Residentie-Orkest in Florida: even wennen Historische optocht Scheveningen Nieuwe controverse rond affaires van Thatchers zoon Mark Verzet Leiderdorp tegen uitbreiding Koudekerk ZONDER KOFFIE GEEN MUZIEK brieven Voorschoten staa andere grafteken; toe op begraafplaats BINNENLAND/BUITENLAND Ccidóc(3omatit DINSDAG 31 JANUARI 1984 PAGINjl In sommige Amerikaanse motels wordt het RO (dat in de VS bekend staat als Ha gue Philharmonic Orchestra) op originele wijze verwelkomd. Brieven graag kort duidelijk geschreven redactie behoudt 2 het recht voor ingez> den stukken te bekort Drie miljard Het zal niet dikwijls gebeJ dat iemand een meevaller' maar liefst drie miljard gul niet wil hebben; toch gebet dit verleden week. Mini De Koning wil bovengeno bedrag niet hebben omdai dan dit bedrag kan aam den om de sociale uitkerii die uitgaan boven het n mum niet te verlagen of met dit bedrag meer 20.000 banen te creëren, de sociale uitkeringen be wil de minister dit bedrag in ontvangst nemen daar ders de sociale fondsen worden ontlast Dat hii MIAMI Wuivende pal men, blauwe lucht en een stralende zon. De eerste dag van het Residentie-Orkest in Amerika was helemaal zoals de reisfolders voorspiegelden. Alleen de bijbehorende Ame rikaanse glamourgirls en playboys zagen er een beetje anders uit dan op de plaatjes. Overal in Florida zie je ze, de voortschuifelende oudjes, vaak in korte broek en ge tooid met kleurige petjes (een grootmoedertje was zelfs uit gedost in een schattig matro zenpak). Het zijn gepensio neerde Amerikanen, die de kou in het noorden ontvluch ten en hier de winter door brengen. Gedurende de eerste tour needag voegde het RO zich bij dit leger zonaanbidders. Sommige orkestleden luier den wat bij het zwembad of maakten een strandwande ling. Anderen bekeken de luxe shopping centra of be zochten het beroemde Sea- quarium (grootste zee-aquari um ter wereld, tehuis van de beroemde dolfijn Flipper). Enkele musici huurden au to's om het bekende natuur reservaat „Everglades" te be zoeken een soort Biesbos, maar dan met krokodillen, slangen en bont gekleurde vogels. Sommige lezers zullen nu misschien verontwaardigd het hoofd schudden: al dat geluier op kosten van de ge meenschap, en dan nog wel aan het begin van de tour nee. Voor het orkest was het echter een hoogst noodzake lijke rustpauze. In de eerste plaats moest het even op adem komen na een lange en vermoeiende reis 19 uur en 20 minuten om precies te zijn met een oponthoud van drie uur (wegens weers omstandigheden) in New York. Ook moest het lichaam de gelegenheid hebben om te wennen aan het tijds- en kli maatverschil (bij aankomst in Miami wijst de thermometer 25 graden Celsius). Boven dien had het orkest in Den Haag een drukke periode achter de rug, met veel repe tities en concerten. Tijdens die luierdag moest men dus zoveel mogelijk energie en zonnevitaminen zien te ver zamelen, om komende ver moeienissen en klimaatswis selingen het hoofd te kunnen bieden. Vijfduizend kilometer Want het gezelschap van ruim 100 personen zal gedu rende drie weken een tocht van meer dan 5000 km. door het oostelijk deel van de VS maken. In die periode zal het orkest 18 concerten geven; bovendien is nog een hele reeks repetities gepland. Het grootste deel van de reis wordt in twee bussen ge maakt. Eén lange afstand Het RO speelt in de volgende plaatsen: Miami Beach, Fort Myers, Sarasota, Naples (2x), Clearwater, Pensacola (alles Florida), Montgomery, Decatur, Atlanta, Asheville, Charlotte, Clemson, Greensboro, Raleigh (2x), Washington, New York. Op het programma staan Pellé- as et Mélisande van Fauré, het 3e pianoconcert van Beethoven (met John Browning als solist), de 2e symfonie van Schumann, de Symfonie in C van Strawin- sky, de 3e Leonore-ouverture, de Eroica. wordt gevlogen, terwijl op de laatste twee trajecten (naar Washington en naar New York) per trein wordt gereisd dit om eventuele vertra gingen door slechte verkeers omstandigheden te ontlopen. Overigens zijn er ook een paar huurauto's ingescha keld, bemand met vrijwilli gers. Dit is voornamelijk een bezuinigingsmaatregel, want het is goedkoper dan het hu ren van een derde bus. Be halve orkestleden, directeur, dirigent, tourmanager, orkes tinspectie en enige meerei zende echtgenotes, gaat er ook nog 1601 kilo bagage en 2562 kilo muziekinstrumen ten mee. Het grootste gedeel te van die instrumenten wordt in een aparte instru mentenwagen vervoerd, net jes verpakt in 36 kisten. De handige, speciaal ontworpen reiskisten-op-wielen oogsten vaak de bewondering van het Amerikaanse toneelper- soneel (evenals trouwens de efficiëntie van de orkestassis tenten Zadelhof en Scholte, die het podium binnen een half uur opbouwen; normaal duurt zoiets hier drie uur). Op koffie Een apart en belangrijk on derdeel van de bagage is de koffiemachine, de 50 pakken koffie en de 18 liter koffie melk. Zoals een auto op ben zine rijdt, speelt het RO op koffie. Omdat op onze tour nees deze drank voor het concert en in de pauze zelden te krijgen is, wordt het orkest op deze wijze door de orkes tinspectie van „brandstof" voorzien. Het is trouwens niet de enige speciale service. Net zoals bij de vorige Amerikaanse tour nee heeft bibliothecaris Van de Ven ook nu weer een prachtige reisgids samenge steld. Behalve zakelijke gege vens worden daarin vele toe ristische bijzonderheden ver meld, vooral van plaatsen waar we een vrije dag heb ben. Ook gegevens over res taurants staan erin, soms met een enthousiaste aanbeveling („Joe's stone crabs in Miami Beach, uniek in de wereld, heerlijk!"). Dergelijke tips worden zeer op prijs gesteld, want eten is een belangrijk onderwerp tijdens zo'n tour nee. Men raakt hier gauw Het Residentie Orkest maakt deze maand een toernee van drie weken door de Verenigde Staten. De violist Eddo van der Hoog schrijft op ons ver zoek enkele impressies. Hieronder volgt de eerste over het verblijf en uit voeringen in Florida. uitgekeken op Mac Donald's en de Pizzahut; een belangrij ke vondst op culinair gebied gaat dan ook vaak als een lo pend vuurtje door het orkest. Kwaliteit Met alle genoemde uitrusting is de karavaan dan nu op pad. Op het moment dat ik dit schrijf hebben we al een aantal concerten in Florida achter de rug. Meteen al in het eerste gedeelte van de tournee worden we gecon fronteerd met grote verschil len in kwaliteit van de zalen. In de miezerige zaal van Fort Myers bijvoorbeeld lijkt het orkest in watten verpakt, de gloednieuwe zaal van Clear water daarentegen klinkt voortreffelijk. Ook in de re actie van het publiek zijn grote contrasten. In enkele kleinere plaatsen reageert men nogal lauw; vooral met de Symfonie van Strawinsky lijkt men soms niet goed raad te weten. In andere plaatsen is duidelijk een meer „ge schoold" publiek; in Miami en vooral ook in Clearwater was er een zeer enthousiaste reactie. Per commentaren heb ik nog niet gezien, maar dit soort reacties is uiteraard vooral in steden als Washing ton en New York van belang. Over enkele dagen verlaten we zonnig Florida en gaan we noordwaarts, de kou tege moet. EDDO VAN DER HOOG wuxutrn umicisi. uai nij mede de uitkeringstreli belast is voor een sociale nister van een zich noem christelijke partij een a chapiter. Om „slechts" minste 20.000 werklozen dit geld aan werk te h< vindt de minister ook niel importantie. Zou mii Brinkman die suggereerd bibliotheekassistentes ge kelijk bij de ene bibliol kunnen worden ontslagei bij een andere hetzelfde te doen, maar dan met eei kering, niet zoiets bede voor zijn collega. Dit zoi van sociaal gedrag getuig J.S.J. Zwage RIJS\ SCHEVENINGEN Een grote historische optocht op zaterdag 9 juni met praalwagens, waarop de geschiedenis van Scheve ningen wordt uitgebeeld, moet duidelijk het klap stuk worden van de vie ring van het zevenhon derdjarig bestaan van Scheveningen. Het programma van de feeste lijkheden is vandaag bekend gemaakt. Het is opgesteld door het Comité Scheveningen 700, dat is opgericht om de feeste lijke viering in de komende zomer voor te bereiden. Het feest is niet alleen bedoeld voor de Scheveningse bevol king, maar ook voor de pre sentatie naar buiten van het vissersdorp tevens badplaats. In het comité zijn behalve de gemeente Den Haag en andere officiële instanties alle groepe ringen, die in Scheveningen vyonen en werken, vertegen woordigd. Erevoorzitter is de heer N.M. Dijkhuizen, wethouder van economische zaken van de ge meente Den Haag, die geboren en getogen Scheveninger is. Het comité is verder als volgt samengesteld: A, Vrolijk, voor zitter; drs. J. van de Weg, se cretaris; leden: mevrouw D. van Hoeken-Roeleveld, stich ting Oud Scheveningen (Oud heidkundig en Schevenings Museum), Chr. J. de Mos (ge meente Den Haag), J.M. Mos (Federatie van Scheveningse Winkeliersverenigingen), R.J. Ornée (Stichting Schevenin gen Bad), mr. L. Pronk (Bewo nersorganisaties), ds. E.K. Tey- geler (Oude Kerk); A. C. Ver baan (namens het onderwijs) en H. van Wijk (Vereniging Havenbelangen Schevenin gen). Omdat rekening wordt gehou den met plannen, die nog wor den gesmeed door de Scheve ningse bevolking heeft het programma een voorlopig ka rakter. Het feest wordt op 6 april in gezet met een openingsconcert in de Oude Kerk, waaraan Sandor van Marion, Thijs van Leer en Jaap Lauwers hun medewerking verlenen. In de maanden april tot en met juni worden vervolgens veel bezoe kers verwacht aan een Oranje tentoonstelling Scheveningen, die wordt gehouden in het Schevenings Museum. Uiter aard staat de Oranje Zanga vond Scheveningen 700 op 30 april in de Oude Kerk ook in het teken van de festiviteiten. Dat is ook het geval met de traditionele Vlaggetjesdag, die op 26 mei in en rondom de Scheveningse Haven wordt eehouden. schouw in de Scheveningse haven, die wordt besloten met een Zeemansbal, dit alles mede ter gelegenheid van het tienja rig bestaan van De Eendracht. De volgende dag vaart de vloot uit. De historische optocht, die op de negende juni door Scheve ningen trekt, omvat praalwa gens met voorstellingen over de geschiedenis van het dorp. De route gaat door alle Sche veningse wijken, 's Avonds worden de praalwagens op de Boulevard en het Gevers Dey- nootplein ter bezichtiging op- In het Circustheater is er op donderdag 12 juni een uitvoe ring van tal van Scheveningse koren waaraan in totaal dui zend leden deelnemen. De presentatie en begeleiding is in handen van Louis van Dijk. Caroline Kaart treedt dan als soliste op. Op vrijdag 29 juni wordt een stratenloop gehouden in de Scheveningse wijk het Bel gisch Park, ook in het kader van Scheveningen 700. 's Za terdags de dertigste juni is het Scheveningse Dag in en om het Schevenings Museum. In de maanden juli en augus tus wordt in de galerij van de Kurzaal in het Kurhaus een tentoonstelling gehouden over „Honderd jaar Schevenings badleven". Dat gebeurt mede bij gelegenheid van het hon derdjarig bestaan van het Haags Gemeente Archief. Een Schevenings feest zonder vuurwerk is niet goed denk baar. Vandaar ook dat er op vrijdag 6 juli van de Pier af een groot vuurwerk „Scheve ningen 700" wordt afgestoken. Uiteraard doet ook het Zeebio logisch Museum aan de feeste lijkheden mee. Van 12 tot en met 18 juni zijn daar allerlei festiviteiten, ook al omdat dit museum nu vijf jaar bestaat. Op 25 augustus is er voorts een feestelijke braderie in de Kei zerstraat. Verder staan er op het pro gramma nog de officiële over dracht van de Marine Mijnen veger Schevéningen, diverse vlootbezoeken, een zaalvoet baltoernooi Scheveningen 700 in de Blinkert voor alle Sche veningse lagere scholen, een tentoonstelling van werkstuk ken van Scheveningse scholie ren en een slotmanifestatie, waarvan de data nog nader moeten worden vastgesteld. Gedurende de viering worden door Scheveningse bewoners in diverse wijken tentoonstel lingen en dergelijke gehouden. Winkeliersverenigingen heb- meer met etalagewedstrijden. LEIDERDORP De ge meente Leiderdorp stelt zich krachtig te weer tegen de po gingen van het gemeentebe stuur van Koudekerk aan den Rijn tot gebiedsuitbreiding ten koste van Leiderdorp. In het kader van de op handen zijnde gemeentelijke herindeling van noordoostelijk en midden Zuid-Holland heeft de ge meente Koudekerk het oog la ten vallen op de Achthovener- polder. In de visie van het Koudekerkse gemeentebestuur zou De Does de toekomstige grens tussen de beide gemeen ten moeten vormen. Burgemeester M.A. van der Have verdedigt 8 februari de Leiderdorpse belangen tijdens een hoorzitting van de vaste provinciale commissie voor be stuurlijke zaken, waar de voorgenomen gemeentelijke herindeling ter sprake komt. De heer Van der Have beloof de gisteravond de raadscom missie bestuurszaken „zeer se rieus" op deze zaak in te gaan. De commissie kwam enigzins terug op een eerder ingeno men standpunt, dat een „on derkoelde" reactie in de rich ting van Koudekerk voldoen de zou zijn. Het was het burgerraadslid Al- bert van Diggele die het voor touw in de discussie nam. Hij vertelde, dat het gemeenteb- stuur van Koudekerk een ei gen koers vaart en geen bood schap heeft aan de Leider- dorpse bezwaren. Volgens Van Diggele wil het intergemeen telijke orgaan Rijnstreek, waar hij aan verbonden is, niets van de Koudekerkse plannen we ten. Winkelwagentjes Het probleem van de onbe heerd achtergelaten winkel wagentjes rond het winkelcen trum Winkelhof zal vermoe delijk binnenkort tot het ver leden behoren. Het grootwin kelbedrijf Dignos heeft beslo ten tot de invoer van een sta tiegeld voor een winkelkarre tje. Sinds gisteren zijn de wa gentjes aan de ketting gelegd. Door middel van een inworp van een gulden in een munts- lot kan het kooplustige pu bliek in het bezit van een wa gentje komen. Volgens burge meester Van der Have zal Al- bert Heijn Extra binnenkort het voorbeeld van Digros vol gen. Een officiële mededeling is evenwel nog niet ontvangen op het Leiderdorpse gemeen tehuis. De bewakingsdienst van Win kelhof heeft een officiële sta tus. Dat verzekerde burge meester Van der Have de frac tievoorzitter van de PvdA in de Leiderdorpse gemeente raad, A. Wesseling. Wesseling nam het op voor de jeugdigen die zich in en rond Winkelhof ophouden en door de bewa kingsdienst gesommeerd wor den om door te lopen. „Kan dat zo maar?, vroeg hij zich af. Van der Have wees er op dat de bewakingsdienst van Win kelhof bepaalde bevoegdheden heeft op grond van de wet op de weerkorpsen. VOORSCHOTEN Degenen die een gedenkteken willen la ten plaatsen op de begraaf plaats Rosenburgh in Voor schoten kunnen daar binnen kort ook andere materialen voor gebruiken dan alleen maar weerbestendig natuur steen. Tot nu toe was het ge bruik van andere materialen, zoals hout, beton, metaal en baksteen voor gedenktekens verboden, omdat dit volgens de uit 1965 stammende be- heersverordening „esthetisch niet-verantwoord" zou zijn. Burgemeester en wethouders van Voorschoten menen nu dat door het gebruik van der gelijke materialen het aanzicht van de begraafplaats geen ge weld hoeft te worden aange daan. De enige uitzondering die ze daarvoor willen maken is kunststof, dat blijkbaar min der esthetisch verantwoi Wel moeten er een aantE vullende voorwaarden w gesteld aan de vorm, de en de afmetingen van 1 denktekens, zodat het p de stijl en karakter van graafplaats. De instant daarop het beste toezie! houden is volgens het de plaatselijke welstant missie. De eisen die ni aan gedenktekens word steld ten aanzien van de delijkheid zullen vot „nieuwe" materialen no ten worden vastgesteld. In de beheersverordenir de begraafplaats is oc nieuwe bepaling opge ten aanzien van kelderg Tot nu toe bestonden c op Rosenburgh. In een lijk graf kunnen ten 1 twee overledenen wore gezet. Weer herdenking bisschop Romero DEN HAAG Op 24 maart is in de Grote Kerk in Den Haag een landelijke herdenking van de op 24 maart 1980 vermoor de aartsbisschop van San Sal vador, Oscar Romero. Deze herdenking wordt georgani seerd door een zestiental, me rendeels christelijke, organisa ties. Om drie uur begint een demonstratieve stille tocht naar de Amerikaanse ambas sade. Deze herdenkingsdag valt in het kader van een „Ro- mero-week" van 19 tot 25 maart. Het thema is „Volk en kerk naar bevrijding in Mid- den-Amerika". Huren omlaag in Valkenburg VALKENBURG De bewo- ners van gemeentelijke huur huizen kunnen een huurverla- ging tegemoet zien. Wethouder M. Vos deelde gisteravond de raadscommissie economische zaken mee dat het rijk ak koord is gegaan met een pun- tenstelsel waarop 3,50 per punt wordt toegepast. Uitge gaan wordt van een punten schaal van 80 tot 150 punten per woning. A. Bremer (PvdA) vond huur- harmonisatie een slechte rege ling die zo gauw mogelijk be hoort te verdwijnen. Deson danks stelde hij voor om 3.30 per punt toe te passen. VVD'er P. Mizee vroeg zich af wie het aantal punten per woning gaat bepalen, want de norm daar van zal voor de huurder wel belangrijk worden. CDA en GPV dachten in dezelfde rich ting. Overigens ging de com missie in grote lijnen akkoord met het voorstel van B en W. Bremer hield het op ƒ3.30 per punt. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Premier Thatchers enige zoon Mark (30), die in de kort ste keren multi-miljonair hoopt te zijn, is opnieuw het middelpunt van een politieke controverse over zijn zakenrelaties. Britse Lagerhuisleden bereiden een hoop vragen voor, die zij premier Thatcher over hem willen stellen. Laatst werd Thatcher geïn terpelleerd over Marks aan deel in een contract van 300 miljoen pond voor de bouw van een ziekenhuis in het Midden-Oosten. De pogingen van zijn moeder om de La gerhuisleden aan het ver stand te brengen dat Marks particuliere zaken hun niet aangaan, mislukten. Deze week wordt door Lagerhuis voorzitter Bernard Weathe- rill beslist of premier That cher de commerciële belan gen die Mark in het Midden- Oosten wel degelijk schijnt te hebben, openbaar moet ma ken. Nieuwe geruchten in Britse kranten over delicate com merciële toestanden, waarin Mark Thatcher gewikkeld zou zijn, hebben het wan trouwen van de politici op nieuw aangewakkerd. Nu wordt gefluisterd, dat een goede Argentijnse vriend van Mark buiten diens me deweten de internationaal bekende naam Thatcher ge bruikt zou hebben om een overeeenkomst tot stand te brengen voor levering van wapens aan Peru. Goudhandel In de Britse kroonkolonie Hongkong zou bovendien een grote goudwinkel op naam van Mark Thatcher staan. Goud speelt een be langrijke rol in het commer ciële leven van Hongkong. Nerveuze geruchten over de toekomst van de kroonkolo nie, naar aanleiding van de Brits-Chinese onderhande lingen die daarover nog steeds aan de gang zijn, heb ben telkens opnieuw tot ge volg dat de goudprijzen enor me sprongen maken. Volgens sommige Britse La gerhuisleden lijdt het geen twijfel, dat van de naam Thatcher weieens misbruik wordt gemaakt voor zaakjes die het daglicht niet kunnen verdragen. Van Mark That cher wordt gezegd, dat hij niet bepaald snugger is en dat hij zich gemakkelijk laat beïnvloeden door een aan trekkelijke mogelijkheid van een zoete winst. Het enige wat zijn belangstelling heeft, is zo snel mogelijk schatrijk te kunnen worden. Erfgename Tijdens een recent verblijf in de Verenigde Staten maakte Mark Thatcher kennis met de 24-jarige Amerikaanse ge wezen debutante Karen Fortson, enige erfgename van een multi-miljonair uit Texas. Zowel in Amerika als in Engeland gonst het van de geruchten dat Karen en Mark zullen trouwen. In ie der geval wordt Karen bin nen afzienbare tijd bij de Thatchers in Londen op be zoek verwacht. Mark Thatchers tweelingzus ter Carol, die als verslaggeef ster van de Londense Daily Telegraph een jaarsalaris van 14.000 pond (ongeveer 65.000 gulden) trekt, werkt momen teel naar verluidt aan een biografie over haar moeder, de Britse premier. Hoewel haar uitgevers, Sidgwick and Jackson, weigeren erover te praten, is toch uitgelekt dat Carol volgens hen met dit boek een fortuin zal verdie nen. Een Londense krant zou haar trouwens al 40.000 pond aangeboden hebben voor exclusieve publikatie van enkele uittreksels. Het eerste geesteskind van Carol Thatcher, „Dagboek van een Verkiezing", gewijd aan de grote verkiezingso verwinning van premier Thatcher afgelopen juni, was erg droog en niet bepaald boeiend. Het is dan ook geen bestseller geworden. Geen enkele krant wilde er uit treksels van publicer Mark en Carol 1 hebben al vaak gez zij niet van plan zijn tieke positie van hun ten eigen bate te ge Premier Thatcher r: zoon Mark, die pas uit Amerika is terug vandaag bij zich op f om hem over zijn aan de tand te voi premier vreest, dat h tieke imago een flin zal krijgen als Mark past, maar zoonli woordt dat het allen leven is om niets.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 6