Reagan stelt zich morgen herkiesbaar Florence verlost van monsters Ook bezwaren aan verlaging |8-daagse OOSTENRIJK flROL ■S"SIJTHOFF PERS Werkgroep vreest einde behandeling volgens methode prof. Bastiaans NA ZESTIEN JAAR ANGSTIGE SPANNING 9? BINNENLAND/BUITENLAND £eidóc0ouomtt ZATERDAG 28 JANUARI 1984 PAGINA S— Rubbers weigert apport VS-reis «EN HAAG Premier Lubbers blijft bij jn weigering de Tweede Kamer volledig in i lichten over zijn onlangs ondernomen >rivé-bezoek" aan de Verenigde Staten, let name door de CPN-fractie in de Tweede amer was op een verslag van de premier ingedrongen. Gisteren herhaalde Lubbers jnieuw aan dat verzoek geen gevolg te zul- n geven. Wel beloofde hij ter wille van de affelijkheid" bij de griffie van de Tweede imer een lijstje te deponeren met de men- Wn met wie hij in de VS gesproken heeft. J pk verklaarde hij zich pro forma bereid de 2 intekeningen aan de hand waarvan hij in VS verscheidene redevoeringen heeft ge- juden ter kennisname van de Tweede Ka- crleden ter inzage te leggen. Van Verkeer DEN HAAG R. Den Besten, nu direc teur van de het Rotterdamse vervoersbe drijf RET, wordt de nieuwe secretaris generaal (de hoogste ambtenaar) op het ministerie van Verkeer en Waterstaat. De ministerraad is gistren op voorstel van minister Smit-Kroes met zijn benoe ming akkoord gegaan. Den Besten treedt op 1 mei in functie als opvolger van de heer De Man die onlangs als secretaris generaal op het ministerie van Defensie werd benoemd. Fransen verder verwikkeld in strijd Tsjaad PARIJS De Franse inter ventiezone in Tsjaad is giste ren ongeveer 200 kilometer naar het noorden toe verbreed en de troepen hebben op dracht gekregen dat ze moeten terugvechten als ze door de vijand in het gebied worden aangevallen. Eerder deze week werd een Franse Jaguar door de Libiërs neergeschoten. Volgens de Franse minister van defensie Hernu zijn de met Libië ver bonden troepen van generaal Goukouni Weddeye verder zuidwaarts getrokken. Snelle besluiten over werven niet nodig DEN HAAG Er hoeven op korte ter mijn geen besluiten genomen te wor den over steun van de overheid aan de werf Wilton Fijenoord, nu de overheid de werf de afgelopen dagen stilzwij gend vijf mjiljoen gulden heeft gegeven in de vorm van een boedelkrediet en debiteuren het bedrijf betaalden. Daar mee is de ergste financiële zorg van de werf voorlopig gelenigd. In de minis terraad is niet over de steun aan de werf, Boele of Verolme Botlek gespro ken. Men heeft besluiten daarover ge delegeerd aan minister Van Aardenne (Economische Zaken), Ruding (Finan ciën) en De Koning (Sociale Zaken). De besprekingen worden volgende week voortgezet. Buitenlanders mogen stemmen DEN HAAG Bij de eerst volgende gemeenteraadsver kiezingen krijgen buitenlan ders actief en passief kies recht. De ministerraad heeft hier gisteren mee ingestemd. De vraag is nog hoe lang buitenlanders in Nederland moeten hebben gewoond om voor kiesrecht in aanmer king te komen. Het kabinet lijkt geneigd te kiezen voor een periode van vier jaar. Het wil in elk geval het aan tal buitenlanders dat van kiesrecht wordt uitgesloten zo laag mogelijk houden. te!ede werker Pi us XII: looit ng Wfj bewuste 'tulp aan üorlogs- ers ilgpME De Duitse gees- daïijke Antonio Weber die i pi de Tweede Wereldoor- ir fe medewerker van het [Cticaan onder paus Pius li was, heeft gisteren in jlJme gezegd dat de Heili- iar4 Stoel nimmer bewust eeijzimisdadigers heeft ge- typen, maar dat katho- JJke hulporganisaties ïitsers zouden hebben innen helpen ontkomen ar Zuid-Amerika. ter Weber, die in de oorlog ecteur was van de Vati- inse dienst die joden moest Ipen, bevestigde dat er in de tanden die op het einde van oorlog volgden, tientallen ïitsers waren die wilden iigreren. ','i hulp werd volgens Weber gider aanziens des persoons J* zonder vaststelling van intiteit die bovendien Tt mogelijk was gegeven. I. die tijd had men het nog |t over nazimisdadigers en pde men niet de namen van lenen die verantwoordelijk len voor de wreedheden I later op het proces van Jrenberg aan het licht zou- komen, aldus Weber. voorzover ik daar ken- an heb, kan ik tegenspre- dat de Heilige Stoel nazi's xgde, afgezien van de ambassadeur bij het t en zijn staf, tot aan Jag waarop de Amerikanen SaiUvonden dat zij naar Duits- jonjl vertrokken". ie ifr Weber wees erop dat de jayëige Stoel bij tijd en wijle kielfdt beschuldigd van hulp nazi's, sinds de tijd van het ces tegen Adolf Eichmann leruzalem. Hij vroeg zich af Ie aanleiding deze keer niet tegenstand in bepaalde xikaanse milieus tegen de ende vestiging van diplo- eke betrekkingen tussen "eilige Stoel en de Vere- le Staten. BIJNA 73-JARIGE PRESIDENT „JONGER DAN TOEN HIJ BEGON" (Van onze correspondent Mare de Koninck) WASHINGTON Presi dent Reagan zal morgen avond maandagochtend vijf uur Nederlandse tijd voor de Amerikaanse televisie aankondigen dat hij zich herkiesbaar zal stellen voor het president schap van de Verenigde Staten. De president zal daartoe de be volking gedurende 5 minuten vanuit zijn werkkantoor in het Witte Huis, het „Oval Office", toespreken. Officieel staat al leen vast dat Reagan zal aan kondigen of hij al dan niet een tweede ambtstermijn ambieert. Maar niemand twijfelt er meer aan dat het antwoord van de president bevestigend zal lui den. Maandenlang heeft hij zelfs zijn directe omgeving in het ongewisse gelaten over zijn toekomstplannen, maar de af gelopen dagen lieten Reagans eigen toespelingen op zijn her- verkiesbaarheid weinig ruimte meer voor twijfel. „Het is nu zo zeker als dat de ochtend na zijn aankondiging de zon op zal gaan. Vrijwel zeker dus", zo zei gisteren een van de naaste adviseurs van de Ame rikaanse president. De verkie zingen in de Verenigde Staten zijn op 6 november van dit jaar. Zelf riep Reagan gisteren een geestdriftige menigte van Re publikeinse partijgenoten in Atlanta tijdens een bijeen komst in onvervalste verkie zingssfeer toe: „Kijk zondaga vond maar naar de televisie!". Lang hebben geruchten de ronde gedaan dat Reagan na afloop van het vierjarig ambts termijn weer een gewoon bur- Nancy Reagan heeft nogs steeds veel plezier in de functie van „First Lady". ger zou willen worden en te rugkeren naar zijn ranch in Californië, omdat zijn vrouw Nancy ernstig ziek zou zijn. Dat verhaal is onwaar, maar gaf afgelopen woensdag nog een blijk van zijn hardnekkig heid toen het plotseling in Wall Street weer de kop op stak en een korte maar hevige paniek op de New-Yorkse ef fectenbeurs veroorzaakte. Wel is Nancy Reagan twee jaar geleden behandeld tegen lipkanker, maar dat euvel is geheel verholpen. Ook heeft de presidentsvrouw een aantal schokkende gebeurtenissen emotioneel moeilijk kunnen verwerken, zoals de moord aanslag begin 1981 op haar man en de dood van honder den Amerikaanse mariniers bij een bomaanslag vorig jaar in Beiroet. Sedert haar verblijf in het Witte Huis is ze vrij sterk vermagerd. Haar aanvankelij ke heimwee naar Californië is nu echter voorbij en naar ver luidt heeft ze veel plezier in de functie van „First Lady", Oudste De bijna 73-jarige Ronald Reagan op zijn beurt heeft in tegenstelling tot veel van zijn voorgangers de eerste drie jaar van zijn president schap geestelijk en lichamelijk wonderbaarlijk goed door staan. „Hij ziet er jonger uit dan toen hij eraan begon", stellen degenen die hem regel matig zien, vast. De opgewekte natuur van de president is al evenmin aangetast. Wat som migen wel zorgen baart is het verslechterde gehoor van Reagan, die sedert enkele maanden een hoorapparaat draagt. Vier extra jaren in het ambt, te beginnen in 1985, zou den Reagan de leeftiid van bij na 78 jaar geven als hij met zijn tweede termijn klaar is. Nu al is hij veruit de oudste president die Amerika ooit heeft gehad. Reagan heeft al aangekondigd dat hij in elk geval George Bush opnieuw als vice-presi dent zou willen indien hij zijn ambtstermijn verlengt. Rea gans leeftijd en het feit dat zijn kansen op herverkiezing thans zeer goed staan, maken der halve de mogelijkheid niet denkbeeldig dat de wereld nog eens de conservatieve techno craat George Bush uit Massa chusetts als Amerikaans presi dent zal zien. Reagan had drie maanden ge leden al ingestemd met de op richting van een comité voor zijn herverkiezing. Zulks om de verkiezingscampagne vast in het spoor te hebben „voor het geval hij inderdaad...". Dat comité heeft vandaag twee miljoen brieven met Reagans handtekening verstuurd aan sympathiserende burgers, met het verzoek om een financiële bijdrage aan de republikeinse campagne te leveren. Een en ander heeft de voor aanstaande partijgenoten van Reagan ervan weerhouden om hun eigen presidentsambities dit verkiezingsjaar reeds te gaan uitleven. Reagan zal dus zonder serieuze concurrentie tijdens het landelijk Republi keins Congres (conventie) ko mende zomer, de benoeming (nominatie) tot kandidaat van die partij voor het Witte Huis in de wacht slepen. Meerderheid voor Portugese abortuswet LISSABON Het Portugese parlement heeft gisteren na een marathondebat het socialistische voorstel voor beperkte legalise ring van abortus goedgekeurd met 132 stemmen voor en 102 te gen. De uitslag bedreigt de acht maanden oude regering, aange zien de sociaal-democraten, die samen met de socialisten in de regering zitten, het voorstel ernstig hadden ontraden en menen dat de bestaande coalitie daardoor ernstig is verstoord. Het socia listische voorstel staat abortus toe wanneer het leven van de moeder in gevaar is, misvorming van de vrucht is aangetoond en bij zwangerschap als gevolg van verkrachting. In andere ge vallen zal een straf van ten hoogste acht jaar kunnen worden opgelegd. Van allle Europese landen is alleen in België en Ier land abortus nu nog totaal verboden. (ADVERTENTIE) Ski- en Langlauf vakantie Imet uw krant naar voor n aantrekkelijke vakantieplaats 450.- n de voet van het Karwendelgebergte tussen Innsbruck en de oude zil- iTRRDAO 4 PIBRUARI A.t vertrekken we wederom naar deze bestemming met onze bekende 8-DAAGSE LUXE '0URINGCARREI8 waarbij gelogeerd wordt In het gezellige familiehotel Waldhof. i on3" 'raal® natuurgebied biedt goede gelegenheden voor langlaufen en sportieve tochten towel voor de beginnende als de geoefende skiër blijft de bus ter beschikking voor verve* 9&l€fovendlen worden tijdens het verblijf een tweetal halve dagtochten georganiseerd r gebaande wandelwegen, lar de diverse ski-pistes, r Innsbruck en Achensee (bij oeslag voor een 1-persoonskamer ïlsverzekering (Incl. wintersportrisico) Xssom 6.- poliskosten. Er is voor kites (4 uur per dag). 6 dagen skihuur n Kellerjoch. De prijs bedraagt 235.- nllchtlngen en boekingen: telefo-1 lisch onder no. 070-190882 (van laandag t/m vrijdag van 9 tot 13 I ur) of persoonlijk In onze vestlgln- i Spulstraat 71, Den Haag (op de Bk van het Spul) of Coolsingel 67. otterdam (t.o. Stadhuis). n sneeuwvakantle In de winter kan n halfpenslon (=logle«, ontbijt diner) 50.- per persoon. Er zijn ook 3-persoonskamers beschikbaar. Gecombineerde 32.- per persoon 5.- poliskosten. Annuleringsverzekering 3 1/2% van de de deelnemers een aantrekkelijk ski-pakket beschikbaar bestaande uit 5 dagen (Incl. schoenen en stokken) alsmede 6 dagen gebruik van skiliften Kolsass-berg en het moet bi) boeking worden besteld en voldaan. POSTBUS 16050 2500 AA 'a-GRAVENHAGE TEL 070-190682 Hemels Prinses Mar griet heeft gis teren in Heerhu- gowaard een veelzijdig cen trum voor gees telijk gehandi capte kinderen geopend. In het nieuwe gebouw zijn onder meer een bibliotheek en een speel ruimte onderge bracht. De ze ventienjarige Hannie Bakker schonk de prin ses een zelfge maakt wand kleed. (vervolg van de voorpagina) Minister De Koning erkent overigens dat er ook bezwaren kle ven aan een verdere verlaging van het minimumloon. Met nan^e, kostwinners met name zouden door het bestaansminimum heen- zakken en daardoor een speciale toeslag moeten krijgen. Het streven naar positieverbetering zal door zo'n toeslag afnemen, vreest De Koning. Bovendien zal een en ander voor de schatkist gevolgen hebben, niet alleen door de toeslagen, maar ook door meer aanspraken op de eenmalige uitkering voor minima, huur subsidie etc. Tenslotte zou een verlaging van de minimumlonen een bedreiging kunne vormen voor het proces van arbeidstijd verkorting. waarvoor immers ook loon moet worden ingeleverd. Ondanks al deze bezwaren vindt de minister dat de werkgele genheidssituatie noopt tot een brede diskussie over deze maatre gelen. In relatie tot de positie van het minimumloon wil minister De Koning ook het oordeel van de SER hebben over de manier waarop de koopkracht van de echte minima zou kunnen worden ondersteund. Hij verwijst daarbij naar de twee mogelijkheden die onlangs in een speciale notitie over dit onderwerp werden; genoemd, te weten een aparte raamwet die koopkrachttoeslagen, regelt of een voorziening in de algemene bijstandswet LEIDEN De werkgroep „Dépendance Jelgersmakli- niek ter bevordering van de contuniteit van de behande ling en de nazorg van oorlogs getroffenen in het kader van de door prof. dr. J. Bastiaans ontwikkelde therapieën" vreest, dat behandeling vol gens de methode van de Leid- se hoogleraar binnenkort niet meer mogelijk is. Ze zal zich tot staatssecretaris Van der Reijden (volksgezondheid) wenden om dit onheil te ke- De werkgroep heeft dit giste ren meegedeeld. Zij streeft naar erkenning van de psychi sche traumatologie als sub-sper cialisme, als onderdeel van del algemene psychiatrie. Daal** door zal het mogelijk zijn aaö- de Rijksuniversiteit in Leiden, een leerstoel te behouden. Dad kan ook de behandeling waar mee Bastiaans internationale erkenning en succes heeft ge kregen, verder worden toege past, aldus mevrouw G. Bek- ker uit Utrecht namens de werkgroep. Zij is maatschappelijk werker bij de Stichting 40-45. De werkgroep wordt verder ge vormd door de sociaal-genees-, kundige L. Ligtvoet uit Wee/<J en ing. H. Nijenhuis uit Gk£- ten. Henk Visser (Den Haag Vandaag) hoofdredacteur in Amersfoort AMERSFOORT Henk Vis- ser (44), eindredacteur-presen tator van de NOS-televisieru- briek Den Haag Vandaag, wordt hoofdredacteur van de Amersfoortse Courant en het Veluws Dagblad, twee uitga ven van Wegeners Couranten- concern NV. De huidigi» hoofdredacteur van deze kran ten, de heer K. Koopmans is belast met de hoofd redactione-" le leiding van de Nieuwe; Apeldoornse Courant, die» eveneens door Wegener wordtj uitgegeven. VS willen militairen in Honduras achterlaten' WASHINGTON De Vere- controlleurs en medewerkers- nigde Staten willen dat na het bij de spoorwegen. Het Penta-! einde van de militaire ma- gon heeft reeds een nieuwe' noeuvres in Honduras onge- reeks oefeningen aangekon- veer duizend manschappen in digd: De oefening „Big Pine 3'" dat land achterblijven. Het zal in juni aanstaande in Hon-» contingent zou onder anderen duras beginnen, bestaan uit artsen, luchtvaart- Winter doet Libanezen burgerstrijd vergeten BEIROET Onder invloed van het winterse weer met zware sneeuwbuien is de bur gerstrijd in Libanon tussen mi lities van christenen en mos lims geluwd. Meer dan hon derd mensen zitten in auto's en bussen vast in metershoge sneeuwbergen. Het in veilig heid brengen van gestrande Libanezen verdrong gisteren' de nieuwe bemiddelingsmissie; van de Saoedische gezant Ha-< riri uit de belangstelling. Deze! maakte onlangs een veilig- J heidsplan bekend maakte omi de vechtende partijen in Liba-J non te scheiden. ADVERTENTIE Houdt monden fris en mensen monter. I (Van onze correspondent Cees Manders) ROME Florence is op gelucht nadat de politie de stad en haar omstre ken bevrijd heeft van twee moordenaars, die doorgingen voor de „monsters van Floren ce." Met hun arrestatie lijkt een einde gekomen aan een reeks gruwelijke moorden, zeker de meest lugubere in de Italiaanse misdaadkroniek. De monsters, twee keurige nette heren van rond de 60 jaar, familie van el kaar, hebben nog niet bekend, en ook is het moordwapen dat zij heb ben gebruikt nog niet gevonden. Maar de poli tie is ervan overtuigd het bij het rechte eind te hebben. Hier en daar heerst echter nog twijfel, want de justitie heeft zich in deze zaak al zo vaak vergaloppeerd. De monsters hebben twaalf mensen vermoord, en wel op zeer macabere wijze. Ze had den het gemunt op vrijende paartjes en op afgelegen plekken geparkeerde auto's. Het mannelijke slachtoffer was niet interessant, de vrouw werd altijd extra ge straft met het operatief ver wijderen van naar pubes. Een keer vergisten de mon sters zich toen zij vorig jaar september een lang harige Duitse toerist voor een vrouw aanzagen. Ook hij werd uiteraard vermoord. De monsters lieten liever geen getuigen achter. De eerste moord, in 1968 gepleegd, is de daders nu na de twaalfde moord fataal geworden. De hoofddader, Giovanni Mele, is de zwager van het eerste vrouwelijke slachtoffer. Hij blijkt toen van zijn familie de bpdracht te hebben gekregen zijn schoonzus en haar min naar te vermoorden omdat de vrouw zijn broer bedroog. Die broer is door de politie altijd voor de dader aange zien en als zodanig ook ver oordeeld. Bij die eerste moord maakte het monster (of de monsters) ook de fout achter in de auto onder een deken het zesjarige dochter tje van de vrouw over het hoofd te zien. Dit kind heeft tegen de politie gezegd dat ze die avond haar oom had ge zien, Giovanni Mele dus, maar de politie hechtte hier aan geen geloof en arresteer de de bedrogen echtgenoot. De eerste moordpartij moet bij Giovanni Mele en zijn compagnon, een even ge stoorde figuur, dierlijke krachten hebben ontketend en deze vooral hebben ge richt tegen de losse zeden van de moderne jeugd die in de bossen rond Florence aan het vrijen slaat zonder enig huwelijkscontract. Bizarre moorden waren het gevolg, die de bevolking van de streek de stuipen op het lijf hebben gejaagd. Het vrijen in de bossen rond Florence was ineens afgelopen. Enkele vermetelen trotseerden het monster, en werden prompt omgebracht. Vanwege het slotritueel met het mes waar de vrouwen het slachtoffer van werden, beperkte de politie de kring van verdachten aanvankelijk tot slagers en chirurgen, maar zag daarbij de kurksnij- ders over het hoofd. Giovan ni Mele is een uiterst bedre ven kurksnijder, een beroep dat alleen nog in het Ita liaanse achterland voorkomt. De dader is afkomstig uit Sardinië en ook dat lijkt veel te verklaren. Als Sardijnen hun eiland verlaten om el ders aan de kost te komen worden ze vaak geconfron teerd met gebruiken en ge woonten die niet de hunne zijn. De cultuurschok die hiervan het gevolg is kan ^olgen^i^jieskunaigene^ verklaring zijn voor de cri minaliteit waartoe veel Sar dijnen op het Italiaanse vas teland vervallen. De man die 17 maanden gevangen heeft gezeten voor enkele van de moorden en nu dus is vrijge laten is ook een Sardijn. Giovanni Mele en Piero Mucciarini, de monsters van Florence, hebben zich al die jaren waarin zij regelmatig toesloegen, gedragen als ui terst voorbeeldige burgers, „altijd met stropdas en glim mende schoenen", zeggen de buren. Mele is een gepensio neerd fabrieksarbeider en vrijgezel, en Mucciarini is nog actief als bakker en we duwnaar. Nooit hebben ze la ten blijken dat ze zich stoor den aan de zedenverwilde ring om zich heen. Volgens de deskundigen moet de mo derne tijd voor hen te snel zijn gegaan. Van ergernis stappen ze 's avonds in hun auto om jacht te maken op eenzaam vrijende paartjes en die doodschieten.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5