat zei advocaat-generaal mr. J. Leyte gisteren voor de Hoge Raad in Den Hadg. De Hog ai- Raad zal over deze en nog drie andere zaken rond nie| v« -joodverklaringen op 10 april arrest wijzeil. he be Volgens mr. Leyten moet de zaak, die eerder diénde voor h( vê kantongerecht en de rechtbank in Utrecht, opnieüw behandel gj= worden, omdat voor de rechtbank in Utrecht een fout is gj- jj, maakt. De rechtbank had, toen die het bedrijf veroordeelde tj - geldboetes, een andere samenstelling dan toen de zaak vool kwam. Dit vereiste een neiuwe behandeling. I In de zaak tegen het Nederlands Centrum voor Handelsbevordi f ring (NCH) en het reisbureau Holland Internationèl (HIT) stelq mr. Leyten dat het beroep van de officier van justjtie tegen vi spraak door de rechtbank in Den Haag niet ontvankelijk moi worden verklaard. NCH en HIT hadden slechts formulieren v de ambassade van Saoedi-Arabië doorgestuurd rtaar bedrijvi die geïnteresseerd waren in een zakenreis naar dat land en formulieren ook geretourneerd. In de zaak tegen het bouwbedrijf Ballast Nedam was, aldus Leyten, een fout gemaakt in de dagvaarding. Teni laste was f legd, dat Ballast Nedam in de uitoefening van het geroep ondi scheid had gemaakt tussen personen naar ras. De omschry- „beroep of bedrijf" waarvan sprake is in het betreffende wel tikel 429 had hier gebruikt moeten worden, aldus mr. Le Overigens sprak de rechtbank in Amsterdam het tjedrijf ooi inhoudelijke redenen vrij. In alle vier de gevallen was een strafklacht ingediend door he Centrum voor Informatie en Documentatie over Israel (CID1 Volgens CIDI-directeur R. Naftaniel zal de Hoge Raad, zoals d zaken er nu voorstaan, mogelijk niet toekomen aan een princ piële uitspraak. Inmiddels is opnieuw een strafklacht ingediend wegens het a teven van niet-joodverklaringen. De Stichting Bektrijding Art emitisme heeft bij de officier van justitie in Pen Haag ei klacht ingediend tegen het Hagse bedrijf Schlumbjerger, dat van wordt beschuldigd doopbewijzen te eisen van personeel i verband met uitzending naar landen in het Midden-Oosten. WASHINGTON De Democratische leden van het Huis va Afgevaardigden hebben een resolutie opgesteld, waarin de „oi middellijke en ordelijke terugtrekkingvan alle Amerikaans manschappen uit Libanon wordt geëist. Door middel van des resolutie willen de Democratische afgevaardigden in het Hu grotere druk uitoefenen op president Reagan, die onlangs nc heeft laten weten de Amerikaanse troepen in Libanon te zulle handhaven. Als de resolutie in het Huis wordt aangenomen, dan moet zij nc in Senaat worden goedgekeurd. Dit wordt niet waarschijnlij geacht, omdat de Republikeinen in de Senaat over een meerde heid beschikken. Shultz spaart Salvador niet SAN SALVADOR De Amerikaanse minister van buitenlan se zaken, George Shultz, heeft gisteren in gesprekken met Salvadoraanse regering een beroep op haar gedaan harder op treden tegen de terreur van rechtse doodseskaders. Volge Shultz is er belangrijke vooruitgang gemaakt, maar men is h erover eens dat er nog veel gedaan moet worden. „Voor dooc eskaders en terreur is geen plaats. Dat zal ik niet vergoeilijker El Salvador was het eerste land dat Shultz aandeed in het kad van een rondreis langs enkele Latijns-Amerikaanse landen. 1 sprak verder met alle kandidaten voor de presidentsverkiezii gen van 25 maart, onder wie de ultra-rechtse Roberto D'Aubui son die banden met de doodseskaders zou hebben. Soldaatje spelen Dl Drie Ubanfl kinderen spel „soldaatje" een sji'itiscfrs post in het zt den van Beiro* Sinds de vechten van gelopen maaijt dag tussen anli regerings gro l peringen en ee heden van Libanese leger het betrekkeli rustig in de I banese hooff*" stad.. SUSKE EN WISKE HET DELTA-DUEL (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De VVD- fractie in de Tweede Ka mer is van plan een door het kabinet voorgestelde bezuiniging van 100 mil joen gulden op de Wet so ciale werkvoorziening (WSW) de sociale werkplaatsen te blok keren. De VVD is name lijk boos op coalitiegenoot CDA, dat tenminste tien miljoen gulden van de voorgestelde bezuiniging wil laten vervallen. Hier mee wil het CDA zwaar gehandicapten toch een arbeidscontract voor een sociale werkplaats geven. CDA-fractievoorzitter De Vries noemde de plannen van de coalitiegenoot „van de gek ke" en „onvoorstelbaar". Voor de VVD is de WSW-zaak ei genlijk de druppel die de em mer doet overlopen. Bij de VVD bestaat irritatie over het optreden van het CDA inzake de Medianota en over uitlatin gen van De Vries over een plan van VVD-staatssecretaris Kappeyne (Emancipatie). De Vries zei naar aanleiding van een krantenbericht over het plan om in 1990 man en vrouw financieel onafhankelijk van elkaar te maken door onder meer gelijke rechten op ar beid, dat de staatssecretaris „alle vrouwen de arbeids markt op wil jagen". Op de Filippijnen is gisteren op nieuw massaal gedemonstreerd te gen het bewind van president Fer dinand MarcosIn Manilla gingen zo'n half miljoen mensen de straat op om een groep van tienduizend betogers feestelijk in te halen. Die betogers waren afgelopen vrijdag te voet vertrokken uit Concepcion, de geboorteplaats van de in augustus vorig jaar vermoorde oppositieleider Beningo Aquino. Zaterdag zou de mars in Manilla worden ontbonden, maar aan de grens van de stad werd de stoet door politie en leger tegen gehouden. Gisteren gaf president Marcos opdracht de betogers door te laten. De intocht in Manilla werd de grootste demonstratie tegen de pre sident, na de begrafenis van Aqui no, toen meer dan twee miljoen mensen de straten bevolkten. Over de situatie op de Filippijnen en de toekomst van het regime- Marcos had een van onze verslagge vers een gesprek met de Filippijnse ex-senator Jovito Salonga, een goe de vriend en de advocaat van de vermoorde Aquino. DEN HAAG „De Vere nigde Staten moeten de realiteit onder ogen zien: het regime-Marcos loopt ten einde. Als ze hun enorme zakelijke en mili taire belangen in ons land veilig willen stellen, zul len ze hun handen van Marcos af moeten trek ken. Ik denk dat ze dat ook wel zullen doen, want een ontwikkeling op de Filippijnen zoals in het Iran na de sjah is het laat ste wat de Verenigde Sta ten kunnen gebruiken". Sinds het voorjaar van 1981 moet de 63-jarige Filippijnse ex-senator Jovito Salonga de turbulente ontwikkelingen in zijn vaderland vanuit de Vere nigde Staten volgen. „In één opzicht is deze ballingschap niet zo erg. Door de censuur melden de media in de Filip- fjijnen veel minder over mijn and, dan de media in de Vere nigde Staten Salonga is een belangrijke in ballingschap verblijvende Fi lippijnse oppositieleider. Sinds 1968 was hij vriend en advo caat van Benigno Aquino, de oppositieleider die in augustus vorig jaar vanuit de Verenigde Staten naar zijn vaderland te rugkeerde en bij aankomst op het vliegveld van Manilla werd doogeschoten. Aangeno men wordt dat de moord is ge pleegd in opdracht van hoge militairen en de president. Maar keiharde bewijzen daar voor zijn nog niet voorhanden. Samen golfen Het levensverhaal van ex-se- nator Salonga staat min of meer symbool voor de wijze waarop de Filiipijnse president Marcos in de loop van de tijd niet alleen de meerderheid van de bevolking, maar ook vroegere vrienden en aanhan gers van zich heeft ver- vreemd. „Marcos en ik waren jarenlang vrienden. In het begin van de jaren zestig gingen we zelfs sa men golfen. We waren beiden lid van dezelfde politieke par tij. Maar voor de presidents verkiezingen van 1965 verwis selde Marcos van partij. Hij heeft nog geprobeerd mij mee - te krijgen, maar ik wilde niet. Vanaf het moment dat Marcos werd gekozen, is het met de verstandhouding bergafwaarts gegaan". In hetzelfde jaar dat Marcos het presidentschap op zich nam, werd Salonga lid van de Filippijnse Senaat. Hij was erg populair en kreeg van alle se natoren veruit de meeste stemmen. „In dat jaar begon de oppositie tegen Marcos". Vier jaar later werd president Marcos herkozen. Volgens Sa longa waren dat „dirty" ver kiezingen. Zo gebruikte de president geld uit de staatskas om zijn campagne te financie- De oppositie greep de Senaats verkiezingen van 1971 aan om het bedrog van het staatshoofd aan de kaak te stellen. Op het hoogtepunt van de campagne, tijdens een grote verkiezings bijeenkomst van de Liberale partii van Salonga, wierpen onbekenden twee handgrana ten op het podium. Door een samenloop van omstandighe den bleef het aantal slachtof fers beperkt: twee doden en twee zwaar gewonden, onder wie senator Salonga. Meer dood dan levend werd Salonga naar het ziekenhuis gebracht, maar hij kwam zijn verwondingen te boven. „Ik ben aan éen oor doof en aan één oog blind. Ik mis stukjes van vingers. In mijn lichaam zitten nog ongeveer 100 scher ven van de granaten. Maar ik leef. Ik bleek sterker dan ge dacht", zegt Salonga, terwijl hij de littekens op zijn arm laat zien. De daderé zijn, on danks beloften van president en politie, nooit gepakt. Averechts effect De aanslag op het leven van Salonga, die bedoeld was om de oppositie in een klap uit te schakelen, had een averechts effect. Terwijl hij in het zie kenhuis werd verpleegd, werd Salonga met een groot aantal voorkeurstemmen in de Se naat herkozen. Een jaar later stonden hij en alle overige senatoren echter buitenspel. In september 1972 riep president Marcos de staat van beleg uit. Een jaar later kondigde hij een nieuwe grondwet af, op grond waar van hij voor onbepaalde tijd premier en president werd. met onbeperkte bevoegdhe den „Op de dag dat de staat van beleg werd ingesteld", „werd Aquino, die inmiddels in de Senaat zat, door de politie aan gehouden en opgesloten. Acht jaar later, in 1980, werd hij vrijgelaten om in de Verenig de Staten een hartoperatie te Naar schatting een half miljoen mensen omzoomden gisteren de straten in Manillé, waarlangs een groep van 10.000 betogers de stad binnentrok. De Intocht van de groep liep uit op een grote demonstratie tegen het regime-Marcos. Inzet: Ex-senator Jovito Salonga. ondergaan. Zo was Marcos zijn grootste rivaal voor de presi dentsverkiezingen, die in 1973 gehouden hadden moeten worden, kwijt. De politie kon mij niet oppakken, omdat ik nog herstellende was van mijn verwondingen. In de jaren die volgden, werd het gehele land ondergeschikt gemaakt aan de belangen van de familie Mar cos en een kleine kring van vrienden en bekenden. Er is geen enkele controle, geen kritiek". In dit klimaat van terreur, on derdrukking, uitbuiting en ge weld grijpt ook het verzet te gen Marcos van tijd tot tijd naar de wapens. In het najaar van 1980 werden de Filippij nen getroffen door een golf van aanslagen. Op een van de daders daarvan vond de politie een foto van Salonga en diens vrouw. De foto was genomen bij een ontmoeting, jaren tevo ren. Maar voor de politie gold hij als bewijs dat Aquino en Salonga achter de aanslagen zaten. Aquino zat inmiddels onbereikbaar in de Verenigde Staten. Daarom werd Salonga, die nog steeds in Manilla woonde, opgepakt. Ongeveer anderhalve maand zat hij in de gevangenis, in gezelschap van zijn vrouw, die haar man niet in de steek wenste te la ten. Daarna kreeg de ex-sena- tor, mede onder druk van de publieke opinie, een vrijgelei de naar de Verenigde Staten. Op het moment dat de Salon- ga's de Filippijnen verlieten, werden nieuwe beschuldigin gen tegen hen ingebracht. Zo probeerde het regime-Marcos te voorkomen, dat zij er ook maar over zouden denken naar hun vaderland terug te keren den tussen beide landen zijn heel nauw. De Verenigde Sta ten hebben zo'n zeventig jaar geleden de democratie op de Filippijnen gebracht en heb ben er nog steeds enorme eco nomische en militaire belan gen". „De bevolking van de Filippij nen", zo waarschuwt de ex-se nator, „is nog voor het over grote deel anti-communistisch. Maar hoe zal men zich gaan opstellen als de VS Marcos blijven steunen? Je ziet nu dat de president onder de bevol king nauwelijks meer aanhang heeft. Zelfs de zakenlieden, die hem lang hebben gesteund, demonstreren tegen hem. Als de VS niet echt hun politiek veranderen en Marcos te ver staan geven dat hij beter kan verdwijnen, zullen de Vere ambtenaren en politici. Op de nigde Staten van de Filippij- vraag of het niet vreemd is dat nen het meest anti-Ameri- hij juist in het land is gaan wo- kaanse land van Azië maken", nen dat president Marcos door En dat is, zegt ex-senator Sa longa, een risico dat Washing ton nooit zal willen lopen. „In glimlach. Dan: „Nee, voorlopig ons land staat voor de Ameri- is dat zo gek nog niet. De ban- kanen veel op het spel. Vooral Banden met VS Sinds begin '81 woont Salonga in Californië. In de Verenigde Staten heeft hij veel contact met de talrijke Filippijnse ban nelingen én met Amerikaanse op militair gebied. Zo zijn daar de twee grootste Amerikaanse militaire bases buiten het grondgebied van de VS, waar onder de thuishaven van de 'zevende vloot. Op de Filippij nen bevindt zich de grootste concentratie van Amerikaanse nucleaire wapens". „Het is", vervolgt Salonga, „onvoorstelbaar dat de VS dit land ooit verlaten. Maar dan moeten ze de realiteit wel on der ogen zien. Ze moeten Mar cos duidelijk maken 'dat zijn tijd voorbij is en dat de macht aan het volk moet worden te ruggegeven. Als ze niets doen wat ik overigens niet ver wacht gebeurt hier hetzelf de als in Iran. President Mar cos heeft problemen met zijn gezondheid, maar het land is nog veel zieker. Veel langer kan het zo niet duren. Hooguit twee jaar. Tot ziens in Manil la". JOS TIMMERS

Leidse Courant | 1984 | | pagina 10