tVD en CDA vragen garanties voor aow Plaatsing raketten niet in strijd met grondwet 1 oor moord op dochter egen jaar en tbr geëist Janmaat wordt vervolgd wegens discriminatie )A: eigeren in tderwijs welzijn del naar 4 uur Dankert waarschijnlijk toch PvdA- lijsttrekker ÏNENLAND CeidócSomant WOENSDAG 25 JANUARI 1984 PAGINA 9 rlijks honderden doden automobilisten ledicijnen slikken IRSUM Automobilisten die medicijnen veroorzaken jaarlijks vele ongelukken honderden doden en duizenden gewon den, terwijl zij per jaar voor achthonderd- cl gulden materiële schade aanrichten. Dat ^e Utrechtse farmacoloog dr. J. de Gier zond gezegd in een uitzending van de ac- jtenrubriek Achter het Nieuws van de j. Volgens De Gier, die verbonden is aan rechtse universiteit, gebruikt ten minste •ocent van de automobilisten enkele maan- jr jaar medicijnen die de rijvaardigheid na- (cunnen beïnvloeden. De waarschuwende rode stickertjes op de medicijnen zouden lijks enig effect hebben, omdat de gebrui- irder niet voldoende voorgelicht wordt. DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid voor de Cen trumpartij, drs. J. Janmaat, zal worden vervolgd we gens discriminatie en racisme. Dit heeft de hoofdoffi cier van justitie te Den Haag besloten naar aanlei ding van een klacht van een Haags echtpaar over uitspraken van Janmaat in een televisie-uitzending op 20 april vorig jaar. Janmaat heeft tegen dit besluit bezwaar aangete kend. Daarover zal de rechtbank in raadkamer nog een beslissing nemen. Pas als de rechtbank Janmaats bezwaar afwijst kan hij gedagvaard worden, zo heeft de woordvoerder van het Haags parket meegedeeld. Het kamerlid betitelde in de televisiezendtijd voor zijn partij kleurlingen en babies uit de derde wereld als „tuig dat voor galg en rad opgroeit". Leerkrachten smeken parlement kwaliteit onderwijs te behouden DEN HAAG Leerkrachten van alle soorten onderwijs hebben gisteren in een smeekschrift aan de Tweede Kamer behoud van de kwaliteit van het onderwijs bepleit. Voorzitter David van Ooijen van de onderwijscommissie nam de peti tie in ontvangst van vertegenwoordigers van de onderwijsbonden PCO, ABOP, KOV en NGL. Deze stelden dat onderwijsvernieuwing wens en noodzaak is en dat daarentegen een beleid wordt gevoerd, dat zowel leerlingen als leerkrachten nauwelijks perspectief biedt. Het beperken van de niet-examenvakken in de hoogste Klassen van vwo, havo en mbo is daarvan een voorbeeld, vinden de leerkrachten. Gymnastiek, creatieve en muzische vorming en maatschappijleer drei gen daardoor te verdwijnen. Nepadvertentie stelt Forster Parents Plan in kwaad daglicht AMSTERDAM Foster Parents Plan (FPP) dreigt het slachtoffer te worden van een „grappenmaker", die door middel van advertenties in dagbladen de naam van de stichting in diskrediet probeert te brengen. In de adverten tie, die gisteren in alle bladen van de NDU heeft gestaan (o.a Algemeen Dagblad, NRC en Vrije Volk) wordt een nieuwe directeur gevraagd. Hem of haar wordt een mini mum jaarsalaris van 100.000 gulden netto geboden. De on dersteuning komt van twee Economische Raconteurs (=zwendelaars) en de kandidaat moet een diploma hebben op niveau Archet(=strijkstok)-opleiding. Foster Parents Plan is zeer verontwaardigd over de advertentie, die volgt op de negatieve publiciteit van dg laatste maanden. „De advertentie is telefonisch opgegeven en de oplichter heeft gebruik gemaakt van de naam van iemand die bij onze stichting werkt. Bovendien zoeken we helemaal geen nieu we directeur en zeker niet voor zo'n salaris", aldus een woordvoerster van FPP. Schimmels kunnen bomen beschermen tegen zure regen WAGENINGEN Bepaalde schimmels kunnen bomen beschermen tegen de be ruchte zure regen, die in de Westduitse bossen al ruim driekwart van de naaldbo men heeft aangetast. Onderzoek aan de Landbouwhogeschool in Wageningen heeft een en ander uitgewezen. Volgens de school zijn verschillende schimmelsoorten, mits op de wortels geënt, goed in staat bo men te beschermen tegen extreme zuur graden, droogte of hoge concentraties aan metalen. Dat zou ook verklaren waarom sommige bomen in aangetaste bossen er nog florissant bij staan, terwijl soortgelijke bomen niet bestand blijken tegen de lucht vervuiling en verzuring van de grond. i onze parlementaire redactie) HAAG Er moeten Janvullende financië- naatregelen worden Itfen om de toekomst [|e aow veilig te stel- Voordvoerders van VVD hebben t de Tweede Kamer ngedrongen tijdens ^handeling van de begroting voor Sociale Za ken. Met name de VVD'er Linscho- ten vroeg minister De Koning met aanvullende en alternatie ve dekkingsmiddelen te ko men omdat door de vergrijzing straks steeds meer mensen aanspraak maken op een aow- uitkering, waarvoor de pre mies door steeds minder men sen moeten worden opge bracht. Die solidariteit is straks niet meer op te bren gen, waarschuwde Linschoten. Hij wees erop dat de aow ook nog eens extra duur wordt als volgend jaar de gehuwde vrouw een zelfstandig recht op aow kan laten gelden. De VVD'er wil verder dat er snel een einde wordt gemaakt aan het onderscheid tussen ge huwden en ongehuwden in de pensioenwetgeving. Hij wil de discriminatie van ongehuwd samenwonenden, waarbij de achterblijvende partner geen pensioenaanspraken kan laten gelden, opgeheven zien. „Er is alle aanleiding een einde te maken aan deze volstrekt ver ouderde situatie", meent Lin schoten, zeker nu het voeren van een gezamenlijke huishou ding van ongehuwden in de belastingwet op de Tweever dieners wel relevant wordt ge acht om de staat aan meer in komsten te helpen. HAAG Voor jongeren 'erken in de kwartaire uit (ondrwijs, welzijn, ge lid) moet snel een werk- depn 32 uur met een aan- Nj verlaagd salaris worden z|9jerd. CDA-woordvoer- as)ef Weijers heeft hier bij Telpr De Koning (Sociale op aangedrongen tij- Ie behandeling van diens -jng in de Tweede Ka- Weijers kunnen deze en gemakkelijk het ebkjw nemen bij de verwe king van de door het 1 Mbepleite werkweek van j, omdat hun bruto-sala- middeld enkele honder- iie|ldens.hoger ligt dan dat kvneftijdgenoten in het be- ev*ven. Weijers somde aan ''Idfid van een reeks voor- >57ln grote verschillen tus- ;ide groepen op, die vol- aem alle aanleiding ge- jeugdlonen in de kwar- ëctor eens grondig tegen bht te houden. De bé- e salarisverschillen tus- kwartaire sector en het kleven vond Weijers [eden om zich over op te h dan de plannen die (binet met de jeugdlonen Omdat het gevaar voor besmetting van het vee met mond- en klauwzeer erg groot is, moeten de leerlingen van de agrarische school Noorder-Koggenland In Hoorn hun schoeisel vóór het be treden van de school ontsmetten in een bak. Staatssecretaris wil in 1990 werk voor elke man en vrouw DEN HAAG In 1990 moet elke volwassen man of vrouw zichzelf kunnen bedruipen uit betaalde ar beid. Gedacht wordt aan een 32-urige werkweek. Het kostwinnersbeginsel moet dan worden afgeschaft, zodat man en vrouw gelijke rechten krijgen op arbeid of een uitkering. Dat staat in een vertrouwelijke plan van staatssecretaris Kappeyne van de Coppello (Sociale Za ken), dat vandaag door het feministische maandablad Opzij is gepubliceerd. Kap peyne voelt niets voor een basisloon of een huishoud- loon, omdat naar haar me ning alleen betaalde arbeid buitenshuis de ongelijke po sitie tussen man en vrouw kan opheffen. Vier jaar geëist voor verduistering bij Slavenburgs ROTTERDAM Een topman van de voormalige Slaven burgs Bank (nu Credit Lyon- nais) heeft gisteren vier jaar gevangenisstraf tegen zich ho ren eisen wegens verduiste ring. Volgens de officier van justitie van de Rotterdamse rechtbank heeft de verdachte, de 34-jarige R. van der H., fe nomenale bedragen gebruikt om met een eigen vennoot schap te speculeren op de Lon- dense termijnenmarkt. De speculaties werden door de bank ontdekt toen begin 1983 ruim 170 miljoen gulden zoek bleek te zijn. Eerder waren dergelijke 'leningen' door de verdachte, chef van de afde ling buitenlandse betalingen, voortdurend aangezuiverd. Een groot deel van dat bedrag is teruggevonden. Daarbij is ook gebruik gemaakt van ter mijnrekeningen die door de bank bij de verdachte in be slag zijn genomen. Er loopt in dit verband nog een aantal rechtszaken die wel enkele ja ren kunnen duren. De uitspraak in de verduiste ringszaak is op 7 februari. Te gen Van der H's plaatsvervan gend chef, de 30-jarige A. T. uit Zwijndrecht, werd één jaar geëist wegens medeplichtig heid. EM Officier van mr. B. Lie A Kwie J gisteren voor de ^>ank in Arnhem Bpioord en poging tot d negen jaar cel en pgeëist tegen de 37-ja- M.S. uit Arnhem. S. t ervan verdacht op bruari vorig jaar zijn ge dochter door wur- en een messteek om feven te hebben ge- t. Zijn 12-jarige zoon Ie zwaar gewond bij een poging tot moord. Zijn leven werd gered door een spoedoperatie. Na het drama deed S. een poging tot zelfmoord. Voor de rechtbank verklaarde S. tot zijn daden te zijn geko men om zijn kinderen te be schermen tegen de liefdeloos heid van zijn ex-vrouw. S. was in 1979 van zijn vrouw ge scheiden. De gruwelijke ge beurtenissen werden vrij snel ontdekt omdat S., nadat hij zichzelf in de pols had gesne den, een ziekenhuis belde en zijn daden bekende. Volgens een psychiatrisch rap port dat over S. werd opge maakt, was de man vrij ernstig gestoord toen hij zijn daden beging en moet hij daarom sterk verminderd toereke ningsvatbaar worden geacht. S. zelf bestreed dat. „Ik ben een normaal mens. En wat de straf betreft: ik ben al veroor deeld tot de last die ik levens lang met me mee moet dra gen". De rechtbank doet op 31 janu ari uitspraak. EMELS V tv Eigenwijs schaap Doorgaans gebeurt het pas in de lente, maar dit eigenwijze schaap van de familie Hekelenkamp in Apeldoorn trok zich niets aan van het winterse weer. Ze baarde twee lammetjes, alsof er helemaal geen sneeuw lag. Omdat de pasgeborenen nog niet zo lekker in de wol zaten als hun moeder, mochten ze alleen voor de foto even in de witte wei poseren. DEN HAAG Het ziet ernaar uit dat Piet Dankert, voorzitter van het Europese Parlement, toch de lijstrekker wordt van de PvdA bij de komende Europese Verkiezingen. De onafhankelij ke commissie, die een voordracht moet opstellen voor de partij, heeft Dankert op de eerste plaats gezet. Daarmee wijkt zij af van het advies van het partijbestuur, dat ex-voorzitter Ien van den Heuvel als de gescnikste lijstrekker had aangewezen. De commissie, die onder leiding staat van het Tweede-Kamerlid Relus ter Beek, zal vandaag haar concept kandidatenlijst bekend maken. Maandagavond rondde zij in een geheime vergadering haar besluitvorming af. Inmiddels hebben alle 47 kandidaten bericht gekregen over de plaats, die zij op de concept-lijst innemen. Die lijst gaat nu naar de afdelingen, die op de partijraad van 24 maart in Amsterdam zullen laten weten wat hun voorkeur is. Het is mogelijk dat er dan nog veranderin gen worden aangebracht in de volgorde van de kandidaten, maar de verwachting is dat de voordracht ten aanzien van de lijsttrekker zal worden gevolgd. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Geen en kel artikel uit de Neder landse grondwet verzet zich tegen de eventuele plaatsing van kruisraket ten in Woensdrecht. Tot deze conclusie is de Raad van State gekomen na een onderzoek naar de grond wettelijke aspecten van eventuele opslag van kruisraketten in Neder land. Het onderzoek is verricht op verzoek van de ministers van Defensie, Binnenlandse Zaken en Buitenlandse Zaken. De Raad van State meent voorts dat parlementaire goed keuring van een regerings voorstel tot plaatsing van de raketten bij gewone meerder heid (de helft plus 1) kan wor den verleend. Slechts bij voor stellen die op enigerlei wijze in strijd zijn met de grondwet is een kamermeerderheid van tweederde nodig. Als tot plaatsing zou worden besloten, zal de uitvoering van die beslissing worden vastge legd in een verdrag met de Verenigde Staten. Daarin zal tot uitdrukking moeten ko men, dat de opslag van de ra ketten in Nederland geschiedt in het kader van de gemeen schappelijke verdediging van het Noordatlantisch verdrags- gebied. Ook zal in het verdrag moeten worden vastgelegd dat de Verenigde Staten over eventueel gebruik van de kruisraketten uitsluitend kun nen beslissen na raadpleging van alle NAVO-landen. Het verdrag met de V.S. zal even eens aan het parlement ter goedkeuring moeten worden voorgelegd. Het kabinet heeft zich bij de conclusies van de Raad van State aangesloten. Ook de re geringspartijen CDA en VVD zijn het met de Raad eens. De PvdA vindt, dat in het ver drag met de Verenigde Staten de mogelijkheid moet worden opgenomen van eenzijdige op zegging door Nederland. D'66 bepleit een nader onderzoek naar de mogelijkheden om Ne derland een vetorecht te ge ven over het gebruik van de kruisraketten, zoals ook de Britse regering wil ten aanzien van de in Engeland geplaatste Amerikaanse raketten. De Raad van State erkent dat de Nederlandse soevereiniteit wordt aangetast als de Vere nigde Staten hier kruisraket ten zouden plaatsen en er in dien nodig gebruik van zou den maken. Die aantasting van de onafhankelijke opper macht van de Nederlandse staat ligt echter al besloten in het NAVO-verdrag waar Ne derland deel van uitmaakt. De Nederlandse grondwet verzet zich niet tegen het aangaan van dergelijke internationale verdragen. Over het mogelijke gebruik van de kruisraketten zegt de Raad van State dat de uitein delijke verantwoordelijkheid daarvoor bij de Verenigde Sta ten berust. Niettemin zal de Nederlandse regering, net als de andere NAVO-landen, in spraak moeten hebben over een Amerikaanse beslissing om kruisraketten in te zetten. Een Nederlands veto tegen het gebruik van de raketten is echter niet mogelijk. TOrDedO-fietS ken' me' een P0|yester ombouw. HIJ kan erin liggen en blijft ook nog lekker droog. De Friese Engelsman bereikt er overigens Dit Is een tiets. lan Borwell uit het Friese plaats|e Wljtgaard had snelheden mee van zeventig kilometer per uur Ot de politie erg genoeg van een gewone fiets en besloot een torpedo-flets te ma- Is ingenomen met deze vinding, Is nog niet bekend. Minder gehandicapten naar sociale werkplaatsen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteren in grote lijnen ingestemd met een wij ziging van de Wet Sociale Werkvoorziening. Staatssecre taris De .Graaf van sociale za ken wil flink bezuinigen op de wet, waaronder onder meer de sociale werkplaatsen vallen. Zijn voorstel om het aantal wsw'ers jaarlijks met twee- procent terug te brengen gedu rende drie jaar, alsook het plan om mensen jonger dan achttien jaar niet meer in de wsw op te nemen, ontmoetten slechts tegenstand van PvdA, D'66 en de kleine linkse partij- De bewindsman zal bakzeil moeten halen met zijn voorstel om werknemers op sociale werkplaatsen die vallen onder de B-categorie (de zwaarst ge handicapten) geen arbeidscon tract te geven, maar slechts toe te laten met behoud van uitke ring. In de Kamer kon De Graaf alleen de VVD daarvoor vinden. Het CDA steunt de VVD wel in een motie waarin gepleit wordt voor een studie naar de mogelijkheid om te komen tot decentralisatie van de sociale werkvoorziening. Daarbij zou de invoering van een budget systeem voor de lagere over heden tot de mogelijkheden behoren.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 9