De Grashoek verwijt B en W hap-snapbeleid GS: liever fietsbrug dan pont over Vliet Ja Zestig jaar katholiek onderwijs •Katwijk wordt groots gevierd Jarthe Röling maakt kunstwerk Joor raadszaal Leiderdorp Voor kleine klusje! EeidicSomatit EeidaeSou/UMit ietspaden bij „Splitsing" NATUURVERENIGINGEN IN OUDE BIBLIOTHEEK Brandweer Alkemade heeft nieuw materiaal nodig Groeiende bijval voor „licht" op de kruising IDEN WOENSDAG 25 JANUARI 1984 PAGINA 7 [et NSBURG Na jaren van klachten wordt het kruispunt jderjitsing" in Rijnsburg eindelijk verbeterd. Dat kan gebeuren larrfe gemeenteraad hiervoor morgenavond 130.000 gulden be mestbaar stelt. e Njprobleem op het genoemde kruispunt is al jaren dat de fiets- ontn er doodlopen, zodat het langzaam verkeer verder via de en (an wordt geleid. Een en ander heeft tot gevolg dat er lange as lfitlijden bij de verkeerslichten ontstaan, aangezien de weg te oolsj is om zowel langzaam als autoverkeer gelijktijdig te laten In. web nu een plan gemaakt dat voorziet in de aanleg en doortrek- vee van de fiets- en voetpaden op de kruising. Voor zowel het n, Jzame als het autoverkeer wordt hierdoor een veiliger situa- recreëerd. deel van het bedrag dat nodig is voor de aanpassing van het iVijijspunt is reeds in de begroting van dit jaar opgenomen. De ivijijeenteraad moet morgenavond nog extra een bedrag van bij- aars.OOO gulden beschikbaar stellen. De raadscommissies finan- eziel en openbare werken hebben al met het plan ingestemd. Uitbreiding personeel Woubrugse secretarie WOUBRUGGE Na jarenlang praten over de uitbreiding van het personeel op de secretarie van Woubrugge schijnt het er nu toch echt van te ko men. Voor de raadsvergadering van morgenavond komen B. en W. met concrete voorstellen. Inven tarisatie van de werkzaamheden en tijdschrijving hebben zonneklaar aangetoond, dat men op de Woubrugse secretarie mankracht te kort komt. Vooral op het bureau welzijnszaken is dat merk baar en met de hinderwetaanvragenbehandeling vlot het ook niet erg. Om de zaak weer in het goe de spoor te krijgen wil men voor algemene zaken een kracht aantrekken voor 32 uur per week. Op sociale zaken heeft men iemand voor twintig uur nodig. B. en W. van Woubrugge vragen de raad voor de aanvulling van het personeel ongeveer zestigduizend gulden beschikbaar te stellen. De raadscommissie financiën heeft onlangs haar fiat aan het voorstel gegeven. Pleidooi CDA voor viskraam NOORDWIJK Het CDA heeft gister avond tijdens de raadsvergadering een lans gebroken voor het verlenen van een vergun ning aan de Noordwijker Th. Koelewijn om een viskraam neer te zetten op de hoek van de Nicolaas Barnhoornweg en de School straat. De vergunning is geweigerd omdat er al voldoende vergunningen zijn afgegeven, aldus het college. Het CDA-raadslid Wijnands betwijfelde of Noordwijk aan het maximum van haar ver gunningen zit, aangezien er volgens hem on der de vergunningenhouders best personen zijn, die het certificaat slechts twee maanden per jaar nodig hebben. Een en ander had tot gevolg dat er vanuit de gemeenteraad ver zocht werd om een duidelijke uiteenzetting van het vergunningenbeleid van het college. Dit werd door burgemeester Bonnike toege zegd. arJiinafslag door vedj>rmen valt mee '"nZJl HAAG De duinafslag erdi ^ust van en e .ird-Holland, die is veroor- Tt door de laatste stormen, erg mee. De duinen, die _Jer de hoogheemraadschap- Delfland en Rijnland val- T I zijn, volgens een woord- •der, zo breed en zo dik dat een afslag van vijftien tot itig meter door de natuur kan worden hersteld. De ide valt voornamelijk mee. lat de wind uit een gunsti- 'ichting kwam, namelijk uit zuidwesten. De Kamer- missie voor Verkeer en 1 Oerstaat heeft gisteren ove- enens aan minister Smit- en een overzicht gevraagd i de schade aan de duinen, aanleiding van de afslag .Texel. De commissie wilde en welke acties kunnen Jden ondernomen om dui- )!ag te voorkomen. Woord- rders van het ministerie en het hoogheemraadschap Iland merkten echter op het niet noodzakelijk is itregelen te nemen, gezien roede staat van de Holland- luinen. Overigens komt mi- odi(er Smit-Kroes nog dit jaar dit plannen om Texel tegen eri per afkalvingsgevaar te be- B?n' iter NOORDWIJK De ge meenteraad heeft gister avond met algemene stemmen besloten om het leegstaande bibliotheek gebouw aan de Wetering- kade ter beschikking te stellen aan de Vereniging voor Natuur- en Vogelbe scherming, het Instituut voor Natuurbeschermin gen. De verenigingen wil len van daaruit allerlei activiteiten ontwikkelen en daarbij ook het toeris me betrekken. Voor wijkvereniging De Gras- hoek was de nieuwe bestem ming van de bibliotheek aan leiding voor het aan de orde stellen van een meer princi pieel punt, namelijk het ko men tot een zo goed mogelijke verdeling van beschikbare ruimte over alle belangheb bende groeperingen. Als secre taris van de wijkvereniging maakte mr. D.F.G.A. ten Holt aan het begin van de raadsver gadering bezwaar tegen het feit, dat de accommodatie-nota nog steeds niet is vastgesteld en dat ondertussen wel op ad hoc-basis en zonder dat een goede belangenafweging mo gelijk is, ruimten aan verschil lende organisaties worden uit gegeven. De gevolgen van dit door mr. Ten Holt gesignaleer de korte-termijn „hap-snap" beleid zou zich ook op de lange termijn doen gelden, vreesde de woordvoerder van de wijk bewoners. Allerlei groepen die een permanente of tijdelijke ruimte hebben toegewezen ge kregen, zullen deze willen be houden en zich op verworven rechten beroepen als de defi nitieve accommodatie-nota verschijnt. Mr. Ten Holt bepleitte een meervoudig gebruik van be schikbare ruimtes. Dit zou ook moeten worden overwogen met de oude bibliotheek. Hij verzocht het gemeentebestuur om het raadsvoorstel aan te houden, teneinde de gedachte aan een tijdelijk gezamenlijk gebruik van de voormalige bi bliotheek nader te overwegen. Burgemeester mr. Bonnike schorste daarop de vergade ring om de fracties gelegen heid te geven tot onderling be raad. Na de heropening van de vergadering besloot men tot handhaving van het raads voorstel. Bij de behandeling zeiden de meeste fracties begrip te heb ben voor de argumenten van de wijkvereniging. De VVD voelde er niets voor de biblio theek ook aan de wijkvereni ging beschikbaar te stellen. Unaniem waren de raadsfrac ties van mening dat verder uitstel voor de natuurvereni- gingen onverantwoord zou zijn. Het gebouw is bijzonder kwetsbaar en bij leegstand zal het binnen de kortst mogelijke tijd totaal worden vernield. Dit zou de verenigingen han den met geld gaan kosten, werd er gezegd. plaats waar de school ge bouwd moest worden over een noodlijdende openbare school beschikte. De vroede vaderen zouden graag zien dat de katholieke jeugd in dit pand trok waarna de openba re scholieren over de overige scholen verspreid zouden worden, ..Gezocht werd dan ook naar argumenten om de vergunning af te wijzen en groot was dan ook de vreugde toen bleek dat er voor de nieuwe school, die gebouwd moest worden op grond van de parochie een klein stukje gemeentegrond nodig bleek. Het gemeentebestuur weiger de echter te kopen. Ook toen het kerkbestuur van de rooms-katholieke parochie, dat tevens het schoolbestuur vormde, de tekeningen zo wij zigde dat het gebouw op eigen grond kon worden gebouwd, vond de gemeente een reden om de plannen af te wijzen. Er is teveel in gewijzigd, vond men. Pas na ingrijpen van de minister, die ook nog een vol gende smoes van het college van tafel veegde, werden de stempels op de tekeningen ge zet. Dan besluit het kerkbe stuur echter toch maar te wachten tot de onderwijswet van 1920 in werking treedt zodat de school op rijkskosten kan worden neergezet. AT WIJK „Het zou och wat moois zijn als de TTemeente iedere rege- yigswet ongedaan kan jTlaken". Met deze ver luchting reageert het .s.Vondblad „De Maasbo de" van 27 oktober 1921 'JJjjp de halsstarrige hou- o-8png die het Katwijkse ollege van B en W aan je dag legt bij de behan- fïling van de stichtings- ?rgunning voor de eer- 5 rooms-katholieke hooi in deze plaats. Tot reemaal toe weigert en akkoord te gaan met e aan alle eisen voldoen- e tekeningen en de mi- ister van onderwijs moet r persoonlijk aan te pas omen om het gemeente- estuur tenslotte mor- ènd overstag te doen oe moeilijk het destijds was m in het streng caivinisti- he Katwijk katholiek on- trwijs in te voeren staat uit- èbreid beschreven in het Dekje dat ter gelegenheid 6n het zestig-jarig jubileum Bn het katholiek onderwijs is jtgegeven. Dit jubileum zal i' grootse wijze worden ge- erd in de eerste week van bruari. Een herdenkings- lis. een tentoonstelling en ïn reünie voor oud-leerlin- tn en oud-docenten vormen b 5 februari het hoogt-ount pn de activiteiten. [moes achterliggende reden voor problemen rond het stich- van de eerste katholieke hooi was het feit dat het ge- eentebestuur in de onmid- ïüjke nabijheid van de De heer Klaver (links) en de heer Van Kempen. Op 1 maart 1924 wordt de St. Jozefschool officieel geopend. De problemen met de ge meente blijken dan alweer opgelost want bij deze plech tigheid is een zware delegatie bestuurders aanwezig. In het openingsjaar telt de school precies 100 leerlingen die be halve uit Katwijk ook uit Rijnsburg en Valkenburg af komstig zijn. Dieptepunt Het katholiek onderwijs ont wikkelt zich in de loop der ja ren zeer voorspoedig. In 1959 groeit de St. Jozefschool uit haar jasje en wordt er een nieuwe achtklassige school gebouwd. Het kleuterschooltje St. Bernadette, tot dan geves tigd in het parochiehuis, gaat naar de oude behuizing. Eind 1972 worden in de wijk Hoor- nes de lagere Mgr. Bekker- school en de kleuterschool „De Kindermolen" in gebruik genomen, en enkele jaren la ter bereikt het leerlingenaan tal met 600 het hoogtepunt. Momenteel schommelt dat aantal weer rond de 300 maar de beide schoolhoofden C.A.M. Klaver (St. Jozef school) en J.P. van Kempen (Mgr. Bekkerschool) hebben alle vertruwen in de toe komst. „We zijn over het dieptepunt heen en constate ren zelfs een lichtgroei. Ou ders kiezen nog steeds voor katholiek onderwijs 'en dat zullen ze ook blijven doen. Vanwege de eigen identiteit en natuurlijk ook omdat de kwaliteit van het onderwijs goed is". Aan de eigen identiteit van de katholieke scholen wordt op een aantal manieren gestalte gegeven. Bijvoorbeeld door een nauwe samenwerking met de districtcatecheet die overleg pleegt met de school teams en eenmaal per jaar ook met het bestuur dat onder andere als taak heeft de iden titeit van de beide scholen te bewaken. Andere voorbeel den zijn de themaprojecten die op school aangepakt wor den en het inspelen op de kerkelike feestdagen. Daar naast is ook de band met de parochie erg sterk. „Het is ka tholieke ouders dan ook heel wat waard om hun kinderen naar een katholieke school te sturen", aldus schoolhoofd Van Kempen. „Dat gold niet alleen vroeger maar ook nu nog". Vanaf woensdag 1 februari tot en met zaterdag 4 februari zijn ter gelegenheid van het 60-jarig jubileum allerlei acti viteiten voor de schooljeugd. De vieren op zondag 5 februa ri is voor alle oud-leerlingen en oud-docenten (en hun fa milie) toegankelijk. Het aan melden voor deze dag kan ge beuren bij mevrouw M. van paridon (01718-29900), me vrouw Lomme (01718-27355), en de heer J. Gianotte (01718- 74624). VERBINDING MET FIETSPADEN NAAR VLIETLAND VOORSCHOTEN LEID- SCHENDAM Gedepu teerde Staten van Zuid- Holland blijven bij hun voorkeur voor een lage beweegbare brug voor fietsers en voetgangers over De Vliet, nabij het recreatiegebied Vlietland. Deze verbinding moet een van de belangrijkste scha kels worden in het pro vinciaal fietspadenplan. Fietsers en voetgangers die nabij De Knip naar de over kant willen, zijn gedwongen nu via Leiden of Leidschen- dam te rijden of lopen. Dat be tekent in beide richtingen een omweg van drie a vier kilome ter. De leden van de provinciale commissies voor verkeer en recreatie lieten indertijd weten eigenlijk liever een veerpont te zien bij De Knip, waar de brug moet komen te liggen. Zij vroegen GS alle mogelijkhe den voor een oeververbinding nog eens nauwkeurig onder de loep te nemen. De gemeenten Leidschendam en Voorschoten adviseerden het provinciaal bestuur een brug aan te leg gen. Ook de eigenaar van res taurant De Knip liet weten liever een brug te zien, omdat hij parkeeroverlast vreesde van automobilisten die de Vliet via het veer wilden oversteken. Gedeputeerde Staten conclu deren nu na overweging van alle argumenten dat een brug op de lange duur goedkoper is en beter geschikt voor fietsers -dan een veerpontje. De aanleg- kosten van de brug worden geschat op 1,8 miljoen gulden, tegen een veerpont een ton. De pont zou, als hij als gelijk waardig alternatief van de brug moet dienen, echter be diend moeten worden döor vier of vijf mensen, die de pro vincie ongeveer 250.000 gulden per jaar gaan kosten. Daarbij gaat de provincie uit van een vaarschema van het veer van 's morgens zeven tot 's avonds tien uur, zeven da gen per week. Een minder in tensief vaarschema betekent ëen duidelijke vermindering van service aan de fietsers en voetgangers die van hét veer gebruik moeten maken. Zo zou dan gedacht moeten worden aan een stilleggen van'de pont in de winter, of het alleen in het weekeinde laten varen van het veer. De lage beweegbare brug waaraan GS dë voorkeur gé ven moet een döorvaarthóogte van 2,5 meter krijgen. De pro- vinciè tekent daarbij wel aan dat er extra overlast voor het scheepvaartverkeer ontstaat. Over het Rijn-SchiekanaaLzo als de Vliet officieel te boek staat, liggen van Delft tot-en met Leiden al twaalf, bruggen en zijn er twee in voorberei ding. De parkeeroverlast, waarvoor de eigenaar van het aan het water gelegen restau rant De Knip vreesde, meent het provinciaal bestuur te kunnen voorkómen door 'de aanleg van een parkeerterrein aan de Veurseweg. De provinciale commissie voor verkeer buigt zich in haar ver gadering van komènde vrijdag over het voorstel van gedepu teerde staten. Een model van de fietsbrug zoals hij moet komen te liggen over de Vliet nabij De Knip. ALKEMADE Voor een be drag van dertigduizend gulden wordt het materieel van de Alkemadese brandweer uitge breid. Het gaat om meer pers- luchtapparatuur voor de blus- groepen van Roelofarends- veen, Rijpwetering en de Kaag. Hiermee is de veiligheid van de brandweermensen ge diend; bovendien kunnen zij met behulp van deze appara tuur onder vrijwel alle om standigheden direct optreden. Ook is het noodzakelijk om de terreinverlichting voor de brandweer uit te breiden met een draagbare agregaat met een capaciteit van tweedui zend Watt en een tweetal ha logeen schijnwerpers op sta tief. Tevens moet één van de blusvoertuigen uitgerust wor den met een uitschuifbare mast met twee halogeen schijnwerpers. Deze mast kan tot bijna vijf meter omhoog ge schoven worden. Bij een onge val kan de omgeving dan van bovenaf zodanig breeduit ver licht worden, dat hinderlijke schaduwwerkingen de werk zaamheden niet kunnen hin deren. De nu bij dé blusgroep Roelofarendsveen 'in gebruik zijnde agregaat met drie. schijnwerpers kan overgeno men worden door de blusgroep Rijpwetering. De raadscommissies financiën, ruimtelijke ordening, openba re werken en milieuzakén gaan akkoord met de aan schaffingen. Een definitieve beslissing neemt de gemeente raad aanstaande maandag avond. Officier in zaak tegen veroorzaker dodelijk ongeval Verdachte kan botsing niet worden aangewreven' 99 DEN HAAG/ALPHEN Bij gebrek aan bewijs eiste de offi cier van justitie van de Haagse rechtbank gistermiddag een straf van 500 gulden boete of tien dagen hechtenis tegen een 36-jarige Alphense automobi list die vorig jaar april in zijn woonplaats een fietser dood reed. De officier, die de ver dachte in eerste instantie dood door schuld aan wilde wrijven, achtte alleen bewezen dat de veroorzaker van het dodelijk ongeval te hard had gereden. Verder eiste hij een voorwaar delijk intrekking van het rij bewijs voor een tijd van vier maanden. De Alphenaar reed op de Kal- kovenweg toen een fietser uit de tegenovergestelde richting plotseling linskaf sloeg. Door de botsing vloog de 19-jarige M. Polman van zijn racefiets. Kort daarna overleed hij in ziekenhuis Rijnoord aan het opgelopen hersenletsel. Uit het remspoor bleek dat de Alphe naar 76 kilometer gereden moet hebben op de weg waar de maximum snelheid 50 is. „Ik kijk niet steeds op de tel ler", verklaarde de schuldbe wuste Alphenaar gisteren tij dens de zitting. De recherche had uitgerekend dat als de au tobestuurder zich aan de maxi mum snelheid had gehouden, de remweg 19 meter korter was geweest. Dan had hij de 19-jarige fietser ook niet ge raakt. Officier van justitie Dek noemde het een „bijzonder moeilijke zaak". „De jongen waar u tegen opbotste, ver toonde een bijzonder onver antwoordelijk verkeersgedrag. We kunnen de verdachte deze botsing niet aanwrijven", al dus de officier. De verdediger van de Alphenaar voerde aan dat een ongeluk als dit niet is te voorzien. „De fietser draai de wel erg plotseling naar links", aldus de verdediger. Hij verklaarde dat de verdach te al flink was gestraft omdat het slachtoffer een bekende van hem was geweest. Ze speelden samen in dezelfde voetbaltlub. Ook zei hij'dat de- verdachte mee heeft geleefd met de nabestaanden, hij had gesproken met hen en had de begrafenis bezocht. UitspraakTs op 7 februari. IDERDORP De Am- rdamse kunstenares Fthe Röling heeft van gemeente Leiderdorp opdracht gekregen een [werp voor een kunst- rk te maken waarmee jraadszaal moet worden Jfraaid. Het initiatief tot 1 opdracht is uitgegaan tl de zogenaamde 1 %- pmissie. Deze commis- i waarvan wethouder krouw Irma Gehner- fenberger (VVD) voor ier is, heeft tot taak )nnen te bedenken voor de besteding van de gel den die ter gelegenheid van de nieuwbouw van het gemeentehuis zijn uit getrokken voor de aan schaf van kunstwerken. De verfraaiing va^ het ge meentehuis hee nu toe de nodige hoofdbicnens gekost. Hoewel het gemeentehuis se dert 1978 in gebruik is, is er slechts een bedrag van nog een 9.000,- uitgegeven, waar van 4.000,- aan advieskosten van de Stichting Kunst en Be drijf. De door deze stichting geadviseerde werken van de kunstschilders Kees van Bohe- men en Jurjen de Haan wer den niet aangekocht. De wer ken van deze kunstenaars die „op proef" in de raadszaal hebben gehangen, ondervon den nogal kritiek van ambte naren en gemeenteraadsleden. Marthe Röling heeft de op dracht gekregen een olieverf schildering in heldere kleuren te maken. Het zal van de op vattingen van mevrouw Rö ling zelf afhangen of het een schilderij of muurschildering wordt. Marthe Röling is reeds vele jaren als kunstenares ac tief. Zij houdt zich bezig met de min of meer toegepaste kunst. Vele openbare gebou wen in den lande bezitten reeds kunstwerken die door haar zijn gemaakt, zoals de ge meentehuizen van Wassenaar en Dordrecht. In Amsterdam heeft ze trams en sporthallen beschilderd. Ook heeft ze ont werpen voor munten en post zegels gemaakt. Dat maken van het ontwerp kost de gemeente Leiderdorp 4.000,-. Daarna wordt beslo ten of de opdracht tot het ma ken van een definitief kunst werk inderdaad aan Marthe Röling zal worden verstrekt. Hiervoor is een bedrag van 20.000,- uitgetrokken. De kosten van het ontwerp zijn in dit bedrag begrepen. NOORDWIJK De gestadige druppel holt de hardste kei uit. Dit spreekwoord moet het Noordwijkse raadslid mevrouw De Graaff-Schriek tot de hare hebben gemaakt. In de vorige raads vergadering vroeg zij aandacht voor het gevaar op de kruising Boekersloot-Beeklaan voor de bewoners van het Vinkenveld. Gisteravond attendeerde zij bij de behandeling van de ingeko men stukken op een brief van de Vrouwen Advies Commissie voor de Woningbouw, waarin ook bezwaren tegen gevaarlijke oversteek werden ingebracht. In reactie op de brief bracht wethouder Van Duijn het bekende standpunt naar voren, dat eerder door de raad was besloten daar geen verkeerslichtinstallatie te plaatsen. Verweij (PPR/PSP) had zich persoonlijk van het gevaar op de oversteek overtuigd. Er wordt ter plekke hard gereden en de situatie is onduidelijk, waren zijn bevindingen. Naar zijn mening diende daar iets te gebeuren. Arno Bos (PvdA) dacht er net zo over. Betere voorzie ningen zijn daar nodig. Van Rijnberk (D'66) stelde vast dat er langzamerhand toch een raadsmeerderheid is ontstaan, die vindt dat op de kruising Boekerslootlaan-Beeklaan-Vinkenveld op z'n minst voetgangerslichten moeten komen. „Als mevrouw De Graaff nog even zendingsarbeid in het CDA verricht, zijn we zover", aldus Van Rijnberk. Dit handige miniatuur bankschroef je krijgt u toegestuurd als dank voor het opgeven van een nieuwe abonnee van de Leidse Courant Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal Bank/gironummer: Stuur een miniatuur bankschroefje naar: Naam Adres Plaats/Postcode I Telefoon Stuur deze bon in open envelop geen postzegel plakken naar I a Leidse CourantAntwoordnummer 998, L2500 VD Den HaagIndien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek 2 a om een abonnement worden geweigerd J

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7