Italiaanse politie weet zich geen raad met 'Ludwij Yoko Ono: „John was altijd heel verlegen over zijn stem" Ontevreden Britse auteurs krijgen eindelijk leengeld MWEEREEN OPZIENBAREND BUITENKADSOE Cotes o£u,7&tdne/982 Vomcum du, Ctëmmpn. fieidócSoivumt NEO-NAZISTEN EISEN BRAND IN AMSTERDAMSE SEXCLUB OP Bioscoopbezoek in '82 lager dan ooit Alle goede dingen bestaan in drieën. iJA. Ceidóe Sou/ui/nt Zoeterwoude strijdt om de tafeltennis-titels l/DOP WyNU£FHE8BGes BUITENLAND/ KUNST/ SPORT ZATERDAG 21 JANUARI 1984 PAGIlii (Van een onzer correspondenten) ROME De neo-nazi- groep „Ludwig", die in een brief aan het Italiaan se persbureau Ansa de verantwoordelijkheid heeft opgeëist voor onder meer de brandstichting in de Amsterdamse sexclub „Casa Rosso" op 16 de cember, is een van de meest raadselachtige en mysterieuze organisaties uit het rijke terroristische leven van Italië. De groep heeft hier in Italië het laatst van zich doen spre ken toen zij vorig jaar mei de verantwoordelijkheid opeisten voor de brand in een Milanese sex-bioscoop. Daarbij kwamen tien mensen om. De politie is er nooit achtergekomen wie die brand heeft aangestoken, en zolang dat niet is gebeurd, blijft de mogelijkheid dat de gevreesde Ludwig er achter zit, bestaan. Als Ludwig op zijn woord moet worden geloofd, kunnen hem nog 7 andere moorden worden toegerekend. Zo wer den in juli 1982 twee oude fra ters op gruwelijke wijze ver moord. Volgens Ludwig, die zich daags daarna per brief meldde, zouden de twee te laks zijn geweest in de leer. Ludwig schrijft na elke daad een brief aan een krant of persbureau, waarin hij tekeer gaat tegen de verwildering der zeden, tegen het verval van onze beschaving. Maar of hij de daden waarvoor hij de ver antwoordelijkheid opeist ook werkelijk heeft gepleegd, komt niet eens vast te staan. De Italiaanse politie weet zich geen raad met deze Ludwig, en alle klopjachten op hem hebben nooit iets opgeleverd. Het enige wat vaststaat is dat Ludwig zich als een neo-nazis- tische organsiatie voordoet. Zeker is ook dat hij ergens in Noord-Italië, tussen Turijn cn Venetië woont, en alleen daar zijn aanslagen pleegt. Ludwig moet ook zwaar geestelijk ge stoord zijn, alhoewel hij het vermogen bezit zich volstrekt onvindbaar te maken. Maar of Ludwig één persoon is of een bende, is niet met zekerheid te zeggen. Ludwig heeft nog nooit de verantwoordelijkheid opgeëist van daden die fysiek onmogelijk door één man kon den zijn gepleegd. Vorig jaar arresteerde de Ita liaanse politie een universiteit sprofessor, op verdenking Ludwig te zijn. Maar na een maand of vier moesten ze hem laten gaan omdat hem alleen een abnormale belangstelling voor het fenomeen Ludwig kon worden verweten. Dit is de enige arrestatie die de poli tie in de zaak Ludwig heeft kunnen verrichten. Of Ludwig, zoals hij zegt, be trokken is bij de aanslag in Amsterdam en ook bij een brand in een sex-shop in Mün- chen is twijfelachtig, omdat hij zodoende voor de keer buiten het hem L trouwde Noord-Italië zoi ben geopereerd. In wordt aan Ludwig's bev betrokkenheid bij die gen dan ook nauwelijks geloof gehecht. Bovc werd in Amsterdam eei aangehouden, die door gen is aangewezen als di die in de „Casa Rosso" b( heeft rondgesprenkeld club in brand heeft gest< TOKIO Drie jaar na het overlijden van John Lennon. die op 8 decem ber 1980 door een zinloze daad van Mark Chapman door pistoolschoten om het leven kwam, ver schijnt het laatste docu ment van de muzikant, die wereldroem vergaarde als Beatle en later als vechter voor de vrede. Drie jaar later laat zijn weduwe Yoko Ono in een hotelkamer in Tokio we ten: „Bekijk John alsje blieft niet als een vader figuur, een redder in nood. De toekomst ligt in jouw handen, niet in die van John". Yoko Ono heeft een moeilijke periode achter de rug. Daarom heeft het al die jaren geduurd voordat ze de songs, die John tijdens en vlak na het verschij nen van de elpee „Doublé Fantasy" opnam, kon uitbren gen. Tijdens een radio-inter view met BBC's Andy Peebles vertelt ze: ,,In 1981 al voelde ik mij tegenover John ver plicht om de nummers uit te brengen, maar ik kreeg het niet voor elkaar. Ik kon niet rustig in de studio naar zijn stem luistéren. Ik heb Johns dood nog steeds niet helemaal verwerkt, maar dat is een on derwerp waar ik liever niet over praat. Er zijn mensen die zeggen dat zijn dood de schreeuw om vrede en liefde heeft versterkt en dat zijn dood daarom zinvol was. maar als ik erover nadenk kan ik niet tot die conclusie komen. Ik vind zijn dood nog steeds een grote verspilling, vooral van zijn talenten. Ik weet dat er grote dingen stonden te ge beuren. Hij was onder andere bezig met het organiseren van een Engelse tournee. Hij had op het moment van zijn over lijden een heel creatieve perio de „Het jaar daaTop toen ik op nieuw aan de geluidsbanden wilde werken, kon ik mij er opnieuw niet toe zetten. Er kwamen veel herinneringen boven. Ik dacht: als ik verdriet heb, dan moet het ook voor Yoko Ono (op de foto met John Lennon): „Ik heb zijn dood nog steeds niet verwerkt". zijn vrienden, kennissen en fans moeilijk zijn om naar hem te luisteren". Yoko zegt het geëmotioneerd. Misschien is ze extra geraakt door de om geving: de hotelkamer waar John Lennon en Yoko Ono zo veel vreugdevolle uren door brachten. Eigenlijk had ze niet weer naar Tokio willen reizen, maar ze vindt het voor zoontje Sean (8 jaar) belangrijk dat hij ook met de omgeving waarin zij opgroeide kennis maakt. Yoko vertelt dat de nummers geen overblijfsel -zijn van de „Double Fantasy "-sessies, maar dat John de songs had bestemd voor „Milk and Ho ney", een plaat die nauw ver bonden is met zijn voorganger. „Als hij had geleefd, was hij misschien van gedachten ver anderd en had hij nieuwe songs opgenomen, dat zullen we nooit weten. Tijdens de studio-werkzaamheden heb ik gedaan alsof John nog leefde, ik heb zoveel mogelijk zijn werkwijze gevolgd. Daarom heb ik deze plaat ook zelf ge produceerd. Om te voorkomen dat hij overgeproduceerd zou worden en de langspeler een echte symfonische klank zou krijgen. Het gaat tenslotte om Johns laatste document". Grappig Yoko denkt met veel plezier terug aan het mixen van Johns stem. „De zang was voor mij het allerbelangrijkste van de hele plaat. Het was het middel om zijn gedachten uit te dragen, maar het grappige was dat hij nooit zo van zijn ei gen stem heeft gehouden. John had een goede stem, maar tijdens het mixen van nummers zei hij altijd: laten we mijn stem maar in de mu ziek begraven. Dan zei ik: maar John, de mensen kopen de plaat toch voor jouw stem, waarop hij antwoordde: dat weet ik wel, maar laten we mijn stem toch maar niet zo op de voorgrond plaatsen. Als hij de schuif op het mengpaneel een stukje naar beneden had gezet, schoof ik 'm weer wat omhoog als hij naar de wc ging. Tijdens „Milk and Ho ney" ben ik natuurlijk liefde vol mei zijn stem omgegaan en heb vaak gedacht: je kunt nu niet ingrijpen John". Yoko woont nog steeds met zoontje Sean in het apparte ment dat ze met John deelde op liet moment van zijn moord. „Ik ga er niet weg om dat elke kamer herinneringen oproept aan de gelukkige tijd die ik er met hem heb doorge bracht. Aan de andere kant denk ik wel eens dat het mis schien geen goed idee is om in New York te blijven wonen. Het is voor Sean echter ook moeilijk om die stad te verla ten. M'n zoontje is er opge groeid en één van de redenen dat het zo goed met hem gaat is omdat hij er zijn wortels heeft. Ik sluit het echter niet uit dat hij in Engeland zijn schoolopleiding zal volgen". Sean heeft veel contact met zijn grotere broer Julien (uit het eerste huwelijk van John en Cynthia Twist). „Sean praat graag met hem. Ze hebben heel lange telefoongesprekken en Julien komt heel vaak op visite in New York. Ik weet niet of ik er iemand pijn mee doe en als dat zo is, heb ik het zo niet bedoeld maar ik kan ook heel goed met Julien overweg. Ik weet dat er men sen zijn die liever zien dat we elkaar haten, maar dat is niet zo. Toen Julien na de dood van zijn vader naar New York kwam hebben we een heel lang gesprek gehad en daar waren wat mensen in Londen niet zo blij mee. Die zeiden: eerste palmt ze John in en nu is ze Julien aan het bewerken. Hoe haalt ze het in haar hoofd? Julien en ik voelen ons dan ook een beetje schuldig dat we zo goed met elkaar kunnen opschieten". AMSTERDAM Het bio- punt: 89 miljoen in 1948. Scoopbezoek was in 1982 lager Sindsdien is het langzaam ach- dan ooit. De eerste betrouwba- teruitgegaan tot 22 miljoen in re cijfers dateren uit 1939: 40 1982. Aldus een onderzoek van miljoen bezoekers. Direct na de Nederlandse Stichting voor de Tweede Wereldoorlog Statistiek gehouden voor het kwam het absolute hoogte- filmblad Skoop, dat het publi ceert in het komende jubi leumnummer, het eerste van de twintigste jaargang. Een van de verrassende uit komsten van het onderzoek is volgens Skoop dat het een groot deel van de trouwe bio scoopbezoekers niet kan sche len of ze een speelfilm in de bioscoop zien of op de televi sie. De grootste klachten over de bioscoop betreffen niet zo zeer de service of het lange voorprogramma maar vooral de hoge prijs voor het kaartje. Drie prima tennisballen verpakt in een handige koker, krijgt u cadeau voor het aanbrengen van een nieuwe abonnee voor deze krant. 1 als abonnee van Naam I Ad res Postcode/Plaats Betaald wordt: 0 per maand met automatische afschrijving van bank/girorekening,nr: 0 per kwartaal Stuui een set tennisballen naai: Naam Adres Postcode/PlaatsTeleroon Stuur deze bon m open envelop-geen pcetzegel plakken- naar. Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag nb. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een abonnement worden geweigerd. /\NZ j ZOETERWOUDE Volgen de week worden in Zoeter woude de plaatstelijk kampi oenschappen tafeltennis ge houden. De organisatie is in handen van de gezamenlijke verenigingen Zoeterwoude, Meerburg en t.t.v. „Heineken". Er wordt gedurende de heel week gespeeld in „de Klaver hal". Maandagavond begint direkt al het „grote werk" met de da mes-senioren en heren-A. De heren-B (dat zijn zij die in de 4e klas of lager spelen) en alle jeugdleden komen dinsdag in de na-middag en avond in ak- tie achter de groene tafel. De diverse dubbelspelen zullen woensdagavond worden ver speeld. Het gaat daarbij niet alleen om de diverse poules want ook de finalepartijen zul len op die avond worden ge speeld. De recreanten en onge- oefenden kunnen hun tafel- tenniscapaciteiten tonen op donderdagavond. De opzet van het kampioen schap is dat de deelnemers in eerste instantie uitkomen in poules van 5 of 6 personen, vervolgens wordt een afvalsy- steem gehanteerd. Per klasse blijven uiteindelijk 4 of 5 spe lers over voor de finaleronde. De finales voor de enkelspelen senioren en junioren worden gespeeld op zondag 29 januari. De aanvang van die slotdag - uiteraard ook in de Klaverhal - is 12.00 uur. De winnaar in de senioren A-klasse verdient de titel „Zoeterwoude kam pioen 1984". De winnaar van de junioren is automatisch „Zoeterwouds Jeugdkampioen 1984". Alle wedstrijden kun nen door publiek worden bij gewoond. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN 7.700 Britse schrijvers van 66.850 boeken trekken volgende maand voor het eerst auteursrechten op hun door openbare biblio theken uitgeleende romans en andere werken. Dit ge beurt op grond van een nieu we wet, die werd aangeno men na een langdurige cam pagne, gevoerd door ontevre den auteurs. Het geld komt uit een jaarlijks fonds dat momenteel twee miljoen pond bedraagt. Alleen geregistreerde auteurs kunnen aanspraak maken op een aandeel uit deze pot. De hoogste wettelijk toegelaten uitbetaling is 5.000 pond. Elk bedrag wordt berekend op het jaarlijkse volume van de uitleningen, gedaan door zes tien geselectioneerde Britse bibliotheken. Alleen de 66.850 ingeschreven boeken komen hiervoor in aanmer king. Dit systeem werd in het le ven geroepen nadat verschei dene Britse schrijvers hun beklag hadden gedaan over de financiële verliezen die zij leden met hun boeken, opge nomen in openbare bibliothe ken. In tegenstelling tot ver kochte werken bracht geen enkel uitgeleend boek hen iets op. Slechts 46 van de 7700 gere gistreerde auteurs hebben dit jaar recht op het maximum bedrag van 5.000 pond. Een dozijn van deze schrijvers heeft bestsellers op hun ac tief, waarvan ze goed kunnen leven. Vier- of vijfduizend pond extra interesseert hen niet, hoofdzakelijk omdat het grootste deel van dit bedrag toch naar de fiscus zou gaan. Bedoelde auteurs dienden dan ook geen claim in voor een uitkering. Dat was met een een vriendelijk gebaar in het voordeel van de vele dui zenden minder populaire schrijvers, die het geld veel harder nodig hebben dan zij. De Britse Vereniging van Auteurs is trouwens van plan om bij premier Thatchers kunstminister graaf Gorwie aan te dringen op een ver dubbeling van de voor het speciale bibliotheekfonds jaarlijks ter beschikking ge stelde twee miljoen pond. De gemiddelde eerste uitke ring bedraagt 261 pond. 81 Auteurs krijgen 2.500 pond of meer. Barbara Cartland, stiefgrootmoeder van prinses Diana en auteur van talloze goedkope liefdesromans, heeft recht op 4.984 pond en 31 pence. De schrijfster Bri- gid Brophy, die met Maureen Duffy aan het hoofd stond van de lange actie om deze auteursrechten af te dwin- Alistair Mclean: te veel uit de pot om op te noemen. gen, zal een cheque van 242 pond ontvangen. Computer De meeste veelgelezen au teurs, onder wie Jeffrey Ar cher, Catherine Cookson, John le Carré. Dick Francis en Alistair Maclean, weige ren echter te verklappen hoeveel de computer voor hen berekend heeft. In ieder geval is bekend, dat de hoog ste uitkeringen naar schrij vers of schrijfsters van lief desromans, moord-, spionage- en cowboyverhalen gaan. Meer dan 40 van de geregis treerde auteurs zijn politici, onder wie ex-premier Ed ward Heath en de gewezen ministers Enoch Powell, De nis Healey en Tony Benn. Uit het feit, dat geen enkele van deze heren het gemid delde bedrag van 261 pond haalt, mag afgeleid worden dat de Britse bibliotheken hun werken weinig uitlei Enoch Powell heeft trouwens niet eens laten gistreren. Tony Benn, di> gelopen juni zijn Lagerh| zetel verloor maar maart nieuw kandidaat is in tussentijdse verkiezing, k echter 166 pond en 40 pel trekken. Daarmee slaat onder de politici het rec(( „Argumenten voor Demoo tie", het nieuwste boek deze controversiële extre linkse auteur, werd afgj pen jaar 7690 maal uitgelej als pocketboek. De norm uitgave ervan werd 21 maal van de bibliothij plank gehaald. Enoch Powell, Lagerhui' gevaardigde van de Officl Unionistische Partij in L. ster, is niet de enige die PJ nutteloos vindt zijn politilë' en geschiedkundige wer^e te laten registreren. Juhj Critchley, een conservaL( Lagerhuislid en auteur drie boeken over collectir 1 veiligheid en aanverwa^a onderwerpen, heeft het r, v gedaan omdat - zo zegtji zelf - „het drie bijzoi^ saaie boeken" zijn. ..AlsT ooit eens een boek pleeg tt een gezellig onderwerp, ik mij wel registreren", fg( looft Critchley. ve eli Ex Labour-minister vann nanciën en defensie, D, Healey strijkt volgé*® maand 34 pond op voor a< boek met zelf gemaakte ft a dat verkocht wordt onde*t£ titel „Healey's Eye" (Heal Oog) dat in 1980 gepublicl£( werd. Zijn vrouw, die niefm de politiek staat, trekt d(d entegen 137 pond voor «j c boek „Lady Unknot i (Dame Onbekend) dat hi 1978 verschenen is. jn -w< Rechtstreeks op fles geïmporteerd. Volle rode licht kruidige wijn met een fijne soepele afdronk. Onze inkopers ?ijn er weer in geslaagd een enorme partij Cötes du Rhöne te kontrakteren bij een van de grootste wijndomaines in het Rhönegebied. Het gaat om de Cötes du Rhöne „Domaine du Corianpon". Deze wijn dankt zijn naam aan het bergstroompje „de Coriangon" wat langs een deel van het landgoed stroomt alvorens het uitmondt in de rivier „de Eygnes". De wijnranken gedijen hier zeer goed op de hier bekende kleihoudende kalkgrond. Deze wijngaarden omvatten een oppervlakte van ongeveer 64 ha, beplant met 65'/. Grenache-, 5V.Mourvedre-, 15'/.Cinsault-en 15'/.Syrah- druiven. Het domaine produceert ongeveer 2000 hl Cötes du Rhöne en Vinsobres. De wijnen hier worden op traditionele wijze bereid, ten einde het bouquet, de rijke geur en de authenticiteit van een „grand vin" te behouden. Het is de bekendste en belangrijkste wijngaard van het dorp Vinsobres. n de e Alleen de Cötes du Rhöne die „Comité Interprofessionel des Vins des Cötes du Rhöne" voldoen, (dat wil ondermeer zeggen dat behalve de hoge kwaliteits eisen alleen de wijnen uit het produktie gebied afkomstig) gebotteld mogen worden op de speciale fles de z.g. „La Rhödaniene". U behoeft u dus niet af te vragen hoe de kwaliteit van deze wijn is. Mocht u ondanks de garantie van de Appellation en de eisen van genoemd Comité nog twijfelen, dan raden wij u aan eerst 1 fles te proberen (u betaalt dan slechts 3.98 per fles). En dat is al spotgoedkoop en zelfs voor die ene fles geldt onze KWALITEITS GARANTIE: niet naar u zin, het volle bedrag terug, zelfs al is de fles half leeg! We rekenen weer op een enorme verkoop. Het kan zijn dat sommige filialen worden „overvallen" door grote kopers en daardoor onze winkels tijdelijk zijn uitverkocht. De partij is natuurlijk niet onbeperkt. Dus zorg dat u er tijdig bij bent. HORECA ONDERNEMERS Kunt u voor deze prijs bij uw grossier kopen? Natuurlijk niet! Neen, u betaalt zelfs bij grote afname zeker 50'/. meer. Daarom raden wij u aan het bij ons te halen. Wij verkopen uitsluitend kontant en per volle doos 6 flessen. KOM MAAR HALEN Zolang de voorraad strekt bij DIRCK III slijterijen in Amsterdam, Hoofddorp, Zwanenburg, Zandvoort, Leiden, Sassenheim, Katwijk, Hillegom, Nieuw Vennep, Volendam, Noordwijk, Rotterdam, Schiedam, Papendrecht, Dordrecht, Sliedrecht, Bolnes. Spijkenisse en Ridderkerk. Kijk in de Gouden Gids voor het dichtstbijzijnde filiaal of bel(02521)19003. Ook verkrijgbaar in alle supermarkten van Bas van der Heijden, Digros, Dirkson en Dirk van den Broek. Kijk voor adressen in de Gouden Gids of bel voor het dichtstbijzijnde filiaal voor Amsterdam tel. (020)11.08.12 voor Rotterdam tel. (078) 1.00.99 voor de Bollenstreek tel. (02521) 1.90.03 voor de Haarlemmermeer tel. (02503) 1.19.31

Leidse Courant | 1984 | | pagina 10