Wie heeft nog een baantje voor een gehandicapte? Het bananeschilkarakter van de medianota buitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnen buitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuiteristeBinnenl MINISTER VERANDERT WETSONWERP: KABINET VOOR NIEUWE VUURPROEF Politiek Partij Parlement i^SIJTHOFF PERS BINNENLAND CiicbeSouacuil ZATERDAG 28 JANUARI 1984 PAGINA 6,( REGENPIJP 'oor het oor van gewone ster- 'elingen praten politici vaak n raadselen. Dit behoeft hier ■erder geen betoog, want over iet Binnenhofse jargon zijn op leze plaats al vele regels ge- chreven. Soms echter weten >olitieke sprekers het zo bont e maken, dat zelfs collega-po- itici de strekking van hun voorden niet vermogen te be- ■atten. Een voorbeeld daarvan 'iel de afgelopen week te 6e- uisteren in het kamerdebat <ver een wijziging van de Wet tociale Werkvoorziening wsw). lalverwege het debat klonken lit de mond van de PvdA-af- 'evaardigde Henk Knol waar- chuwende woorden aan het 1dres van staatssecretaris De 7 raaf (sociale zaken). Knol •oorspelde dat de wijziging an de wsw flinke problemen >p zou kunnen leveren en prak vervolgens: „Kijk uit, vant voor je het weet zit je in le regenpijpJ'. Terstond na deze voor elke toehoorder on begrijpelijke uitdrukking brak op het gezicht van de staatsse cretaris een brede glimlach door en hij antwoordde: „Je kunt beter in de schoorsteen zitten". Knol grijnsde knik kend terug en verwijderde zich van de interruptiemicro foon. waarna De Graaf droog jes voortging met de verdedi ging van zijn wetsontwerp. Bij toeval vernamen wij later wat de diepere zin (of liever gezegd: onzin) achter deze dia loog was geweest. Enige uren tevoren had Knol in de wan delgangen van het kamerge bouw een gesprekje gevoerd met De Graaf. Deze conversa tie behelsde niet alleen het aan de orde zijnde wetsontwerp, maar ook een melige mop, die Knol ten afscheid aan de be windsman vertelde. Kort sa mengevat ging het verhaaltje over een man die uit een re genpijp was gevallen bij het begluren van een vrijend paar. Nadat De Graaf daar hartelijk om had moeten lachen, zei Knol gekscherend: „Ik kom hier in het debat wel op te rug". En warempel, hij deed het nog ook. zoals uit het bo venstaande blijkt. Zo is het dus gekomen dat thans in de Han delingen van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal van 25 januari 1984 een regenpijp en een schoorsteen figureren als volslagen vreemde eenden in de bijt van een bloedserieus debat. BIJBAANTJES 1 Onder het kopje „Bericht van de voorzitter" staat elke woensdag in dagblad Trouw een kolom afgedrukt, geschre ven door kamervoorzitter Dick Dolman. De scribent, die in zijn rubriek op persoonlijke titel allerlei filosofietjes, ont boezemingen en meningen over onze parlementaire de mocratie ventileert, krijgt daarvoor100 per stukje. Ver der ontvangt Dolman naast zijn inkomen als kamerlid jaarlijks 10.000 vanwege het feit dat hij commissaris is van een verzekeringsmaatschappij. De omvang van deze bezoldi gingen zijn wij te weten geko men uit de nieuwste lijst met „Nevenfuncties van Tweede Kamerleden", die begin janua ri openbaar is gemaakt. Op last van voorzitter Dolman doen alle parlementariërs jaar lijks publiekelijk opgave van de betaalde en onbetaalde functies die zij naast hun ka merlidmaatschap vervullen. Bezoldigde bijbaantjes zijn toe gestaan, maar het geld dat daarmee wordt verdiend mo gen de kamerleden niet onbe perkt in hun eigen spaarpot stoppen. Even wat cijfers. Bijverdien sten tot 11.786 per jaar mo gen de kamerleden zelf hou den, maar wat daar boven komt, wordt afgetrokken van het „salaris" dat een kamerlid van de staat krijgt (ongeveer 95.000 per jaar). Aan die af trek zit echter een maximum grens van 34.365. Meer houdt de staat niet aan neveninkom sten in. Een klein rekenvoor beeld: een kamerlid dat aan bijbaantjes in totaal 50.000 per jaar verdient, mag daar van dus in ieder geval11.786 houden. Vervolgens moet er f34.365 worden afgestaan. Dan resteert er nog een bedrag van 4.635, hetwelk ook weer in eigen zak mag verdwijnen. BIJBAANTJES 2 Nu is er naar onze schatting hooguit een handjevol kamer leden met evenveel of nog méér bijverdiensten als in het voorgaande sommetje. De overgrote meerderheid der volksvertegenwoordigers be kleedt wel één of meer (meest al bestuurlijke) part-time baantjes, maar de meeste van deze nevenactiviteiten leveren geen of slechts zeer bescheiden bijverdiensten op. De hoogte van de extra inkomsten is niet precies na te gaan. omdat de lijst met nevenfuncties op en kele uitzonderingen na geen bedragen vermeldt. Alleen de PvdA-vertegenwoordigers (zie Dolman hierbovenhebben bij hun bezoldigde nevenactivitei ten concrete cijfers genoemd. Leden van de overige fracties hebben aan de beschrijving van hun eventuele nevenfunc ties enkel de aanduiding „be taald" of „onbetaald" toege voegd. Evenals vorig jaar is de onbet wiste „Kampioen Bijbanen" het CDA-kamerlid Gerrit Ger- ritse. Naast zijn kamerlidmaat schap bekleedt hij 12 part-time functies, waarvan 9 een hono rarium of presentiegeld ople veren. Hij is onder meer com missaris (lid van de raad van toezicht) van de Nederlandse Spoorwegen, van een verzeke ringsmaatschappij, van een glasfabriek te Tiel, van een drukkerij in Hilversum en een papierfabriek in Renkum, als mede adviseur van een grote bank. In aantallen bijbanen wordt Gerritse op de voet ge volgd door de PvdA 'er Harry van den Bergh en de VVD'er Broos van Erp. Van den Bergh heeft er 11, waarvan er 2 wor den betaald en Van Erp heeft er eveneens 11. maar dat zijn allemaal pro-deo-activiteiten. Van de fractieleiders in de Tweede Kamer is er slechts één die geld ontvangt uit niet- politieke werkzaamheden SGP-fractieleider Van Ros- sum. Hij verdient een zakcent bij als voorzitter van de „Ge meenschappelijke regeling dijkverbetering Gelderland" en voorzitter van de „Stichting Grind- en Zandvaart". Alle andere fractievoorzitters be kleden uitsluitend onbetaalde of helemaal geen nevenfunc ties. De meest opvallende bijbaan staat nog altijd op naam van VVD-voorman Nijpels, die met grote hardnekkigheid blijft opgeven dat hij in zijn vrije tijd onbezoldigd secreta ris is van het earn a valsorkes^ Wa summe nou 'ebbe" te Ber gen op Zoom. Een ook niet al ledaagse bijbaan troffen we! aan bij de CDA'er Durk va/)k der Mei. Hij is secretaris vairÊ de Vereniging Overleg PartiH culier Initiatief Tropenartsen",j wat dat dan ook moge zijn. Een vraagteken tje hebben we geplaatst bij de opgave van de VVD'er Theo Joekes. HoeweM hij beweert geen neveninkomM sten te genieten vragen we ons af hoe het dan zit met zijn de tectiveromans, die in de boek-,^, handels grif over de toonbank^ gaan. Stort hij de inkomsten® daaruit soms allemaal in een'a'. liefdadigheidsfondsEn fen-taj slotte: wie mocht denken dau\ de PvdA'er Marcel van Daml voor zijn omroep-activiteitenw een flinke bom duiten ont-r vangt, dient deze gedachte ter-ja stond uit het hoofd te zetten,jk De lijst vermeldt dat hij het al\( lemaal voor niks doet. j DICK VAN RIETSCHOTEN? HAARLEM Je bent ge- landicapt en je wilt graag ?en baan in het bedrijfsle- /en. „Nou vergeet het naar. Je komt niet aan de Dak", zeggen de gehandi- :aptenorganisaties en de /akbonden. „Je kans is nderdaad niet zo groot", neent een woordvoerder /an het ondernemersver- Dond VNO. De overheid ►tudeert daarom al enkele aren op een wet, om de verkgevers te verplichten le arbeidsplaatsen voor /ijf procent door gehandi capten te laten bezetten. Vlaar staatssecretaris De Draaf (sociale zaken en verkgelegenheid) heeft lit plannetje deze week in le prullenbak gegooid. .We zijn geschrokken van leze stap en ook enorm teleur- (esteld", zo reageert Yvonne taliaander, stafmedewerkster 'an de Algemene Nederlandse nvalidenbond (ANIB) op het >ericht dat er geen vijf-pro- entsbepaling komt in het Wetsontwerp Arbeid van Ge handicapten (WAG). De Graaf heeft deze verplichting ge schrapt nadat de werkgevers hun grote bezwaren tegen wat zijn zien als een „betutteling in het personeelsbeleid van de ondernemer" kenbaar hadden gemaakt. De sociale partners mogen volgens het nieuwe wetsontwerp, dat overigens nog ingediend moet worden, samen uitmaken hoeveel ge handicapten in de bedrijfstak ken worden aangesteld. Dat lijkt een goed plan, im mers: het zal voor een bouw bedrijf moeilijker zijn dan voor bijvoorbeeld een bank om 5 procent gehandicapten in dienst te nemen. Bovendien is het toch sympathieker als de werkgevers en werknemers onderling afspreken de gehan dicapte medeburger op de ar beidsmarkt een hand toe te steken, dan dat de overheid de plaatsing van gehandicapten binnen de bedrijven afdwingt? Toch reageren de gehandicap tenorganisaties ontgoocheld. „Van vrijblijvende gesprekken tussen vakbonden en werkge vers over het aanstellen van gehandicapten hoeven we niets te verwachten", zegt Yvonne Italiaander c den. „Al vanaf 1946 geldt de verplichting voor werkgevers twee procent minder-validen in dienst te hebben, maar ook daar is nog niets van terecht gekomen omdat er geen sanc ties voor gelden. De werkge vers zijn eerder geneigd aan hun omzetten en winsten te denken dan aan de belangen van gehandicapten. De vak bonden op hun beurt hebben nooit zo veel belangstelling voor de gehandicapten ge toond. Hun belangstelling gaat tegenwoordig meer uit naar de jeugdwerklozen, die ook om een baantje roepen". Volwaardig meedraaien? Ook de Nederlandse Gehandi captenraad is verbolgen over de nieuwste plannen van De Graaf. Zonder een wettelijke verplichting voor werkgevers, kunnen de gehandicapten een betere positie op de arbeids markt wel vergeten, zo voor spelt de raad in een officiële reactie. „De Gehandicapten raad moet met lede ogen con stateren dat er weer een maat regel dreigt te worden geno men die het, samen met de zich reeds opstapelende bezui nigingsmaatregelen en het af wijzen van de knielbus, voor mensen met een handicap steeds moeilijker maakt om volwaardig mee te draaien", zo liet de raad weten. Yvonne vult aan: „Eigenlijk is het een droevige zaak dat zo'n wet nodig is. We zouden na tuurlijk het liefst een appèl doen op werkgevers en werk nemers om vrijwillig meer ge handicapten in dienst te ne men, maar de praktijk heeft helaas uitgewezen dat dat in deze maatschappij niets uit haalt. Het treurige is dat de mensen zich niet realiseren dat je van het ene op het ande re moment zélf gehandicapt kunt worden, bijvoorbeeld als je struikelt in de sneeuw. Dan zul je pas ervaren hoe uitge rangeerd je bent als gehandi capte". Gebrandmerkt J. Dortland, directeur sociale zaken van de werkgeversorga nisatie VNO, meent dat de ge handicapten zelf uiteindelijk aan het kortste eind trekken als een verplicht quotum van 5 procent was ingesteld. De di recteur: „Je gaat de positie van de gehandicapten met zo'n maatregel eerder verzwakken dan versterken. Allereerst worden ze door zo'n quotum nog eens gebrandmerkt als ge handicapte. Er moet namelijk speciaal voor hen iets ver plicht worden gesteld. Verder bevorder je dat werkgevers werknemers in de wao terecht laten komen om ze vervolgens als gehandicapten weer aan te nemen, zodat ze toch aan hun verplichte quotum komen. Je doet er beter aan ervoor te zorgen dat werknemers niet langer ten onrechte in de wao terecht komen. Dat ging voor heen veel te gemakkelijk, waardoor we nu met zo veel arbeidsongeschikten zitten". Dortland noemt het verplicht aanstellen van een percentage gehandicapten overigens prin cipieel onjuist. Dortland: „Je kunt ondernemers er niet toe dwingen in hun personeelsbe leid een getrouwe afspiegeling te geven van de samenleving. Stel je voor dat er een gedrags regel zou bestaan dat je zo veel procent vrouwen in dienst moet hebben, zo veel procent jongeren, een aantal gehandi capten, en een percentage minderheden... Dat lijkt mis schien op korte termijn erg so- .Schuif maar aan". Een gehandicapte heeft net zo goed recht op werk als ieder ander, maar in der' praktijk komt daar weinig van terecht. n haal je de concurrentiekracr en doelmatigheid van de on derneming ermee onderuit. Je zult, wil je blijven concurre ren, toch vooral moeten letten op de kwalificaties van sollici tanten". Mes op tafel VNO en NCW hebben danook verheugd gereageerd op de voorgestelde wijziging in het wetsontwerp, hoewel het de werkgevers nog niet zint dat de minister na drie jaar alsnog bepaalde percentages per be drijfstak dwingend voor kan schrijven, als de werkgevers en werknemers het niet eens mochten worden. Dortland: „Dat betekent dat al bij het be gin van de besprekingen het mes op tafel staat. Als je het niet eens wordt, dan grijpt de overheid in. Dat vindt het VNO een onjuiste situatie. Zo praat je niet met elkaar" Het Christelijk Nationaal Vak verbond CNV is juist blij met lijK IM< 4V is de „stok achter-de-deur" van een overheidsingreep achteraf. Woordvoerder Kees van der Spek: „Als dat pressiemiddel er niet zou zijn, dan ben ik bang dat er onvoldoende ar beidsplaatsen voor de gehandi capten gecreëerd zouden wor den. Overigens wordt werkge vers en werknemers voor de komende drie jaar wèl eerst hun eigen verantwoordelijk heid gegeven. Dat juichen wij toe". Of de vakbonden, zoals de ANIB beweert, zich onvol doende inzetten voor de belan gen van gehandicapten? Van der Spek: „Ach, dat is wat het CNV betreft niet waar. In deze zaak leggen wij duidelijk de prioriteit bij de gehandicap ten. De positie van deze men sen in de samenleving is wel erg slecht: we moeten ze een kans geven. Dan zul je bijvoor beeld bij een sollicitatie de: voorkeur moeten geven aan een gehandicapte, boven een' valide werkloze jongere. Maai zb'n positieve discriminatie ii gewoon tijdelijk noodzakelijk'?' Yvonne Italiaander vat samen*: „Als je zo kijkt wat de rege ring voor beleid voert ten aan zien van gehandicapten, da moet je wel concluderen d£ de maatschappij steeds harde wordt. De hoop die wij koes terden dat vele gehandicapten via een werkkring uit hun iso lement zouden kunnen ko men, is nu weer de grond in geboord. En zo lang je de ge handicapten niet zult tegenko men in je werk, op de bank, ir winkels, kantoren en kruide niers, is de integratie van ge handicapten in de samenle ving nog niet begonnen". PAUL KOOPMA1 De geschiedenis leert dat ?en discussie over het me diabeleid gemakkelijk een oananeschilkarakter kan krijgen. Deze uitspraak, afkomstig van „mediami nister" Eelco Brinkman duidt op het feit dat de mediapolitiek al mening- maal tot crisissituaties heeft geleid in Kabinetten van uiteenlopende samen stelling. We roepen even het Kabinet-Marijnen in herinnering, die in 1965 als gevolg van deze con flictstof ten val kwam. Of die situatie zich in '84 zal herhalen is de vraag. Maar Brinkman is er blijkbaar toch niet hele maal gerust op dat het al lemaal met een sisser zal aflopen. Het is bepaald niet uitgesloten' dat de medianota de grootste vuurproef wordt voor dit Ka binet tot nog toe. In VVD- krin^en wordt zelfs gesteld dat, als het Kabinet tussentijds zou struikelen, de spreekwoor delijke bananeschil waar schijnlijk niet door de kruisra ketten zal worden gevormd maar door het mediabeleid. Zelfs de doorgaans nogal lako- niek reagerende VVD-fractie- leider. Ed Nijpels, knijpt hem 'n beetje voor de dingen die volgende week staan te gebeu- Vooral de laatste dagen is dui delijk geworden dat de media discussie die maandag in de Kamer wordt gevoerd, een forse wig kan drijven in het De geruchten en wilde specu laties over de politieke me ningsverschillen tussen chris ten-democraten en liberalen verdubbelden zich met de dag. De mediaspecialisten van CDA en VVD, Van der Sanden en Hermans, werden steeds min der mededeelzaam. En zelfs Aad Kosto van de PvdA liet het achterste van zijn tong niet meer zien. Het is niet zo moei lijk te raden waarom. De soci alisten ruiken kansen om maandag te scoren, dat is dui delijk. Maar dit even terzijde. Het probleem, dat dit Kabinet voor wat betreft de mediapoli tiek parten speelt, is grofweg tot één grote tegenstelling te rug te voeren. Het CDA wil zich blijven opwerpen als de grote voorvechter voor het be houd van het huidige omroep bestel, terwijl de VVD de com mercie alle ruimte wil geven in de media en vooral op de kabel. Niet voor niets heeft het ruim een half jaar gekost om tussen CDA en VVD een compromis te bereiken over de Mediano ta. „Een bouwwerkje" zo noemde Brinkman deze nota onlangs, „waar niet al te veel aan getornd mag worden, wil de discussie niet worden ge frustreerd". Het vormde een duidelijke waarschuwing aan beide partijen, om de o zo te dere overeenstemming niet weer op het laatste moment met allerlei wilde wensen in gevaar te brengen. Doodssteek De coalitiegenoten hebben deze waarschuwing niet ge noeg ter harte genomen, zo lijkt het nu. Naarmate de da tum van 30 januari naderbij sloop, werd al duidelijk dat het „bouwwerkje" deels onderuit zou worden gehaald. Dat is dan grotendeels te wijten aan de omvangrijke lobby's die de omroepen (naar CDA en PvdA) en het bedrijfsleven (naar de VVD) na het verschij nen van de Medianota eind augustus op gang hebben ge bracht. Vooral de omroepen hebben geen middel onbe proefd gelaten om hun invloed in Den Haag te doen gelden. Toen duidelijk werd dat zij geen toegang tot de nieuwe media (abonnee- en kies-tv) zouden krijgen, regende het vernietigende commentaren. De omroepen schreeuwden moord en brand over het be reikte compromis. Het zou de doodssteek betekenen voor het bestaande omroepbestel, als het bedrijfsleven ongestoord zijn gang zou kunnen gaan met abonnee-tv. De PvdA dreigde zowaar het CDA als kampioen-omroepbeschermer in te gaan halen met de VARA als inspirator. Maar KRO en NCRV lieten het er evenmin bij zitten en het CDA werd on- RUITENHEER der grote druk gezet. Met suc ces. zo is deze week gebleken. Want op het laatste moment zijn de christen-democraten overstag gegaan: de omroepen moeten toch een vinger in de pap krijgen bij abonnee-tv. Maandag zal het CDA eisen dat een aanzienlijk deel van de programma's op abonnee-tv moet worden aangeleverd door de omroepen gezamen lijk. Een soort tweede NOS voor abonnee-tv dus. De PvdA denkt aan zo'n 25 procent van de programma's en daarmee komen ze dicht in de buurt van de CDA-wensen. En dat is nog niet alles: de omroepen moeten naast de geplande uit breiding van 20 uur zendtijd per week ook een derde tv-net krijgen om de concurrentie met (commerciële) abonnee- en satelliet-tv aan te kunnen. Is de deelname van de omroe pen aan abonnee-tv op zich al voldoende om de vlam in de coalitiepan te laten slaan, met het derde tv-wordt nog eens olie op het vuur gegooid. Deze CDA-voorstellen zijn volstrekt strijdig met de afspraken die met de VVD zijn gemaakt Maar het CDA gaat nog meer bananeschillen uitgooien. Er moeten programmatische be perkingen komen voor abon nee-tv en ook daar zijn de li beralen fel tegen. De VVD wil het bedrijfsleven juist zo min mogelijk beperkingen opleg gen in het gebruik van de ka bel. De VVD is fel tegen een derde tv-net voor de omroe pen, omdat het een verhoging van de omroepbijdragen tot gevolg zal hebben. De libera len zijn zeker tegen omroep- deelname aan abonnee-tv als het de bedoeling is dat Hilver sum als „oppasser" gaat funge ren, omdat men vreest dat het bedrijfsleven omroepje wil gaan spelen op de kabel. Eisen Het CDA heeft, onder druk van de omroepen, besloten een aantal nieuwe eisen bij het Kabinet te deponeren. In de Kamer kan het CDA zo goed als zeker rekenen op steun van de PvdA èn od forse te genstand van de VVD. JDe li beralen zullen dat zeker niet zomaar over hun kant laten gaan en met tegenvoorstellen komen die al evenmin in de Medianota staan te lezen en die minstens zoveel weerstand bij het CDA zullen oproepen. Eens kijken wat we van die kant te verwachten hebben. Ten eerste de superstatus: meer zendtijd voor de grootste A-omroepen. Verder het af schaffen van de programma voorschriften voor de omroe pen (geen verplicht deel infor matie, educatie en cultuur meer) en last but not least: wèl reclame bij regionale en lokale omroepen. Tesamen is dat meer dan ge noeg om de voltallige CDA- fractie in de gordijnen te ja gen. Vooral regionale reclame zien de christen-democraten als een rechtstreekse bedrei ging voor de pers. De PvdA heeft daar aanmerkelijk min der moeite mee, al zal de VVD vergeefs om steun vragen bij de socialisten. Naar verluidt heeft de PvdA- fractie met de kleinst mogelij ke meerderheid besloten niet te pleiten voor reclame in re gionale en lokale omroeppro gramma's. Die beslissing is on getwijfeld ingegeven door de overweging dat men het CDA niet te veel tegen de haren in moet strijken. Want er kunnen zaken met het CDA worden gedaan. Zoals gezegd, de PvdA zit in feite op rozen. De socialisten nemen een gerieflijke midden positie in, nu het CDA duide lijk kiest voor de omroepen en de VVD het bedrijfleven koes tert. PvdA-mediawoordvoer- der Kosto liep de afgelopen dagen dan ook rond als een bookmaker bij wie CDA en VVD hun weddenschappen mochten afsluiten. Wie er wint en of er wel sprake kan zijn van politieke winst, moet echter nog worder afgewacht. Zorgenkindje ,Want het Kabinet is er ook ,nog. Het mag een teken aan de wand zijn dat het mediadebat niet wordt overgelaten aan al leen de vakminister, in dit ge val Brinkman. Ook VVD-vice- premier Van Aardenne zal, gesecondeerd door staatssecre taris Scherpenhuizen, maan dag zijn opwachting maken om zijn CDA-collega in het vuur van de strijd bij te kun nen staan. Premier Lubbers zal als eerste ondertekenaar van de Medianota eveneens klaar staan om eventueel te hulp te snellen. Feit is dat minister Brinkman zelf wel bereid is veranderin gen aan te brengen indien een meerderheid van de Kamer daar op aandringt. Het toela ten van de omroepen op abon nee-tv en de instelling van een derde tv-net vormen vóór hem geen breekpunten, zo heeft hij meermalen laten blijken. Maar Lubbers en Van Aardenne hechten veel meer waarde aan de overeengekomen scheiding tussen omroepen en bedrijfsle ven. De invoering van een derde tv-net leidt tot hogere lasten voor de burger (kijk geld) en past daarmee niet in de filosofie van het kabinet om die lasten juist te stabilise ren. Naar verwachting wordt het maandag in eerste -instantie een ieder-voor-zich situatie. CDA en VVD zullen elk hun eigen wensen via een aantal moties deponeren, die vervol gens grotendeels op bezwarei zullen stuiten bij het Kabinet voorzover zij belangrijk afwij ken van de inhoud van de Me dianota. Daarna kan het twet kanten opgaan. Ofwel CDA er VVD weten opnieuw een com promis te bereiken over dezt kwestie, óf de nota wordt dooi het Kabinet ingetrokken, zo' dat alles voorlopig bij het oude blijft. Minister Brinkman heefj niet voor niets gezegd dat li veel getrek en geruk hel „bouwwerkje" weieens ineen kan doen storten. Maar alles bij het oude laten, dat zal d4 VVD niet pikken. FRANS WEERT9 (ADVERTENTIE) Met uw krant naar PARIJS Ook in 1984 kunt u met uw krant weer een weekeinde in de Franse hoofdstad doorbrengen. Het uitgebreide pro gramma biedt de mogelijkheid om een zo gevarieerd mogelijke en ruime indruk van de vermaarde lichtstad te krijgen. Vrijdag 24 februari a.s. vertrekken we weer met een luxe touringcar van Maas kant voor een 3-daagse reis naar Parijs (vri)dagmorgen weg. zondagavond te rug). Vrijdagavond bezoeken we de beroemde Folies Bergères met een onvervalste Franse show, zaterdag staat o.a. een ex cursie op het programma naar het prach tige paleis van Napoleon in Fontaine- bleau. is er gelegenheid tot winkelen en wordt 's avonds een lichtjestour door Parijs gemaakt. Gelogeerd wordt in het Sofra Motel Relais des Chartreux, waar 2x wordt overnacht. Daar worden ook de eenvoudige, maar goede maaltijden geserveerd, alsmede 's morgens het typisch Franse ontbijt. De overige maaltijden zijn voor ei gen rekening. De prijs van deze aantrekkelijke trip is slechtsJ 225." per persoon Hiervoor krijgt u een comfortabele tweepersoonskamer met douche en tollet. 2x ontbijt en 2x avondmaaltijd. De entrees zijn in deze prijs inbegrepen. Voor een 1-persoonskamer is een toeslag van 30.- verschuldigd. Combinatie reisverzeke ring 6 - p.p. 5 - poliskosten Inlichtingen en boekingen: telefonisch onder nr 070-190882 (van maandag t/m vrijdag van 9 tot 13 uur: of persoonlek in onze vestigingen Spui straat 71, Den Haag op de hoek van het Spui) en Cool singel 67, Rotterdam (t.o. stadhuis). POSTBUS 16050 2500 AA -s-GRAVENHAGE TEL. 070-190882 (MAANDAG T/M VRIJDAG TUSSEN 9 EN 13 UUR)

Leidse Courant | 1984 | | pagina 6