Grabbelton alweer toe aan uitbreiding Vereniging Haaswijk nu officieel erkend anenmarkt voor vrijwilligers in De Schelft Toch kantorenflat aan Julianaplein Waterschap tegen plaatsing gemaal op Monumentenlijst CcidócSouwmt DINSDAG 17 JANUARI 1984 PAGINA 7 jLonde na lijding "TïSCHOTEN |80-jarige man uit fchoten is gister- tjc(ag met ernstige ondingen aan het naar het Acade- Ziekenhuis Lei- ■^^ebracht na een (ding. De man 5. yolgens de politie udgijn fiets zonder kijken de Leid- over. Een op aag'ietspad rijdende 59fl{ner, bestuurd 6nj een 18-jarige '•^genoot, kon hem imeer ontwijken ite er boven op. l5fJ 6is verbruik ^Katwijk ÏO i «J gedaald WIJK In tegen- '®3ig tot de landelijke 3osjns is het gasverbruik itwijk in 1983 niet ge- i95fi. Vergeleken met imtjar '82 werd zelfs een N. Ie daling (0,29%) ge- ateerd. De reden 16 deze ontwikkeling rolgens de direkteur d<j de gemeentebedrij- de heer J. L. Rieze- ar|L in het feit dat de gelijke cijfers vooral rloed worden door 3arv hoger gasverbruik )ta de energiecentrales ronet Katwijkse bedrijf e 'teert daar niet van. 1unVndere invloed is die de Noordzee waar- -de temperatuur aan g" Just nooit zo laag t als die in het bin- Ind. Lerwacht Riezebosch dat I eind gekomen is aan de daling van het gasver- ^j-die in '82 nog 8% be den In de vergadering van mmissie voor financiën, intebedrijven en eigen- -9, len zei de direkteur dat 398.ns van de bezuinigingen ïikt en dat door de toe- van het aantal woningen r dorp het verbruik zelfs ts zal toenemen. 22*ïmeentelijk electriciteits- f kende in 1983 een om- ging van maar liefst Dit is vooral het gevolg e komst van twee grote ,L :n als het vliegveld Val- irg en de Leidse Duin maatschappij. De wate- t steeg met 4,2% en dit 'EEhogelijk een gevolg zijn busje warme zomer die we reelf de rug hebben. Verder Ca'ook het aantal aanslui- Bu! op de kabel van 11.890 *244 |"uWoners kunnen de jaar- 'afrekening verwachten 8 0(nalf februari. Inmiddels bedrijven wel overge- tot de inning van de e voorschotten voor l lie dit jaar niet over tien )ver elf termijnen zullen n gespreid. Het bedrag '^'laandelijks zal moeten neergeteld zal echter 1 gevallen op hetzelfde Jre j blijven door de stijging >5 gas-, water- en electri- rda^r>js terwijl ook de BTW reinigingsrechten zijn Inbrekers richten vernielingen aan in Leiderdorp LEIDERDORP Inbrekers hebben in de nacht van zondag op maandag grote schade aangericht aan de gebouwen van de Lei- derdorpse volksuniversiteit K O en het cultureel centrum Zijlkwartier. In beide panden werd weinig gestolen, iets meer dan duizend gulden aan geluidsapparatuur. De inbrekers hebben echter een groot aantal deuren vernield en ruiten ingeslagen. „Ze zijn met grof geweld tekeer gegaan", al dus een politiewoordvoerder. Het cultureel centrum aan de Van de Marckstraat liep voor zesduizend gulden schade op, het volk suniversiteitsgebouw aan de Splinterlaan bijna tweeduizend gul den. Bij het laatste gebouw moet het binnenalarm zijn afgegaan. De draden van het buitenalarm waren door de inbrekers door geknipt. De Leiderdorpse politie vraagt omwonenden van de Splinterlaan die tussen elf uur 's avonds en half negen iets ge hoord of gezien hebben, willen bellen naar telefoonnummer 411421. Flinke buit na inbraak HILLEGOM Inbrekers hebben het afgelopen week einde naar schatting 12.500 gulden gestolen uit het filiaal van de Hema aan de Hoofd straat. De daders zijn tussen zaterdag middag en maandagamorgen het pand vermoedelijk aan de achterkant binnen gekomen door een deur te forceren. Het winkelfiliaal is niet doorzocht. Uit de kluis, die in een van de kantoren op de bovenverdie ping staat, zijn geld en waar depapieren gestolen. CDA-jongeren in Bollen streek verenigen zich BOLLENSTREEK De CDA-jongeren in de Bollenstreek slaan de handen ineen. Op vrijdag houden zij een oprichtings bijeenkomst van het C.D.J.A.-Bollenstreek. Die vergadering wordt vanaf acht uur gehouden in „De Beurs", Haven 4 te Lisse. Het ligt in de bedoeling dat deze CDA-jeugdorganisatie zal be staan uit jongeren uit Hillegom, Lisse, Sassenheim, Noordwijker- hout en Voorhout, die de doelstellingen van het CDA zullen sti muleren en zich actief bezig zullen houden met het reilen en zeilen in de maatschappij in politiek opzicht. Op deze avond zal het Tweede Kamerlid van het CDA, Fred Borgman uit Aals meer het woord voeren over „Christelijke jongeren in de poli tiek". Spreker was 12 jaar lid van de gemeenteraad van Aals meer, waarvan 4 jaar wethouder. Van 1973 tot 1977 was hij lan delijk voorzitter van de AR-jongerenorganisatie, de ARJOS, en eerste voorzitter van de federatie van Chr. Democratische Jon gerenorganisaties CDJA. Sinds april 1978 zit hij voor het CDA in de Tweede Kamer, waar hij zich bezig houdt met onder meer volksgezondheid, gehandicapten-beleid en defensie. Kinderdagverblijf ook babydagverblijf LEIDSCHENDAM In het kinder- dagverblijf Piggelmee aan de Patrijs- laan in Leidschendam zal een lokaal worden ingericht voor tien kinderen van 0 tot 2 jaar. De Stichting Kinder centra krijgt voor bouwkundige aan passing en inrichting van de gemeente hiervoor een eenmalige bijdrage van 6.000 gulden. Omdat de vraag naar baby-opvang door de toename van één oudergezinnen is toegenomen zullen de huidige twee groepen van 12 kinderen worden gesplitst. Als het lokaal met slaapruimte, bedjes en matrassen is in gericht kan een groep worden gevormd van kinderen tot twee jaar waarvoor al een wachtlijst bestaat. LEIDERDORP Het gaat goed met de Speel-O- Theek De Grabbelton. Zelfs zo goed, dat er drin gend behoefte is aan uit breiding. De speel-o-theek is in juni 1983 van start gegaan. De ruimte die men in het gemeentelijke sociaal-culturele centrum Muzenhof in gebruik heeft is aan de krappe kant gebleken. Een ver zoek aan het gemeentebe stuur om naast de woens dagmiddag ook op vrij dagavond open te mogen zijn is door wethouder Irma Gehner vooralsnog van de hand gewezen. Het uitlenen van speelgoed is duidelijk aangeslagen in Lei derdorp. De raadscommissie Sport en Welzijn die moest be slissen over de startsubsidie die het bestuur van de stich ting De Grabbelton had aange vraagd stond daar aanvanke lijk nogal gereserveerd tegen over. Moet het uitlenen van speelgoed nu ook al gesubsi dieerd worden, zo vroegen sommige leden zich af. Omdat het een project betrof waarin wordt samengewerkt tussen validen en invaliden, deed dit de weegschaal in het voordeel van dé speel-o-theek door slaan. Wachtlijst Met de ruim. 100 leden die zich hebben ingeschreven voor een contributie van 15 per jaar is de maximum capaciteit be reikt. Het bestuur heeft al een wachtlijst moeten instellen waarop thans 40 namen prij ken. Iedere woensdagmiddag is het een drukte van jewelste in Muzenhof waar moeders met kinderen zich verdringen om voor een kwartje per drie weken een stuk speelgoed te mogen lenen. Zij worden ge holpen door gehandicapten die de administratie van de uit leen verzorgen. Man van het eerste uur is voorzitter Cors Kanbier. Gekluisterd aan zijn rolstoel heeft hij in samenwer king met het activiteitencen trum De Gading de speel-o- theek van de grond weten te brengen. Een kijkje in speel-o-theek „De Grabbelton". Hij is blij met de belangstelling voor het lenen van speelgoed, maar de steeds groeiende wachtlijst baart hem zorgen. „In het begin leenden we twee stukken speelgoed per kind uit, maar dat hebben we moe ten terugbrengen tot één stuk. Er is geen ruimte om kasten te plaatsen voor het speelgoed. Onze bedoeling is om ook op vrijdagavond open te gaan, maar dat hangt van medewer king van de gemeente af. Me vrouw Gehner heeft gezegd, dat we eerst een jaar moeten draaien voordat daar over te Kwetternest Het bestuur had voor de broodnodige uitbreiding het oog laten vallen op de voorma lige kleuterschool 't Kwetter nest. „Jammer genoeg is dat niet doorgegaan", zegt be stuurslid mevrouw Thea van Beek. „De gemeente heeft ons eigenlijk blij gemaakt met een dode mus. Ik hoop dat we vol gend jaar een kans maken". Echt ontevreden is het bestuur over het gebrek aan belang stelling bij de buitenlandse werknemers. „Wij vinden het jammer dat ze verstek laten gaan. Wij hadden meer be langstelling verwacht van de kant van de etnische minder heden. We zien dat duidelijk als een taak van onze stich ting. Wij hebben onze mede werking aan de Springschans- school aangeboden, maar he laas heeft men daar geen ge bruik van gemaakt. Als de kinderen van die school er aan beginnen, komen de ouders vanzelf wel over de drempel", aldus mevrouw Van Beek. Wijkparkje in 't Lien LEIDSCHENDAM In de nieuwe woonwijk 't Lien in Leidschendam zal, achter de 63 binnenkort gereedkomende woningen van Panagro, zo snel mogelijk een wijkparkje worden aangelegd. Het ligt in de bedoeling het parkje gro tendeels gereed te hebben vóór de Nationale Boomfeest dag van woensdag 28 maart die in Leidschendam in 't Lien zal worden gevierd. De dienst Gemeentewerken heeft drie schetsen gemaakt die moeten voorzien in speel ruimte en recreatie voor de bewoners van de 700 wonin gen in de tweede fase van de wijk. Behalve ruimte voor bal spelen en veilige speelplekken voor kleinere kinderen wordt aandacht geschonken aan wandelen en andere rustige recreatie. De raadscommissie voor open bare werken, verkeer en ver voer en milieubeheer koos in overgrote meerderheid voor het plan waarin de doorgaande fiets- en voetpaden gescheiden worden door een groenstrook. Op de fietspaden zouden dan bromfietsen kunnen worden toegestaan. Alleen Cees Berg man (PPR/PSP) had voorkeur voor een plan waarin alleen twee meter brede wandelpa den in de groenaanleg zijn op genomen. Burgemeester en wethouders hebben echter het advies van de directeur van gemeente werken gevolgd dat voorziet in gecombineerde drie meter brede voetpaden die ook door fietsers mogen worden ge bruikt. Bromfietsers zouden worden verboden. Wethouder mevrouw J. J. van Nievelt- Volmuller zei dat een combi natie van fiets- en voetpad de beste oplossing is omdat de voetpaden anders regelmatig door fietspaden zullen worden doorkruist. De aanleg van het parkje dat rond 600.000 gulden zal kosten staat komende maandag ook nog op de agen da van de commissie voor ruimtelijke ordening. B en w zullen zich over de uiteindelij ke keuze opnieuw moeten be raden. LEIDSCHENDAM Het Waterschap „De Omme- dijck" heeft burgemeester en wethouders van Leid schendam laten weten te gen het verzoek aan Mo numentenzorg te zijn waarin plaatsing van het gemaal „De Antagonist" op de lijst van beschermde monumenten wordt ge vraagd. Dijkgraaf en heemraden zeggen met verwondering van het verzoek aan de rijksdienst te hebben vernomen. Het gemaal van de Gecombi neerde Starrevaart- en Dam houderpolder is eigendom van het waterschap en naar goed gebruik zou eerst overleg moe ten zijn gepleegd, vooral ook omdat de betreffende raads commissie vorig jaar septem ber de procedure al weinig elegant heeft genoemd. Rede nen voor de afwijzing zijn dat het gemaal op de lange duur niet te handhaven zal zijn vanwege de hoge onderhouds kosten aan gebouw en machi ne. Als Leidschendam uit his torisch dan wel cultureel be lang het gemaal in stand wil houden zou het gemeentebe stuur in principe de bereidheid moeten uitspreken het, bij ver vanging door het waterschap, over te nemen. De taken van het schap lonen zich volgens dijkgraaf en heemraden niet voor instandhouding van een gemaal als monument waarbij het risico bestaat dat het ge bouw en de motor worden verwaarloosd. Ook de provin ciale zal het wellicht niet eens zijn met het maken van kosten voor een buiten gebruik ge steld gemaal. Wethouder mevrouw J.-J. van Nievelt-Volmuller zei gisteren in de raadscommissie het ne gatieve antwoord wel te heb ben verwacht. Het gemeente bestuur heeft hierin echter een eigen verantwoordelijkheid en wilde een mogelijkheid schep pen het gemaal op de Monu mentenlijst te krijgen. Het be sluit van de rijksdienst kan na een diepgaand onderzoek, ech ter wel enige jaren op zich la ten wachten. Na de beslissing van Monumentenzorg zou het nog vroeg genoeg zijn voor overleg het het waterschap. OEGSTGEEST Het be stuur van de Vereniging Haaswijk en het Oegst- geestse college van burge meester en wethouders hebben overeenstemming bereikt over de positie van de bewonersvereni ging bij de ontwikkeling van de woonwijk Haas- wijk. Daarmee is de Vere niging Haaswijk ook offi cieel erkend als spreek buis en vertegenwoordi ger van de nieuwe wijk. Vereniging en gemeente denken daarmee de bewo nersparticipatie voorlopig goed te hebben geregeld. Over drie taken is overeen stemming bereikt, zo wordt gemeld in een gemeenschap pelijke verklaring van ge meente en vereniging. Aller eerst wordt de vereniging een algemeen platform voor wen sen en kritiek ten aanzien van de ontwikkeling van Haas wijk. De vereniging zal zich nog meer dan thans het geval is openstellen voor alle bewo ners van Haaswijk, ook de huurders. Er zal ook meer overleg tussen gemeente en verenigingsbestuur komen. Op de algemene ledenvergaderin gen zal door de gemeente toe lichting worden gegeven op de ontwikkeling van Haaswijk. Kopersgroepen De vereniging zal de organisa tie van kopersgroepen bij de verschillende bouwprojecten in Haaswijk blijven bevorde ren. Het Oegstgeestse college staat zeer positief tegenover die groepen, onder meer om dat de sociale contacten ermee worden bevorderd en zal er waar mogelijk medewerking aan verlenen. Ook bij de ver dere deelplannen van Haas wijk zal de vereniging in een vroeg stadium worden betrok ken. Het eerste voorontwerp van de verdere bestemmings plannen zal steeds worden voorgelegd. Het ledental van de Vereni ging Haaswijk is inmiddels ge groeid tot 280. Op dinsdag 24 januari houdt men een jaar vergadering in Café De Roode Leeuw te Oegstgeest, aanvang 20.15 uur. In het eerste jaar verslag wordt onder meer ge wag gemaakt van het feit dat Haaswijk tweemaal zo groot gaat worden als oorspronkelijk de bedoeling was. Tot het be gin van de negentiger jaren zullen circa 2500 woningen ge bouwd worden. De vereniging vindt dat de consequenties daarvan door de plannenma kers worden onderschat: „Nog steeds doet men of Haaswijk een stukje Oegstgeest erbij is. terwijl Haaswijk nieuwe stijl een uitbreiding met de helft van het huidige Oegstgeest be tekent", wordt gesteld. Naar aanleiding van de structuur schets heeft de vereniging be zwaar gemaakt tegen de gesig naleerde onderschatting van het nieuwe Oegstgeest door het oude Oegstgeest, hetgeen onder meer zou hebben geleid tot het schrappen van een la gere school in de wijk. NZH-lijn 44 naar Leidschendam-Zuid voorkomen. Het huidige eindpunt ligt op het parkeer terrein van het Damplein. Welke oplossing de NZH voorstaat als in de ochten- en avondspits de sluisovergang door het sluipverkeer vanuit en naar Zoetermeer voor op stoppingen zorgt, is niet be kend. LEIDSCHENDAM NZH- buslijn 44 wordt bij de aan vang van de zomerdienstre geling doorgetrokken naar De Star in Leidschendam- nieuwzuid. Wethouder me vrouw J. J. van Nievelt-Vol muller heeft de betreffende raadscommissie gisteren ge zegd dat de NZH-directie de Op aanhoudende vragen de laatste jaren om doortrek king van lijn 44 naar de sluis heeft de directie steeds ge zegd dat verkeerslichten no dig zijn om ontregeling van de dienst door oponthoud te IDWIJKERHOUT i VAP, Vrijwiligers A ds Planning, houdt lag weer een Vrij- ers-Banenmarkt in ïhelft aan de Maan- Metering in Noord- fhout. de markt f z van tien tot vier }paDe VAP presenteert niet alleen open- Clte vacatures uit de Vacaturebank voor vrij willigerswerk voor Noordwijkerhout en De Zilk, maar ook enkele kleinschalige projecten voor de korte termijn. Daarnaast zullen ook de Vacaturebanken van an dere gemeenten in de Bol lenstreek ter inzage lig gen. De VAP gaat ook proberen tijdens deze markt de be langstelling te peilen voor het opzetten van eigen be drijfjes en het geven van cursussen voor en door men sen zonder werk. Wat de cursussen betreft, het is de bedoeling dat ook mensen met een baan zich daarvoor in laten schrijven. Voor de markt zijn verder weer aller lei instelling die zich met het propageren van vrijwilligers werk bezighouden, uitgeno digd. Dat zijn onder meer de Provinciale Sportraad, de Federatieve Vereniging Vrij- baan, de gereformeerde, her vormde en katholieke ker ken van Noordwijkerhout en De Zilk, de wijkvereniging Zeeburg, het college Leeu wenhorst, het vormingscen trum de Mast, de Bronsgeest Groep, de Jongerensociëteit van de jeugdraad van de St. Jozefparochie en de werk groep Missie-Ontwikkeling- Vrede van de St. Jozefparo- chie. Verder zijn instellingen uitgenodigd die met uitke ringen te maken hebben, zo als de/gemeentelijke sociale dienst, het Gewestelijk Ar beidsbureau Lisse en het Ge meenschappelijk Admini stratie Kantoor (GAK) Lei den. Ook de CIMK, Centraal Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf, zal aanwezig zijn om informatie over het opzetten van kleinschalige bedrijven te geven. len tussen half twee en le dir huis aan huis hun aren aan de man probe- brengen. Die verkoop- estaat uit vetbollen, net- dspinda's, stickers van de ^^bescherming en specia- jes met lucifers. jgdnatuurwachters ho- 'n 800 gulden bij elkaar gen met deze actie. De ■■■gst van de actie is be- voor het dierenasiel rug" aan de Leidse- Men is daar momenteel net het bouwen van een ihte quarantaine-afde- ,n 1982 werd hiervoor een behoorlijk bedrag Je Sassenheimse jeugd i gewandeld", en nu le Jeugdnatuurwacht de ling van de binnenwan- >or haar rekening geno- Op dit terrein aan het Julianaplein zal de kantorenflat worden gebouwd. LEIDSCHENDAM De raadscommissie voor openbare wer ken van Leidschendam is gisteravond meegegaan met het advies van B en W het beroep van het bouwbureau Tetteroo tegen de door het college indertijd zelf geweigerde bouwvergunning voor een kantorenflat aan het Koningin Julianaplein gegrond te ver klaren. Mr. F.H.A.M. Thunissen zei namens het bouwbureau dat zijn cliënt drie jaar heen en weer geslingerd is door tal van in stanties. Hij gaf een kort overzicht van wat hij „een uiterst inge wikkelde procedure" noemde. De afdeling Rechtspraak van de Raad van State heeft alle na juni 1981 genomen besluiten van het gemeentebestuur in deze zaak vernietigd. In feite was Tetteroo's beroep op weigering van de bouwvergunning nooit behandeld, aldus mr. Thunnissen, zo dat hetzelfde punt aan de orde komt van 18 mei 1981. Hij wees er nog op dat de bouwer in de afgelopen jaren al twee keer met een gegadigde voor het kantoorpand tot overeenstemming is ge komen en dat vorige maand opnieuw met een belangstellende overeenstemming is bereikt. Op vragen vanuit de commissie antwoordde mr. Thunnissen dat onmiddellijk met de bouw zou kunnen worden begonnen indien de gemeenteraad maandag 7 februari het bezwaarschrift even eens gegrond verklaart. Omwonenden zullen echter zo goed als zeker de Raad van State opnieuw schorsing van de bouwver gunning vragen. Hun bezwaren zijn de hoogte van het gebouw die niet in de omgeving zou passen, de schaduwwerking voor de naastgelegen eengezinswoningen en de flats aan het Prins Hen drikplein en het bezetten van omliggende parkeerkeerplaatsen. De later in het plan opgenomen parkeerkelder zou hierin onvol doende voorzien. Py^dactie voor I ienasiel ■nHEIM De Sassen- jeugdnatuurwachters i morgen weer een ver- Ie ctie. Ongeveer zeventig »%gen van de vijfde en dassen van de basischo-

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7