TAFEL Geduld. Veel weerstand binnen kerken tegen blokkades door vredesbeweging i KTÏÏ7I Mond- en klauwzeer verlamt West-Friesland HMJH Ja Delegatie Raad van Kerken naar vredes conferentie DDR KORTE METTEN kerk wereld £eidócSouA(M MAANDAG 23 JANUARI 1984 PAGIfc ■r- ACHTERGROND CeidocSoivuMit Bisschop H. Ernst van Breda heeft het IKV er op gewezen, dat de ver houding tussen het IKV en de kerken verandert als de vredesbeweging in navolging van de vakbe weging zich als maat schappelijke instelling zou ontwikkelen. Ook de vakbeweging is in onze samenleving geen kerke lijke beweging. De bisschop heeft dit zo heeft zijn woordvoerder des gevraagd meegedeeld ge antwoord op het pleidooi van IKV-voorzitter B. ter Veer, dat de vredesbewegingen een in de samenleving erkend recht op blokkade zouden moeten krijgen, zoals de vak beweging het stakingsrecht heeft. Tijdens de bijeenkomst tus sen het IKV en leiders van de negen aangesloten kerken op 19 december te Amers foort bleek hoe veel weer stand er binnen de kerken tegen blokkades bestaat. Enerzijds om de negatieve bijklanken van dit begrip, anderzijds „uit huiver om zelf zozeer op de politiek be trokken te raken dat men een politieke machtsfactor zou worden", aldus het ver slag van deze bijeenkomst in het zojuist verschenen com municatieblad van het Inter- kelijk Vredesberaad „Brie ven en Berichten". Tijdens het rondetafelge sprek met de kerken vroeg het IKV de kerkleiders deel te nemen aan een „promi- nentenblokkade" van Woensdrecht als daar een be gin wordt gemaakt met de plaatsing van de kruisraket ten. Op deze vraag kreeg het IKV overigens geen ja en ook geen neen te horen. Het IKV erkent dat er gren zen zijn aan het voeren van acties binnen het raam van een parlementaire democra tie en een rechtsstaat. In een voorstel aan de campagne- raad, het hoogste beleidsor gaan van het IKV, schrijft het dagelijks bestuur van het IKV dat de vredesbeweging geen verantwoordelijkheid mag nemen voor acties die de regering verhinderen een be sluit tot plaatsing niet kan uitvoeren. Er.kele deelne mers aan het gesprek IKV kerken stelden voor een an der woord dan „blokkade" te gebruiken om hiermee de be zwaren tegen deze term te ondervangen. Daarom wordt voortaan gesproken over „volksoploop". Volgens de IKV-deelnemers aan het gesprek met de ker ken moet het duidelijk zijn dat het IKV niet volkomen vrij is om te doen en te laten wat hem door de kerken zal worden geadviseerd. Ener zijds werkt het IKV in op dracht van de kerken, die grote aarzeling hebben over blokkades. Anderzijds krijgt het IKV-werk op plaatselijk niveau gestalte in de activi teiten van ruim vierhonderd kernen. Op de kernendag, die in november werd gehou den, bleek grote bereidheid tot blokkades. In het gesprek met de kerken heeft IK V-se cretaris Faber over eventuele blokkades gezegd: „Wat mij betreft gaat het aan ons voor bij. Maar 't komt op ons af. Er wórdt gewoon geblok keerd. We zien het als onze verantwoordelijkheid om daar niet bij weg te lopen. De kans is dan groter, dat het demonstraties worden die op initiatief van enkelingen uit de hand kunnen lopen, zoals pas geleden in Woensdrecht al gebeurde. Daarom probe ren we nu rond de tafel de plannen zorgvuldig met an dere organisaties door te pra ten en harde afspraken te maken over grenzen". Zodra de actievoorstellen ge reed zijn, zullen de negen kerken deze in eigen kring bespreken en beoordelen. IKV en kerken zullen elkaar spoedig daarna opnieuw ont moeten. Intussen gaat een blokkade-commissie van het IKV voort met het voorbe reiden van een „volksop- Het CDA-Tweede-Kamerlid J. Buikema heeft er zaterdag op een bijeenkomst van het IKV in Enschede voor ge pleit het proces van de plaat sing van kruisraketten in de NAVO-landen in Europa nu stop te zetten. Dit houdt vol gens hem in, dat Nederland dit jaar geen besluit neemt over het stationeren van die raketten. Door zo'n handel wijze kan naar de mening van Buikema worden be reikt, dat de onderhandelin gen in Genève over het be ëindigen van de kernwapen- wedloop in Europa weer op gang komen. Een zware delegatie van de Raad van Kerken in Nederland zal op uitno diging van de Bond van Evangelische Kerken in de DDR deelnemen aan een studiebijeenkomst over vredesvraagstuk ken, die van 19 tot en met 23 februari te Ber lijn (DDR) wordt gehou den. Deze conferentie is een vervolg op een be zoek, dat de Raad van Kerken vorig jaar febru ari aan de DDR bracht. Tijdens de studiebijeenkomst zullen onder meer aan de orde komen de resoluties over vrede en gerechtigheid van de algemene vergadering van de wereldraad afgelopen zomer te Vancouver, de stand van zaken in de wa- pendwedloop en de opvattin gen over gemeenschappelijke veiligheid. De delegatie van de Raad van Kerken bij deze studie bijeenkomst bestaat uit voor zitter prof. dr. D. C. Mulder, secretaris ds. W. R. van der Zee, ds. C. B. Roos (praeses van de hervormde synode), dr. H. J. Kouwenhoven (praeses van de gereformeer de synode), mevr. drs. M. W. H. Steemers-Van Winkoop (studiesecretaris van de r.-k. kerkprovincie), mevr. J. van der Sluis-Reuvers (namens de Evangelisch-Lutherse kerk) en ds. E. van Straten (secretaris van de Algemene Doopsgezinde Sociëteit). Als adviseurs gaan mee dr. Ph. P. Everts, H. Korteweg. drs. J. J. ter Laak, prof. dr. H. M. de Lange en drs. J. E. van Veen. •Volgens de jongste gege vens zijn van de ongeveer vier miljoen inwoners van Israël niet meer dan 3,4 miljoen mensen jood. Er wonen maar 125.000 chris tenen, die in aantal ver worden overtroffen door is lamieten en druzen. De grootste christelijke kerk is de Grieks-orthodoxe met 43.000 leden, gevolgd door de Grieks-katholieke met 38.000 en de rooms-katho- lieke met 28.000 leden. Op grote afstand volgen de Ma ronieten met 6.000, de Ar meense kerk die 2.500 le den telt en de anglicaanse kerk met 2.200 leden. Lu theranen zijn er maar 1.600, terwijl alle overige protes tantse kerken samen onge veer 350 leden tellen. Weer zijn zes missionaris sen uitgewezen uit de staat Boeroendi in Centraal-Afri- ka. Het aantal sinds 1977 is daarmee tot boven de 120 gestegen. De uitwijzingen houden verband met de herhaaldelijk oplaaiende rassenonlusten tussen de „Toetsi" en de „Hoetoe", waarbij de geestelijkheid steeds weer heeft gewezen op het onoirbare van de on derdrukking van 85 procent van de bevolking door de „Toetsi". Vorige week heeft paus Johannes Paulus II ter gelegenheid van de aanbie ding van de geloofsbrieven van de ambassadeur van Boeroendi bij de Heilige Stoel, gepleit voor gods dienstvrijheid in dat land. Bisschop Salvador Schlae- fer is in Nicaragua terugge keerd. In december leidde de apostolische vicaris van het diocees Bluefields in Ni caragua een groep Miski- to-Indianen uit Nicaragua naar Honduras. Tot vrijdag verbleef hij bij familieleden in de Verenigde Staten. Bij aankomst in Managua wil de bisschop Schlaefer, die ih de Verenigde Staten is geboren, geen verklaring afleggen. Hij zal eerst met de bisschoppen en vervol gens met de regering spre ken. Aartsbisschop Miguel Obando Bravo van Mana gua, die zijn collega van het vliegtuig haalde, wees er op, dat de mars van de bis schop louter godsdienstige motieven had. Schlaefer wilde de Indianen pastoraal begeleiden. De Poolse primaat, kardi naal Josef Glemp, die vori ge week een bezoek aan het Vaticaan heeft gebracht, heeft gisteren in Gdansk twintig minuten gesproken met vakbonsleider Lech Walesa. Over het gesprek werden geen mededelingen gedaan. Kardinaal Glemp droeg in Gdansk een mis op bij gelegenheid van een ju bileum. Er waren naar schatting tienduizend gelo vigen. Enkele duizenden trokken na afloop onder het roepen van leuzen vóór de vakbond Solidariteit en Walesa en tégen aangekon digde prijsverhogingen naar het station. Voor tweede jaar „Bovendonk" 13 kandidaten In Hoeven is de serie voor bereidende bijeenkomsten begonnen van kandidaten voor het tweede jaar van de priesteropleiding Boven donk, die in oktober offi cieel is begonnen. Op het ogenblik zijn dertien perso nen toegelaten tot de voor bereidende bijeenkomsten. De mogelijkheid bestaat, dat er nog drie bijkomen. De gemiddelde leeftijd van deze dertien gegadigden (31,2 jaar) is lager dan die van de studenten, die nu al de opleiding volgen (36,2 jaar). Het eerste jaar telt ze ventien studenten. Van de dertien nieuwe kandidaten komen er drie uit het bisdom Breda zelf. Onder hen bevinden zich een bankemployé, een tech nisch constructeur, een tim merman en een verpleger. De priesteropleiding Bo vendonk is bedoeld voor mannen die op latere leef tijd priester willen worden. De studenten blijven de eerste vier jaar in hun be roep werkzaam. Geloofstoets en partij Ik »6' ïr h BlNNEN het CDA wordt over de uitgangspunten, de jh slag, de relatie van het politiek handelen met het evat*3 kortom over het bestaansrecht van die partij een ditc gevoerd, die voor veel CDA-leden enigszins ontmoeiy£ moet zijn. Het Friese kamerlid Sytze Faber heeft deze ifc sie die een aantal jaren geleden ongeveer in dezepv ook al is gevoerd opnieuw aangezwengeld door te sfc!' dat mensen die actief zijn in het CDA ook geregelder" gangers dienen te zijn. Die discussie moet ontmoedigend zijn, omdat daardlj CDA-gelederen opnieuw een sfeer van „elkaar de ma men" dreigt te ontstaan. Het elkaar controleren of dei wel christelijk genoeg is. Symptomatisch daarvoor is,r sommige groepen van het CDA niet eens zozeer wol praat over de vraag of het wel noodzakelijk is praktijd te zijn om activiteiten te kunnen ontplooien binnen hetl maar louter over de vraag hoe je de kerkgang van eeriL ve CDA'er moet controleren. Menigeen zal daarbij de i brauwen fronsen, maar daarnaast zal de hele discussie twijfeld groepen CDA'ers in de kou zetten. WaNT hoe de diverse CDA-topfiguren ook op de si van Faber hebben gereageerd, ze gaan allemaal wél ly kerkelijke meelevendheid van actieve CDA'ers, en r daarmee indirect tevens de vraag aan de orde hoe je d| vervolgens controleert. Naar onze overtuiging zullen ter tal van goed christelijke mensen zijn, die hun maatje pelijk en ook hun politiek handelen wel degelijk <T evangelie willen baseren, zonder dat ze zich bij een kt,^ nootschap hebben aangesloten. Anderen zullen zich L dels van een kerkgenootschap hebben losgemaakt, bfC beeld omdat ze zich in zo'n aparte kerkelijke groepering niet thuis voelen. I De top van de christen-democratische partij zet die \4k grote en waardevolle groep nu min of meer buiten dan Die top doet dat, ofschoon het CDA toch een partij isf net zo goed als elke andere op beginselen gefundeerdfen tieke groepering open staat voor iedereen die de groes gen en politieke uitgangspunten van die partij opvat *h goede basis om politiek te bedrijven. In het geval CDA wil dat derhalve zeggen: voor iedereen die in pojo! zin de oproep van het evangelie aan het politieke le\jt de kern van de zaak beschouwt en daarop ook een b»l politiek antwoord wil geven. »r€ b Er moet van worden uitgegaan, dat iemand die zich |w politieke partij aansluit, zich ook kan vinden in de uiti punten van zo'n partij en bovendien in het uiteindelijr tiek handelen daarvan. Wanneer iemand actief in zo' wil worden, dan mag van hem of haar worden verwadL hij of zij die uitgangspunten ook goed weet te hanterei interpreteren, en bovendien het partijprogramma goe'T en ermee weet te werken. Om dat vast te stellen ki partij haar kandidateri uiteraard politiek toetsen, ra, kan daarnaast geen „wettisch" examen afnemen. W" iemand stelt: „Ik ben een christen", dan kan een par de vraag stellen wat de betrokkene dan wel precies u Het CDA heeft eenvoudig niet de bevoegdheid een toets af te nemen. Dat zijn zaken die uitsluitend een p le, niet een politieke behandeling verdienen. Hamlapje met zuurkoolsalade en gebakken aardappelen chocoladevla met rumbiscuits Voor twee personen hebt u nodig: 150 g hamlap, 15 g boter, zout, uitje, tijm: 3 lepels yoghurt, 1 lepel azijn, zout, peper, suiker, peterselie, 150 g zuurkool, 100 g winterwortel, 1 ap pel; V2 tot 1 kg aardappelen; V2 liter melk, 20 g cacao, 45 g suiker, 25 g maizena, paar lange vingers, 2 lepels rum of met water verdun de essence. Gebruik morgen weinig bo ter voor het klaarmaken van het vlees, want er is geen jus nodig. Schroei het lapje aan twee kanten dicht in warme boter. Temper het vuur dan sterk, strooi zout op het vlees en leg er gesnipperde ui en wat tijm naast. Zorg dat het hamlapje twintig minuten zacht ligt te bakken, voeg iets koud water toe als het wat te hard gaat of vermeer der de warmte als het niet hard genoeg bakt en het vlees in eigen vocht gaat sto ven. Zet een slasausje klaar van yoghurt, azijn, zout, peper, suiker en fijngeknipte peter selie. Zoek de peperkorrels en jeneverbessen uit de zuur kool en snijd de groente een paar keer door. Borstel of schrap de wortel schoon en rasp hem grof, zo ook de ge schilde appel. Meng de groenten en appel met de saus en voeg zo nodig meer suiker, zout of azijn toe. Maak de salade zo kort mo gelijk voor de maaltijd klaar. Zet de helft van de melk op. Meng cacao, suiker, maizena en weinig koude melk tot een glad papje. Schenk wat hete melk bij dit papje, doe het in de pan en laat de vla even doorkoken. Voeg van het vuur de overige koude melk toe, koel de vla af en leg haar op de met rum be sprenkelde gebroken bis cuits. JEANNE Vrachtwagens wachten aan Italiaanse grens (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Als het ver- voersverbod dat staatssecre taris Ploeg voor de kop van Noord-Holland heeft afge kondigd in de ogen van het veterinair comité van de EG inderdaad afdoende is, is er volgens voorzitter Van der Veen van het Landbouw schap geen reden voor Italië en Frankrijk meer om hun grenzen langer dicht te hou den. Mochten deze twee lan den volharden, dan zal het tot 7 februari duren, wanneer de Europese ministers van Landbouw bijeen komen, eer daar van EG-zijde verande ring in kan worden gebracht. Ook volgens Van der Veen zou zo'n uitstel zeer ernstige gevolgen kunnen hebben voor met name de varkens- fokkers en de vleeshandela ren. De Centrale Organisatie voor de Vleesgroothandel (COV) betitelt het optreden van Ita lië als „rampzalig". Dit land heeft onmiddellijk na de melding van mond- en klauwzeer in Noordholland een importverbod afgekon digd. Daardoor staan nu zo'n veertig Nederlandse vracht wagens met kalfs- en var kensvlees aan de Italiaanse grens. Hun lading vertegen woordigt een waarde van ze ven miljoen gulden. Volgens voorzitter L. de Wijze van de COV zal men nu proberen dat vlees in eigen land en West-Duitsland te verkopen. Frankrijk heeft de Neder landse vleeshandelaren 24 uur respijt gegeven eer het zijn grenzen sloot. De Wijze is daar gelukkig mee, maar meent anderzijds dat Frank rijk niet geheel zuivere mo tieven heeft voor zijn import verbod. De Franse boeren klagen al heel lang dat het Nederlandse varkensvlees te goedkoop op de markt wordt gebracht. Zowel Van der Veen als De Wijze menen dat de Neder landse consument wellicht zal profiteren van de situatie. Als de handel zijn vlees niet kwijt kan in het buitenland, bestaat de mogelijkheid dat de prijzen in eigen land, als gevolg van het grotere aan bod, zullen dalen. Maar ook is er de mogekijkheid dat het overtollige vlees wordt opge slagen in koelhuizen. LAMBERTSCHAAG Als er elders in ons land nog een geval van mond- en klauw zeer wordt geconstateerd, be tekent dit een nieuwe klap voor onze economie. De scha de kan dan in de miljarden guldens gaan lopen. Dit zegt het hoofd van de Vereniging voor Veehouderijbelangen in West Friesland, Cor de Boer, naar aanleiding van de ont dekking van deze gevreesde ziekte in Lambertschaag. De hele kop van Noord-Holland wordt momenteel verlamd door maatregelen om verdere besmetting te voorkomen. Zo is er een algeheel ver- voersverbod voor runderen, varkens, schapen en geiten afgekondigd voor een perio de van voorlopig dertig da gen. Alle veewagens moeten in die tijd aan de kant blijven staan. Slachterijen moeten bij gebrek aan vlees mensen ontslaan. Het jaarlijks hon derdduizenden mensen trek kende Westfriese Flora-eve nement moet het dit jaar zon der veestapel doen. Er zijn geen veemarkten meer in Purmerend en Schagen. Alle bijeenkomsten van boeren zijn afgelast uit angst dat de besmetting zal overslaan op andere bedrijven. Boeren hebben hun bedrijven her metisch vergrendeld, koeien worden niet meer gemon sterd, nieuw geboren kalve ren niet meer geregistreerd. Afgelopen zaterdag werd de hele veestapel bijna 200 stuks stam boek vee van het besmette bedrijf van K.Chattillon afgemaakt. Een maatregel die zeer rigoreus mag worden genoemd, maar volgens de Veterinaire Dienst in Haarlem onvermij delijk is omdat alleen algehe le vernietiging verdere be smetting kan voorkomen. Want mocht er nog een geval worden ontdekt, dan kan dat betekenen dat alle grenzen van ons land moeten worden gesloten. Afgemaakt Rond de boerderij in Lam bertschaag is het het hele weekeinde een drukte van belang geweest. Donderdag nacht werd al het vee in de omgeving, bijna 2.000 stuks, De boerderij van K.Chattillon in allerijl ingeënt De hele za terdag reden containerwa gens over de versterkte brug tussen de boerderij en de openbare weg af en aan om de ter plekke afgmaakte vee stapel te vervoeren naar de destructor. Het verkeer werd door de rijkspolitie omgeleid. Gisteren werd het hele be drijf ontsmet, terwijl de eige naar zijn toevlucht elders had gezocht. Voor veefokker K.Chattillon betekent het mond- en klauwzeer een per soonlijk drama.'Hij behoorde tot de topboeren van Neder land. Zijn stamboekvee stond wijd en zijd bekend om zijn prestaties. Twee koeien be hoorden tot de zeldzame ca tegorie die meer dan 100.000 liter hadden geproduceerd. Het bedrijf is nu voor miljoe nen gedupeerd. Bovendien kan de veefokker niet eens meteen opnieuw beginnen, omdat er geen koe meer ver voerd mag worden in Noord- Holland. Waar de ziekte precies van daan komt is nog niet be kend. Weliswaar heeft een groep veefokkers, waaronder de zoon van Chattillon, een excursie gemaakt naar de reeds eerder besmette Noord Oost Polder, maar er wordt aan getwijfeld of het virus door hen is overgebracht naar West-Friesland. Want dat bezoek vond meer dan vier weken geleden plaats, terwijl de incubatietijd rond de tien dagen ligt. De gedu peerde boer zelf dacht dat hij met pinkengriep te maken had. „Maar toen ze een paar dagen later nog koorts had den en niet wilden eten be gon ik me toch af te vragen of het niet wat anders was", aldus Chattillon, „De veearts heeft er toen de Gezond heidsdienst bij gehaald en toen was het allemaal zo ge beurd". In een paar dagen tijd werd een rendabele vees tal in 38 jaar opgebouwd tot een van de beste veesta pels uit de wijde omge ving leeg gehaald, afge maakt en ontsmet. „Een heel harde maatregel!", noemt de eigenaar het. Iedereen in zijn omgeving weet hoe zeer hij aan zijn dieren gehecht was. Verboden toegang De consequenties zijn intus sen enorm, het hele openbare leven in het Westfriese dorp je ligt stil. Boeren sluiten zich op in hun huizen. Er,ver scheen op menig erf het on gastvrije bord: verboden toe gang. Voor diverse veehan delaren, vleesexportbedrijven en slachterijen heeft de situa tie verstrekkende gevolgen. Sommige slachthuizen gaan wekenlang plat. De export van lamsvlees en rundvlees is stil komen te liggen. Tege lijkertijd komt er ook geen vee meer binnen. Het gevolg is dat diverse slagerijen zon der vlees komen te zitten of teren op hun reserves. Nie mand weet waar hij de scha de kan verhalen. Cor de Boer, van de Vereni ging voor Veehouderijbelan gen: „De veefokkerij levert het grootste deel van het na tionale inkomen. Zo'n be smetting brengt een levens gevaarlijke situatie met zich mee. Als het zich verder uit breidt zijn de gevolgen niet te overzien. Dan stagneert al les wat met veevervoer, im- of export te maken heeft geen dertig dagen, maar veel langer. Het kan zelfs beteke nen dat ook andere takken van export, zoals bloemen, worden verboden, want het virus is bijzonder moeilijk uit te bannen". CORRIE VIS Geduld hebt u nodig om dit spel een goed einde te brengen. Graag belonen wi] de (kleine) moeite van het aanbrengen van een nieuw abonnement met dit behendigheidsspel. van de Leidse Courant Naami: Adresv I Postcode/Plaatsf - Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving per kwartaal ,v Bank/gironummer: Stuur een 'labynnth'-spel naar: Naamhc I Adres -t, Plaats/Postcode. Telefoon (el -ie Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken nfjj2 Leidse Courant, Antwoordnummer 998, L ^2500 VD Den Haag. Regen of natte sneeuw DE BILT In het huidige weerbeeld verandert maar weinig, depressies afkomstig van de oceaan blijven het werk bepalen. Morgen wordt een lagedrukgebied nabij ons land verwacht. Het is zwaar bewolkt en er valt af en toe natte sneeuw of regen. Over dag wordt het niet veel war mer dan 3 graden boven nul. Vannacht daalt de tempera tuur tot net iets beneden het vriespunt, tot ongeveer min 1 graad. De wind waait in hoofdzaak uit het zuidwesten en is in het binnenland vrij krachtig, aan de kust en op het IJsselmeer af en toe hard. De Bilt Eelde Eindhoven Den Helder Frankfort Genève Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Stockholm onbow. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 2