Forse verlaging: van jeugdloon in studie I Overheidstekort valt q.<ijna 3 miljard mee i/oor slechts f5,- Iminui Naar Denemarken BON: WETTELIJK MINIMUM WELLICHT TOT 30 JAAR li uw auto wassen \straat maandag t/m „Oprecht" gesprek Shultz en Gromyko ■zzweek van start £eicUe Qowuvnt Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071 122244. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur I J.Hallewas, Chef redacteur: Wim Bui)teweg. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,59 per mm, kleintjes f 0,41 per mm. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 20.61 (uitsl.aut.betaling),kwartaal f 61,84, jaar f 235,75. Klachten bezorging: maandag t/mvnjdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Donderdag 19 januari 1984,75e jaargang no. 22788 f 1.00 Enkele sneeuw of hagelbuien, maar ook af en toe zon. In de nacht en ochtend lichte vorst. Matige wind, aan de kust eerst nog krachtig. Zon op. 08.37; onder: 17.05. Schev. hoog water: 4.00 en 16.11; laag water: 12.20 uur. Morgen uitspraak over chrysanten DEN HAAG De Europese Ge meenschap zal naar verwachting morgen een uitspraak doen over het Britse verbod op de invoer van chry santen uit Nederland. Nederland verwacht dat de zaak dan goed zal aflopen, aldus een woordvoerder van het ministerie van landbouw. Enge land heeft op Oudejaarsdag zijn grenzen gesloten voor de Nederland se chrysanten, nadat in een partij bloemen de ziekte Japanse roest was geconstateerd. Vorige week is de zaak al besproken tussen minister Braks en zijn Britse collega Jopling. Volgens Braks hebben de Britten on voldoende argumenten voor de maatregel. Garnalen-drama zuigt heel de vishandel mee DEN HAAG „Niet alleen de handel in garnalen, maar de verkoop van alle visprodukten ondervindt grote schade van het in diskrediet raken van de gar naal". Dit zegt secretaris Langstraat van het Pro- duktschap voor Vis- en Visprodukten. De schade be draagt tot nu toe twee miljoen gulden, maar die kan oplopen tot enkele tientallen miljoenen en misschien wel tot honderd miljoen gulden per jaar. Als in het lopende onderzoek geen besmette garnalen worden aangetroffen, zal het produktschap volgens Lang straat wellicht bij de overheid een schadeclaim indie nen wegens „negatieve publiciteit". Hij sloot niet uit dat bij de garnalenhandels enkele honderden ontsla gen zullen vallen als er geen verbetering in de situa tie komt. Pag 10:Garnalen: Voer voor epidemiologen. AMBTENAAR KRAAKTE PARKEERAUTOMATEN ASSEN Een parkeerwacht uit Bovensmil- de heeft bekend dat hij in de afgelopen vier jaar ruim 155.000 gulden uit parkeerautoma ten heeft gestolen. De man was bij de dienst publieke werken in Assen belast met het on derhoud en beheer van de plaatselijke par keerautomaten. Tien dagen geleden werd hij op heterdaad betrapt. Een bedrag van 78.000 gulden dat de parkeerwachter op zeven bankrekeningen had uitstaan, is in beslag ge nomen, evenals twee auto's en een caravan. De politie onderzocht al enige tijd zijn doen en laten, omdat hij leefde op een voet die niet te rijmen was met de hoogte van zijn salaris. De echtgenote van de man heeft de politie bekend dat zij afwist van de malafide praktij ken van haar man. Haar wordt opzettelijke heling ten laste gelegd. Zorgenkinderen in West-Duitsland BONN In West-Duitsland worden elk jaar tussen de drie- en vijfduizend misvormde baby's geboren, omdat de moeder tijdens de zwangerschap teveel alcohol dronk. Dit maakte gisteren de vereniging voor medische hulp aan ge handicapte kinderen "Aktion Sorgen- kindin haar jaaroverzicht bekend. Sorgenkind, die een omvangrijke cam pagne op touw heeft gezet onder het hoofd "Alcohol, vergif tijdens zwanger schap", waarschuwt alle toekomstige moeders tijdens hun zwangerschap geen alcohol te drinken. Tot de meest voorkomende afwijkingen behoren een te klein hoofd, te kleine neus of niet volgroeide oren. Op tijd sneeuw in Sarajevo SARAJEVO Nog ruimschoots op tijd is Sarajevo voorzien van een witte de ken. Drie weken voor de officiële opening van de Olympische Win terspelen is er in de hoofdstad van Bos- nië-Herzogewina een pak sneew ge vallen. Een laagje van vijftien a twin tig centimeter blijft dank zij een tempe ratuur rond het vri espun t liggen Dat moet voldoende zijn om in de sfeer te komen. Op de flanken van de Bje- lasnica en de Joha- rina, waar de alpi- ne-skinummers zul len worden gehou den, ligt zelfs ze ventig centimeter. Voor het geval alle sneeuw op het kri tieke moment is weggewaaid, hou den de organisato ren legereenheden paraat om van el ders sneeuw aan te voeren. ^én onze parlementaire ji redactie) HAAG Voor het in vele jaren meldt J^iinisterie van Finan- een meevaller van rden guldens. Het fi- )e-ieringstekort over iesblijkt 2,8 miljard la- gr^it te vallen dan tot oe werd verwacht. rheid kwam volgens de yËJvoorl°pige cijfers in dat ^f),6 miljard gulden tekort ats van de 33,4, waarop ik énd was. Het zijn vooral tlijllende belastingop- Hen en geringere uitga- èweest. die tot deze mil- ^^meevaller hebben ge- Tjjis minister Ruding (Fi- n) zal het bezuinigings- H van het kabinet echter ninderd moeten voort- "ilij ziet geen enkele aan- de teugels nu wat te la- eren. Wel verklaarde hij blij te zijn dat nu eindelijk de trend van telkens nieuwe te genvallers is omgebogen. „We krijgen de overheidsfinanciën eindelijk beter in de hand", al dus Ruding. De minister vindt het nog te vroeg om te zeggen of er dit jaar verder geen aanvullende extra bezuinigingen nodig zul len zijn. Hij wil met een oor deel over deze vraag wachten tot de Vooijaarsnota wordt ge maakt. Dat zal op z'n vroegst in maart zijn. In politieke kringen in Den Haag wordt de kans dat er dit jaar meer zal worden omgebogen dan waar toe al is besloten, na het be kend worden van deze mee valler echter zeer laag aange slagen. CDA-woordvoerders verklaarden zich al vierkant tegen, terwijl de VVD extra bezuinigingen „erg onwaar schijnlijk" acht. De cijfers die gisteren door het ministerie van Financiën wer den gepubliceerd, tonen aan dat de uitgaven in 1983 vrij (ADVERTENTIE) OP 20 JANUARI IS DE ^OWASSTRAAT WEER OPEN... u n in :rd£ a 17,18 en 19 januari zijn we gesloten Jfgens ingrijpende onderhouds werk- jjP'unheden. Maar op 20 januari kunt u ^er terecht. Dan doet hij het weer, vanouds, of eigenlijk nog veel grondi- en sekuurder. 1 iedereen in de gelegenheid te stellen h daarvan te laten overtuigen dit unieke ibod. Op 20 en 21 januari kunt u uw ;o laten wassen voor slechts 5 gulden (tijdens deze dagen geldt de normale ~Z 7~ korting niet). tAUtOWaS- Openingstijden: ÈX zaterdag van 8.30 ■A ,uXt°t 17.30 uur. sterk bij de verwachtingen zijn achtergebleven. Ook de belas tingontvangsten zijn duidelijk meegevallen. Dat kan worden veroorzaakt door een beter be stedingsbeeld: er zijn aanwij zingen dat er in 1983 toch meer is geconsumeerd dan was ver wacht. Financiën weet nog niet of een deel van de meevallers zal doorwerken naar volgende ja ren. In dat geval zou het de fi nancieringsproblemen van het overheidstekort verzachten. Er zou dan minder hoeven te worden geleend. Tegenover de meevaller staat overigens nog een tegenvaller, als gevolg van extra garantie inkopen die Nederland in EG- verband moest doen. Vooral de tot ongekende hoogte opge lopen Europese boterberg heeft extra guldens gekost. Dat bedrag is echter al met de meevallers verrekend, zodat de 2,8 miljard, die nu is be kend gemaakt, een netto be drag is. Van den Broek pleit voor vrijlating Sjaranski STOCKHOLM Westerse ministers yan buitenlandse za ken in Stockholm hebben in gesprekken met de Sovjetrus- sische minister van buiten landse zaken Gromyko druk uitgeoefend om de invrijheids- stelling te verkrijgen van de Sovjetrussische dissident Ana toli Sjaranski. Zijn vrouw Avi- tal zei dat zij begrepen had dat zowel de Amerikaanse als de Franse minister in hun ge sprekken met Gromyko de aandacht hadden gevestigd op het lot van Sjaranski, die in 1978 tot dertien jaar gevange nisstraf werd veroordeeld na aangedrongen te hebben op de naleving van de akkoorden van Helsinki over de mensen rechten. Volgens zijn vrouw is Sjaranski er verschrikkelijk aan toe. „Hij heeft het aan zijn hart en heeft vermoedelijk groene staar." Minister Van den Broek zou vandaag in zijn ontmoeting met minister Gro myko aandacht vragen voor de Russisch-joodse dissident. Van den Broek toonde zich overigens ronduit teleurge steld over de harde opstelling van Gromyko in zijn rede voor de conferentie. Misschien hebt u het niet gemerkt, maar in het afgelopen jaar hebben heel wat meer Nederlanders hun vakantie in Deneraarken doorgebracht dan daarvoor. Het Deense Verkeersbureau heeft dat record in elk geval wél in de gaten gehad en daar nu via de Leidse Courant bekendheid aan gegeven. Zo heeft de Deense Nationale Bank vastgesteld, dat de 859.500 Nederlanders die er binnen kwamen maar liefst 235,7 miljoen harde Nederlandse guldens hebben meegebracht. Er waren natuurlijk ook weer lezers van de Leidse Courant, die hun krant achter zich aan naar Denemarken lieten sturen. Want helemaal los van je lijfblad kom je ook in je vakantie niet. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen Gratis en geheel vrijblijvend pen envelop zonder postzegel opsturen naar: )ourant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. fl§*£eidóc (Bouoont STOCKHOLM De Ameri kaanse minister van buiten landse zaken, George Shultz, heeft gisteren in Stockholm ruim vijf uur gesproken met zijn Sovjet-ambtgenoot, Andrej Gromyko. Een hooggeplaatste Amerikaanse regeringsfunc tionaris wilde niet in bijzon derheden treden over de in houd van de vele onderwer pen die aan de orde waren ge weest. Over toekomstige con tacten is wel gepraat, maar er zijn geen concrete afspraken gemaakt. Eerder op de dag had Gromyko in een rede op de ontwapeningsconferentie een zeer felle aanval gedaan op de „militaristische" politiek van de Verenigde Staten. Het onderhoud van Shultz en Gro myko begon om drie uur 's- middags op de Sovjet-ambassa de en eindigde even over ach ten. De besprekingen waren „gedetailleerd en oprecht". „Van beide kanten werd uitleg verschaft over de meningsver schillen, niettemin waren het goede besprekingen". Of het gesprek van gisteren het ijs heeft gebroken moet volgens hem worden afgewacht. Pagina 11 Gromyko lan ceert bittere aanval op VS moeten worden, waardoor zij meer kans op een baan zouden maken. Op het mi nisterie zijn drie varianten in studie: afschaffen van het mini mum jeugdloon voor jonge ren van 15, 16 en 17 jaar, afschaffen van het mini mum jeugdloon voor jonge ren tot 21 jaar, het verschuiven van de leeftijdsgrens voor het mini mum jeugdloon waardoor jongeren tot 28 jaar hetzelfde loon ontvangen als jongeren van 22 jaar. Jongeren tussen 28 en 30 jaar gaan in deze va riant geleidelijk iets meer verdienen en komen dan uit op het minimumloon. Tussene de varianten is nog niet gekozen. Vaststaat dat de laatst genoemde variant voor de jongeren een inko mensdaling van tien tot vijf tien procent zal gaan beteke nen. Overigens wordt er bij het ministerie op gewezen dat het niet om de feitelijk uitbetaalde salarissen gaat, maar alleen om de lonen waarop men wettelijk recht heeft. Brand in Japanse mijn eist tientallen slachtoffers Bij een brand, die gisteren uitbrak in een steenkoolmijn in het zuidwesten vqn Japan, zijn minstens 83 doden gevallen. Nog veertien mijn werkers zitten ondergronds ingesloten. De kans dat zij gered kunnen worden wordt zeer klein geacht. Bij de steenkoolmijn heerste van ochtend intens verdriet bij familieleden van de omgekomen mijnwerkers, terwijl reddingswer kers met angst op hun gezicht bezig waren do den te bergen. De brand brak uit in een mijn schacht op twee kilometer van de mijningang op een diepte van 200 meter onder de zeebo dem. De brand is waarschijnlijk ontstaan door het vastlopen van een aandrijfriem van een lo pende band. De brandweer had het vuur gister avond laat onder controle, maar de reddings werkzaamheden worden ernstig gehinderd door een zware rookontwikkeling. Bovendien zouden de veiligheidsinstallaties in de mijn niet goed hebben gefunctioneerd. olie kroegen en borrelbussen. Dat was het beeld van de dels tot traditie verheven kroegentocht die gisteravond fartsein vormde voor de Leidse jazzweek. Burgemeester \op verzorgde de officiële opening in het Waaggebouw. „Leiden één groot jazzfeest". (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Op het ministerie van Sociale Za ken zijn plannen in de maak om de minimum jeugdlonen fors te verla gen. Op die manier zou den jongeren „goedkoper" RA OMBUIGINGEN ONWAARSCHIJNLIJK

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1