i bereid tot concessies wapeno verleg Vietnamese vluchtelingen vinden vrijheid" achter prikkeldraad Kritische Westduitse popgroep niet welkom in Oost-Duitsland Communisten stellen Jltimatum aan Mauroy Surinaamse vakcentrales praten met militairen Paniek CeiduiQowumt DINSDAG 31 JANUARI 1984 PAGINA 11 De Koning te water WILLEMSTAD Minister De Koning voor Antilliaanse zaken is zondag met een loods boot van de Curacaose haven dienst op 500 meter van de kust uit het water gevist. Zijn zeilboot was even tevoren om geslagen. Volgens kenners had men gewaarschuwd dat er een nogal sterke stroom en harde wind stond. Maar deze opmer kingen waren weggewuifd met de reactie: „Hij weet heus wel wat hij doet". Even later moest de Curacaose haven dienst in actie komen. Prijsverhogingen in Polen gelaten ontvangen WARSCHAU Het Poolse publiek heeft de prijsverhogingen van gemiddeld tien procent voor levensmiddelen gisteren in het algemeen gelaten ontvangen. Bij een enkele grote fabriek in Warschau werd een langzaam-aan-actie gehouden, maar er is geen sprake van betogingen zoals steeds het geval was bij prijsstijgingen in het verleden. Ook in Gdansk, de Oostzee haven waar in 1980 het vrije vakverbond Solidariteit ontstond, bleef het rustig. De ondergrondse vakbeweging had opgeroe pen tot verzet tegen de prijsverhogingen, maar niet tot demonstraties. Deze keer heeft de regering de prijsstijgingen verge zeld doen gaan van compensatiemaatrege len ten behoeve van bejaarden en andere groepen met lage inkomens. Frankrijk denkt aan afschaffen tol autowegen PARIJS De Franse regering denkt erover om het heffen van tol op de Franse autosnelwegen af te schaffen, maar dan wel pas over twaalf of vijftien jaar. De Franse minister van verkeer, Charles Fiterman, heeft dat het afgelopen weekeinde gezegd. De beheerders van de autoba nen werken op het ogenblik aan een herziening van het sy steem voor de financiering van de autowegen, waardoor de tol overbodig wordt. Minister Fi terman gaf verder geen bijzon derheden. Griekse regering onderzoekt boodschap Papadopoulos ATHENE De Griekse mi nister van justitie heeft giste ren een onderzoek bevolen naar de manier waarop de ge vangen ex-dictator Papado poulos een bandopname uit zijn cel heeft kunnen smokke len. Op het cassettebandje staat een boodschap van Papa dopoulos, waarin hij de vor ming van een nieuwe ultra rechtse partij aankondigt. De ex-dictator, die een levenslan ge gevangenisstraf uitzit, wil zich voor de Europese verkie zingen in juni kandidaat stel len. ITENLAND ezen halen Poolse wa 13) voor operatie —aar Nederland 'j inj veel hartelijkheid en twee bosjes bloe- heeft een delegatie uit Friesland onder ,'ing van mevrouw Els Kuitert (midden op !o ffoto) gisteren op Schiphol het 13-jarige 0 lse meisje Ewa Kucharska (rechts) en r moeder (links) ontvangen. Ewa lijdt aan o ernstige vergroeiing van de ruggegraat de artsen in Polen niet kunnen verhel- o Om een operatie in Nederland mogelijk o naken organiseerde Els Kuitert een inza- o Hng die 10.000 opleverde, genoeg om o a en haar moeder voor vier weken naar land te kunnen halen. Vanmorgen is het o 'lse meisje opgenomen in de Sint Maar- ikliniek in Nijmegen waar de operatie ;eloos wordt uitgevoerd door dr. G.H. Slot. PAG j 3* jlSHINGTON De jjjjterikaanse wapenon- 9 '((handelaar Edward 4,sjvny heeft gisteren na jrleg met president iiigan gezegd dat de enigde Staten bereid Russische voorstellen tot beperking van de Amerikaanse kernbewa pening in Europa (INF) in overweging te nemen in ruil voor een beperking van de Russische bewape ning voor de lange af stand (START). Rowny zei diverse voorstellen- pakketten te hebben om de vastgelopen onderhandelingen in Genève weer op gang te krijgen. „Wij hebben enkele concrete ruilvoorstellen", zei hij, eraan toevoegend dat po gingen van de Russen om de stationering van de Pershing- II-raketten en kruisraketten bij het START-overleg aan de orde te stellen niet onmiddel lijk van tafel zullen worden geveegd. „Als de Sovjets met serieuze voorstellen naar de onderhandelingstafel terugke ren, zijn wij bereid naar hen te luisteren, aldus Rowny. De START-onderhandelaar zei dat er allerlei siganelen zijn dat de Russen nog steeds prijs stellen op een akkoord. Rowny meende oevrigens dat een sa menvoeging van INF en START nog steeds indruist te gen het Amerikaanse beleid en dat hij in elk geval geen fu sie zal voorstellen om de im passe te doorbreken. 274 194 (Van onze correspondent Jan Drummen) HIJS Door het ultimatum van de communistische kbond CGT aan de regering-Mauroy een economisch rstructureringsplan op te geven, dreigt er sinds giste- i een politieke crisis in Frankrijk. Vakbondsleider ■asucki heeft de regering met uitgebreide stakingen, sabetogingen en een mars op Parijs gedreigd als het niet opgegeven wordt. Dertien zwaar verdeelde histers beraadslaagden gisteren over het project, iar hebben nog geen definitief besluit genomen. gens Krasucki worden er „ongelofelijke inbreuken op de riten van de arbeiders en buitensporige voorrechten voor de rkgevers" voorbereid. Hij zei dat er onmiddellijk een halt aan regering toegeroepen moet worden. „Wij kunnen vandaag )t aanvaarden wat we gisteren aan Barre (de laatste premier jfer het bewind van Giscard) geweigerd hebben. De krasse iö^prden van de communistische vakbondsleider vinden een o in de harde toon van de jongste bijeenkomst van het com- listische partijbestuur en in de waarschuwing van de secre- 5-generaal van de communistische partij, Marchais, dat de re- ^ngscoalitie gevaar loopt. De vier communistische ministers het kabinet-Mauroy zijn niet langer een waarborg voor het "idhaven van de sociale vrede en een wapenstilstand van de Ie van de communistische CGT. Angeline Arnken nieuwe "correspondente in Parijs bei* 3°-°DEN HAAG Na een journalistieke loopbaan van g6 jfuini 38 jaar, waarvan vele jaren als Parijse correspon- 96;4dent van onze krant, gaat Jan Drummen morgen met 96.2JVUT. Hij wordt als correspondent in de Franse hoofd- |g^|stad opgevolgd door Angeline Arnken, die na studies 99]3iaan de universiteiten van Cambridge, Houston en Pa- j-jrijs onder meer heeft gewerkt op het ministerie van 95io|buitenlandse zaken in Den Haag en als correspondente II «in ParUs voor de NCR V-televisie. j-fioxine sijpelt in Duitse bodem ^•3kn onze correpondent Ge- 94'iJ rard Kessels) 93.41 fj'^NN Terwijl de Westduit- 98i3( bossen als gevolg van de ||-|fe regen in een steeds hoger 98>hpo het loodje leggen, gaat 9i.o( een nieuwe onheilstijding g^Tpr het land: Dioxine. 9o[6t de vijftig meter hoge stort- lo'o^ats Hamburg- Georgswer- veer de helft heeft. Voorlopig heeft men zich daarom be perkt tot het afzetten van de stortplaats. Dioxine-experts uit de hele wereld zijn door Ham burg uitgenodigd om ter plek ke te komen bekijken hoe het levensgevaarlijke spul onscha delijk gemaakt kan worden. De autoriteiten hebben draai boeken klaarliggen voor de 90>ir, de grootste van Europa, evacuering van de aanpalende "To^elt al maandenlang dioxine wijken. De bevolking heeft de 87!<xde bodem. De hoge concen- sixties van dit giftigste aller 37ofgiften stellen Hamburg 95|4(or enorme problemen. Eige- zou de gigantische vuil stortplaats inmiddels omge doopt in „Monte Mortalis", berg des doods. Vermoed wortd dat op vele stortplaatsen in de Bondsrepu- rg afgegraven en verwijderd bliek chemisch afval met (on der andere) dioxine is te ld jeten worden, maar dat kar- ■^^i gaat twintig miljard mark sten. Een onmogelijk bedrag a^or een stad, die een totale irlijkse begroting van onge- den. Geschat wordt dat meer dan 1.500 stortplaatsen onmid dellijk gesaneerd moeten wor den. PARAMARIBO/DEN HAAG De Surinaamse vakcentra les zullen waarschijnlijk van daag met het militaire gezag overleg plegen over de voor waarden waaronder de vakbe weging aan de vorming van een interim-kabinet wil mee werken. Dat heeft de onder voorzitter van de vakcentrale C-47, Frans Menckeberg, ver klaard. De ondervoorzitter van C-47 zegt te verwachten dat de militaire leiders zullen instemmen met de voorwaar den van de vakbeweging en dat de interim-regering aan staande vrijdag kan worden geïnstalleerd. Belangrijkste voorwaarde is volgens Menckeberg de wijzi ging van het decreet waarin benoeming en ontslag van mi nisters wordt geregeld. De vakcentrales willen dat het militaire gezag de vakbonden en het bedrijfsleven hierin een gelijke stem hebben. Volgens het decreet zoals dat nu op ta fel ligt heeft alleen het militai re gezag een stem in deze kwestie. „Als als aan deze voorwaarde niet wordt vol daan, kunnen we niet mee werken aan de vorming van een regering", aldus Mencke berg. Een Libanees op leeftijd rent in paniek weg, nadat zijn huis was getroffen door een granaat waardoor er brand uitbrak. In Beiroet werd gisteren vrijwel de gehele dag weer gevochten. Met name rond de internationale lucht haven vonden zo en dan felle beschietingen plaats tus sen regeringstroepen en oppositie-groeperingen. Een Amerikaanse marinier werd hierbij gedood en vier an deren raakten gewond. 3USKE EN WISKE HET DELTA-DUEL Moebarak haalt banden met Afrikaanse landen aan KAIRO Nu Egypte zijn po sitie in de Arabische wereld stap voor stap herwint, pro beert de regering in Kairo ook de banden met Afrikaanse landen ten zuiden van de Sa hara aan te halen. De Egypti sche president Moebarak be gint vandaag een reis van acht dagen naar vier Afrikaanse landen. Hij de betrekkingen met die staten op economisch en militair gebied verbeteren. Zaire is het eerste land dat Moebarak aandoet en daarna gaat hij naar Kenia, Somalië en Tanzania. De reis van Moe barak valt samen met het ge leidelijke herstel van Egypte's vooraanstaande rol in de Ara bische wereld. Troost ties de vrije loop tijdens de begrafe nis van haar man in Ma drid. Zij wordt ge troost door haar zoon, majoor Quintana. De vrouw van de ge neraal werd bij de aan slag op haar man gewond in een been. HONG KONG Op 4 juni vorig jaar vertrok om half negen 's ochtends een kleine boot met slechts één motor uit een haventje vlakbij Hué, een belangrijke stad in Mid den-Vietnam. Haar be stemming was Hong Kong. De boot had eigen lijk al voor de dageraad moeten vertrekken om de politiepatrouilles te omzei len, maar bij het aan boord gaan werden de dertig mannen, vrouwen en kinderen opgemerkt door de bewoners van een naburig dorp. Tweeën twintig dorpsbewoners eisten een plaatsje op de boot, die toen ze eenmaal uitvoer overvol zat. Meer dan vijftig mensen, on der wie een jong meisje, zaten samengepakt op een ruimte van elf bij drie meter. Het meisje, Thu Suong, had haar moeder, zes zusjes en twee broers achtergelaten in Viet nam. Haar vader was leraar Engels in Hué geweest, voor dat hij een paar jaar geleden werd vermoord. Op weg naar Hong Kong werd de boot getroffen door een storm en lekgeslagen. Na vijf dagen dobberen op zee werden Thu Suong en haar 51 lotgeno ten gered door een vissersboot uit Hong Kong. Vier dagen la ter werden ze aan land gezet in het opvangcentrum Chi Ma Wan in Hong Kong. De redenen die de vluchtelin gen hebben voor vertrek uit Vietnam zijn verschillend: een fnuikend hoge belasting, angst om als soldaat naar Cambodja te worden gestuurd of vervol ging wegens oude politieke en ideologische connecties, om er enkele te noemen. Thu Suong zei dat ze door de autoriteiten werd vervolgd wegens de poli tieke overtuigingen van haar overleden vader. De vluchtelingen die nu in Hong Kong arriveren, hebben wel een idee van wat hen daar te wachten staat, maar deson danks is het nog steeds een schok. Sinds 2 juli 1982 worden alle nieuwe vluchtelingen op gesloten in het opvangcentrum Chi Ma Wan, een kamp van metaal en beton dat wordt om ringd door twee versperringen van prikkeldraad met hier en daar wachthuisjes voor de be wakers. Chi Ma Wan is niet het enige „gesloten" opvang kamp voor bootvluchtelingen. Er zijn er meerdere en alle maal zitten ze bomvol. In to taal bieden ze onderdak aan 5.830 mensen, die hun leven lang in de centra zullen blij ven zitten, tenzij een ander land zich bereid toont hen op te nemen. Deze „gesloten" kampen staan onder toezicht van de autori teiten in Hong Kong. Ze zijn schoon en worden efficiënt be stuurd. In Chi Ma Wan is er één bewaker per tien mensen, inclusief baby's en kinderen. Het is geen aangenaam oord, want de regering van Hong Kong wil dat het afschrikkend werkt voor al die Vietname- zen die overwegen om asiel aan te vragen in Hong Kong. De autoriteiten in Hong Kong moedigen de vluchtelingen dan ook aan om in brieven naar huis te schrijven over de omstandigheden in het kamp. De brieven maken melding van intimidatie door de bewa kers, confiscatie van persoon lijke bezittingen, nimmer afla tende verveling en onbegrip voor de redenen waarom ze gevangen worden gehouden. De officiële reden die de rege ring van Hong Kong aanvoert voor haar afschrikkiende be leid is dat een van 's werelds dichtstbevolkte gebieden niet nog meer mensen aan een huis en werk kan helpen. De bewo ners van Hong Kong herinne ren zich als de dag van giste ren de chaos die ontstond toen in 1979 74.000 Vietnamezen ar riveerden. Daar komt bij dat de regering weet dat de 5,3 miljoen Chinese inwoners van Hong Kong alle speciale maat regelen jegens Vietnamezen afkeuren. Al van oudsher worden de Vietnamezen door de Chinezen als een inferieur volk beschouwd. Thu Suong wist hoe de om standigheden in de opvang centra waren toen ze vorig jaar juni uit Vietnam weg vluchtte, maar ze vertrok toch. Die maand arriveerden met haar 728 andere vluchtelingen. Sinds de komst van Thu Su ong is er naast Chi Ma Wan al weer een nieuw opvangcen trum gebouwd, maar met 2.500 mensen begint ook dit al weer aardig vol te raken. Het aantal vluchtelingen is sinds 1982 gedaald, maar nie mand kan met zekerheid zeg gen of dit komt door het af schrikkende beleid van de re gering van Hong Kong. Wel zeker is dat de doorstroom uit Hong Kong naar andere lan den sinds 1980 is gestagneerd omdat steeds minder landen bereid zijn vluchtelingen op te nemen. In 1981 vertrokken er 117.819 Vietnamezen uit Hong Kong. Vorig jaar waren dat er maar 4318. Bijna 13.000 vluch telingen blijven in Hong Kongs „open" en „gesloten" kampen zitten totdat er landen zijn gevonden die hen op wil len nemen. Sinds 1975 hebben 31 landen, waaronder Nederland, Vietna mese bootvluchtelingen uit Hong Kong opgenomen, zij het dat sommige landen slechts een symbolisch aantal hebben toegelaten. De Verenigde Sta ten hebben veruit de meesten voor hun rekening genomen meer dan 58.000 maar hun immigratiecriteria zijn de laatste twee jaar aanmerkelijk verscherpt. De meerderheid van de vluchtelingen die het afgelopen jaar in Hong Kong zijn gearriveerd, maakt maar weinig kans daar ooit nog wqg te komen. Hoewel de Verenig de Naties er bij de verschillen de landen op aan heeft ge drongen hun criteria te ver soepelen, hebben maar weini ge op die oproep gereageerd. In de opvangcentra van Hong Kong beginnen de vluchtelin gen te wanhopen bij de slechte vooruitzichten en hun frustra tie neemt toe. Nog niet zo lang geleden kwam het in Chi Ma Wan zelfs tot een gewelddadi ge uitbarsting. Ook Thu Suong zit nog in Chi Ma Wan. Vol gens de huidige criteria komt zij niet in aanmerking voor doorstroming naar een op- vangland. OOST-BERLIJN De Oost- duitse autoriteiten koppelen de rockmuziek met voortva rendheid aan hun propaganda tegen de nieuwe raketten van de NAVO, maar ze hebben met een Westduitse rockgroep moeilijkheden gekregen over een song die deze ten gehore wilde brengen. Op een driedaags „rock-voor- -vrede"-festival in Oost-Ber- lijn kwamen 20.000 mensen af, die enorme decibellen over zich heen hoorden gaan in combinatie met aanvallen op de nieuwe kernwapens die de Verenigde Staten sinds vorig jaar in West-Europa statione ren. Maar de Oostduitse cul tuurcommissarissen gelastten een tournee van de Westduit se groep „BAP" af nadat ze met de leden van deze groep ruzie hadden gehad over de woorden van een lied, dat BAP speciaal voor haar fans in de DDR had gecompo neerd. De uit Keulen afkomstige groep, die op het festival haar tournee zou beginnen, weiger de haar song te laten vallen die gaat over de oppositie van de onafhankelijke vredes groepen in de DDR tegen zo wel Sovjet- als Amerikaanse wapens. Ook wordt in de song de politieke leiding van de DDR aanduidt als een kliek. Oostduitse functionarissen die de groep BAP hadden uitge nodigd en de song tevoren ge hoord hadden, hadden er aan- vankjelijk kennelijk weinig van verstaan, omdat de woor den ontleend waren uit het dialect dat de Keulse leden van BAR spreken. De Oostduitse media hebben van het incident geen mel ding gemaakt en veel fans be gaven zich naar Oost-Berlijn zonder te weten dat „de Puh- dy's", één van de toonaange vende groepen in de DDR, in de plaats van BAP zou optre den. Andere rockliefhebbers hadden over de kwestie ge hoord via radiostations in West-Berlijn.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 11