Engelse boerin erfgename van drie miljoen pond -E Onzekere toekomst voor door Nederland geweigerde tijgers Lijnen in handpalmen Boulin pleegde zelfmoord onderzoek r in zwolle kunnen ziekten aangeven Geen straf voor inrijden op eenden CDU eist verbod o handel ir foetussei BINNENLAND/BUITENLAND EeicbeSotwtwt WOENSDAG 18JANUARI1984 PA< .G( Bezuiniging op aantal pijlers Oosterschelde DEN HAAG Minister Smit-Kroes (Verkeer en Water staat) heeft om bezuinigingsredenen besloten de storm vloedkering in de Oosterschelde te voltooien met 65 pijlers in plaats van 66 pijlers, zoals aanvankelijk de bedoeling was. Dit levert een besparing op van 10 a 15 miljoen gul den op een totaalbedrag van 7,4 miljard gulden. Het niet plaatsen van deze ene pijler betekent dat het aan tal doorstroom-openingen eveneens met 1 vermindert van 63 naar 62. Volgens een woordvoerder van de Deltadienst in Zierikzee heeft onderzoek door deze dienst uitgewezen dat het laten vallen van één pijler geen negatieve effecten heeft op het getijdeverschil. Intussen verloopt de plaatsing van de pijlers voorspoedig. Er ziin er nu in totaal 18 ge plaatst. Verwacht wordt dat de plaatsing van de 65 pijlers begin 1985 zal zijn voltooid. Voor wat het gereedkomen van de gehele stormvloedkering betreft, wordt nog steeds vastgehouden aan de herfst van 1986. Brandweer blijft spil rampenbestrijding DEN HAAG De brandweer blijft de spil van de nieuwe rampenbestrijdings organisatie in ons land. De organisatie Bescherming Bevolking, die ook rampen zou kunnen bestrijden, wordt opgeheven zodra de wetgeving hierover is voltooid. Staatssecretaris Van Amelsvoort van binnenlandse zaken heeft dit gisteren gezegd in een overleg met vertegen woordigers van de „Amstelveengroep", een vereniging van Nederlandse brand weerorganisaties. Het overleg werd ge houden op verzoek van deze groep, die bang was dat de brandweer bij de ver nieuwing van de rampenbestrijdingsor ganisatie een kleinere rol zou gaan spe len dan was toegezegd. Vrouwen de dupe van bezuinigingen STRAATSBURG Nederland is een goed voorbeeld van de bezuinigingsdrift die regeringen in een crisistijd ten toon spreiden. Ze nemen maatregelen die de af hankelijkheid van de vrouw vergroten. Juist in een dergelijke situatie is voor de EG het ogenblik gekomen om iets te doen. Aan de kiezers kan duidelijk worden gemaakt dat het de EG is die de gelijkheid tussen man en vrouw bevordert. Dit stelde gisteren het Nederland se sociaal-democratische lid van het Europees parle ment, mevrouw Ien van den Heuvel. In het parlement is gisteren een resolutie aangenomen, waarin staat dat de positie van de vrouw tussen 1981 en 1984 is ver slechterd. Minder werk, dalende sociale uitkeringen en zwaarder wordend thuiswerk liggen hieraan ten grondslag. Het Europarlement dringt er bij de Europe se Commissie op aan maatregelen te treffen, die de po sitie van de vrouw verbeteren. Eerste ruimteprodukten binnenkort op de markt WASHINGTON Het Amerikaanse ruimtevaartbureau NASA zal volgend jaar het eerste geld binnenhalen met producten waarop het opschrift ,,made in space" staat. Het gaat om kleine plastic bolletjes, die een diameter heb ben van 10 micrometer en volmaakt rond zijn. De bolletjes kunnen alleen een volledige ronde vorm krijgen on der de toestand van gewichtloosheid in de ruimte. De bolletjes, die geprodu ceerd zijn gedurende de vluchten van de ruimteveren, zullen onder meer ge bruikt worden in de medische sector voor de meting van de oogporiën van lijders aan staar voor de analyse van maagweefsel en ingewanden bij kan keronderzoek. ris VS willen ophelderingle: over lot van Wallenbe^! WASHINGTON Het Amerikaanse ministerie tenlandse zaken heeft de Sovjet-Unie gisteren °P8ua, volledig verantwoording af te leggen over het F Raoul Wallenberg. Deze Zweedse diplomaat wist r. komen, dat tijdens de Tweede Wereldoorlog hoiP Hongaarse joden naar concentratiekampen werd stuurd. F£ ge De Amerikaanse minister van buitenlandse f rt Shultz, begon gisteren zijn toespraak tot de deer van de ontwapeningsconferentie in Stockholm na, hulde aan Wallenberg. Gisteren was het preciesEU geleden dat Wallenberg verdween in Hongarije, v, gevangen was gezet door de Sovjet-Unie. Volgens is Walllenberg in 1957 overleden, maar er zijn t die erop duiden dat hij nog altijd in leven zou ziji (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Voor boerin Diana Parsons en haar man Peter (beide 44), van Stoford in het Zuid engelse graafschap Wilts hire. maakt een erfenis van minstens drie mil joen pond kennelijk wei nig verschil. Ze zijn niet van plan aan hun agrari sche levensstijl ook maar iets te veranderen. Peter en Diana huren in Wiltshire twee boerderijen met veel grond. Ze hebben vier kinderen, in leeftijd va riërend van 14 tot 20 jaar. Omdat Diana's gezondheid de laatste tijd niet zo best was, bracht ze op doktersad vies de afgelopen veertien dagen door in Zwitserland. Om er voor haar een zo pret tig mogelijke skivakantie van te maken, ging het hele gezin mee. Thuis zorgden vrienden voor de twee boerderijen. Midden vorige week werd Diana Parsons in haar Zwit serse hotel compleet onver wacht opgebeld door haar notaris die haar dringend verzocht zo spoedig mogelijk naar huis terug te keren, om dat hij erg goed nieuws voor haar had. Brandend van nieuwsgierigheid pakten de Parsons hun koffers. Zij na men het eerste vliegtuig naar Londen. Bij hun terugkeer in Enge land werden zij 'op de hoogte gebracht van het feit, dat Di ana dit jaar minstens drie miljoen pond zou erven. Zij is de enige nakomelinge van wijlen Charles Amesbury Whitley Dundas, die ruim 110 jaar geleden in Bristol ei genaar-uitgever was van het dagblad ..Western Daily Te legraph Kostbare aandelen Dundas had deze krant ge sticht toen hij pas 25 was. De Western Daily Telegraph kostte hem enorm veel geld en ging na vier jaar al op de fles. In die tijd kocht Dundas echter 1200 aandelen van het in 1868 door enkele Britse dagbladuitgevers opgerichte binnenlandse persbureau Press Association (PA), dat vandaag de dag zelf 41 pro cent van de aandelen van het Britse internationale persbu reau Reuter bezit. Reuter doet dit jaar een emissie, die naar verwacht wordt de tota le waarde van PA 's aandelen op meer dan 400 miljoen pond zal brengen, want Reu ter is zélf een miljard pond waard. Daarna wordt voor de eerste maal in zijn geschiede nis door het persbureau Press Association een dividend be taald. Om het vele geld eer lijk te kunnen uitkeren, heeft PA een onderzoek in gesteld naar de erfgenamen van zijn oorspronkelijke aan deelhouders. De eerste 1800 PA-aandelen stonden op naam van hun respectieve kopers. Tot voor enkele dagen wist niemand precies wat er met die waar depapieren gebeurd was. De erfgenamen van de oorspron kelijke bezitters waren onbe kend. Zij moesten allemaal opgespoord worden. Het persbureau Press Associ ation deed een beroep op Ha rold Brooks-Baker, hoofdre dacteur van Burke's Peerage, een Londens boekwerk waarin de stambomen van adellijke families haarfijn be studeerd worden. De uitgeve rij van Burke's Peerage is ge specialiseerd in het zoeken en vinden van onbekende voorzaten. In zijn speurwerk voor PA werd Brooks-Baker geassisteerd door de Sherlock Holmes van de Britse wereld van testamenten, een man die luistert naar de naam Hugh Peskett (51) en de re putatie geniet, dat hij zelfs de grootste geheimen uit het verleden kan ontwarren. Peskett had nauwelijks 48 uur nodig om erachter te ko men, dat tweederde van de oorspronkelijke PA-aandelen wettelijk toebehoren aan slechts één persoon, die der halve recht zal hebben op een bedrag van drie tot zes miljoen pond. Die persoon is Diana Parsons, de enige erf gename van Charles Ames bury Whitley Dundas. Uitgever Dundas stamde af van welgestelde grootgrond bezitters. Hij stierf op de leef tijd van 28 jaar ten gevolge van alcoholvergiftiging. Pes kett en Brooks-Baker ont dekten evenwel, dat Dundas een jonge vrouw, Emely, ge huwd had, die drie kinderen van hem - een zoon en twee dochters - ter wereld bracht. Onderzoekingen brachten aan het licht dat Dundas maar 3000 pond aan kapitaal, enkele onroerende eigen dommen en de 1200 PA-aan- delen nagelaten had. Zijn zoon Charles Frederick erfde deze effecten. Hij stierf in 1938 en liet ze op zijn beurt na aan zijn enige zoon Char les Albert, die in 1962 over leed zonder dat hij een testa ment gemaakt had. Uiteinde lijk gingen de 1200 PA-aan delen naar diens weduwe Daphne, die stierf in 1979. Toen zij nog bij haar dochter, schoonzoon en kleinkinderen op de boerderij woonde, had deze vrouw al haar bezittin gen bij testament overge maakt aan haar enige kind, Diana Parsons. Het adres op dit document was dat van de hoeve in Wiltshire. „Toen we dit ivisten, was de rest kinderspel", zegt Hugh Peskett. „De notaris van de Parsons belde hen op in het Zwitserse Verbier. Zij kwa men direct naar huis. Er zijn niet veel mensen, die als ze terug zijn van vakantie tot hun grote verrassing verne men, dat ze drie tot zes mil joen pond rijker geworden zijn!" Voorproefje PARIJS De Franse minister van justitie Badinter heeft een aanklacht tegen de familie van minister Boulin, die in 1979 zelfmoord pleegde. Volgens een verklaring van artsen die dezer dagen een tweede lijkschouwing verrichtten op het stoffelijk overschot van de minister is er geen aanleiding om de oorspronkelijke hypothese dat de minister zelfmoord heeft gepleegd te her zien. Ook is er geen sprake van dat de onderzoeksrechter destijds de feiten zou hebben gemanipuleerd. De breuken, waarvan melding werd gemaakt na de lijkschouwing, zijn veroorzaakt toen het lichaam uit het water werd gehaald waarin de mi nister zich had verdronken. Het is nog steeds onzeker wat er gaat gebeuren met de zes tijgers die sinds het weekeinde in het vogelpark in het Duitse Gronau zijn. De Nederlandse dompteur Aad de Vries (links op de foto) vindt het „prachtige beesten om mee te gaan optreden". GRONAU Het is nog volstrekt onzeker wat er gaat gebeuren met de zes Siberische en Bengaalse tijgers die sinds het week einde onderdak hebben gekregen in het vogelpark van het Westduitse Gro nau, op een steenworp af stand van de Nederlandse grens bij Enschede. Het was de bedoeling dat de dieren naar Nederland zouden komen om onder leiding van de dompteur Aad de Vries (50) uit Oss op te treden. Het mi nisterie van landbouw geeft echter geen invoervergunning voor de dieren. Directeur Bode van het vogel park in Gronau probeert nu de dieren onder te brengen in Westduitse dieréntuinen. Vast staat wel dat de tijgers niet bij elkaar kunnen blijven, omdat voor één dierentuin de verzor- gingskosten van zo'n grote groep dieren te duur zou zijn. Zolang de beesten geen defini tief onderdak hebben, mogen ze in het vogelpark van Gro nau blijven, maar eigenlijk zou het volgens dompteur De Vries beter zijn als de beesten op korte termijn meer bewe gingsruimte krijgen. De tijgers bevinden zich sinds 4 december in een wagen. Op die dag doodde een van de die ren de 34-jarige dompteur Jur- gen Haredt tijdens een trai ning voor een show in de die rentuin van de Oostfriese plaats Leer. Eén van de tijgers werd afgeschoten door de poli tie en een dier kwam om het leven in gevecht met een an dere tijger. De weduwe van de dompteur bleef zitten met zes tijgers en een schuldenlast van 17.000 mark. Het zag er naar uit dat de vrouw alleen de schulden zou kunnen afbetalen als zij de tijgers zou laten doden om de huid van de dieren te verko pen. Nederlandse dierenliefhebbers trokken zich het lot van de beesten aan en kochten ze om de werkloze dompteur De Vries uit Oss aan dieren te helpen voor een eigen num mer. De Vries vindt het erg jammer dat het rijk daar een stokje voor heeft gestoken. „Het zijn toch prachtige bees ten om mee te gaan optreden", zegt hij, terwijl hij de dieren in het vogelpark van Gronau voedert. De tijgers laten zich het voed sel goed smaken. Dagelijks eten ze samen voor zo'n zes honderd mark aan vlees en dergelijke op. De Nederlandse groep die de dieren heeft ge kocht, draait voor deze kosten op. „Gelukkig krijgen we de nodige giften om d^t te beta len", zegt de woordvoerder van het actiecomité, dat de tij gers van een wisse dood heeft gered. ZWOLLE Patiënten, die in het Sophiazieken- huis te Zwolle de afdeling cardiologie (hartkunde) bezoeken, worden sinds enkele dagen verzocht mee te werken aan een bijzonder onderzoek. Men onderzoekt bij deze pa tiënten de patronen in de huid van de vingers en handpalm. Doel ervan is vast te stellen in wat voor mate er verband bestaat tussen die patronen en de aanleg voor het krijgen van een hartinfarct. In Zwolle houdt mevrouw I.J. Leenders zich met dit onder zoek bezig. Ze maakt deel uit van een onderzoeksteam van de Groningse universiteit dat reeds opzienbarende resultaten heeft geboekt. Zo is reeds vast gesteld, dat er verband bestaat tussen diverse aangeboren hartafwijkingen en patronen in de huid van de handpalm. „Het is al vele jaren bekend, dat de huidlijnen bij mensen met mongolisme een afwij kend patroon te zien geven. Sinds enige tijd is dankzij een Engels onderzoek bekend, dat een vergelijkbare situatie waarneembaar is bij vrouwen met borstkanker. In 1976 ver scheen een Japans rapport waarin wetenschappelijk aan getoond werd dat er een rela tie te signaleren is tussen een hartinfarct en huidpatronen. De Groninger wetenschapper. prof.dr. A.G. de Wilde dook hierin. Het preventiefonds fi nanciert thans een groot scheeps onderzoek dat midden 1983 in Groningen van start is gegaan en nu in Zwolle wordt voortgezet. Afdrukken „Het onderzoek vergt onge veer 15 minuten en is geheel pijnloos", vertelt mevrouw Leenders. „Er worden afdruk ken genomen van de vingers en van de handpalm. Ook in formeer ik naar de gezond heidstoestand van ouders,- broers en zusters. De vragen richten zich op hart- en vaat ziekten. Om een vergelijking te kunnen maken worden ook mensen onderzocht, die tot op heden voor die ziekte gespaard gebleven zijn". Mevrouw Leenders is erg in genomen met de medewerking die zij op de afdeling radiolo gie van het Sophiaziekenhuis krijgt. „Niet alle ziekenhuizen stellen zich zo positief op. Je vormt met je geneus in hun patiëntenbestand immers een belasting, maar men erkent hier de waarde van dit boeien de onderzoek. Een grove sta tistiek, die gold als een proef op de som, heeft ons inmiddels duidelijk gemaakt, dat we op de goede weg zitten en dat er resultaat geboekt wordt, en dat meer resultaten te verwachten zijn". Voorspellingen Ten aanzien van de uitkomst van die resultaten zegt me vrouw Leenders: „Ook hier rees terstond de vraag wat we straks met die uitkomst gaan doen. Wat te doen als we zover komen, dat we in staat zijn met zekerheid te voorspellen, dat iemand een verhoogd risi co heeft op een hartinfarct? Die discussie is echter nog niet afgerond. In vind wel, dat het zeer nuttig is dit onderzoek af te ronden. Als we dergelijke voorspellingen met zekerheid kunnen doen, kunnen de me dici en de farmaceutische in dustrie daarop inspringen. Ik vergelijk het maar met tbc en kanker. Pas als je een goed beeld hebt van hetgeen zich manifesteert of zal manifeste ren, kun je eventueel midde len ontwikkelen om daartegen op te treden. In Groningen, en nu ook in Zwolle zijn we bezig om dat goede beeld voor ogen te krijgen". RUITENHEER ASSEN De politierechter in Assen heeft gisteren de 61-jarige TT-official J. W. uit Assen schuldig bevonden aan het „ontoe laatbaar en zonder redelijk doel" mishandelen van een aantal eenden. Maar straf kreeg de man er niet voor. W. is door de publiciteit rond dit voorval al ernstig genoeg getroffen, zo stelde de rechter. Tegen hem was een boete van 100 gulden geëist. W. wilde op 25 juni kort voor het begin van de races een troep een den van de wedstrijdbaan verjagen door er met een auto op in te rijden. Een eend werd gedood en enkele andere eenden raakten gewond. Voorstel hoogleraar: huisarts belonen naar resultaat DEN BOSCH Bij de honorering van huisartsen zou het behaalde resultaat een rol moeten spelen. Dat betoogde de Nijmeegse hoogleraar in de huisartsengeneeskunde prof. dr F. Huygen gisteren in Den Bosch op een symposium over de kostenbeheersing in de gezondheidszorg. Het huidige systeem heeft volgens Huygen luiheid en slecht werken tot gevolg. Bovendien worden onnodig veel patiënten doorgestuurd naar specialiste. Volgens hem zou het veel beter zijn als de huisarts per patiënt een soort basishonorarium krijgt, dat wordt aangevuld met een bedrag voor de gemaakte onkosten en voor het behaalde resultaat. WIESBADEN vaardigde van de CDt parlement van de We deelstaat Hessen, Rolai Ier, heeft afschaffing van de handel in me foetussen en de verv van levende cellen tot tische produkten. Ros dat zijn fractie de „af: lijke praktijken" aanha maken en zal aandrir een onverbiddelijke ring van de „kwade hal de lijken van ongebor( deren die de menselijk^ digheid grof aantast". bijzonder moet worden g steld wie de leveranciei delaars, transporteurs i werkers van menselijl tussen zijn. Verder P CDU-politicus lijster! abortus-klinieken en tingen en moet worderf geven wat er met de aj ven vrucht gebeurt, wil over controle uitoefent! daarvoor de verantwoof heid draagt. Een op de e)J Turken ma? gebruik var^ vertrekprer^j BONN Eén op de eli se werknemers in d© Etaj publiek maakt gebruik'' naar eigen land moet biul ren. In de periode van de: ber 1983 tot en met 30 ber dit jaar (wanneer <L ling van kracht is) zullf schatting 50.000 aaner voor de vertrekpremie 1 ingediend. Er werken vr' ogenblik ongeveer Turken in de Bondsrepf De regeling voorziet in terugbetaling van de' b loop der jaren betaaldd sioenpremies. Het wordt uitbetaald als c- vrager in zijn land t^ 2 Maar volgens sommigP. het geld beter al in DP1' worden uitgekeerd, oc terugreis naar Turkif A kosten met zich meebrrra „Europese} landbouw ne economist waanzin" AUCKLAND Premir bert Muldoon van Nieusic land vindt het gemeePts pelijke landbouwbeleid M Europese Gemeenschapu nomische waanzin" en Zi dat het, onder druk vaipri grotingsproblemen, zofnp mogelijk in elkaar zal y. Hij zei dat gisteren in zigt lijkse uiteenzetting oh economische ontwijor van zijn land. Volgen^ doon vormt het landbu. leid van de EG de grooQ dreiging voor de Ni^ landse export van lanc= produkten. lit Vermist Argentijns meisje teruggevom BUENOS AIRES fi- gentijns meisje, dat ad geleden met haar moecr" militairen werd ontv^k teruggevonden bij eer"1 dat haar heeft geadopteP" moeder wordt nog ste^~~ mist. Dit hebben „de n van de Plaza de Mayo"p deeld. De moeder, G Carabelli, en haar do<^ Astrid, werden op 2 apxl in Cordoba door „militC soneel" meegenomen. der „verdween" in 1977 hij op zoek was naar z| dwenen gezinsleden. V>— is sindsdien ook niet! vernomen.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 10