Raad geeft groen licht voor bouw van politiebureau de Onmiskenbare Smaak. Service van bibliotheken gaat fteidwQqwant „Gedwongen spreiding buitenlanders onaanvaardbaar"' DIRECTEUR DE CALUWE OVER GEVOLGEN BEZUINIGINGEN: DINSDAG 31 JANUARI 1984 PAGINA 3 llatiloweg opengesteld EIDEN De verkeerssituatie in de wijk Meerburg is grijpend veranderd door de opening van de Matilo- eg. De stichting Meerburg is door diverse wijkbewo- »rs benaderd over eventuele aanpassingen, zoals het inbrengen van verkeersdrempels in diverse straten en behoefte aan meer parkeerruimte op de Castellum- inefeg. n <)/er de gewijzigde verkeerssituatie houdt de stichting sn,n wijkvergadering in clubhuis Matilo aan de Zaan- Dat gebeurt woensdag 15 februari om acht uur. >n week later, op 22 februari houdt de stichting een lro^eenkomst over het bestemmingsplan Roomburg, de Oütbreiding van de wijk. Het gaat dan vooral om de i %orgenomen vestiging van zware industrie tussen de iniormalige vuilstortplaats en de spoorweg Leiden- jtgjrecht. Een bezwaarschrift is afgewezen door gemeen- 'en provincie en de stichting overweegt nu bij de fjoon in beroep te gaan. Verkoper van vijf gulden beroofd LEIDEN Een personeelslid van een winkel aan de Nieuwe Rijn heeft bij de politie aangifte gedaan van de diefstal van vijf gulden. Een en ander speelde zich vorige week donderdagavond af. Er verschenen drie mannen in de win kel en zij toonden belangstelling voor een tafel. De 58-jarige verkoper en de drie mannen gingen naar boven om de koop af te maken. Daar nam één van het drietal de verkoper in een wurg greep en zijn zakken werden doorzocht. Zij vonden niet meer dan een agenda en vijf gulden. Het geld namen de drie mannen mee en de agenda lieten zij achter. De daders zijn spoorloos. Gemeente moet naheffing omzetbelasting zelf betalen LEIDEN Degenen die in de periode '78 - '82 door de gemeen te een inrit of rioolaansluiting aan hebben laten leggen, zullen niets merken van de naheffing omzetbelasting die de gemeente gedwongen is te vorderen. Het totale bedrag aan niet betaalde omzetbelasting bedraagt ruim 45.000 gulden. Het gaat hier om 1101 door gemeentewer ken uitgevoerde werken. Een klein deel hiervan (bijna 10.000 gulden) is uitgevoerd in opdracht van particulieren. Zij zullen geen naheffing krijgen omdat zij ervan uit hadden mogen gaan dat de omzetbelasting was inbegrepen in de destijds in rekening gebrachte kosten. De gemeente schiet dit geld er bij in. De overi ge werken werden uitgevoerd op verzoek van aannemers. Deze zullen wel een naheffing ontvangen die zij echter met de belas tingdienst kunnen verrekenen. Het is dus slechts de gemeente die iets merkt van de maatregel die is opgelegd door de belas tinginspecteur. B en W hebben dit geantwoord op vragen van de CDA-raadsleden W. Bleijie en P. Kranenburg. Woning voor woonwagengezin LEIDEN Het woonwagen gezin dat anderhalve maand geleden een woning aan de J.W. Frisostraat kraakte, heeft deze woning gisterochtend vrijwillig verlaten. De ge meente had gedreigd de wo ning te zullen ontruimen maar bleek op het laatste moment bereid naar een vriendelijker oplossing voor het gezin te zoeken. Het gezin zal binnen korte tijd een wisselwoning als tijdelijke woonruimte aange boden krijgen. Het is de bedoe ling dat op langere termijn een huis in Noord beschikbaar wordt gesteld. lat gemeente fleemt geen gappen ^gen Minerva veÊIDEN B en W zijn 'ecet van plan stappen te ^dememen tegen stu- jntenvereniging Minerva raogidat deze in haar alma- l onk een voor buitenlan- discriminerend ge- had opgenomen. De pr©dsleden W. Brands mePN) en T. Fallaux sservdA) hadden het colle- lijkj gevraagd Minerva te jigeren in de 4 mei stoet inneer de vereniging y^h niet openlijk zou dis- ^j^atiëren van de kwestie. n<*,orts zou het c°llege er :c Minerva op aan moe- "n (j.1 dringen een deel van n t0 kosten van een adver- ^dtfitie ter gelegenheid van is> herdenking van de fe- uari-staking voor haar kening te nemen, ns college staat naast ons stakfrechterlijke stelsel geen coméjeem voor van openbare 1 hektedoening en aflaat, het- i5n de vragenstellers blijk- at tar voorstaan. Wij menen h& een dergelijk systeem 2 o^h slecht verdraagt met een ^-Socratische rechtstaat.", J"gjus B en W. ■t college stelt dat de zaak 'onder de rechter' is en indit verder geen redenen en rh er nog mee te bemoeien, ronen W wijzen er op dat het van Minerva op di- afstrse wijzen naar buiten 8ebracht dat ze de hele aire betreurd, t snelrecht, waarom de »e raadsleden hadden ge- Rgd is in dit soort zaken aan de orde. Overigens e Officier van Justitie van plan de zaak met d te behandelen. na7jX college is ook niet van Min n zelf de Leidse bevolking lU^P'te roepen tot deelname 3 de herdenking van de ruari-staking. Daar past 4 overheid terughoudend- 2 jl, vindt het college: „Een 3 ef oproepbeleid, zoals in imige dictatoriaal gere- o rde landen niet ongebrui- 1° ,jk is, zou verregaande o sequenties kunnen heb- voor ons democratisch 3 sel". LEIDEN De gemeente raad keurde gisteravond met veel enthousiasme zo wel het plan voor de bouw van een nieuw poli tiebureau als voor de re novatie van het Volkshuis goed. Met het eerste plan is een bedrag van 22 mil joen gulden gemoeid, het tweede plan kost inclusief enkele aanvullende wer ken 1,8 miljoen gulden. Voor de bouw van het poli tiebureau is van het ministe rie voorlopig een bedrag van negen miljoen gulden toege zegd. De bouw zal dan ook in fases worden voltrokken. Voorwaarde voor de rijks subsidie is dat tenminste 70 &rocent van het voor de ouw aan te trekken perso neel langdurig werkeloos is geweest. In de plannen voor het bu reau is uitgegaan van een korpssterkte van 250 man op basis van een prognose van het aantal inwoners in 1990. Het gebouw omvat drie ver diepingen en dient de Di- gros-parkeergarage aan de Langegracht geheel aan het zicht te onttrekken. Op het dak zal een overdekte schiet baan worden aangelegd. De dakconstructie is zodanig ontworpen dat uitbreiding mogelijk is. Alle raadsfrac ties waren gisteravond vol lof voor de snelle wijze waarop het college en het rijk de nieuwbouw voor el kaar hadden gekregen. Enige problemen met de ac commodaties voor het club- en buurthuiswerk in de bin nenstad, waren in de betref fende raadscommissie al uit de wereld geholpen. Wet houder J. Peters zei daar na enige aarzeling toe te willen onderzoeken of het Mostert- complex geschikt gemaakt zou kunnen worden als be drijfsverzamelgebouw en buurthuis. De wethouder had liever gezien dat het buurt werk zou worden onderge bracht in de school aan de Middelstegracht maar moest Het huidige bureau aan de Zonneveldstraat. bakzeil halen toen hij alle fracties tegenover zich vond. Gisteravond getuigde Peters nog eens publiekelijk van zijn zorgen over dit door de buurtcomités ontworpen plan: „Ik heb sterke twijfel of dit plan voor het Mostert- complex wel haalbaar zal zijn' Het is de bedoeling dat het jongerencentrum Stats voor lopig in de school wordt on dergebracht totdat de reno vatie van het Volkshuis ge reed is. Dan zal een definitie ve keuze over het Mostert- complex gedaan moeten zijn. Wanneer dit plan toch lukt, is de toekomst van het schoolgebouw zeer onduide lijk. Het gebouw staat op de nominatie om gesloopt te worden doch Peters weet nog wel een andere, tijdelij ke, bestemming. Speelzaal 'Meneertje Koekepeertje' zal van het Volkshuis naar het pand Langegracht 65 verhui zen. WETHOUDERS J. PETERS: LEIDEN „De concentratie van buitenlanders in Leiden is zeer gering. In vergelijking met steden als Den Haag, Rot terdam en Amsterdam wonen in Leiden zeer weinig buiten landers. Een gedwongen sprei ding wijzen wij af. Dat zou erop neeF komen dat we be paalde wijken afsluiten voor buitenlanders en dat is onaan vaardbaar. Iedere inwoner van Leiden heeft evenveel recht op een woning". Dat zei wethouder J. Peters gistermiddag bij de presentie van de Nota Migranten. Met name vanuit Leiden Noord is vaak gesteld dat de concentra tie buitenlanders in die wijk erg hoog is en dat dat allerlei spanningen tot gevolg heeft. In de nota wordt erop gewezen dat migranten vaak geen ge bruik van huursubsidie willen maken en dat ze daarom vaak in goedkopere en slechte wo ningen terecht komen. Om in die situatie verandering te brengen, zal de voorlichting over de huursubsidie worden verbeterd. Volgens de wethou der zijn er voldoende waarbor gen dat woningbouwvereni gingen migranten niet slechts in enkele wijken opnemen, maar woningen in alle Leidse wijken aanbieden. Volgens Peters wonen er in Leiden 2500 Turken en Ma rokkanen (In de nota wordt alleen aan deze groepen aan dacht besteed, omdat het aan tal migranten uit andere lan den zeer gering zou zijn). „Tot voor kort werd nog uitgegaan van een verdubbeling van het aantal buitenlanders in Lei den, maar nieuwe berekenin gen wijzen erop dat er alleen nog van een lichte groei spra ke is". In de nota wordt een groot aantal aanbevelingen gedaan die de positie van de buiten landers in Leiden moet verbe teren. Vooral door betere voorlichting op allerlei gebied moet de positie van migranten beter worden. „Het gaat om een integraal beleid", aldus de wethouder. Het instellen van een aparte commissie voor buitenlanders zou alleen maar „frustraties tot gevolg heb ben". Uit de nota blijkt dat de gemeente meer aandacht wil geven aan jongeren en vrou wen. Met het oog op de ge meenteraadsverkiezingen in 1986 buitenlanders mogen dan voor het eerst ook stem men wil men meer gaan doen aan de politieke vorming van migranten. Zo zal aan dacht worden besteed aan de bevoegdheden van de gemeen ten en het feit dat stemmingen in Nederland geheim zijn. Er zouden werkgelegenheid sprojecten voor buitenlanders opgezet moeten worden en met name vrouwen en de tweede generatie zouden daar bij aandacht moeten krijgen. De gemeente inventariseert de mogelijkheden om meer bui tenlanders zelf een baan aan te bieden. Zelforganisaties van migran ten krijgen geen geld voor het aanstellen van beroepskrach ten. De stichting Rijn en Lek zou dergelijke organisaties moeten ondersteunen. Het gaat bij dit alles om de versie van de nota, die door het college van B en W is vast gesteld. Na het opstellen van een ontwerp-nota zijn de reac ties van de verschillende be langenorganisaties nu ver werkt. De nota moet nog door de gemeenteraad worden be handeld. Driekamp Het scholierencafé van 't Breehuys aan de Breestraat 19 houdt morgen een driekamp tussen darters, tafelten nis- en tafelvoetbalfanaten. De driekamp met aardige prijzen begint om acht uur. Maandag 6 februari is er weer een zogenaamde 'meidenavond' in 't Breehuys. Vanaf zeven uur zijn er diverse activiteiten zoals make-up en sieraden maken. Mu urschilderingen De muurschilderingen in een Romeinse villa m Maas- bracht staan centraal tijdens een lezing door prof. dr. W. Peters uit Nijmegen, die vanavond wordt gehouden in het Rijksmuseum voor Oudheden aan de Papengracht 27. aan vang acht uur. De gevonden fragmenten van muurschilde ringen hebben veel gegevens opgeleverd over de Romeinse wanddecoratiesystemen in onze streken. Liederenavond De alt-mèzzo Elisabeth-Cooymans geeft 6 februari een recital in de Kapelzaal van K&O aan de Oude Vest Zij wordt begeleid door altviolist John Sekreve, flui tiste Dieks Visser en de harpiste Erika Waardenburg. Het concert begint om kwart over acht. Op het pro gramma staan werken van Henriëtte van Lennep, Georges Migot. Joachim Rodrigo, Darius Milhaud, Claude Debussy en Peter Eben. Praatgroep In het clubhuis Morschwijck aan de Topaaslaan 19 begint binnenkort een praatgroep voor vrouwen in de overgangs jaren. De groep van zo'n acht tot tien deelneemsters wordt begeleid door vrouwen uit de VIDO-werkgroep uit Leiden. Voor inlichtingen: 071-765656. Ouwejan en makkers De Leidse troubadour Kees Ouwejan treedt komende vrijdagavond met zijn „Makkers" op in Aniba's Mu ziekkamer op de hoek Herenstraat/Witte singel. Ouwe jan is al vele jaren een bekende liedjeszanger in Leidse café's, bistro's en op veel feesten. Hij ziet zich bij het optreden van vrijdagavond gesteund door zeven mak kers. Het repertoire is als vanouds: smartlappen, stu dentenliedjes en veel Anlosaksische (vooral Ierse) liedjes. Het optreden begint om negen uur. Kees Ouwejan. (ADVERTENTIE) 1 Registered in 132 countries. LEIDEN „De gemeente heeft er alles aan gedaan om de bezuinigingen bij de bibliotheken tot een minimum terug te bren gen, ik kan alleen maar tevreden zijn over de steun die wij van de ge meente hebben gekregen, maar toch valt er niet aan te ontkomen dat de Leid se bibliotheken hun servi ce wat verminderen. Een ander gevolg is dat contri butie iets wordt verhoogd, we hebben alleen de jon geren kunnen ontzien". Dat zegt T. de Caluwé, de di recteur van de Leidse openba re bibliotheken. Met ingang van morgen kost het lidmaat schap 17,50. Dat was 15,-. Jongeren tot 18 jaar kunnen gratis lid worden en houders van een CJP en jongeren van 18, 19 en 20 jaar betalen voort aan 11,50. Bejaarden zes gul den. De boete voor het te laat terugbrengen van een boek gaat van dertig naar veertig cent per week. Het lage tarief voor jongeren wordt ingevoerd om hen niet de bibliotheek uit te jagen. Dat zou gebeuren door hen onmid dellijk het volle pond in reke ning te brengen. De Caluwé: „Je ziet vaak dat jongeren van de bibliotheken gebruik ma ken zolang zij nog op school zitten en voor een lijst moeten lezen. Is de school eenmaal achter de rug dan houden ze het nogal eens voor gezien. Door voor de jongeren van 18, 19 en 20 jaar oud een lager ta rief in te voeren, hopen we hen toch te kunnen behouden. Misschien lijkt het niet veel, die 17,50 per jaar, maar voor Bibliotheekdirecteur De Caluwé: ,,De gemeente heeft ervoor gezorgd dat de gevolgen van de bezuinigingen voor ons beperkt blijven". veel mensen blijkt zo'n prijs nu eenmaal onoverkomenlijic. Ook al kost een kaartje van de bioscoop een tientje. Ik vind echter dat het niet onze taak is om mensen op te voeden door ♦e vertellen, waar hun geld vel en waar het niet naar toe noet. De bibliotheek is ervoor jm mensen leesplezier te be zorgen en informatie aan te bieden. Het bereiken van de groepen met de minste kansen de laagste inkomens, de slechtste huizen en de lagere opleidingen staat daarbij voorop". .Vorig jaar werden de kosten van het lidmaatschap van de bibliotheken in één klap ver hoogd met vijf gulden en kwa men daarmee op vijftien gul den. „Dat heeft tot gevolg ge had dat het aantal abonne menten met tien procent af nam. Door deze beperkte ver hoging willen we dat soort ef fecten voorkomen". De direc teur vermoedt dat het aantal leden van de bibliotheek zich ondanks de prijsverhogingen toch zal stabiliseren. Het verminderen van de ser vice van de bibliotheek blijkt onder meer uit het afschaffen van de mogelijkheid om ro mans te reserveren. Het reser veren kost het bibliotheekper soneel erg veel tijd. Bij elk boek dat binnenkomt moet via een kaartsysteem bekeken worden of het gereserveerd is of niet. De Caluwé: „Het is een vrij willekeurige maatregel, want waarom wel het reserve ren afschaffen bij de romans en niet bij de studieboeken? Een scholier, die een roman voor zijn lijst moet lezen zal dat boek misschien als een stu dieboek zien. Maar ja, je moet ergens een grens trekken". Onaanvaardbaar De bezuinigingen bij de Leidse bibliotheken zijn een gevolg van maatregelen van het rijk, in dit geval van het ministerie van WVC. De begroting van de Leidse bibliotheken ver meldt een totaalbedrag van 6 miljoen. Het rijk heeft daar 500.000 gulden bezumiggt en de gemeente wilde zelf nog eens 100.000 gulden schrappen. Voor de bibliotheek was dat onaanvaardbaar. De openings uren zijn al wat verminderd en zes ton inleveren was vol gens De Caluwé onhaalbaar. „Dat zou tot gevolg hebben ge had dat er filialen dicht zou den moeten en we zouden minder boeken kunnen aan schaffen. Er blijven nu al veel zaken liggen, we zouden meer aandacht aan bejaarden, an derstaligen, jongeren en de scholen willen besteden. Uit eindelijk heeft de gemeente raad van de 600.000 gulden be zuiniging er maar 250.000 gul den doorgevoerd. De „eigen" 100.000 gulden is geschrapt en van de half miljoen van het ministerie heeft de gemeente de helft bijgepast. We zijn daar erg tevreden over. De ge meente blijkt het bibliotheek werk net zo belangrijk te vin den als wij". Over een paar jaar hoopt de Leidse bibliotheek de uitlee nadministratie te automatise ren. Het voordeel daarvan zal zijn dat het personeel meer tijd krijgt voor andere zaken en men kan ook voorkomen dat een leeslustig Leidenaar vijf boeken mee naar huis neemt, terwijl hij er al een stuk of twintig heeft liggen. Jaarlijks lenen de Leidse openbare Di- bliotheken 1,5 miljoen boeken uit en 40.000 mensen zijn lid. Overigens is men wel van plan om het filiaal in het Houtkwartier te sluiten, maar dat plan lag er al langer. „De belangstelling voor dat filiaal is teruggelopen. Door een bi bliobus aan te schaffen denken we ook de Stevenshof en Lei den Zuid-Oost te kunnen be dienen", aldus De Caluwé.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3