TAFEL n Toestand Oost-Timor zorgelijk door zuiveringen en voedselschaarste ïfïül Voedingsvezel lijkt bescherming te bieden tegen kanker CeidócSotwcMf; kerk wereld Britse methodisten brengen binnen hun kerk oude kloostertraditie tot leven lezers ACHTERGROND CcidócSouocmt WOENSDAG 18 JANUARI 1984 PAG Uit Jakarta komen de laatste weken alarme rende berichten, dat de voedselvoorziening op Oost-Timor, die al pre cair was, verder is ver slechterd als gevolg van het oplaaien van de strijd tussen het Indonesische leger en strijders van het Oosttimorese bevrij dingsfront Fretilin. Vooral de rooms-katho- lieke kerk maakt zich ernstig zorgen over de ontwikkelingen en heeft al in het geheim tegen over de Indonesische au toriteiten haar zorg uit gesproken over de groei ende voedselschaarste in het gebied. Na een niet-officieel bestand van vijf maanden voert het Indonesische leger sinds au gustus zuiveringen uit op Oost-Timor. De troepen macht van tien- tot twaalf duizend man, die beschikt over helikopters, AMX-tanks en anti-guerrillavliegtuigen, staat tegenover enkele hon derden strijders van het Fre tilin. Qua aantal kan het Fre tilin dus geen vuist maken tegen het leger, maar daar staat tegenover, dat het min of meer kan rekenen op de actieve steun van de Oostti morese bevolking. Deze telt 550.000 zielen en is overwe gend rooms-katholiek. Door de legeroperaties is de voedselvoorziening volledig gedesorganiseerd. Veel oog sten zijn volledig vernietigd en boeren kunnen niet meer het bos in om hun produkten binnen te halen, zo is in di plomatieke en katholieke kringen in Jakarta verno men. Bij Viqueque in het midden en Lospalos in het oosten van Oost-Timor zou het het ergste zijn, mede doordat die plaatsen worden overspoeld door vluchtelin gen. In de buurt van Vique que zouden dat er driedui zend zijn. Deze toestand was voor de leider van de r.-k. kerk op Oost-Timor, mgr Carlos Pilipe Ximenes Belo, aanleiding om eind december een vertrouwelijke brief te schrijven aan de autoriteiten in Jakarta. Daarin drukt hij voorzichtig zijn bezorgdheid uit over de voedselschaarste op Oost-Timor. Mgr. Belo volgde in mei vo rig jaar mgr. Da Costa Lopes op die nogal populair was bij de bevolking vanwege zijn verzet tegen de „Indonesise- ring" van Oost-Timor, dat tot eind 1975 een Portugese ko lonie was. De vervanging van mgr. Da Costa Lopes door mgr. Belo, een gematig der figuur, wordt gezien als „gebaar van goede wil" van het Vaticaan tegenover Ja karta. Maar na een preek, waarin hij de arrestaties en het geweld op Oost-Timor laakte, kreeg hij een schrifte lijke „waarschuwing" van het plaatselijke bureau voor religieuze zaken. Ook de Indonesische bis schoppen maken zich onge rust over de ontwikkelingen, getuige een op 17 november gedateerde brief voor de Oosttimorese geestelijkheid waarin ze hun solidariteit uitspreken met de Oosttimo rese bevolking en eisen, dat de rechten van de mens op Oost-Timor worden geres pecteerd. Het is het voor het eerst, dat de Indonesische bisschoppenconferentie in een open brief haar zorg uit spreekt over de toestand op Oost-Timor en van de rege ring in Jakarta een meer rechtvaardige opstelling eist. Massale verhuizingen, ge vechten en arrestaties zijn er nog aan de orde van de dag. Uit welingelichte kringen is vernomen, dat er in Dili, de hoofdstad van Oost-Timor, onlangs zeshonderd mensen voor verhoor zijn opgepakt, alsmede 125 in Baucau en 34 in Viqueque. In katholieke kringen is vernomen dat acht scholieren van veertien of vijftien jaar enkele dagen zijn vastgehouden in een hok waar ze niet eens konden gaan liggen. Verder zouden tientallen mensen, onder wie kinderen, door „onbekenden in burger" zijn ontvoerd Men vreest, dat hen hetzelfde is overkomen als de duizen den misdadigers die sinds april in heel Indonesië door mysterieuze schutters zijn ge dood. KORTE METTEN „Open Kerk pleit voor af stand nemen van gezag paus en bisschoppen", aldus luidde de kop boven het bericht in ons blad van maandag naar aanleiding van de brief van genoemde landelijke bewe ging, getiteld „Tussen ge hoorzamen en afhaken". Van de zijde van „Open Kerk" wijst men erop, dat deze kop te stellig is. In de brief zo als trouwens ook uit het be richt blijkt is sprake van „een zéker afstand nemen" en deze relativering wil men gaarne benadrukken. De oecumenische dialoog wordt op alle niveaus inten siever. Dat onderstreepte pa ter Pierre Duprey, secretaris van het Vaticaanse secretari aat voor de eenheid der christenen, gisteren voor Ra- dio-Vaticaan ter gelegenheid van de gebedsweek voor de eenheid (18-25 januari). Op vallende oecumenische ge beurtenissen in het afgelopen jaar waren volgens hem de zesde algemene vergadering van de Wereldraad van Ker ken te Vancouver, het over leg van de nieuwe commissie van anglicanen en rooms-ka- tholieken en de gesprekken tussen orthodoxen en rooms- -katholieken. De gemengde theologencommissie heeft de stukken klaar voor de derde algemene vergadering, die orthodoxen en rooms-katho- lieken in juni houden. Het veertigste eucharistisch wereldcongres zal van 11 tot 18 augustus 1985 in de Kenia- se hoofdstad Nairobi worden gehouden. Paus Johannes Paulus II heeft het thema van het congres vastgesteld: „Eucharistie en christelijk gezin". Onder de verwachte twintigduizend deelnemers zulleq zich ook vertegen woordigers van andere chris telijke kerken bevinden. Het laatstgehouden eucharistisch congres werd in 1981 in het Franse bedevaartsoord Lour- des gehouden. Eerdere con gressen werden gehouden in München, Bombay, Bogota, Melbourne en Philadelphia. Tot voorzitter van het per manente comité voor de in ternationale eucharistische congressen heeft de paus eind 1983 de Italiaanse curie kardinaal Opilio Rossi, voor zitter van de pauselijke Raad voor de Leken, benoemd. De Ierse kardinaal Tomas O'Fiaich heeft de Britse pre mier Thatcher ervan be schuldigd de Ierse katholie ken te hebben beledigd met een bezoek aan een Noord- ierse kazerne in december. Hier zijn acht militairen gele gerd, die ervan beschuldigd worden rooms-katholieken te hebben vermoord. In een in terview voor de Ierse radio weigerde de kardinaal het lidmaatschap te veroordelen Kardinaal Tomas O'Fiaich van de Sinn Fein, de politie ke tak van het verboden Ier se Republikeinse leger IRA. „Als iemand lid wordt alleen uit steun voor het geweld van de IRA, dan is dat ethisch niet juist. Maar als ie mand lid wordt, omdat hij de maatschappelijke doelstellin gen van de Sinn Fein onder schrijft, bij voorbeeld op het gebied van huisvesting, dan behoeft dat niet verwerpelijk te zijn." Gebaseerd op het voor beeld en de discipline van middeleeuwse be delmonnikken, maar zich richtend op de kerk van de toekomst, zal bin nen de Methodistenkerk van Groot-Brittannië de nieuwe religieuze orde „OASIS" werkzaam zijn. Dat heeft de initiatiefne mer ds. Peter Willis uit Manchester meegedeeld. De leden moeten een ge lofte van armoede afleg gen en verbinden zich voor een periode van een tot vijf jaar. Ze zullen na mens de kerk werken waar de nood het hoogst is en zijn altijd en overal waar het bestuur het wil, inzetbaar. De naam is een afkorting van „Order after Stephen in Service" en de orde zal func tioneren als een officieel ex periment van de Methodis tenkerk, hoewel de opzet in principe oecumenisch van aard is, ook wat de te kiezen werkterreinen betreft. Toekomstige leden moeten een Spartaanse inslag hebben. Ze dienen te werken op plaatsen die zij niet zelf heb ben uitgekozen, genoegen te nemen met een onkostenver goeding van honderd gulden per jaar en moeten afzien van eigen inkomsten. Zo die ontstaan vallen ze toe aan de orde. Zo nodig verschaft de orde kleding en schoeisel. De orde garandeert, dat de warme maaltijd waarop het lid per dag recht heeft bij de instelling waar hij of zij werkt, zal worden aangevuld tot „een sober dieet". Ze krij gen twee weken vakantie per jaar. Volgens ds. Willis zijn er heel wat leken, die op de beschre ven wijze kerk en medemens willen dienen. Hij vestigt er de aandacht op, dat op steeds meer plaatsen huisgemeenten en andere vormen van reli gieus leven ontstaan. Maar OASIS zal, om behoorlijk te kunnen werken, banden met de geinstitutionaliseerde kerk moeten bewaren. Van de leden wordt ook ver wacht, dat zij geschikte op volgers vinden en opleiden. De eerste mensen die de orde heeft uitgezonden zijn een jeugdwerker met een univer sitaire opleiding, een andere gegradueerde die werkt on der eenzame mensen, een computerdeskundige die pas toraal werkzaam is, een ac countant die voor drie plaat selijke kerken de administra tie op poten zet, alsmede een weduwe die als gediplomeer de verpleegkundige in een stadsziekenhuis werkt, waar bij haar salaris naar de orde gaat. Ds. Willis hoopt, dat het spoedig mogelijk zal zijn een moederhuis voor de orde te vestigen, zodat ook uitzen ding naar het buitenland mo gelijk wordt. Ook zou hij het dragen van een simpel habijt door ordeleden een goede zaak vinden. ■Gebakken lever met 'appel en sinaasappel, uien met mosterdsaus en 'aardappelen mokka vla Voor twee personen is no dig: 150 g lever, 25 g marga rine, zout, peper, 1 kleine appel (Goudreinette of Golden Delicious), 1 si naasappel; 500 g grote uien, zout, circa 1 theelepel aardappelmeel, Franse mosterd naar smaak, 10 g margarine; Vt tot 1 kg aardappelen; 5 dl melk, 25 g maizena, 30 g suiker, 2 theelepels op loskoffie, (paar kinder schuimpjes). Snijd de lever in zeer dunne plakken, strooi er zout en pe per over en bak ze in hete margarine bruin en gaar in vier a vijf minuten. Temper het vuur sterk, leg de lever op een warm schoteltje en bak in het overgebleven vet de uitgeboorde, geschilde en 'in stevige plakken gesneden appel gaar en lichtbruin. Warm dan nog even twee plakken sinaasappel mee. Garneer de lever met de ap pel en sinaasappel. Maak de jus af met weinig water en Maak de uien schoon, spoel ze af en snijd ze in acht par ten. Kook de uien gaar in weinig water met zout in on geveer een kwartier. Meng het aardappelmeel met wei- jiig koud water tot een schenkbaar papje. Doe er al soerende zo veel van bij de gare uien dat het kookvocht net gebonden is. Breng de ujen op smaak met mosterd en roer er de margarine door. Zet de helft van de melk op. Meng maizena, suiker en weinig koude melk tot een papje. Schenk er wat hete melk bij en doe het in de pan. Laat de vla al roerende pven doorkoken. Voeg van het vuur de overige melk en de oploskoffie toe en koel de vla af. Garneer de mokkavla desgewenst met een paar schuimpjes. JEANNE Het voedingsonderzoek dat sinds de jaren zestig in Zut- phen loopt heeft tot opmerkelijke resultaten geleid. Ge bleken is dat voedsel dat rijk is aan voedingsvezel be scherming biedt tegen het krijgen van kanker. Voedings vezel komt alleen in plantaardige produkten voor. Uit ge zondheidsoverwegingen lijkt daarom het devies: eet min der vlees en zuivel, meer plantaardige produkten. Voe dingsepidemioloog dr. ir. D. Kromhout die sinds 1978 bij het onderzoek is betrokken waarschuwt echter tegen on nodige paniek. LEIDEN Voeding die rijk is aan plantaardige bestanddelen lijkt be scherming te bieden te gen het krijgen van kan ker. Hoge consumptie van voedingsvezel die al leen in plantaardige pro dukten voorkomt, gaat niet alleen samen met een lagere sterfte aan hart- en vaatziekten, maar ook aan andere ziekten. Deze conclusies zijn te trekken uit een voe- dingsondezoek dat sinds 1960 ook in Zutphen wordt gehouden. De on derzoekresultaten in deze stad zijn extra inte ressant, omdat daar bij alle personen wordt ge keken naar hun voe dingspatroon. Het onderzoek in Zutphen maakt deel uit van een zoge noemde Zeven-Landenon- derzoek. De Amerikaanse hoogleraar A. Keys stortte zich in de jaren vijftig op het verschijnsel overvoeding. Met name het cholesterolpro- bleem stond bij hem centraal. Al vroeg verrichtte prof. Keys onder kleine groepen mannen in verschillende lan den onderzoek met als doel een verklaring te vinden voor de verschillen in sterf tecijfers als gevolg van hart en vaatziekten. In zeven lan den recruteerde hij uit zijn wetenschappelijke vrienden kring een aantal medewer kers om een epidemiologisch onderzoek naar het verband tussen voeding en hart- en vaatziekten op te zetten. In Nederland viel het oog op Zutphen waar onder leiding van prof. dr. S.S.P. van Bu- chern van 1960 tot 1975 on derzoek werd gedaan. De in ternist E.B. Bosschieter is al tijd bij het project betrokken geweest. In 1978 ging de voe- dingsepidemoloog dr.ir. D. Kromhout, wetenschappelijk hoofdmedewerker aan het Instituut voor Sociale Ge neeskunde van de Leidse universiteit, zich met het on derzoek bezig houden. In 1960 werden 1088 Zut- phense mannen van 40 tot 59 jaar medisch onderzocht. Te vens werd gevraagd naar hun voedingsgewoonten. Het voedingsonderzoek vond in 1965 en 1970 nogmaals plaats. Het medisch ondezoek werd tussen 1960 en 1973 jaarlijks herhaald. Het laatste onder zoek werd verricht in 1977- '78. Cholesterol Het Zeven-Landenonderzoek wil in eerste instantie groe pen van personen vergelij ken, maar ook op individueel niveau wordt een aantal uit komsten bevestigd. Meer cholesterol in het bloed bete kent bijvoorbeeld een groter kans op sterfte aan hart- en vaatziekten. Op het gebied van de voe dingsvezel leverde het Ze ven-Landenonderzoek op zienbarende resultaten op, al thans in Zutphen. Dr. Krom hout: „Daar werd in tegen stelling tot in de andere lan den de invloed van het voe dingsvezel onderzocht. We zagen in Zutphen dat een hoge vezelconsumptie niet al leen samenging met een lage re sterfte aan hart- en vaat ziekten, maar ook de totale sterfte was geringer. Dat be tekent dat het vermoeden is gerezen dat een hoge vezel consumptie ook wel eens be schermend tegen bepaalde vormen van kanker zou kun nen zijn. Het is echter nog volkomen onduidelijk of het nu om de voedingsvrezel zelf gaat of om juist andere stof fen in de voeding. Immers, voedingsvezel komt voorna melijk voor in plantaardige produkten en een voeding die rijk is aan deze voedings middelen bevat ook relatief veel bèta-caroteen, B-vitami nes, vitamine C en kalium". Kromhout legt uit dat voe dingsvezel celwanden en soortgelijke elementen in de plantaardige voeding zijn. Stoffen die niet verteerd worden. Vroeger dacht men dat het reststoffen waren die voeding en ontlasting alleen wat meer volume gaven. Dat deze bulkstoffen zoals ze ook wel worden genoemd van be lang zijn bij het voorkomen van kanker aan de dikke darm, leek duidelijk. De ver onderstelling was dat bij wei nig voedingsvezel in de voe ding schadelijke stoffen lan ger de kans krijgen actief te zijn. In het grijze midden van de onderzoekcijfers is weinig ruimte voor zwart-wit den ken. De groep in Zutphen is vrij homogeen: er is weinig variatie in voedingsgewoon te. Toch beweert Kromhout met stelligheid: „We hebben de sterfte aan kanker in de periode van 1960 tot 1970 be keken. Binnen de groep die de hoogste opname van plantaardige voedingsvezel heeft, vinden we lage sterfte aan kanker. Op het midden niveau is niet veel verschil. Daarboven personen die weinig voedingsvezel tot zich nemen is een relatief hoge sterfte aan kanker. Krom hout waarschuwt voor onno dige paniek. Het verhaal is niet omkeerbaar: Iemand die weinig voedingsvezel bin nenkrijgt, krijgt dus kanker. Die stelling klopt niet. Het gaat om kleine getallen, maar het geeft wel een rich ting aan. Dat je zoiets binnen een groep kunt vinden in een westers land, is uniek. Dat is nog nooit aangetoond", zegt Kromhout. Vegetariër De onderzoeker weet nog niet of het de voedingsvezel zelf is die bescherming lijkt te bieden tegen kanker of dat de vezel slechts een indicator (aanwijzer) is. Het zou heel goed kunnen zijn dat in plantaardige stoffen bestand delen zitten die kanker kun nen voorkomen. De epidemioloog vindt het niet nodig dat Nederland en masse vegetariër wordt. De meeste extreme vorm van vegetarisme het veganis- me. d.w.z. alleen maar plant aardige produkten eten vindt hij zelfs riskant. Het lacto-vegetarisme, naast plantaardige voeding ook eie ren en zuivelprodukten eten, vindt hij geen probeem. Kromhout wil de balans tus sen de consumptie van dier lijke en plantaardige voe dingsmiddelen weer in even wicht gebracht zien. „We zijn steeds minder plantaardige en steeds meer dierlijke pro dukten gaan gebruiken. Dat heeft te maken met een trend die je niet alleen in Ne derland ziet: hoe rijker men wordt, hoe meer dierlijke produkten men consumeert. Dat zie je niet alleen in het rijke westen, maar ook in de derde wereld". „Vroeger werd in Nederland het eten van dierlijke pro dukten gestimuleerd. Je moet niet vergeten dat rond de eeuwwisseling het verbruik van dierlijke voedingsmidde len minimaal was. Terecht werd toen de consumptie er van er zitten hoogwaardi ge eiwitten en mineralen in gestimuleerd. Dat was in die tijd helemaal te ver klaren. Nu heb ik de indruk dat we zijn doorgeslagen naar de andere kant. We zouden van plantaardige produkten wat meer en van dierlijke wat minder moeten eten. Van brood, aardappelen, groenten, fruit en peulvruch ten zouden we relatief best wat meer kunnen gebruiken, van zuivel en vlees wat min der of wat minder vette va riëteiten ervan". Het lijkt een geringe aanpas sing. Toch heeft Kromhout er een hard hoofd in dat die wijziging in ons voedselpa- troon spoedig tot stand zal komen. „Het zal moeilijk zijn om het te realiseren, omdat het tegen de trend in gaat. De consumptie van varkens vlees om wat te noe men is in Nederland stij gende sinds 1950 en stijgt nog door". Zulke lijnen zijn vol gens Kromhout slechts met veel moeite om te buigen. Veel kool Hij pleit ervoor niet alleen te kijken naar stoffen in onze voeding die gevaarlijk zijn, maar ook positieve bestand delen te bekijken die ziekten kunnen voorkomen. Als mensen aan voeding en kan ker denken, denken ze vaak alleen aan de schadelijke stoffen die in voeding kun nen zitten. Daar denkt ieder een meteen aan. Daarnaast zijn er stoffen in de voeding die kanker kunnen tegen houden. De onderzoeksresultaten van Zutphen doen dr. Kromhout in die richting denken. Be paalde stoffen zoals indolen die in sommige koolsoorten voorkomen zouden volgens hem wel eens een bescher mende invloed op het optre den van kanker kunnen heb ben. Het bewijs is nog niet op tafel te leggen. En hier geldt ook: het is onzin te denken dat iemand die veel kool eet nooit kanker krijgt. Holle kreten rel ak Staatssecretaris Ploeg van Lanabouw en v die voor een deel ook verantwoordelijk is voor de contjen visserijprodukten, heeft zich gisteren krachtig uitf over maatregelen ter controle van de hygiëne bij de de bewerking en de verkoop van garnalen. Na de di|je sche ontwikkelingen als gevolg van de besmetting v|v; partij garnalen, haalt hij nu met zijn uitlatingen uitgebior publiciteit. Maar wat stellen de opmerkingen van de stj e1 cretaris nu helemaal voor? ffS k< EIGENLIJK concentreren zijn aankondigingen ze twee punten. Ten eerste wil hij contact opnemen merr EG-landen, waar garnalen vandaan komen die in Ne< worden geconsumeerd. Daar wil hij aandringen op hygiënische voorwaarden. Ten tweede wil hij „iets' de hygiëne bij huispellerijen in ons land. Van dat inti naai overleg kan nauwelijks iets worden verwacht. He" tuurlijk uitstekend dat hij gaat aandringen op hygiëne maar van het stellen van een daad kan niet echt spral( Zeker niet als men weet dat het gaat om Aziatische en kaanse landen, waar voor Nederland garnalen word' vangen, gekookt, gepeld en schoongemaakt. OvER de tweede maatregel, het uitoefenen van meP trole op de garnalenpellerij aan huis, kon staatssecj Ploeg nog geen concrete mededelingen doen. Dat is ali erg mager. Hij stelt niets nieuws in het vooruitzicht, doet tegelijkertijd wel vermoeden dat die controle tot kg niet zo erg heeft gedeugd. KC De bemoeienissen van de staatssecretaris beperkede trouwens tot het moment dat de viswaren in de hand O men. Daarna gaat de verantwoordelijkheid over nfc) Keuringsdienst van Waren, die ressorteert onder een^t ministerie, dat van Volksgezondheid, waar andere mi ven gelden. Natuurlijk heeft er, zoals staatssecretarisZc terecht zegt, in het verleden aan de bemoeienissen haringcontroledienst weinig of niets gemankeerd. Een^c rie zoals die zich nu bij de garnalen heeft voorgedaan, jpe ter zeer zeldzaam en daardoor waarschijnlijk ook zeerLe lijk tevoren te ontdekken en te bestrijden. Tegen die grond worden de strijdvaardige woorden van de staatjei taris niet veel meer dan wat holle kreten. in DE VOLGENDE KEER DURFT U 'T RUSTIG TE ZEC ALS UW MENING GEVRAAGD WORDT. Ontspannen spreken kan je Ier" Bel vandaag nog Rhetoric 078-130388/137283 voor me informatie over mondelinge kursussen Spreekvaardigheid INSTITUUT RHETOR! KSSW DE BILT Het weer wordt volgens het KNMI langzamer hand minder onstuimig. De stormdepressie van gisteren trekt nu naar Noordwest-Rus land weg. Bij Noord-Schotland ligt nog een kleine randsto- ring, die over de Noordzee naar Zuid-Zweden trekt. Die storing zorgt er voor dat bij ons nog een enkele sneeuw- of hagelbui kan voorkomen. Vanavond neemt de wind af tot matig, en in het binnen land tot zwak. Daarbij draait de wind tijdelijk naar het zuid westen of zuiden. Vanaf de Oceaan trekt een nog in bete kenis toenemend hogedrukge- bied naar de Britse eilanden. Als gevolg daarvan draait de wind morgenmiddag en -avond naar het noorden. Hij neemt dan weer iets in kracht toe. In het Waddengebied kan de wind nu en dan krachtig worden. De komende nacht gaat het in het binnenland licht vriezen met een minimumtemperatuur tot min 4 graden. Vlak aan zee blijft de temperatuur boven het vriespunt. De middagtem- peratuur wordt morgen onge veer 2 graden. Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Meer duinwater? Blijkens berichten vindt de ge meente Den Haag, dat de duinwaterwinning geen 'kwaad kan voor de natuur en dus niet moet worden vermin derd. Den Haag houdt zelfs vast aan verouderde uitbrei dingsplannen in de Waalsdor- pervlakte. Rotterdam kan in zijn eigen water gaarkoken. Dit is toch wel wat merkwaar dig. De verontreiniging van het duinmilieu schijnt te moe ten worden vergroot, de brandnetelbossen uitgebreid, de Waalsdorpervlakte ver nield, hoewel Rotterdam ge noeg prima water heeft, wel wat duurder, maar over de prijs valt te praten. Bovendien kosten de plannetjes van de Duinwaterleiding ook niet niks. Wethouder Dijkhuizen veegt de vloer aan met een ambtelijke werkgroep van des kundigen, die na drie jaar stu die had gewezen op de nood- ge duinvernietiging, looft ze domweg niet. D zen snijdt daarmee het r behoud en de natuurgf, recreant de pas af. Eigt ter gaat voor alles. He niemand daarmee g< Andere waterleidingbem (Leiden, Noord-Holland beginnen met andere syS (diep-infiltratie, onder oPr bij de duinen), Den Hajri Het missen van deze kaoe Den Haag voor langere lu] hankelijk maken van ijr dam. Want de plannen a Waalsdorpervlakte P* geen schijn van kans dus moet Den Haag oveiei diep-infiltratie. Door diel te doen, gokt Dijkhuizen^., verkeerde kaart! 'i. Albert Salman, sec Stichting Duinbehoud, >ir 8 Met de volgende schepen post worden verzonden. De10 waarop de correspondentie 11 ter post moet zijn bezorgd, stde ter de naam van het schip v«er Argentinië ms ,,Dr. Atilio nIl 24 jan.; Australië ms „ACT 7 Canada wekelijkse afvaart; J „Liverpool Bay" 24 jan., Nedv< ms „Stentor" (Philipsburg) i Nieuw Zeeland ms „ACT 7"{te Suriname ms „Stentor" 26 jL. Staten van Amerika ms j Span" 24 jan.; Zuld-Afrlka (lü- „Nll Hoorn" 24 jan.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 2