OESO steunt beleid van bezuiniging Grenzen open voor Nederlands vlees Brinkman sleept Medianota door Tweede Kamer Dodelijke garnaal duikt op in Duitsland NSM gelooft niet meer in miljarden order van Bonna Over 12 jaar... «S^CcidocSouoont HMSH had geen toestemming voor kijkgaten in de dug-out tisschop Bluyssen jewond bij ongeluk k Heen Deense soldaat krijgt meer soldij £eid6c0omcutt Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel.071 -122244. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredactei. Dinsdag 31 januari 1984,75e jaargang no. 22798 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND r-hoofdredacteur I.J.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0.59 per mm, kleintjes f 0,41 per mm. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 20.61 (uitslaut.betaling),kwartaal f 61,84, jaar f 235,75. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Losse nummers f 1,00. Wisselend bewolkt met enkele buien. Aan het einde van de dag toenemende bewolking. Middagtemperatuur 5 graden. Matige tot vrij krachtige wind. Zon op: 08.21; onder: 17.27. Schev. hoog water: 2.44 en 14.52; laag water: 10.56 en 23.06 uur. BONN In West- Duitsland is een partij garnalen vernietigd die besmet was met de shigella-bacterie. Dit heeft het Instituut voor Chemisch Onder zoek in Paderborn gis teren meegedeeld. Garnalen die door deze bacterie waren aangetast, worden verantwoordelijk gehouden voor het over lijden eerder deze maand van 14 mensen in Neder land. Alle onderzoek ten spijt, heeft men in ons land echter tot nu toe geen shigella-garnalen kunnen opsporen. De in West-Duitsland vernie tigde partij was door een Keulse firma geïmpor teerd uit Thailand en droeg de merknaam Mo reno. Ziektegevallen in verband met de con sumptie van garnalen zijn tot nu toe in West- Duitsland niet garappor- teerd. Intussen heeft minister Braks (Landbouw en Visserij) zich openlijk ge keerd tegen het kabinets voornemen om per 1 maart 1985 het thuispel- len van Hollandse garna len te verbieden. Al viert koningin Beatrix haar 46-ste verjaardag vandaag In huiselijke kring en is de officiële koninginnedag pas op 30 april, dat heeft de rechtgeaarde Oranjeklant er niet van weerhouden de vorstin een blijk van waardering aan te bieden. Gravin van Lim burg Stirum en enkele leden van de vereniging Oranje Hofstad overhandigden van morgen bij Huis ten Bosch een bloemstuk voor de jarige koningin. Foto: Milan Konvalinka BRUSSEL Nederlands vlees kan sinds gisteren weer naar Italië en de Franse grens gaat van avond open. Frankrijk en Italië hebben nu dan toch maatregelen genomen die het openen van de gren zen mogelijk maken. Het Veterinair Comité van de EG had vorige week besloten dat de grenzen open moesten voor vlees dat niet uit door mond- en klauwzeer besmette gebieden in Ne derland kwam. Frankrijk en Italië hebben zich ech ter niet gehaast dit besluit uit te voeren. Nederland heeft bij de Euro pese Commissie geklaagd over de trage afwikkeling van het besluit. In een telegram staat: „Als de grenzen dicht moeten is Italië er snel bij, als demo cratisch genomen maatregelen uitgevoerd worden is het tem po aanzienlijk lager". In het Noordhollandse Lam- bertschaag is weer vee afge maakt in verband met de mond- en klauwzeer die daar anderhalve week terug werd ontdekt. 41 Jonge kalveren zijn al gedood, en 56 schapen zullen nog volgen. AMSTERDAM Het sprook je van de Nederlandse Scheepsbouwmaatschappij (NSM) in Amsterdam en zijn Ierse opdrachtgever Bonna Trading met schepen vol geld, is bijna uit. Bij de NSM zou men hogelijk verbaasd zijn als de beloofde aanbetaling van negentig miljoen gulden als nog zou binnenkomen. Van hebben gisteravond een over val gepleegd in een huis in Utrecht. Terwijl de één een 22-jarige oppas en twee kinde ren van 10 en 13 jaar met het wapen bedreigde, doorzocht de ander de bovenverdieping. Nadat de mannen de oppas en de kinderen gedwongen had den naar een als bergruimte gebruikte garage te gaan, ver dwenen ze met hun buit: een spaarvarken met 35 gulden... VS melden niet meer alle kemproeven WASHINGTON De Ameri- kaanse regering heeft om vei ligheidsredenen besloten niet langer alle ondergrondse kern proeven te melden. Dat heeft een hoge Amerikaanse functio naris, die anoniem wilde blij ven, gisteren meegedeeld. nacnt om iwaau uur ïoopi ue gestelde termijn af. Van Ro bert Goslitski, voorman van Bonna Trading, en de zijnen is bovendien al sedert Kerstmis niets meer vernomen. Naar verluidt zouden er moeilijkhe den zijn met de steeds geheim gehouden financiers van het onvoorstelbaar omvangrijke miljardenproject van Bonna. Onze correspondent in Enge land bericht dat ook de wer ven in Spanje, Ierland en En geland, waar Bonna Trading eveneens boten zou laten bou wen, al geruime niets meer van de Ierse firma gehoord hebben. In Londen gaan ge ruchten dat Anthony Stratton, één van de naaste medewer kers van Goslitski, bloot staat aan gerechtelijke vervolging omdat hij verschillende make laars van de City veel geld verschuldigd is. Pag.10: NSM komt na in de problemen. Invoer champagne flink toegenomen DEN HAAG De Neder landse invoer van cham pagne is vorig jaar explo sief toegenomen. De im port was met in totaal 1.202.381 flessen bijna zes tig procent groter dan in 1982. Dit heeft het comité interprofessionel du Vin de Champagne bekendge maakt. Op de ranglijst van landen die champagne in voeren is Nederland daar door gestegen van de elfde naar de zevende plaats. Engeland staat eerste, de VS tweede en West-Duits land derde. Terwijl West-Duitsland met plannen rondloopt om autobanen gebruik maken, laat Frankrijk nu weten erover te denken de tol op de autosnelwegen te willen afschaffen. Maar dan wel pas over twaalf of vijftien jaar. Aan zo'n mededeling heb je als automobilist net zoveel als de Leidse Courant aan iemand die zegt abonnee te willen worden, maar dan wel over twaalf of vijftien jaar. En dan te weten, dat als hij het nü bij wijze van proef doet, hij veertien dagen de krant gratis in de bus kan krijgen. En of dat over twaalf of vijftien jaar nog kan.... De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Grabs en geheel vrijblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar - Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. Baby komt om in kou, terwijl ouders skieën BOLZANO Een Westduitse baby van drie maanden is van de kou omgekomen toen zijn ouders hem in de Italiaanse wintersportplaats Cor- vara in de auto achterlieten en ver volgens gingen skieën. Om zo min mogelijk tijd te verliezen had het echtpaar de baby niet ergens onder gebracht, maar hem meegenomen naar een parkeerplaats bij de ski helling. Na terugkomst bleek het kind te zijn gestorven. De ouders houden vol dat zij eerder tussen twee afdalingen langs de auto zijn gelopen en dat de baby toen sliep. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Met wisselende meerderheden heeft de Tweede Kamer zich gisteren kunnen vinden in de ka binetsplannen voor het omroepbestel, zoals die zijn neergelegd in de Medianota. Dit betekent ondermeer dat het bedrijfsleven als enige de ruimte krijgt om abonnee-tv te exploiteren. De omroepen krijgen geen toegang tot de abonnee-tv, ondanks een poging van de PvdA, die er daardoor niet in slaagde op dit punt te profiteren van verdeel- heid in het regerings kamp. Er komt geen der de net, zoals het CDA wenste. Het CDA wil echter nog nader overleg met de minister over wat meer speelruimte voor de omroepen, die met uitzon dering van de VPRO graag zaken hadden gedaan met het bedrijfsleven. Nu rest de om roepen niets meer dan oude, al uitgezonden produkties bij het bedrijfsleven te slijten. Over enkele weken worden de stemmingen gehouden over de vele moties die gisteren zijn ingediend. Concreet betekent de uitslag van het debat van gisteren: dat er geen derde net komt, noch voor culturele, noch voor andere uitzendingen, dat abonnee-tv een zaak van het bedrijfsleven blijft en de omroepen niet tot dit nieuwe medium zullen worden toege laten, dat er geen extra zendtijd komt voor zogenaamde super- omroepen, dat regionale en lokale om roep niet met reclame gelden zal worden betaald, dat de voorgestelde bezuini gingen op de omroepen zullen |doorgaan. dat het aan de pers wordt overgelaten te beslissen die de nieuwsvoorziening voor tele tekst onder zijn hoede neemt, bijvoorbeeld het ANP. Pagina 2: CDA moet inbin den (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Premier Lubbers en zijn ministers krijgen van de OESO, de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling in Parijs, opvallende steun voor hun bezuinigingsbeleid. In een nog ver trouwelijk rapport dat de OESO jaarlijks over Nederland maakt, laat deze club van rijke landen zich dit maal opvallend positief over het ka binetsbeleid uit. Vooral de pogingen om het overheidstekort terug te dringen door flink te snoeien in de sociale uitkeringen juicht dè OESO toe. „Het algemene niveau van de sociale uit keringen heeft de mobiliteit op de ar beidsmarkt verminderd en de prikkel om te werken aangetast", aldus het vertrou welijk OESO-rapport. Het spreekt vervol gens de hoop uit dat het snoeibeleid van het kabinet in de komende tijd verder ra tioneel wordt uitgevoerd. „De vastbesloten pogingen van de rege ring om de sociale uitkeringen te verlagen zijn zowel nodig om de collectieve uitga ven te verminderen als om de flexibiliteit van de arbeidsmarkt te vergroten en de vooruitzichten om te investeren te verbe teren", schrijven de economen van de OESO in hun rapport. „De regering heeft ook geen andere keuze dan langs deze weg het lenen terug te dringen, omdat de toenemende rentelasten het oplossen van de structurele problemen in de Neder landse economie anders alleen nog maar moeilijker zouden maken". Pag. 9: OESO: Kabinet moet niet te drastisch bezuinigen pNN Bij een ver- ersongeval in de Eifel I Duitsland is bisschop iiyssen (58) van Den |sch gewond geraakt, zus, de 57-jarige me- Zwetsloot-Bluys- a, kwam om het leven. PJar 58-jarige man die de jagen bestuurde, werd ^^aar gewond. schop Bluyssen is opgeno- is opgenomen in het zie- iihuis van Bitburg, dichtbij i Gfer. Hij heeft een hersen- judding, een gebroken neus- Tin en wat kleinere kwetsu- Hoe lang hij in het zie- kenhuis moet blijven is nog niet bekend. Het ongeluk gebeurde gister middag toen bisschop Bluyssen met zijn zus en zwager op de terugweg was van een vakan tie in Traben-Trarbach aan de Moezel. Bij het inhalen van een vrachtwagen botste de auto met de bisschop frontaal op een tegenligger. Het moet heel snel gegaan zijn, want we hebben geen remsporen vast kunnen stellen, aldus de poli tie. Mevrouw Zwetsloot-Bluyssen die naast haar man voor in de wagen zat, overleed enkele minuten na het ongeval. De heer Zwetsloot werd zwaar ge- Bisschop Bluyssen wond, maar hij verkeert niet in levensgevaar. De bestuur der van. de tegenligger werd licht gewond. eheim uminer voor eplaagde 'sjtagenaars daa(N HAAG De PTT moet wjgenaars die de laatste we iiet-. tientallen keren per dag in de nacht zijn lastig ge- ,r Jen met „plaagtelefoontjes" nenl nieuw geheim telefoon- .j jjfimer kunnen geven. Dit heeft staatssecretaris Scher- penhuizen (Verkeer en Water staat) laten weten in antwoor den op vragen van het VVD- Kamerlid Metz. De bewinds man geeft toe dat in één geval de telefoontjes gepleegd zijn uit een PTT-gebouw in Den Haag. Samen met de betrok ken abonnee kan een „vangin richting" opgezet worden zo dat kan worden bepaald van waaruit de telefoontjes worden gedaan. Er kan tot afsluiting van het betrokken nummer besloten worden. PEN HAAG De dienstplichtige soldaat in Nederland aalf#°mt er met zijn soldij niet slecht af in vergelijking met end^dere Westeuropese landen. Uit een overzicht dat minis- rlan£r De Ruiter van defensie gisteren naar de Kamer heeft vanlestuurd, blijkt dat alleen in Denemarken de bezoldiging illeefeel Hoger is. Een ongehuwde dienstplichtige soldaat kreeg Oyefonder emolumenten en andere arbeidsvoorwaarden op 1 vPnuari vorig jaar in Denemarken omgerekend ruim 2.500 zoenNden per maand. In Nederland was dat 1.138 gulden, in Msiepoorwegen 428 gulden, in West-Duitsland 252 gulden, in ns fdgie 178 gulden en in Italië 114 gulden. De Griekse sol- t w|aai ontving per maand nog geen zestien gulden, ziin Por- hetNese collega 17 gulden en de Turkse dienstplichtige ;en het stellen met één gulden en zes cent per maand. Gewapende overval: buit één spaarvarken UTRECHT Twee met een pistool gewapende mannen genhandig aangebrachte en niet door en Woningtoezicht goedgekeurde uitsparingen in de zijmuur i zien. DEN HAAG HMSH heeft de „ramp dug-out" eigenhandig zodanig veran derd dat wellicht daardoor het ongeluk van afgelopen zondag tijdens de wed strijd tegen Ajax eerder heeft kunnen gebeuren. Zoals bekend kwam daarbij het betonnen dak van de dug-out naar beneden waarbij een achttal personen gewond raakte. Uit een eerste onderzoek van Justitie en Bouw- en Woningtoezicht is gisteren ge bleken, dat HMSH weliswaar tekenin gen van de drie jaar geleden gepleegde verbouwing van de dug-outs heeft over gelegd en zag goedgekeurd, maar dat pas later bij de vergroting van de bouw sels de uitsparingen aan de zijkant zijn aangebracht. Die gaten in één zijmuur zijn nooit ter goedkeuring aan Bouw- en Woningtoezicht voorgelegd. Of die uit sparingen de constructie zodanig heb ben verzwakt, dat daardoor de bevesti ging aan de achterzijde van het tien centimeter dikke betonnen dak door de belasting van de er op staande circa vijf tien toeschouwers eerder heeft losgela ten is nog niet definitief vastgesteld. Het onderzoek daarnaar wordt voortgezet. Pag.12: KNVB buigt zich over deug delijkheid dug-outs

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1