Banden tussen West-Duitsland en Israël zijn nog zeer breekbaar Voedselrellen eisen 400 doden- Crisisregering moet in Suriname orde op zaken stellen A Zwitser meldt zich als getuige tegen Kiessling fx ZAKELIJK BEZOEK VAN BONDSKANSELIER KOHL Gesprek Kohl-Sjamir „zeer geslaagd" Haute couture dicteert een heupL oze zomer MAROKKAANSE DISSIDENTEN: BUITENLAND CcidócSommvt WOENSDAG 25 JANUARI 1984 PAGI] Lijst met Duitse wapenaankopen in greppel langs weg BONN Het inkoopbureau van het Duitse leger heeft gisteren bevestigd, dat computerlijsten met vrijwel alle ge plande wapenaankopen van de Bun- deswehr eind vorig jaar in een greppel langs een weg in het Eifelgebergte zijn gevonden. Volgens het ministerie van defensie in Bonn waren de lijsten op weg naar een fabriek, waar zij zouden worden vernietigd. Hoe ze in de grep pel terecht zijn gekomen, wordt onder zocht. Overigens bevatten de documen ten, aldus het ministerie, geen geheime gegevens. De vondst van de lijsten werd gepubliceerd door het weekblad Stern. Schade door importverbod vlees al twintig miljoen BRUSSEL Franse en Italiaanse deskundigen in het permanent veterinair comité van de EG zullen vandaag bepalen of de maatre gelen die Nederland heeft getroffen om uitbreiding van de mond en klauwzeer te voorkomen, afdoende zijn. Als het comité de Ne derlandse maatregelen in orde bevindt, zullen Frankrijk en Italië hun grenzen weer moeten openstellen voor Nederlands vlees. Het afgelopen weekeinde besloten beide landen de import van Neder lands vlees te verbieden, nadat op een boerderij in Noord-Holland mond- en klauwzeer was geconstateerd. Het is Nederland er zeer veel aan gelegen, dat het comité vandaag een uitspraak doet. Elke dag dat de vleesexport langer wordt belemmerd, betekent een schadepost van zo n vijf miljoen gulden. De totale schade voor de vleesexporteurs ligt momenteel al boven de twintig miljoen gulden. Intussen blijven de Franse boeren zich roeren. Gisteren werd in Zuid-Frankrijk een Nederlandse vrachtwagen vol hammen ge kaapt. De boeren waren al druk bezig het vlees uit de wagen te halen, toen bleek dat de hammen uit Frankrijk kwamen. Bosbranden houden huis in Z.-Afrika KAAPSTAD Op drie plaatsen in het zuidwesten van Zuid-Afrika woeden sinds het weekeinde enorme bosbran den. Ondanks de inspanningen van honderden brandweerlieden en vrijwil- ligen is men er nog niet in geslaagd het vuur onder controle te brengen. Al ne gen mensen zijn in de vlammen omge komen. Gisteren ontstond direct gevaar voor de historische plaats Franschhoek, 80 km ten oosten van Kaapstad, dat door het vuur werd bedreigd dat zich door een sterke zuidoostenwind snel uitbreidt. De bosbranden onstonden vrijdag op een boerderij toen arbeiders afval verbrandden en de vlammen in enkele seconden oversloegen op droge struiken. Iran kan Golf niet afsluiten LONDEN De Iraanse marine beschikt niet over de middelen om de Straat van Hormuz te blokkeren. Dit schrijft het Britse militaire vakblad „Jane's Defense Weekly" in haar jongste nummer. Vol gens het gezaghebbende blad, dat welin gelichte bronnen aanhaalt, is de Iraanse marine niet in staat mijnen te leggen in de Straat van Hormuz, ondanks de levering van drie soorten zeemijnen door Libië. Irak behoudt zijn superioriteit op zee, al is het in de oorlog op het land in de verdedi ging gedrongen. Iran heeft herhaaldelijk gedreigd de Straat van Hormuz, de door gang voor de olieschepen uit de Golf-sta- ten, te zullen blokkeren als Irak de Iraan se olie-installaties aanvalt. (Van onze correspondent Ad Bloemendaal) TEL AVIV Van de Westdüitse bondskanselier Helmut Kohl is bekend dat hij graag staatsbezoe ken aflegt. Maar waar schijnlijk is hij gisteren wat nerveuzer dan ge woonlijk in het vliegtuig gestapt dat hem naar Is raël bracht. De betrekkin gen tussen West-Duitsland en Israël zijn nog steeds zo delicaat, dat iedere ver keerd geplaatste opmer king onmiddellijk onaan gename gevolgen heeft. Kohls voorganger, Hel mut Schmidt, heeft dat op pijnlijke wijze ondervon den in zijn verhouding met premier Begin, na zijn ongelukkige uitlatingen over een morele verplich ting van Duitsland ten aanzien van de Arabieren. De huidige Israëlische pre mier, Sjamir, mag dan wat minder emotioneel zijn dan zijn voorganger, hij is afkom stig uit dezelfde Heroet-partij als Begin, een partij die altijd anti-Duits is geweest. En veel van de huidige leiders van Is raël hebben ooit behoord tot de rechts-zionistische Betar- jeugdbeweging, die nu protes teert tegen het bezoek van Kohl. De aanhangers van Be- tar krijgen daarbij gezelschap, zij het op enige afstand, van jongeren uit de Mapam, de lin kervleugel van de Arbeiders partij. Maar de verwachting in Jeruzalem is dat het aantal de monstranten niet groot zal zijn omdat het bezoek van Kohl vooral een zakelijk karakter zal dragen. De nationalistische Heroet- partij heeft nooit relaties ge had met enigerlei politieke groepering in West-Duitsland. De Israëlische sociaal-demo craten en de vakbeweging His- tadroet hebben die contacten wel. Het was de sociaal-demo cratische Ben Goerion die in het begin van de jaren '50 een opening maakte naar Bonn. Na moeizame onderhandelin gen in onder meer Wassenaar sloten Israël en West-Duits land in 1952 in Luxemburg een verdrag over herstelbeta lingen. Ben Goerion zelf ge loofde niet dat de toenmalige bondskanselier, Audenauer, zijn niet geringe financiële verplichtingen zou nakomen. Maar in de veertien jaar waar over het verdrag zich uitstrek te, betaalde West-Duitsland stipt de in totaal drie miljard mark. Daarnaast ontvingen honderdduizenden joodse overlevenden van de nazi-tijd een individuele uitkering. Officiële banden Tot officiële diplomatieke be trekkingen tussen West-Duits land en Israël kwam het pas in 1965. Bonn wilde aanvankelijk niet, in verband met de Hall- stein-doctrine. Die bepaalde dat West-Duitsland de landen die diplomatieke relaties aan knoopten met Oost-Duitsland, als vijandig zou beschouwen. De Westdüitse regering vrees de dat het aangaan van officië le betrekkingen met Israël on middellijk zou leiden tot er kenning van de DDR door de Arabische wereld. In 1965 verscheen er een pu blicatie in de Westdüitse pers over geheime wapenleveran ties van Bonn aan Israël. De in verlegenheid gebrachte rege ring besloot onmiddellijk de verkoop van wapens aan niet- NAVO-landen stop te zetten, maar begreep tegelijkertijd dat zij Israël op enigerlei wijze zou moeten compenseren. Jeruza lem eiste diplomatieke betrek kingen en Bonn stemde daarin toe, toen bekend werd dat de Oostduitse partijleider Ull- bricht een bezoek zou brengen aan Egypte. In 1973 was Brandt de eerste Westdüitse bondskanselier die op staatsbezoek kwam in Is raël. Dat was vlak voor de Jom Kippoer-oorlog en op het hoogtepunt van een aantal ja ren van bijna hartelijke be trekkingen tussen Bonn en Je ruzalem. Merkwaardig genoeg was Brandt's gastvrouw, Golda Meir, een tegenstandster van de verzoeningsgezinde politiek van Ben Goerion. De komst van Willy Brandt was vooral mogelijk geworden door diens De Westdüitse bondskanselier, Helmut Kohl, die gisteren een bezoek bracht aan het oorlogsmuseum Yad Vashem in Jeruzalem, kijkt naar een grote foto waarop joodse gevangenen in een concentratiekamp zijn te zien. JERUZALEM Het gesprek tussen de Westdüitse bonds kanselier Kohl en de Israëlische premier Sjamir is „zeer geslaagd en zeer vriendelijk" verlopen, zo verklaarde gis teravond woordvoerder van de Israëlische premier. Tij dens het gesprek, dat 90 minuten heeft geduurd, is met name gesproken over de voorgenomen wapenleverantie van West-Duitsland aan Saoedi-Arabië. Tijdens de ontmoeting zei Sjamir dat „Saoedi-Arabië niet de gematigde staat is waarin mensen in Europa geloven". Tijdens het banket zei Kohl dat dat „het zelfbeschikkings recht van het Palestijnse volk niet ten koste hoeft te gaan van het bestaansrecht van Israël en andersom". Hij herin nerde hierbij aan de EG-verklaring van Venetië. Direct na aankomst in Tel Aviv zei Kohl te hopen dat zijn bezoek ertoe bijdraagt om „de verschrikkelijke kloof van het ver leden" te overbruggen. Kohl heeft gistermiddag bij Yad Vashem, het momument ter nagedachtenis van de joodse slachtoffers van de nazi's, een krans gelegd. Evenals bij Kohl's aankomst in Israël werd ook bij Yad Vashem gede monstreerd tegen het bezoek van de bondskanselier. Bekoeling In de periode na 1973 bekoel den de Israëlisch-Duitse ver houdingen aanzienlijk. De Westduitsers richtten de blik steeds meer naar de Arabische wereld en stemden hun poli tiek af op die van de Europese Gemeenschap. Premier Sjamir en de zijnen koesteren weinig illusies dat ze deze week in de Westdüitse vi sie óp de situatie in het Mid den-Oosten verandering kun nen aanbrengen. Wel zal wor den gesproken over de voorge nomen wapenverkopen van Bonn aan Saoedi-Arabië. het belangrijkste politieke geschil punt van dit moment. Kohl heeft laten weten dat hijzelf niet van plan is dit gevoelige onderwerp aan de orde te stel len, maar het lijdt geen twijfel, De Israëlische regering be schouwt Saoedi-Arabië niet als een gematigd Arabisch land, maar als een van zijn meest uitgesproken vijanden, die meer dan eens heeft opgeroe pen tot de Heilige Oorlog te gen Israël. Van een onder scheid tussen defensieve en of fensieve wapens wil Jeruza lem in dit verband niets we- Aanvankelijk was het de be doeling dat Kohl al in augus tus van het vorig jaar naar Is raël zou komen, om daarna be zoeken te brengen aan Egypte, Jordanië en Saoedi-Arabië. Maar het plotselinge aftreden van Begin stuurde dit pro gramma in de war. Kohl is nu al in Riad geweest en heeft de Saoedische regering verre gaande beloften gedaan. Wel iswaar zal Saoedi-Arabië niet de beschikking krijgen over de moderne Leopard II-tanks, maar wel wordt de levering verwacht van tanks voor de bestrijding van vliegtuigen en van Roland- en Milan-raket- ten. Bovendien zal West- Duitsland met Saoedi-Arabië een overeenkomst sluiten over militaire samenwerking, waar bij Saoedisch militair perso neel in West-Duitsland wordt opgeleid. Morele plicht De Israëlische publieke opinie heeft deze Westdüitse stap eensgezind veroordeeld. In alle perscommentaren wordt gewezen op de speciale verant woordelijkheid van de rege ring in Bonn. Natuurlijk weet men in Jeruzalem dat ook de Verenigde Staten, Frankrijk, Engeland en Italië aan de Saoedies leveren, maar daar voor bestaat tot op zekere hoogte begrip. Op West-Duits land echter rust de plicht, zo is de overtuiging, het bestaan van de joodse staat te verzeke ren. Aan die morele verplich ting dienen argumenten als werkgelegenheid of goede re laties met de Arabieren, on dergeschikt te worden ge maakt. PARAMARIBO/DEN HAAG Suriname krijgt vrijdag een „crisisrege ring". Dat heeft legerlei der Desi Bouterse gisteren bekendgemaakt. Deze re gering zal binnen een pe riode van ongeveer zes maanden economisch en politiek orde op zaken moeten stellen. Daarna komt er, aldus Bouterse, een definitieve regering. Maar even belangrijk, zo niet belangrijker, dan de nieuwe regering, is volgens waarne mers de onlangs gevormde ad viesgroep of „denktank", die oplossingen voor de economi sche problemen én nieuwe de mocratische structuren moet voorbereiden. In de advies groep hebben bedrijfsleven, vakbonden en militaire leiders zitting. Vakbonden en be drijfsleven zouden op deze ma nier het herstel van de demo cratie willen bevorderen. Daarbij wordt gedacht aan de spoedige invoering van een grondwet en de samenstelling van een gekozen assemblee als wetgevend orgaan. In Paramaribo bestaat de in druk dat Bouterse nu bereid is tot concessies waar het een herstel van democratische vrijheden betreft. Voor bedrijfsleven en vakbon den speelt verder de hervat ting van de Nederlandse ont wikkelingshulp een rol. Zon der Nederlandse hulpgelden kan van economisch herstel in Suriname nauwelijks sprake zijn, zeker niet na de stakin gen in de bauxietsector die Su riname tientallen miljoenen guldens hebben gekost. Kinderen van ontwikkelde ouders in Singapore krijgen betere opleiding SINGAPORE Kinderen van ouders met een hogere op leiding zullen op de beste scholen in Singapore speciale aandacht krijgen. Hiermee wil de regering streven naar uit breiding van het aantal geta lenteerde burgers van Singa pore. Het ministerie van onderwijs deed gisteren een beroep op vrouwen met een universitaire studie of beroepsopleiding om meer kinderen te krijgen. Deze kinderen zullen later verzekerd zijn van een plaats in de beste onderwijsinstellin gen. aldus het ministerie. De voortplanting in Singapore dreigt daarmee een elitaire aangelegenheid te worden, want vrouwen met weinig of geen opleiding dienen zich te beperken tot twee kinderen. (Van onze correspondent Gerard Kessels) BONN De uitgever van een Zwitsers homoblad heeft zich bij de Duitse minister van defensie, Manfred Wörner, gemeld met de mededeling dat de ontslagen viersterren-generaal Günter Kiessling contact zou hebben gehad met een jonge homosexueel uit Düsseldorf. Uitgever Ziegler, een bekend figuur in Zwitser land, heeft Wörner een bandopname laten horen met een „ge tuigenis" van de jonge Düsseldorfer. Wörner, die wanhopig op zoek is naar getuigen die kunnen bevestigen dat de ontslagen generaal homosexuele contacten had, heeft meer dan vier uur met de Zwitser gesproken. De gepensioneerde viersterren generaal Gerd Schmückle, die evenals Kiessling plaatsvervangend opperbevelhebber van de NAVO was, heeft het aftreden van Wörner geëist. Hij zei gister avond dat de minister een hoge militair lichamelijk en geestelijk kapot heeft gemaakt om zijn politieke hachje te redden. Het woord van Schmückle, die geldt als een sympathisant van de regerende christen-democraten, heeft groot gezag bij militairen en politici in de Bondsrepubliek. Een groep van 35 generaals van de Bundeswehr heeft gisteren het besluit van de minister gesteund, maar tevens verklaard dat Kiessling volledig gereha biliteerd moet worden als de aantijgingen aan zijn adres niet hardgemaakt kunnen worden. Een rood satijnen combinatie met een smalle overgoo^ vol flonkerende pareltjes weerd geshowd bij Dior. PARIJS De vrouw van 1984 mag vooral geen heu pen bezitten. Bij de gisteren besproken ontwerpers heb ben we dat al gezien, bij Ungaro en Dior wordt het bevestigd. Want van taille tot knie is het een golvend geweld van fronsen en plooien, rimpels en drape ringen, waaronder slechts plaats is voor een strikt mi nimum aan been en ge wricht. Soms is die drape ring bovendien vuurrood op een overigens simpele zwar te jurk. Hoewel, het woord simpel is niet bepaald het juiste woord om een Unga- ro-creatie te beschrijven. Bij Dior werd reeds een kwartier voor de show een waar vuurwerk van flitsen ontketend door Caroline van Monaco 's eerste offi cieel optreden na haar hu welijk. samen met haar kersverse echtgenoot. Zo wel mannequins als model len waren helemaal in Ca- rolinestijl gekozen: heel mooie sweaterlook jurken, mantelpakken in preppystjl, avondjurken met een soort smalle overgooiers vol flon kerende pareltjes. Ook hier zijn de rokken allemaal halt been, de kleuren zacht en teer: veel beige, ivoorwit, roze blauw. Bij Dior komt men er rond voor uit dat de omzet van de haute couture plus die van de bontmode slechts anderhalf percent van de totale omzet (3,4 mil jard franc). De sector kant en klaar, lingerie, schoenen, parfums enzovoorts, is veel belangrijker: een couture- collectie kost al gauw twee tot zes miljoen en brengt niets op, behalve een massa gratis publiciteit voor par fums, lingerie en zo meer. Het principe geldt in meer dere of mindere mate voor alle couturehuizen. Tam Bij Ungaro zitten we pa) naast het orkest in een mooie maar bijzonder luid ruchtige eilandje van groen, opgezette vogels en echte si naasappelbomen. De shf bewgint op een voor Ung]\ ro zeldzaam tamme ma/ij1 met effen, maar ze mantel, rokjes in een klei turquoise, roze, pa rel grj Vlinderblousjes met v kant geven de indruk het jasje of de manteljul op een onderjurk gedragj wordt. Heel smalle tail# wuivende schootjes en 1 loodsmalle rokken, die t ter op heuphoogte ged&s peerd zijn en vaak ni- zwarte knopen geslot#4' Rokken met hoge ra/7js® daarboven een smal ceijji tuurtje op de juiste lende hoogte Jeansachtige rol1 ken met stiksels en zakk^ei maar een rij knopen op inL rug (bijzonder onpraktislyl£ bij het zitten). Schril rapr( lamé, hardgroen, solfergeLi roze, turqouise. Gecomkzu neerd met zwarte kant vo| 1 lange avondjurken, schril en opzichtig, soms het randje af, soms een he* eind over dat randje heèJ Over een kwartier shofT een nieuweling met heel moeilijke naam: Lecdri net Heman. Niemand hef er ooit van gehoord, mi8 schien wacht ons een pren, ge verrassing. j AG NES ADRIAENSBt Een mannequin van Un-^ garo showt een Jacquard-geweven jurk. RUITENHEER CASABLANCA Twee groe- week is gestegen tot 400. De wordt het dodental veel lager pen van dissidente Marokka- Marokkaanse regering heeft geschat. Volgens diplomaten nen in Parijs hebben gisteren over de hongeropstand vrijwel zijn er ongeveer 50 mensen ge- meegedeeld dat uit informatie geen berichten verstrekt. dood. De groepen van dissi- die zij hebben ingewonnen, is denten in Parijs zeiden dat ze gebleken dat tijdens de onlus- Volgens de Spaanse pers zijn niet wisten hoeveel arrestaties ten van vorige week blijkt dat vorige week tijdens hongerop- er waren verricht in Marokko, het aantal doden als gevolg stand 150 doden gevallen. In van de onlusten van vorige Spaanse regeringskringen Wel zijn vijf bestuursleden van de oppositionele Socialisti sche Unie van de Volksmacht gearresteerd, aldus de dissi denten. In de Noordmarokaanse Na- dor, waar zich vorige week bloedige botsingen hebben voorgedaan tussen leger en de monstranten, is maandag 'r algemene staking gehoi Dit hebben Spaanse versli vers gemeld. Vrijwel alle kels, scholen en kantoren ren gesloten uit protest t het harde politie optreden vorige week

Leidse Courant | 1984 | | pagina 10