Langs X The Mellow zien het jaar van Orwell met vertrouwen tegemoet Duitse herder Lappie krijgt nieuw tehuis GËTDEN/REGIO CcidóeSotvtatit OOK VOOR DE BEGELEIDENDE AM A TEURGROEPEN MOETER MUZIEK IN 1984 ZITTEN BIJTENDE HOND VERBEURD VERKLAARD THD LEIDEN MOET IN TELEFOONBOEK VOORHOUT Squashbaan in Ridderhof open DINSDAG 17 JANUARI 1984 PAGINA S buurjongen et zal je maar gebeuren, it je wordt bekeurd door gki oude buurjongen, die ,/cjjor het politievak heeft ^Jkozen. Een paar jaar ge- jeiden voetbalde je nog met n lm en nu geeft hij je een yjent. Een Leidse jonge- an mocht dit twijfelachti- genoegen enige tijd gele- <n smaken. Op 23 mei B2 slingerde zijn buurjon- n hem op de bon omdat j zonder rijbewijs een on- :0/fzekerde auto bestuurde. as^teren stonden deze Lei- cerfiaar en zÜn oude buur- £>gen zij aan zij tegenover kantonrechter Richters. iir#t betrof een aangehou- htfi zaak. Op 7 november retf 2 was de zaak al voorge- jujmen, maar toen had idipton rechter Morshuis yetf beter gevonden de ver- lisanten op te roepen. De lidse jongeman werd op Imei 1982 op het Jacques llusplantsoen aangehou- n. Volgens de agenten >d hij met zijn auto ach- •uit een parkeervak uit. ie motor van de auto aaide en de auto legde fi afstand van zeker 2 ;ter af", verklaarden de ee politiemannen in hun oces verbaal. jlgens de hoogblonde jon- jnan was er van rijden en sprake. „Ik was met (i vriend een radio aan t inbouwen. Het contact nd aan, maar de motor p niet. Ik trapte per on- iuk het koppelingspedaal en toen schoot de auto halve meter naar ach- en". Tegen kantonrech- Morshuis zei de jonge- in destijds braaf. „Omdat geen rijbewijs heb, ga ik niet met mijn auto rij- n. Dus hoef ik hem ook !t te verzekeren". De si- itie is inmiddels enigs- f ,s gewijzigd. De jongen gft een rijbewijs (hij liet aan Richters zien) en i auto is verkocht. eerste agent zei gisteren ;en mr. Richters dat de to zeker twee meter ach- uit was gereden. Uitlaat- isen had hij niet gezien, •e motor werd afgezet •n wij uitstapten", wist :e wat aarzelend overko- nde getuige nog. De in fkerstof verpakte, ietwat oflette jongen keek daarop 'asst een schamper lachje op Ba gezicht de zaal in. Als- £ehij wilde zeggen: „Zie je 4, ik wist wel dat ze me Vièts zouden flikken". ?eh tweede getuige, de irman/agent, was heel t zekerder van zijn zaak. motor draaide en ik uitlaatgassen", ver arde deze. „Ik had de ruk dat hij snel het par- ^trvak wilde uitrijden, in &r toen hij ons zag, is hij '^Ttopt". De kantonrechter de weten of de agent moeilijk vond om tegen te\ oude buurjongen te ge- B ^en. „Nee, daar heb ik n enkele moeite mee", 1de het zelfverzekerde woord. Dek, de officier van titie. eiste voor het rij- ?rgi zonder rijbewijs een u'sftte van 100 gulden. Het uitterzekerd rijden moest lleigens Dek 600 gulden en eninaanden voorwaardelij- tenontzegging van de rijbe voegdheid met een proef- van twee jaar opbren- i. „Een belachelijke k", meende de verdach- „Op de Haarlemmer- tat zegt hij (de buuijon- i) tegen me dat ik de frfcte ben die hij pakt. Ik dw d 't abnormaal, die srsnt zit me dwars". „Dat 't/4ste idee moet toch has van je afzetten", raad- •/pRichters hem aan. „Ach, frepolitie heeft toch altijd bijijk," sneerde de jongen, euins konen inmiddels de vkh, hoogrood hadden aan- lomen. „Toen je je rijbe- S liet zien, zag je zaak er il beter uit, maar nu sta aet zelf te verknoeien", arschuwde de kanton- hter hem. De discussie 'eraer, heftige woordenwis- s/*ng) spitste zich vervol- m \s toe op het salaris van jongen. Dit in verband t het bepalen van de ifmaat. Verdachten die ïen belabberde financië- situatie verkeren, zien ho gevraagde boete vaak arfllaagd. „Ik verdien acht «negenhonderd gulden per and". De rechter nam ir geen genoegen mee. dereen weet wat hij pre- f verdient. Wat heb jij vorige maand gekre- tis^ »1200 gulden", gaf de rye Idenaar toe. Voor het rij- J zonder rijbewijs legde y ^kantonrechter een boete t 100 gulden op, het on- Ïekerd rijden werd met gulden beboet. De jon- kreeg geen voorwaar- ke ontzegging. KEES VAN HERPEN Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. Het nieuwe jaar 1984 is bijna al weer drie weken oud. Ik hoef u echt niets meer te vertellen: over enige tijd zijn we op nieuw bezig met het op tuigen van de kerstboom. Zo snel gaat het leven. Ook in '84, en ondanks Orwell. Toch hopen we allemaal, dat er in deze jaargang muziek zal zit ten. Helemaal letterlijk wordt deze wens opgevat door de talrijke bandjes, groepen, orkestjes, trio's, kwartetten, sextetten en wat al niet meer. Het zijn allemaal lieden die in weer en wind stad en land afrijden om met een smile hun ritmische en niet zelden harmonieuze dienst aan te bieden op alle mogelijke partijen, bruiloften, feestavonden. Vaak op de onmogelijk ste plaatsen en tot in het holst van de nacht. En dan weer bek-af terug naar huis, nog wat opgemon terd door de „recette en een aantal Spa'tjes rood of groen die met tussenpozen op de piano, het orgeltje of synthe sizer werden gezet door orga niserende comitéleden. Een paar uurtjes nachtrust en dan weer fris aan het eigenlijke werk, voor het dagelijks le vensonderhoud. Want we hebben het hier over ronddo lende amateurs, de nimmer dralende, vrijblijvende bren gers van amusement, Unter- haltung en entertainment en altijd „tot uw dienst" bereid. Vlotte boys, die u met „live music" op de been trachten te houden, tot ze zelf geen benen meer over hebben, of schoon ze bereid zijn het on derste uit hun kan te halen. U kunt natuurlijk, bij voor komende gelegenheden, ook uw toevlucht nemen tot de ingeblikte muziek van ste reo-recordbanden, maar er gaat toch maar niets boven de levende show die aanste kelijk werkt bovendien. Van daag lopen we tegen zo'n groepje muzikanten op. Charmante geheimen „Kom", dacht Hans Busch uit Koudekerk a.d. Rijn, be roepsmatig doorgaans werk zaam in Wassenaar: „Vooruit, ik loop even langs de Apo- thekersdijk in Leiden en ver tel die redactie daar iets over de charmante geheimen die onze vrijetijdsactiviteiten be palen. Uiteindelijk zijn wij een Leidse groep, nietwaar". De heer Busch is namelijk de drummer van de band en contactman, public relations- figuur tevens. Hij behartigt de belangen van een muzi kaal viermanschap, „The Mellow Tones" geheten. In het Nederlands zou dat zoiets als „De Mollige Tonen", of „De Rijpe Noten" betekenen. Maar daar zou niemand in trappen. Met zo'n eigenheim- se naam zouden de vier he ren wel thuis kunnen blijven, en dat is niet hun opzet. Daarom lijden ook zij onder het ingevreten vooroordeel van een nationaal minder waardigheidsgevoel, dat pas wijkt bij Volendam. Marken of de Afsluitdijk maar voor de rest vindt dat het „in het Nederlnds allemaal niet klinkt"; zeker niet in de we reld van de lichte muze. En niet alleen daar. Leg uw oor te luisteren bij de fran- cophonen onder onze zuider buren. Dan hoort u nog steeds wat tientallen jaren geleden een aartsbisschop van (het Vlaamse) Mechelen kardinaal Mercier ge liefde te annonceren. Hij zei toen (in het Frans, bien en- tendu) zo ongeveer: „Het Ne derlands is niet geschikt om je beschaafd op cultureel ni veau te kunnen uitdrukken". Om die en andere redenen houden we het, zonder te blozen, op „The Mellow To nes". Hoewel ik „De Mollige „The Mellow Tones", van links naar rechts even guitig u door de uurtjes heen voerend: Hans Busch, slagwerk en praatjes; Peter van Hecke, bas, zang; Aad Filippo, orgel, piano, syn thesizer, zang, en Jan van der Welle, gitaar. Goed voor een muzikale omlijsting van uw gezel ligheid. Tonen", in een opwelling van patriottisme, zou preferen. Maar ja, het klinkt wel een beetje „folkloristisch". Ver schoning graag, voor deze af dwaling; maar dit moest me even van het iets snellend kloppend hart. Leidse groep „The Mellow Tones" dus. Ik laat Hans Busch verder aan het woord, met „een levens beschouwing". Overigens hoeft dit resumé nauwelijks enige wervende kracht te hebben, „want", zegt Hans, „het aantal optredens per jaar wordt steeds meer". Welnu, „The Mellow Tones" werd ruim 23 jaar geleden opgericht „door enkele en thousiaste muziekliefhebbers, alle afkomstig uit Leiden. Veel repeteren is uiteraard het begin van iedere groep", zegt wederom Hans, „doch na volhardend werken ont stond, nu 20 jaar terug, een zes-mans formatie: Wim van Weizen (de eigenlijke grond legger), piano, later ook or gel; Aad Filippo, accordeon later piano, orgel, zang Jan v.d. Welle (tegenwoordig wonend in een Haagse com- ponistenbuurt), gitaar; Harry Roodnat, saxofoon/klarinet; Peter van Hecke (Leider dorp), bas, en Jan Carré, slagwerk". Waarom de groep „The Mel low Tones" werd genoemd, verklapt Hans niet Dat on dervind ik nou werkelijk da gelijks: waarom iets of ie mand een bepaalde naam krijgt, is niet ter zake doen de, schijnbaar. Als een baby gedoopt wordt met de naam Putifar, of Potifar, of Sijmen- Harm, dan hebben we dat maar te nemen zonder dat er tekst of uitleg wordt gegeven. Juist. Er werd gekozen voor een repertoire van allround dansmuziek. De jongens za ten te popelen om los te branden. Hans Busch: „Hier door gingen veel" (het woordje „veel" krijgt de overhand in dit verhaal, T.P.) „verenigingen, bedrij ven en dansscholen The Mel low Tones op de door hen te organiseren avonden gingen inzetten". Als een muzikale stoottroep. Maar er kwamen fluctuaties, ondanks de idea len. „Na 2 jaar vertrok Jan Carré uit de band, omdat hij zich meer tot de jazz aange trokken voelde. Toen kwam ik, zei de gek", (Hans Busch dus), „als drummer bij de groep. Vele optredens wer den met succes verzorgd en het repertoire werd op peil gehouden met, onder andere, top-40 hits. Toen Wim van Weizen na enige jaren de groep verliet, werd geen nieuwe organist aangetrok ken, doch nam Aad Filippo (Nieuwkoop) dit instrument over en werd de accordeon vanaf dat moment een bij-in strument". Nieuw repertoire Nu ongeveer 3 jaar geleden hield saxofonist Harry Rood nat het voor gezien. De band stond toen voor de keuze: of een nieuwe saxofonist „aan trekken", of een nieuw re pertoire opbouwen voor een vier-mans formatie. Hans weer: „Na veel wikken en wegen werd voor het laatste gekozen, een beslissing waar de groep geen spijt van heeft gekregen". Hup sax, dus. „Het reeds bestaande, uitge breide repertoire werd aan gepast. zowel vocaal als in strumentaal. en er werd hard gewerkt aan een nieuw re pertoire, speciaal geschikt voor optredens voor diners dansants. „The Mellow To nes" verzorgen dan ook thans, naast vaste optredens voor verenigingen, bedrijven en dansscholen, ook vele sfeervolle diners met dans in gelegenheden als Hilton, Kurhaus, Okura etcetera, et cetera. Gerenommeerde dansscholen in. o.a. Leiden. Den Haag, Amsterdam, Rot terdam, zien „The Mellow Tones" graag komen, en mu siceren. Omdat de groep in staat is gebleken, zelfs de muziek te verzorgen voor danswedstrijden, waarbij strikt danstempo een eerste vereiste is". De leden van „The Mellow Tones" zijn door de wol geverfd. Busch: ,Maar hoewel de bandleden bijna allen reeds de 40 zijn gepasseerd, wordt het aantal optredens jaarlijks steeds meer. Aan de kleding wordt veel zorg besteed". Deze goedgemutste musici bezitten een standaarduitrusting voor alle seizoenen en gemoede ren: steeds een zwarte en witte smoking, „waarmee ook gecombineerd kan wor den. Voor zomerse avonden een zomerse combinatie, voor winterse avonden een win terse. Kortom: kleding voor iedere gelegenheid." Wat je met wit en zwart niet alle maal kunt doen; ongelooflijk bijna. En of dat nog niet ge noeg zou zijn: „De saamho righeid in de groep is zonder meer fan-tas-tisch te noemen, hetgeen tijdens de vele optre dens ook wel tot uiting komt". Hans Busch (op de standaardfoto links beslist olijk in de hoek) komt aan zijn peroratie: „Jan. Aad, Pe ter en Hans hopen nog lange tijd in dezelfde bezetting voor een ieder een fijn stukje muziek te kunnen brengen". In de gemeenschap van zo veel vaders en zoons en Lee Towers. LEIDEN De hond die in Leiden twee personen heeft gebeten en maandag 10 januari van dit jaar door de politie in beslag is genomen, is gisteren door kantonrechter Richters verbeurd verklaard. Dit tot groot verdriet van zijn eigenaar, een 49-jarige Leidenaar, die tegen de rechter zei: „Lappie is een stuk van mijn leven, hij is allés wat ik nog heb". De hond, een Duitse herder met de naam Lappie, wordt overigens niet afge maakt, maar er wordt een nieuw tehuis voor hem gezocht. De Leidenaar, die zijn hond tegen mensen ophitste, werd tevens ver oordeeld tot een voor waardelijke boete van 500 gulden. De eigenaar gaat in hoger beroep. - In deze zaak werd het zoge naamde snelrecht toegepast. „Er was een onhoudbare situa tie in de Paul Krugerstraat ontstaan. Er was sprake van grote maatschappelijke on rust", verklaarde officier van justitie mr. Dek de beslissing om tot snelrecht over te gaan. De 49-jarige Leidenaar ver huisde ruim zes weken gele den naar de Paul Krugerstraat in Leiden. Sindsdien stroom den bij de politie de klachten binnen over de man en zijn hond. Vrouwen durfden de straat niet meer op en mannen liepen met stukken ijzer op straat om zich tegen de hond te beschermen. De herder beet op 25 decem ber 1983 een jongetje van 2,5 jaar oud in bovenarm en billen en op 1 januari van dit jaar hapte Lappie een 40-jarige man in armen en benen. Op 4 januari gaf de Leidse politie de man opdracht om de hond te muilkorven. Omdat aan deze opdracht niet werd voldaan, werd de herder op 9 januari in beslag genomen. Volgens de politie is Lappie een lief dier, maar hitste de eigenaar hem tegen mensen op. „Die jongen plaagde mijn hond", zei de Leidenaar over het eerste geval en dat het dier de 40-jarige man had gebeten had hij niet gemerkt. „Ik heb geen au horen roepen". De 40- jarige man liep voorbij het huis van de eigenaar van Lap pie, toen de herder plotseling op hem af kwam en hem beet. De man ging daarop naar de woning en gaf Lappies baas een paar klappen. Daarop werd hij weer door de herder gebeten. „U schijnt mensen uit te da gen. U neemt vaak de boks houding aan", merkte kanton rechter Richters op. „De buurt was erg rustig totdat u er kwam wonen". De man ant woordde daarop met: „Het is een zootje daar, een hakbijlen- buurt. Ik heb overal met die hond gezeten en ik heb ner gens last gehad". Dit laatste werd tegengespro ken door officier van justitie Dek. „U bent in 1982 in Mid delburg veroordeeld omdat u uw herder tegen een vrouw ophitste". De Leidenaar kreeg Waterplanten in Oosthout VOORHOUT B en W van Voorhout stellen voor de stra ten in de tweede fase van het deelplan A van Oosthout de namen te geven van water planten en waterbloemen. Deze namen sluiten enigszins aan op de straatnamen van weidebloemen en -planten in de eerste fase van deze nieuw bouwwijk. Voor wat betreft de achter voegsels van die nieuwe straatnamen stellen B en W voor het zelfde principe te handhaven als in de eerste fase. Na enige denkwerk zijn de volgende namen uit de bus gekomen: Waterlelieweg, Zwanebloemstraat, Pijlkruid- straat, Valeriaanstraat, Water muntstraat, Krooshof, Weder ikhof, Zonnedauwhof, Kal moeshof, Lisdoddehof, Fon teinkruidhof en Rietpad. De gemeenteraad spreekt zich donderdagavond uit over deze namen. toen tevens een boete wegens mishandeling. In 1957 werd hij veroordeeld wegens mishande ling, in 1960 voor bedreiging en in 1979 wegens openlijke geweldpleging. Getuigen hebben verklaard, dat de hond regelmatig los liep. De man ontkende dat: „Ik had hem altijd aan de lijn". Hij beweerde dat de poli tie is gewaarschuwd door kwaadwillige mensen. „Mijn hond is erg lief in het asiel". Uw hond staat ook niet te recht", reageerde mr. Dek. De officier van justitie zei de hond gevaarlijk te vinden. „Het is een moeilijke keuze, maar de angst en de onrust in de buurt zijn te groot. Ik vraag daarom aan de rechter om de hond van u af te nemen. Het dier verdient een nieuwe kans en wordt elders onderge bracht", aldus de officier die tevens om een boete van 500 gulden (waarvan 250 voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar) vroeg. Lappie's eigenaar vond de eis zeer wreed. „Ik zal hem zelf wel aan banden leggen en wil hem best wel muilkorven. Mijn hond is als een zoon voor mij, daar doe ik alles voor. Voor dat beest vecht ik. Kan tonrechter Richters vond het echter beter om „een ander te huis voor de Duitse herder te vinden". Hij maakte de ge vraagde boete van 500 gulden geheel voorwaardelijk. VOORHOUT Pas als de Stichting Telefonische Hulp dienst Leiden haar telefoon nummer ook laat vermelden onder Voorhout in de gids van het district Haarlem, wil de gemeente Voorhout deze stich ting subsidie verlenen. Dat antwoorden B en W van deze gemeente op vragen van het Dit raadslid vroeg in december aandacht voor de Stichting Te lefonische Hulpdienst en vroeg zich af waarom Voorhout als één van de weinige gemeenten in de regio geen subsidie ver leent aan deze instantie. B en W stellen daarop dat als inwo ners van Voorhout het num mer van de Telefonische Hulpdienst zoeken, zij tever geefs het telefoonboek open slaan, omdat Voorhout nu een maal onder het district Haar- Lem valt. De dienst kan vol gens B en W best nut hebben voor Voorhoutse inwoners, maar moet dan makkelijk te vinden zijn. Als de Stichting Telefonische Hulpdiemst Lei den bereid is haar nummer te laten vermelden in de gids van genoemd district onder Voorhout (hetgeen een klein bedrag per jaar extra kost) zijn B en W van Voorhout bereid subdidie te geven. Daarbij wordt gedacht aan een bijdra ge van ongeveer 700 gulden. De voorzitter van het Ridderhof-bestuur, Arie Hogenes en bestuurslid Tineke Voskuil sloegen gisteravond het eerste balletje bij de opening van de nieuwe squash baan in De Riderhof in Koudekerk aan den Rijn. „Waar mee nu alles mogelijk is in De Ridderhof", aldus de heer A. Hogenes tijdens zijn openingstoespraak. Na de ope ning lieten de kampioenen van het district Alphen aan den Rijn, Marjolein Vertogen en Sannie Bombeek zien hoe squash echt wordt gespeeld. Op de onlangs gehouden vergadering van de Squash Belangengroep waren ruim vijftig belangstellenden aan wezig. Tot de zomer bekijkt de belangengroep hoe het gebruik van de baan verloopt. Afhankelijk daarvan wordt al of niet een squashvereniging opgericht. De ko mende week zullen telkens twee leden van de Squash Belangengroep aanwezig zijn op de nieuwe baan gedu rende de ochtenden en avonden. Zij zullen nieuwelingen in de squashsport wegwijs maken. Voor zeven gulden kan men de baan voor een half uur huren. Zilveren jubileum LISSE Aan het einde van deze maand zal de protestants christelijke school voor lager en mid delbaar beroepsonderwijs „Jacoba van Beieren" in Lisse 25 jaar bestaan. Een gebeurtenis waaromheen uiteraard een feest wordt gevierd en waarbij men veel oud-leerlingen hoopt te treffen. Op woensdag 25 januari is er eerst een open huis van 19.00 tot 21.00 uur. Op vrijdag 27 januari van 17.00 tot 18.30 uur een receptie en ver volgens wordt van 18.30 tot 21.00 uur een reünie gehouden. Leerlingen van jaren her ont moeten elkaar dan weer eens en zullen beslist heel wat er varingen uit te wisselen heb ben. De organiserende com missie hoopt van_ harte dat erg veel oudleerlingén en docen ten naar deze reünie zullen komen om die verhalen van weleer weer eens een keertje op te halen. Over hoe het alle maal begonnen is in de jaren voordat de school aan de Hya cintenstraat er was bijvoor beeld. Veel leerlingen bezoch ten toen de R.K. Huishoud school aan de Achterweg, wat tegenwoordig de M.V.O.- school is en daar is dus ook al heel wat veranderd. In de vijftiger jaren werd de noodzaak om te komen tot de stichting van een christelijke school voor dit specifieke lager beroepsonderwijs steeds duide lijker en al spoedig kwamen de plannen op tafel en werden deze aan het einde van de vijf tiger jaren hard gemaakt. In 1958 werd aan de Hyacinthen- straat aan riante school geo pend, die de welluidende naam „Jacoba van Beieren" meekreeg en als aanduiding om welke school het ging het woord huishoudschool, want zo heette een dergelijke school in die dagen en nog heel velen zullen die naam nog steeds zo gebruiken.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5