katwijk wil JAC loch subsidiëren herdachte verkrachting kan :ich niets meer herinneren Beiden Protesten tegen woningbouw aan Hoofdstraat Staatssecretaris opent VAM- gebouw in wrakke eend 7assenaarse huisarts Paulides itopt na 28 jaar met praktijk Cultureel Centrum aanpassen voor multi-functioneel gebruik Zoeterwoude zoekt een oplossing voor parkeeroverlast vrachtwagens CeidieSoivumt WOENSDAG 18 JANUARI 1984 PAGINA 7 irsussen in „Ambachtsschuur" ons 30 ETERWOUDE Niet minder dan veertien cursussen gaan B2{[omende weken in het Zoeterwoudse creativiteitencentrum jAmbachtsschuur" van start. Omdat de meeste op korte ter- 3 n gaan draaien, is snelle opgave noodzakelijk. Dat kan ge leden bij mevrouw Schaepman, Dorpsstraat 46, telefoon 1987. cial rdeze maand - januari - zal worden begonnen met de volgen- hursussen. Boekbinden, zeven lessen op dinsdagavond; lap- Pi toppen maken, zes lessen op maandagavond; tekenen, tien 3 pn op donderdagavond; creatieve kleding maken, tien lessen jnaandagavond; Spaanse les, nader te bepalen aantal maan- fcvonden; kantklossen, tien lessen op donderdagmiddag; kin- cursus op woensdagmiddag; keramiek, tien lessen op woens- pchtend én donderdagavond; tienercursussen, vier lessen op a-dagmiddag. Voorts staan nog op het programma de cursus- jarabloembinden (zeven lessen op donderdagochtend), eieren be- Drofderen (drie lessen op woensdagavond); boetseren en beeld- zijstfven (tien lessen op woensdagavond) en tenslotte vogels ver- Lajien (zeven avonden). Jeugdige inbrekers aangehouden LEIDSCHENDAM Drie jongens uit Leidschendam, 14, 15 en 16 jaar oud, zijn gisteren door de politie aangehouden op verdenking van het plegen van een inbraak. Het drietal heeft inmiddels bekend zater dag in te hebben gebroken in een flatwoning aan de Prins J.W. Frisolaan in Leidschen dam. De voordeur van de wo ning zat niet op het nachtslot en via de brievenbus slaagden de jongens erin de deur te ope nen. Uit de woning namen zij geld, 300 gulden, en sieraden ter waarde van 600 gulden mee. Zuid-Holland krijgt meeste werkgelegenheidsgeld landbouw (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Zuid Hol land zal het meest profite ren van de 175 miljoen gulden die minister Braks (Landbouw en Visserij) onlangs uittrok voor werkgelegenheidsprojec ten in de land- en tuin bouw voor 1984 en 1985. Met investeringen door anderen die met geld van de minister tot stand ko men, zal in deze provincie bijna een kwart van alle gelden besteed worden. Dit heeft de minister de Tweede Kamer ter voor bereiding op de behande ling van zijn begroting la ten weten. De 175 miljoen gulen zal leiden tot 235 miljoen gulden aan inves teringen. Braks zegt de Kamer dat de melkveehouders in de toekomst hun inkomsten vooral op peil moeten zien te houden door te profite ren van technologische ontwikkelingen zoals auto matisering, betere melk- technieken en het effectie ver gebruik maken van foktechnische gegevens. Uitbreiding van bedrijven zal nauwelijks meer moge lijk zijn terwijl op andere bedrijven het neerzetten van meer gebouwen of het gebruiken van meer ma chines niet meer mogelijk is. Voor de akkerbouw re kent de minister op een in de toekomst gelijk blijven de oppervlakte grond. Voor dit jaar voorziet Braks tegenvallende inko mens op de bedrijven in het Noorden, Overijssel en Gelderland. Vooral op kleinere bedrijven zullen de inkomens blijvend laag zijn. Akkerbouwers in midden Nederland, Zuid Holland en Zeeland zullen hun inkomens op peil kunnen houden. Over de effecten voor de land- en tuinbouw van het pakket maatregelen dat het kabinet heeft afgekon digd om de lasten voor de bedrijven te beperken (twee miljard gulden) zegt de minister dat dit 70 mil joen gulden per jaar zal zijn. Dit bedrag komt voort uit een verhoogde zelfstandigenaftrek en een subsidie voor startende on dernemingen. LEIDERDORP De sfeer van het oude dorp wordt geweld aangedaan met woningbouw op het terrein aan de Hoofdstraat tussen de num mers 56 en 62. Dat betoogden mevrouw S. M. v.d. Zeeuw en de heer P. Giezen gisteravond tijdens een hoorzitting van de commissie be roep- en bezwaarschriften. Op de plek waar vroeger een weeshuis heeft gestaan, dat in het begin van de jaren zestig aan de slopershamer ten offer is gevallen, willen de middenstanders W. Hendrik- HtWIJK Een meer- :9d>eid van het college i B en W wil het Jon- pn Advies Centrum C) voor 1984 subsidië- De gewijzigde inzich ten opzichte van het ,jctioneren van het JAC iben tot deze beslissing fid. Tot nog toe heeft gemeenteraad subsidië- aagg van het adviescen- ;n op verschillende nden steeds afgewezen - ook ditmaal is het nog g niet zeker of het col- evoorstel wordt over- jomen. Met name de iding van het CDA, tien zetels de grootste ?tie, is hiervoor bepa lend. Al vanaf 1980 heeft het JAC de gemeenteraad telkens om subsidie gevraagd. De grote meningsverschillen die er des tijds tussen deze organisatie en het gemeentebestuur beston den, hebben de honorering hiervan echter altijd in de weg gestaan. Geschilpunten waren onder meer het niet bekend willen maken van medewer kers van het adviescentrum, de vraag of jeugdige weglopers geholpen mochten wórden, de levensbeschouwing/politieke achtergrond van medewerkers en de kwaliteit van het werk. Een deel van het college is nu tot de conclusie gekomen dat het JAC in de afgelopen drie jaar bestaansrecht heeft ver worven. De namen van de aan het JAC verbonden hulpverleners zijn inmiddels bij de gemeente be kend en er zijn afspraken ge maakt over de te volgen han delwijze bij wegloopgevallen. Het feit dat het JAC zijn me dewerkers uit alle geledingen van de Katwijkse samenleving probeert te werven wordt ver der als positief ervaren even als de bereidheid van het JAC om samen te werken met ker kelijke instanties. In de be trokkenheid van een aantal deskundigen (een maatschap pelijk medewerker, psycholo gen, huisartsen, politiefunctio narissen enz.) bij het JAC ziet men een goede waarborg van de kwaliteit van het werk. Af gelopen jaren is daarnaast ook gebleken dat instellingen als de „Duinstreek" en de politie goede ervaringen hebben bij het inschakelen van het ad viescentrum. Dat er voor het JAC werk aan de winkel is, blijkt wel uit het feit dat zo'n 100 jongeren in twee jaar tijd de weg naar het centrum von den. Een uitspraak over het subsi diëren van het JAC is juist nu zo noodzakelijk omdat deze in stelling momenteel nagenoeg op zwart zaad zit. Het voorstel van het college is nu om het JAC voor 1984 een éénmalige experimentele subsidie te ver lenen tot een bedrag van 9465 gulden. Als voorwaarde is ge steld dat het adviescentrum voor april '85 een jaarverslag moet presenteren waarin ver antwoording over alle facetten van het werk wordt afgelegd. Afhankelijk van deze gege vens wordt beslist of de subsi diëring wordt voortgezet. IS: TWEE JAAR .^1 HAAG „Het is "heel merkwaardig dat lachte zich van die nd alles kan herinne- behalve dit...". Dat zei cier van justitie mr. J. ïgerduyn gisteren in strafzaak tegen de 35- ge Juan uit Leidschen- i. Deze stond in Den ig terecht voor de ver- chting van een ver- ïgster. Hij hoorde hier- r twee jaar gevange- itraf tegen zich eisen, iachte leed aan een black- toen hij het meisje, dat gd was. op woensdag 19 iber van het vorig jaar in bosjes van verpleegtehuis Prinsenhof in Leidschen- verkrachtte. Dat, althans. is het oordeel van verschillen de psychiaters, die hem onder zochten. Aanleiding van het misdrijf was een ruzie met zijn vrouw. Het gebruik daarnaast van een halve flés cognac en drie pijnstillers brachten in hem gevoelens van frustratie, onmacht en een acüte geheu genstoornis teweeg. Aldus de psychiaters. Hasj-sigaret De Leidschendammer kon zich nog wel herinneren dat hij op de fiets naar De Prin senhof aan de Gravin Juliana van Stolberglaan was gereden, enkele honderden meters van zijn huis vandaan. Ook dat hij in de besloten bar van de ver pleegstersflat verzeild raakte, daar een paar biertjes dronk en met zijn slachtoffer had zit ten praten. Aan de politie ver klaarde verdachte dat het meisje hem een hasj-sigaret had aangeboden. Omdat zij het binnen wat warm vond, gin gen ze naar buiten. Op de trap zetten ze hun gesprek voort. Toen de verpleegster later weer naar binnen wilde en op de deurbel drukte, sloeg hij plotseling zijn armen van ach teren om haar heen en sleepte haar de bosjes in. Niemand had de bel en haar gegil gehoord. Haar belager sloeg haar in het gezicht en beval haar stil te zijn. Ze ver weerde zich hevig, maar gaf haar pogingen op toen de man haar een stiletto op de keel zette. „Sorry, nu moet ik je af maken, want je gaat naar de politie", was het laatste wat hij zei. Juan kon zich er niets meer van herinneren. Verdachte is medio vorig jaar met een Nederlandse vrouw getrouwd. Hij heeft een baan als schoonmaker. Volgens zijn advocaat, mevrouw G. Koop man-Rond, hebben ze een „ge lukkig huwelijk". „Maar het is moeilijk om van zijn Spaanse verleden af te komen", aldus de pleitster. „In zijn jonge ja ren heeft hij niet onverdien stelijk gebokst. Dat was zijn lust en zijn leven. Scholing heeft hij daardoor nauwelijks gehad. Hij is volslagen analfa beet. Bij een motorongeluk verbrijzelde hij een deel van zijn been en kon hierna niet meer sporten. Vanwege de pijn ging hij steeds sterkere ta bletten slikken en raakte ver volgens aan de hasj, alcohol en cocaïne", zei zijn advocaat. Uitspraak op 31 januari. De twee sterkste mannen van Nederland VOORSCHOTEN Ge zeten in een keurig opge spoten auto van het be kende type „eend" werd staatssecretaris drs. J.F. Scherpenhuizen van ver keer en waterstaat giste ren de grote hal van de VAM-nieuwbouw in Voorschoten ingetrokken door twee sterkste man nen van Nederland. Voor het podium aangekomen werd de hele auto door de beide heren vakkundig in elkaar geslagen. De staatssecretaris was ge lukkig bijtijds uitgestapt, maar bleek toch overtuigd dat een oude auto, zelfs met een mooi verfje, een levens gevaar op de weg kan zijn. En daarmee was tevens het nieuwe gebouw van de Stichting VAM, het oplei dingsinstituut voor het mo torvoertuig- tweewieler- en aanverwant bedrijf aan de Papelaan in Voorschoten ge opend. In 1948 werd de Stichting VAM opgericht, twintig jaar later kwam de stichting naar Voorschoten en zette een ge bouw neer aan de Papelaan, dat nu voor de tweede keer is uitgebreid. De VAM is in het leven geroepen om de theoretische kennis en prak tische bekwaamheden te be vorderen door bijvoorbeeld het geven van bedrijfsadvie- zen, opleidingen en het uit geven van studieboeken. De VAM verzorgt in op bracht van het minsterie van verkeer en waterstaat sinds 1981 de opleidingen voor keurmeesters, die in 1985 worden ingezet voor de alge mene periodieke autokeu ring. Sinds de start van die cursus zijn 2200 reeds exa mens uitgereikt voor het keurmeesterschap. Staatssecretaris Scherpen huizen zei het gisteren een vreugdevolle zaak te vinden dat de periodieke autokeu ringen daadwerkelijk wor den ingevoerd. Scherpenhui zen meent dat de keuring een dringende noodzaak is om de veiligheid op de weg te bevorderen. Het jaar 1985 zal het jaar zijn, waarin de burger de invloed van die keuring gaat onder vinden. Dan worden alle au to's keuringsplichtig uit het bouwjaar 1974 of eerder. In de volgende jaren komen er ieder jaar drie bouwjaren on der de keuringsplicht, zodat de auto's, die dit jaar ver kocht worden in 1989 keu ringsplichtig zijn. Woorden van felicitatie wer den gesproken door drs. J. Boon, voorzitter van de Stichting VAM, J.H. Mees, bondsvoorzitter van de BO- VAG en burgemeester P. Cannegieter namens het ge meentebestuur van Voor schoten. Direkteur B. Ber- wers van de VAM bood de gemeente Voorschoten een fontein aan voor het Ber khoutpark. Het totale com plex van de VAM omvat nu een opleidings- en examen hal, instructieruimte en kan toren. De uitbreiding en ver bouwing duurde acht maan den en kostte ongeveer 2,5 miljoen gulden. ÏWAT STEEDS SPEELT, IS E STRIJD TEGEN HET KLOKJE" ASSENAAR „Huisarts is n erg zwaar beroep. Wat ëds speelt, is de strijd tegen t klokje. Het is hollen of Istaan. Van het een op het dere moment moet je klaar- an, je haasten naar een be lling of een spoedgeval, ak in het holst van de cht. Dat vreet aan je". De assenaarse huisarts J.A.J. ulides legde per 1 januari a praktijk om gezondheids- lenen neer. Na 28 jaar aan g Van Zuylen van Nijevelt- ^aat een bloeiende artsen- Mbktijk te hebben gevoerd, 'oit hij zijn artsenkoffertje in hoek. De heer Paulides emt zaterdag met een Dotscheepse receptie in het iuwe Huize Willibrord offi- cUllel afscheid van zijn patiën- 1. IHlaarom neemt een arts, die t-e]h van de grootste praktij- LC1Jn in Wassenaar heeft, het sluit zijn talrijke patiënten I laten voor wat ze zijn en uit van de meest boeiende ""■^■oepen in de samenleving fnistappen? De heer Paulides: Mijn gezondheid liet niet ïer toe dat ik het werk kon en zoals ik het wilde. Ik kreeg klachten. Nadat ik eerst nog geprobeerd had met een assistent de praktijk voort te zetten, bleek dat toch geen definitieve oplossing te zijn. Toen heb ik, zeer tot mijn spijt, het besluit moeten ne men geheel te stoppen". Bevallingen In de 28 jaar dat de heer Pau lides zijn praktijk voerde, heeft hij meer dan 1200 beval lingen aan huis gedaan. Een nogal zware taak, vooral om dat kinderen de neiging heb ben op de gekste tijden ter wereld te komen en de heer Paulides geacht werd ook 's morgens weer gewoon zijn spreekuur te doen. Zijn prak tijk groeide mede door dat snel toenemende aantal jeug dige Wassenaarders uit tot ruim vierduizend patiënten. Dokter Paulides: „Een zo groot aantal, dat ik acht jaar lang mijn praktijk heb moe ten sluiten voor nieuwe in schrijvingen. Toen vermin derde het een beetje. In die periode breidde de bevolking van Wassenaar zich nog aan zienlijk uit. Er was nog Dokter Paulides. nieuwbouw, met daardoor veel jonge gezinnen, waarvan er velen bij mij in de praktijk kwamen. Ik sprak daar eens over met een apotheker hier in Wassenaar die veel recep ten voor mijn patiënten moest maken. Ik zei zoiets van: ik heb de wind mee. De wind mee?, zegt ie, de wind mee? Man, je hebt een hele orkaan mee". In de jaren dat hij zijn beroep heeft uitgeoefend heeft dok ter Paulides de structuur van de huisartsenpraktijk zien veranderen. „Er is een ver schuiving geweest van het veelvuldig aan huis komen van de arts naar het meer naar de arts toekomen door zijn patiënten. Het spreekuur is steeds belangrijker gewor den. Tegenwoordig zeggen steeds meer huisartsen: laat de patiënten maar naar mij toe komen. Ik vind dat wel jammer. Ook de verhouding tussen arts en patiënt is daar door veranderd". Goede verhouding Die verhouding tussen de Wassenaarse arts en zijn pa- •tiënten was meer dan uitste kend. Dat bleek onder meer tijdens het 25-jarig jubileum, waarin hij uitgebreid in het zonnetje werd gezet door pa tiënten, van wie velen al van af de eerste dag zijn praktijk bezochten. Zelf haalt dokter Paulides het voorbeeld aan van een niet tot zijn praktijk behorende fa milie die hem beloonde met een forse taart, nadat hij tij dens een weekeinddienst mid den in de nacht voor de ze kerheid bij hun niet ernstig zieke dochtertje op bezoek kwam, Hij noemt het als voorbeeld van de goede band die er tussen hem en zijn pa tiënten. ook al behoorden ze niet tot zijn praktijk, bestond. Betekent het neerleggen van zijn praktijk nu ook dat dok ter Paulides met de armen over elkaar geslagen thuis naar buiten gaat zitten kij ken? „Nee, helemaal niet. Ik wil niet helemaal stoppen als arts. Als huisarts ben ik ge stopt, maar dat wil niet zeg gen dat ik helemaal niets meer kan doen in de artsenij. Ik denk dan aan keuringsarts, of misschien de begeleiding van jonge huisartsen, via de universiteiten. Daarnaast heb ik nog wat hobbies, waaron der natuurfotografie? Dat is iets waarin ik me helemaal kan verdiepen. Ik heb dus wel wat om handen". sen en J. Minnee twee wonin gen onder één kap brengen. Het college heeft zich bereid verklaard een bouwvergun ning af te geven. Een voorne men dat door enkele bewoners van de Hoofdstraat in de om geving van het bewuste ter rein werd aangevochten. Wat de protesterende bewoners vooral dwars zat. was het feit dat er door de bouw van de woningen een speelplaatsje verloren zou gaan. Gevreesd werd ook voor een vergroting van de parkeeroverlast, die volgens de bewoners nu wordt veroorzaakt door de cafés en het fitnesscentrum in de Hoofdstraat en de Koning straat. Als oud-zeer werd ook de ver plaatsing van het raadhuis naar het nieuwe centrum van Leiderdorp in Winkelhof ter sprake gebracht. Volgens ge meente-ambtenaar G. Peters van de afdeling ruimtelijke or dening deed dit allemaal niet ter zake. „U komt te laat met uw bezwaren. Het bestem mingsplan „Centrum" die de bouw mogelijk maakt is al lang vastgesteld en goedge keurd door de provincie", zo verdedigde de heer Peters het collegebesluit. De voorzitter van de commis sie mr. B. K. Olivier probeerde nog enkele gaten te prikken in de bepalingen van het bestem mingsplan, maar meer dan en kele waarderende blikken in zijn richting van de bezwaar den leek dat niet op te leve ren. Overvaller aangehouden LEIDSCHENDAM De poli tie heeft maandag een 23-jari- ge man uit Rijswijk aangehou den in verband met een gewa pende overval in Leidschen dam op 30 december van vorig jaar. De man heeft die overval inmiddels bekend en heeft ook toegegeven in november van vorig jaar betrokken te zijn ge weest bij een gewapende over val en een inbraak, beide in Rijswijk. De man werd in zijn woning aangehouden omdat zijn signalement overeen kwam met dat van een ver dachte die zaterdag in Rijswijk was aangehouden bij een po ging tot een gewapende over val. VOORSCHOTENSE RAADSCOMMISSIE: VOORSCHOTEN Het Cul tureel Centrum in Voorscho ten moet beter geschikt wor den gemaakt voor multi-func tioneel gebruik voor het vere nigingsleven. Dat is een eerste vereiste voor de uitvoering van het accommodatiebeleid. Met dit beleid wil een betere afstelling krijgen op de huidi ge behoefte aan ruimten. De Voorschotense raadscommissie voor welzijn gaf gisteravond tijdens de vergadering een eensluidend advies aan wet houder L.L. Marselis. Drs. S. Offringa (CDA) wil een aanpassing van het Cultureel Centrum voor de eerste vijf of tien jaar. Het is niet de bedoe ling dure investeringen te ple gen. maar wel een aantal praktische en noodzakelijke veranderingen aan te brengen. Raadslid mr. H. van Gogh (VVD) wil bij de verdeling van de beschikbare ruimten (accommodatiebeleid) ook de padvindersgebouwen en de grote zaalruimte in de brand weerkazerne betrekken. Indien namelijk blijkt dat deze ruimten slechts een of twee maal per week worden ge bruikt, kunnen ook daar vere nigingen onderdak krijgen. Evenals de fractie van het CDA mistte Van Gogh de fi nanciële gevolgen van de gro te verhuizing van het vereni gingsleven om daarna slechte onderkomens af te breken. Mr. Both (PVDA/PPR) vindt dat de gemeente zich onnodig pro blemen op de hals haalt door ook voor elke hobbyclub on derdak te zoeken. Volgens Both moet de gemeente inder daad zorgen voor huisvesting van verenigingen en instellin gen, die semi-publieke voor zieningen verzorgen zoals bi bliotheek, gezinszorg en buurt huizen. Wat daarna overblijft aan ruimten kan worden ver deeld onder de clubs, waar mensen uitsluitend hun hobby bedrijven. J. Aikens (D'66) ziet liever een verdeling van verenigingen met een wijkfunctie en vereni gingen, die bovenwijkse activi teiten beoefenen. Bovendien is een inventarisatie van alle ge bouwen nodig en moet de ge meente voorkomen dat zij par ticuliere zaalverhuurders gaat beconcurreren. Wethouder Marselis gaf de toezegging een inventarisatie te laten maken van alle verenigingsgebouwen en deelt de mening van de commissie dat eerst de vereni gingen, die meer dan een ei gen hobby-club zijn. goede huisvesting dienen te krijgen. ZOETERWOUDE De gemeente Zoeterwoude wil al vele jaren het par keren van vrachtauto's op de openbare weg tegen gaan. In het verleden is over dat onderwerp al veel gesproken in com missieverband en de raad. Hoewel er reeds enkele par keerplaatsen als zodanig zijn aangewezen, vormt met name in de dorpskern het parkeren van vrachtauto's nogal wat overlast. Een lokatie die het gemeentebestuur enige jaren geleden op het oog had - aan de Noordbuurtseweg ter hoog te van het politiebureau - kon om uiteenlopende redenen niet als zodanig worden benut. Om toch de daad bij de woord te voegen heeft het college van B en W thans een wijzi ging van de Algemene Politie verordening voorgelegd om in ieder geval aan de Hoge Rijn dijk een lokatie aan te wijzen. Na overleg met de politie wordt voorgesteld te komen tot een regeling, waarbij het verboden is vrachtauto's met een lengte van meer dan 6 me ter of een hoogte van meer dan 2 meter, op de openbare weg te parkeren. Bij zo'n rege ling is het evenwel noodzake lijk dat een plaats wordt aan gewezen waar deze vrachtwa gens wél geparkeerd mogen worden. Voor de Rijndijk wil len burgemeester en wethou ders een plaats aanwijzen op het industrieterrein. Voor het dorpsgedeelte wordt voorge steld net parkeerverbod tijde lijk op te schorten tot aan het moment, dat een definitieve plaats hiervoor gevonden is. Vanavond buigt de raadscom missie algemene zaken zich over deze zaak. Duynsteelaan Wassenaar krijgt 30 km-borden WASSENAAR De Duynsteelaan in Wassenaar krijgt een maximum-snelheid van 30 kilometer per uur. B en W van Was senaar hebben dit besloten omdat de laan het woonerf van de Spinbaan verbindt met het verkeer op de Storm van 's Grave- sandeweg. Er liggen overigens al twee drempels aan beide kan ten van de laan, zodat het verkeer al enigszins wordt afgeremd. Omdat daartussen het gaspedaal nog wel eens wordt ingedrukt zijn er vereder maatregelen noogzakelijk. Ook al omdat naast de laan een speelterreintje voor kinderen ligt. De 30-km norm gaat gepaard met het op de weg plaatsen van een aantal betonnen „poefs".

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7