É£eicl6e Qowiwnt Kans op corruptie oor ambtenaren 'neemt toe PTT Premier optimistisch over hervatting van „Genève Butlersgebit BON: Regering maakt bezwaar tegen Amsterdams experiment met drugs abinet RUUD 'SHOCK' LUBBERS BU REAGAN Stakers in Suriname gaan maandag weer aan het werk Verbod dreigt voor thuis pellen garnalen Vrijdag 20 januari 1984,75e jaargang no, 22789 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden. Postbus 11.2300 AA. tel.071-122244. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: I J.Hallewas. Chef redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,59 per mm, kleintjes f 0.41 per mm. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 20.61 (uitsl.aut.betaling),kwartaal 161,84. jaar f 235,75. Klachten bezorging: maandag t/m vnjdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Losse nummers f 1,00. HET WEER Droog weer met opklaringen. In de nacht lichte tot matige vorst met een minimumtempe ratuur van min vijf graden en mistbanken Middagtempera- tuur om het vriespunt. Matige wind. Zon op 08.36, onder 17.06. Schev. hoog water 5.49 en 17.58, laag water 1.31 en 14.05. f ph rijksweg over Verdam in Zeeland TAAG Over de pijlerdam in de mon- ;an de Oosterschelde wordt een vol- ige autoweg met fietspad en werkweg egd Er wordt geen tol geheven. Minis- iit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) heeft iloten. De aanlegkosten van deze rijks- edragen 35-40 miljoen. Zeeland is al- >or een volwaardige autoweg over de lam geweest. De minister wilde daar i eerst niet aan vanwege de hoge kos- nit-Kroes wilde een werkweg die maar oe voor het verkeer zou worden open en stelde, toen dat plan afketste, een irdige autoweg met tolheffing voor. tolheffing heeft Zeeland, toch al een cie met veel tol- en veergelden, zich verzet. Ook de Kamer was daartegen. Prins Claus in cockpit Prins Claus in de cockpit van de Fuji 200, samen met chef-vlieginstructeur Martin van Erkel. De prins neemt sinds enige tijd vlieglessen, de foto is ge maakt tijdens de achtste les, op het vliegveld in Le lystad. De prins wil daar bij de luchtvaartschool van Martinair zijn vliegbrevet halen. Wellicht in navolging van zijn schoonvader prins Bernhard, van wie hele reeksen foto's in de stuur hut van de meest uiteenlo pende vliegtuigtypen be kend zijn. ABP doet bod van 105 miljoen op Babyion (Van ónze economische redactie) DEN HAAG Het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds heeft weer een bod uitge bracht op het Babylon-complex in Den Haag. Het ABP wil nu 105 miljoen gulden (vrij op naam) betalen voor het kantoor- annex winkelcentrum. De verwachting is dat de „eigenaren" vandaag nog uitsluitsel zullen geven. Het ABP heeft hen tot mor gen de tijd gegeven. Babylon is formeel nog in bezit van Meijers Aannemings Be drijf (MAB), maar dit bedrijf verkeert in surséance van betaling. Het zijn daarom de beide hypotheeknemers. Centraal Be heer (70 miljoen) en makelaar-belegger drs. C. van Zadelhoff (50 miljoen), die het voor het zeggen hebben. Geen ezels naar dakterras ADANA Tot aan de derde verdieping op weg naar de ze vende hielden de twee ezels in de lift zich koest, maar toen begonnen zij te balken. Ge schrokken flatbewoners waar schuwden ogenblikkelijk de politie, die even later de lift opende en twee mannen ervan beschuldigde enkele ezels te hebben gestolen. De twee mannen, die zeiden grote die renliefhebbers te zijn, wilden de ezels meenemen naar de terrastuin van hun flat om ze daar te houden. De politie ge loofde dit verhaal niet en ar resteerde beide mannen. GRONINGSE COMMISSARIS VAN DE KONINGIN VONHOFF: ALMELO Het risico fan corruptie in de imbtelijke top in Ne- Jerland neemt toe. Oor saak daarvan is de grote verantwoordelijkheid, die topambtenaren krij gen binnen verkokerde lepartementen, waar •genspel van elders tntbreekt en samen- ngen met andere dis- liplines verloren zijn HPjegaan. Een andere in- S^jichting van onze over heidsorganisatie is daar- |m noodzakelijk, aldus Groningse commis- aris van de koningin, nr. H. Vonhoff gisteren op een bijeenkomst van de Nederlandsche Maat schappij voor Nijverheid en Handel in Almelo. Volgens Vonhoff is de hui dige situatie rond de over heid in ons land verre van ideaal, maar toch een fun damenteel andere dan die welke Orwell in zijn boek 1984 voorspiegelt. Orwell schetst een overheid, die in staat is alle processen te be heersen. De Nederlandse problemen zijn volgens Vonhoff van tegenoverge stelde aard. Er is spvrake van onvermogen bij de overheid om processen te besturen. Een der storendste factoren daarbij is in de visie van de Groningse commissaris de verkokering van de ver schillende departementen. Het ene ministerie weet niet wat het andere doet. Ieder ministerie afzonder lijk probeert zijn eigen deel belangen te behartigen. Bijkomend nadeel is, dat veel problemen naar een hoger niveau doorgespeeld worden, met als gevolg, dat het kabinet zich te veel moeten buigen over detail zaken. Het is volgens Von hoff een misverstand te me nen, dat problemen opgelost worden door ze' aan hogere ambtenaren ter oplossing aan te bieden. De ambtenaren zijn daar door in een invloedrijke en ongecontroleerde positie te recht gekomen. Weliswaar worden de misstappen van ambtenaren nog weieens normafwijkend gedrag ge noemd, maar in feite gaat het gewoon om gappen, al dus Vonhoff. De Gronings commissaris vindt dan ook dat het over heidsapparaat moet worden gesaneerd om het overzich telijker en slagvaardiger te maken. Om een goede coör dinatie tussen de overheid staken te bereiken zou men er goed aan doen vijf hoofd beleidsterreinen aan te wij zen voor rijk, provincie en gemeenten. Naar de mening van Vonhoff moeten de ge meenten in die nieuwe op zet aanzienlijk meer macht krijgen dan nu het geval is. Hie over "tvOMSTIGE ïelriE ïtai u)orziet valitsing n onze parlementaire redactie) ^✓-JIAAG Het kabinet JLroesloten een studie te naar de toekomstige ltOvan PTT- Het is niet Men dat op basis van de f^Hdie over een jaar klaar ^7 lijn, besloten wordt de splitsen in een postbe- i een telecommunicatie- Daarbij bestaat de mo- bid dat de overheid het imunicatiebedrijf zal ■CU^inet wil, aldus gisteren kendmaking van staats- DStlris Scherpenhuizen, kort de opdracht voor 3ie aan een extern bu- jeven. Het bureau zal 31 uitgaan van de huidige van de PTT. Zoals be- Jesloot het kabinet on- iRGf!e PTT-gelddiensten sa- i voegen tot een Post- lie los staat van de PTT. PTT-top, de vakbonden PvdA is grote ongerust- hts taan over het kabi- _4g <Jn „Het bergt grote on- éid voor ons in zich. ^Hjordt een politiek be- aldus PTT-topman Wit. is een woordvoerder i FN V-bond AbvaKabo en soortgelijke studie in Brittannië ertoe geleid hhhm telecommunicatie aan Irijfsleven werd afgesto- "^olgens de CNV-bond reigt het kabinet werk- iheid bij de PTT te ver- elen. 7 41: Topman Wit: PTT Concurrentie best aan Gat in Jumbo Technici van Air France op het vliegveld van Karachi (Pakistan) inspecteren het gat dat afgelopen woens dag door een explosie werd geslagen in de romp van een Boeing-747 van Air France. De Jumbo was met 259 inzittenden een klein half uur op weg van Karachi naar Parijs toen de bom in het bagageruim afging. Terwijl in de cabine van het toestel, dat op 5.500 meter hoogte vloog, de druk wegviel, maakte de gezagvoerder een nooddaling naar 1.500 me ter. Op die hoogte vloog hij terug naar Karachi, waar het toestel een nood landing maakte. Geen van de passagiers liep ernstige verwondingen op. Nie mand heeft tot nu toe de verantwoordelijkheid voor de explosie opgeëist. Bij een gezellig haardvuurtje in de „Ovale Kamer" van het Witte Huis hebben president Reagan en premier Lubbers gisteren onge veer een half uur met elkaar gesproken. Het bezoek van de Neder landse premier ondervindt veel belangstelling van de Amerikaanse media. (Van onze correspondent) WASHINGTON Pre mier Lubbers heeft zich gisteren in Washington, na gesprekken met presi dent Reagan, veiligheids adviseur McFarlane, mi nister van defensie Wein berger en vice-president Bush optimistisch uitgela ten over de kansen op hervatting van het afge broken ontwapeningso- verleg tussen de VS en de Sovjet-Unie. Het zal enige tijd en inspanning kosten voordat er weer een basis voor onderhandelingen is, aldus de Nederlandse pre mier. „Maar ik denk dat het mogelijk is dat die ge sprekken weer op gang komen. Daar ben ik opti mistisch over". Lubbers meent dat er een mo ment kan komen waarop bei de partijen inzien dat zij voor deel hebben bij onderhande lingen. „Als de plaatsing van kernraketten voor de middel lange afstand in West-Europa een feit is geworden, en Mos kou dat als uitgansgpunt neemt, kan dat toch een basis zijn", aldus de Nederlandse be windsman. Hij voegde daaraan toe dat dan ook aan Westerse zijde iets moet gebeuren, doe lend op vermindering van het aantal te plaatsen kernraket ten. Het bezoek van Lubbers krijgt in de Amerikaanse pers veel aandacht. In het weekblad Time is hij „Ruud 'shock' Lub bers, kampioen bezuiniger van West-Europa" genoemd. „Hij heeft Nederland veranderd van een van West-Europa's royaalste welvaartsstaten in de voornaamste aanhaler van de broekriem". In een portret van de premier haalt Time een gesprek aan tussen de Britse premier Thatcher en haar Ne derlandse ambtgenoot. Nadat Lubbers zijn programma had uiteengezet, reageerde That cher met geveinsde ontzetting: „Meneer Lubbers, bent u heus van plan de salarissen van uw ambtenaren met meer dan 3 procent te verlagen? Dat is rampzalig. Ik word veronder steld de hardste in Europa te zijn. U gaat mijn reputatie als de ijzeren dame ruïneren". Pag. 12 Time: Lubbers over tuigd van noodzaak plaat sing PARAMARIBO/DEN HAAG De stakende arbeiders van het Surinaamse bauxietbedrijf Suralco gaan in de nacht van zondag op maandag weer aan het werk. Vol gens de (gecontroleerde) Surinaamse media heeft een grote meerderheid van de arbeiders ingestemd met een akkoord, dat gisteren werd bereikt tussen de autoritei ten, vakbonden en de directie van Suralco. Waarne mers in Paramaribo verklaren echter dat zondagavond pas duidelijk zal worden of de stakers hun acties echt willen beëindigen. Het belangrijkste punt van het akkoord is een financiële tege moetkoming aan de stakers. Over de gestaakte dagen (sinds 17 december) krijgen zij 1.200 Surinaamse guldens, waarvan zij na verloop van tijd onge veer 800 gulden terug moeten betalen. Eind vorige week besloot de Suralco-directie als gevolg van de staking het bedrijf tijdelijk te sluiten. Het zal weken du ren voor de produktie op het normale niveau is terugge bracht. Er is niets bekend over de re actie van de autoriteiten op de politieke eisen van de stakers. Maar in Paramaribo is verno men dat de arbeiders, ook als het werk zou zijn hervat, blij ven vasthouden aan hun poli tieke eisen zoals het herstel van de democratische vrijhe den, opheffing van de nood toestand en invoering van een grondwet. DEN HAAG Staatssecreta ris Ploeg van landbouw en vis serij vindt dat er een eind moet komen aan het thuis pel len van garnalen voor zakelij ke doeleinden. Het geleidelijk afbouwen van de huisvlijt rond garnalen is vandaag on derwerp van gesprek in de mi nisterraad. Eén van de alter natieven die de bewindsman in gedachten heeft is het in stellen van speciale pelcentra, waar de overheid toezicht houdt op de hygiëne. De mi nisterraad bespreekt verder een algemene maatregel van bestuur die voorziet in een verkoopverbod voor buiten landse garnalen. De maatregel die na overleg tussen onder meer de ministeries van land bouw, WVC en van economi sche zaken is opgesteld, moet in de plaats komen van het door het produktschap voor vis en visprodukten ingestelde verkoopverbod, dat maar der tig dagen geldt. Pag.ll: Justitie concentreert garnalen-onderzoek op Noord-Holland DEN HAAG Minister Korthals Altes van Justi tie en staatssecretaris Van der Reijden van Welzijn, Volksgezondheid en Cul tuur hebben gisteravond in een gesprek met burge meester Van Thijn van Amsterdam hun bezwaren kenbaar gemaakt ten aan zien van het Amsterdamse heroïne-experiment. Het plan om ernstig verslaaf den onder medische con trole heroïne te verstrek ken, kan volgens de twee bewindslieden in de hui dige vorm niet voor uit voering in aanmerking komen. Dit standpunt, dat door Am sterdam niet wordt gedeeld, is mede gebaseerd op nationaal beleid, internationale ver plichtingen en de te verwach ten nationale en internationale rie van Weezei zei gisteravond in Politiek Café Pulchri Studio in Den Haag dat het Amster damse gementebestuur de re gering in een onmogelijke po sitie heeft gebracht. „Zoals het er nu naar uitziet zal het bui tenland het niet pikken," zo voorspelde Van Weezel. „In dien men de gang van zaken rond de Kokerjuffer in En schede bekijkt, past slechts de grootst mogelijke soberheid en dat terwijl het daar nog slechts om soft drugs gaat." In een rapport van de Vere nigde Naties dat gisteren is verschenen, wordt Nederland genoemd als een land dat „re den tot bezorgdheid" geeft, waar het gaat om de toegeven de houding ten aanzien van druggebruik. Het rapport con stateert tevens een enorme toename van produktie, han del en misbruik bij hard drugs als cocaïne en heroïne. (ADVERTENTIES) Let op! vandaag onze maandelijkse auto occasion pagina. zie'pagina 18 OCCASION-SPECIALIST Een vol jaar garantie mogelijk NISSAN Keuze uit 100 stuks. Aikemadeiaan 1 - Roelofarendsveen Telefoon 01713-2866-2073 Wie voor butler wil spelen moei eerst naai een school in Londen en dan naar de Verenigde Staten. Daar wonen nog mensen, die zich zon dienstknecht kunnen veroorloven. In Engeland zelf kunnen nog maar heel weinig toekomstige butlers terecht. De butlers en zij mogen ook geen vals gebit hebben. Het staat allemaal in de Leidse Courant van vandaag. En nog zóveel meer, dat het nog maar de vraag is of u vanavond de bant nog wel uit krijgt. i De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. w2"Ccidóc(Soutatit

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1