Pakje Wajang PI geen puinhoop van n maakt uw puntje Sjaardema pakt beker Zuid-Holland vangt 35.404 muskusratten Voorzitter NS1 onderscheiden I Gewestelijk Orkest droeg pensioenpremies niet af Jeugdig duo gepaktvoor serie inbraken Grondwaterwinning moet uitgebreider j» ■„KLEINTJES"! 071-122244 Voorkom computer- analfabetismeü <GE/HEEIVTE ff •/IIKE tl/IDE m KUNST OeidóQ-Oowiant WOENSDAG 25 JANUARI 1984 PAGI *IT Ljoebimov ontvangt Pleidooi CDA Diefstal van een Picasso in VS Voortbestaan Okki en SANDS POINT Uit het huis van een Amerikaan die in tex tiel doet en zijn vrouw die mode-ontwerpster is, is een Picasso met een geschatte waarde van 1.400.000 dollar gestolen. Het is volgens de politie voor de tweede keer in nog geen twee jaar. James Howley en zijn vrouw Tina Leser deelden de politie mee dat zij het schilderij op 14 januari misten, maar tot maandag wachtten met aangifte "omdat er rond die tijd thuis een beetje verwarring heerste over de vraag of het inderdaad weg was", aldus politiewoordvoerder Frederick Drummond gisteren. Het schilderij was volgens de eigenaars opgeslagen en men had zeker willenjweten of het niet ergens anders was ondergebracht. Het gestolen schilderij is "La Dame a la toilette" en het stond op de zolder van het huis van Howley en Leser op Long Island. De Picasso werd voor het eerst met andere schilderijen ont vreemd op 13 april 1982 en door politie die zich voordeed als geïnteresseerd koper, in een motel teruggevonden op 15 juli. De perste diefstal was gepleegd door twee gemaskerde mannen van \vje er een met een mes was gewapend. Zij hadden een dienstbo de "^overmeesterd. Taptoe voorlopig zeker DEN BOSCH Twee jeugdbladen van uitgeverij Malmberg in Den Bosch, Okki en Taptoe, kunnen voorlopig blijven bestaan. De uitgeverij, onderdeel van de VNU, heeft daarover overeenstemming be reikt met de Raad van Bestuur van het concern. Malmberg krijgt twee jaar de tijd om Okki en Tap toe winstgevend te maken. Deze bladen zullen voortaan eens in de twee weken verschijnen. Voorts moet het personeelsbestand in de kinderbladensec tor worden teruggebracht van 46 naar 15. Okki gaat zich richten op de eerste klassen van het basisonder wijs, Taptoe op de hogere klassen. Aanvankelijk richtte Okki zich ook op kleuters. Voor hen gaat Malmberg het weekblad Bobo verspreiden dat wordt uitgegeven door Oberon, een andere dochter onderneming van de VNU. Grootmoeder wat slordig met boeken SAN FRANCISCO Lynn Bart hel trok eind vorige week de stoute schoenen aan en ging bijna tachtig jaar telaat naar de uitleenbibliotheek om een paar boeken te rug te brengen. Ze had de drie boeken ge vonden bij het snuffelen in een boekenkast in haar woning in San Rafael ten noorden van San Francisco. Ze bleken tussen 1905 en 1908 geleend door haar grootmoeder die wat slordig met de bibliotheekboeken was omge gaan. In theorie had Lynn Barthel meer dan 5.000 dollar boete opgelegd kunnen worden, maar de bibliotheek stond er niet op en stelde de boeken ten toon. Het gaat om een studie van de Romeinse geschiede nis, werk van Shakespeare en een roman die heet "The Cliff Climbers". Akkoord omroep-cao 1983 HILVERSUM De bonden en de NOS hebben overeen stemming bereikt over de omroep-cao voor 1983. Be langrijkste punt in het prin cipe-akkoord is, dat de 2,4 procent prijscompensatie van eind vorig jaar wordt gereserveerd voor de nieuwe onderhandelingen over de cao-1984. Het is de bedoeling dat het geld wordt benut voor behoud van de werkge legenheid bij de omroepen, die als gevolg van de bezui nigingen onder druk staat. Onder de omroep-cao vallen bijna 6000 mensen. prijs in Londen LONDEN De omstreden Sovjet-regisseur Joeri Ljoe bimov is gisteren in Lon den tot regisseur van het jaar gekozen. Hij ontving de Standard Award, een van de hoogste onderschei dingen op het gebied van toneel, voor zijn Londense opvoering van „Misdaad en Straf", naar de roman van Dostojevski. Ljoebimov (65) is in de loop van zijn car rière herhaaldelijk door de autoriteiten in de Sowjet- -Unie bekritiseerd. Een aantal van zijn opvoerin gen werd verboden. PROVINCIE GEEFT NOG EENS VIJF TON EXTRA SUBSIDIE ö'cN HAAG Het bestuur v^n het Gewestelijk Orkest van Zuid-Holland heeft in het verleden geen pensioenpre mies afgedragen. Dit staat in een voorstel van de provincie het orkest nog eens een extra subsidie van een half miljoen toe te kennen, zodat het de lo pende zaken tot 1 mei, als het wordt opgeheven, naar beho ren kan afwikkelen. Irerhet voorstel zegt de provin cie dat het orkest niet heeft voldaan aan bepaalde ver plichtingen. zoals premiebeta ling ten behoeve van de pensi oenvoorziening. Dit betekent dajt de \le.den van het orkest geien, aanspraak kunnen ma- k^fi op een pensioen-uitkering over de jaren dat zë bij. het Ge westelijk' Orkest werkzaam waren. TJe provincie zegt na melijk geen enkele verant woordelijkheid te willen aan vaarden voor schulden van het orkest aan derden, „hoe triest het voor de betrokkenen ook is". Schulden zijn een zaak van het bestuur en niet van de provincie, aldus Gedeputeerde Staten. De extra subsidie van nog eens een half miljoen gulden brengt het totale subsidiebedrag aan het orkest van 1 januari tot 1 mei op 945.000 gulden. In eer ste instantie had de provincie besloten van de 1,4 miljoen die ze in 1984 voor het muziekbe- stel wilde uitgeven, 465.000 gulden aan het Gewestelijk Orkest te geven, voor de af wikkeling van de lopende za ken. Het Orkest liet weten dat dat bedrag onvoldoende was om die zaken, zoals koorbege leidingen en dirigentenprakti- ca, naar behoren te kunnen uitvoeren. Volgens het bestuur van het orkest kan de bezet ting ook niet geleidelijk ver minderd worden, omdat deze al minimaal is. Als de provin cie niet alsnog het subsidiebe drag zou uitbreiden tot 975.000 gulden zou spoedige opheffing, in vermoedelijk de tweede helft van februari, onvermij delijk zijn, aldus het bestuur. De vijf ton die nu overblijft voor de rest van 1984 zal wor den besteed aan een systeem waarbij muzikanten bij de pro vincie staan ingeschreven en op verzoek werk kunnen ver richten voor bijvoorbeeld koorbegeleiding en dirigenten- praktica. Dit „muziekinsti tuut" moet een belangrijk deel van de taken van het orkest overnemen. LEIDEN Twee jongens van 14 en 16 jaar hebben tegenover de politie bekend de afgelopen twee maanden elf inbraken te hebben gepleegd. De jongens werden vrijdagavond aange houden toen zij door een voor bijganger betrapt werden bij een poging tot inbraak in een woning aan de Hoge Morsweg. De jongens sloegen weliswaar op de vlucht maar konden door de politie in de Kristal straat worden gepakt. De jongens kwamen meestal binnen door een ruit te force ren. Een inbraak in de huis in de Spiegelstraat leverde hen een video op, bij twee inbra ken aan de Vondellaan werd een televisie buitgemaakt ter wijl uit de kantine van de korfbalvereniging Crescendo aan de Saffierstraat een stere otoren met een waarde van 2000 gulden werd meegeno men. Een viertal inbraken lie pen op een sof uit. Bij de meeste inbraken was ook een 18-jarige jongen uit Leiden be trokken. Deze kon zaterdag middag worden aangehouden. Een 17-jarige is door de politie verhoord op verdenking van heling van de video. Alle be trokkenen zijn inmiddels naar huis gestuurd. nok hier Siaardema voor LEIDEN Met grote over macht is Sjaardema gisteren bekerkampioen van de tafel- tennisafdeling Den Haag ge worden. De tweede plaats was tevens voor een Sjaardema- team, terwijl De Treffers ge noegen moest nemen met de derde plaats. Het Amsterdamse duo Dou glas Janssen en Jaap Polak, spelend in Sjaardema B, kon den het Joop van der Borg en Herman van der Broek niet echt lastig maken, alhoe wel Polak wel tweemaal een derde game uit het vuur sleep te tegen zijn verenigingsgeno ten van team A. Maar verder dan één tegenpunt kwamen ze niet. Onder de bezielende lei ding van de immer inspireren de Willem van der Zijden ble ven ze in het dubbel met 19 ook hier Sjaardema voor moesten laten gaan. De slim me Kuipers bond echter wel Polak en Janssen aan zijn ze- 21, 21—4 en 23—21 aan de gekar, maar middels twee ze- positieve zijde van de score. ges op Van Veen en via een Na de 4—1 zege op team B gewonnen dubbel kreeg Sjaar- stelden Van der Broek en Van dema B De Treffers op de der Borg hun plaats in de lan- knieën. delijke finale veilig door de Opvallend is het dat zowel Veners Ronald Kuipers en Scylla als Avanti zich nooit in- Rico van Veen met 5—0 in te schrijven voor de bekerstrijd pakken. Geen moment kwam die toch een plaats in de Euro- Sjaardema's zegen in gevaar pacup II op kan leveren. De tijdens deze wedstrijd, waarin meeste verenigingen doen mee De Treffers vooral snelheid te- omdat het een goede voorbe- kort kwamen tegen de twee reiding is op de tweede helft divisies hoger spelende Oegst- van de competitie, maar het geestenaren. fanatisme van de finale van de In de strijd om het zilver kwa- afdeling Den Haag toont aan men Kuipers en Van Veen be- dat de prestatie toch ook wel ter uit de verf, zij het dat ze gewaardeerd wordt. DEN HAAG In dé provin cie Zuid-Holland zijn het afge lopen jaar 35.404 muskusratten gevangen. Dat is eenzesde deel van alle in Nederland gevan gen ratten. Bovendien is het aantal vangsten in vergelij king met 1982 enorm gestegen. In dat jaar werden namelijk 8836 ratten gevangen. De schatting is dat er in Ne derland zo'n 500.000 ratten zijn en hun aantal stijgt nog steeds. De muskusratten zijn zo ge vaarlijk, omdat ze de dijken ondergraven. Vooral in het ge bied van de Vijfherenlanden, de Lopikerwaard en de Krim- penerwaard zijn tienduizenden ratten gevangen, die een ern stige bedreiging vormen voor het poldergebied aldaar. Over de bestrijding van deze west-waarts oprukkende rat is inmiddels een conflict ont staan tussen de minister van verkeer en waterstaat Smit- Kroes en de CDA en PvdA- fracties in de Tweede Kamer. Deze fracties zijn van mening dat de rijksoverheid verant woordelijk moet blijven voor de bestrijding. Die taak mag niet aan de provincies worden overgedragen. De provincies mogen hoogstens in de prak tijk de bestrijding van de rat ten gaan uitvoeren in samen werking met de waterschap pen en dit zou wettelijk moe ten worden vastgelegd, hebben de Kamerleden Zijl stra (PvdA) en Eversdijk (CDA) gisteren betoogd in een overleg van de Kamercommis sie voor Verkeer en Water staat. „Het is een nationale zaak en daarbij is het heel gewoon dat de rijksoverheid de verant woordelijkheid op zich neemt", aldus het CDA-Ka- merlid Eversdijk. De PvdA-er Zijlstra sprak van een „ratten- j" waarbij het nodig is dat de overheid kan ingrijpen als de bestijding door provincies en waterschappen niet werkt. De wens van PvdA en CDA, een meerderheid in de Kamer, merkte op het een vorm van onnodig centralisme te vinden door de bestrijding bij het rijk te houden. Voorts zei zij te verwachten dat indien de pro vincies mede verantwoordelijk staat in tegenstelling tot de worden voor de bestrijding plannen van Smit-Kroes. Zij van de ratten, de bestrijding wil namelijk de verantwoorde lijkheid voor de rattenbestrij ding bij de provincies leggen. Het Rijk zou alleen gaan mee- ook effectiever zal gaan. Smit- Kroes gaf in het overleg te kennen dat, als de provincies niet willen meewerken, zij de betalen aan het aanstellen van zaak met de waterschappen rattenvangers. De minister wil gaan regelen. voor viskraam ie1 NOORDWIJK Het NSf heeft gisteravond tijdeiiitsii raadsvergadering een laijle broken voor het verlenencba een vergunning aan de fyprc wijker Th. Koelewijn oren viskraam neer te zetten aan hoek van de Nicolaas jhtti, hoornweg en de Schools|l is In. De vergunning is gewefc ni omdat er al voldoende vei v£ ningen zijn afgegeven, Jzar het college. jeci i dei Het CDA-raadslid Wijijspt betwijfelde of Noordwijbeer het maximum van haar5-00 gunningen zit, aangezie» en volgens hem onder de vei ningenhouders best perö zijn, die het certificaat sil twee maanden per jaar (iji hebben. Een en ander hq gevolg dat er vanuit dhp- meenteraad verzocht werf een duidelijke uiteenzi van het vergunningenbf van het college. Dit werd|t burgemeester Bonnike jee AMSTERDAM De Nederlandse Sport Feder^ heeft gisteren het 25-jarig bestaan gevierd. Tijden],^ feestelijke herdenking in het Amsterdamse hotel Her napolsky, verpakt in een buitengewone algemenens denbijeenkomst, wees drs. J.P. van der Reijdenfs eens op de vele taken van de federatie. 1 d In zijn slotwoord maakte de staatssecretaris bekend dat Bpe' van Dorst, voorzitter van de NSF, was benoemd tot officiLn de Orde van Oranje Nassau. Le rd> DEN HAAG De provincie Zuid-Holland moet nodi|er grondwaterwinning uitbreiden. Waterwinning in de du j moet, gezien de schade aan de duinen, worden vervangende diepte-infiltratie van rivierwater in de bodem ter plaatse. Vide moet er een waterleiding komen tussen de Biesbosch en Bri man. Bij een stijgende behoefte aan water kunnen de water" kens De Wrange, Braakman, Zevenbergen en Biesbosch wc™" gebruikt. f Dat blijkt uit besluiten die minister Winsemius (VROM) genomen over een groot aantal projecten die op stapel sto^ om de watervoorziening tot 2010 te waarborgen. De mir^ heeft zijn besluiten genomen op basis van het Structuurself drink- en industriewater uit 1981. -n Het ministerie gaat er in die plannen vanuit dat indien hel I delijke waterverbruik van particulieren en de industrie tot met ten hoogste 50 procent toeneemt, de totale behoefte aan ter door gebruik van grondwater kan worden gedekt. Alle de Randstad is gebruik van ander water noodzakelijk om behoefte te voorzien. 'o< T.k. hele en halve VARKENS gratis uitgebeend en gratis thuisbezorgd, 5.70 per kg. Tel. 080-779797, bellen tussen 17.00-21.00 uur. Helderziende Seeland Spr. 2-7. Tel. 070-865477. Per soonlijk en schriftelijk. Ponypark Slagharen Zomerhuisjes te huur incl. ge bruik van alle attrakties, circus voorstelling, familie-avonden enz. Speciaal tarief voor: Pasen, Hemelvaart, Pinksteren, week-, midweek- en weekendarr. Trio Tel.beantw. ook te huur. Tel. 02522-10063. VAKANTIEVERBL. BINNENLAND De Vlaamse gaaien en spechten wachten op u Op het mooiste stukje van de Veluwe (tussen Loenen en Beekbergen) zijn nog enkele bungalows le buur zowel voor de krokus- als voor de zomervakantie. Alle comfort aanwezig (o.a.: c.v. en kleuren-tv). Wilt u meer weten? Vraag dan documentatie aan: 05765-1378 Bungalowpark Mary Rose. Lage Bergweg 39, Beekbergen. tip arrangement (3 dgn. pony park en 2 overn. in het recr.park Collendoorn op 5 km afstand van het Ponypark). Vraagt inl. en folder, telef. 05231-1317 of 1596. Nwe Rekreatieboerderij op de grens van Friesland- /Drenthe. 10 slaappl., cv enz. Bos en rekreatieplassen op 2 a LE1DSE COURANT LESSEN EN CLUBS Volg Meab's informatica-cursus die binnenkort begint! Cursusduur slechts 4 maanden, geen toe latingseisen! Leslokaal met micro-computers! Inlichtingen maan- da^/m vrijdag van 9.30-17.30 uur bij: onderwijs-instltuut MEAB Herengracht 4. Leiden, tel. 071-130660. Nieuwe cursussen in voorbereiding voor: Middenstand - Boekhouden - MBA - SPD I - SPD II Informatica Onderwijs-instituut MEAB o.l,y..M. van der Horst. Herengracht 4, Leiden. Tel. 071-130660. Inlichtingen maandag t/m vrijdag van 9.30-17.30 uur. Vraag de gratis studiewijzer. Bericht voor alle lezers! De eerste Katwijkse leesportefeuille is er ook voor u. Voor de kin deren een originele map met 5 complete strips voor 2.75 per week. E.K.L. Korte Voorhouterweg 8. Rijnsburg. Tel. 01718-21542. Demonstratie Zybro - Kamin dat superzuinige. ongelooflijke warme reukloze kacheltje zonder afvoer met nog veel meer voordelen. Kom vrijblijvend kijken en laat u voorlichten. Zaterdag 28 jan. a.s. bij Jachtbouw Tijssen, Hoge Rijndijk 143, Zoeterwoude. 071-410185. Leegverkoop weg. Opheffing. Alles moet weg. Vele uiterst laag geprijsde koopjes. Aardewerk en porselein, koper, tin en kristal. Huishoudelijke en techn. art. Fa. L. J. v. Velzen, Noordeinde 41, Leiden. Tel. 121168. KUNSTGEBITTEN REPARATIE, klaar terwijl u wacht. Elke dag beh. zat. van 9-11.30 en 2-4 uur. Maand.- en dond.avond van 19- 19.30. Fa. v. Berge Henegou wen. Schelpenkade 47, Leiden. Tel. 120794. Afvoer verstopt Bel Barthen B.V. Tel. 071-141665 Voor al uw rioleringswerk. Ook ass. bij subsidie aanvraag! Gordijnen gratis gemaakt. Tapijten gratis gelegd. Tapijten gratis gelegd. Mateba Haarlemmerstraat 214, Leiden. Tel. 071-122614. Wij geven de hoogste prijs voor aluminium, afvalstoffen, ijzer, lood. zink. koper en papier. Fa. J. de Nobel Zoeterwoudseweg 9, Leiden. Tel. 071-766426. ROSAS A.ZEE, 10 dg.. 1£ app. p.p. 235,- (Paas), J( 10 dgn hotel bus vol 299,-. (Krokus). C.B.S. v' Busreizen 04704-3535i|p ZWITSERLAND. Villars|r p.app., 200 m v. skiliftf prijs. Na 19.00 uur: 070-8|U of 543291. o ADVERTEf MEER! Deze maand starten op woens dagmiddag nieuwe groepjes. Muziekschool Otto Wolthuis Stichting. Stationsweg 11-17 (Barning). Inlichtingen: dagelijks 9-12 uur en zaterdag 2-5 uur. tel. 01717^82^v- Aangeb. privé orgelles o^fcsaan huis..lnj,.071-762006. I KENNISMAKING Mevr. Salomè HELDERZIENDE onthult uw toekomst, liefde, geld, gezondheid, geluk. Occul te bewerking/bescherming. Tel. 070-452633, Den Haag. De POSTBEMIDDELING met een unieke streekservice voor vriendschaps en/of huwelijksre laties. Bel nu 070-608193. VOORBEREIDINGSBESLUIT De burgemeester van Alkemade maakt ingevolge f het bepaalde in artikel 22 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend, dat de raad in zijn vergadering van 28 november 1983 heeft verklaard dat een wijziging van het bestemmingsplan wordt voorbereid voor de gebieden, die in rode kleur je op de bij het besluit behorende kaart zijn omlijnd 't (het betreft twee percelen aan de Vrouw Venne- weg te Oud Ade en de Voorweg te Nieuwe I* Wetering, alsmede een perceel in de Googerpolder nabij de Alkemadelaan te Oude Wetering). - Het besluit en de daarbij behorende kaart liggen ter gemeentesecretarie, afdeling algemene zaken, tijdens werkdagen tussen 09.00 en 12.30 uur voor een ieder ter inzage. Roelofarendsveen^ 25 januari 1984. De burgemeester voornoemd, -■ J.S. Wagenaar. Wajang Planten zit in een pakje. Maaru kunt er niet alleen heerlijk mee bakken en braden Wajang Planten kan ook probleemloos op het brood, want het smeert nèt zo lekker als planten- margarine uit een duur kuipje, óók als het direct uit de koelkast komt. Wajang Planten de beste kuipjeskwaliteit in een voor delig pakje. Voor in de keuken èn op tafel. Voordelige Wajang Planten smeert net zo lekker als 'n kuipje.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 6