inst in eerste slag slachtoffer Yep Kramer ESE TITEL VOOR VAN DER DUIM an Helden zet Nederlanders weer voor schut 1 Is' K Twee records in Davos Paardetrainer Wolffers dood na auto-ongeluk DAVOS De internationale sprintwedstrijden in Davos hebben in het weekeinde twee Nederlandse records opgele verd. Jan Ykema verbeterde de toptijd van Sies Uilkema (37.57) met driehonderdste se conde: 37.54. Alie Boorsma haalde -ruim drie punten af van het sprintvierkamprecord van Yvonne van Gennip: 168.315 tegen 172.005. Zowel Ykema als Boorsma werden daarmee vrijwel zeker van een startbewijs op de Olympische Winterspelen in Serajewo op de kortste afstand. In Da vos leek Sies Uilkema overal buiten te vallen. Hij bleef duidelijk achter bij Hein Vergeer, Geert Kuiper en ook bij Ron Ket. Ykema blonk uit op de 500 meter en kwam op de 1000 meter beide keren te val. Lieuwe de Boer werd een twijfelgeval. De winnaar van het brons bij de vorige winter spelen in Lake Placid liet al leen gisteren een goede 500 meter zien in .38.17. Die tijd werd overigens ruim overtrof fen door Ykema met zijn Ne derlands record 37.54 en Kui per 37.82 en geëvenaard door Vergeer. Overigens lijkt nie mand enige aanspraken te kunnen maken op Olympisch sprintgoüd. De Canadees Gae- tan Boucher schitterde waar lijk in Davos. Hij pakte de eer ste plaats in het eindklasse ment met een punt voorsprong op Sergei Glebnikov uit de Sovjet-Unie. Beste Nederlan der in het eindklassement was all-rounder" Hein Vergeer op de vijfde plaats met meer dan vier punten achterstand op Boucher. Bij de dames greep Alie Boors ma haar Olympische kans. Ze bleek Nederlands enige sprint ster te zijn. De thuis gebleven damescoach Tjaart Klooster boer besloot de Friezin op te nemen in zijn voordracht. Kloosterboer wil Alie Boors ma, Ria Visser, Thea Limbach, Ina Steenbruggen en Yvonne van Gennip coachen in de Olympische wedstrijden. In het bijprogramma van Davos reden Ina Steenbruggen en Marieke Stam min of meer te gen elkaar voor de vierde startplaats op het wereldkam pioenschap all-round van ko mend weekeinde. Steenbrug gen won met twee punten voorsprong. Toch kreeg Stam, die herstellende is van een nierbekkenontsteking, de voorkeur. Op de korte afstan den reed ze drie persoonlijke records. Stam heeft met haar 19 jaar nog toekomst in de schaatssport in tegenstelling tot de 27-jarige Steenbruggen. Wat is leeftijd in het schaat sen? In Davos veroverde de 55-jarige Franz Krienbuhl met niet minder dan vijf punten voorsprong zijn veertiende Zwitserse kampioenschap. Steen raakt grensrechter MAASTRICHT De eer- ste-divisiewedstrijd MVV-Heracles (3-1) is za terdagavond door scheids rechter De Munnik voor tien minuten gestaakt. Dat was noodzakelijk, omdat zijn grensrechter Van Boxtel gewond raakte. Van Boxtel werd aan het been getroffen door twee uit het publiek geworpen stenen. De grensrechter kon niet verder en moest worden vervangen door de op de tribune zittende scheidsrechter Walraven uit Maastricht. Iran boycot Los Angeles TEHERAN Iran zal na de Olympische Spelen van Mos kou (1980) ook de Zomerspelen van Los Angeles boycotten. Dat werd gisteren in Teheran via het nationale persbureau IRNA bekend gemaakt door Hussein Mussavi, de eerste mi nister van Iran. De bij de be slissing horende verklaring werd voorgelezen door de di recteur van de Iraanse sportfe deratie, Esmail Davoudi. Da- voudi sprak bij een Olympi sche bijeenkomst in de Iraanse hoofdstad „van misdaden door de regering van de Verenigde Staten". MAANDAG 23 JANUARI 1984 EINDHOVEN Onderweg naar zijn colle ga/trainer Jan Pubben in Limburg om daar een paard op te halen is de 39-jarige Hans Wolffers uit Wassenaar zaterdagmiddag in de omgeving van Eindhoven om het leven gekomen. Volgens een woordvoerder van de politie in Eindhoven is hij waarschijnlijk achter het stuur van zijn auto in slaap geval- Hans Wolffers werd enkele keren kampioen van Nederland bij de trainers. Hij was één van de beste trainers van renpaarden van Nederland en had paarden in trainining van o.a. de mode-ontwerper Joey Fresco, Kees van Kooten (Joost de Draayer) en van zijn vriendin en Nederlands- en Europees kam pioene bij de amatrices 1983 Leila Jacobs. Hans Wolffers reed op rijksweg 2 met een lege paardentrailer aan zijn personenwagen gekoppeld. De combinatie is op een gegeven moment gaan scharen. De trailer is daarna losgeraakt, waarna de auto enkele malen over de kop sloeg. Wolffers en zijn passagie- re, de 29-jarige Leila Jacobs, werden uit de auto geslingerd. De politie vermoedt dat hij onder zijn eigen auto is gekomen. Leila Ja cobs raakte licht gewond. t.dan'IK Hans van Helden |f zijn uitstekende pres et te tijdens het toernooi om 't kosfuroPees schaatskampi- trekk|aP le Larvik voor een 9 be aan zijn masseur Jan Pe voormalige rebel uit Éerlandse kernploeg, te- rdig uitkomend voor lam. rijk, eindigde op 36-jari- t'e ontijd als zesde en werd de nd vo „Nederlander" na Van Mim en Schalij in het 16 assement. Naast het Qewerk van Heil, ook in lersport geen onbeken- Ie rust in de trainingsop- 10 reden geweest, dat hij Aij Nederland voor goed steeds betere prestaties f||0|eleverd. ibetrotter, die per auto rouw en kind naar Lar- vik was gekomen, verraste vriend en vijand. Zijn optre den op de 1500 meter toonde aan, dat hij internationaal nog steeds voor vol moet worden aangezien. Terwijl iedereen er al van uitging, dat Schalij de winnende tijd (2.00,99) had ge maakt, dook de veteraan, die sinds 13 maart 1976 het Neder lands record in handen heeft met 1.55,61, er ruim een halve seconde onder. Op het ere- schavot flankeerden Schalij en Van der Duim de verrassende winnaar van de schaatsmijl en dat was een merkwaardig ge zicht. ..Op elk toernooi wil ik de Nederlandse ploeg als het kan één keer voor schut zet ten. Dat is me dit keer wel verschrikkelijk goed gelukt", aldus Van Helden, die vier jaar geleden niet in de vrien- Van Helden won in 1976 als delijkste stemming had gebro- Nederlander tijdens de Olym- ken met de Nederlandse pische Spelen in Innsbruck De Nederlandse Fransman Hans van Helden krijgt na de verras sende winst op de 1500 meter nauwelijks nauwelijks de gelegen heid zich om te kleden, omdat journalisten hem onderwerpen aan een spervuur van vragen. Europees kampioenschap heren in Larvik Opmerkelijker Des te opmerkelijker worden zijn prestaties, wanneer zij in het licht van de Olympische Winterspelen worden gesteld. Volgens Van Helden neemt hij in Sarajevo op alle afstanden deel voor Frankrijk, zijn twee de vaderland. „Het Franse Olympische Comité heeft mij gezegd, dat ik zonder pro bleem voor Frankrijk kan uit komen op de Olympische Spe len. De reglementen laten dat toe". drie bronzen medailles. In 1980 verhuisde hij naar Frank rijk en trouwde daar met de Francaise Marie-France Vives. Voor de Internationale Schaats Unie (ISU) kreeg hij de Franse schaatsnationaliteit. De Franse wetgeving bood hem echter ook de mogelijk heid in het bezit te komen van een Frans paspoort. Van Hel den: „Ik heb de verzekering gekregen, dat ik mag starten voor Frankrijk. Daar ga ik dan ook vanuit. Eén ding is ze ker: voor Nederland mag ik niet meer deelnemen. Dat zal de KNSB nu wel ontzettend jammer vinden". 15.05,65 7) 15.12,73 (11) 15.13,58 (13) 15.03,83 5) 15.10,73 (10) 15.04,51 6) 14.50,81 1) 15.08,10 8) 15.02,23 4) 14.59,12 3) 15.29,93 (16) 15.08,26 9) 15.27,70 (15) 15.12,93 (12) 14.56.88 2) 15.23,51 (14) Leen Prommer naar Polen LARVIK Leen Pfrommer is in Larvik officieel door de Pool se schaatsbond benaderd om als supervisor op te treden. Pfrom mer, die het afgelopen weekend gastcommentator was bij de NOS-televisie, heeft door de schaatssuccessen van Ard Schenk, Kees Verkerk. Eddie Verheijen, Piet Kleine, Jan Bols en Harm Kuipers nog steeds een grote naam in de internationale schaats sport. Pfrommer, momenteel clubtrainer van de Deventer IJsclub DIJC is uitgenodigd om in mei in Warschau een trainingscursus te geven voor de Poolse schaatsbond. Het is de bedoeling dat Pfrommer tweemaal per jaar naar Polen gaat en de ploeg bij in ternationale kampioenschappen zou adviseren. De coaching blijft in handen van hoofdtrainer Lezek Ulasewicz. LARVIK Het optreden van het Nederlandse all round-kwartet bij het Europees schaatskampioenschap in Larvik moet het Nederlands Olympisch Comité (NOC) overtuigd hebben. Europees kampioen Hilbert van der Duim voldeet op alle afstanden aan de NO- C-eis van een plaats bij de eerste acht schaatsers. Met uitzondering van de 10.000 meter lukte dat ook voor Frits Schalij. Rob Vunderink deed het volgens ver wachting op de vijf en tien kilometer. Yep Kramer werd enigszins het slachtoffer van de moordende con currentie binnen de équipe van coach Henk Boer. Dat kwam door een mindere eerste dag. Gisteren voldeed hij op beide afstanden wel aan de NOC-eis. Hoewel de voordracht van de Koninklijke Nederlandse Schaat- senrijdersbond (KNSB) pas vandaag aan het NOC wordt gedaan, is het zeer aannemelijk, dat het „viertal van Larvik" de plaats voor Sarajevo heeft verdiend. Hoe de invulling per afstand wordt wilde allround-trainer Henk Boer gisteravond nog niet kwijt. Boer: „Alleen de namen worden vandaag aan het NOC opgegeven. Het comité moet dan zijn goedkeuring geven. Wie op welke afstand rijdt wordt later ingevuld. Van der Duim, Schalij, Vunderink en Kramer verkeerden ove rigens gisteravond niet in een echte feestroes. Daarvoor zijn zij te nuchter. Alle vier weten zij, dat het belangrijkste gedeelte van het seizoen nog moet komen. Unaniem waren de succesvol le schaatsers van mening dat de goede weg is ingeslagen. Van der Duim: „De rust en voorbereiding in Davos heeft mij goed gedaan, ondanks het feit dat ik daar niet zo goed reed. Behalve de tien kilometer, waarop ik mijn krachten niet goed heb ver deeld, ben ik zeer tevreden en blij met dit kampioenschap". Belangrijk Vunderink speelde een belangrijke rol op de 10.000 meter. De eerste vijftien ronden offerde hij zichzelf op om zijn directe te genstander Van der Duim een handje te helpen. Daarnaast stoomde de stayer uit Zwolle door naar het zilver op die afstand in 14.56,88. Vunderink: „Het was voor Van der Duim belangrij ker dan voor mij. Er stond voor hem een titel op het spel. Een beetje ploegentactiek is dan op zijn plaats". Naast Van der Duim manifesteerde Frits Schalij zich het na- drukkelijkst. Voor de eerste keer in zijn loopbaan stond hij op het erepodium. Het werd brons, maar voor hetzelfde geld was het zilver geweest. Schalij: „Het is mij al twee keer eerder over komen, dat ik op een haar na een hogere klassering miste. Daar baal ik van, maar voor de rest is het hier natuurlijk prima ge gaan". Schalij verklaarde na afloop de 10.000 meter in Sarajevo niet per sé te hoeven rijden. Hij gaat ervan uit ingezet te worden op de 1500, de 5000 en wellicht de 1000 meter. Yep Kramer overtuigde het minst in Larvik. Vorig jaar in Den Haag streed hij met Van der Duim nog om de Europese titel en bezette hij uiteindelijk de tweede plaats. Dit jaar kwam hij niet verder dan een gedeelde zevende positie. Op de vijf kilometer werd hij de vierde Nederlander. „Dat is mij tegengevallen. De tweede dag maakte echter veel goed. Zowel op de 1500 als de 10.000 meter ging het lekker. Ik zie wel welke beslissing het NOC neemt. Wij kunnen niet met zijn vieren per afstand star ten, maar ik heb toch goede hoop, dat ik in Sarajevo op een of meer onderdelen van de partij ben", merkte Kramer op. overlijdt valpartij Sepp Walcher, we- afdaling in 1978, is in een ziekenhuis van bezweken aan de verwon- hij eerder op de dag tij- het skiën had opgelopen. Wal- gisteren mee aan een af- van de Hochwurzen in de van zijn woonplaats Schlad- De 29-jarige Oostenrijker zeer ongelukkig ten val en met een breuk in het boven- van de wervelkolom naar een ziekenhuis waar hij in de loop van aan zijn verwondingen In een Olym- seizoen ontstaat in :haatssport dikwijls leer verwarring dan ïormaal gesproken De krachtsverhou- liggen anders dan lere jaren, favorieten neens geen favorie- en nieuwe talen- zich aan. In waar Hilbert van m gisteren in de koude zijn Eu- titel prolongeerde, dat nog eens beves- faalden, op Rolf na, in eigen huis g. Tomas Gustafson was l schim van de stoere id die twee jaar geleden pees kampioen werd. Met j (Oost-Duitsland), Kop- (Roemenie), Malkov en jtkov (beiden Sovjet- fc), Niittylae (Finland) en f (Oostenrijk) dienen zich oog op Sarajevo nieu- ncurrenten aan. Het Ne- idse schaatsen, inclusief ior Frankrijk acterende Helden, die op 36-ja- •eftijd een unieke presta- iverde, stond in Larvik dit ^^einde op eenzame hoogte. Hle eerste, de derde (Scha- ^Be zesde (Van Helden), de ^Hde (Kramer) en de vijf- ^He plaats (Vunderink) B^ Nederland drie weken de Olympische Winter de eerste slag gewon- ■x; ind rf|onl ter Henk Boer bleef nuch- ider het succes, dat zijn bloeg had bereikt. Im- de basis waarop Van der zijn titel binnenhaalde BV* de 500 meter en juist op jJLIstand start hij vermoede- iet in Sarajevo. Van der 1 toonde in Larvik aan de iallrounder te zijn. Bij de h gaat het echter om de ttie per afstand en in k reed hij zich alleen op 100 meter in de prijzen: Hij zal na deze triomf ndsgerichter" moeten werken. „Deze uitslag, ^erigens bijna niet beter gekund, betekent heel eet geen gouden medaille- irajevo. Zolang we dat ergeten is er niets aan de ■nmei ^jj 2uj]en nu specifie- 5 de afstanden gaan wer- Daar is het nog niet te voor", legde blije all- ^^^-coach na afloop uit. iuropees kampioenschap, iterdag onder uitstekende peren onder beduidend jr goede weersomstan- flen (sneeuw) werd ge- g3 In, is in het afscheidsjaar Fan der Duim de eerste 'ze test geweest voor Sa- 1 Alle ogen zijn op de Stralende gezichten van Nederlandse medaillewinnaars in Larvik: Hilbert van der Duim, die met succes zijn Europese titel prolongeerde en Frits Schalij (links), die het brons veroverde. Winterspelen gericht. Het Eu ropees kampioenschap was de eerste belangrijke graadmeter hoe de krachtsverhoudingen internationaal liggen. Oranje heeft wat dat betreft een ui terst gevoelige tik uitgedeeld. Twijfelachtig Na zijn twijfelachtige optreden in Davos in de confrontatie met de sprinters heeft Van der Duim in Larvik duidelijk ge maakt, dat het met de vorm goed zit. De gelukkige win naar: „De Olympische Spelen zijn belangrijker, maar ik ben blij dat het gelukt is. Het was een kampioenschap in Noor wegen, op Noors ijs en onder Noorse omstandigheden. Ik heb laten zien. dat ik ook dan de sterkste kan zijn". Van der Duim was verreweg de sterk ste, want in het klassement had hij bijna een vol punt voorsprong op Falk-Larssen, die zilver won. Schalij kwam op de afsluitende tien kilome ter slechts viertiende seconde te kort om de Noor van die plaats te verdrijven. Voor Schalij betekende het echter al zijn beste resultaat uit zijn car rière. Vantevoren had Boer de Scan- dinaviers gevreesd. De Noren en de Zweden waren beter ge wend aan de koude en de ijs vloer, waarop onder die om standigheden moest worden geschaatst. De allround-coach, DEN HAAG Staatssecre taris J. van der Reijden van WVC heeft Hilbert van der Duim en de ploegleiding een felicitatie-telegram gestuurd naar aanleiding van het suc ces bij het Europees all round schaatskampioen schap in Larvik. die voldoende hersteld was om zijn schaatsers zelf te begelei den, heeft zich daarin vergist. Juist de Nederlanders voelden zich op het harde ijs op hun gemak. Het enige, dat proble men opleverde was de combi natie van wind, sneeuw en temperatuur (twaalf graden onder nul). Daardoor raakte Robert Vunderink zaterdag op de 5000 meter, toen de zon nog scheen, „sneeuwblind" en reed Van der Duim gisteren op de 10.000 meter met een „bevro ren oog" rond. Geen rekening De concurrentie kwam van Falk-Larssen en een reeks an deren, met wie van tevoren niet of nauwelijks rekening mee was gehouden. Naast Van Helden, die zesde werd en op de tweede dag op beide afstan den sneller was dan de kers verse Europese kampioen, wa ren dat Kopacz, Ehrig (terug van weggeweest), Malkov, Ko- rotkov, Jager en Niittylae. Zij toonden allen aan op de Olym pische Spelen op een bepaalde afstand voor een surprise te kunnen zorgen. Nyland, Gus- tafsson, Karlstad en Oxholm bleven ver beneden hun ni veau. Het tij kan echter voor de Spelen nog keren. Fal k-Larssen verwoordde het zo: „Noorwegen heeft als toonaan gevend schaatsland een ver pletterende nederlaag geleden op eigen terrein. Dat is een droevig verhaal. Het is echter wel eens eerder gebeurd en wij hebben geleerd terug te slaan na een dergelijke af gang".

Leidse Courant | 1984 | | pagina 11