erkeersproblemen pp de Voorschoterweg rijzen de pan uit Zegge &schrï|we. •Ja 2"£ekLcSouaant ROUTE VOOR GEVAARLIJKE STOFFEN BOLLENSTREEK Vrouwenbeweging Voorhout viert EeidaeSourotfit Nieuwe kleuterschool officieel open Nieuw onderkomen K O gereed Bollenstreek moet protesteren tegen aanpak bodemsanering Grondwater vervuild in Katwijk BEIDEN DONDERDAG 26 JANUARI 1984 PAGINA 5 tegen bouw irage Geversstraat JGSTGEEST Plannen van de fir- 3 Kamsteeg aan de Geversstraat te igstgeest een nieuwe garage te bou- ën laten voorlopig nog even op zich achten nu de omwonenden zich be- 'Créèpen op de hinderwetgeving. cide plek waar de nieuwe garage komt, 'cl (fenst onder meer aan de Willem de en daar vreest men van t bedrijf straks geluids- en stanko- -last. Er wordt gezocht naar een op- ssing die beide partijen tevreden kan feilen. Niet eenvoudig omdat mede de [ns bestaat dat de omwonenden in be ep gaan omdat zij de voorwaarden ët vergaand genoeg vinden of het ga- za(oebedijf omdat ze juist te ver gaan. Bouw studentenhuizen in Haaswijk start spoedig OEGSTGEEST Aan de Haaswijklaan in Haaswijk te Oegstgeest wordt binnenkort een 175 tal woningen (eenheden) gebouwd ten be hoeve van studentenhuisvesting en werkende jongeren. Het contingent van 48 eenheden, dat via Leiden aan Oegstgeest, in samenwerking met de Studentenhuisvesting Leiden, is toege vloeid kwam dezer dagen binnen. Oorspronkelijk zou de eerste paal hiervoor al geslagen zijn ware het niet dat het bestuur van de Leidse stichting wilde wachten op de toewij zing van de rest van de eenheden, namelijk 127. Dan kan men het projekt in een voordurende „bouwstroom" voltooien. Het laatstgenoemde contingent is reeds mondeling toegezegd, maar men wacht nog op de schriftelijke bevestiging. Men verwacht dat de eerste paal in maart of april geslagen zal worden. Oegstgeest zal de rente en aflossing garanderen. Herdenkings krans OEGSTGEEST- /HAARLEM De commissaris van de koningin Noord-Hol land heeft gistermid dag in het provincie huis te Haarlem aan mevr. W. C. Stapen- sea-Wester het ver- zetsherdenkingskruis uitgereikt. Zij ontving dit kruis tevens (postuum) voor wijlen haar echtgenoot, de heer D. Stapensea. Inbraak in garagebedrijf KATWIJK Inbre- kers hebben in de nacht van dinsdag op woensdag een garage bedrijf aan de Valken- burgseweg bezocht. De toegangsdeur werd opengebroken en uit de garage werden drie autoradio's en een be drag van 2000 gulden ontvreemd. De totale schade wordt geschat op 3500 gul den. Nieuwe ANWB-route door Bollenstreek LISSE De ANWB Bollenstreekroute wordt ingrijpend gewij zigd. Het accent komt niet meer alleen te liggen op de bollenvel den maar ook op andere bezienswaardigheden in de streek. De nieuwe route voert door alle gemeenten in de Duin- en Bol lenstreek wat betekent dat voor het eerst ook plaatsen als War mond, Valkenburg en Katwijk zijn opgenomen. Er wordt naar gestreefd om de nieuwe route, die is uitgestippeld op initiatief van het Samenwerkingsorgaan Bollenstreek (SOB), nog voor de opening van de Keukenhof (op 30 maart) rijklaar te maken. De nieuwe Bollenstreekroute, waarvan de praktische uitwerking door de ANWB zal worden verzorgd, is vergeleken met andere toeristische routes in ons land beperkt van omvang. Besloten is dan ook om de route eveneens voor fietsers toegankelijk te ma ken. Op een aantal plaatsen is de tocht aangepast waarbij bij voorbeeld het gedeelte rijksweg van Sassenheim naar Oegstgee- st/Rijnsburg is vervallen. In een vouwblad dat in de serie toeris tische routes van de ANWB zal verschijnen wordt de Bollen streekroute beschreven en verder toegelicht. Het SOB is gister avond met de nieuwe route akkoord gegaan. 'e^LKENBURG Al- e/1fen de aanleg van een jug over de Rijn met een insluiting op de Ples- janlaan kan een afdoen- i oplossing bieden voor ésft onoverkomenlijke ver- T- ferssituatie op de Voor- tioterweg in Valken- ?r%g. Dit is het standpunt ,e in het Valkenburgse ge- jeentebestuur. verkeersdrukte en de on- ïerzichtelijke verkeerssitu atie in de omgeving van de ^wantumhallen is het ge- t a£eentebestuur al maanden /,jn doorn in 't oog. Vooral het bedrijf een of andere Jeijmpagne voert, is het leed I de weg niet te overzien, ok vorige week stonden de kooplustigen bumper aan bumper op de weg. Onlangs heeft burgemeester Van 't Wout een onderhoud gehad met het bedrijf. Een en ander vloeide voort uit het feit dat er voor de over steekplaats knipperlichten waren geplaatst nadat er een dodelijk ongeval was ge beurd. Het Valkenburgse gemeente bestuur vindt de situatie op de Voorschoterweg feitelijk zo langzamerhand ontoelaat baar geworden. Bijna iedere raadsvergadering komt de onverkwikkelijke gang van zaken ter sprake. Vooral de raadsleden P. Mizee (VVD) en A. Bremer (PvdA) hebben al diverse keren een hoe veelheid nare incidenten rondom de Kwantumhallen aangedragen, soms tot wan hoop van Burgemeester N. v.'t Wout. Van de werkgroep Milieube heer Leiden heeft het ge meentebestuur geen steun te verwachten. Zij wil dat er een omleidingsweg rond Val kenburg wordt aangelegd. Deze weg moet dan tussen Valkenburg en Leiden aan sluiten op de Voorschoter weg. Gedacht wordt aan een aansluiting vlak voor de To- renvlietlaan. Het is niet moeilijk nu reeds in te zien dat als dit plan gestalte zou krijgen, de problemen de pan uit zullen rijzen. Want dan krijgt de Voorschoterweg een extra verkeerstroom te verwerken met alle conse quenties nabij de Kwantum hallen vandien. Vandaar dat het gemeente bestuur van het Rijndorp zich onlangs uitsprak voor een brug over de Rijn met aansluiting op de Plesman- laan in Leiden. Ook de werkgroep S4, die voorna melijk uit bewoners van de Voorschoterweg bestaat, heeft voorkeur voor de aan leg van een dergelijke brug. Zoals bekend is het Leidse gemeentebestuur hier geen voorstander van. Men vreest overbelasting van het Sta tionsplein. De enige gemeente van wie 'Valkenburg enige steun voor haar plannen kan verwach ten is Rijnsburg. Loco-burge meester C. Noort van deze gemeente stelde onlangs dat alleen met de door Valken burg aangedragen oplossing Rijnsburg verlost zal worden van doorgaand verkeer. OORHOUT De officiële opening van de nieuwe jeuterschool van de Boerhaaveschool ,,De Bijenkorf" Ard gistermorgen om half tien door de kleuters ver- In de ruime speelhal waren de kleuters, lagere leerkrachten en ouders getuige van resize officiële opening, ïrtl 'euS bijtjes „vlogen" de kleuters uit een korf, om hiermee symbo ol sph „de Bijenkorf" te openen. De nieuwe kleuterschool heeft c/tiïalve de twee leslokalen, de beschikking bver een grote speel- en een klim- en klauterlokaal. De speelhal, die door middel li een schuifwand gescheiden kan worden in twee lokalen, eft onder meer een functie in de integratie kleuterschool-lage- school. Ook wordt deze als gemeenschapsruimte voor de bei- scholen gebruikt. ^iens de drukbezochte receptie benadrukte de voorzitter van ur sc^oolbestuur, de heer G. Janssen gisteravond nog het struc- ele tekort aan middelen. „Doordat wij een oud schoolgebouw )ben, dat veel onderhoud vraagt, zitten we constant met een ^ot tekort. Door een actie van verkoop van renteloze obligaten P jbben we- het schilderwerk kunnen doen. Waar alleen het y-Thte vakwerk" van is gedaan, de rest is tot stand gekomen Dr de zelfwerkzaamheid van de ouders". Met klem verzocht het gemeentebestuur het bedrag per leerling voor de komen- jtijd „serieus" te bekijken. ïthouder IJdo deelde de aanwezigen mee, dat aan het eind n het komende jaar begonnen zal worden met de aanleg van i tunneltje onder de spoorlijn. Hierdoor de verbinding tussen ouéd en nieuw Voorhout" aanzienlijk verbeterd worden. Ook de n i(komst voor de scholen in Voorhout wordt door de aanleg van minder zorgelijk tegemoet gezien. De kleuters tijdens de officiële opening. Het voormalige schoolgebouw aan de Sluisweg, nu onderkomen voor onder meer de volksuniversiteit. BURGEMEESTER BOS: LISSE Burgemeester mr. C.A. Bos van Katwijk vindt dat de gemeenten in de Bollenstreek gezamenlijk moe ten protesteren tegen de manier waarop provincie en rijk de bodemsanering aanpakken. Volgens de heer Bos worden de lokale bestuurders volledig buiten spel gezet wanneer een onderzoek eenmaal is gestart. Hij meent verder dat de gemeentelijke bijdragen aan de sanerings onderzoeken zo hoog zijn dat ze voor menige plaats niet op te brengen zijn. i het Samenwerkingsorgaan Bol- burgemeester dan ook de sug gestie om hiertegen gemeen schappelijk protest aan te te kenen. Eventueel door ook de Leidse en Alphense agglome ratie in dit protest te betrek ken. „Wanneer we als ge meenten onze krachten bun delen. kunnen we bij hogere overheden meer pressie uitoe fenen", aldus de heer Bos. Burgemeester Bos heeft in zijn eigen gemeente Katwijk erva ring opgedaan met de werk wijzen die provincie en rijk hanteren bij de saneringson derzoeken. In de wijk Synthe se verkeert een dergelijk on derzoek momenteel in de eindfase (zie elders op de pagi na). Bos zei geconstateerd te hebben dat het gemeentebe stuur alleen in een eerste fase bij het onderzoek betrokken wordt en dat de verdere af handeling een ambtelijke zaak is. „Daar kunnen wij als be stuurders dan slechts achter aan hollen", zei hij gister avond. Met het oog op de toe komst, er staan Katwijk nog meer saneringsonderzoeken te wachten, leek het de heer Bos juist om nu actie te onderne men. KATWIJK De al enkele malen door K O gebruikte oude Gaspard de Coligny- school wordt morgenmiddag officieel als onderkomen van de volksuniversiteit geopend. Het gebouw aan de Sluisweg. dat door de lagere schooljeugd in juni '83 werd verlaten voor een nieuwe behuizing aan de Meerburgkade, heeft een be scheiden verbouwing onder gaan en is voor het K O- werk opnieuw ingericht. Het nieuwe onderkomen van de volksuniversiteit wordt zo optimaal mogelijk benut. Niet alleen de cursussen die K en O organiseert, worden er gege ven maar ook die van de Open School en het Alfabetiserings project. Tevens hebben de dag mavo en een peuterspeelzaal in het gebouw onderdak ge vonden. In het nieuwe pand heeft men de beschikking over zes leslokalen en een speello kaal (voor de peuters), twee kleinere ruimten die gebruikt kunnen worden voor vergade ringen en verder nog een ka mer voor de coördinatrice Ida Siers en een ruimte waar de administratie en de balie zijn ondergebracht. Het gebouw is voor gehandicapten goed toe gankelijk gemaakt. De totale verbouwingskosten bedroegen zo'n 100.000 gulden terwijl K O voor de inrich ting 60.000 gulden te besteden had. In feite is het gebouw aan de Sluisweg voor de volksuni versiteit een tweede keus. De voorkeur ging aan het begin van '83 uit naar de inmiddels gesloopte Johan Bogerman- school. „We zouden daar wat speelser met de ruimte hebben kunnen omgaan", aldus Ida Siers. „In dit pand lag alles al min of meer vast." Wat node gemist wordt, is met name een ontmoetingsruimte waar na afloop van een cursus een kopje koffie kan worden' gedronken. „Dat sociale aspect is tenslotte ook heel belang rijk." Een ander probleem is verder de parkeergelegenheid die vooral in de avonduren onvoldoende is. Als een rede lijk goedkope oplossing hier voor ziet K O het benutten van het schoolplein. Ondanks deze kleine onvolkomenheden is het bestuur van de volksuni- versitiet zeer tevreden met het nieuwe gebouw. Het maakt in ieder geval een eind aan een periode van ruim negen jaar waarin de aktiviteiten over een aantal lokaties in het dorp verspreid plaatsgevonden. LISSE Het Samenwer kingsorgaan Bollenstreek (SOB) heeft gisteravond inge stemd met een nieuwe route voor het vervoer van gevaar lijke stoffen in de regio. Uitge gaan is hierbij van het feit dat tankwagens met als eindbe stemming de Duin- en Bollen streek gebruik moeten maken van de oost-westverbinding via de tertiaire weg 6 (rijks weg 44-Voorhout-secundaire weg 1) en de noord-zuidver binding via de secundaire weg 1 die loopt van Katwijk tot aan De Zilk. Via deze wegen is het merendeel van de tien SOB- gemeenten te bereiken. Het doorgaande verkeer moet zo veel mogelijk gebruik maken van rijksweg 44. Bij het uitstippelen van de routering voor gevaarlijke stoffen wordt getracht de transportwagens zoveel moge lijk uit de bebouwde kom te weren. Autosnelwegen en hoofdwegen zijn, wanneer ze niet door dichtbevolkte gebie den leiden, wel open voor het vervoer. Binnen de bebouwde kom is een gemeentebestuur bevoegd een route voor het verdere vervoer is een ge meentebestuur bevoegd een route voor het verdere ver voer van gevaarlijke stoffen naar de uiteindelijke bestem ming vast te stellen en ver voerders zijn verplicht zich hieraan te houden. Bij de vaststelling van routes, voor het vervoer van gevaar lijke stoffen is het gewenst dat gemeenten in een bepaalde re gio de maatregelen op elkaar afstemmen. Het SOB heeft die taak in de Duin- en Bollen streek op zich genomen. De uiteindelijke vaststelling van de verschillende delen van de route berust echter bij de af zonderlijke gemeentebesturen. fOORHOUT Het Pa- jochiehuis in Voorhout taat vrijdag in het teken 'an de Vrouwenbewe- 'ing. Die dag is het na- Qpelijk precies 35 jaar ge- eden dat de bloeiende Jreniging werd opge- :ht. Dat is reden voor n feest vanaf acht uur mé avonds met medewer king van de operettevere- Mozaïek, die mel°diën brengt, |n de muziekgroep Ga- unnut. h het keurig bijgehouden ar- nief van de vrouwenbewe- n<$ng vinden we de notulen püan de oprichtingsvergade- /n>ng, op 27 januari 1949. Op van de Katholieke Ar- rajeiders Bond (K.A.B.) werd en'oor de vrouwen (K.A.V. op- [g^richt. Juffrouw Stringa, loofdleidster van de landelij- r Je K.A.V.sprak op deze op- ar lichtingsvergadering „over de en het nut dat ook je vrouw uit haar besloten naar buiten moet treden. Dok de vrouw, moet eveneens J Ie man, zich verenigen, om zo laar geloof in de Christus, uit [ese dragen naar buiten en in W()et openbaar getuigenis af te peggen van haar waardigheid, er ils echtgenote en moeder". j duidelijk liet spreekster uit- P.. :omen, dat het vooral de rouw is, op wie de hoop en toekomst van de wereld vc evestigd is. „De wereld zal t Staan of vallen, met de vrouw, 11e want zij is de opvoedster van het kind, de man van de toe komst." Een ander citaat: „Voor een groot gedeelte heeft de vrouw het in handen of haar man ook trouw lid is van zijn bond". Juffrouw Stringa liet duidelijk uitkomen dat de vrouw in het gezin alles moet zijn waarom het gezin draait. Op de eerste plaats echtgenote voor haar man, maar „zij moet heus eens een avond er uit durven breken, om zich nu echt eens te geven aan de liefhebberij van haar man, en niet altijd de huishoudster an de sloof te zijn." Tot zover de notulen van de oprichtings vergadering. Dat de strekking van de voordracht de aanwe zige dames aansprak, blijkt uit het feit dat 13 dames zich op- gevan voor het werkcommité en 46 dames zich opgaven als lid van het K.A.V. Praktisch Al op de oprichtingsvergade ring werd een commite ge vormd, met de dames De Graaf (de vrouw van de toen malige burgemeester), Prins- Stokman, Kraakman-Heer- ings, Mens-van der Meer, Au- gustinus-de Groot, Van der Berg-Heerings. Uit dit commi- té werd later het eerste be stuur gekozen. Voorzitter werd mevrouw De Graaf. Verscheidene dames traden op als wijkleidster. Als eerste geestelijk adviseur werd de zeer eerwaarde heer pastoor Kramer aangesteld. De dames hielden zich met voornamelijk praktische pro blemen bezig. Een van de eer ste onderwerpen die op de le denvergadering besproken werd, was de positie van: „De ongehuwde vrouw en haar beroep", waarmee men spe ciaal op de hulp in de huis houding doelde. In de notulen lazen we: „Mevrouw De Graaf merkt op, dat als het loon van meisjes van 26 jaar en ouder meer mag bedragen dan 65 gulden per maand, deze meisjes geweerd zullen worden en men over zal gaan tot het nemen van een jonge re hulp. Mevrouw Mens merkte op dat van het loon van de jongste categorie na aftrek voor het geld van de kost maar twee gulden tachtig over blijft en „dat toch wel wat laag is!". Dat de tijden veranderd zijn kan men lezen in een volgend citaat: „Zij (de meisjes) mogen niet langer dan tien minuten doen over het eten van hun boterham". Een brei- en stopclub, om de dames die gezegend waren met een groot gezin te helpen werd opgericht, evenals een knip- en naaicursus. Al tij dens het eerste jaar werd in gezien dat een reisje een ple zierige afwisseling zou zijn. In de vorm van bonnen van één dubbeltje werd gespaard voor zo'n uitstapje. Zelfstandig Toen de Katholieke Arbeiders Bond opging in het Neder- Het huidige bestuur van de Vrouwenbeweging Voorhout. lands Katholiek Vakverbond (N.K.V.), ging de K.A.V. auto matisch mee. Enige jaren functioneerde de vrouwenbe weging in N.K.V.-verband. Toen echter in 1973 een brief van het hoofdbestuur kwam, waar verhoging van de con tributie aangekondigd werd, hield dat op. Contributriever- hoging achtte het bestuur op dat moment niet verantwoord en andere financiële midde len waren niet voorhanden. Bij stemming bleek, dat 70 procent van de leden koos voor een zelfstandig bestaan van de Vrouwenbeweging Voorhout. Op dit moment heeft de be weging 140 leden, waarvan verschillende al vele jaren lid en aktief zijn in de activitei ten zoals de jaarvergadering, dansavond, kerstmaaltijd en kerstviering, loodschilderen, modeshow, bloemschikavond, toneelavond, fietstocht of het jaarlijks hoogtepunt: het daje uit. Dit alles naar wensen van leden én zonder subsidie. De contributie en collectes zorgen voor de financiering. De vereniging staat nuook open voor iedere vrouw, ka tholiek of niet. Het huidige bestuur bestaat uit Karin van Wouw-van Brecht (voorzit ter), Coby Gierstberg-Ooster- op (secretaris), Paula Morits- Broekhuizen (penningmees ter) en de „gewone" bestuurs leden Tiny Bax, Willy Marijt- Ruyg, Riek-Went-Dames, Jo- landa Hoogervorst-van Rijn, Ria van der Lans-Molenkamp en Carla Slobbe-de Lange. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabe zorgd. KATWIJK Het sane ringsonderzoek naar de verontreinigde grond in de wijk Synthese heeft uitgewezen dat zich in de bodem geen schadelijke stoffen bevinden. Wel hebben analyses aange toond dat het grondwater is vervuild. De verontrei niging komt voor op de plaats die eerder al door de Stichting Bodem Kar tering als „verdacht" werd beschouwd. Het gaat hier hoofdzakelijk om het grondwater onder het flatgebouw met een uit loop naar de eengezinswo ningen. De bewoners van de wijk Syn these zijn gisteren per brief door het provinciaal bestuur van de eerste onderzoeksresul taten op de hoogte gesteld. Zij ontvangen meer uitgebreide informatie over het onderzoek tijdens een voorlichtingsavond die na het uitkomen van het definitieve rapport zal worden gegeven. Dat definitieve rap port komt begin februari uit en niet nog in januari, zoals eerder was aangekondigd. De Grontmij, de instantie die het saneringsonderzoek heeft uitgevoerd, is momenteel bezig met het verwerken van de re sultaten. Ook maakt men een plan voor de wijze waarop de vervuiling uiteindelijk moet worden aangepakt. Het zal er waarschijnlijk op neer komen dat het grondwater uit de bo dem wordt onttrokken waarna het zal worden gezuiverd. Zegge en schrijve vragen wij slechts één nieuwe abonnee voor ©en luxe Parker balpen van de Leidse Courant 1 _als nieuwe abonnee I Naam Adres Postcode/Plaats Betaald wordt C per maand (met automatische afschrijving) C per kwartaal Stuur een luxe Parker balpen naar: J Naam Adres J Postcode/Plaats Telefoon Stuur deze bon in open envelop -geen postzegel plakken- naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 232, 2500 VG Den Haag

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5