I^arnalenhandel hoopt p strengere wetten HïïITl -TIEK Verkopers staatsloten mijden postkantoor [tra stimulans voor informatica-onderwijs TT waarschuwt voor fraude met autotelefoons —SÏ/HL 4NENLAND QeidócQowiant DINSDAG 17 JANUARI 1984 PAGINA 9' nieuw Molukkers in jelle aangehouden SLLE A/D IJSSEL De Capelse heeft gisteren opnieuw acht Mo rs uit die plaats aangehouden op nking van openlijke geweldpleging ontruiming van een aantal wonin- Ei 3 en 4 januari. De verdachten heb-1 ch op verzoek van de politie onder jiding van de wijkraad vrijwillig ge- Nieuwe arrestaties worden niet uit en. Eerder werden veertien Moluk- uit de wijk Oostgaarde op verden- van openlijke, geweldpleging aange- !n. Vijf van hen zitten nog vast, de en zijn vrijgelaten. De nieuwe aan- ngen zijn verricht op basis van iden- ie door de politie. Daarbij is onder gebruik gemaakt van politiefoto's jdens de ontruiming zijn gemaakt. Fein benoemd tot ambassadeur in VS DEN HAAG De heer R.H. Fein wordt binnenkort benoemd tot bui tengewoon en gevolmachtigd ambas sadeur in de Verenigde Staten met als standplaats Washington. Hij zal dr. J.H. Lubbers opvolgen, die wegens het bereiken van de pensi oengerechtigde leeftijd de dienst zal verlaten. Fein (59) startte zijn diplo matieke carrière in het buitenland in 1952 in Havanna. In 1974 kreeg hij zijn eerste ambassa- deurspost in Kenia. In 1978 werd hij benoemd tot permanent vertegen woordiger van Nederland bij de Ver enigde Naties in Genève. Sinds 1982 is hij inspecteur buitenlandse dienst. Moeder babylijkje achterhaald VENRAIJ De po- litie van Venraij heeft gisteren de moeder achterhaald van het babylijkje dat afgelopen zondag in een sporttas werd aangetroffen in Ven raij. Het is een ongehuwd minderjarig meisje uit Venraij, die uit' vrees voor de ont dekking van haar moederschap het kind had gedood. Verzekeraars betalen privé behandeling alleen na machtiging UTRECHT Particulier verzekerden die in een acade misch ziekenhuis door een hoogleraar worden behandeld, krijgen deze duurdere behandeling alleen vergoed, als hun verzekeraar vooraf een machtiging heeft verleend. Ook moeten ze zijn verwezen door een specialist uit een algemeen ziekenhuis. Het Kontaktorgaan Landelijke Organisaties van Ziekte kostenverzekeraars (KLOZ) wil hiermee voorkomen, dat te automatisch de „hoogleraars-toeslag" wordt betaald. Wanneer patiënten een privé behandeling krijgen geldt op het particuliere tarief een toeslag van 25 procent. De Lan delijke Specialistenvereniging is boos over deze „eenzijdi ge stap" van het KLOZ. ROTTERDAM De verkopers van Staatsloten, de vereni gingen van Collecteurs en Collectrices en van Debitanten, gaan voorlopig niet naar het postkantoor om daar het geld te storten. De besturen hebben opgeroepen de nieuwe in structies van de directie van de Staatsloterij te laten voor wat ze zijn. De verkopers hebben vandaag scherpe kritiek geuit op die kas-instructies. Nu gaan lotenverkopers veelal naar een bank in de buurt, waar ze in een nachtkluis te recht kunnen. De lotenverkopers zien niet alleen de bank- rente over hun geld (voordat dat naar de Staatsloterij wordt overgeschreven) verdwijnen, zij vrezen ook berovin gen bij hun dagelijkse gang naar het postkantoor, waar ze bovendien kans lopen lang in de rij te moeten staan. Dat gebeurt dan bovendien tijdens de werkuren van de verko pers. Folg van de voorpagina) HAAG Het gar- idrama, dat nu aan 13 len het leven blijkt te en gekost, heeft on- bonafide handelaren iep om een strengere »ving krachtig ver- t. Zoals gisteren ge- I gaan de grote han en ervan uit dat de ettingsgolf is ont- doordat malafide ja's een partij garna- ip de markt hebben icht waarvan ze wis- dat deze gevaarlijk binnen zijn voor de jdheid. pur M. Mulder van Hei- b.v. uit Zoutkamp, een enhandel met een omzet 100 miljoen: „Misschien hu de oogjes open. Wij n vaak genoeg aange- sn op betere wettelijke igen. In het buitenland eisen veel strenger dan De directeur zegt „vol- i zeker" te weten dat de besmette garnalen niet door zijn bedrijf op de markt kun nen zijn gebracht. Malafide handelaren echter kunnen partijen garnalen opkopen die door de officiële Nederlandse inspectie zijn afgekeurd, voor geven dat ze deze partijen voor de vismeelindustrie be stemmen, en ze vervolgens toch aan detailhandelaren doorverkopen. Ook worden er, via Duitsland en België, partij en garnalen illegaal ons land binnengevoerd. Een betere wettelijke regeling zou vooral deze praktijken onmogelijk moeten maken, aldus de grote handelaren. Garnalenhandel Heiploeg uit Zoutkamp pleit in dit verband voor verplichte duidelijke eti kettering van het zeebanket naar zijn herkomst. Ook is men voorstander van het pas teuriseren van zowel de Hol landse als de buitenlandse gar nalen. Pasteuriseren gaat ge paard met een gewichtsverlies van 20 tot 30 procent. Uit con- currentie-overwegingen wil len bedrijven hiertoe dus al leen overgaan als het proces verplicht wordt gesteld voor de hele branche. Intussen is het aanvankelijke totale verkoop-verbod op Noorse garnalen verfijnd. Het verbod blijft gelden voor gar nalen die de handel al in voor raad heeft. Vanaf heden inge voerde garnalen echter mogen wel weer te koop worden aan geboden onder voorwaarde dat is aangetoond dat ze geen ge vaar vormen voor infectie met de Shigella-bacil. Circulaire De geneeskundige hoofdin spectie heeft gisteren een cir culaire verzonden naar de huisartsen, specialisten, zie kenhuizen, GG- en GD'en, streeklaboratoria en de keu ringsdiensten van waren met het verzoek om verdachte ge vallen, waarbij garnalen als besmettingsbron worden ver moed, zo spoedig mogelijk te melden. In de circulaire wordt tevens vermeld hoe dergelijke gevallen te behandelen zijn. Gehoopt wordt dat langs deze weg alsnog aanwijzingen be schikbaar komen die leiden tot opsporing van de besmette partij. Tot nu toe ontbreekt nog elk spoor. De garnalen die het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid momenteel onderzoekt zijn afkomstig van steekproeven. Bij alle verwarring rond het besmettingsdrama blijft ook de aanduiding „Noorse garnalen" een bron van misvattingen. Het zeebanket waar het om gaat is, anders dan de naam aangeeft, voor het allergroot ste deel niet uit Noorwegen af komstig, maar uit het Verre Oosten. De hoeveelheid wer kelijk uit Noorwegen geïmpor teerde garnalen in ons land is te verwaarlozen. De garnalenhandelaren lijden door alle negatieve publiciteit over hun product grote strop pen. Niet alleen de Noorse gar naal, maar ook de Hollandse ging gisteren nauwelijks nog over de toonbank. De omzet wordt geschat op amper tien procent van hetgeen gebruike lijk is. De sterfgevallen in ons land hebben ook bij de Westduitsers tot bezorgdheid geleid. Vol gens een officiële verklaring van het Duitse ministerie van volksgezondheid is de „invoer van de betreffende produk- ten" voorlopig verboden. ÏAAGHet Kabinet wil in de komende vier jaar de in- (ie-technologie een extra stimulans geven. Het heeft daar- groot aantal maatregelen aangekondigd in een vandaag Ie ministers Deetman (onderwijs), Van Aardenne (econo- zaken) en Braks (landbouw) gepresenteerd Informatica eringsplan. De maatregelen richten zich op onderwijs, on- k, en bedrijfsleven. In de periode 1984 'ot 1988 trekt het et daarvoor bijna 635 miljoen gulden extra uit. iet onderwijs worden de volgende maatregelen aangekon- t van een educatief computernetwerk met het bedrijfsle- voor de ontwikkeling van lesmateriaal; ïrwijs in de toepassing van informatica in de laatste, leerja- van het lager- en middelbaar beroepsonderwijs en agra risch onderwijs; eveneens in het hoger beroepsonderwijs en agrarisch onderwijs, gericht op het te kiezen beroep, het geven van basiskennis in de eerste drie leerjaren en in voering van het keuzevak informatica in de laatste leerjaren van het voortgezet onderwijs; toepassing van computers in het speciaal onderwijs; basiskennis over informatica voor leraren. Om het onderzoek te stimuleren krijgen universiteiten en hoge scholen de mogelijkheid hooggekwalificeerde informatica-on- derzoekers aan te trekken. Ook zullen onderzoekers uit het bui tenland aangetrokken worden. Voor het bedrijfsleven trekt de overheid 80 miljoen gulden per jaar extra uit als steun aan infor- matica-projecten. Burgemeester Han Lammers van Almere en de korpschef van politie Boele Staal werden gisteren bij acties van tegenstanders van de Centrumpartij met witte verf besmeurd. Dat gebeurde nadat Lammers de raadszaal door de politie had laten ontrüimen, omdat de demonstranten de beëdiging van twee CP-leden in de raad onmogelijk maakten. Gezinsraad bepleit andere procedure voor echtscheiding DEN HAAG De Neder landse Gezinsraad (NGR), adviesraad voor personen en samenleefverbanden, heeft een advies opgesteld voor een andere echt scheidingsprocedure. Dit advies is vanmiddag aan de voorzitter van de vaste Tweede-Kamercommissie voor Justitie, mr A. Kosto, aangeboden. De NGR pleit voor een echt scheidingsproces waarin de menselijke, sociaal-emotionele, materiële en juridische aspec ten op elkaar afgestemd zijn. Ook vindt de Gezinsraad het erg belangrijk, dat mensen die scheiden in onderling overleg proberen overeenstemming te bereiken over de gevolgen van hun echtscheiding. Dit geldt vooral voor de opvoeding en verzorging van minderjarige kinderen. De NGR pleit te vens voor de instelling van Bureaus voor Echtscheidinsbe- geleiding en -advies, zoge noemde Beba's. Het moet onder meer de taak van een Beba zijn de kinderen te horen. Alleen als daar aan leiding toe is moet de rechter dit doen. Als er tijdens de be geleidingsfase al uitgebreid met de kinderen gesproken is, moet de rechter zich terughou dend opstellen. Ook als de echtscheiding door maar één partner is aangevraagd zullen de kinderen, als dat maar enigszins mogelijk is, gehoord worden. Tumult in Almere rond beëdiging CP-leden ALMERE De beëdiging van B. Fresco en W. Vreeswijk, leden van de Centrumpartij, tot raadslid in Almere heeft gisteren tot tumult in de raadszaal geleid. Burgemeester Han Lammers moest de zaal door de politie laten ont ruimen. Daarna, een uur later dan gepland, ging de beëdiging alsnog door. Nog voor de beëdiging werd een partijgenoot van de twee omstreden raadsleden, Alfred Vierling, met een bierfles op het hoofd geslagen. De mede werker van het CP-Kamerlid Janmaat liep een snee op. Daarop greep de politie in. De 100 demonstranten werden door de politie met enig ge weld uit de zaal gezet, waarbij de agenten met verf werden bekogeld. Tot de demonstratie was opgeroepen door het co mité „Almere weet wel beter". Dit comité heeft zich van het slaan met de bierfles gedistan tieerd, zij het met begrip voor mensen die in een emotionele opwelling tot dergelijke daden kunnen overgaan. Lammers herinnerde Vrees wijk en Fresco er aan dat on der de overige raadsleden het vermoeden bestond dat ze om in de raad te komen, „schijn- verhuizingen tot stand hebben gebracht". Hij wees de raadsleden op een artikel in de Grondwet dat het gemeentebestuur de verplich ting oplegt minderheden te be schermen en aantasting van mensenrechten te weerstaan. HAAG Volgens T wordt er door een tende Nederlandse die met stroman- werkt, gefraudeerd autotelefoons. Het im afgedankte West- - of in Nederland en telefoons, die m ingebouwd in at- joffers en voor I gulden verkocht, 'en werd er via een adadvertentie rekla- emaakt om op die tr te bellen met Suri name „zonder dat Bouter- se meeluistert". De man die de advertentie heeft geplaatst, zegt dat hij de apparatuur inderdaad in West- Duitsland opkoopt en hier in een koffertje inbouwt. Hij heeft een particulier bedrijfje dat is gespecialiseerd in afluis ter- en anti-afluisterappara- tuur, waarmee hij onder ande re enkele jaren geleden de Amerikaanse ambassade in Moskou zou hebben afgeluis terd. Over zijn nieuwe cam pagne zegt hij: „Nu in Surina me ongetwijfeld alle telefoons worden afgeluisterd, dacht ik dat daar wel uitbreiding van de markt mogelijk is. Want met deze autotelefoon kun je in Suriname overal vandaan bellen, maar wat belangrijker is: je kunt het nummer veran deren, waardoor je niet te ach terhalen bent". Volgens de PTT is dat inder daad mogelijk, omdat Surina me hetzelfde telefoonnet heeft als Nederland. „Maar je belt wel op kosten van een ander of van de PTT", aldus een woordvoerster van dit bedrijf. „Na een keer of drie, vier gaat het niet meer en merk je dat je een kat in de zak hebt ge kocht". De handelaar beweert dat alleen de PTT voor de kos ten opdraait en niet de vroege re abonnee. In Nederland is iedereen straf baar die zonder vergunning een autotelefoon bezit, maar ook iedereen die zo'n telefoon verkoopt aan een klant die zo'n vergunning niet kan to nen. Toch is het lang niet de eerste keer dat op deze manier auto telefoons worden aangeboden sinds het in Nederland door een abonneestop niet meer mogelijk is een aansluiting te krijgen. „We dachten dat die louche handel was doodge bloed, maar ze geven het blijk baar niet op en proberen het nu op deze manier", aldus de woordvoerster van de PTT. „Waarschijnlijk eind dit jaar komen we echter met een nieuw net, waardoor iedereen abonnee kan worden bo vendien tegen een gunstiger tarief dan zo'n duur koffer tje en dan zullen de heren hun werkterrein moeten ver leggen. Het is helaas moeilijk om ze te laten vervolgen, om dat je bijna niet kunt bewijzen dat het om illegale apparatuur gaat". EMELS flic? IK 8EN e£M OcC06fiA/e£. £N 20DCO^Ve> 6ew ik ner tnict op^ROe our *- jotr eoj is het een ocae MUS. FNV hervat advieswerk in SER AMSTERDAM De Federatieraad van de FNV heeft giste ren besloten, dat de vakcentrale weer zal deelnemen aan het advieswerk voor de regering in de Sociaal Economische Raad (SER). De FNV vindt dat zij in het belang van haar leden alles moet doen om het kabinetsbeleid te beïnvloeden, zo heeft de vakcentrale meegedeeld. De FNV heeft haar hoop gevestigd op de verklaring van het kabinet dat nieuwe cijfers en inzichten veranderingen in het regeerakkoord mo gelijk kunnen maken. In de komende maanden moet volgens de FNV-bonden blijken of het kabinet deze woorden ook in de praktijk waar maakt, vooral wat betreft de bezuinigingen op de uitkeringen (het „1 juli-pakket"). „Verkeerde wereld" van Escher onder de hamer. Grafisch werk bij Sotheby AMSTERDAM Sothe by Mak van Waay in Amsterdam veilt op 23 en 24 januari grafisch werk van 19e en 20e eeuwse kunstenaars. On der de hamer komen werken van Pierre Ale- chinsky, Karei Appel, Marius Bauer, Jeanne Bieruma Oosting, Con stant, Corneille, Jan Cre- mer, James Ensor, Mau- rits Cornelis Escher, Klaas Gubbels, Anton Heyboer, Johan Bartold Jongkind, Lucebert, Eduard Manet, Jorg Remé, Har Sanders, Jan Sierhuis, Victor Vasarely en H.N. Werkman. Ook boeken over eigentijdse kunst worden geveild. Verzet bij AVRO tegen benoeming Van de Linde HILVERSUM Een aantal diensthoofden van AVRO-ra- dio en -televisie heeft zich per brief aan de AVRO-leiding bij voorbaat verzet tegen de mo gelijke benoeming van TROS Aktua-eindredacteur Wibo van de Linde tot directeur ra dio en televisie van de AVRO. Volgens de hoofden kan er met Van de Linde a'ls hoogste rtv-baas onmogelijk goed wor den samengewerkt. De AVRO stelt nadrukkelijk datde diensthoofden hun verzet slechts op geruchten hebben gebaseerd. De AVRO-leiding is zich sinds enkele maanden aan het oriënteren op mogelijke kandi daten voor onder meer de functie van directeur radio en televisie, die nu nog door Sie- be van der Zee wordt bekleed. Van der Zee verlaat de AVRO volgend jaar vanwege zijn leeftijd. Een van de namen die als opvolger van Van der Zee de ronde doen, is die van Van de Linde. Volgens een woord voerder van de AVRO berust dit gegeven op 'geruchtenvor ming'. GRATIS ELKE WOENSDAC DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER F1LMS.MUZIEK THEATER. RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA The Pretenders The Pretenders Learning To Crawl, WEA. Learning To Crawl van de Engelse groep The Prentenders had eigenlijk begin vorig jaar moeten uitkomen, maar de geboorte van Chrissie Hynde's dochter Natalie en de dood van bassist Pete Farndon staken daar een stokje voor. De groep was door de dood van gitarist Jimmy Honeyman- Scott in juni 1982 al geslonken tot een trio. Toen ook Pete Farndon overleed aan een overdosis heroïne moest er eerst naar vervanging van het tweetal worden uitgekeken voor dat de plaat uiteindelijk'kon worden afgemaakt. De twee nieuwe leden werden Malcolm Foster en Robbie Mcintosh. Veel aan het geluid van The Pretenders hebben ze niet veranderd. Het blijft eenvoudige rock roll waarin de gi taar de hoofdrol speelt naast het eigen stemgeluid van zan- geres/gitariste Chrissie Hynde. Learning To Crawl is de minst energieke elpee van de drie langspelers die er tot nu toe verschenen. Je zou hem het easy-listening album van The Pretenders kunnen noemen. Er is geen spattend gi taarspel en Chrissie hoeft niet naar adem te snakken om de muziek bij te kunnen houden. Dat betekent echter niet dat het een slechte schijf is, in tegendeel. Vooral de tweede plaatzijde heeft een aantal prachtige ballads zoals Thin Line Between Love And Hate, waarbij zelfs gebruik wordt gemaakt van de piano. De twee eerder uitgebrachte singles Back On The Chain Gang en 2000 Miles zijn ook op Lear ning To Crawl terug te vinden. De rest van de langspeler, die opnieuw werd geproduceerd door Chris Thomas, wordt gevuld met een gevarieerd aanbod rockers, die vooral be wijzen wat een heerlijke stem Chrissie heeft. The President The President By Appointment Ot..., CBS. De eerste elpee van The President klinkt heel Amerikaans en doet zo nu en dan aan de Haagse groep Diesel dénken. Dat is niet zo vreemd want gitarist Bas Krumperman, die als vice-President meespeelt, is een ex-Diesel en Pim Koopman, de ene helft van het President-duo, richtte de groep in 1978 op, maar verliet deze na enige tijd weer om dat hij het te druk had met produceren. De andere helft van The President is ook geen onbekende in de Neder landse platenwereld. Het is Okkie Huysdens, die als produ cer aan de tweede elpee van Het Goede Doel, Tempo Doe- loe, werkte en zijn stem door de jaren heen leende voor talrijke plaatprodukties, o.m. die van de Rainbow Train. Waar het duo in uitblinkt op By Appointment Of... is de zang. Okkie geeft weliswaar het gevoel dat de tonen niet gemakkelijk over zijn lippen komen en dat ze er echt uit geperst moeten worden, maar dat neemt niet weg dat het fantastisch klinkt. Door middel van prachtige stemarran- gementen en de door Okkie gevormde achtergrondkoortjes ontstaat middle of the road-muziek, die af en toe funky dan weer symfonische elementen bevat. By Appoinment Of... kan niet echt verrassen. Daarvoor klinkt hij té glad en té veel zoals veel andere plaatprodukties uit net land van Uncle Sam. De nummers die voor het grootste deel door het duo werden geschreven, zijn opgebouwd rond de synthesizer en de gitaar (met goed spel van Bas Krumper man). Ze maken van By Appoinment Of... een prettig luis- terbare plaat, maar meer ook niet. Billy Idol Billy Idol Rebel Yell, Chrysalis/Ariola. Billy Idol richtte aan het eind van de jaren zeventig de groep Generation X op, die van zich deed spreken door een aantal fantastische popsongs aar. het vinyl toe te ver trouwen. In maart 1981 had hij echter genoeg van de groep ontbond deze en verhuisde naar New York. Daar ging hij aan de slag als solo-artiest. Rebel Yell is de tweede solo elpee van Idol. Op de plaat zijn een aantal rock- en pop nummers terug te vinden, die al snel gaan vervelen. Bij nader onderzoek blijkt dat niet aan de stem van Billy te liggen, want die is sprekend genoeg, maar aan het heel strakke, bijna disco-ritme waarvan hij gebruik maakt. Hierdoor vervormen de verschillende nummers als snel tot één brei. Vooral op de tweede plaatzijde lijkt er muzikaal nauwelijks verschil te bestaan tussen de songs. Er is nau welijks een fantasievolle composities terug te vinden, hoe wel het album hoopvol begint met het titelnummer waarin felle soli en gitaaruitspattingen zijn te horen. Even later doet Eyes Without A Face vermoeden dat het allemaal wel meevalt wat die eentonigheid betreft. In het nummer wordt zelfs gebruik gemaakt van een vrouwenkoortje en akoestische gitaar. De rest blijkt echter nauwelijks te boei en. Daar kan ook het sentimentele The Dead Next Door niets meer aan veranderen. HANS PIËT

Leidse Courant | 1984 | | pagina 9