Erik de Bruin solliciteert Spelen naar Schaaktoernooi blijt\ goede zet Hoogoven Dries vanWijhe wint marathon Jeugd in opmars bij badminton Mare Girardelli supersnel in slalom MAANDAG 23 JANUARI 1984 Steiner eerste op 90 - meterschans SAPPORO Op de tweede dag van de wedstrijden skispringen in Sapporo won de Oostenrijker Manfred Steiner gisteren de ontmoeting van de 90-meterschans. Veli-Matti Ahonen uit Finland eindigde als tweede, de Japanners Masahiro Aki- moto werd derde. Steiner maakte spron gen van 109 en 114 meter. Akimoto had een goed weekeinde, want zaterdag had hij de eerste wedstrijd gewonnen. Van de zeventig meter hoge schans maakte Aki moto sprongen van 94,5 en 92,5 meter. De Fin Veli-Matti Ahonen eindigde als twee de, de Oostenrijker Manfred Steiner werd derde. In de strijd om de wereldbeker leidt de Oostduitser Weissflog met 125 punten voor de Fin Nykainen (93). Bobsleeteam in achterhoede IGLS Bij het Europees kam pioenschap tweemansbob ein digde de Nederlandse vertegen woordiging afgelopen weekein de in de achterhoede. Geurts en Versterre hoopten bij de titel strijd in het Oostenrijkse Igls nog een afvaardiging naar de Olympische Spelen in Sarajevo te verdienen. De combinatie kwam in vier ritten niet verder dan de 21e plaats met een to- taaltijd van 3.46,04. Sovjet-Unie werd met de revolutionaire „si gaar-bob" Europees kampioen in 3.38,49 voor Oost-Duitsland met 3.39,71 en Sovjet-Unie II in 3.40,18. HEERENVEEN Dries van Wijhe heeft zaterdagavond de schaatsmarathon in Heerenveen gewonnen. Voor Van Wijhe was het zijn tweede zege van dit sei zoen. Eerder won de schaatser uit Oosterwold de Lichtstadtro fee in Eindhoven. In de strijd om de KNSB-beker leidt na 16 van de 23 wedstrijden nog steeds Emiel Hopman. De 20-jarige Nederlandse kampioen uit 't Zand won dit seizoen al negen wedstrijden en heeft een voorsprong van bijna vijftig punten op Jos Pronk en Co Giling. De jubileumwedstrijd op de Thialf- -baan was een boeiende marathon. Van Wijhe nam samen met Henri Ruitenberg en Jan Kooiman drie ronden voorsprong op het peloton. Van Wijhe verraste in de slotfase zijn vluchtgenoten, toen hij voluit mee ging in een afsprintende groep. Toen Van Wijhe los was, stopte zijn streek genoot Ruitenberg Kooiman af in diens achtervolgingspogingen. Jos Niesten en Emiel Hopman waren de aanvoerders van een groep van negen schaatsers, die één ronde ach terstand opliepen op het trio onder leiding van Van Wijhe. Niesten won de sprint van de achtervolgers, Hop man bezette de vijfde plaats. Hopman spande zich op de slotdag van drie achtereenvolgende marathondagen niet bovenmatig in De wat vermoeid geraakte Noordhollander beperkte zich tot het consolideren van zijn rui me voorsprong in het klassement om de KNSB-beker. Zowel de gebles seerde Pronk (twaalfde in dezelfde ronde als Hopman en onzeker over het ijs gaand wegens verkeerd gesle pen schaatsen) als Giling (zesde) moesten Hopman voor zich laten. ZWOLLE Erik de Bruin is zaterdag bij de eerste grote indoor-atle- tiekwedstrijden van dit seizoen een historische grens gepasseerd. De 20-jarige kogelstoter uit Hardinxveld Giessendam kwam als eerste Neder lander over de twintig meter. De Bruin, die op 18 december vorig jaar in Dortmund al liet zien dat hij zichzelf beschouwt als een serieus kandidaat voor uitzending naar de Olympi sche Spelen in Los Angeles door 19,49 meter te stoten, ver beterde zijn Nederlandse re cord in de IJsselhal in Zwolle liefst vier keer. In zijn zes po gingen kwam de 7,250 kilo gram wegende kogel vier maal voorbij het record, dat hij in Dortmund vestigde. In zijn vijfde poging, de vierde geldi ge. werd het 20,11 meter. De Bruin was de wedstrijd begon nen met 19,52 meter, waarna hij de twintig meter-grens ver volgens zeer dicht benaderde met 19,93 meter. Na een ongel dige poging volgde 19,59 meter en vervolgens kwam de sprong over de twintig meter: 20,11 meter. De zesde poging was ongeldig. De Bruin voldeed hiermee in feite voor de eerste maal aan de eis van het Nederlands Olympisch Comité, dat voor uitzending naar Los Angeles een eis van 20,00 meter heeft gesteld, waaraan tweemaal moet worden voldaan. Het is niet aan te nemen dat het NOC de prestatie van Zwolle in aanmerking zal nemen, maar De Bruin zit daar niet zo mee omdat hij weet dat hij het komende seizoen ook in de open lucht die afstand kan ha len. De Bruin sloot het afgelo pen zomerseizoen in septem ber in Lisse af met een natio naal record van 18,95 meter. De bij de Haagse vereniging Sparta aangesloten atleet kwa lificeerde zich wel voor de Eu ropese indoor-kampioenschap- pen, die op 3 en 4 maart in Go thenburg worden gehouden. Met De Bruin gaan ook Elly van Hulst en Marjan Olyslager naar Zweden. Van Hulst, die afgelopen seizoen als gevolg van een blessure de kwalifica tie voor de eerste wereldkam pioenschappen in Helsinki niet haalde maar wel zeven natio nale kampioenschappen op haar naam bracht, won in Zwolle de 800 meter in 2 mi nuten en 4.5 seconden. Van Hulst had de pech. dat tijdens haar race de elektronische -rJ tijdwaarneming was uitgeval len, anders was zij vermoede lijk wel onder het met 2.04,47 al op haar naam staande natio nale record gebleven. Marjan Olyslager werd de eer ste Nederlandse recordhoud ster op de 60 meter horden. Zij bleef met haar tijd van 8,33 se conden tweehonderdste secon de binnen de limiet, die voor een nationaal record was ge steld. Een dag later liep de Bredase dezelfde afstand in' 8,34 seconden. Tineke Hidding zorgde voor e?n nieuw nationaal record op de indoor-vijfkamp. Hidding vergaarde op de vijf nummers een totaal van 4484 punten, waarmee zij 184 punten boven haar oude record bleef. In fe bruari 1983 scoorde Tineke Hidding een totaal van 4350 punten, maar dat is nog niet als Nederlands record erkend. Vooral de prestaties op de on derdelen verspringen (6,27 meter), kogelstoten (12,67 me ter) en hoogspringen (1,78 me ter) waren van hoog gehalte. Het vierde Nederlandse record kwam op naam van junior Marco Meulink (V L/TC), 'die met de polsstok over 4,72 meter sprong. Robert de Wit (PSV), evenals Hidding vrij wel zeker van Los Angeles door zijn prestaties op de tien kamp in Helsinki, werd in- doorkampioen op de zeven kamp bij de heren. Frans Maas (Unitas, Sittard) verbeterde bij internationale indoor-atletiekwedstrijden in Dortmund het Nederlands re cord verspringen (heren) tot 7,65 meter. Het oude record stond sedert 3 februari 1979 met 7,55 meter op naam van Roy Sedoc (AAC). KITZBUHEL De voor Luxemburg startende skiër rardelli heeft gisteren een fraaie zege behaald in de kamm-slalom van Kitzbühel. Girardelli, geboren in en door zijn wisseling van nationaliteit uitgesloten van terspelen in Sarajevo, was in de tweede manche meer volle seconde sneller dan zijn naaste concurrenten. G' staat thans op de tweede plaats in het klassement om deil beker slalom achter Ingemar Stenmark. De beroemde afdaling in Kitzbühel werd zaterdag j_ door de Oostenrijkse routinier Franz Klammer, die hiep I 25e zege boekte in een afdaling voor de wereldbeker. Z' I genoten Erwin Resch en Anton Steiner (verrassend (I hoge startnummer 55) werden respectievelijk tweede eif De Zwitserse Maria Walliser won in Verbier een afdak" de wereldbeker. De Amerikaanse Holly^Beth Flanders/ als tweede, derde werd de Tsjechoslowaakse Olga Cha Voor Nederland eindigden Christa Kinshofer en Katusj respectievelijk als 24e en 48e. IL De slalom in Verbier leverde een zege op voor de Oost Anni Kronbichler. In het klassement om de wereldbekf jf' leidt de Zwitserse Erika Hess, die ditmaal als derde eintf rangschikking in de wereldbeker alpine-combinatie i gevoerd door Hanni Wenzel. Franz Klammer ging weer als vanouds naar beneden.j I Publiek zet Eline Coene in haar hemd NJEUWEGEIN Onder luid boe-geroep van het publiek verliet Eline Coene het strijd perk in Nieuwegein, waar zij haar Nederlandse badminton- titel had geprolongeerd. Dat haar uitstekend spelende te genstandster Astrid van der Knaap door kramp de dames finale niet had kunnen afma ken. was niet de schuld van Eline Coene. Laatstgenoemde had de gunst van de toeschou wers echter wel enigszins te recht verspeeld, doordat zij had geweigerd een shirt aan te trekken zonder al te forse re clame van haar hoofdsponsor erop. Het gevolg daarvan was, dat Studio Sport geen tv-beel- den kon brengen van de da mesfinale. Eline Coene mag zich afvragen of zij haar spon sor en de NBB daarmee wel heeft geholpen. Aan tv- publiciteit rond haar persoon, dat miljoenen mensen bereikt, moet toch meer waarde wor den toegekend dan shirtrecla me voor een relatief beperkt publiek in één sporthal. Eline Coene (foto) heeft in de nationale finale van het damesenkelspel de handen meer c Astrid van der Knaap. NIEUWEGEIN Span ning en sensatie was er gistermiddag bij de finales van de Nederlandse kam pioenschappen badminton in het Nationaal Badmin- toncentrum in Nieuwe gein volop. Het werd ten slotte een Coene-festival, maar Eline en Lex Coene moesten er in hun enkel spel heel wat voor doen. Beiden begonnen als favo riet aan de finale, maar hadden de handen vol aan Astrid van der Knaap en de grote outsider Dennis Tjin-Asjoe van de Wate- ringse vereniging VELO- 7 Kawasaki. In de eerste game bouwde Dennis Tjin-Asjoe verrassend een voorsprong van 6-0 op en won deze game met 15-10 met- uitstekend spel van de VELO- speler. In de tweede en derde game had hij echter niet veel meer in te brengen en Lex Coene zegevierde met 15-4 en zelfs 15-1. Hij nam daarmee de nationale titel over van Uun Santosa, die door gescheurde enkelbanden niet aan de. na tionale kampioenschappen kon meedoen. Dennis Tjin-Asjoe was on danks zijn nederlaag in de fi nale toch de verrassing van de titelstrijd. „Ik was als tiende geplaatst bij deze kampioen schappen. Het ging van het be gin af aan lekker. In de finale had ik natuurlijk niets te ver liezen. In de eerste game dacht ik even aan een kampioen schap. Alles lukte toen ook", aldus Tjin-Asjoe, die admini stratief medewerker is bij het Ministerie van Volkshuisves ting, Ruimtelijke Ordering en Milieubeheer. Ook sterk De 27-jarige Dennis Tjin-Asjoe kon na zijn verrassende optre den vaststellen dat zijn clubge note Astrid van der Knaap in het damesenkelspel tegen Eli ne Coene ook sterk van start ging en de eerste game won met 11-7. De tweede game ver liep rommelig met een veel te gen de scheidsrechter praten de titelhoudster Eline Coene. De Arnhemse nam een voor sprong van 7-3, maar Astrid van der Knaap kwam goed te rug. Via 8-8 en 9-9 verloor ze met 12-10 de tweede game. Aan de derde en beslissende game zal de negentienjarige Astrid van der Knaap nog lang terugdenken. Ze begon last te krijgen van kramp in de voet en stond binnen enke le minuten met 5-0 achter. Ze kwam echter zeer goed terug: 7-7. Eline Coene nam vervol gens een voorsprong van 9-7 en op dat moment kwam Astrid van der Knaap op de baan ten val. Ze moest zich zelfs laten behandelen door een dokter, terwijl Eline Coe ne zenuwachtig heen en weer liep. Haar vader en trainer Louis Coene probeerde scheidsrechter Dekker duide lijk te maken dat de blessure wel erg veel tijd vergde. Dit schoot bij de trainer van VELO Geert Venekamp in het verkeerde keelgat en deze maakte een allesbehalve vriendelijk gebaar in de rich ting van het Arnhemse Coene- kamp. Na enkele minuten kwam Astrid van der Knaap terug op de baan en liet scheidsrechter Dekker weten dat ze het voor gezien moest houden. De vreugde bij Eline Coene was groot al moet de ti tel haar niet té veel voldoe ning hebben gegeven. Trainer Geert Venekamp: „Op zo'n manier kampioene te worden is een trieste zaak. Jammer voor Astrid van der Knaap. Ze was de betere en kan terug zien op een erg goed toernooi". Verrassend In de derde ronde had Astrid van der Knaap zeer verras send oud-kampioene Marjan Ridder-Luesken verslagen met 11-1, 11-3 en in de halve finale had ze gewonnen voor Grace Kakiay met 11-3, 6-11, 11-6. Pierre Pélupessy, het jeugdige talent van landskampioen Duinwijck, kon van de zenu wen in het herenenkel niet op zijn benen staan en hij werd in de eerste ronde al uitgescha keld. In het herendubbel kwam hij samen met de Voor burger Bas von Barnau Sijt- hoff (20) in de finale erg sterk voor de dag en zegevierde met 15-12, 15-6 tegen Guus van der Vlugt en Hendrik Jan Roze- meijer. In het gemengddubbel greep Bas von Barnau Sijthoff nog een titel met Jeannete van Driel van Drop Shot. Met de cijfers 15-7, 15-12 werd gewon nen van het internationaal be kende koppel het Haarlemse echtpaar Marjan en Rob Rid der. Het dubbel van Duinwijck spéelde echter wel op halve kracht. Rob Ridder had zich in het herenenkel in de eerste ronde al teruggetrokken met een knieblessure. Op pure wilskracht kwamen Rob en Marjan Ridder samen toch nog in de finale. In de halve finale stonden Rob en Marjan Ridder in de eerste game met 10-1 achter, maar wonnen toch nog met 15-11 en 15-10 van Karin van der Valk en Iwam Kris- tanto. De Duinwijck/VELO- combinatie Paula Kloet en Ka rin van der Valk won de da- mesdubbeltitel door Eline Coe ne en Marjan Ridder te ver slaan met 15-12, 17-16. De jeugd trad daarmee duide lijk op de voorgrond bij de Ne derlandse kampioenschappen. Het was jammer dat bonds coach Steen Sörensen niet van de partij was. Volgens de voor zitter van de Nederlandse Badminton Bond, Riena de Beer was hij ziek. Het gerucht dat het contract van de bonds coach was opgezegd, was vol gens haar een fabeltje. „In de begroting is een bedrag voor de bondscoach opgenomen. Zijn contract loopt in 1984 af en wij moeten gaan praten over verlenging", aldus de voorzitter. Voor de kampioe nen waren er dit keer geen be kers. Men moest het doen met een vaantje. Begrijpelijk want als er één sportorganisatie een stapje terug heeft moeten van wege de bekende financiële problemen, dan is het de NBB ARTHUR VAN RIJSWIJK WIJK AAN ZEE Op een tunnel over de weg naar Wijk aan Zee, een doodrustig plaatsje onder de rook van IJmuiden en de hoogovens, is het al te zien: Hoogovens Schaak toernooi 1984, Wijk aan Zee. In koeieletters staat het er. En even later nog een keer. Daarna is op elke lantaarnpaal een (schaak)toren geplakt. Door die torens te volgen kom je vanzelf bij sport hal De Moriaan, waar het Hoogovens Schaaktoer nooi wordt verspeeld. Het is duidelijk: Wijk aan Zee staat wekenlang in het teken van het roemruch te schaaktoernooi. Elk jaar weer. Een groot aantal vlaggen van verschillende landen geeft aan dat de mensen uit alle windstreken naar dat kleine plaatsje zijn gekomen. En dat betekent een flinke meevaller voor de plaatselijke midden stand, die van de eigen bevol king beslist niet rijk zal wor den. Binnen zitten honderden schakers, dicht op elkaar. Er heerst een rustige, prettige sfeer, het is niet echt doodstil. Hoe beter de tienkampers schaken, hoe dichter ze bij de grootmeesters mogen zitten, dat is in het schaakmilieu een onverbiddelijke regel. De „re creatieschakers" zitten dan ook aan het ene end van de sporthal, Viktor Kortsjnoj en de andere grootmeesters aan de andere kant. Die „echte" schakers zijn op een podium gezet, dat afgesloten is voor het publiek. Het heeft met permissie iets weg van apies kijken. Het publiek kijkt naar de groot meesters, maar die kijken niet terug. Ze zijn wel wat ge wend, laten zich niet uit hun concentratie brengen. De gro te Kortsjnoj ijsbeert wat rond. Dat doet ie anders nooit, maar nu heeft hij het koud. Ande ren blijven, ogenschijnlijk stuurs kijkend, aan het bord gekluisterd. Zij beschikken kennelijk over een flinke por tie zitvlees. Weer anderen praten wat. Russisch De voertaal, ook in de rest van de zaal, is meestal Neder lands. Maar het komt niet zel den voor, dat er Duits, Engels of Russisch wordt gesproken. Dat laatste is niet zo vreemd, want er doen twee Russen mee: Viktor Toukmakov en Alexander Beljavsky. En twee ex-Russen: Genna Sosonko, die in ons land zijn domicilie heeft gevonden, en natuurlijk Viktor Kortsjnoj, die nu offi cieel Zwitser is. Toukmakov en Kortsjnoj spe len tegen elkaar. Het wordt remise. Na afloop vindt de on vermijdelijke analyse plaats in een belendend zaaltje. So sonko en Beljavsky, die al klaar zijn remise tegen res pectievelijk Hans Ree en de Filipijn Eugenio Torre staan erbij te kijken en te luisteren. De andere toeschou wers begrijpen er niet zoveel van, als de zetten, met het be geleidende Russische com mentaar, over het bord vlie gen. Met uitzondering dan van journalist Alexander (Sacha voor intimi) Münninghoff, die het Russisch wél machtig is. Münninghoff geeft voor de radio commentaar, net als Yvette Nagel, ex-jeugdkampi oene van Nederland en doch ter van de omstreden eindre dacteur van VARA's Achter het Nieuws, PvdA'er Jan Na gel. Yvette doet niet aan poli tiek en ze ziet er geen been in om de AVRO-radio informa tie toe te spelen. Borden De toeschouwers kunnen alle zetten volgen op een aantal grote demonstratieborden. In een tegenover de sporthal ge legen café geeft schaakmees ter Lex Jongsma commentaar op die zetten. Honderden toe schouwers luisteren en kijken geamuseerd en geboeid. Het is duidelijk dat het Hoogovens Schaaktoernooi over publici teit niet hoeft te klagen, want ook de kranten brengen het nieuws elke dag. Zaterdag zijn de partijen Tor- re-Beljavsky, Adoijan-Van der Wiel, Sosonko-Ree en Toukmakov-Kortsjnoj al vrij snel in remise geëindigd. Het publiek vindt dat jammer, want het wil bloed zien en geen salonremises. De Hon gaar Andras Adoijan is niet hun favoriet, want hij heeft nu al zeven halfjes op z'n naam weten te brengen. Te gen Kortsjnoj speelt Adorjan een remise staand eindspel onnodig lang door, en de su pergrootmeester laat hem dat ook weten. Adorjan speelde zaterdag ook remise tegen Leidenaar John van der Wiel. In nog geen twintig zetjes. Adorjan en „Wiel" komen na afloop in de perskamer zitten en de Hon gaar heeft bij de analyse het hoogste woord. Van der Wiel, die de leiders Kortsjnoj en Iedere schaakgrootmeester (en zeker Viktor Kortsjnoj)i het „erepodium" veel bekijks van het publiek, maar zj terug kijken. jto De partij tussen Nikolic (wit) en Andersson had het volgende ver- 1. d2-d4, Pg8-f6; 2. c2-c4, e7-e6; 3. Pgl-f3, Lf8-b4 4. Lel-d2, Lb4xd2 5. Ddlxd2, 0-0; 6. Pbl-c3, d7-d5; 7. e2-e3, Dd8-e7; 8. a2-a3. Pb8-d7; 9. Dd2-e2, d5xc4; 10. Lflxc4, c7-e5; 11. 0-0, Pd7-b6; 12. Lc4-a2. c5xd4; 13. e3xd4, Lc8-d7; 14. Tfl-el, De7-d6; 15. Tal-dl, Ta8-c8; 16. Tdl-d3, Tf8-d8; 17. Pf3-g5; Pb6-a4; 18 Ld7-e8; 19.Td3-f3, DdPr Pg5xh7, Pf6xh7; 21. tl Kg8-£8; 22. h2-h3, Dd4-d6; 24. Tf3-d3. öP Dh7xg7, Td8xd3; 26. LblxÊl 27. b2xc3. Tc8-c5; 28. Ld3iJ3, 29. g2-g3. Db8-d6; 30. Te4-^' 31. Dg7xf7, Dd6-c6; 3fle Tc5xc3; 33. Df7-f8+. K Ld3-e4, Tc3-el+; 35. Kg|^ verliest door tijdsoverschrg >ei Beljavsky op een punt achter stand volgt en afgetekend de beste Nederlander is, laat het maar ongemerkt passeren. Bloed Toch komt er nog bloed, er rollen een paar koppen. De Zweed Ulf Andersson (in schaakkringen Ulfje genoemd vanwege zijn fragiele postuur) gaat kopje onder tegen de Joegoslaaf Petar Nikolic en de Nederlander Gert Ligterink wordt fraai ingepakt door de Westduitse professor in de pa pyrologie, Robert Hübner. De Nederlander Paul van der Sterren ontsnapt aan een ne derlaag tegen de Brit Antho ny Miles, maar staat, onderaan. fj Voor de schaakliefhr het een hele happenr® de man aan de tap maar niks, dat sch^ verbaast zich liever *SF 37-jarige Fransmanen van Helden, die, zo^oi zaterdag laat zien, prin teert op de 5000 metaie dag later zelfs de löjor zal winnen. We helft nu niet over schakfej over schaatsen. Onzent vergist zich echter ee „Dat schaken" is nietig Van Helden is ook

Leidse Courant | 1984 | | pagina 18