Shultz richt uitdaging aan Sovjet-Unie Polen matigt verhoging voedselprijzen OP ONTWAPENINGSCONFERENTIE IN STOCKHOLM Bezetters: Chin A Sen op dodenlijst van ambassade Demilitaire toverkracht van deNewYersey ïprookjesach tige uwelencollectie mder de hamer Minister wil geld voor Suriname niet elders besteden Perez de Cuellar wil VN-conferentie over Midden-Oosten conflict ITENLAND ficidacSotvia/nl WOENSDAG 18 JANUARI 1984 PAGINA 11 'risten - democraten Iglen veroordeling Dankert VATSBURG Drie leden van de christen- JCpcratische fractie in het Europees parle- de Westduitsers Habsburg en Lenz en de sman D'Ormesson. hebben gisteren een erpresolutie ingediend waarin zij hun colle- ie rragen de voorzitter van het parlement, de DP®Vlandse sociaal-democraat Piet Dankert te ist ir^e^en- christen-democraten hebben h 00t Senomen aan een redevoering, die °jert verleden week tijdens een bezoek van rjelegatie van het parlement aan Nicaragua gehouden. Vooral de opmerkingen van lert over het veiligheidsbeleid in Europa e de christen-democraten in het verkeerde ®eJit geschoten. Zijn pleidooi voor een onaf- jelijke Europese opstelling binnen de l'esO vinden zij in strijd met de opvattingen Ie meerderheid van het parlement. Valse dollars in West-Duitsland KIEL De Westduitse politie heeft-valse bankbil jetten van 50 en 100 dollar achterhaald'-met een totale waarde varr meer dan een miljoen dollar. Een politie woordvoerder zei gisteren dat de biljettën waren ont dekt bij een inval in een drukkerij jn de plaats Wahlstorf, bij de grens met Denemarken. Vorige week achterhaalde de po litie 388.80Ö valse dollars en arresteerde drie man nen. De Centrale Bank noemde dë' vervalsingen „goed tot matig". Geen ski wedstrijd voor Teddy Kennedy Teddy Kennedy (22), zoon van senator Ted Kennedy, mocht niet aan de start ver schijnen van de ski-wedstrij den voor gehandicapten, die voor het derde jaar in Oos tenrijk zijn gehouden. Van wege zijn studie had Teddy, wiens rechterbeen is geam puteerd wegens leukemie, zich niet voldoende kunnen voorbereiden op de wedstrij den. Hij was daarom maar als toeschouwer naar Oos tenrijk gekomen. Straaljager mist fabriek chemische wapens op een haar LONDEN Een Brits gevechtsvlieg tuig van het type Jaguar is gisteren vlakbij een geheim centrum voor chemische oorlogsvoering bij de Zuidengelse stad Salisbury neerge stort. Dit is door functionarissen van het Britse ministerie van defensie be kendgemaakt. De piloot wist zich met zijn schietstoel te redden en kwam op het dak van het militaire object terecht, aldus het ministerie van defensie. Europese politici: VS MOETEN NICARAGUA RECHTVAARDIG BEHANDELEN DEN HAAG Uit zorg over de ontwikkelingen in Midden-Ame- rika en de Amerikaanse rol daarin heeft een groep van ruim 550 voornamelijk sociaal-democratische politici uit twaalf Europese landen zich gisteren schriftelijk tot het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden gericht. In de brief wordt vooral een pleidooi ge voerd voor een rechtvaardige behandeling van Nicaragua. Bij de Nederlandse ondertekenaars van de brief zijn alle leden van de Tweede-Kamerfractie van de PvdA. De inhoud van de brief werd gisteren tijdens een persconferentie in Den Haag bekendge maakt door de PVDA-leden Relus ter Beek en Eveline Herfkens. Herfkens is voorzitster van het twee jaar geleden opgerichte „Co mité van Europese parlementariërs en politici voor steun aan Ni caragua". In de brief van de parlementariërs staat verder, dat de VS moeten ophouden met Nicaragua te discrimineren binnen in ternationale financiële instellingen, zoals de Wereldbank. "model Elizabeth Holmes toont enkele van de juwelen van. Florence Gould, die dit voorjaar in New York onder de. l0ling)hamer komen. YORK Bij het veilinghuis Christie's in igktw York worden op 11 en 12 april de juwelen erk}eild van de Amerikaanse mevrouw Florence J. ;t biuld. De belangrijkheid van deze juwelen wordt onderstreept door het feit dat wijlen de ex-sjah 30 h jran dg collectie de enige zou hebben ge- ;uri$md, die met de zijne kon wedijveren. De waar- aaiiervan W0I"dt geschat op ruim 12 miljoen gulden. vrouw Gould was in 1923 getrouwd met Frank J. p uld, de zoon van de Amerikaanse spoorwegmagnaat Jay Zij ovefleed in februari 1983 in haar villa „Le Pa- jn in Cannes aan de Franse Rivièra. belangrijkste veilingstuk is ongetwijfeld een schitte- collier van saffieren en diamanten, ontworpen als e kussenvormige trossen van saffier van om en nabij de 40.87 en 26.95 karaat. Onder de grote diamanten stuk- t(i zijn een halsketting, waarvan een peervormige dia- van 48.92 karaat afhangt en een paar oorhangers met j).ial en rond gesneden diamanten. Andere belangrijke orJcken zijn een collier van 31 gesneden stenen van sma- rkijd van 890.80 karaat en een zeer fraaie armband met vijf van 35.9 karaat van de firma Van Cleef Ar- S. velen vormden maar een onderdeel van Florence ulds bezit. Zij en haar man waren bezeten verzamelaars 36 schilderijen van de Barbizon- en impressionistische ooi en hun collectie omvat talrijke meesterwerken van negentiende-eeuwse Fransen Courbet, Monet, Renoir, net, Toulouse-Lautrec, Gauguin en Vuillard. ïnzeer als haar wereldlijke bezittingen maakte Florence n^lds persoonlijkheid haar tot de Amerikaanse „Grande •5vme" van Frankrijk, die door velen werd beschouwd als i sociaal instituut op. zich. Zelf ooit aankomend opera- igeres, gaf ze morele steun en miljoenen franks aan «•aanstaande Franse literaire figuren, basis van het vermogen van de Goulds werd gelegd ■emir Jay Gould, die leefde van 1836 tot 1892 en die in 1863 lieusident werd van-de Rensselaer- en Saratoga Spoorweg- leeëtschappijen. Na aanvankelijk geld te hebben belegd in eid Missouri Pacific Railway, bouwde hij geleidelijk het van particuliere spoorwegmaatschappijen in en zuidwestelijke staten op. Daarenboven had hij een vaimlerheidsaandeel in de Western Union Telegraph zoïipany en de bovengrondse spoorweg in New York y. Het spoorwegimperium van de Goulds bereikte zijn n zigtepunt onder Jay's zoon George J. Gould (1864-1923), oti de grootste maatschappijen die het Amerikaanse vormden geleidelijk fuseerden. STOCKHOLM Op de eerste dag van de Europe se ontwapeningsconferen tie in Stockholm heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Geor ge Shultz de Sovjet-Unie uitgedaagd het ijzeren gordijn tussen Oost- West- Europa te ontmantelen. „Die scheiding vormt de basis van het Europese veiligheids- en mensen- rechtenprobleem en dat weten we allemaal", zei Shultz in zijn toespraak. Hij zei dat de Verenigde Staten de „kunstmatig op gelegde scheiding niet er kent evenals de muur die Duitsland „harteloos" in tweeën splijt. Shultz legde de Sovjet-Unie een zes punten omvattend voorstel voor dat gericht is op het voorkomen van het per ongeluk uitbreken van een oorlog in Europa. Shultz zei dat de tragedie van 1914 „toen landen blindelings in een rampzalige oorlog rolden" zich niet mag herhalen. „Sommige landen streven naar mondiale of regionale militaire superio riteit, waarmee zij buurlanden proberen te intimideren, zei Shultz in de richting van de Sovjet-Unie waarbij hij aan tekende dat zijn land niet naar superioriteit streeft. Over het algemeen was de toon van zijn toespraak echter verzoenend. Shultz kondigde tevens aan dat de VS met een voorstel zullen komen voor een we reldwijd verbod op de aan maak van chemische wapens. Eerder hadden de Russen het plan gelanceerd de chemische wapens uit Europa te bannen. De Oostduitse minister van buitenlandse zaken, Oskar Fi scher zette de toon van de ver klaringen die waarschijnlijk van de landen van het War schaupact te verwachten zijn. Hij deed een felle aanval op de VS en zei dat het gevaar voor de vrede in Europa enorm is toegenomen na de plaatsing van de eerste Amerikaanse kernraftetten. Naderhand deed zijn Tsjechoslo waakse collega Bohuslav Chnoupek er nog een schepje bovenop. De Oost- eurooeanen kwamen opnieuw voor de dag met voorstellen tot het afzien van militair ge weld, een plechtige belofte om niet als eerste kernwapens te gebruiken, de vestiging van kernwapenvrije zones en een bevriezing van de militaire uitgaven. De Franse minister Cheysson, die namens de EG-landen sprak zei dat plechtige verkla ringen over bijvoorbeeld het afzien van geweld geen zoden aan de dijk zetten, omdat de naleving ervan niet afdwing baar is. Minister Van den Broek verklaarde in de wan delgangen dat nucleaire zones gezien de mobiliteit van de moderne raketten niet veel be tekenis hebben. Bovendien zijn naar zijn mening de lan den in dergelijke zones niet gevrijwaard van een atoom- aanval, Cheysson meende dat onder de huidige strategische omstandigheden waarbij de Sovjet-Unie een nucleair over wicht in Europa heeft, kern wapenvrije zones niet van werkelijke betekenis kunnen zijn. In plaats daarvan stelde de Ameriokaanse minister Shultz de aanmelding voor van belangrijke militaire acti viteiten, het publiceren van iaaroverzichten e.d. om een begin te maken met het afbre ken van het wantrouwen tus sen oost en west. IJSSELMONDE De Su rinaamse ambassade in Den Haag houdt dikke dossiers bij over de activi teiten van het verzet te gen het regime-Bouterse in Nederland. Er is een „dodenlijst" met de na men van mensen die zou den moeten worden ver moord en pro-Bouterse organisaties in Nederland krijgen via de ambassade financiële steun vanuit Suriname. Dat verklaar den enkele van de 47 Su- rinamers, die vorige week de Surinaamse ambassade in Den Haag bezet hiel den, vanmorgen op een persconferentie in IJssel- monde. De 47 werden, na de ontrui ming van de bezette ambassa de door de Haagse politie, in verzekering gesteld en over het land verspreid opgesloten. Na bijna vijf dagen werden zij gisteren vrijgelaten. Op de persconferentie werden nadere mededelingen gedaan over de vondsten van de be zetters in de Surinaamse am- Twee kilometer lange brief De Westduitse kinderboeken schrijver Hol- ger Guessfeld laat een ge deelte van een twee kilometer lange brief zien die kinde ren hebben geschreven aan president Sovjet-leider Andropov. In de brief wordt aan hen een oproep ge daan de ver nietigingswa pens op te rui men. Ruim duizend kinde ren hebben er aan meege werkt. Guess- field wil de brief binnen kort aanbie den aan de se cretaris generaal van de Verenigde Naties. bassade. Belastende documen ten konden zij niet tonen, om dat zij na aanhouding door de politie zijn gefouilleerd. Overi gens zou de politie niet geïnte resseerd zijn geweest in de vondsten in de ambassade. Een aantal bezetters bevestig de de „dodenlijst" te hebben gezien. Onder de mensen die daarop voorkomen zijn onder anderen ex-president Henk Chin A Sen, ex-minister Haakmat en ex-minister Jan- kie. Overigens stond nergens vermeld wanneer deze execu ties zouden moeten worden uitgevoerd. Wel zijn, zo zei men, in de ambassade wapens aangetroffen. Tot de organisaties die geld van de Surinaamse ambassade zouden krijgen, behoort de (Bouterse-gezinde) Reboson en de Amsterdamse piratenzen der Apinti. Volgens een van de bezetters gaat het daarbij om vele duizenden guldens. Verder zijn er dossiers gevon den over de leden en activitei ten van het Surinaamse ver zet, waaronder complete foto reportages van bijeenkomsten van anti-Bouterse organisaties: Amerikaanse kapitein spoorloos verdwenen De Amerikaanse luchtmacht kapitein, William H. Hughes, wordt „onder mysterieuze om standigheden" vermist. Penta- gonfunctionarissen hebben de inlichtingendiensten van de in ternationale politie verzocht asistentie verlenen bij de op sporing van Hughes. Kapitein Hughes (33) rondde op 1 augustus van het vorige jaar een missie in Nederland af. waarna hij niets meer van zich liet horen. Hij was in ons land om Awacs-verkennings- vliegtuigen te testen. Door de FBI en het Pentagon is be kendgemaakt, dat Hughes is gedeserteerd. Minister Schoo DEN HAAG Minister Schoo (Ontwikkelingssamenwerking) vindt dat geld op haar begroting dat staat gereserveerd voor de hulp aan Suriname niet gebruikt mag worden door andere za ken. In een brief aan de Twede Kamer zegt de minister niets te voelen voor een plan van de PvdA om 50 miljoen van de in to taal 200 miljoen gulden bevroren ontwikkelingsgeld el ders te besteden. In haar brief noemt Schoo het van groot be lang dat het Surinaamse volk een signaal krijgt dkt ons land klaar is om de hulp aan dat land te hervatten, zodra Suriname daartoe de gelegenheid biedt. WARSCHAU De prijzen van levensmiddelen gaan in Polen op 30 januari met gemiddeld tien procent om hoog. Dit heeft regeringswoordvoerder Jerzy Urban gisteren tijdens een persconferentie in Warschau be kendgemaakt. De kosten van levensonderhoud zullen hierdoor met meer dan drie procent stijgen. Urban verklaarde dat de regering op aandringen van de officië le vakbonden, (die door de regering zijn opgericht ter vervan ging van Solidariteit) de prijsverhoging van enkele produkten, onder andere boter, had verlaagd. De prijsverhogingen komen na vier maanden van „consultatie" met de Poolse bevolking, al dus Urban. De prijsverhogingen zijn volgens Urban niet vol doende om „het marktevenwicht te herstellen". De vraag naar consumptiegoederen is in Polen aanzienlijk groter dan het aan bod. In het verleden hebben prijsverhogingen altijd een explo sief effect gehad. In 1970, 1976 en 1980 braken na de afkondi ging van aanzienlijke prijsstijgingen van levensmiddelen grote onlusten uit. Dat leidde in 1980 tot de oprichting van de vak bond Solidariteit. Ditmaal heeft de Poolse regering meer tact aan de dag gelegd. De prijsverhogingen zijn lang van tevoren aangekondigd en de nieuwe vakbonden hebben hun geloofwaar digheid bij de arbeiders kunnen versterken omdat het lijkt alsof zij de oorzaak van matiging bij de prijsverhogingen zijn. Aan vankelijk was er sprake van een verhoging van de levensmidde- lenprijzen van gemiddeld 15 procent. CASABLANCA De secreta ris-generaal van de Verenigde Naties, Perez de Cuellar, heeft gisteren tijdens de zitting van de Islamitische Conferentie in Casablanca voorgesteld om on der auspiciën van de VN een conferentie over vrede in het Midden-Oosten te beleggen. Behalve de vijftien leden van de Veiligheidsraad zouden ook de direct betrokken partijen in het Midden-Oosten conflict, waaronder de PLO, aan zo'n conferentie moeten deelne men, aldus Perez de Cuellar. In een vraagesprek met het of ficiële Marokkaanse Nieuwsa gentschap MAP zei Perez de Cuellar, dat „sommige landen zijn voorstel zouden afwijzen". Hij zei actie te moeten onder nemen op grond van een man daat van de algemene verga dering van de VN. Perez de Cuellar doelde hiermee op de resolutie die vorige maand is aangenomen en waarin wordt aangedrongen op een VN-zit- ting waarbij alle betrokken aprtijen aanwezig zijn. De VS en Israël hebben tegen deze resolutie gestemd. $SKE EN WISKE HET DELTA-DUEL BEIROET Islamitische moeders in de zuidelijke voor steden van Beiroet, die hun lastige kroost gehoorzaamheid willen afdwingen, nemen vaak hun toevlucht tot het dreigement dat de New Jer sey eraan komt. Of althans dat zegt men. Maar tot voor enkele maanden hadden deze moeders geen flauw benul waar ze eigenlijk mee dreig den. Pas toen het enorme Amerikaanse slagschip voor de stranden van Beiroet op doemde, begon de omvang van de straf die ze voor hun kinderen in petto hadden, tot hen door te dringen. Tot die tijd wisten ze eigenlijk alleen maar dat de New Jersey, wat dat ook mocht zijn, symbo lisch was voor de Amerikaan se vastbeslotenheid om hun militaire macht uit te breiden tot Libanon. Na vier maanden heeft dat symbool veel aan overtui gingskracht ingeboet. Maar velen, onder wie de beman ning van het 40 jaar oude slagschip, geloven nog steeds dat het schip een soort mili taire toverkracht heeft. Vraag de officieren op het schip naar de reden van hun aan wezigheid voor de Libanese kust en ze geven twee ant woorden. In de eerste plaats is er de directe militaire rol, be staande uit het verlenen van militaire steun aan de 1600 mariniers die zijn ingegraven rond de luchthaven van Bei roet. En in de tweede plaats is er de psychologische rol, ge baseerd op de gedachte dat een zichtbare aanwezigheid van het enorme schip vol doende is om de elkaar be strijdende organisaties in Bei roet tot het inzicht te brengen dat het beter is „onze mari niers met rust te laten". Het 45.000 ton zware slagschip dat als het grootste ter wereld geldt, is zeker duidelijk aan wezig. In het felle stormpje dat dit weekeinde boven de Middellandse Zee woedde, bleef het 270 meter lange dek dat vaak metershoge golven moest trotseren, een betrouw baar platform voor de 40 mm geschutstorens waarmee het tijdens de Tweede Wereldoor log was uitgerust. De negen enorme kanonnen hebben elk een bereik van ongeveer 35 kilometer. De veel modernere militaire apparatuur, die op het schip is geïnstalleerd sinds het twee jaar geleden uit de mottebal- len werd gehaald, valt nau welijks op als men aan boord gaat. De acht Tomahawk-lan- ceerinstallaties voor kruisra ketten (dezelfde als die op de Britse basis Greenham Com mon staan opgesteld de 16 Harpoon-kruisraketten be stemd voor de wat kortere af stand en de vier stuks Vul- can-Phalanx luchtafweerge schut zijn zo goed verborgen dat het profiel van het schip nog precies hetzelfde is als 40 jaar geleden. Wat de Amerikaanse marine betreft blijft het schip voor de kust van Beiroet liggen zolang de mariniers in de multinatio nale vredesmacht behoefte hebben aan zijn psychologi sche steun. De bemanning van de New Jersey verwacht dat het zusterschip Iowa dat momenteel eenzelfde opknap beurt ondergaat als de New Jersey enkele jaren geleden, zijn taak in juli komt overne men. Tot dusver is de New Jersey slechts een keer serieus in ac tie gekomen en dat was op 14 december toen Amerikaanse verkenningsvliegtuigen wer den aangevallen door Syri sche luchtdoelraketten. De Syrische stellingen waren aan boord van het slagschip be kend en de Amerikaanse vliegtuigen werden nog niet aangevallen of het schip opende het vuur op het Shoef-gebergte. Onder de be manning van het schip, van wie velen alleen maar bij de marine waren gegaan om dienst te mogen doen op de New Jersey, ging een gejuich op. Dat was echter niet zozeer uit oorlogszuchtigheid alswel uit opluchting dat het schip eindelijk in actie was geko men na drie maanden werke loos op en neer te hebben ge varen voor de kust. DAVID FAIRHALL The Guardian

Leidse Courant | 1984 | | pagina 11