Kees van der Wereld aatgewoon door „Een fusie doet de kade weer leven..." WIELERCROSSER OVERWINT INZINKING -?ORT LEIDEN 4 CcicLeSomant ^*•■<•*♦'•*■"11". Lm??,.- a' ïöfc* SU ma «V* ■Hi de Wereld: weer vertrouwen In de crosstoekomst. van )ie flEN AAN DE RIJN ilitijet uitzondering van verdeer is niets zo veran- Julik als de mens. Vori- [rvareek zondag, meteen eclie internationale veld- rwa/an Denekamp, zat et i van der Wereld stil egtn hoekje van het eta- Ypment waar de prij- Jouden worden uitge- "pf 1. Na drie rondjes was n", {gestapt. Van der We- verwerkte de zoveel- eleurstellende presta- /a^i enkele weken en )lg<4e gedesillusioneerd >or dat hij overwoog een e f( achter zijn carriere ^4ten. leal jen na „Denekamp" is nkfimeur van Kees van der 1 Qjd volledig omgedraaid. 5r dag na zijn geflopte op- in0}i in de Twentse veldrit dat hij in een sterk bezette in België beslag op de plaats. En het afgelo- *~"^sveekeinde voegde hij daar bij wedstrijden in Lu xemburg nog eens een tweede en een derde prijs aan toe. Nu zegt hij: „In Denekamp zag ik het echt niet meer zitten. Ik trainde keihard, maar het wil de maar niet vlotten. Maar toen ik uit Denekamp weg reed, had ik eigenlijk al weer spijt van mijn woorden. Dacht ik al bij mezelf dat het toch wel een rare reactie van me was geweest, ingegeven door een flinke teleurstelling. Een dag later heb ik met Albert Stofberg (de voormalige bondscoach; red.) gesproken. Die heeft mij er een klein beetje weer bovenop geholpen. En het afgelopen weekeinde in Luxemburg, waar we op zware parcoursen moesten rij den, heeft me weer veel ver trouwen gegeven". Verzadiging „Waar het aan. ligt weet ik niet, maar het gaat van geen kant meer", verklaarde Kees van der Wereld na zijn afstap pen in Denekamp. „Dat ik de afgelopen zomer veel aan atle- tiektraining gedaan heb en veel later dan gewoonlijk het veld ben ingegaan om te trai nen, omdat ik met de duurt- raining ben doorgegaan tot no vember, kan de oorzaak niet zijn. De conditie is beter dan ooit, dus dat is het probleem niet. Ik denk dat bij mij het moment van verzadiging eer der komt dan bij een ander, een andere verklaring zou ik ten minste niet kunnen vin den. Zoals het er nu voorstaat mag je er gerust van uitgaan dat ik met veldrijden stop. Zo doorgaan als nu heeft in elk geval geen enkele zin. Mis schien rijd ik het Nederlands kampioenschap nog, als af-- scheidswedstrijd. Bij het WK zien ze me in geen geval meer". Kortom, de moraal ontbrak toen volledig bij de man, die op een redelijke carrière als crosser kan terugkijken. De coureur uit Alphen aan de Rijn was in 1980 (in Berg en Dal) zelfs nog 's lands beste veldrijder. In 1978 en 1979 werd Van der Wereld boven dien tot profkampioen ge kroond. Maar toen werd hij wel door één of meer amateurs verslagen. In zijn geboorte plaats Nieuwkoop stond in 1978 Herman Snoeyink op het hoogste treetje van het erepo dium en een jaar later kwam Hennie Stamsnijder in Gieten als eerste over de streep. Podium „Je begint na zoveel jaren toch een beetje stoom af te blazen", zegt Van der Wereld nu, „maar de mensen hebben ge makkelijk praten wanneer ze zeggen dat je iets zus of zo moet doen. Ik heb gewoon ge merkt dat het toch moeilijk is om zomaar een paar dagen in de week te stoppen. Bovendien ben ik nog maar 28, dan moet je toch nog even mee kunnen. Ik maak dit seizoen daarom ook gewoon af en volgend jaar ben ik er weer bij, dat staat voor mij nu wel vast. En wat de oorzaken voor die lange in zinking geweest zijn, dat zoek ik van de zomer wel een keer uit". Kees van der Wereld mikt op een plaats op het podium bij de volgende week af te werken nationale titelstrijd in Oss. „Daarmee zal ik al blij zijn. Je moet er immers van uitgaan dat Hennie Stamsnijder niet te kloppen is, zeker niet zoals hij momenteel rijdt. Dat is ge woon grote klasse. En wan neer er zoveel regen blijft val len als de laatste dagen, zal hij helemaal niet te benaderen zijn. Tegen de rest heb ik ech ter wel degelijk een kans. Wat dat betreft houd ik me vast aan Berg en Dal". Naast Stamsnijder zijn vooral Reinier Groenendaal en Adrie van der Poel, vorig jaar twee de in Hulsberg, kandidaten om Van de Wereld in Oss van het ereschavot af te houden. Nor maal gesproken zou dat ook gelden voor Wil Brouwers. Diens voorbereiding op het NK werd echter danig ver stoord door het bedrijfsongeval dat hem vorige week maandag overkwam. Hij was bezig met het loskoppelen van een wa gentje achter een heftruck, toen een collega op een andere heftruck in botsing kwam met het voertuig van Brouwers. Daardoor raakte Brouwers met een knie bekneld tussen zijn truck en de aanhanger. Brouwers: „Ergens heb ik nog veel geluk gehad, dat ik toe vallig een draaiende beweging naar de goede kant maakte. Voor hetzelfde geld was de knie kompleet naar de knop pen geweest". Kneuzing Nu bleef het bij een zware kneuzing, die echter wel het trainingsschema van de cou reur uit America fors in de war schopte. Op de weg trai nen leverde geen problemen op, maar pas dezer dagen kon Brouwers voor het eerst weer oefenen in het veld. Zijn erva ring: „Het lopen is me geluk kig 100 procent meegevallen. Alleen op het vlakke voel je steeds die pijnlijke trilling, omdat ie dan meer op de hak terechtkomt. Maar heuvel-op had in nauwelijks last. Ik ver wacht dan ook dat alles ko mend weekeinde weer 100 procent is". Brouwers streeft er, ondanks zijn tegenslag, naar bij het NK ten minste de derde prof te worden. „Ik vind eigenlijk dat ik die plaats ook wel een beet je verdiend heb. Ik hoop dat ik de komende dagen nog flink aan mijn conditie zal kunnen schaven om toch een goed kampioenschap te rijden. Want goed voor de vorm is deze blessure natuurlijk nooit geweest". Kan de Limburger volgende week dus normaal van start gaan, Fons van Katwijk kan het NK zonder meer vergeten. Zoals bekend, kwam de ren ner uit Oploo, die hoopte zich in Oss te kwalificeren voor de mondiale titelstrijd drie weken later in dezelfde plaats, afgelo pen weekeinde tijdens een training in botsing met een op hol geslagen paard. Van Kat wijk brak daarbij enkele rib ben en is de komende maan den uitgeschakeld. WILLEM PFEIFFER ZATERDAG 21 JANUARI 1984 PAGINA 11-. Leden van Leidse Boys, Oranje Groen en VN A spreken zich maandag uit over bestuursvoorstel LEIDEN Voor de Leid se Boshuizerkade kan maandag 23 januari een gedenkwaardige dag wor den. Dan namelijk zullen de in drie verschillende Algemene Leden Verga deringen samengekomen leden van Leidse Boys, Oranje Groen en VNA zich uitspreken over de door de drie besturen voorgestelde fusieplan nen. Hoewel de mogelijk heid niet denkbeeldig is dat de beslissing over een eventueel samengaan niet maandag zal worden ge nomen, omdat het immers nog maar de vraag is of er op de diverse ALV's vol doende stemgerechtigde leden aanwezig zullen zijn om tot rechtsgeldige be sluiten te kunnen komen, bij deze een overzicht van het fusieverhaal tot nu toe. Want of de clubs nu maandag of twee weken later op zes februari (op de dan eventueel te hou den vergaderingen be hoeft niet driekwart van het ledenaantal aanwezig te zijn om besluiten te kunnen nemen) tot een samengaan besluiten; het blijft een opvallende fusie. Zeker nadat eerdere po gingen tot een samengaan, nu drie jaar geleden, schipbreuk hadden gele den, zag het er immers naar uit dat de verenigin gen voorlopig wel even op eigen benen zouden blij ven staan. Dat de besturen van de drie Boshuizerkade voetbalvereni gingen desondanks nu weer een nieuwe poging wagen, vindt zijn oorzaak in het feit dat de fusiegedachte ook na die mislukte actie van drie jaar geleden volgens de be- stuurderen „toch is blijven be staan". Een gegeven dat twee jaar terug voor alle betrokke nen weer duidelijk werd tij dens een vergadering van de BAVL. Nadat met name de leiding van Leidse Boys en Oranje Groen had geconsta teerd dat een van de voor naamste redenen van de mis lukking „de slechte informatie naar de leden toe" was ge weest, werd besloten een eventuele nieuwe poging „grootschaliger" op te zetten. Op voorstel van beide clubs kwam er vervolgens een bij eenkomst van de vier kleinere verenigingen op de Boshuizer kade (inclusief Unitas Leiden en VNA) waarin bleek dat de besturen de toekomst voor een kleinere club aan de Kade „somber" inzagen. Een onder zoek tot fuseren moest volgens alle betrokkenen worden inge steld en ook nadat Unitas Lei den op aandringen van nieuw gekozen voorzitter Cor Sip af- haaktè, zagen de overgebleven verenigingen voldoende aan leiding om het onderzoek ge woon voortgang te laten vin den. Tijdens het onderzoek werden de leden van de drie clubs door hun besturen op de hoogte gehouden van de ont wikkelingen en nadat de stu die was afgerond kregen de le den ook nog eens een compleet „Fusie-infoin boekvorm toe gestuurd om maandag maar 20 „gefundeerd mogelijk" over het fusievoorstel te kunnen oordelen. Terugloop In dat informatieve boekje wijzen de bestuurders een aan tal aspecten aan, die voor de fusie pleiten. Het feit dat het voetbal in Nederland nog al tijd terrein aan het verliezen is op zaalsporten wordt bijvoor beeld als punt genoemd. „Dit maakt dat ook de verenigin gen aan de Boshuizerkade het steeds moeilijker krijgen met het op peil houden van het le denaantal. Het duidelijkst ziet men dit bij de jeugd van VNA en Unitas Leiden". Dat het le dental voor de clubs zeer be langrijk is, wordt in het Fusie- Info in vijf onderdelen uitge legd. „De basis waarop men kan selecteren wordt steeds smaller; de kwaliteit van de standaardelftallen loopt terug, de flexibiliteit van de elftal commissie wordt steeds min der, de elftallen raken onder bezet; steeds minder leden moeten voor steeds meer stij gende kosten opdraaien; steeds minder kader moet steeds meer werk opknappen; de jeugdcommissie krijgt het steeds moeilijker elftallen te completeren in verband met de leeftijdsgrenzen". De al even aangestipte finan ciële situatie wordt door de be sturen overigens als een zeer belangrijk punt gezien. „Na een fusie wordt de financiële basis beter en komt er wat meer ruimte voor activiteiten die anders niet zouden kunnen worden betaald. Wat we ten aanzien van dit punt in de ga ten moeten houden is dat, wanneer de huidige ontwikke ling zich voortzet, de kosten zo hoog worden dat een kleine vereniging failliet gaat. Hoe wel de fusieclub niet met geld kan smijten, is een fusie in dit opzicht zeer aantrekkelijk". Dood spoor De Boshuizerkadeclubs zijn, zo wordt in het Fusie Info ge steld, „op dood spoor" beland. Een promotie naar de KNVB is, naar de mening van de ini tiatiefnemers tot een samen gaan, een vrijwel onmogelijke zaak. Accommodatie en velden voldoen zeker niet aan de ei sen van de „grote" KNVB, daarbij is het nog maar de vraag of een duurdere trainer zou kunnen worden betaald. „Een fusie daarentegen, schudt de mensen wakker (dat is al eens gebleken) en doet de kade weer leven. De besturen zijn dan ook van mening dat een fusie aan de kade het voetbal hier ten goede zal ko men. Er is nieuws, er is leven in de brouwerij, er gebeurt weer eens iets op de Boshui zerkade en met een beetje ge luk zal de fusieclub ook voet- baltechnisch het een en ander opleveren en de kade voor goed van een goede naam voorzien. We voetballen dan niet meer tegen elkaar, maar met elkaar!" „Door het bundelen van de ac commodatie en de leden zal in de toekomst ook een efficiën ter gebruik van de velden kunnen worden gemaakt en kan bijvoorbeeld het hoofd- veld enigszins ontzien wor den", weten de besturen als nog een voordeel van het sa mengaan. „Een nadeel is wel dat elk clubhuis te klein is voor alle leden, er zal dus ver bouwd moeten worden". Het ligt in de bedoeling van de stu wende krachten achter de fu sie dat een clubhuis tot jeugd honk zal worden verbouwd en een andere kantine uit te brei den tot het enige echte club huis. „Wat er met de derde kantine moet gebeuren, weten we nog niet", aldus het Fusie Info, waarin een uitgebreide financiële paragraaf, evenals een schets van de toekomstige bestuursstructuur niet ont breekt. Tevens wordt in dat Info pro motie naar de KNVB als een der doelstellingen voor de na bije toekomst uitgesproken. Of ook de leden van de drie verschillende clubs die doel stelling willen nastreven, zal maandag op de Boshuizerkade moeten blijken. Lege lange zij... Is het nu werkelijk gedaan met de aparte status die dit soort ontmoetingen toch al tijd hebben gehad? Moet dat zo unieke sfeertje rondom deze duels met in gang van dit seizoen dan de finitief worden bijgezet in die toch al zo groot gegroei de categorie „nostalgisch werk"? De bij deze rubriek gevoeg de foto's zouden het inder daad doen vermoeden. Die lege „lange zij" tijdens Roodenburg - Lugdunum bijvoorbeeld, nu twee we ken terug. Of die verlaten tribune annex duinenrij tij dens het streektreffen tus sen Quick Boys en Rijns- burgse Boys, vorige week zaterdag. Het zijn op z'n zachtst gezegd „merkwaar dige", niet bij dit soort ont moetingen behorende plaat jes. 'En zelfs de wetenschap dat de Leidse derby tussen Roodenburg en Lugdunum toch nog zo'n vijfhonderd, op de tribune verscholen toeschouwers trok, het feit dat de zaterdagse confronta tie tussen Quick- en Rijns- burgse Boys een kleine tweeduizend hier onzichtba re kijkers op Nieuw Zuid bracht; het zijn gegevens die aan het waarheidsgehalte van de foto's niets afdoen. Tijdens eerdere uitgaven immers, mocht Roodenburg echt meer dan vijftienhon derd man en vrouw begroe ten. En dat Quick Boys een duel tegen de Rijnsburgse buur nog altijd op zo'n vier duizend toeschouwers in schat, lijkt ons van Hut- spo(r)t zeker niet te hoog ge grepen. Derby (2) Toch zijn Wij van Hutspo(r)t er niet van overtuigd dat de derby in het algemeen en de „Leidse" derby in het alge meen niet meer zou leven. Natuurlijk is er nog hoop. Alleen: de KNVB werkt niet echt meer mee. Werkt te gen, zeg maar. Laat alles maar doorgaan. Gooit „heel West 2" er uit, maar vergeet dat vorig jaar nog bij West 2 behorende voetbalcomplex in Leiden Noord. Vindt een westerstorm, windkracht tien aan de Katwijkse kust, in combinatie met een toch al matig bespeelbaar veld ook al niet meer voldoende om een duel maar even voorzichtig af te gelasten. En dat is toch jammer. iker ?cZ, we hebben het vaker ■gd- ja hoor, we hebben vast iens eerder beloofd dat het niet meer zouden n. ir Hutspo(r)t zou Hut- 'r)t niet zijn als wij des- anks niet regelmatig willend een plaatsje zou- inruimen voor wat „an- i" berichten. Zaken die de meeste gevallen de ntekolommen niet zou- halen (omdat het aantal 'tief gerichte kolommen wekelijks zou moeten den verdubbeld, en dat »r, zeker in deze tijd niet maar nu dus wel. Dat, r coach Lucien Cranssen ntvol genoemde A-pupil- eam van de toch al zo de weg timmerende Stgeester tafeltennisver- 'ing Sjaardema, bijvoor- d. Onder leiding van 'h Cranssen slaagde dit Jeroen van der Poll, istiaan van Vloten en erik Geirnairt bestaande D er in de bekerfinale de sterke afdeling Den g tegen het Delftse DHC nend te besluiten: 3-2. Talentvol... Jammer voor al die mensen die het bij voorbaat voor ge zien houden en dus de war me kachel dan wel cv ver kiezen boven het bezoeken van een op zich aardig duel. Jammer voor die voètballers die in oneigenlijke omstan digheden moeten trachten iets te produceren dat op voetbal lijkt. Jammer voor de ontvangen de vereniging die in deze moeilijke tijden een klein kapitaaltje aan recette mis loopt. En jammer voor Hutspo(r)t- fotograaf Kees. Die in de re gel tot heel aardige presta ties komt, maar in dit soort gevallen slechts op „heel- houden kan spelen. Maar ach, laten we de moed er maar inhouden. Wachten op het moment dat voetbal officieel als zomersport wordt gepresenteerd. En we met z'n allen, elk weekeinde maar weer in ons overhem- metje met korte mouwtjes, profiterend van dat kostelij ke zonnetje, van dat toch leuke spelletje dat voetbal heet kunnen genieten... K(l)apstuk KeeS: „Ellen Bakker: kleur bekennen..." Heelhouden... Onder redactie van Gert-Jan Onvlee en Maarten Nooter Lucien vond die prestatie minimaal een „fotootje in de krant" waard. En wij eigenlijk ook wel. Bij deze dus. De coach, de ge lukkige winnaars en de ver slagenen, broederlijk bij een... Afzien De spelers van UVS maak ten afgelopen zondag een matte indruk. Er werd „geen stap gelopen", geen metertje teveel afgelegd, geen streepje inzet getoond. Het resultaat was dat SJC de tot dan toe ongeslagen lijst aanvoerder op z'n eerste ne derlaag tracteerde. Maar waarom speelden de blauw witte n zoals ze speelden? Boze tongen beweerden dat het kwam omdat de spelers kort voor aanvang hadden begrepen dat de zo sterk aan discipline vasthoudende trainer Melbi Raboen voor twee jaar had bijgetekend. En dat hen bij het denken aan nog eens twee seizoenen afzien op de training de moed in de schoenen was gezonken. Wij van Hutspo(r)t trekken dat alles echter sterk in twij fel. Volgens ons zit het ver haal net iets anders in el kaar. Wij houden het er op dat het bestuur van UVS het contract met Raboen ogen blikkelijk na afloop van die verloren partij heeft ver lengd. Als een soort twee jaar du rende straf voor de gelever de wanprestatie... Derby Is de „ouderwetse voetbal derby" in de Leidse regio nu echt voltooid verleden tijd? Verlaten tribune, annex duinenrij...

Leidse Courant | 1984 | | pagina 11