Weer korting op minimumlonen rooN Worner wil niet weten van aftreden elasting- aude wordt angepakt IEAAL John Rep BON:! OOlwoon- ideeën Tweehonderd keer „Kom eens langs" van Karei Prior Twee burgemeesters in Franse gemeente £eidóe 6oma/nt Zaterdag 28 januari 1984,75e jaargang no. 22796 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Peis. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071-122244. Giro 103003 Bank:Amro bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: I.J.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,59 per mm, kleintjes f 0,41 per mm. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 20.61 (uitsl.aut.betaling),kwartaal f 61,84, jaar f 235,75. Klachten bezorging; maandag t/m vnjdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Losse nummers f 1,00. HET WEER Wolkenvelden, ook opklarin gen en tot de avond droog. Middagtemperatuur rond de vijf graden. Matiuge wind (kracht 4) draaiend van west naar zuid. (ECHT Het open- f ministerie en het mi jne van financien be- fi zich op een richtlijn I de officieren van jus- en de directies van 's s belastingen om de ijding van de belas- aude te verbeteren, de officieren van jie wordt overwogen ichtlijn te stellen om belastingfraudeurs irwaardelijke gevan- itraf te eisen. De be- [directies zouden (ADVERTENTIE) Boeiend overzicht van meubelen, offering, decoraties, gratis advies binnenhuis architect. 5 t/m 29 januari voensdag 25 jan. 'm zondag 29 jan. o. 19.00-22.00 uur o. vr. en za. 13.00- 7.00 uur en 19.00- 2.00 uur. zo. 11.00- 17.00 uur. (ROENOORDHAL W- LEIDEN fraudezaken in de toe komst volgens een uni form aangiftebeleid bij justitie moeten melden. Dit heeft mr.P.Bos, advocaat- -generaal bij het gerechtshof in Den Haag en coördinator voor de fraudebestrijding in Nederland, vrijdag meege deeld. Mr.Bos zal in het VA- RA-radioprogramma 'De stand van zaken' ook ingaan op dit plan. De procureurs-generaal bij de gerechtshoven in Neder land hebben onlangs besloten om de hoofdofficieren van jus titie een plan voor te leggen dat er in voorziet om tegen mensen die verdacht zijn van belastingfraude van enige om vang (vanaf enkele tiendui zenden guldens), onvoorwaar delijke gevangenisstraffen te eisen. De bedoeling van deze richt lijn is om mensen die met fraudeplannen rondlopen, af te schrikken. Mr.Bos verwacht dat de hoofdofficieren in grote lijnen met de richtlijn zullen instemmen. Rond komende zo mer zou de richtlijn dan van kracht kunnen worden. Drankbestrijder omgekocht met drank MOSKOU Een dokter die alcohol-patiënten behandelde in een ontwenningskliniek in de Oekraïne hielp zijn patiën ten vlugger als hij met drank werd omgekocht. Een krant in de Oekraïne schreef dat V. Zintsjenko, directeur van de drankbestrijdingsafdeling van een ziekenhuis in het zuiden van de Sovjetrepubliek, geld had aangenomen maar ook drank van drie mannen die wilden dat hun drankzuchtige zoons snel behandeld werden. „Drank sloeg hij ook niet af", aldus Pravda Oekrajna. „Het is opmerkelijk dat hij zich liet betalen met wat hij in anderen behandelde". Zintsjenko heeft een 'passende', niet nader om- streven gerechtelijke straf ge kregen, schrijft de krant. BONN De Duitse mi nister van Defensie Man fred Worner, in het nauw gebracht door de affaire- Kiessling, denkt niet aan aftreden. Worner, die maandag een gesprek heeft met bondskanselier Helmut Kohl zal bij die gelegenheid niet zijn ont slag aanbieden. Dat liet de minister gisteren weten. Worner is in de problemen ge komen omdat hij nog steeds niet aan heeft kunnen tonen dat de ontslagen vier-sterren- -generaal en plaatsvervangend opperbevelhebber van de NAVO, Günter Kiessling een veiligheidsrisico was gewor den. Bewijzen dat Kiessling twijfelachtige homo-bars in Keulen heeft bezocht, waarin hij mogelijk gechanteerd zou kunnen worden, heeft Worner nog niet kunnen leveren. Dat heeft zijn positie zo onder mijnd dat er in Bonn vanuit wordt gegaan dat Worner zijn langste tijd als minister gehad heeft. Oppositieleider Hans- -Jochen Vogel (SPD) zei giste ren te vrezen dat Kohl op nieuw geen knopen door zal hakken en de problemen weer gewoon uit wil zitten. Vogel: „De kanselier is gewend de problemen niet zakelijk te be kijken, maar uitsluitend van uit het gezichtspunt hoe hij Franz-Josef Strauss uit Bonn weg kan houden." Volgens het dagblad Die Welt heeft Strauss tegenover de krant verklaard dat hij bereid is minister van Defensie te worden. Tegelijkertijd zou vol gens de CSU-voorzitter ook over een nieuwe bezetting van andere ministersposten moe ten worden gesproken. Strauss ontkende het bericht later ten stelligste. Na de verkiezingen van maart vorig jaar, bood Kohl het ministerie van De fensie al een keer aan Strauss aan. Die weigerde toen, omdat hij zijn zinnen had gezet op het ministerie van Buitenlanse Zaken. Nostalgie Hoewel de dool heeft toe geslagen, ligt er op veel plaatsen nog genoeg sneeuw voor winterver maak. Zoals hier in het Amsterdamse Bos, waar een echtpaar de arreslee uit de mottenballen had gehaald voor een ritje over de witte paden. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het ka binet overweegt toch opnieuw te gaan snijden in de minimumlonen. Ondanks de verzekering van minister de Koning (Sociale Zaken) deze week in de Tweede Ka mer dat van concrete voornemens op dit ge bied geen sprake is, zond hij gisteren een brief naar de Sociaal- economische Raad met het verzoek advies uit te brengen over een moge lijke verdere beperking van de minimum(jeugd- )lonen. De plannen van het kabinet moeten worden gezien tegen de achtergrond van het feit dat onder de minder ge schoolden die meestal niet meer verdienen dan het mi nimum de werkloosheid het grootst is. Om hen betere kansen op de arbeidsmarkt te geven zou het overweging verdienen hun arbeids kracht goedkoper te maken, zo redeneert het kabinet. Met name de jeugdlonen lo pen de kans opnieuw door het snoeimes te worden ge troffen, zo blijkt uit de brief van de minister. In de jeug dige leeftijdscategorieën be vinden zich volgens hem de minste kostwinners. Het me rendeel is hier of tweever diener of alleenstaande, zo dat een verlaging van het minimumloon niet onrede lijk lijkt om hun kansen op de arbeidsmarkt te verbete ren, zo redeneert de minis ter. Hij denkt aan twee varian ten om een dergelijke maat regel door te voeren. Een er van is het afschaffen van het minimumloon voor be neden-18-jarigen. Zij zouden pas aanspraak kunnen ma ken op een wettelijke loon- garantie na een aanloopppe- riode van bijvoorbeeld een jaar. Het alternatief zou zijn een verlaging van het hele minimumloon tot een be paalde leeftijdscategorie. Dat zou inhouden dat men pas op zijn 27ste op 30ste recht zou kunnen laten geldfen op het volwaardig minimum loon. Tot die leeftijd zou men met minder genoegen moeten nemen. Pagina 5: Ook bezwaren aan verlaging Karei Prior, de doorgewinterde radio-rot weinig ziteelt en nauwelijks merken-trouw heeft dinsdag wat te vie ren. Op die dag gaar de door hem waterdicht gepatenteer de radioformule „Kom eens langs" voor de tweehonderdste keer de lucht in. En voor die gelegenheid komt Karei Prior nu eens zelf langs in zijn eigen programma, omringd door gasten van zijn eigen keuze. AVRO's radiobaas Nico van Vliet zal in het Haagse „Des Indes" fungeren als in- stant-spreekstalmeester. Reden genoeg voor Leo Thuring om op de voorpagina van onze bijlage Finale de mens Prior nader te belichten. Hij maakt daarbij gretig gebruik van een rapport van de Was- senaarse psycholoog drs. J. C. Oudshoorn, die Prior kort geleden aan een uitgekiend kruisverhoor onderwierp. VERDER IN FINALE: „Kleine ijstijd" van 1500 tot 1900 deed menigeen ÉBMIRfflSHSaSV; Uw. rillen: vroege winterschil- gj ft 7-. ders etaleren hun vak- B manschap. S Tweelingzusters Olfers zeventig jaar „identiek", waarvan vijftig in het klooster. Visrubriek: „Mooi vangen" Nederlandse Vereniging van Journalisten honderd jaar feest van de ootmoed. Huishoudboekje van de familie De Groot: in februari speklappen en veel gehakt. Ex-cabaretier Jan de Cler („Negen heit de klok") twintig jaar huisarts. Scharrelwerk biedt mogelijkheid tot persoonlijke inzet en vindingrijkheid- VOC-schip „Amsterdam" moet na berging een toeristi sche attractie worden. John Rep in Frankrijk yan goudhaantje tot ma", schaap: „Van wat ik bij FEC Zwolle verdien kóm ik niet rond' Rudy Koopmans voor belangrijke keuze. (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS Limeil-Brevannes, een gemeente van 16.664 inwo ners, even ten zuiden van Parijs, heeft sedert enkele dagen twee burgemeesters: een communist en een neo- Gaullist De commu nistische burgemeester werd op 17 maart verleden jaar gekozen als gevolg van de gemeenteraadsverkiezingen. Maar de commu nisten hadden zich van de stembussen meester gemaakt en gro ve vervalsing gepleegd. Als gevolg daarvan heeft de Raad van State de verkiezing ongeldig en de oppositielijst gekozen ver klaard. Deze benoemde daarop haar eigen burgemeester, maar de communist weigerde af te treden. Daarom zijn er nu twee gemeenteraadsvergaderingen; eerst vergaderen de communisten met hun wettelijk afgezette burgemeester in de raadszaal. Als hun bijeenkomst teneinde is trekt de nieuwe rechtse gemeente raad de zaal binnen en vergadert op zijn beurt, uiteraard beslis singen nemend die volkomen tegengesteld zijn aan die welke de linkse raad eerder genomen heeft. De autoriteiten aarzelen tus senbeide te komen en de ongeldig verklaarde gemeenteraad manu militari uit het stadhuis te zetten. John Rep, een van onze nationale virtuozen op het voethal veld, wil hoe dan ook terug naar Frankrijk. „Van wat ik bij PEC Zwolle verdien kom ik niet rond", zegt hij vandaag in onze bijlage Finale. Jammer, want wij hadden liever gezien dat hij ergens in Zuid-Holland was komen wonen. Maar o! dat uitgerekend in oi bij Leiden zou zijn? Rijke clubs zijn daar ver te zoeken. Maai waarom zou hij het eigenlijk niet doen, Wim Rijsbergen komt er tenslotte ook vandaan. En die is intussen zelfs uit Amerika teruggekeerd. Waarschijnlijk kon hij toch niet buiten de Leidse Courant. Uw nog niet geabonneerde buurman misschien ook niet als hij de veertiendaagse proef eens heeft genomen. De Leidse Courant wil ik best w 14 dagen proberen, i Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop tonder postzegel opsturen naar: gevestigd aan Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Dra Hf gevestigd aan de Indien daartoe aanhmitng besk*il kan een verzoek om pnirkibonnemenlwoiden geweigerd gevestigd aan mT Ceidóc Sou/ur alsmede de expL van ■gevestigd aan de Rijn- Lampevoet ruim miljoen waard GLASGOW Een grote vaas die door een gezin in Glasgow werd gebruikt, als voet voor een lamp, blijkt volgens het En gelse dagblad The Guardian een kostbaar stuk Chinees porselein uit de 14e eeuw te zijn met een geschatte waarde van 250.000 pond (ongeveer 1.25 miljoen gulden). De vaas wordt in april bij Christie's in Lon den geveild. De eigenaar van de vaas, een registeraccountant uit Glasgow die het kostbare stuk antiek bij toeval had geërfd van een oom (de erfstukken van de oom werden verloot) vertelde dat hij op het idee was gekomen dat de vaas geld waard was nadat hij op een tentoonstelling van Chinees porselein een soortgelijk exem plaar had gezien. Kabinet wil rust rond garnalen DEN HAAG De ministerraad heeft gisteren nog geen overeen stemming bereikt over het „garna- lenbesluit", waarin zeer strenge voorschriften staan voor de hygiëni sche behandeling van garnalen. Vol gens premier Lubbers wacht het ka binet daarmee „om de verwikkelin gen rond de garnalenzaak eerst wat te laten bezinken". Lubbbers liet gisteren weten dat het kabinet pas een definitief oordeel velt als het overleg achter de rug is dat momenteel over de strengere voorschriften wordt gevoerd met de Benelux-landen. Daarna worden de maatregelen ook in EG-verband be sproken. Geen voetbal DEN HAAG De KNVB heeft we gens de slechte ge steldheid van de terreinen voor dit weekeinde het vol ledige programma betaald voetbal af gelast. De wedstrij den worden ver schoven naar het weekeinde van 10 en 11 maart. Ook de amateurs hoeven vandaag en morgen niet in competitie verband in aktie te komen. eddy Heineken """feioen - Officier tatbt veik TERDAM Alfred dy) Heineken is benoemd 0 f 2fficier in de orde van het teR^en van Eer, een van de ste Franse onderscheidin- In het hotel De L'Europe jnsterdam, eigendom van brouwerij zijn hem gister- id de bijbehorende ver pier» uitgereikt door de ambassadeur in ons Claude de Kémoularia 's op de foto). fnbassadeur merkte in zijn jraak voor een klein aan- [fenodigden op dat tot de ifscheiding was besloten jns Heineken's genegen- I en belangstelling voor «rijk, en ook wegens het ]g dat de brouwerij in «rijk heeft. Heineken's werij heeft plannen om te samenwerken met de erijen Union de Brasse- Pelforth. Iderlandse rkens als jlgisch ees verkocht 'an onze correspondent Aad Jongbloed) Nederlandse :ns zijn de afgelopen toen de Franse en Ita- grenzen voor transpor- luit Nederland gesloten n, in België geslacht i dgisch vlees over de :n gegaan. Dat zegt het ene Boeren Syndicaat, iterst kleine, agressieve nd in België. De Belgi- minister van Landbouw, de Keersmaecker, heeft inderzoek gelast. Hij wil- iteren niet uitsluiten dat in Nederlandse boeren ïlgische slachthuizen „een e is ontstaan, toen de jse en Italiaanse grenzen Nederlands vlees dicht en". Hij ontkent echter het op grote schaal ge- kan zijn.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1