^Eindeloos bustochtje Moor Braassemgemeente Buschauffeurs streekvervoer voelen zich vaak bedreigd Bezwaren tegen verplaatsing niet terecht Na aanleg fietspad grote reconstructie van Postviaduct Seiden QeidaaQowiant Economisch wel en wee Geen interesse voor Endegeest Van der Sluijs krijgt taken gezelschap i toont beperkte capaciteiten ^inquête bij '/TB - Duinstreek NZH WEET NOG VAN NIETS ZATERDAG 28 JANUARI 1984 PAGINA 3 lewekte gezichten bij de opstapplaats Zoeterwoude, waar de lokale bestuurderen als sersten al de bus ingegaan waren. Van lts naar links burgemeester Brouwer de Koning (Woubrugge), wethouder Dalhuisen (Warmond), burgemeester Wagenaar ;emade), burgemeester Verhoef (Ter Aar), burgemeester Paats (Alphen) en enkele statenleden. INSTREEK TEVREDEN OVER VASTLOPEND BEZOEK STATENLEDEN DEN oVYjJNSTREEK Een be- jiMkuf voorbeeld konden de !m°' ijen van Provinciale Sta- 14-1$ volgens burgemeester °ER* Wagenaar van Alkema 's,,",ei niet hebben. In de ndrit per touringcar 2632sPr het gemeentelijk rijdag rindelingsgebied liep de gistermorgen vast in .iwetering. De te brede lange bus bleef steken de Zwanenbrug. Daar- je was maar weer bewe- »n.n dat gebrekkige ver- 2. teOdingen in de Rijn- ,.isc1|*fek een vergaande ge- 071 -Tentelijke herindeling "Side weg staan. Bij een ainging om het gevaarte pje dUnog over het bruggetje :ENT«fn,te krijgen, liep de ten. Thulpzame wethouder N. i/m vr.jrhaar bijna een nat pak f Op het randje van de brug staand, had hij niet op de openzwaaiende hy draulische deur gerekend. Schouderophalend stapte het gezelschap weer in de bus en de weg werd ver volgd om niet veel verder voor een viaduct te staan waar de bus niet onder door kon. Tegenslagen genoeg dus, tot groot genoegen van de aanwe zige burgemeesters en ge meentelijke vertegenwoordi gers, die tijdens het dagje uit voor de Statenleden mochten uitleggen waarom zij zoveel bezwaren hebben tegen de herindeling. Door de omwegen leek aan de toekomstige Braas semgemeente (Woubrugge-Al- kemade-Rijnsaterwoude en Leimuiden) geen einde te ko men. De woordvoerders in de bus klaagden allen hun nood over de provinciale plannen. Bij elk nieuw dorp mocht een volgen de tegenstander van de herin deling de microfoon ter hand nemen. Zo ook burgemeester D. Brouwer-De Koning van Woubrugge die nog eens bena drukte dat de afstand Wou- brugge-Roelofarendsveen (de „hoofdstad" van de Braassem- femeente) maar liefst zestien ilometer bedraagt. Volgens hem onaanvaardbaar lang. Ook de ontbrekende verbin dingen van het openbaar ver voer in de nieuwe „metropool" zijn, aldus Brouwer-De Ko ning, een struikelblok. Wet houder C.A. Blaazer van Rijn- saterwoude noemde de verbin dingen tussen zijn piepkleine dorp en Roelofarendsveen, dankzij een „onwillige pont baas", erg slecht. De inmiddels in Leimuiden gearriveerde bus bracht wet houder J.H. van Dam van die gemeente naar de microfoon. „Leimuiden is het dorp van de bekende mevrouw Van Puffe- len die overal tegen is. Nu dus ook want ze is tegen het ge meentebestuur dat tegen her indeling is". Minder vrolijk voegde hij daaraan toe dat zijn dorp vooral bevreesd is voor de hoge belastingen die door samenvoeging met Alkemade gaan ontstaan. Na een tochtje langs Nieuw veen, Zevenho ven, Nieuwkoop, De Meije, Aarlanderveen en Alphen werd het gezelschap in de op stapplaats Zoeterwoude ge dumpt, van waar men 's' mid dags weer vertrok voor een rondrit langs onder meer Ha- zerswoude en Koudekerk. „En nou maar afwachten wat ze d'r van vonden, die statenleden", aldus een van de burgemees ters die de hoop uitsprak dat de geschonken plastic tasjes met producten uit de Rijn streek de heren en dames nog eens flink aan het denken zou- „Beleggingsmaatschappij Neman b.v.", gevestigd aan de Ko renbloem 16, is verplaatst naar Troelstraplein 7. „Wunex b.v.", expl. van een handel in onr. goed. enz., geves tigd aan de Korenbloem 16 is verplaatst naar Troelstraplein 7. •„Nijn", kleinhandel in eigen vervaardigd speelgoed, gevestigd aan de Vollersgracht 32 is opgeheven. „Artio", buro voor graf. technieken en industrieel ontwerpen, gevestigd aan de Caeciliastraat 11 is verplaatst naar de Koppen- hinksteeg 6. „Poison Music", het creëren, uitvoeren en expl. van muziek dn teksten, gevestigd aan de Waldeck Pyrmontstraat 9 is opge- léveik „Handelsonderneming Stadion", grooth. in sportartikelen, ge vestigd aan de Parelstraat 16 is opgeheven. „Chemo Consult", chem. techn. adviesburo, gevestigd aan de Haarlemmerweg 43A is opgeheven. „Assurantiekantoor Kemper en van den Bos", gevestigd aan de Haven 7, is opgeheven. „Technische Handelsonderneming Lanco", gevestigd aan de Gerbrandylaan 36, is opgeheven. Meubel- en woningstoffeerderij „B. A. Erades", gevestigd aan de Varkenmarkt 7, is opgeheven. Aan de Meyerskade 15 is „Elucet b.v.", het aan- en verkopen van het doen bouwen en ontwikkelen van, alsmede de expL van onr. zaken, gevestigd. Aannemersbedrijf M. W. Meyers b.v., gevestigd aan de Rijn dijk 68 is uit Leiden vertrokken^ LEIDEN De gemeente Leiden interesseert zich niet voor het psychiatrisch ziekenhuis En degeest. Dat schrijft een aantal leerling-ver pleegkundigen B aan het college van B en W. Eind vorig jaar werden leerlingen na hun oplei ding ontslagen omdat er gezien de financiële si tuatie van Endegeest geen werk voor hen zou zijn. De leerlingen wijzen erop, dat na hun ver trek via uitzendbureaus weer personeel is aange nomen. Volgens de leerlingen zijn uitzendkrach ten vier maal zo duur en zij vragen zich af waar om hun ontslag noodzakelijk was. Volgens de leerlingen is hen altijd voorgehouden, dat er na de voltooiing van hun opleiding een baan aange boden zou worden. Zij spreken de hoop uit dat de huidige leerlingen niet ontslagen worden. De Vries in Katwijk KATWIJK De leider van de CDA-fractie in de Tweede Kamer, dr. Bert de Vries, komt maandag 13 februari naar Katwijk. Op uitnodiging van de plaatselijke CDA-afde- ling houdt hij een spreekbeurt over actuele politieke gebeur tenissen. Daarna is er gelegen heid tot het stellen van vra gen. De bijeenkomst, waarbij ook niet-CDA-leden welkom zijn, wordt gehouden in de grote zaal van het Hervormd Kerkelijk Centrum aan de Voorstraat 74 in Katwijk. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. LEIDEN/REGIO Uit een aantal personeelsin formatie-avonden is on langs gebleken dat veel buschauffeurs van de NZH zich vaak bedreigd voelen. Dit zegt mevr. Coté, voorlichtster van de NZH in Haarlem. Vooral in de Bollenstreek tussen Den Haag en Sassenheim zouden de chauffeurs het liefst op elke bus een con troleur hebben. Op sommige lijnen komen herhaaldelijk geweldige ruzies en mensen die weigeren te be talen voor. Met name de lijnen Noordwijk-Leiden en Noord- wijk-Katwijk zijn wat dat be treft berucht. Om het onge mak voor de buschauffeurs te beperken, zijn er door het hele vervoersgebied van de NZH centrale posten bemand die, gewaarschuwd door een be dreigde chauffeur, onmiddel lijk de politie erbij kunnen ha len. Steun „Het liefst zouden de chauf feurs in de Bollenstreek op elke bus een controleur heb ben", legt de voorlichtster uit, „want zo'n directe steun bij de hand is voor hen best prettig. Er rijden in die hele streek zo'n 150 bussen op 20 lijnen. Met een uitloper naar Katwijk. Meest woon-werkverkeer. Vooral vanuit Den Haag rijden nogal eens agressieve lui mee, die weigeren te betalen of ru zies uitlokken". Buschauffeurs, die zich bedreigd voelen, kun nen door middel van een alarmknop de centrale post la ten meeluisteren. Deze centra le posten, zo'n stuk of vijf in het hele vervoersgebied van de NZH, zijn altijd bemand tot en met de laatste rit. Even tueel worden ook andere lij nen gewaarschuwd, maar in elk geval wordt de politie erbij gehaald om de raddraaiers er uit te halen. Pieken Niet alle personeelschefs zijn het overigens met mevrouw Coté eens. Leeuwenburg van het kantoor in Leiden bijvoor beeld: „Het gaat om pieken. Het is mij niet bekend dat chauffeurs zich doorgaans be dreigd voelen. Maar natuurlijk is er wel eens narigheid, voor al op de lijnen vanuit Noord- wijk. Zeker in de overgangs periode tussen de zomermaan den en het najaar, als de café's later sluiten. Dan krijg je als chauffeur te maken met grote groepen baldadige jongelui, die zonder enige aanleiding een aantal weken en dan achter elkaar moeilijkheden maken. Daarom laten wij op die lijnen altijd controleurs meerijden. En voor de rest hebben we goede contacten met de poli tie". VOORHOUTS DIERENPENSIONHOUDER VAN STEYN: Politie- SASSENHEIM Provin- ciale Waterstaat heeft de gemeenten Sassenheim, Voorhout en Oegstgeest een voorstel toegestuurd voor een grootscheepse re constructie van het Post- viaduct bij Sassenheim. Die reconstructie hangt samen met de aanleg van een fietspad langs de Leidsevaart, waardoor die weg tussen Oegstgeest- Warmond en Voorhout- Sassenheim weer voor het autoverkeer kan wor den opengesteld. Voor de NZH zou dit een enorme verbetering betekenen, omdat nu de buslijnen 42 en 60 met name in de spitsuren veel vertraging oplopen bij de kruising Haarlemmerstraatweg- Leidsevaart-Hoofdstraat. De busmaatschappij is echter nog niet op de hoogte gesteld van de plannen. Als de grondaankopen voor de reconstructie vlot verlopen zou eind 1985 met het werk kun nen worden begonnen. Als er onteigeningsprocedures moe ten worden gevoerd kan dat begin 1987 worden. De kosten worden voorlopig geraamd op zeven miljoen gulden. Drie miljoen is nodig voor een be perkte omlegging van de Leid- se Vaart aan beide zijden van het viaduct en de aanleg van het fietspad langs deze weg. Om de Haarlemmerstraatweg toch bereikbaar te houden voor verkeer vanaf de rijks weg 44, wordt er een nieuw stuk weg in een grote bocht aangelegd tussen de huizen langs de Leidse Vaart en de Put van Menten waar in de to- keomst een groot recreatiege bied moet komen. Het geld voor dit deel van de reconstructie moet door de provincie op tafel worden ge legd. De rest van het bedrag, vier miljoen gulden dus, komt voor rekening van het rijk en is nodig voor de aanleg van een nieuwe afrit van de rijks weg 44 naar de Haarlemmer- straatweg ter hoogte van het Postviaduct die de huidige af rit bij de Marinebedrijven aan die weg moet gaan vervangen. Vertraging De gemeenten hebben het door Provinciale Waterstaat opgestelde plan al binnen ge kregen. Zo niet de NZH, die toch ook een belangrijke be trokkene is in deze kwestie. De lijnen 42 (Leiden-Voor- hout-Noordwijk) en 60 (Lei- den-Voorhout- Noordwijkerhout) kruisen het „drielandenpunt" zeer regel matig. Buiten de spits passeert vier keer per uur een bus en in de spitsuren soms zelfs acht keer per uur. In de spitsuren en vooral 's zomers en tijdens het Bloemencorso is er vaak voor de bussen door de lange files geen doorkomen aan en lopen ze flinke vetragingen op. De aanleg van voorsorteerstro- ken op de kruising voor en achter het viaduct, waar men nu nog over twee rijbanen be schikt, zou een grote verbete ring zijn, net als de aanleg van een VETAG-systeem in de verkeerslichten waarmee bus chauffeurs die lichten kunnen beïnvloeden. „We kunnen er nog geen zinnig woord over zeggen. Het plan is nog in de beginfase en ik verwacht dat we bij een verdere uitwerking wel benaderd zullen worden", aldus een NZH-woordvoerder. De gemeente Sassenheim heeft het grootste deel van het re constructieplan binnen haar grondgebied en zal daarom ook het meeste moeten bijdra gen aan bijvoorbeekd de kos ten van een verkeerslichtenin stallatie. De provincie betaalt daarvan de helft, Sassenheim en Voorhout zullen de rest sa men op tafel moeten leggen. Verder moet Sassenheim het merendeel van de benodigde grond leveren en ook het daar geldende bestemmingsplan moeten aanpassen. Overigens voert Provinciale Waterstaat al onderhandelingen met de grondeigenaren om de grond te krijgen. Voor het geval daar weerstand bij ontstaat, wordt alvast een onteigeningsproce dure voorbereid, omdat anders door de lange duur de recon structie erg vertraagd kan worden. Uit de formaliteit en de zorg, waarmee de avond werd geor ganiseerd - zo werd het pro gramma afgewisseld met een optreden van de groep Yaravi, die Zuid-Amerikaanse muziek ten gehore bracht en aan el kaar gepraat en toegelicht - sprak een pretentie, die een zekere verwachting wekte omtrent de kwaliteit. Het LPMG maakte in het ern stige repertoire deze pretentie muzikaal gesproken niet waar. Hoewel het met toewijding musiceert, aangevuurd door zijn enthousiaste dirigent Cees Brugman, bleef de klankkleur mat en de techniek rommelig. Een subtiel nummer als van Debussy bleef geheel steken in een dikke brij, waaruit slechts een goede bedoeling valt te slepen. Alleen de wat celebra- lere passages, zoals een lang zaam adagio uit DvoFaks 8e symfonie, klonken met pas sende intensiteit Het muzikale hart van het LPMG gaat veeleer uit naar de nummers, die het ook ten gehore brengt tijdens de straatmanifestaties waar het aan deel neemt vrolijk schet terende marsen, recht toe recht aan melodieën en jazzy nummertjes. Het populaire re pertoire lijkt dan ook de aan gewezen weg voor het LPMG, binnen zijn bereik en getuige de staaltjes die op deze avond te horen waren, ook best het beluisteren waard. De avond werd nog vele uren voortgezet met het traditionele politiebal onder muzikale lei ding van de Leidse groep *De Silhouettes' DIRK VOOREN aarr^ svolierste paal Am-oor 221 joningen WBA orde ^APHEN A/D RIJN Bur- se ïmeester M. Paats sloeg giste- aêai\n de eerste paal de grond in de Vor de bouw van 221 wonin- ise dfn. Opdrachtgeefster voor de iooet)uw 's de woningbouwver- etnaf'6in6 A1Phen (WBA), die nermee de eerste fase van een eiTOot plan met in totaal 360 ven.0ningen gerealiseerd ziet. i 1981 aanvaardde de bouw- ireniging de uitnodiging van it R$t gemeentebestuur om be- ;m* albare en energiearme wo- 'ngen te bouwen in lob F/G Ridderveld 2. Na overleg taaldgt bouwer ERA uit Zoeter- it Vfeer en ambtenaren van de nd v^nst Openbare Werken werd jsloten tot de bouw van i /ee- en driekamerapparte menten, een aantal woonenhe- UscnL voor jongeren, eengezins- °°ltizen en enkele speciale rol- |>elwoningen. Bij het maken ïgenjn de plannen is men uitge- om Han van 8rote vraag naar 1 -eine woningen met lage "boniasten. Daarom een sober m|twerp, een uitgebreid isola- t deipakket en energieverbruik- ïe beperkende maatregelen. De lurpriizen liggen tussen de 0 gulden voor een eenkame- ppartement tot 695 gulden »r een eengezinswoning met itsvéfcamers. iland ait hfaag had de bouwvereniging ond?e 369 geplande woningen in >n keer laten bouwen, maar anonït contingenteringsbeleid van vai» regering stak daar een stok te zij voor. De contingenten van hoe3 en '84 zijn verbruikt en in jen hoopt in '85 het restant 'ren1" 139 woningen neer te zet- 5n. „Anders is het zonde van dene tijd, energie en geld dat in ;r z%t ontwikkelen van deze 5e klannen is gestoken", vindt it voiert bij de bouwvereniging. HAZERSWOUDE Drs. J.W. van der Sluijs, die vorige week tot bur gemeester van Hazerswoude werd geïnstalleerd, beheert vijf porte feuilles, die van openbare orde, brandweer, algemene zaken/finan ciën, planologie en personeel. Wet houder S.J. Franssen, die als loco- burgemeester optreedt, is belast met de welzijnportefeuille: onder wijs, jeugd, sport, cultuur en sociale zaken. Openbare werken, milieu en recreatie, volkshuisvesting, woon ruimte en economische zaken val len onder wethouder P.A.Th, van der Werf. Afscheid van rector Middeldorp De heer A. Middel dorp (links), rector van het Christelijk Lyceum Dr. W.A. Visser 't Hooft, nam gistermiddag afscheid van deze school. Hij maakt gebruik van de Vervroegde Uit Treding, beter be kend als VUT. De heer Middeldorp (61) kwam In 1946 bij Visser 't Hooft als leraar Neder lands. HIJ werd conrector en 13 jaar geleden werd hij benoemd tot rector van deze school. Op een druk bezochte af scheidsreceptie in het schoolgebouw aan de Kagerstraat maakten velen van de gelegenheid ge bruik om de heer Middeldorp de hand te drukken. Rector Middeldorp wordt opgevolgd door dr. De Koe. LEIDEN Het concert d&t het Leidsch Politie Muziek Gezelschap jaarlijks in de Stadsgehoorzaal geeft, is een formele en gewichtige aange legenheid. Voorzitter La Ri viere verwelkomde in een uit voerig openingspeech de be sturen van tal van zustervei$- nigingen, de 'beschermheer' van net Gezelschap, burge meester Goekoop, die halver wege de eerste programnja- helft de zaal betrad en tal v^n andere prominenten, die sa men met honderden familiele den en sympathisanten voior een goed gevulde zaal zorgden. Een bloemstuk in het pijpwerk van het orgel en blauw doek met het embleem van het Ge zelschap ervoor en het vaandel links in de hoek vormden de entourage voor de ruim dertig koperblazers, waaruit deze brass-band is samengesteld. OORDWIJKERHOUT De LTB, kring uinstreek, houdt maandagavond de jaarver- idering met alle leden in het Victorhuis aan Maandagsewetering in Noordwijkerhout. e bijeenkomst begint om 20.00 uur. Alge- ,een voorzitter P.J. Verhoef van de LTB »reekt over de plaats van agrarische onder- emingen in het economisch bestel van de ko- iciejende jaren. Tijdens de bijeenkomst wordt de |8e8aan °P land" en tuinbouwmilieuwet- 'ving en enkele nieuwe wetten die voor de g%d- en tuinbouwbedrijven van belang zijn. 'j^Seok zal men zich buigen over het houden van ïel im enquete over de relatie agrariër en niet- gdeirariër. De resultaten van deze enquete wor- iaarpn besproken tijdens de oriënteringsdagen »n de KNBTB op 22, 23 en 24 februari. VOORHOUT Het echt paar Van Steyn, houders van het dierenpension in Voorhout, zijn niet bang voor het bezwaarschrift dat bewoners van de Van der Bergh van Heemste- deweg de afgelopen week indienden. Het plan om het pension van de Jacoba van Beierenweg naar de Van der Bergh van Heem- stedeweg te verplaatsen, is afkomstig van het bouw bedrijf Noorlander. Deze projektontwikkelaar heeft de grond waarop het hui dige pension staat, nodig voor het bouwen van hui zen in het plan Oosthout. Het bezwaarschrift wordt maandagavond besproken door de commissie ruimte lijke ordening van de ge meente. In eerste instantie zijn de in dieners van het bezwaarschrift bang dat het dierenpension veel geluidsoverlast zal geven. Het echtpaar Van Steyn is echter van mening, dat alle maatregelen genomen zijn om geluidsoverlast te voorkomen. „Het blaffen van de honden zal men alleen kunnen horen als de honden in de buitenren uitgelaten worden. Dat is maar enkele keren per dag. De rest van de tijd zijn ze in dé "bin- nenverblijven. Deze verblijven zullen extra geïsoleerd wor den. Bovendien ligt de buiten- ren ingebouwd tussen de bin- nenverblijven en is helemaal ommuurd". Een ander bezwaar dat de om wonenden aanvoeren, is het feit dat voor het dierenpension agrarische grond gebruikt zal worden. „Maar", zo zegt de heer Van Steyn, „ons bedrijf staat in de gemeente als semi- agrarisch bedrijf ingeschreven. Bovendien was deze grond al lange tijd te koop, maar geen tuinder wilde er op telen". Over het uitbreken van de honden, met als gevolg vernie ling van de gewassen, is de mening van mevrouw Van Steyn, dat dit onmogelijk is: „De honden worden aange lijnd gehaald en gebracht, ze lopen nooit los. Bovendien komt om het hele complex een hek van minstens een meter tachtig hoog". Verkeersoverlast was een vol gend argument van de onder tekenaars. Van Steyn: „In de drukste tijd komen hier mis schien zes auto's per dag, daar kan men geen last van heb ben". De plannen liggen ter inzage. „Als men ze goed be kijkt kan men zien dat men niets hoeft te vrezen. Als het plan niet goed was, begonnen we er zelf niet aan. En weet: we hebben liever een goede buur dan een verre vriend", besluit de heer Van Steyn..

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3