n goekoop wil Leiden promoten PP Nederlandse ambassades [Ja: PN-raadslid bepleit snelrecht voor Minerva 4? fieidóe Soma/nt Gemeente naar de Kroon over plan Roomburg Raad tegen aparte commissie voor emancipatie 1 Alle goede dingen bestaan in drieën. ËeidócSouoant DINSDAG 17 JANUARI 1984 PAGINA 3 Mondriaan scholengemeenschap De nieuwe Mondriaan scholengemeenschap houdt op 24 januari een informatieavond en op 3 februari open huis. De scholengemeenschap is een bundeling van de christelijke technische school Vijfmeilaan en de chris telijke school voor huishoud- en nijverheidsonderwijs Boshuizen. Per 1 augustus van dit jaar start de nieuwe gemeenschap. De huidige directeur van de technische school M. Wielinga voert met ingang van het nieuwe schooljaar de directie over de nieuwe scholengemeen schap. De school heeft de naam Mondriaan gekozen omdat men in het strakke, duidelijke lijnenspel van deze Nederlandse schilder (1872-1944) veel terug weet te vinden van de opvattingen van de scholengemeen schap die voor ogen staat. In clubhuis Matilo aan de Zaanstraat 126 wordt vrijdaga vond 20 januari een bingo-avond gehouden. Om acht uur gaan de balletjes rollen. AsmSt-papua's Prof. dr. A.A. Gerbrands vertelt op de donderdaga von den 19 en 26 januari om 20.15 uur in het K&O gebouw over kunst en kunstenaar bij de Asmat-papua's in het vroegere Nederlands Nieuw Guinea. Deze papua's wa ren tot in de jaren vijftig nog gevreesde kopensnellers en kanibalen, terwijl ze tegelijkertijd beroemd waren vanwege hun houtsnijwerk. In dit houtsnijwerk zoals trommels, schilden, bisjpalen en voorplechten voor hun snelle boten, komt hun verbondenheid met de voorouders en het hiernamaals tot uiting. Het kan ge zien worden als een prentenboek van hun cultuur. Voor kaarten kan men terecht bij K&O aan de Oude Vest, tel. 071-141141. Bijenteelt De imkersvereniging „Leiden en Omstreken" heeft een cursus bijenteelt voor beginners op het programma staan. De cursus begint in maart en bestaat uit vier theorie- en twaalf praktijklessen, die worden gegeven in de bijenstal in het polderpark Cronesteyn. Het cursusgeld bedraagt 65 gulden. Meer informatie over de cursus is telefonisch ver krijgbaar: 071-890236. LEIDEN Het gemeentebestuur van Leiden zal bij de Kroon bezwaar aantekenen tegen de afwijzing door gedeputeerde sta ten van delen van het bestemmingsplan Roomburg. Het gaat vooral om onderdelen waarmee belangen van de in het gebied aanwezige tuinders zijn gemoeid. GS zijn van mening dat het bouwen in het agrarisch gebied niet afhankelijk gesteld mag worden van een vrijstelling van B en W. Wel zou van diverse kanten vooraf een agrarisch advies moeten worden ingewonnen. GS kwamen hiermee tegemoet aan de bezwaren van tuinders tegen het bestemmingsplan. B en W willen de tuinders echter niet het recht van bouwen geven, om dat uitbreiding van de bebouwing in verband met de historische waarde van het gebied (castellum Matilone) niet gewenst wordt geacht. GS hebben ook bezwaar gemaakt tegen het opnemen in het plan van maximum maten voor kassen en bedrijfsgebouwen, omdat niet is aangetoond dat deze geen beperking van de voort zetting van de agrarisch bedrijfsvoering betekenen. Het college acht deze maten echter ruim voldoende. Bezwaren bestaan ook tegen het voorstel van GS bepaalde gron den inplaats van voor 'bijzondere doeleinden' voor agrarisch ge bruik te bestemmen. Dit zou uiteindelijk ten koste gaan van de woningbouw, menen B en W. Het voorstel van GS zou ten koste gaan van 120 woningen in het gebied. iden tegen Fascisme ^joordeelt racistisch gedicht DEN In een open brief aan het bestuur van de studenten- "miging Minerva heeft het comité Leiden tegen Fascisme het 'cht „Bomvol" scherp veroordeeld. Het comité vraagt aan het ervabestuur om zich te distantiëren van het gedicht en een id te ontwikkelen, dat er op is gericht om de verdraagzaam- l tussen mensen te bevorderen. Lvol" is een racistisch gedicht dat is opgenomen in de alma- •van Minerva. Op last van de officier van justitie is deze al- lak de afgelopen week in beslag genomen. „Grapjes over ieifenlandse mensen en/of etnische minderheden zijn per de- niet grappig omdat ze altijd uitgaan van vooroordelen; nqöordelen die ertoe leiden, dat mensen niet in koffieshops eitferi bediend of de toegang tot dancings en dergelijke wordt iepgd", schrijft het comité. Men wijst in de brief ook op de feiging op de Middelweg van een Turkse man met een pi- I en op het gooien van een brandbom naar een Marokkaans H - -- - lehuis aan de Haarlemmerstraat. Woning gekraakt LEIDEN De wo- ning Korte Mare 24 is in de nacht van zaterdag 14 op zon dag 15 januari door vier personen ge kraakt. Een gedeel te van het huis zou ruim een jaar leeg staan, andere ge deelten zelfs langer. De politie grijpt niet in. Men heeft de ei genaar gezegd dat hij een civiele pro cedure kan aan spannen. Man steekt vrouw met zandschep LEIDEN Een 21-jarige vrouw uit Amsterdam is gisteravond in de trein naar Amsterdam door een 29-jarige man met een zandschep in haar hals gestoken. De vrouw liep een klein wondje en een pijnlijke hals op. De man, die geen vaste woon- of verblijf plaats heeft, is overmeesterd en zit mo menteel vast op het Leidse politiebu reau. De trein stond stil op perron 4 van het station. De man, die de zand schep van de NS had gestolen, stapte in de trein, liep op de vrouw af en stak haar pardoes in de hals. De conducteur pakte de hem de schep af. Een psychia ter heeft de man, die in verschillende psychiatrische inrichtingen heeft geze ten, onderzocht. Minder geld voor leden stembureaus LEIDEN De gemeen teraad heeft gisteren be sloten een aanzienlijke korting toe te passen op de presentiegelden van de leden van de stembu reaus. Deze bezuiniging was reeds bij de begro tingsbehandeling aange kondigd. De leden van de stembureaus ontvin gen voor hun activiteit 83 gulden per persoon. Als gevolg van het besluit zullen ze er 25 gulden op achteruitgaan. Dit bete kent een bezuiniging van 7500 gulden. Ere-doctoraat drs. R. Nieuwenhuis LEIDEN Drs. R. Nieuwenhuis ont vangt net ere-doctoraat in de letteren tijdens de bijeenkomst ter gelegenheid van de 409e Dies Natalis van de Leidse universiteit in de Pieterskerk. Deze „verjaardag" wordt gehouden op woensdag 8 februari om drie uur. De diesrede wordt uitgesproken door de hoogleraar in de culturele antropologie, in het bijzonder van Zuidoost-Azië en het Zuidzeegebied, dr. P.E. de Josselin de Jong. Na afloop van de bijeenkomst wordt gerecipieerd door rector en me vrouw Kassenaar-Bouwman. het echt paar De Josseling de Jong-Olivier, het echtpaar Nieuwenhuys-van Bommel en prof. dr. A.Teeuw, die als promotor van de heer De Josselin de Jong is opgetre den. Panden Begijnhof blijven monument LEIDEN Drie pandjes aan het Begijnhof mogen op de ge meentelijke monumentenlijst blijven staan. Tot deze uitspraak kwam de commissie beroep en bezwaarschriften gisteren. De pandjes zijn eigendom van de universiteit die bezwaar tegen de maatregel van B en W had aangetekend. Het drieta' werd op de lijst geplaatst toen het college van B en W er achter kwam dat de universiteit plannen had de vervallen huisjes te slopen. Plaatsing op de monumentenlijst zou ze voor sloop kunnen behoeden. Overleg tussen het gemeente- en uni versiteitsbestuur leverde ondertussen op, dat gezocht zou gaan worden naar een stichting die de drie huisjes op zou willen knappen. Momenteel vinden er onderhandelingen plaats met de stichtingen 'Klein Leids Woonhuis' en 'Stadsherstel'. Het ziet er naar uit dat met één van de twee tot overeenstemming kan wor den gekomen. Er is inmiddels subsidie voor de restauratie in het vooruitzicht gesteld. J'jULP BIJ 3-OKTOBER VIERING te JL i ■den Het cpn- ^slid Jan Brands heeft college van B en W raagd er voor te zor- lb®dat op de voor de al le )ak verantwoordelijke g 'ionen van Minerva lidirecht wordt toegepast, ooalmanak werd onlangs >0<r de officier van justi- "jn beslag genomen om dat het een rascistisch ge dicht bevatte. Brands vindt dat het college het bestuur van Minerva er toe moet bewegen zich open lijk te distantiëren van het ge dicht in de almanak. Het raadslid heeft zich nogal aan de zaak gestoord temeer daar op de 4e mei (tijdens de stille tocht voor de dodenherden king) mensen van Minerva voorop meelopen op grond van de activiteiten van het studentenverzet. Wanneer het bestuur zich weigert te distan tiëren of het afdoet als een grap, moet deelname van le den van Minerva aan de stille tocht voortaan maar worden geweigerd, aldus Brands. Minerva-praeses P. Bijleveld liet eerder weten dat het ge dicht als een persiflage op de vooroordelen van Nederlan ders tegenover buitenlanders moet worden opgevat. Ter compensatie van het „mensonterende" gedicht stelt Brands voor dat Minerva op haar kosten een advertentie in de kranten zet waarin wordt opgeroepen tot deelname aan de herdenking van de februa ristaking in Amsterdam. Zo zou de studentenvereniging kunnen laten zien dat zij een anti-fascistisch en antifascis tisch beleid voorstaat. Het raadslid was oorspronke lijk ook van plan het college te vragen maatregelen te nemen tegen Minerva, bijvoorbeeld met betrekking tot de ope ningstijden van de sociëteit. Dit verzoek heeft hij echter op het laatste moment laten val- LEIDEN Een meerderheid in de Leidse gemeenteraad is niet van plan een aparte ge meentelijke commissie voor emancipatie in het leven te roepen. „Dat geeft minder emancipatie-gevoelige mensen de gelegenheid zich aan de be leidsvorming te onttrekken", vinden VVD, CDA en een ge deelte van de PvdA-fractie. Ook het college ziet niets in een nieuwe commissie. D'66, PPR en PSP daarentegen juist wel. Alle commissies vergaderden gisteravond gemeenschappe lijk over het te voeren emanci patiebeleid. Van vaststelling van zo'n beleid kwam het ech ter niet, daar zijn nog wel twee vergaderavonden voor nodig. Zodoende bleef het gister avond bij opmerkingen over onderdelen van het beleid. Grootste grief van vooral de kleine partijen is dat het colle ge vooralsnog geen geld be schikbaar wil stellen voor emancipatie. Die overweging moet bij het opmaken van de begroting voor '85 gemaakt worden, vindt het college. J. Brands (CPN) concludeerde hieruit dat „het college kenne lijk geen geld over heeft voor emancipatie". R. Van Lint (®PR) waarschuwde ervoor het emancipatiebeleid als een luxe te beschouwen en spoorde het college aan wat- actiever naar geld op zoek te gaan. T. Fallaux (PvdA) riep het colle ge op speciaal aandacht te schenken aan de emancipatie van oudere vrouwen terwijl haar fractiegenote J. Boot pleitte voor een meerjarenplan waarin het vrouwenwerk ge garandeerd wordt. Auto in sloot LEIDEN Een 63-jarige man uit Oegstgeest reed gistermid dag met -zijn auto de sloot naast de Antonie Duycklaan in. Ter hoogte van de ingang van het sportcomplex Leidse Hout buigt de rijbaan zich iets naar links. De Oegstgeestenaar stuurde echter niet naar links, maar reed rechtdoor de brede sloot in. Hij kwam met de schrik vrij. Economisch wel en wee Aan de Savornin Lohman- plein 4 is Westenbroek Infor matiesysteem „Westtinfo", ge vestigd. Amb. handel op dag- en weekmarkten in ongeregelde goederen „T. J. Pasma", geves tigd Utrechts Jaagpad 37 N, is opgeheven. Amb. handel in melk en zui- velprodukten „P. L. v.d. Mey", gevestigd aan de Jan Lievens- straat 16. is uit Leiden ver trokken. Foto- persburo „Wim van Noort", gevestigd aan de Sit- terlaan 2A, is per 19-12-'83 uit Leiden vertrokken. MdEN Alle Neder- lbe3se ambassadeurs en niebesturen van Neder- )se verenigingen in buitenland hebben inr, burgemeester c. Goe- jn p een brief ontvangen evirin hij hen vraagt of an hoe in het buitenland e qLeiden's ontzet wordt Riierd. Goekoop weet t ejop diverse plaatsen in jsk wereld het Leiden's [et wordt herdacht )r wil weten op welke he^al dat gebeurt. „Het YVi dat in den vreemde ,g eeuwenoude Leidse a Jitie nog immer heeft erid gehouden, heeft 3rp belangstelling", :et;ijft Goekoop die graag gn. zijn landgenoten in jjgtact wil komen. ei?diepere gedachte achter 2SCverzoek van Goekoop is gtplan om de viering van 3 lie.ber in het buitenland te jts'rderen om op die manier V?1 Nederland als Leiden de grenzen te promoten. 1 koop denkt aan een soort 5e4 die Leiden moet geven igïet vieren van het feest in lhbuitenland. Hoe zijn plan •e^recies uitziet, wil hij nog niet zeggen. Daarover vinden nog onderhandelingen plaats. „Over anderhalve maand ver wacht ik de zaak rond te heb ben", aldus de Leidse burger vader. Inmiddels heeft zijn verzoek een storm van reacties opgele verd. Zo'n 100 Nederlanders 'in den vreemde' hebben gere ageerd en nog dagelijks komt een stroom van brieven bin nen. „Het aardige is", aldus Goekoop: „Dat in de meeste gevallen 3 oktober nog steeds wordt gevierd. Kennelijk be staat er bij de meeste mensen een sterke band met Leiden". Opmerkelijk is ook dat de plaatsen waar Leiden's ontzet herdacht wordt, over de gehe le wereld verspreid liggen. Slechts achter het IJzeren Gordijn is het 3 Octoberfeest een taboe. Het blijft niet alleen bij een voudige schriftelijke reacties die de burgemeester uit het buitenland ontvangt. „Vaak zijn er hele plakboeken en knipsels bijgevoegd over hoe in het buitenland door de ja ren heen Leiden's ontzet her dacht is. Het is een prachtige verzameling aan het worden", aldus een zeer enthousiaste Goekoop. Eén reactie, die laat zien met welke problemen men in het sleutel Middelweg ,n% heer L.G. Geradts, voorzitter van de Leidse Woning Stichting (LWS), overhan- ,tegde de heer M. Janssen gistermiddag de eerste sleutel van het woningcomplex ïetin de Middelweg 26. De heer Geradts had de sleutel op zijn beurt gekregen van lespb van Beek, architect van het complex. Onder de aanwezigen bevond zich de "Her D. Tesselaar, wethouder van volkshuisvesting. >l ït uit vier woonlagen bestaande complex telt twintig woningen en staat op de aats van de in 1981 gesloopte remonstrantse kerk. Er zijn vijftien woningen voor eenstaanden en vijf voor tweepersoonshuishoudens. Het complex wordt be heerd door de LWS. I5ft heeft lang geduurd, voordat de eerste sleutel kon worden overhandigd. Tien tenar geleden al werden de eerste plannen voor de bouw van een complex voor ïmidere alleenstaanden gemaakt. De Rijksdienst voor de Monumentenzorg en later J wijkvereniging Pancras west maakten bezwaar tegen de diverse bouwplannen. gemeente stelde later voor om er een daklozencentrum neer te zetten, maar er.'k daar kon de wijkvereniging het niet mee eens Zijn. In 1981 werd de kerk ge- ietJopt, een jaar later kon niet worden gebouwd omdat Leiden minder woningen eeg toegewezen dan verwacht en in januari 1983 ging eindelijk de eerste paal i grond in. als abonnee van de Leidse Courant. I Adres Postcode/Plaats Betaald wordt: 0 per maand met automatische afschrijving van bank/girorekening, nr: 0 per kwartaal Stuur een set tennisballen naar: Naam Adres__ Postcode/PlaatsTelefoon Stuur deze bon in open envelop-geen postzegel plakken- naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag nb. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een abonnement worden geweigerd. /\NZ achtige Nederlanders een band met Leiden maar met het to taal aantal hier verblijvende Nederlanders (12) kan men nauwelijks een praalwagen vullen", schrijft Glaubitz: „Voor Nederlanders is dat geen belemmerend aantal om zich in verenigingsverband aaneen te sluiten, maar in dit geval dient in aanmerking ge nomen te worden genomen dat 25 procent van dit aantal verblijf houdt in de gevange nis". Er zijn nog meer proble men. Een belemmering is bij voorbeeld dat in Cuba onont beerlijke ingrediënten voor de 3 Octoberviering als haring en klapstuk niet te krijgen zijn. Glaubitz: „Ik ga dan nog maar voorbij aan het feit dat de be gin oktober hier heersende temperatuur van tussen de 30 en 35 graden Celsius, niet di rect noden tot stevige Leidse winterkost". Burgemeester Goekoop deelt haringen uit tijdens de viering van Leiden's Ontzet 1983. Rechts H. Meijer, bestuurslid van de 3 October Vereeniging. buitenland geconfronteerd wordt bij de herdenking, kwam onlangs binnen van het voormalige D'66-raadslid Hans Glaubitz. Hij is inmiddels viering van 3 oktober een be- tweede sectretaris op de Ne- scheiden karakter. „Weliswaar derlandse Ambassade in Ha- heeft 33 procent van de bin- vanna (Cuba). Daar draagt de nen mijn ambtsgebied woon- De viering blijft op de Ne derlandse ambassade in Havanna zodoende be perkt tot een mededeling tijdens de gebruikelijke ochtendkoffie van de am bassademedewerkers. Maar daar zal, wanneer het aan burgemeester Goekoop ligt, spoedig ver andering in komen. Drie prima tennisballen verpakt in een handige koker, krijgt u cadeau voor het aanbrengen Vein een nieuwe abonnee voor deze krant. ÜW

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3