Gemeente dreigt gezin met Ontruiming gekraakt pand O O Gemeente Leiden wil tonnen gaan bezuinigen op bijzonder onderwijs Provincies gaan beleid voor taxi's bepalen :ele dagen uitstel toegezegd Voorstelling Globe afgelast LEIDEN De voorstel ling „Oronoko" van het Zuidelijk Toneel Globe die voor zaterdag 28 januari in de Leidse Schouwbrug op het programma stond, gaat niet door. fieidóeSouocmt WOENSDAG 25 JANUARI 1984 PAGINA 3 ekpartij met aanden bestraft DEN/DEN HAAG Een 37-jarige lenaar is gisteren veroordeeld tot 8 nden gevangenisstraf, waarvan 3 waardeliik. Tegen de Leidenaar, n de nacnt van 5 op 6 oktober 1983 beste vriend met een groot vlees- stak, was 9 maanden geëist. pljian. zijn vriend en diens vriendin Dienden zich in de woning van het ,arsltoffer. Het drietal had flink ge- jken. Er ontstond ruzie, waarbij Machte een klap van zijn vriend c"lfg. Daarop achtervolgde de buiten 'zinnen geraakte man zijn vriend buiten en stak hem daar vier keer /een vleesmes. Een spoedoperatie Za1 het slachtoffer in leven. Zware straffen voor inbrekers LEIDEN/DEN HAAG Een 21-jarige Leidenaar en zijn 19-jarige vriend zijn gisteren veroordeeld tot gevangenisstraffen van respectievelijk 7 en 5 maanden. Het tweetal pleegde diverse inbraken in Leiden. Tegen de 21-jarige Leidenaar was 6 maan den geëist, tegen zijn vriend 5. De oudste verdach te moet tevens worden opgenomen in een psycha- trische inrichting. Volgens een psychiatisch rap port weet hij niet goed wat hij doet wanneer hij inbreekt. Het inbreken is een reactie op de dood van zijn moeder. „Zoals een junk de spuit pakt, zo ga ik uit inbreken", zei de man twee weken gele den tegen rechtbankpresident Kootte. De totale straf voor de man, die in 3 proeftijden loopt, is 7 maanden omdat een voorwaardelijke straf van 2 maanden is omgezet in een onvoorwaardelijke. Zijn vriend is een meeloper die ging inbreken om dat hij zich niet wilde laten kennen. Sexbaas krijgt 9 maanden LEIDEN/DEN HAAG Een 37-jarige Leidse sexbaas heeft gisteren 9 maanden gevange nisstraf gekregen. In oktober van het vorig jaar schoot hij met een pistool op een plaats genoot. Deze werd niet ge raakt. De officier van justitie had 18 maanden onvoorwaar delijk gevorderd. Op 30 oktopber 1983 dwong de man op de Nieuwe Rijn een voor hem onbekende automo bilist tot stoppen omdat hij dacht dat hij werd gevolgd. Tijdens de zitting, veertien da gen geleden, zei de Leidenaar dat hij expres miste. Half jaar voor inbreker LEIDEN/DEN HAAG Een 26- jarige Voorschotenaar heeft giste ren 9 maanden gevangenisstraf (waarvan 3 voorwaardelijk) ge kregen voor een serie inbraken die hij de afgelopen zomer in Leiden en omgeving heeft ge pleegd. De officier van justitie had 8 maanden geëist. De verdachte, die aan heroïne was verslaafd, had het vooral voorzien op betaalkaarten en pas jes. De minimale waarde van de buit is door de politie op 35.000 gulden geschat. De Voorschote naar is wegens inbraken al eer der veroordeeld in 1977, 1980 en 1981. Tegen rechtbankpresident Kootte zei hij dat hij niet meer verslaafd was. Studenten met mes bedreigd LEIDEN Een jeugdige in breker heeft gisteravond en kele studenten in het studen tenhuis aan de Vrouwenweg met een mes bedreigd toen hij betrapt werd tijdens een po ging tot inbraak. De jongen was met een vriend het huis binnengegaan toen enkele be woners hem herkenden van een eerdere inbraak. Terwijl zijn vriend het op een lopen zette naar de auto hield de jon gen de studenten met een mes op een afstand. Beiden wisten in de auto te ontsnappen. De politie heeft de identiteit van de jongens nog niet weten te achterhalen. Kindertheater Kindertheatergroep Klef geeft zondag 29 januari de eerste uitvoering van de nieuwe productie „Jullie kun nen me wat". De voorstelling, die om drie uur begint, wordt gegeven in het LAK-theater aan de Cleveringa- plaats 1. Plaatsen kunnen worden gereserveerd via tel 071-124890. „Jullie kunnen me wat" gaat over drie kin deren, Sasja (Mary Roelofsma), Rik (Hans Stoop) en Paul (Peter Lusse), die een bandje vormen om het op handen zijnde buurthuis-feest luister bij te zetten. Ze krijgen ruzie en Sasja en Paul gaan als duo en Rik als solist verder. Dan blijkt dat alle heibel voor niets is geweest, omdat geen van drieën is ingedeeld in het feestprogramma. Ze zoeken troost bij elkaar en komen gezamenlijk in opstand. Ze zien kans hun individuele talenten in te zetten voor een geslaagde actie, die hen uiteindelijk toch voor het voetlicht brengt. De voor stelling vormt een combinatie van spel, muziek, lied jes en dans. Zij is bedoeld voor kinderen van zes tot en met twaalf jaar. Modelbouw In het Vijfhovenhuis aan de Hoflaan wordt zondag 29 ja nuari een tentoonstelling gehouden van radiografisch be stuurde modelvliegtuigen en -schepen. De tentoonstelling is georganiseerd door de Leidse Luchtvaart Club en de Leidse Model Boten Club. De expositie geeft aan de hand van een groot aantal gavarieerde modellen een beeld van de honderden uren werk die de bouwer in zijn tot in de perfectie uitgevoerde model heeft gestoken. Anti- mi li tarisme In het Breehuys aan de Breestraat 19 wordt vanavond een bijeenkomst gewijd aan het an ti-militarisme. Er wordt een film vertoond en informatie verschaft over dienstweigering en Onkruitaanvang acht uur. Maan dag 30 januari is er een avond voor meisjes van 13 tot 20 jaar. Er wordt gesproken over het uiterlijk; aan vang zeven uur. Diabetes De Diabetes Vereniging Nederland organiseert vanavond een lezing in de polikliniek van het Academisch Zieken huis Leiden aan de Wassenaarseweg. Spreker is dr. J.J.P. van der Kamp, arts in de erfelijksheidsleer en werkzaam in het klinisch genetisch centrum van het AZL. Het onder werp is Diabetes en erfelijkheid". De bijeenkomst begint om acht uur. Ziek zijn Onder de titel „Ziek zijn, bewust worden" houdt de voormalige huisarts G. van Gent, thans swami Anand Visarjana, twee lezingen. De arts heeft zijn praktijk in Nieuw Vennep in '81 neergelegd om zich te wijden aan Bhagwan Shree Rajneesh. De voordrachten worden op 26 januari en 2 februari gehouden in Shanti Niket RSA aan de Leidse Breestraat 56. De toegangsprijs bedraagt 10 en 25 gulden. De aanvang is om acht uur. Dave Berry De Britse zanger Dave Berry, die in de zestiger jaren in Nederland furore maakte, treedt zondagavond 29 januari op in de Leidse Schouw aan de Lange Scheistraat 5b. Het betreft hier een „live-concert", dat om half negen begint. Kaarten worden verkocht aan de zaal en kosten een tientje per stuk. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. ek'jDEN Het woonwa- n afjezin dat op 15 decem- een leegstaande wo- g aan de J.W. Friso- jat kraakte, dreigt bin- °jj enkele dagen letter- 1 ^en figuurlijk op straat staan. Deurwaarder Belle wilde in op- nfcht van de gemeente Wrochtend reeds tot Ruiming van het pand 1 dirgaan. Toen bleek dat U1J gezin, waarvan de |iw zwanger is en het efVjarig zoontje bronchi- J™ heeft, niet van plan de woning vrijwillig ^Verlaten, is de ontrui- colig tot nader order uit hield. Vermoedelijk ook dat de gemoederen —ld de dreigende ontrui- JS>g hoog opliepen. Ver- i dwoordelijk wethouder er Tesselaar (Volkshuis- ^jjting) houdt vast aan de ^ruiming omdat hij niet •epteert dat mensen reiten de woonruimtere- \Cs om op een woning lag leggen. Tesselaar liet zeggen of hij be is met het gezin een sing te zoeken. Dat InBt volgens hem te ma- Het gezin Hiemans. [DEN/DEN HAAG t. bvincies gaan in de toe tst een centrale rol ien in het beleid ten ien van taxi's. De ge- •nten zullen niet lan- vergunningen voor n 'ris mogen geven. Die ervoegdheid gaat naar de !eJ»vincies. Op die manier »°ten de concurrentie- toudirigen in de taxi- ld gelijk getrokken nirden. lflrnaast zullen de provincies en! beleid voor de taxi's kun- tei afstemmen met het totale •owoersbeleid. Gedacht kan siwbij worden aan de inzet van taxi's op minder sterk be zette lijnen van het streekver voer. Met de vergunningverle ning kunnen de provincies de totale omvang van het taxi park gaan bepalen. Handel in taxivergunningen wordt on mogelijk door een regeling waarbij een nieuwe eigenaar een nieuwe vergunning moet vragen. Dit heeft minister Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) de Kamer laten weten in een brief over het taxi-beleid. Zij wil de provinciale bevoegdhe den inzake taxi's gaan regelen in een uit te brengen Wet per sonenvervoer. Voor de taxi's zelf wil de mi nister het verplicht stellen dat een taximeter en een tarijflijst in de wagen zijn. Zo kunnen klanten steeds nagaan of de juiste ritprijs berekend wordt. Ook denkt de minister over de instelling van een vakoplei ding voor taxi-chauffeur. Daarover wordt overleg ge start met de bedrijven en de vakbonden. De bepaling dat taxi's tijdens een rit geen extra passagiers mogen meenemen of afzetten, vervalt. Dit om in te spelen op de functie van de taxi als dienst in het openbaar vervoer en ten bate van thea ter-taxi's. De werkgevers in het taxibe drijf zijn verheugd over de plannen van minister Smit (Verkeer en Waterstaat). Dat heeft de Koninklijke Neder landse Vereniging van Trans port-Ondernemingen KNVTO meegedeeld. De KNVTO is ook ingenomen met het plan van de minister om in elke taxi een taxameter met tarief- lijst verplicht te stellen. De ministers reageert met haar brief op het eindrapport van de Commissie Taxivervoer. Veel van de aanbevelingen van de commissie wil de be windsvrouwe in de nieuwe wet opnemen. LEIDEN/DEN HAAG In de hoop een paar hon derdduizend gulden te kunnen bezuinigen op het bijzonder onderwijs is de gemeente Leiden bij de Raad van State in beroep gegaan tegen de vergoe dingen, die volgens het ministerie van onderwijs aan de bijzondere scholen moeten worden betaald. Mocht de gemeente van de Raad van State gelijk krijgen, dan heeft dat niet alleen gevolgen voor een aantal Leidse bijzondere scholen, maar ook elders in het land zal het bijzon der onderwijs moeten in leveren. Het draait allemaal om het bedrag per leerling dat elke lagere school jaarlijks wordt toegekend. Van dat bedrag in 1981 was dat ongeveer 550 gulden per leerling moeten de scholen alles beta len: het onderhoud van de gebouwen, de energiekosten en de leermiddelen. De wet biedt scholen, die aan dat jaarlijks vast te stellen be drag per leerling niet genoeg hebben de mogelijkheid een hogere vergoeding te vragen. Om scholen behulpzaam te zijn die bijvoorbeeld in een zeer slecht gebouw zijn on dergebracht en daardoor hoge energielasten hebben, kan de staatssecretaris van onderwijs bepalen, dat een school een hoger bedrag per leerling krijgt. Zo kreeg de Haarlemmerstraatschool in 1981 bijna 1.000 gulden per leerling, de school aan de Boshuizerlaan 5 bijna 700 gulden, de school aan de Op- penheimstraat 8 bijna 600 en de school aan de Donizetti- laan 1 ruim 600 gulden per leerling. Het gaat in alle vier de gevallen om katholieke scholen. Tegen deze beschik kingen van de staatssecreta ris is de gemeente in beroep gegaan bij de Raad van State, omdat het ministerie de hoogte van de bijdrage vast stelt, maar de gemeente die bijdrage moet betalen. Wat deze vier scholen betreft gaat het om „twee a drie ton per jaar". Het tekort op de onderwijs begroting van de gemeente is zo'n tien miljoen gulden per jaar. Wethouder J. Peters van on derwijs verdedigde gister morgen het standpunt van de gemeente. „Wij hebben princiële bezwaren tegen de toepassing van het wetsarti kel dat de uitzonderingen op de regel bepaalt. De wet zegt dat het om scholen gaat in bijzondere omstandigheden, maar de uitzondering is regel geworden". Volgens Peters doen steeds meer scholen een beroep op het uitzonderings artikel „en dat wordt veroor zaakt door het dalend aantal leerlingen". Omdat er steeds minder leerlingen zijn, krij gen de scholen ook minder geld voor de exploitatie en doen vervolgens een beroep op de uitzonderingsbepaling. Volgens Peters heeft het voor de openbare scholen die in de moeilijkheden zijn, geen zin een beroep te doen op de uitzonderingsbepaling: „Dat moet de gemeente zelf betalen en het gevolg is dat er weer minder geld voor de overige scholen beschikbaar is. Dat leidt er weer toe, dat weer meer bijzondere scho len een beroep op de uitzon deringsbepaling doen en per saldo zou het de gemeente meer kosten. We zouden op het openbaar onderwijs moe ten bezuinigen om het bij zonder onderwijs te financie ren. De materiële gelijkheid tussen het openbaar en het bijzonder onderwijs komt zo onder druk te staan". Vol gens Peters houdt de huidige situatie in dat het bijzonder onderwijs onvoldoende ge dwongen wordt scholen te laten fuseren of kleinere ge bouwen te betrekken. „Ter wijl het openbaar onderwijs dat wel doet". Een vertegenwoordigster van het ministerie van on derwijs betoogde dat de wet nu eenmaal zo elkaar zit. Zij wees erop dat de wet in 1985 wordt veranderd. Die wijzi ging komt erop neer dat de scholen voortaan bij het mi nisterie moeten aankloppen voor meer geld. Staatsraad Hekkelman liet doorschemeren dat hij van mening is dat het ministerie van onderwijs niets anders kan doen dan de wet toepas sen, zoals momenteel wordt gedaan. Binnen enkele maanden laat de staatsraad definitief weten, wat hij van het geschil vindt. Overigens gaat het hier om een advies. De Kroon heeft de mogelijk heid van dat advies af te wij ken, ook al gebeurt dat zel den. ken met „persoonlijke omstandigheden" die hij niet aan de openbaarheid prijs wil geven. Het gezin Jan Hiemans, Jo hanna Lugtens en zoontje Hendrik trok 15 december in de zeven weken leeg staande woning die in beheer is bij de Leidse Woning Stichting. Het gezinnetje woonde tot drie jaar geleden in een woonwagen op het Trekvaartplein. Om per soonlijke redenen besloot het tweetal tijdelijk uit elkaar te gaan. De wagen werd ver kocht en de twee trokken bij hun respectievelijke ouders in. Na enige tijd besloten Jan en Johanna weer samen te gaan wonen. Toen geen woonruimte voorradig bleek, nam het tweetal bezit van de leegstaan de woning. De woning is inmiddels echter aan een ander toegewezen en de gemeente staat er op dat het pand wordt ontruimd. Het gezin heeft de hulp ingeroepen van een advocaat. In diens aanwezigheid werd gisteroch tend een bezoek aan het stad huis gebracht om de gemeente te bewegen alsnog een oplos sing te zoeken. Het gezin Hie mans wordt op het gemeente huis echter niet als urgent wo ningzoekend gezien. Aan het loket was men slechts bereid voor 7 februari een afspraak te maken. „Het lijkt wel of de ge meente een voorbeeld wil stel len", aldus advocaat F. De We ger. Inmiddels is het gezin Hie mans door de coördinator van het woonwagenschap, de heer Mentzij, voorgedragen voor één van de twee woningen die de gemeente jaarlijks ter be schikking stelt voor woonwa genbewoners. De gemeente heeft echter nog geen defini tieve toewijzing willen geven. Gistermiddag kwam de wijk agent meedelen dat de ontrui ming was uitgesteld om Jan Hiemans wat tijd te gunnen woonruimte voor zijn gezin te zoeken. Ook de bewonerscom missie in de Van Hogendorp- straat heeft zich in de persoon van J. Vervoorn met de schrij nende kwestie bemoeid. De heer Vervoorn: „Dat de ge meente formeel tot ontruiming over moet gaan, kan ik nog wel begrijpen. Maar waarom kan het gezin niet tijdelijk in een wisselwoning worden on dergebracht"? Advocaat We ger heeft het uitstel tot ontrui ming aangegrepen om schor sing ervan bij de Raad van State te vragen. wereldbekend aroma

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3