KDPIEER-STRESS7?? permanente °vdA veroordeelt zichzelf oppositie Overheid komt geld tekort om gif in bodemop te ruimen OESO: Kabinet moet niet te drastisch bezuinigen ^DA-LEIDER DE VRIES: Vissers willen groter aandeel in makreelvangst Uiver blijft met uitlaat sukkelen Ruim 75 kilo heroïne in beslag genomen a9iinder arme gemeenten als an jk geld beter verdeelt 'Goeie ontvangst tv in cel niet zeker' DEN HAAG Staatsse cretaris Korte-Van He mel (Justitie) kan niet garanderen dat de tv-toe- stellen die gevangenen op hun cel mogen laten plaatsen een goed beeld zullen geven. Er is meestal geen kabel-tv in de bajes. Sinds kort mo gen tv's op de cel worden geplaatst „als compensa tie voor de beperking van de bewegingsvrij heid van gedetineerden". De gevangenen moeten ook nog de huur van het toestel 7,50 per week voor hun rekening ne men, terwijl ze in de ba jes maximaal 50 gulden per week kunnen verdie nen. (ADVERTENTIE) Kom dan naar de éénmalige demonstratie in onze mobiele showroom die woensdag (1 februari) op de Binckhorstlaan te Den Haag staat (bij Van Gend Loos en het Shell Station). Kleine, compacte en middelgrote kopieermachines voor actieprijzen (o.a.de nieuwe Xerox®1030, die afdrukken maakt in kleur). Interessante inruilmogelijkheden. Test ook onze elektronische schrijfmachine. Nieuwe klanten R AIVJK XFRflX krijgen gratis een Xuperlady Quartz Buro klokje. Tot ziens. i^„! Per helicopter naar ziekenhuis Aan boord van de vissersboot Scheveningen 68 heeft zich gisteren aan het begin van de middag op enkele uren uit de kust een ongeval voorgedaan. Een 48-jarige man uit de Dog- gersbankstraat kreeg een klap van een zware ketting, die deel uitmaakt van een soort lier. Het slachtoffer moest met een marinehelicopter van boord worden gehaald. Hij is in verband met een hersenschudding ter observatie opgenomen in het Rode Kruisziekenhuis. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Behalve het algemeen te hoog gevonden niveau van onze sociale uitkeringen hebben volgens de OESO in haar vertrouwelijk rapport over de Nederlandse economie ook de centrale loononderhandelingen tussen werkgevers en werknemers en de daarin vervlochten volledige automatische prijscompensatie een verlammende invloed gehad op de arbeids markt. „Zij hebben het vermogen van de economie om zich aan te passen uitgehold en een uitzonderlijke daling van de winsten niet kunnen voorkomen", aldus het rapport. De OESO verwacht geen overdreven heil van arbeidstijdverkor ting. Er is meer nodig om de Nederlandse economie weer over eind te helpen. De economen denken vooral aan het bevorderen van winsten en investeringen. Het voornaamste doel van het te rugdringen van de onevenwichtigheden in de Nederlandse eco nomie moet volgens het rapport zijn het scheppen van voor waarden die bijdragen tot een herstel van de markt en investe ringen in de particuliere sector, alsmede hogere verdiensten en werkgelegenheid. Op grond daarvan verwacht de organisatie in het Nederlands bedrijfsleven een gematigde ontwikkeling van produktie en ar beidskosten op de middellange termijn, waardoor de efficiency kan toenemen en daardoor de winstpostitie kan verbeteren. Waarschuwing De noodzaak om de omvang van de publieke sector en het over* heidstekort terug te dingen in een periode van een zwakke bin nenlandse markt heeft echter ook zijn beperkingen, meent de OESO. Om het bedrijfsleven meer te prikkelen in te spelen op de marktbewegingen zou de overheid de steun aan niet-gezonde bedrijfstakken moeten verminderen. De snelheid waarmee dit hele proces zich dient te voltrekken is volgens de OESO moeilijk te schatten, maar de opstellers van het rapport houden het Kabinet voor niet de drastisch te werk te gaan. In dit verband wijzen zij op het miljardenoverschot op de Nederlandse betalingsbalans. Het voeren van een evenwicht beleid wordt gecompliceerder door dat grote overschot. Dat doet volgens het rapport namelijk vraag rijzen of het wel juist is steeds maar te blijven vertrouwen op de exportprestaties als mo tor tot economisch herstel. De OESO noemt het „uitzonderlijk" dat de particuliere bespa ringen in Nederland relatief zo hoog zijn. „Dat is eerder de weerspiegeling van lage investeringen dan van een echte ge neigdheid tot sparen en dat nu onderstreept de noodzaak om de snelheid waarmee het overheidstekort wordt teruggebracht be hoedzaam te kiezen", waarschuwt de OESO. li NNENLAND Ccidóc Gouoxint Nederland vrijhaven "oor video-piraten" 4STERDAM Van de in Nederland verhuurde leoeassettes is ruim de helft illegaal gekopieerd. I 1 fiscus gaat daardoor voor tientallen miljoenen jdens het schip in. Video-piraterij moet veel aarder gestraft worden. De stichting Video Vei- een samenwerkingsverband van NOS, Neder- idse Bioscoopbond en auteursrechtenorganisatie •mra. schrijft dit in een advertentie die vandaag ,drie landelijke ochtendkranten staat. Op de >nda van de Kamer staat deze week de begro- L van Justitie. Achter de video-piraterij zit vol- is Video Veilig „een netwerk van misdadige ac- iteiten, gebaseerd op diefstal en via zwart geld ^belastingontduiking uitmondend in geweld en imidatie". „Nederland is een vrijhaven voor vi- i-piraten. Een groeiende en bloeiende branche wa^dt nu uitgehold en stukgemaakt". a. Uiu VVD: EG-kruideniers moeten beleid herzien DEN HAAG De Europese Gemeenschap moet de in alle lidstaten heersende finan ciële kruideniersmentaliteit loslaten en alle belemmeringen voor een goed functioneren van de interne markt proberen weg te ne men. Dit stelt de Teldersstichting, het we tenschappelijk instituut van de VVD, in een vandaag gepresenteerd rapport: ,,De Europese integratie onderweg, enkele libe rale bouwstenen". Volgens de stichting is vooral het Europese landbouwbeleid aan een grondige sanering toe, gezien de grote overschotten en geld verslindende subsidies. De produktie van overschotten zou op een efficiënte manier moeten worden teruggebracht, zo adviseert het rapport. Inspectie onderzoekt mogelijke onnodige beenamputatie TILBURG De inspectie van de volksgezondheid in Noord-Brabant gaat een onderzoek instellen naar de mogelijk onnodige amputatie van een been bij een 21- jarige jongen. De jongen werd vorig jaar in het Sint Elisabethziekenhuis in Tilburg behandeld aan een lich te knieblessure, maar ruim een week na de operatie moest zijn been worden afgezet. Volgens de jongen heeft de chirurg over het hoofd gezien dat hij tijdens de ingreep een belangrijk bloedvat afknelde. Toen de patiënt de dag na de operatie klaagde dat zijn voet „ge voelloos en koud" was, zou de chirurg hebben gezegd dat dit een „logisch gevolg" was van de ingreep. Pas na acht dagen bleek volgens de jongen dat het been was afgestorven. De ouders van de jongen, die momenteel in een revalidatiecentrum verblijft, willen dat de spe cialist met smartegeld over de brug komt. Minister-president Lubbers in een onderonsje met CDA-fractleleider De Vries nadat hij tijdens de bijeenkomst in Heerenveen van een van de aanwezigen een matteklopper kreeg overhandigd. BRUSSEL Op de Euro pese Visraad in Brussel probeerde de Nederlandse delegatie vandaag een groter aandeel in de totale makreelvangst in de wacht te slepen om te voorkomen dat onze vis sersvloot al te drastisch moet worden gesaneerd. Van een vrij forse inkrim ping is sprake in een nog niet gepubliceerd rapport van het Ministerie van Landbouw en Visserij. Door de Europese Commissie is voor dit jaar een vangst van in totaal 375.000 ton makreel voorgesteld. Het Nederlands aandeel daarin is, volgens de Commissie, 35.000 ton. Een lid van de Nederlandse delegatie in Brussel noemt dat veel te weinig om de 27 trawlers uit Scheveningen, Katwijk en Vlaardingen rendabel te laten vissen. Volgens het eerder ge noemde rapport moeten 9 trawlers uit de vaart worden genomen. In het rapport, dat op 13 fe bruari door minister Braks be~ sproken zal worden met het Ontwikkelings- en Sanerings fonds (ONS) wordt ook gezegd dat de kleinere kust- en Noordzeevisserij met 30.000 tot 50.000 pk moet inkrimpen om het hoofd boven water te kun nen houden. Dat houdt een keuze in tussen bijvoorbeeld het verdwijnen van 100 garna- lenschepen of 20 kotters. „Opsporing moeder vondelingen niet altijd doorzetten" DEN HAAG Opsporing van moeders van te vondeling gelegde baby's zal „niet rigou reus ten koste van alles worden doorgezet". Minister Korthals Altes van justitie wil om die reden niet vooruit lopen op een wetswijzi ging om de plicht tot opsporing en vervolging van de moeder te verzachten. In antwoord op schriftelijke vragen van Ka merlid Cornelisse (CDA) stelt de bewindsman dat de omstandigheden waarin onlangs een te vondeling gelegde baby bij een benzinestation in Weesp werd aangetroffen het vermoeden rechtvaardigden „de moeder wel gevonden wilde worden en hulp vroeg". De moeder is inderdaad na korte tijd opgespoord. inks in "."Uitlek ISQe week bezetten ze nog partijbureau van het CDA ,)en Haag, gistermiddag hten ze plaatsnemen ach- de vergadertafels van de '-fractie: uitkeringsgerech- i jongeren die hun bezwa- tegen de kortingen van de Vingen uiteen wilden zet- [foto onder). De actie van nuit ,unks in de politiek leverde et: er weinig concrete resulta- op. hetgeen wel af te lezen van de gezichten na afloop de besprekingen (links: levoorzitter De Vries). (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De opspo ring van gifbelten is zo'n „overweldigend succes" dat de rijksoverheid geld tekort komt om alle ge vallen te betalen. Dit heeft minister Winsemius (VROM) gisteren gezegd in een overleg met de Ka mercommissie voor milieu over bodemvervuilingen. In de begroting voor mi lieu staat voor dit jaar 115 miljoen gulden om bo demgif op te ruimen. Daarnaast is er 4,5 miljoen gulden voor het bescher men van de bodem gere serveerd. De bewindsman stemt in met een verlangen van het VVD- Kamerlid Te Veldhuis een on derzoek in te stellen naar de invoering van een WA-verze- kering voor bedrijven die stof fen maken die de bodem ern stig kunnen vervuilen. Zo'n onderzoek al loopt bij de universiteit Leiden. Verzeke ringsbedrijven en het bedrijfs leven werken ook al aan de opzet van een WA-polis. Ove rigens is het vrijwillig verze keren van bedrijven tegen dit soort zaken al mogelijk. De minister heeft ook geen moeite met een tweede wens van Te Veldhuis om een fonds in te stellen waar overheid en bedrijfsleven samen aan beta len. Via dit fonds zou schade die optreedt door bodemver vuiling van niet te achterhalen daders bekostigd moeten wor den. Nu liggen er bij de Landsadvo caat 50 gevallen van bedrijven die de bodem hebben vervuild. Tegen twee van hen loopt ge rechtelijke actie, in drie geval len zal daartoe snel besloten worden. 24 Bedrijven zijn bij de rechter aangemeld. entei/"W"f" en vlri gesot aanhi :*its/ hhts (eRENVEEN De Iis.Ia is volgens CDA- jdag jtievoorzitter De Vries fe „zichzelf te veroor- tot permanente op- ma|tie". Op een gister- 'orupci gehouden CDA- 6 puifestatie in Heeren- hekelde hij de PvdA dat de financië- van drie mil- v. in voor de stimulering jmpe? de economie kan wor- gebruikt 1 NXl ,95 CDA-leider noemde die opvatting van de PvdA vol strekte nonsens: „Dat komt weer neer op potverteren, ter wijl met die drie miljard alleen het grote gat een beetje klei ner kan worden gemaakt". De christen-democratische frac tievoorzitter concludeerde, dat met de socialisten kennelijk geen gezond financieel beleid kan worden gevoerd. In zijn- rede memoreerde De Vries, dat er zowel binnen de regeringscoalitie van CDA en VVD als met de sociale organi saties spanningen bestaan. Hij pleitte voor een zekere soepel heid van de regering ten op zichte van de sociale partners. De Vries drong verder aan op een zekere bijstelling van het regeerakkoord, al wilde hij de voornaamste doelstellingen van dat verbond niet opzij zet ten. Premier Lubbers noemde in zijn toespraak de kernwapens, in de huidige situatie voor ons land een onvermijdelijk kwaad. De minister-president constateerde dat Nederland in de Defensienota kiest voor de modernisering van landmacht, marine en luchtmacht. „Wij doen dat bewust, ook hier gaat het om de kwaliteit en een royale bijdrage aan inspannin gen van het NAVO-bondge- nootschap. De vrede is dat dubbel en dwars waard". Volgens de premier schept de vermindering van de rol van kernwapens in de defensie van ons land in het NAVO- bondgenootschap verplichtin gen. Dat er thans tussen oost en west niet wordt onderhan deld, neemt die verplichting volgens Lubbers niet weg. De minister-president betoogde, dat het uitgangspunt van het regeerakkoord („niets doen, maar ook niets nalaten wat de onderhandelingen schaadt") zeker naar de geest moet wor den nageleefd. DINSDAG 31 JANUARI 1984 PAGINA 9 CLONCURRY De Uiver blijft sukkelen met zijn uit laat. In Darwin werd de uitlaat zondag al gerepareerd, maar bij een tussenlanding in Cloncurry bleek vannacht dat het onderdeel opnieuw scheuren vertoonde. Nadat de uitlaat was gelast, koos gezagvoerder Plesman van nacht met enkele uren vertraging weer het luchtruim. Vanmorgen rond 10 uur werd de DC-2 veilig aan de grond gezet in het Australische plaatsje Albury. Bij zijn historische vlucht in 1934 maakte de Uiver in dit plaats je een noodlanding op de paardenrenbaan. De Uiver blijft vijf dagen in Albury. Intussen gaat de KLM op zoek naar een nieuwe uitlaat. Op het laatste traject van Albury naar Melbourne zal de staatssecreta ris van Economische Zaken, mr F. Bolkestein, meevlie gen. DEN HAAG In de haven van Antwerpen is het afgelo pen weekeinde op een Thais vrachtschip ruim 75 kilo he roïne in beslag genomen. De partij was bestemd voor de Nederlandse markt, zo heeft de Centrale Recherche Infor matiedienst (CRI) gisteren be kendgemaakt. In totaal zijn zes Thais en één Chinees aange houden. Volgens de CRI vertegenwoor digt de partij een kleinhan- delswaarde van tussen de 30 en 75 min gulden. De Infor matiedienst concludeert uit de heroïnevangst dat België steeds meer gaat functioneren als doorvoerland. istle,DEFSCHRIFT BURGEMEESTER: re onze Haagse redacteur) Het aantal gemeenten in ons land, der curatele van het rijk I is, kan volgens burge- tr mr. A. Havermans )oetinchem fors dalen. mans promoveert vrij- ■*n de Nijmeegse univer- 'P een studie waarin hij ***kel 12-gemeenten (zoals HdlCm? gemeenten formeel onderzocht heeft, n t is gebleken dat het in iet alle gevallen „eigen een a £eweest 's waardoor een gemeente met bijna on overkomelijke tekorten is ko men te zitten. In veruit de meeste gevallen ligt de oor zaak in factoren die van bui tenaf op een gemeente afko men. De strekking van zijn proef schrift komt erop neer dat het artikel 12 Wet alleen nog toe gepast moet worden als bij een gemeente sprake is van „blij vende verstoringen". Tekorten die ontstaan als gevolg van „miskleunen" door eigen be leid, zouden niet meer onder dat artikel - moeten vallen. „Die fouten moeten gemeen ten zelf oplossen". Havermans pleit er voor meer dat het rijk meer rekening houdt met het inkomensni veau van de bevolking in een gemeente, met de waterrijk dom, de omvang van het we gennet, de kleinschaligheid, de kosten die een gemeente ma ken moet omdat er sprake is van een beschermd dorps- of stadsgezicht en met de sociale zorg. rslBEj IK &M Hier op MMN BGjLOMN HIJN M)UV H®FT2ANtTLÊS.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 9