Afzet hyacinten gaat stagneren AVONDJE UIT? KIJK INDE KRANT. IN EN OM DE KAS joetermeer mag uitbreiden §1 noordelijke richting landbouw rai 84 Gevangenen spannen kort geding tegen staat aan arm™ AND EN TUINBOUW Ccidóc Qowuvnt MAANDAG 23 JANUARI 1934 PAGINA 7 4A— T H \l weer week in teken [andbouwmechanisatie egispe minister van Landbouw en Visserij, ir. G.J.M. Braks, e cjieeft vandaag in Amsterdam de internationale tentoon- van|telling voor landbouwmechanisatie, de Landbouw RAI 84 ;eopend. Tot zaterdag 28 januari is zij open voor het pu- iliek. Voor de Landbouw RAI 84 hebben 310 exposanten [ngeschreven. Op een bruto-oppervlakte van 65.000 m2 «ellen zij voor miljoenen guldens aan landbouwmachines In werktuigen op. Dp dinsdag 24 en woensdag 25 januari wordt in de RAI lfiren 'nternati°naal congres over landbouwmechanisatie in lUj>ntwikkelingslanden gehouden. Het wordt geopend door je minister van Ontwikkelingssamenwerking, mevrouw jlrs. E. Schoo. Voor dit congres worden enkele honderden landbouwdeskundigen uit diverse ontwikkelingslanden Eerwacht. Medewerking verlenen de Wereldvoedselorga nisatie FAO en de Organisatie voor Industriële Ontwikke- r|<^nS van 6e Verenigde Naties UNIDO. ttoor eerst 'n jarenlange geschiedenis van het RAI Mlebouw BV, dat dit internationale gebeuren, onder auspi ciën van de Federatie Het Landbouwwerktuig, organi seert. is er in het enorme complex een speciaal exportpa- ,dei»'lj°en ingericht. In dit paviljoen presenteert de Neder- andse landbouwindustrie zich met het oog op het verster- ten van de exportpositie. Hieraan verlenen de ministeries -0otfan Landbouw en Visserij en Economische Zaken hun ^jnriedewerking. be tweejaarlijkse manifestatie trok de laatste keer 127.689 ^|5ezoekers uit binnen- en buitenland. Men rekent er op, bejat dit aantal ook nu weer wordt gehaald, zo niet wordt ensjvertroffen, ondanks de sombere wolken, die zich boven ïdaje Europese zuivelwereld hebben verzameld. dOe produktie- en prijsmisère op Europees niveau zal niet onijén van de 61.000 Nederlandse boeren ervan weerhouden preim voort te gaan met ploegen, zaaien en oogsten. Niet al- deafen' omdat het zijn opracht is, in het kader van ons natio nal en internationaal bestel voor de voedselvoorziening .»an miljoenen mensen te blijven zorgen, maar ook en a ^ooral omdat zijn prestatie van veel betekenis was en zal ndqiijven voor ons nationaal inkomen, voor de werkgelegen- toeieid, alsmede voor onze handelsbalans, lonpaarbij zal hij de hulp van ongeveer 2.500 loonwerkers, opelie wij in ons land hebben, niet kunnen missen. Zij zijn oerPet hun soms zeer gespecialiseerde dienstverlening niet veejieer weg te denken uit de agrarische sector. Daarom is de •den^Hdbouw RAI 84 ook voor hen bijzonder belangrijk, j iet tegen betaling aannemen van werkzaamheden op ae Joerderij is overigens zo oud als de landbouw zelf. Van )veIbonbedrijven is echter pas sprake, als daarbij gebruik »meir0rdt gemaakt van mechanische hulpmiddelen. De ge- ttaithiedenis van het loonbedrijf is nauw verweven met die volan de mechanisering in de landbouw en met de komst doe'an nieuwe machines en werktuigen, plus de invoering |ne;an nieuwe technieken. )e loonwerkers liepen als regel voorop met de introdutie 'an nieuwe, betere of grotere machines. Veel daarvan ikt (verc^en na verloop van tijd door de boer en tuinder zelf ekji*angeschaft. Dat dwong de loonwerker op zijn beurt weer zogjit te zien naar nieuwe mogelijkheden voor zijn dienstver- doening. «il tra? In de afzet van hyacin ten zit geen groei meer. Een wonderlijke zaak ei genlijk, want als de va derlandse bloembollen kwekers van één mono polieartikel kunnen spreken, dan is het de hyacint. Concurrentie uit het buitenland is er niet. Alleen in Noordwest- Frankrijk, in de buurt van Calais, wordt op be scheiden schaal een hya cintenteelt gedaan, maar door een kweker van.... Hollandse kom-af. Bij de Franse producenten van siergewassen ontbreekt te enen male de vakken nis, de know-how, om een hyacintenkwekerij te runnen. Bovendien vraagt de staat van een dergelijke cultuur een omvangrijke investering. Ondanks de monopoliepositie draait de verkoop van dit bolgewas de laatste jaren rond 150 miljoen stuks. Een stabiele markt met goede prijzen en dus 'houen zo'? Die stabiliteit is slechts schijn, zo zegt Arend Veld- huyzen van Zanten, de voor zitter van de ver. De Hya cinth. Je moet de zaken niet mooier voorstellen dan ze zijn. In feite stagneert de af zet zeker als je de inflatie incalculeert. En van groei is helemaal geen sprake. Hielden de kwekers aanvan kelijk het areaal rond 850 ha, daar zit verandering in te ko men. Cijfers wijzen uit dat de producenten de laatste tijd meer bollen gaan 'stukma ken'. Dat is vakjargon voor een speciale manier van ver menigvuldigen. Het stuk ma ken wil zeggen dat men van geselecteerde werkbollen de bodem afhaalt en op die op zettelijk gemaakte wond komt dan, na een speciale be handeling. een hele reeks jonge bolletjes groeien. Die grote bol met jongen gaat zo de grond in en als die in het tweede jaar boven de grond komen spreekt men van 'pluis'. Eerst in het derde jaar kan men van dat jonge grut leverbare bollen verwachten. Een heel verschil dus met de meeste andere bol- en knol gewassen, waarvan het grove plantgoed het eerste jaar al leverbare bollen produceert. Het zogenaamde hollen van hyacintenbollen. Het areaal van de geholde hyacinten neemt de laatste jaren toe en wel met 10 pro cent. Van enkele witte soor ten is dat zelfs met 40 pro cent gegroeid. Dat is een ge vaarlijke ontwikkeling, zo meent de heer Van Zanten. Er zijn van die door-dik-en- dun-optimisten die daar niet zo zwaar aan tillen. Zij zeg gen: als er in een bepaald jaar te veel bollen kornen, bieden we ze aan tegen lage re prijzen en komt alles wel op zijn pootjes terecht. Zo werkt dat helaas niet. Bij overproduktie komen de prij zen onder sterke druk te staan. Dat is één, maar bo vendien zijn er de nodige bij werkingen. Er komen na-of- fertes tegen lagere prijzen en daar heeft men een jaar later nog last van. In het bollenvak ziet men niet zelden dat men eerst doet en dan pas gaat denken. Een riskante bezigheid die men niet meer kan corrige ren. Meer gaan telen? Ak koord, maar dan alleen als er nieuwe afzetmogelijkheden zijn geschapen. En niet an dersom, zo meent Van Zan ten terecht. En laat men niet denken dat het openbreken van nieuwe markten een zaak van korte termijn is. Grote sprongen voorwaarts op het gebied van de hyacin- tenafzet zijn niet te verwach ten. Dat is een zaak die al leen geleidelijk kan groeien en te forceren valt er niets. De verkoop van de hyacint als instant-artikel, als kant en klaar geprogrammeerde pothyacint in vakkringen spreekt men over een spruit- hyacint lijkt wel mogelijk heden te hebben. Immers: deze hyacinten kan de consu ment meteen in de venster bank zetten. De noodzakelij ke koudebehandeling heeft de leverancier al gegeven. Voor de particulier is het al leen een kwestie van op tijd water geven. Dat is alles. Het typische is dat de spruit- hyacint in de maand decem ber vlot wordt verkocht, maar zodra Kerstmis achter de rug is. daalt de animo be duidend. Waarom? Dat is een zaak waarnaar eens een on derzoek zou moeten komen, want de hyacint is ook in ja nuari en februari een sierge was dat er zijn mag en nog heerlijk geurt bovendien. In Amerika, waar men veel meer bolgewassen op potten teelt dan hier, gaat de hya cint terrein verliezen aan de Hippeastrum (Amaryllis) een bolgewas dat eveneens in de huiskamer gemakkelijk in bloei komt. De veel hogere prijs blijkt geen bezwaar te zijn. Al met al zit de kans op een forse omzetvergroting er voor de hyacintenkwekers niet in. Althans niet op korte termijn. Maar de uitbreiding zit er aan te komen. Die valt niet meer terug te draaien. Geen wonder dat men bij de afdeling Afzetbevordering van de BLoembollenraad in Hillegom vandaag op moge lijkheden zint om die uitbrei ding zo op te vangen, dat de kwekerij er zonder kleer scheuren afkomt. Of dat op tijd lukken zal? Men mag er uit de grond van zijn (bollen) hart op hopen!.... Export groenten en fruit in '83 weer omhoog De totale Nederlandse uitvoer van verse groen ten en fruit bedroeg in 1983 1.712.881 ton. In het jaar daarvoor was dat 1.683.598 ton en in 1981 1.600.660 ton. West- -Duitsland was met 889.710 ton veruit onze grootste afnemer, maar in vergelijking met '82 was de export naar dat land wel bijna zeventien duizend ton lager. Dit blijkt uit cijfers over 1983 van het Kwaliteits Con trole Bureau. Na West-Duitsland waren Engeland (254.583 ton), Frankrijk (205.749) en Bel- gie/Luxemburg (128.305 ton) de belangrijkste agrarische exportmarkten. De export naar Engeland steeg met on geveer drie procent, die naar Frankrijk met ongeveer 25 procent en die naar Belgie- Luxemburg stabiliseerde zich. Van de Noorse landen expor teerden Denemarken (26.119) en Noorwegen (11.177) meer en Finland (10.328) en Zwe den (36.999) minder. Ook kon meer naar Italië en Zwitser land worden geexporteerd. terwijl er minder naar Oos tenrijk ging. De export naar de „export- blokken" buiten Europa nam af. Afrika lag met bijna 45.000 ton vijfduizend lager dan in '82, Arabie was goed voor 4.351 (min 142) en de Verenigde Staten nam 1.850 ton af (min 1.530). Van de produkten nemen de uien met 434.700 ton (min zesduizend) een kwart van de gehele export voor hun rekening. Ronde tomaten, komkommers en kropsla ko men daarna. Alleen van de laatste werd minder uitge voerd. Bij het fruit waren het de appelen en peren. De frui- texport bedroeg 128.642 ton. meer dan in 1982 maar nog altijd negenduizend ton min der dan in '81. 'nister legt bezwaren Zoeterwoude en provincie naast zich neer Chl leeL an] tijd >or CTERWOUDE Ondanks zwafcerhaalde bezwaren van »ent»r meer de gemeentebestu- ..voVan Zoeterwoude en Bent- afg|en alsmede de provinciale dat iheid lijkt het er op dat de ken<ermeerse wijk „Noordho- wtoch aanzienlijk meer dan - on woningen zal gaan om- veilifen. De minister van volks- kovesting, ruimtelijke orde- t sf^en milieubeheer - Winse- zerrij vindt namelijk dat er imaal 2.250 woningèn in'st^en komen en wellicht in a 19! later stadium nog eens jraktaantal. Voor de gemeente appeferwoude wordt door deze Tiniiraak van de minister de •ij zi^ing. dat het „groene hart om Holland" wordt aangetast, ropl^s groter. K°lngs heeft de Zoeterwoud- 0 sPdrukken dat een uitbrei- 1 rvan de Zoetermeerse wijk bevrjméér dan 1.500 woningen ïentQrekt onaanvaardbaar is. zakel provincie Zuid-Holland Ko( duidelijk laten doorsche- indefn niet verder te willen a. Ij dan 2.000 woningen, of in een uiterste geval 2.250. Wordt dit aantal groter dan is dat strijdig met het ruimtelijk be leid van de provincie. De ad viezen van de Proviciale Pla nologische Commissie liegen er wat dat betreft niet om. On danks alle tegenstrijdige in zichten heeft het er alle schijn van dat de minister eindelijk eens een knoop wil doorhak ken. Er wordt al lange tijd ge sproken over de uitbreiding van Noordhove en de heer Winsemius vindt het blijkbaar tijd wordt de „woorden" eens om te zetten in „daden". Als het aan de minister ligt wordt zelfs zo snel mogelijk met de uitvoering begonnen. Het gemeentebestuur van Zoe terwoude is door de uitspraak van de minister teleurgesteld. Desalniettemin blijft wethou der A. R van der Heijden opti mistisch. „We staan niet al leen. Naast de provincie heeft ook de gemeente Den Haag grote moeite met de plannen van de minister omdat het be stuur van de provincie-hoofd stad vindt op eigen grondge bied nog genoeg ruimte is. De uitbreiding van Zoetermeer is namelijk noodzakelijk voor de opvang van Haagse woning zoekenden. Daarbij komt dat woningbouw in Noordhove volledig in strijd is met het streekplan. Wat dat betreft was een aantal van 1.500 wo ningen als een compromis", al dus Van der Heijden. Worden de plannen van de minister werkelijkheid dan is het voor Zoetermeer nauwe lijks nog mogelijk op eigen grondgebied recreatievoorzie ningen te treffen. Zoals be kend heeft Zoetermeer het oog laten vallen op de Zoeter- woudse Geerpolder om die polder onder water te zetten en vervolgens als recreatiege bied te gebruiken. Met alle wettelijke middelen probeert Zoeterwoude dat tegen te gaan. Naar verwachting zal vóór 1 april de Kroon een uit spraak doen over de toekomst van de Geerpolder. Overigens zal het gemeentebestuur van Zoeterwoude niet lijdzaam toe zien en daar waar ook maar enigszins mogelijk, in het ver weer komen. nt b— 1SKE EN WISKE HET DELTA-DUEL (ADVERTENTIE) Trein-Toegang-biljetten bij NS-stations Duizend gulden voor Postbrug SASSENHEIM De actie voor dierentehuis „Postbrug", die afgelopen woensdag door de Sassenheimse jeugdnatuur wachters werd gehouden, heeft 1000 gulden opgeleverd. Dit bedrag wordt besteed aan betegeling van de binnenwan den van de quanrantaine-afde- ling van het dierentehuis. Daar de opbrengst hoger ligt dan werd verwacht, zelfs circa 100 gulden hoger dan vorig jaar voor het Noordwijks Vo- gelasyl, zullen er waarschijn lijk nog enkele andere hoog nodige voorzieningen aan het dierentehuis kunnen worden aangebracht. Binnenkort wordt het resultaat van de ac tie aan de beheerster van het dierentehuis Joke Spaander man, met een officieel tintje aangeboden. Beurs van Amsterdam beurs 20-1 beurs 23-1 136,50 129.00 230,00 229,50 108.80 107,80 414,00 413.00 179,00 179.00 74,80 74.40 48.00 135,60 134,70 Oce v. Grlnlen v. Ommeren Pakhoed Holding Rodamco Rorento 127,00 172,00 264,50 260.50 130,70 334,50 203.80 274,20 160,80 38,50 168,00 146,50 133,50 149,00 229,50 126,00 31,60 69,80 63,80 47,50 345,50 SCHEVENINGEN De gedetineerden in het Huis van Bewaring in Scheve- ningen gaan een kort ge ding tegen de staat aan spannen tegen de wan toestanden die volgens hen het gevolg zijn van de bezuinigingsoperatie on der het personeel. De ge detineerden hebben de staatssecretaris van justitie Korte-Van Hemel per brief van hun voornemen op de hoogte gebracht. De toestand in het huis van bewaring is niet meer accepta bel, zo stellen de gedetineer den in hun brief. De sanitaire voorzieningen zouden slecht zijn en het gebouw zou bijzon der brandgevaarlijk zijn. Vol gens een woordvoerder van het ministerie van justitie is er wat dat laatste betreft zeker geen sprake van een levensge vaarlijke situatie. Niettemin moet justitie er op aandringen van het Haagse gemeentebe stuur voor zorgen, dat vóór au gustus van dit jaar maatrege len zijn genomen, die de brandveiligheid van het ge bouw in overeenstemming brengen met de normen, die de brandweer hieraan stelt. Voorts maken de gedetineer den bezwaar tegen het feit, dat de personeelsinkrimping bij het Huis van Bewaring voor hen een beperking van hun vrijheid betekent. Door deze inkrimping worden de gevan genen gedwongen in de week ends langer dan voorheen het geval was in hun cel te verblij ven. De beperking van de be wegingsvrijheid, die voor het weekend in het vooruitzicht was gesteld, leidde afgelopen woensdagavond tot ernstige ongeregeldheden in het Huis van Bewaring, waarbij vernie lingen aan de celdeuren wer den gepleegd. De ME van de gestichtswacht moest er aan te pas komen om de opstand de kop in te drukken. Acht rad draaiers zijn donderdag op transport gesteld naar „De Rooie Pannen" in Veenhuizen, waar zij bij wijze van discipli naire maatregel enkele weken moeten verblijven. Een ander gevolg van de per soneelsinkrimping, zo schrij ven de gedetineerden, is dat tijdens de „plaspauzes", die om de anderhalf uur worden ge houden, niet alle celdeuren open kunnen omdat daarvoor te weinig bewaarders zijn. Daardoor zou de broodnodige luchtcirculatie in de cellen worden belemmerd en moeten de gevangenen bovendien van de hen ten dienste staande po gebruik maken, hetgeen de kwaliteit van de lucht in de cellen ook niet verbetert. Staaatssecretaris Korte-Van Hemel, die juist vanmorgen is teruggekeerd van vakantie, heeft nog niet op de brief van de gedetineerden gereageerd. GROENTEVEILING LEIDEN (23-1) - Noteringen groente- en fruitveiling, 23 januari: aardappelen. 60; andijvie: 3.29; kroten: 15-49; boerenkool: 1.33- 1.67; prei: 96-1.29; spruiten a: 1.40- 1.47; spruiten b: 1.55-1.62; spruiten c: 80; spruiten d: 1.27-1.78; witlof: 1.25-2.45; sla: 60-1.21; radijs: 1.28- 1.30; selderij: 82-1.23. Zuid-Amerika middag in Sassenheim SASSENHEIM De Zuid- Amerika middag bij „Cees Ineke" zaterdag die werd ge organiseerd door de werk groep „Sassenheim steunt Ar gentijnse vrouwen", in samen werking met „Amnesty Inter national", had een succesvol verloop. Voor de informatiestand was goede belangstelling, evenals voor de verkoop van Zuid- Amerikaanse artikelen. Ver der was er een dia-serie over „Stille tochten" en optreden van „Cabaret Cachet", dat met leuke en satirische sketches en liedjes kwam. Hoogtepunt van de middag was wel het optre den van de Muziekgroep „Afan",' een kwartet bestaande uit twee landgenoten en twee Chilenen dat met Latijns- Amerikaanse liederen kwam, waarbij de magnifieke zang werd begeleid op diverse Zuid- Amerikaanse snaar- en blaas instrumenten. Tekenen voor ouderen LEIDEN De Oude- renraad Merenwijk or ganiseert met het dienstencentrum in deze wijk voor wijkbe woners van 55 jaar en ouder een cursus teke nen, Gedurende vijf dinsdagmiddagen ko men de cursisten van twee tot half vier bij een in het buurtcen trum Op Eigen Wie ken. De cursus begint op 14 februari en kost ƒ13,25. Voor inlichtin gen: tel. 214808. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BirUW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS. MUZIEK THEATER, RECREATIEEXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7