TAFEL Mgr. Simonis: Kritiek op de kerk is kritiek op onszelf WÏTïïTI £eidóc6otuat CfiidócSomant Hongaarse basisgroepen willen Rome conflict met hiërarchie voorleggen kerk wereld Abortus leidt tot tegenstellingen in VS en Portugal KORTE METTEN Nederland 3: moeten kunst en cultuur in quarantaine? Kosten en inspraak (2) Het was de toenmalige minister van economische zali' het Kabinêt-Den Uyl, Ruud Lubbers, die in 1974 in eenf gienota voorstelde, behalve de twee bestaande kerncen in Dodewaard en Borssele, te zijner tijd drie nieuwe 11 nergiecentrales voor elektriciteit te bouwen. Volgen nota zou met de bouw van de drie centrales wel rekl moeten worden gehouden, maar er werd nog niet defft toe besloten. Sindsdien, dus al tien jaar lang, speelt menl politiek wat de kernenergie betreft elkaar naar hartelul balletje toe. Een politiek afschuifspel, dat als resultaat! gehad de Brede Maatschappelijke Discussie, die bijni jaar geleden begon. Omdat de politiek geen kans zag kiL door te hakken over de bouw van nieuwe kernceni werd voor die inspraakprocedure ook zonder meer eej drag van tegen de dertig miljoen beschikbaar gesteld. Boze tongen opperden toen al, dat het hier ging dure afkooptruc van de politiek. Een veel geld kostendj nier om de beslissing uit te stellen. Als we nu de resul van de Brede Maatschappelijke Discussie bekijken, dar ben de cynici van toen gelijk gekregen. Er is dertig rn| gulden uitgegeven, er ligt een dik rapport op tafel, en <J litiek heeft inmiddels al laten weten daar niks mee te -1 doen. Men formuleert dat natuurlijk wat vriendelijker, het komt er toch wel op neer. Dat betekent dat politiek* tijen alleen elementen uit het rapport zullen hanteren a in hun kraam te pas komt. c brieven 'fi lli lezers weer ACHTERGROND WOENSDAG 25 JANUARI 1984 PAG „De kerk verkeert in een crisis, omdat veel men sen niet meer weten, dat het de kerk van Christus is. We leven in een tijd waarin velen, vooral jon-- geren tegen het instituut kerk schoppen, daarbij betogende, dat ze het zelf wel met God zullen uit zoeken. Maar Jezus en kerk zijn niet van elkaar los te maken. We kun nen niet zeggen: Jezus ja, de kerk neen. Kritiek op de kerk betekent ook kritiek op Jezus en even eens kritiek op onszelf, want het Godsvolk is de kerk". Dit hield aartsbisschop dr. A. J. Simonis gisteravond de le den van de Kring West van de Christelijke Werkgevers organisatie NCW voor tijdens een spreekbeurt over „de kerk van Christus". Hij noemde de kerk de bevoor rechte plaats van het grote heilshandelen. Door de sacra menten is God ook nu in de kerk aanwezig, in de kerk die hijzelf gesticht heeft. „Zijn woord is niet gestorven, het leeft voort en wordt via de kerk vertolkt. We kunnen het dan ook niet stellen zon der die kerk", aldus mgr. Si monis. De aartsbisschop zei nadruk kelijk, dat de kerk geen de mocratie kan zijn, waar het volk het voor het zeggen heeft, want God heeft het voor het zeggen. Daarom heeft het volgens mgr. Simo nis geen zin te spreken over medeverantwoordelijkheid. We kunnen kennelijk niet meer denken in termen van aristocratie als we het over de kerk en haar priesters hebben, zei hij, maar we heb ben het slechts over demo cratie. „En daar moet God dan onderdoor". Mgr. Simonis verklaarde de crisis in ons land ernstig in te zien. Er zijn zoveel mensen het spoor bijster, dat hij een nieuwe katechese voor vol wassenen nodig acht. Hij noemde de oecumene een zaak van lange adem, want de kerken zijn te zeer uit el kaar gegroeid. Om tot een eenheid te komen is het niet genoeg om lief voor elkaar te zijn en de waarheid maar on der tafel te schuiven. Die waarheid is, aldus de aarts bisschop. dat Christus één kerk heeft gesticht en dat we ons tot Hem moeten wenden via die ene, heilige, apostoli sche kerk Het deel van de katholieke basisgroepen in Hongarije, dat een conflict heeft met de kerkelijke hiërarchie, wil een eigen delegatie naar Rome zenden om de paus voor te lichten over de eigenlijke achtergronden ervan. Daar voor dient een comité, dat zich ..Dignitatis Humanae" (comité van de menselijke waardigheid) noemt. Het be staat al drie jaar, maar de le den komen niet in de open baarheid om eventuele sanc ties van de overheid te ont gaan. Wel bestaan er verbin dingen met basisgemeenten. Het conflict werd publiek toen jonge leden van de ba sisgemeenten onder leiding van pater Gyoergy Bulany, als concreet uitvloeisel van hun christen-zijn de moge lijkheid onder ogen wilden zien, militaire dienst te wei geren. Het conflict met de kerkelijke autoriteiten, die gaarne goede betrekkingen tussen kerk en staat in Hon garije willen bevorderen, liep zo hoog op, dat de primaat van de r.-k. kerk van het land, kardinaal Lekai, pu bliekelijk de betrokken basis gemeenten veroordeelde. Hij kondigde aan, „wilde haren' liefderijk te zullen kortwie ken. De Heilige Stoel heeft tot dusver geen officieel oordeel gegeven over de theologische opstelling van pater Bulany, maar via een brief van kar dinaal-staatssecretaris Casa- roli aan kardinaal Lekai de wens geuit naar behoud van de eenheid in de kerk in Hongarije. Het comité stelt nu vast. dat na die brief van 12 mei vorig jaar geen enkele vooruitgang is geboekt, terwijl toch duide lijk moet zijn, dat de betrok ken basisgemeenten geen an der doel nastreven dan een heid met de plaatselijke kerk. „In weerwil van alle teleur stellingen bieden de basisge meenten opnieuw samenwer king aan op het gebied van catechese en pastorale ar beid", zegt het comité, dat hoopt op een eerlijke dialoog tussen bisschoppen, basisge meenten en pater Bulany. De Hongaarse bisschoppen conferentie heeft pater Bula ny (70), die behoort tot de in Nederland onbekende con gregatie van de Piaristen, al veroordeeld wegens „afwij kingen van de kerkelijke leer". De met hem verbon den basisgroepen verwijten de bisschoppen, daarmee bin nenkerkelijke tweedracht te hebben gezaaid. Honderduizenden Ame rikanen hebben de afge lopen dagen in het kader van de ,,dag van de hei ligheid van het leven", .die president Reagan had uitgeroepen, gedemon streerd tegen abortus. Het initiatief van presi dent Reagan viel dit jaar samen met de traditione le „mars voor het leven" en de elfde verjaardag van de liberalisering van de abortus in de Vere nigde Staten op 22 janua ri 1973. Behalve in Washington wa ren er grote demonstraties in staten als Californie, Arizona en Colorado, De kerken had den hun leden opgeroepen te demonstreren tegen de „zwij gende holocaust van mense lijke wezens in de moeder schoot". Kardinaal Bernar- din, de aartsbisschop van Chicago en voorzitter van de bisschoppelijke commissie voor de verdediging van het leven, noemde abortus in na volging van president Reagan een „tragedie van monsterachtige afmeting". Reagan heeft in een verkla ring het aantal abortussen op vijftien miljoen in elf jaar ge schat. In Portugal heeft het abor tusdebat, dat vandaag in het Portugese parlement is be gonnen een heftige contro verse uitgelokt. Het vormt een ernstige bedreiging voor de eenheid van de acht maanden oude coalitierege ring. De beweging voor verdedi ging van het recht op leven heeft bij het parlement een petitie ingediend met 545.000 handtekeningen van tegen standers van het abortus- voorstel. De kardinaal-patri arch van Lissabon, Antonio Ribeiro, heeft de katholieken opgeroepen bij volgende ver kiezingen niet te stemmen op politici en partijen die libera lisering van abortus goedkeu ren. In een recente pastorale brief waarschuwden de Por tugese bisschoppen dat abor tus met excommunicatie be straft zal worden. De Evangelisch-Lutherse Kerk laat het vraagstuk van de euthanasie onderzoeken door een studiegroepje onder leiding van de hoogleraar praktische theologie dr. C. H. Lindijer. De groep, artsen en theologen, zal trachten te ko men tot een publikatie. die niet bedoeld is als een offi cieel luthers standpunt, maar als een aanzet tot bezinning. Dit meldt „ELK", het offi cieel orgaan van de Lutherse Kerk. De studiecommissie is ingesteld naar aanleiding van vragen uit de lutherse ge meente Alkmaar. In de ker- keraad aldaar bleek enige ongerustheid te zijn ontstaan door de uitspraak van de Alkmaarse rechtbank, waar bij een arts, die euthanasie had toegepast, van rechtsver volging was ontslagen. In de afgelopen zestien maanden hebben meer dan vijfhonderd Jehova's Getui gen uit Ierland voor het lid maatschap bedankt. In totaal wonen er in Ierland 2.215 ac tieve leden. Een aantal voor malige leden uit Ierland heeft het plan komende zo mer mee te doen aan een hongerstaking van een week, voor het hoofdkwartier van de organisatie te New York, waaraan oud-leden uit Cana da, Zweden. Schotland, Groot-Brittannië en de Vere nigde Staten zullen deelne men. Volgens Ierse zegslie den is er een internationaal netwerk opgericht van ont goochelde Jehova's Getuigen in vijftien landen, waaronder Nederland. Morgen zal de NVO op het Binnenhof in Den Haag een boek aanbie den aan de sektencommissie van de Tweede Kamer. De titel luidt: „De terreur van het Wachttorengenootschap". Het betreft een verzameling brieven van ex-leden over hun ervaringen binnen het genootschap. De internationale route van de vredesbeweging Pax Christi wordt dit jaar van 20 juli tot maandag 30 juli in Nederland gehouden. Er worden tussen 200 en 250 vooral jongere deelnemers verwacht, uit verscheidene landen, waaronder ook de Verenigde Staten. Het thema van de route is „De langste adem". Pax Christi wil de deelnemers een goed inzicht geven in de Nederlandse si tuatie en in sommige aspec ten van de Nederlandse sa menleving, zoals de gevolgen van de economische recessie, het verzet tegen de kernbe wapening, en de vrouwenbe weging. De deelnemers ko men 20 juli bijeen in het huis van de Salesianen van Don Bosco in Leusden. Op 22 juli verspreidden de deelnemers zich over acht regio's. Breda, Helmond, Delft, Haarle m/Amsterdam, Twente, Nij megen, Noord-Friesland en Drente. De 83-jarige Duitse protes tantse theoloog Robert Dol- linger moet psychiatrisch worden onderzocht. Dat heeft de kantonrechter van Erlangen bepaald. De predi kant had in een artikel be weerd, dat er in Duitse con centratiekampen nooit joden zijn vergast, laat staan zes miljoen. Dat is vólgens de Duitse wetgeving „volksop hitsing". Een deskundige van het plaatselijke ziekenhuis zei. dat Dollinger nog niets heeft ingeboet aan intellectu ele vermogens. Dollinger zelf zei belangstelling te nebben willen wekken voor de doel einden, die het jodendom op lange termijn nastreeft, na melijk het treffen van toebe reidselen tot vernietiging van het Duitse volk. Volgens hem bereidt het zionisme deswege een derde wereldoorlog voor. Hete bliksem met spek en bloedworst Voor twee personen hebt u nodig: stukje zuurkoolof ontbijt spek van 250 g; */z tot 1 kg aardappelen, 350 g zoete appelen en 350 g zure appelen, zout, 2 plakken bakbloedworst van circa 70 gr, 20 g boter, Vz liter welk, 25 g maize- na, 30 g suiker, 2 theele pels oploskoffie 1 volle lepel suiker (1 lepel aman delschaafsel). Zet het stukje spek met drie centimeter water en laat het een half uur zacht koken. Leg er vervolgens de aardap pelen en de geschilde, in vie ren gesneden en van klok huis ontdane appelen bij. Zoete appelen zijn niet altijd verkrijgbaar, in plaats daar van kunnen ook stoofperen worden gebruikt (kook die van het begin met het spek mee) of neem alleen zure ap pelen met naar smaak sui ker. Reken voor de aardap pelen en appelen een kook tijd van ongeveer een half uur. Giet het kookvocht ver volgens in de schaal, leg het spek op een plank en stamp ae aardappelens en appelen fijn en door elkaar. Maak de stamppot op smaak met zout en eventueel suiker en doe er zoveel kookvocht bij als nodig is om er een prettig te eten stamppot van te maken. Snijd een deel van het spek in plakjes en leg die op de stamppot. Gebruik de rest van het spek (koud) als broodbeleg. Haal het vel van de worst en bak de plakken in hete boter bruin. Leg de worst ook op de stamppot (de variatie spek en worst vro lijkt de eenvoudige stamppot op) en schenk er het bakvet overheen. Kook een blanke vla en roer er de oploskoffie door. Laat de volle lepel suiker in een droge pan lichtbruin worden, schenk deze bruinige suiker in een ingevette bakvorm dun uit en laat hem koud en hard worden. Knijp of klop deze noga in een doekje in stukjes en meng die kort voor de maaltijd door de vla. Strooi er desgewenst aman delschaafsel over. JEANNE DEN HAAG Afstemmen op Nederland 3 heeft voorlo pig nog geen zin, al is wel een zenderfrequentie be schikbaar voor dat doel. Bij internationale afspraken is die voor ons land gereser veerd, zodat bij wijze van spreken morgen al een derde tv-zender in de ether kan worden geslingerd. Tech nisch gezien zijn er nauwe lijks belemmeringen voor bij voorbeeld een aparte cultuur zender, want ook het NOS- zenderpark is deels al bere kend op een eventuele zen deruitbreiding. De Federatie van Kunste naarsverenigingen timmert sinds enige tijd hevig aan de weg met haar plan voor een apart cultuurnet en gisteren presenteerden de cultuurij veraars een uitgewerkte nota met concrete voorstellen voor een derde net. Maar er zijn inmiddels meer kapers op de kust. De omroepen hebben ook al een claim ge legd op het derde tv-net. Die claim gaat zeker gelden, als het Tweede-Kamerdebat over de Medianota (volgende week) erop uitdraait dat om roepen niet mee mogen doen met abonnee-tv. In dat geval zullen de omroepen, mogelijk met steun van het CDA en wellicht ook PvdA, trachten een derde tv-net af te dwin gen, met het argument dat zij moeten kunnen concurreren met abonnee-tv. Maar dat terzijde. De initiatiefnemers van het cultureel televisienet willen starten met minimaal 14 uur zendtijd per week. Een deel van dat urental moet (met de bijbehorende programmaver goedingen) worden ingele verd door de gezamenlijke omroepen en de rest zou ver kregen kunnen worden door zendtijduitbreiding. Volgens de nota gaat dat de lieve som van 32 miljoen gulden kos ten, waarvan 10 tot 15 mil joen kan worden opgebracht door STER-reclame op Ne derland 3 toe te laten. Het resterende bedrag wordt bij een gesprokkeld door de kij- kersbijdrage met vijf gulden te verhogen. Warm hart Al met al klinken de voor stellen van de Kunstenfede ratie niet echt onredelijk, te meer daar er best argumen ten te vinden zijn om de cul tuur in de media een warmer hart toe te dragen. Feit is ge woon dat kunst- en cultuur programma's een zorgen kindje zijn binnen ons om roepbestel. Bij het dingen om de gunst van de kijkers spe len ze nauwelijks een rol, zo dat deze categorie program ma's veelal op minder gunsti ge tijdstippen wordt uitge zonden. Het advies dat de Weten schappelijke Raad voor het Regeringsbeleid in 1982 over de toekomst van de media uitbracht, constateerde ook al dat het niet zo best gesteld is met kunst en cultuur op de kijkbuis. De raad adviseerde weliswaar niet de instelling van een apart cultuurnet, maar wel de oprichting van een speciale zendgemach tigde (een soort cultuur-NOS) die binnen Ned 1 en -2 lou ter kunst- en cultuurpro gramma zou moeten brengen. De nota komt echter tot de wat bevreemdende conclusie dat er binnen de omroepen eigenlijk geen goede oplos sing te vinden is. De „sand wichformule" (een cultuur programma tussen twee veel bekeken amusementspro gramma's inproppen) heeft een averechts effect, omdat het de potentiële kijkers van culturele programma's er juist van zou weerhouden het scherm aan te zetten. Het „aantrekkelijk" maken van kunstprogramma's (shows, quizzen en combinaties met amusement) heeft ook al geen zin, omdat het „ineffec tief" zou werken. De ene groep stoort zich aan het (im populaire) onderwerp, dfe an dere groep aan de (te popu laire) vorm. Kunst en cultuur moeten dus „puur". Bezwaren Er kleven grote bezwaren aan het introduceren van een cultureel tv-net. Ten eerste is er het bezwaar van het isole ren van de cultuur, die nu een van de pijlers vormt in de verplichte programmering van de bestaande zenders. Het zou de omroepen ont slaan van de (nu nog wettelij ke) verplichting om een to taalprogramma te brengen, waarin cultuur, informatie, educatie, en amusement in voldoende mate aan bod moeten komen. Het zou wei eens een verdere uitholling kunnen betekenen van het toch al wankele omroepbe stel. De nota van de Kunstenfede ratie constateert terecht dat onderlinge concurrentie (en de bedreiging van abonnee- en satelliet-tv) de omroepen steeds meer tot een marktge richte werkwijze aansporen. De culturele programma's moeten het daarbij steeds meer ontgelden. Het is alleen de vraag of die ontwikkeling in de hand gewerkt moeten worden (door het afschaffen van de programmavoor schriften), of dat de omroe pen juist sterker op de vin gers getikt moeten worden als ze zich niet aan de pro grammatische afspraken houden. Minister Brinkman kiest in zijn Medianota voor het laat ste: tenminste 20 procent van het programma-aanbod moet worden besteed aan cultuur. De Federatie verwacht ech ter niet dat dat tot een verbe tering van huidige situatie zal leiden, omdat de minister in het midden zou laten wel ke sancties staan op het niet naleven van dit programma voorschrift. Dat is met geheel juist: de minister is wettelijk bevoegd tot (in het ergste ge val) intrekking van zendtijd. Of hij daar gebruik van wil maken is een kwestie van be leid. De projectgroep van de kun stenaarsverenigingen bood het plan voor het culturele derde televisienet gisteren aan aan de voorzitter van de kamercommissie voor cul tuur, mevr. D. Cornelissen. Rechts de voorzitter van de projectgroep Reinier Sinaas appel, links de schrijvers van het plan, R. Riensra en W. Woudenberg. Een practisch bezwaar geldt de financiering: het kabinet voelt niks voor een verho ging van de omroepbijdragen en evenmin voor een verdere uitbreiding van de STER-re- clame. Bovendien zullen de omroepen nauwelijks te be wegen zijn een deel van hun zendtijd af te staan ten be hoeve van een culturele zen der. Politiek De grote politieke partijen CDA, VVD en PvdA mogen het dan in menig opzicht on eens zijn over het te voeren mediabeleid, alle drie zien ze weinig heil in een cultureel tv-net. Hun bezwaren rich ten zich vooral op het isole ren van de cultuurprogram ma's en daarmee het loslaten van de programmataken die de omroepen nu verplicht zijn uit te voeren. Ook zien zij het gevaar dat een aparte cultuurzender licht kan ver worden tot een domein voor een kijkerselite. Kunst en cultuur moeten niet in qua rantaine gezet worden, niet afgezonderd worden van de rest van het omroepbestel. Het behoort in voldoende mate door de bestaande om roepen te worden aangebo den, zeggen CDA en PvdA. En dat vindt ook minister Brinkman. In dit verband mogen ook de ervaringen met Hilversum 4, de klassieke radiozender met bedroevend lage luistercij fers, in herinnering worden geroepen. Wie herinnert zich niet de enthousiaste acties die destijds werden gehouden ten gunste van een klassieke mu ziekzender, die in een drin gende behoefte zou voorzien? Het gevolg is nu dat de mo dale luisteraar, juist door het isolement op Hilversum 4, nauwelijks meer klassieke muziek te horen krijgt. Het is niet ondenkbaar dat eenzelf de effect gaat optreden bij een apart cultuurnet. De kijkdichtheid van kunst programma's schommelt nu tussen de 1 en 5 procent (130.000 tot 650.000 kijkers), waarschijnlijk met een wisse lend kijkersoestand. Een cu1- tuurnet zal hoe dan ook se lectiever gaan werken. Ruim de helft van het Nederlandse kijkerspubliek (vooral lager geschoolden en ouderen) zal zelden of nooit op Neder land 3 afstemmen. Zij blijven bij Nederland 1 en -2, waar het wegvallen van de pro grammavoorschriften een verdere verschraling van het programma-aanbod in de hand zal werken. De Federatie van Kunste naarsverenigingen consta teert in haar nota dat zo'n 63 procent van de Nederlandse kijkers best bereid is te kij ken naar culturele program ma's, terwijl de overige 37 procent wordt beschouwd als „onbereikbaar voor kunst en cultuur op tv". Dat laatste is een gevaarlijk cijfer, als daaraan de conclusie wordt verbonden dat deze groep dus maar buiten beschou wing moet blijven als het gaat om het aanbod van cul turele programma's. Blijkbaar zijn de meeste om roepen onvoldoende door drongen van het belang dat aan culturele programma's moet worden gehecht. Reden temeer, zou je zeggen, om die omroepen flink aan te sporen meer zendtijd voor kunst en cultuur in te ruimen. En dat is precies wat minister Brinkman wil bereiken met zijn minimumeis van 20 pro cent cultuur per omroep. Wel moet duidelijk worden welke programma's het predikaat „cultureel" mogen dragen en welke niet. Anders blijft het percentage cultuur per om roep nauwelijks meetbaar en dus nauwelijks controleer baar. FRANS WEERTS ek] Er is voldoende reden een tweede kanttekening te plpar bij het rapport, waartoe de Brede Maatschappelijke Diindi tenslotte heeft geleid. Na de langdurigste en kostbaarsr quête uit onze geschiedenis is het woord nu aan de pcc^ zo schreven we gisteren. Die politiek heeft daar echtE paald niet op zitten wachten. kin bu AFGEZIEN van de succesvolle poging beslissingen ovf* toepassing van kernenergie verder uit te stellen is, zo b|L die hele Brede Maatschappelijke Discussie voor nietl- s weest. We hebben nog eens bevestigd gekregen, dat krappe meerderheid van de bevolking tegen uitbreiding kernenergie is, terwijl tegelijkertijd een vrij ruime me^r heid er ook tegen is dat we alle met kernenergie veiL houdende technologie verloren laten gaan. Dat mondt dLg in één conclusie: terughoudend zijn met een verdere uit ding van de toepassing van kernenergie, maar er welL% zorgen dat wij als land niet achter raken bij het verii van kennis over toepassingen van die kernenergie. Ai^J gezegd: we moeten de bestaande kerncentrales open ho^ om te kunnen blijven experimenteren, maar voorlopig^ ten we geen nieuwe kerncentrales bouwen. Over die cot„ sie hadden de politici echter allang overeenstemming da Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Schoolbussen Zo langzamerhand wordt het tijd dat er paal en perk wordt gesteld aan de schoolbussen die tussen 13.00 en 14.00 uur dagelijks in de Gentsestraat in Scheveningen gestationeerd staan voor het ophalen van leerlingen van de Amerikaan se School aan de Haagsestraat. Al geruime tijd geeft dat moei lijkheden en opstoppingen in het verkeer, mede door de kruising met de Stevinstraat. Onlangs maakten vier bussen hun opwachting. Het verkeer zat onmiddelijk vast en er was geen mogelijkheid elkaar te passeren. Een kleine bestelwa gen nam daarom maar het trottoir om de barrière te doorbreken. Het wordt hoog tijd dat naar een rustiger op stapplaats wordt uitgezien. De jongelui zullen er heusM> van krijgen als ze dan dw nenwagen eens moeten H bruiken. In de nabijheifo twee drukke winkelst— kan uit het oogpunt var[ keersveiligheid geen scel bushalte worden getolereU* H. Bruining, DEN HAACS Splinter en balk |r De groep Mariënburg cdos deert de polarisatie. Inifl voor hen geldt voortdiL. „zoek de splinter bij de aiL Logisch dat de ander daif^ de splinter bij hen zoekt. blijven de balken zitteitn dat in het jaar dat de pau^ riep als het jaar van de veL ning. Hoe ver staan de 1. lectuelen nog van de wair loofsbeleving af. Ze zof het in de wetenschap en men niet verder dan eeiy< tisch standpunt. Alleen^ ware interpretatie ondeiu daartoe aangesteld en bevT gezag kan de ware verzof[ brengen. Anders komt er ff' een einde aan. Het doet nfc splinter bij de ander zoj maar de balk bij zichzelfti dekken. Zo deden het tenll ste, om er maar twee tel men, Franciscus en Dofv cus. Die waren progressip conservatief tegelijk. j. H. Rutges, DEN HAAG. Mogelijk sneeuw DE BILT (KNMI) Het is mogelijk, dat er morgen op nieuw sneeuw valt. De kansen daarop zijn in het zuiden van het land het grootst. Vannacht- trekt een rug van hoge lucht druk over ons land naar het oosten. Er is dan weinig be- Macintosh tevreden over 1983 STEIN Macintosh (confec tie) ziet terug op een gunstig jaar en is 1984 vol vertrouwen ingegaan. De nettowinst (over 1982 16,2 miljoen), toonde een bevredigende stijging en kwam daarmee hoger uit dan eerder werd verwacht. Dat ge beurde ondanks aanloopkosten van enkele miljoenen voor de Superconfex-winkelketen in Nederland en ondanks nieuwe voorzieningen voor lopende reorganisaties. De winst per aandeel zal ten minste even groot zijn als in 1982 (J 36,54 per aandeel van 20 nomi naal). Het reorganisatieproces van de laatste jaren is in 1983 afge rond. Dit voorjaar zal de on derneming de eerste Neder landse winkels openen waar door Macintosh in de naaste toekomst enkele honderden arbeidsplaatsen binnen haar organisatie zal scheppen. De investeringen zullen dit jaar omstreeks dertig miljoen gul den bedragen wolking en er staat bijna i wind. De temperatuur tot ongeveer min 6 gra Donderdag wordt een nil depressie ten zuiden vaj Britse Eilanden verwacht' bewolking neemt vanuitl zuidwesten weer toe, later gelijk- gevolgd door neen De wind draait naar het oi en is matig. De middagtel ratuur ligt morgen rond vriespunt. Weerrapporten var Amsterdam onbew. Eindhoven i. R'dam hagelb. Brussel Frankfort Genéve Klagenturt Kopenhagen Lissabon Londen Luxemburg regenb. 18 10 Casablanca Istanbul Las Palmas onbew. 18 11

Leidse Courant | 1984 | | pagina 2