Bewoners van renovatiecomplex ,Ons Belang" blijven ontevreden £elfs politie eigen niet iieer schoon -SIDEN CcidócSoixtmit /pMISTER HOUDT VAST AAN UITBREIDING -ANTAL ZONES IN OPENBAAR VERVOER ft)E HUURDERS ZIJN WEER EENS DE DUPE' -URGERU IS -TIASSAAL ONGEHOORZAAM EBR: berekeningen volgens richtlijnen Wergeten meesterschilder Cornells van iPoelenburch had koningen als klant landbouw rai 84 Overlast van betoncentrale wordt omwonenden te veel DONDERDAG 26 JANUARI 1984 PAGINA 3 [DEN/DEN HAAG Minister N. Smit-Kroes van Ver- r en Waterstaat is op voorhand niet bereid af te wijken I haar plan het aantal zones in het openbaar vervoer uit te fikajden. Deze herzónering moet samen met een prijsverho- edeg op 1 april ingaan. De minister heeft dit gisteren laten (en nadat zij had gesproken met de wethouders van Lei- Apeldoorn, Arnhem, Eindhoven, Enschede, Haarlem, •jiistricht, Nijmegen en Zwolle. De minister heeft de negen nhouders wel beloofd bijzondere plaatselijke omstandighe- nader te willen bekijken. inegen stadsbestuurders hadden bij de minister bezwaren iiaakt tegen haar plan de grote steden een aparte centrum- u ie te geven. Hierdoor wordt het reizen uit de buitenge- enten naar het centrum een strip duurder. In Leiden werd tofi^r de gemeente een alternatief voorstel ontworpen waarbij - H^önegrens in de binnenstad kwam te liggen. Het reizen deU— naar de binenstad vanuit de buitengemeenten zou hierdoor in ieder geval niet duurder worden. De NZH noemde dit voor stel weliswaar niet erg duidelijk voor de reizigers maar wel bespreekbaar. De minister zal de nieuwe zóne-indeling binnen enkele dagen aan de negen wethouders overleggen. De definitieve indeling moet op 10 februari vastgesteld worden. Gemeenten die op 3 juni een sterk veranderd liinennet in de nieuwe dienstrege ling opnemen, mogen met de invoering van de nieuwe zones tot die datum wachten. Als gevolg van het beleid van de minister gaat de 15-strippen- kaart op 1 april 7,55 gulden (nu 7,10 gulden) kosten. Dezelfde kaart kost dan voor 65-plussers en kinderen 3,80 gulden (nu 3,55 gulden). Abonnementen worden 11 procent duurder ter wijl jongeren tussen tien en negentien jaar 24 procent meer moeten gaan betalen. Deze zomer ontruiming Ravenhorst LEIDEN Vermoedelijk na de bouwvakvakantie zal de gemeen te beginnen met de ontruiming van de flats aan de Ravenhorst in de Merenwijk en dan zal onmid dellijk worden overgegaan tot het herstel van de flats. De kosten van het hetstel bedra gen ongeveer een miljoen gulden. De meeste flats in de twee gebou wen staan leeg of zijn gekraakt. Slechts een beperkt aantal van de totaal 68 woningen wordt nog le gaal bewoond. De gemeente en de Leidse Woningstichting willen aan die situatie een eind maken om verdere verpaupering van de buurt tegen te gaan en om verder verlies door het niet innen van huur en energiekosten tegen te gaan. De woningen worden over gedragen aan de stichting studen tenhuisvesting. Ook de bewoners die legaal in een flat aan de Ra venhorst zitten, moeten verdwij nen. Ze krijgen een andere wo ning aangeboden en een verhuis- subsidie van 3.000 gulden. W. van der Pluijm (PvdA) vroeg gister avond tijdens een vergadering van de raadscommissie volks huisvesting of dat bedrag niet op getrokken kan worden tot de in dit geval gebruikelijke 4.000 gul den. Wethouder D. Tesselaar van volkshuisvesting zegde toe te zul len bekijken of daar geld voor beschikbaar is. Of krakers ook een andere woning krijgen aan geboden, zal van geval tot geval bekeken worden. ;n *}lDEN „De bewoners Irden opgezadeld met au*i renovatie waar ze niet or gekozen hebben en »t een veel te hoge erur. De gemeente en de n tyhitecten maken de fou- Selij en de huurders mogen totfoor opdraaien". Dit zei E. van Giessen 19%iens het actiecomité IX" van woning- Vüwvereniging „Ons Be- Be<fyg", gisteravond tijdens et h vergadering van de rk%iscommissie volkshuis- eidïting. Aan de orde was lant conflict rond de huren aarh de woningen van de end woningbouwvereniging aan de Willem de Zwij gerlaan. Bijna alle 243 woningen wor den momenteel gerenoveerd. (Slechts acht huurders hebben van renovatie afgezien). Vol gens de bewoners is hen altijd voorgehouden dat de huren als gevolg van de renovatie ge middeld 48,50 hoger zouden worden. Toen ze dat bedrag hoorden, hebben ze ingestemd met de renovatie. Later werd de verhoging plotseling gemid deld 88,- met uitschieters naar f 120,- maar toen konden veel.bewoners niet meer terug. De kwestie werd al in de ge meenteraad aan de orde ge steld en gisteravond deed de PSP een nieuwe poging wet houder D. Tesselaar van volkshuisvesting te bewegen de eisen van de huurders een huurverhoging van ge middeld 48,50 in te willi gen. De wethouder deed dat niet. Hij wees de bewoners op de mogelijkheid om huursubsi die aan te vragen en op de mo gelijkheid om drie jaar lang van de huurgewenningsrege- ling gebruik te maken. Tesse laar zei verder van huurder tot huurder te willen bekijken hoe hoog de verhoging nu fei telijk zal zijn. Hij wil op het ministerie van Volkshuisves ting gaan proberen, de huur verhoging iets lager te krijgen. De gemeente zal het verschil in ieder geval niet bijpassen, Onbegrijpelijk Tesselaar bestreed de opvat ting van de huurders dat al leen de gemeente en de archi tect Herms van den Berg* b.v. verantwoordelijk zijn voor de plotseling huurverho ging. Volgens de wethouder is het hele voorbereidingsteam verantwoordelijk. In dat team hebben bewoners, gemeentelij ke ambtenaren, de architecten, welzijnswerkers en de wo ningbouwvereniging zitting. Volgens de wethouder zijn er fouten gemaakt bij het bereke nen van de nieuwe huren. „Men is vergeten een aantal kosten toe te voegen. Ik vind het onbegrijpelijk, maar zo is het wel gegaan' Volgens de PSP is de huurders „expres" niet verteld dat de huur hoger zou worden. De VVD sprak van een treurige zaak. Vertegenwoordigers van het CDA, de CPN en de PSP drongen er bij de wethouder op aan de huurders niet voor de kosten te laten opdraaien. Een groot aantal huurders weigert inmiddels de huurver hoging te betalen en dat heeft er toe geleid dat de woning bouwvereniging met de deur waarder dreigt. De voorzitter van de woningbouwvereni ging, Th. van Heyningen, zei gisteravond: „Degenen die de oude huur betalen, krijgen de deurwaarder op de stoep. Ten aanzien van degenen, die al leen de aanvankelijk toegezeg de verhoging van 48,50 beta len, nemen we nog een af wachtende houding aan". Ook de manier waarop de werkzaamheden in de wonin gen worden uitgevoerd, heeft de verhoudingen tussen de huurders en gemeente en de woningbouwvereniging niet verbeterd. Volgens de huur ders is er onder meer sprake van lekkages. „Veel bewoners zeggen dat de woningen voor de renovatie er beter aan toe waren dan na de renovatie", werd gisteravond opgemerkt. Wethouders Tesselaar ant woordde dat het toezicht al is verscherpt. ^DEN/REGIO In delen van de Leidse jio maakt de burgerij Selh de laatste dagen mas- schuldig aan burger- n ;e ongehoorzaamheid, et P zijn stoep niet afteuwvrij maakt, is vol- 1 d^s de algemene politie- lordening (APV) straf- *nJr en kan worden be- ;t met maximaal 300 of een gevangenis- Ki«if van twee maanden. *0? hoeft men niet direct 3 te springen om de -4 &p alsnog schoon te ve~ 5 In geen enkele ge rente wordt er door de t itie gecontroleerd. In- I^ners van Leiden en ®E(stgeest hoeven zich -aemaal geen zorgen te o ken. In deze twee [fatsen is men niet ver- -sfht om de sneeuw van lis trottoir te schuiven. -i 6 Hen paste de APV (hier is "f een afkorting van algeme ne plaatselijke verordening) in 1975 aan de praktijk aan en verwijderde de bepaling over het verplicht sneeuwvrij ma ken van de stoep. Waarom dit is gebeurd, is niet geheel dui delijk. „Niemand hield zich er aan, dus iedereen was straf baar", tracht politiewoord voerder D. Graveland het schrappen van het APV-arti- kel te verklaren. „De politie heeft nu geen middel meer om op te treden", betreurt hij de beslissing. De heer P. de Raat van de af deling Uitvoering bijzondere wetten van de gemeente zegt dat het artikel is geschrapt omdat het om een bepaling uit de „oude doos" ging. „De poli tie ging toch niet alle straten rond en er is toch geen perso neel om te controleren of de stoep wordt schoongemaakt". In de Leidse APV wordt de bereidwillige sneeuwruimers overigens geen strobreed in de weg gelegd. Het is toegestaan om de sneeuw van de stoep naar de weg te schuiven. Het maken van een glijbaan is ver- bodén en bij vorst of dreigen de vorst mag de Leidenaar Het schoonhouden van de eigen stoep „gewoon een kwestie van goed fatsoen". geen water op de weg storten. De meest aardige bepaling is deze: als de weg glad is, dan is het verboden deze te berijden met eenhoevige rijdieren (paarden) zonder dat de hoe ven zijn aangescherpt. Ook de Oegstgeestenaar is niet verplicht zijn stoep sneeuwvrij te maken. Een glijbaan is ver boden en ook de stoep schrob ben als het vriest, is strafbaar. Verplicht De meeste gemeenten in de re gio melden, dat de bewoners wel degelijk zijn verplicht om de sneeuw van de stoep te ver wijderen. Dit zijn: Alkemade, Leimuiden, Hazerswoude, Ter Aar, Leiderdorp, Voorschoten, Zoeterwoude, Lisse, Noordwij- kerhout en Noordwijk. Ook hier geldt, dat men geen glij baan mag maken en niet met water mag knoeien. In sommi ge gemeenten wordt men ook geacht zout, zand, turfmolm, kolengruis of as te strooien. Zo staat alles keurig in de APV beschreven. De regels worden echter niet gecontroleerd door de politie. „Teveel werk" is de verklaring. In Leimuiden en Alkemade wordt tegen winkeliers ge zegd, dat ze de stoep moeten schoonmaken, als het te gek wordt. De politiewoordvoerder in Ter Aar meldt: „Hoe kun nen we controle uitoefenen als we ons eigen stoepje niet schoon kunnen houden". Lei derdorp vindt het reinigen van het trottoir een kwestie van „sociaal gevoel". Voorschoten treedt alleen op wanneer er klachten binnen komen. De politie waarschuwt de „stoepeigenaar" dan. In deze gemeente is gratis gratis zout en pekel af te halen. „Sommigen maken daar ge bruik van", zegt de politie. „Niet te controleren", vindt Lisse. In Zoeterwoude treedt men alleen op naar aanleiding van klachten. De Noordwij- kerhoutse politie heeft de ei gen stoep wel schoongeveegd, maar controleert niet of ande ren dat ook doen. In Noord- wijk en Hazerswoude doet men ook niet aan controle. In de Noordwijkse APV staat (heel milieubewust) dat men alleen zout mag gebruiken. Andere bijtende middelen zijn verboden Mouwen De algemene indruk is, dat er maar weinig trottoirs worden gereinigd. Vroeger was men veel eerder bereid om de han den even uit de mouwen te steken en waren de straten voor met name bejaarden heel wat beter begaanbaar dan nu het geval is. M. van Tol van de Leidse gemeentereiniging zou het fijn vinden als iedereen zijn stoep zcju schoonmaken. Hij zou het vooral toejuichen als men de storten (putjes in de trottoirband aan de rand van de weg) sneeuwvrij zou houden. Raken deze putjes verstopt, dan komen de wegen onder water te staan. De medewer kers van de reiniging hebben het de laatste dagen zo druk gehad met het bestrijden van de gladheid van de wegen, dat ze niet zijn toegekomen aan het vegen van trottoirs en het openhouden van putjes. „Het schoonmaken van je stoep is een kwestie van goed fatsoen", besluit van Tol. Herman Brood Herman Brood en zijn band The Wild Romance treden zaterdagavond 28 januari op in het Leids Vrijetijdscen trum aan dc Breestraat 66. Het gezelschap bestaat uit David Hollcstclle (gitaar), Rene Lopez (bas), Nico (drums), de zangeressen Renée Schmitz en Maureen Wilson en Brood (zang, toetsen). De zaal gaat om ne gen uur open. De toegangsprijs bedraagt f 7,50, leden moeten zes gulden betalen. Swingavond In het Leids Vrijetijdscentrum wordt morgenavond weer een swingavond gehouden. De zaal gaat om negen uur open en een kaartje kost een rijksdaalder. Praatgroep In buurthuis in de Vroolijcke Arke (Pieterskerkchoor- steeg 15, telefoon 123271) kunnen vrouwen tussen de 20 en 40 jaar oud uit de wijken TuinstadStaalwijk, Vree wijk, Pieters- en Academiewijk en Levendaal Oost en West op dinsdag 7 februari meedoen aan een praat groep. Er wordt gesproken over allerei zaken die vrou wen bezighouden. De bijeenkomst begint om twee uur 's middags. Kinderopvang is aanwezig. Homofilie De Leidse werkgroep Homofilie (LWH) start in februari een gespreksgroep waarin ervaringen kunnen worden uit gewisseld over problemen en ervaringen van het homofiel zijn. Telefonische opgaven voor deze gespreksgroep bij Henk Goeman (155620) of Peter Paul (132353). Op 8 febru ari is er in het pand van de LWH (Caeciliastraat 18) een introductieavond voor 'nieuwkomers. Er zal onder meer een film vertoond worden. De bijeenkomst begint om acht LEIDEN De doorbere keningsmethode van de brandstofkosten in de energieprijs is zeker niet strijdig met de richtlijnen van het ministerie van Economische Zaken. Deze stelling van de Leidse Ka mer van Koophandel (KvK) wordt met kracht van de hand gewezen door het Energiebedijf Rijnland naar aanleiding van een onderzoek in op dracht van de KvK door de Vereniging van Krachtwerktuigen. Con clusie van dat onderzoek (zie LC 23 nov '83) was, dat de elektriciteit in Rijnland veel duurder was dan ze eigenlijk zou mo gen zijn. Aan de hand van het rapport becijferde de KvK, dat energie in de Leidse regio een cent per kWh te duur was. Dat wordt door het Energie bedrijf bestreden. Het Energiebedrijf zegt in het antwoord op de bsschul- digingen, dat een deel van de uit het onderzoek resulteren de aanbevelingen al is uitge voerd. Dat betreft dan onder meer de korting over het verbruik in '84 voor alle af nemers van 0,4 cent per kWh. Van de vermeende dubbel berekende rente op de brandstofvoorraden over '82 en '83 is volgens het Energiebedrijf geen sprake, want men heeft onnauwkeu righeden in de toerekening per 1 januari '82 al rechtge zet. Ten aanzien van de suggestie om de reserves op het huidi ge niveau (7 procent van de omzet) te handhaven, zegt het EBR, dat het beleid niet gericht is op het maken van winst. „Slechts een vergoe ding voor ondernemersrisico wordt binnen het financiële beleid aanvaardbaar geacht. De huidige reservepositie is dan ook te danken aan dit beleid en de groei van de re serves zal, gezien de uitkom sten van de meerjarenra ming, beperkt zijn". Ten aanzien van de bestemmings reserves zegt het EBR, dat deze zullen worden afge bouwd op een manier dat alle verbruikers daarvan zul len profiteren. Daarbij is on langs door het EBR besloten dat de algemene reserves niet groter mogen worden dan 15 procent van de omzet, dit in afwijking van de rege ling van 1977, toen werd ge sproken over 50 procent van de omzet. 2 igEIDEN Een onder- pek van Nicolette C. Juijter-Seijffert heeft de Jlederlandse schilder rllornelis van Poelenburch Éa. 1593-1667) aan de ^Vergetelheid ontrukt, tun/an Poelenburch was in iterje zeventiende en acht tiende eeuw een zeer be- febemd schilder, maar in vorige eeuw nam de ijelangstelling voor het 'Terk van deze belang- Jjkste vertegenwoordiger in de eerste generatie ilianisanten sterk af. tevrouw Sluijter promo- lerde gisteren op het iderwerp „Van Poelen burch" aan de Leidse universiteit tot doctor in de letteren. Op de Nederlandse schilderij en uit de zeventiende eeuw neemt het landschap een do minerende plaats in. Binnen dat landschapsgenre ontwik kelden zich verschillende stromingen. De stroming van de Italianisanten is er daar een van. Een verblijf van een paar jaar in Italië voorzag deze schilders van een schat aan motieven, die hen gedu rende hun verdere loopbaan bleef inspireren. De landschappen van de Itali anisanten maken een geheel andere indruk dan die van de Nederlandse schilders. Dit wordt veroorzaakt door de toepassing van een andere lichtinval en door motieven als glooiende heuvels en ber gen, gestoffeerd met ruïnes en bevolkt door schilderachtige herders of voorzien van my thologische taferelen. Van Poelenburch was een van de eerste Noordneder landse schilders, die het Ita-. liaanse landschap gingen schilderen. Hij leverde een grote bijdrage aan het ont staan van de Italianiserende landschapskunst en wordt be schouwd als de belangrijkste vertegenwoordiger van deze stroming. Van Poelenburch was een succesvol schilder van landschappen met histori sche genrefiguren. De bijbelse en mythologische thema's in zijn werk zijn veel groter in getal dan men altijd heeft aangenomen. Italiaanse land schappen met een idyllische sfeer zijn karakteristiek voor Van Poelenburch en voor de gehele Poelenburchschool. Van Poelenburch had zeer vooraanstaande klanten als de groothertog van Toscane, Co- simo II, stadhouder Frederik Hendrik en de Engelse ko ning Karei I. In de tweede helft van de twintigste eeuw deelden zijn schilderijen het lot van alle kunstwerken die niet overeenstemden met het beeld dat men had van de Hollandse Gouden Eeuw: zij werden verguisd en vergeten. De meeste van Van Poelen- burchs schilderijen zijn opge slagen in depots van musea. Slechts een enkele keer wordt werk van deze vergeten meester tentoongesteld. (ADVERTENTIE) Trein-Toegang-biljetten bij NS-stations Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. LEIDEN „Er heerst een krankzinnige toestand die we niet langer verdra gen kunnen. Je kan niet meer ziek zijn of zomers met de ramen open telefo neren van de herrie. Hier is sprake van onmenselij ke overlast". Al jaren lang klagen bewoners van de Zoeterwoudseweg over de overlast van overbuurman de Leidse Betonmortel Centrale. Nu de gemeente „ook nog" een bouwver gunning heeft verstrekt voor een ander bedrijf aan hun straat, is het hen alle maal teveel geworden. bewoners voor de commissie beroep- en bezwaarschriften dat zij geen bezwaren tegen de bouw van een loods hadden, maar dat zij protesteren tegen een verdere toename van in dustriële bedrijvigheid aan de Zoeterwoudseweg. De loods is gebouwd door de firma Fon tein, handelaar in bouwmate rialen voor aannemers. De fir ma is nog niet zo lang geleden verhuisd van de Haven naar de Zoeterwoudseweg.. Eerder heeft de Raad van State het verzoek van omwonenden om de bouwvergunning te schor sen,afgewezen. Het bedrijf heeft reeds een voorlopige hinderwetvergunning maar ook daar loopt nog een beroep sprocedure tegen. Gisteren betoogde een aantal De bewoners vrezen voor nog meer vrachtverkeer in de straat, met als gevolg meer stof, meer lawaai en meer ge vaar als gevolg van de komst van Fontein. Zij grijpen elke mogelijkheid aan om uitbrei ding van bedrijvigheid tegen te gaan. De kans dat hun protesten ge honoreerd zullen worden, is echter uiterst klein. Het bouw plan van Fontein voldoet aan het bestemmingsplan Crones- teinse polder uit 1961, juridisch is de zaak geheel in orde. Eni ge twijfel was er gsiteren ovei de vraag of Fontein het recht had een 3 meter hoge stelling voor de opslag van pijpen op zijn terrein op te richten. D( stelling is niet opgenomen ir de bouwvergunning. Hierop zal nog nader gestudeerd wor den.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3