ÊcidócSoiucmt Venezolaanse terrorist laat ]uropa voelen at hij nog eeds actief is A ZATERDAG 21 JANUARI 1984 59$ HAAG Grote contai- 6oq boordevol zand vormen anderhalve week een 63e|te veiligheidsmuur rond 65|merikaanse ambassade in eefHaag. Zij moeten het ge- beschermen tegen aan- van zelfmoordcom- o's die, zoals vorig jaar 585jurde met de hoofdkwar- 81van de Amerikaanse en 842lse troepen in Beiroet en 'ranse ambassade in Koe- met vrachtwagens vol 4i2psieven op gebouwen in- De Amerikaanse vei- 504»dsdiensten namen al 629 overal maatregelen ter 651herming tegen deze fana- 674jdie hebben gezegd niet te 8®jjn rusten voor de Fransen 829^merikanen uit Libanon Vertrokken. Zo werd met e de beveiliging van het 8ie Huis aanzienlijk ver- 82rpt. Na twee aanslagen op 38'jaarsdag in Zuid-Frank- 84 die aan zou hij sindsdien geen contact met de Russen meer hebben gehad. (Maar in een interview (in decem ber 1979) met het in Parijs verschij nende weekblad „al-Watan al-Ara- bi" het enige interview dat hij ooit heeft gegeven verklaarde Illich het tegendeel. Na zijn vertrek uit Moskou reisde de Venezolaanse revolutionair via Europa naar het Midden-Oosten en sloot zich aan bij het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina van de radicale Palestijn George Habbasj. Illich werd een van de volgelingen van de militaire com mandant van Habbasj, Wadi Had- dad, die tot zijn dood in 1978 in een Oostduits ziekenhuis de opperstra- teeg was van het Palestijnse terro ristische netwerk in Europa. Begin terroristentijdperk In het midden van de jaren zeventig spoelde een golf van terreur over Europa. Vrijwel alle westerse democratieën kregen er mee te maken. Zo ook Nederland. In september 1975 overvielen Japanse terroristen de Franse ambassade in Den Haag. Het plan voor deze gijzeling kwam uit het brein van Carlos. 56ng in de Franse ambassade: 86ir alweer tien jaar geleden, jzeling in september '74 werd SGftniseerd door een man die verantwoordelijkheid heeft ngsglst voor de aanslagen van ou- _isdag in Zuid-Frankrijk: Illich ez Sanchez, beter bekend als de terrorist. inmiddels acht jaar geleden arlos voor het laatst op de ond trad. In december 1975 hij de gijzeling in het OPEC- 105r in Wenen. Sindsdien is zijn 1 vele malen in verband ge- 1met terroristische aanslagen. 5 meeste gevallen overigens r dat daarvoor harde bewij- lerden geleverd. Maar vorig 4iverde hij zelf het onomstote- [wijs dat hij nog in leven is. 2 aanslagen van oudejaarsdag d-Frankrijk rijst de vraag of "Europa aan de vooravond 11 fan een nieuwe golf van ter- n zo ja, of Carlos daarin op- 6 een belangrijke rol zal spe- „1 van linkse advocaat 5 35-jarige Illich Ramirez San- I de zoon van een linkse Ve- ianse advocaat, die zijn poli- 1 overtuiging onderstreepte lijn drie zonen de namen te itiesrvan zijn geliefde historische lister» Vladimir Illich Lenin. Ge- ,:25J naar wat hij vond van de j"|fiadige reputatie van zijn antwoordde vader Sanchez niet (jlk ben het eens met zijn we- terdafechouwing, maar over de Jie hebben we afwijkende anc;4>en". 8 werd Illich, die de revolu- MBt de paplepel kreeg ingego- m>or zijn vader naar Moskou rd. Hij ging studeren aan de Loemoemba Universiteit, 1960 door partijleider Kroets- Is opgericht om beloftevolle en uit de Derde Wereld op te Vaa Deze door de KGB gecon- [de universiteit heeft in de er jaren duizenden revolutio- afgeleverd. voorliefde voor luxe en 'vrouwen was echter niet in instemming met de van de ten geëiste discipline. In 1970 hem dan ook de toegang tot jiversiteit ontzegd. Officieel Nadat Israël tijdens de zesdaagse oorlog van 1967 de Arabische legers een vernietigende klap had toege bracht, kwam Habbasj tot de con clusie dat Israël niet in een gewo ne, conventionele oorlog zou kun nen worden ver slagen. Zijn Volksfront zou de Palestijnse strijd tot ver buiten het Mid den-Oosten gaan voeren, omdat ,,de dood van een jood ver van het slagveld ef fectiever is dan het doden van honderd joden op het slagveld". De kaping van een El Al-vlieg- tuig op 22 juli 1968, dat vijf weken door de regering van Al gerije werd vast gehouden, vormde het be gin van het mo derne terroris tentijdperk. Eu ropa, waar het sinds het mid den van de jaren zestig volop gist te, werd het be langrijkste strijdtoneel. West-Europa vormde tevens een onuitputte lijk reservoir van jonge revo lutionairen, die in de opleidings kampen van Habbasj in Zuid- Jemen een gede gen guerrilla-opleiding kregen. Het bestaan van deze kampen werd onder meer bevestigd door de Ne derlandse Lidwina Janssen, die tij dens haar „examen-opdracht" in Israël werd aangehouden en al tij dens het eerste verhoor uit de school klapte. In de loop der jaren hebben hon derden Duitsers, Italianen, Belgen, Spanjaarden, Basken, Zwitsers, Ne derlanders, Scandinaviërs, maar ook Jap.mners, Iraniërs, Turken en Zuidamerikanen in dergelijke kampen hun terroristische scholing ondergaan. In de herfst van 1973 hadden Hab basj en Haddad, met steun van on der meer Libië, Syrië en Zuid-Je- men, in West-Europa een heel net werk opgezet van samenwerkende terreurgroepen. De bedoeling was duidelijk. Door de Palestijnse strijd naar Europa te verplaatsen kreeg men internationaal veel meer aan dacht. De chaos en verwarring die hiervan het gevolg zouden zijn, kwamen bovendien een ander land, de Sovjet-Unie, dat zich na drukkelijk op de achtergrond hield, uitstekend van pas. De leiding van de Europese ter- reuroperaties berustte bij Moham med Boudia, die in 1972 in München had deelgenomen aan de gijzeling van en moord op de Israëlische olympische atleten. Bij de schietpar tij op het vliegveld van München, waarbij negen gijzelaars, vijf terro risten en een agent om het leven kwamen, werd hij aangehou den. Twee maanden later was hij weer vrij, toen collega-terroristen dreigden een gekaapt Duits ver keersvliegtuig in de lucht te laten ontploffen. Op 28 juni 1973 werd Boudia zelf, met auto en al, in Pa rijs opgeblazen. Een wraakactie van de Israëlische geheime dienst, de Mossad. Carlos' carrière De opvolger van Boudia was snel gevonden. Carlos, die onder de dekmantel van een Zuidameri- kaanse playboy in Londen de basis had gelegd voor zijn terroristische carrière, kwam naar Parijs. Gedurende zijn verblijf in Londen had Carlos een lijst opgesteld van enkele honderden vooraanstaande mensen, onder wie veel joden, die in naam van het Palestijnse verzet moesten worden vermoord. Hij kwam niet verder dan nummer één: Edward Seif, eigenaar van de bekende kledingzaken Marks Spencer en de toenmalige leider van de Britse Zionistische Federa tie een aanslag die overigens mislukte. Niet of nauwelijks gehinderd door dit falen zette Carlos zijn werk zaamheden voort. Vanuit Parijs coördineerde hij de golf van aan slagen en gijzelingen die tussen 1973 en 1976 over West-Europa spoelde. In een interview met het weekblad Der Spiegel (1978) deed de Duitse ex-terrorist Hans-Joa- chim Klein, die lange tijd met Car los had samengewerkt, daar een boekje over open. Zo bevestigde hij de nauwe contacten tussen Carlos en terroristische bewegingen als de Baader-Meinhofgroep, Italiaanse en Turkse terroristen, het Japanse Rode Leger, de IRA, de Baskische ETA en Zuidamerikaanse terreur groepen. Carlos kwam maar een paar keer zelf in actie. In de meeste gevallen hield hij zich op de achtergrond, zoals bij de mislukte beschietingen van vliegtuigen van de Israëlische maatschappij El Al op de Parijse luchthaven Orly en de door Japan ners uitgevoerde gijzeling van de Franse ambassade in Den Haag (13- 17 september 1974). Om de afloop van die gijzeling te bespoedigen wierp Carlos op 15 september handgranaten in de druk bezochte Le Drug-Store aan de Boulevard Saint-Germain in Pa rijs, waarbij twee mensen de dood vonden en tientallen gewond raak ten. Netwerk zichtbaar Onderzoek wees uit dat de gebruik te handgranaten deel uitmaakten van een partij wapens, die in 1971 door de Baader-Meinhofgroep uit een Amerikaans legerdepot was ge stolen. Met deze granaten zette Carlos een terroristische handteke ning over Europa. GEZOCHT CARLOS Op 27 juni 1975 was voor Carlos het spel echter uit. althans wat Parijs betreft. In de flat van een van zijn vriendinnen schoot hij twee agen ten van de Franse geheime dienst en een van zijn medewerkers, van wie hij vermoedde dat die hem had verraden, dood. Tijdens de naspeu ringen stuitte de Franse politie op dagboeken, onkostenrekeningen en enorme wapenvoorraden. De stuk jes van de puzzel vielen langzaam op hun plaats. Naarmate het onder zoek vorderde werd het netwerk van terreur, dat in de voorbije ja- Sinds de reeks van aanslagen in Libanon en Zuid-Frankrijk zijn de veiligheids maatregelen bij de Amerikaanse (voorgrond) en Franse ambassade (achtergrond) in Den Haag aanzienlijk verscherpt. Zo moeten containers vol zand de Amerikaanse ambassade beschermen tegen zelfmoord aanslagen. ren over Europa was gespannen, zichtbaar. In de nasleep van deze schietpartij kwam Carlos voor het eerst in de openbaarheid. De politie ontketen de een ongekend felle internationa le klopjacht. De naam Carlos ver dween nauwelijks van de voorpagi na's. Maar van de gezochte zelf geen enkel spoor tot hij in decem ber van dat jaar met een waar schijnlijk in een Tsjechische kli niek veranderd uiterlijk plotse ling opdook in Wenen. In de Oostenrijkse hoofdstad over vielen Carlos, Hans-Joachim Klein, Gabriëlle Kröcher-Tiedemann, twee Libanezen en een Palestijn de vergaderende ministers van de OPEC, de organisatie van olie pro ducerende en exporterende landen. Hierbij vielen drie doden onder wie een lid van de Libische delegatie, die door Carlos in koelen bloede werd doodgeschoten. Gabriëlle Kröcher-Tiedemann was overigens een van de acht Westduitse terro risten, die in maart van dat jaar waren vrijgelaten in ruil voor de ontvoerde Berlijnse politicus Peter Lorentz. De onderhandelingen in Wenen duurden ruim 36 uur. „Vertel ze dat ik de beroemde Carlos ben. Ze kennen me wel", liet Carlos weten. Bondskanselier Kreisky ging uit eindelijk door de knieën en voor het oog van de wereld stapten Car los en zijn mensen, samen met elf gijzelaars, in een Oostenrijks vlieg tuig richting Midden-Oosten. „Mijn zoon is een hele generaal gewor den", zei vader Sanchez trots, toen hij zijn zoon op de televisie zag. De omstandigheden waaronder met name de Saoedische en Iraanse olieministers Jamani en Amusegar deze gijzeling hebben overleefd zijn Foto boven: Wenen, december 1975. Carlos (links) en zijn collega terroristen samen met hun gijzelaars op weg naar het vliegveld, vanwaar zij ongehinderd naar het Midden-Oosten vlogen. overigens nog steeds onduidelijk. Volgens ex-terrorist Klein was het de bedoeling de beide ministers te doden. Maar zij zouden Carlos een enorm geldbedrag hebben geboden, waarna hij besloot hen te laten le ven. Hoe het kan dat Carlos onge straft van zijn opdracht is afgewe ken? Grote macht en invloed Tijken de enige logische verklaring. Ontsnapt naar Irak In 1976 werd de „superterrorist" voor het laatst in levende lijve ge zien. In Belgrado nam hij deel aan een terroristische topconferentie. De westerse veiligheidsdiensten dachten Carlos in de val te hebben, maar met behulp van de Joegosla vische autoriteiten zag hij kans te ontsnappen naar Irak. Sindsdien is Carlos, die een mees ter in het vermommen heet te zijn, over de gehele wereld gesignaleerd: hij zou in Zuid-Amerika zijn om de Chileense dictator Pinochet te ver moorden, zou aanslagen beramen op de Spaanse koning, de Olympi sche Spelen van 1976 in Montreal. De lijst is te lang om op te som men. In het voorjaar van 1982, toen twee vrienden van hem in Parijs te recht stonden, uitte hij in een bij de Franse ambassade in Den Haag be zorgde brief be dreigingen tegen de Franse rege ring. Onderaan de brief twee duimafdrukken die, volgens de politie, onmis kenbaar van Carlos waren. In september van dat jaar zou hij, onder een valse naam, samen met PLO-leider Arafat uit het door Israël bele gerde Beiroet zijn geëva cueerd. En eind vorig jaar liet Carlos opnieuw van zich horen. bijvoorbeeld de terroristen van de Baader Meinhof-groep, Rote Armee Fraktion en de Rode Brigades heeft voortgebracht. Bovendien is de strategie van de terroristen gewijzigd. In de jaren zeventig werden vele honderden mensen in gijzeling gehouden, waarbij het eigenlijk niet uitmaak te uit welk land zij kwamen, als er maar chaos en verwarring ont stond. De terroristen van de jaren tachtig gaan veel selectiever te werk, waarbij, zo blijkt uit de statistiek, vooral burgers en eigendommen van de Verenigde Staten en Frank rijk het slachtoffer van bom- en moordaanslagen zijn. Dreiging boven schemerrijk Westen Op het moment dat Carlos schijn baar van het terreurtoneel ver dween, in het midden van de jaren zeventig, leek het terrorisme net een „baan" met toekomst te wor den. Een uitdaging voor iedereen die van geld, reizen en avontuur hield. Het netwerk omspande vrij wel alle westerse democratieën. Maar ondanks alle sombere voor uitzichten in die jaren heeft de westerse wereld zich tegen de ter reur staande kunnen houden. De veiligheidsmaatregelen rond am bassades en vliegvelden favorie te doelwitten bij aanslagen zijn enorm verscherpt. Door nauwe sa menwerking van de westerse in lichtingendiensten zijn terreurgroe pen als de Baader Meinhof-groep, de Rote Armee Fraktion en de Rode Brigades vrijwel uitgeroeid. In Turkije. Uruguay en Argentinië stelden de generaals orde op zaken. Slechts de IRA en de ETA, die een politiek veel duidelijker doel na streven, hebben hun collega-terro risten uit de jaren zeventig over leefd. Toch kan die verscherpte waak zaamheid in het Westen niet de enige reden zijn dat de golf van ge weld lijkt afgezwakt als dat al zo is. De huidige generatie Europe se jongeren lijkt veel minder ont vankelijk voor revolutionaire denkbeelden dan de generatie die Brian Jenkins, een medewerker van de Rand Corp., een onder zoeksinstituut in het Californische Santa Monica, verklaarde in een interview met de International Herald Tribune dat het terrorisme bepaald geen geïsoleerd probleem is. Hij vindt het onzin te zeggen dat terreur vooral een vast onderdeel is van de cultuur in het Midden-Oosten. „De achtergrond van het geweld daar. is dat het gebied zo cruci aal is voor de grootmachten, dat men er al leen door mid del van anderen aan de slag gaat. In veel gebieden op de wereld is de scheiding tus sen de super machten duide lijk. Maar het Midden-Oosten is een schemer rijk, waar het gevaar van een directe confron tatie dreigend boven hangt. Het terrorisme moet je daarom veel meer zien als het gezond heidsplaatje van de wereld". Dat plaatje ziet er anno 1984 niet zo best uit. Er hangt nog steeds een dichte waas van geheimzinnig heid rond de terroristische interna tionale. Wat is bijvoorbeeld de rol van Syrië, Libië, Iran en de Sovjet- Unie? Wat is de rol van een kleine, extreme organisatie als die van de dissidente Palestijn Abu Nidal? Zijn de banden tussen de rode (extreem linkse) en zwarte (extreem-rechtse) terroristen nog even innig als zo'n zeven jaar geleden, toen neo-fascis- ten en marxisten in dezelfde kam pen voor hun terreurdaden werden opgeleid? Is het reëel te veronder stellen, dat terroristen over enige tijd zullen beschikken over een atoomwapen. Gevreesd moet wor den van wel. „De terroristen laten zich er niet door tegenhouden, dat ze nog nooit hun doel hebben bereikt", zegt Bri an Jenkins. „Met hun acties trek ken zij aandacht. Zorgen ze voor crises en behalen ze van tijd-tot tijd een tactische overwinning. Maar puur politieke winst hebben ze nooit geboekt. In die zin heeft het terrorisme gefaald. Desondanks gaan de terroristen door. Dat is de paradox, die leidt tot steeds meer bloedvergieten. Hoe het er verder uit gaat zien? Gaat de terreur door? Vrijwel zeker. Wordt het slechter? Mogelijk. Kunnen we het stoppen? Heel onwaarschijnlijk". JOS TIMMERS

Leidse Courant | 1984 | | pagina 13