We doen niet ";iee aan de strijd n de kijkcijfers" TV-satelliet in Engeland van start gekleurd gezien De tijd vliegt in Willem van Oranje ffilO/TELEVÏSÏË SaldóaQowuvnt DINSDAG 17 JANUARI 1984 PAGINA 13 r ikman roept •oepen op het matje 'HAAG De Nederlandse omroepen en hebben vandaag gesproken met minis- \inkman (Cultuur) over de regelmatige "feding door de omroepen van de Omroep en van beschikkingen. De bewindsman si dat de aan twee omroeporganisaties ge- berispingen niet het gewenste effect heb- Jesorteerd. Minister Brinkman noemt het Jaar, het nieuwe artikel 61 van de Om elet met voorrang in werking te laten tre- '°Baast berisping en uitsluiting van het doen 'Uitzendingen biedt dit artikel de mogelijk- n/an gehele of gedeeltelijke opschorting of 4king van de vergoeding (of voorschot) ir£ omroepen. Een dergelijke maatregel zou 1 [unnen worden genomen als een zendge- jigde na te zijn berispt opnieuw in strijd ie voorschriften handelt. Cees Gravendaal slordig met geluidsbanden NOS HILVERSUM Naar aanlei ding van het bericht over het in de handel verdwijnen van NOS-banden met Uiver-mate- riaal door toedoen van het Haagse lid van de NOS-redac- tie, Cees Gravendaal, laat deze met klem weten de hem aan gewreven beschuldigingen van de hand te wijzen. Wèl geeft hij toe bij het gebruik van dit materiaal fouten te hebben ge maakt. Hij voegde eraan toe, dit ongerief inmiddels met zijn superieuren in het reine te hebben gebracht. Hij overweegt het omroepers blad „Spreekbuis" juridisch aan te pakken, vanwege het in de wereld brengen van dit on zorgvuldig samengestelde be richt, maar vernam intussen al. dat dit op problemen stuit. Volgens hem is de gang van zaken deze, dat hij uit het NOS-archief met toestemming van de NCRV en de AVRO banden heeft geleend met het doel, die gereed te maken voor luisteraars, die reageerden op een Uiver-onderwerp in het radioprogramma „Met het oog op morgen". Die banden zijn volgens Gravendaal niet geko pieerd op de Haagse NOS-re- dactie, maar door Holland In ternational Tapes te Enschede. Deze heeft de onzorgvuldig heid begaan door, buiten Cees Gravendaal om, delen van dat geluidsmateriaal aan de Utrechtse muziekhandel Staff- horst te leveren. Direct na het ontdekken van deze gang van zaken heeft Cees Gravendaal zich gehaast deze zaak recht te zetten bij zijn directe chef, de heer C. Cabout. De banden werden inmiddels uit de han del genomen. Volgens Cees Gravendaal had narigheid voorkomen kunnen worden als hij wat striktere afspraken had gemaakt met de afdeling Fonotheek van het NOS-ar chief. Hij betreurt die slordig heid ten zeerste. Geen speciale bescherming van omroepen DEN HAAG In het overheidsbeleid mag de omroep geen speciale bescherming krijgen ten' koste van de pers. Het is noodzakelijk, dat de overheid nauwlettend toeziet op mogelijke ge volgen die voor de pers uit omroepontwikkelin- gen voortvloeien, aldus het gisteren verschenen advies van de Persraad over de Medianota van minister Brinkman. De Persraad zegt waardering te hebben voor het uitgangspunt in de nota, dat belangstellende bedrijven en instellingen, die geen omroepor ganisaties zijn, nieuwe media mogen gaan, of blijven exploiteren. De Raad stemt ook in met het standpunt dat de pers haar uitingsvormen en daarmee haar werkterrein mag uitbreiden tot teletekst en kabelkrant, kabeltekst en abon- nee-tv. "H. VELEMA NIEUWE ORZITTER VAN DE EV. OMROEP: 3c i to. U nei eft lens is de norm van alle an| geworden. Men doet [eken leuk en lekker vindt. |e bijbel, het woord van t nivordt niet meer geluis- peiMaar hierop komt een Vat De geschiedenis leert ;n. jjk dat een periode van Dosheid en anarchie al- prHt gevolgd door een jur. Dat zal ook nu het "fijn". Unob Hendrik Velema (66), exissverse voorzitter van de nndHjsche Omroep (EO), s"4ert, kijkend door een '"ya'atorische bril, de Ne- sflse samenleving anno i TlEen weinig verheffend In zijn visie wordt de efu|teeds meer in een rand- Vdifjnsel met alle gevolgen 'esiljn voor de maatschappij, nstor gestemd stelt ds. Vele- 'asc<)e kerk is altijd een vrij groep geweest, desal- flin had het woord van p in brede invloed. Dat is T-flaatste jaren weggeval- •*- 'n zorgelijke ontwikke- k. toelichtend: „Door het (zijn de mensen tot ont- ,g gekomen. We dreigen er terecht te komen in i d€gie van de Germaanse 1 eel. Het recht van de ;rere een ieder doet waar sie in heeft. De politiek indj op de straat gemaakt, roepen, kraakbeweging, buitenparlementaire actie. Kortom: een samenleving-in- ontbinding". Het is duidelijk: ds. Velema, christelijk gereformeerd prdi- kant te Nunspeet, behoort niet tot de groeiende groep mensen die weer licht aan het eind van de tunnel ziet. Koeltjes verwijst hij naar de op volle toeren werkende abortuskli nieken en de op gang geko men discussie over euthanasie, als de hoopvolle tekenen in 's lands economie ter sprake ko men. „De oude waarden en normen zijn weggegooid, dat zal ons opbreken". Kleine gestalte Ds. Velema, gekleed in stem mig zwart, ontvangt ons in z'n L-vormige studeerkamer. Z'n kleine gestalte „verdrinkt" bij na temidden van de enorme vracht boeken. Z'n vrouw voorziet het gezelschap van koffie plus koek, perschef Fei- ke ter Velde van de EO luis tert mee op de achtergrond en verschaft bij tijd en wijle wat achtergrondinformatie. Ondanks het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, doet ds. Jan Hendrik Velema nog volop mee. Elke morgen is het om zes uur reveille in hui ze Velema en pas tegen mid dernacht gaat het licht in de studeerkamer uit. Ds. Velema: „Onze programma's zijn en blijven informa tief, vormend, verdiepend en evangeliserend". „Ik ben", verklaart de 66-jari- ge full-time predikant en full time voorzitter van de EO na der, „gezegend met een uitste kende gezondheid. Ik ben een van die mensen die met zes uur slaap pet dag toe kan". Voegt er bijna verontschuldi gend aan toe. „Maar 's mid dags ga ik een half uurtje plat. Ja, gewoon naar bed. Even ontspannen en dan voel ik me helemaal uitgerust". De opvolger van wijlen ds. Glashouwer is door de jaren heen niet van de rechte koers afgeweken, varend op het bij bels kompas. Dat hield in dat hij op beslissende momenten in z'n leven de grote, volgens hem dolende kudde, moest verlaten en met gelijkgezinden een andere richting opging. De Anti Revolutionaire Partij (ARP), nu opgegaan in het CDA, waarvan hij jarenlang trouw lid was geweest, werd ingewisseld voor de Reforma torische Politieke Federatie (RPF) en het lidmaatschap van de NCRV werd opgezegd ten faveure van de Evangeli sche Omroep. Alleen z'n eigen kerk, de christelijke gerefor meerde kerk, bleef hij trouw, omdat daar het „Ware Woord" verkondigd bleef worden. Tegenkrachten Ds Velema mobiliseerde de te genkrachten, ook in de om roep. Over de NCRV zegt hij: „We hebben ons ook nooit af gezet tegen de NCRV. Het is niet onwaarschijnlijk dat een aantal mensen zowel lid is van de NCRV als de EO". Ds. Velema over de bijbel: „De bijbel is geen bundel verhalen, maar de Goddelijke openba ring over de mens. Een afwij kende benadering wordt geïn spireerd door andere opvattin gen buiten de bijbel, een ande re wetenschap of een modern levensgevoel' Ds. Velema noemt de lage kijkcijfers een bron van bezin ning. Hierover zegt hij: „De kernvraag is: hoe kunnen we de boodschap van het evange lie zo principiëel en tegelijk zo aansprekend mogelijk bren gen. Anderzijds mikken we niet op een miljoenenpubliek. We doen niet mee aan de strijd om de kijkcijfers. Dat is een gevecht tussen de populaire omroepen". KEES VAN OOSTEN (Van onze correspondent) LONDEN Maandag be gint in Groot Brittannië het nieuwe tijdperk van de op Amerikaanse leest geschoeide kabel-tv. Van dan af worden er tiendui zend huizen van de stad Swindon in het Zuiden gelse graafschap Wiltshire de programma's van Sky Channel doorgespeeld. Ze zijn afkomstig uit de stu dio's van Satellite Televi sion in Londen en worden verspreid door de Europe se omroepsatelliet ECS-1. Sky Channel betekent „Luchtkanaal". Satellite Television is al sinds 1982 in de ether. Haar sky channel-programma's kunnen overal in Europa opgevangen worden door middel van para bolische antennes en appara tuur, uitgerust met een nodige decoder. Tot nu had Satellite Television nog geen afzetge bied over de Britse eilanden; op het Europese vasteland heeft zij daarentegen meer dan een half miljoen klanten, ver spreid over Noorwegen, Fin land, België, Frankrijk, West- Duitsland, Zwitserland en Malta. In Frankrijk, Zwitser land en Finland zijn 3000 ho telkamers met deze omroepsa telliet verbonden. Sinds afgelopen zomer bevindt het leeuwendeel van Satellite Television zich in handen van de Australische krantenmag naat Rupert Murdoch, die in Londen ook eigenaar is van vier grote kranten, waaronder The Times. Murdoch eigende zich in tellite 1 in ruil voor een financiële in jectie van vijf miljoen pond in de onderneming, die tot dan toe uitsluitend gefinancierd werd door een machtige Britse bank en een bekende Ierse brouwer. Vanaf gisteravond kunnen de 10.000 kabel-abonnee's van Swindon dus hun keuze doen tussen vijf in plaats van vier alternatieve programma's. Sky Channel komt om vijf voor zes Britse tijd voor het eerst op hun scherm. In een korte ce remonie worden de satellite programma's, bestemd voor Engeland, ingehuldigd door het bekende popzangeresje Kate Bush. Daarna volgen de normale programma's van Sky Channel, die hoofdzakelijk be staan uit goedkope Ameri kaanse shows (Starsky and Hutch; Charlie's Angels; enke le speelfilms; wat sport; docu mentaires; veel popvideo's en wat reclame. Deze laatste kost 250 pond per halve minuut. Voorlopig wordt vijf uur per dag uitgezonden, maar Satelli te Television hoopt daar spoe dig acht uur van te kunnen maken. Van Nederlandse zijde is grote belangstelling voor de start van Sky Channel in Swindon. Voor de ontvangst hier kan men niet buiten een decoder. Directeur Patrick Cox van Sa tellite Television, die vroeger een van de directeuren van Rupert Murdoch's News Inter national-krantenimperium was, rekent er op, dat Sky Channel later ook in Neder land op het scherm gebracht zal mogen worden. Hij voor spelt dat Sky Channel eind 1984 twee miljoen abonnees zal hebben op het vasteland en een half miljoen in Groot Brit tannië. ROGER SIMONS De superproduktie van de jaren tachtig. Zo is ons de pretentieu ze serie over Willem van Oranje aangekondigd, en na het zien van de eerste afleveringen kan op zijn minst worden vastge steld, dat je het erin gepompte budget er wel aan afziet. De aan kleding en entourage zijn perfekt, er zijn plaatsjes bij die je zo zou verslijten voor tot leven gewekte gildestukken. Is het nu ook vanzelf een goede serie? Dat valt nog te bezien. Om te beginnen wil ik een vraagteken zetten bij de stelling dat het hier gaat om een stukje geschiedschrijving. Het is voor mij niet eens zozeer de vraag of wat we te zien krijgen wel histo risch verantwoord is; de makers bezweren ons bij hoog en laag dat alles door historici is begeleid, dat zal dan wel goed zitten. Maar de eerste twee delen lieten een aanpak zien die je als kij ker totaal het bos instuurt voor wat betreft het tijdverloop tus sen de getoonde scènes. In welk jaar speelt iets zich af? Hoeveel tijd is verstreken tussen de vorige en de volgende scène? Je ziet de vader des vaderlands in drie of vier scènes tijd veranderen van een losbol met minnares tot liefhebbende vader van een driejarige peuter, zonder dat de relatie met zijn eerste vrouw in de tussentijd ook maar een millimeter diepgang heeft gekregen (afgezien van een hoogst ongeloofwaardig knipoogje bij de eerste kennismaking). Je ziet keizer Karei de macht overgeven aan zijn zoon Philips, zonder dat duidelijk wordt gemaakt wanneer zich dat afspeelt en hoeveel tijd inmiddels is verstreken sinds de heren in het verhaal zijn opgevoerd. Ze zien er ook nog steeds hetzelfde uit, dat is natuurlijk om het moeilijk té maken. Om het verhaal te kunnen volgen moet je dus die hele geschiedenis van tevoren al uit je hoofd kennen en precies weten wie al die heren en dames zijn en wat hun onderlinge relatie is. Ik geef toe; De AVRO en Veronica hebben van tevoren daartoe enkele pogin gen ondernomen en misschien moeten we allemaal onze vader landse geschiedenis wat beter kennen. Maar ik dacht in mijn on schuld nu juist dat de serie zelf verhelderend zou zijn. Maar dat is ze in het geheel niet, behalve als het gaat om het tonen van de amoureuze kant van de prins die immers in de boekjes van de basisschool niet helemaal uit de verf komt. Dan is daar de vraag naar de artistieke mérites van het projekt, ook daar kijk ik wat zuinigjes tegenaan. De akteerprestaties staan gemiddeld op een laag pitje. Er zijn eigenlijk maar twee akteurs die tot nu toe in dat opzicht overeind blijven: Jeroen Krabbé als Oranje en Willem Nijholt als Philips. Ze zijn de eni gen die binnen de hun toegemeten tijd kans zien iets van per soonlijkheid uit te stralen, iets van spanning. De overigen moeten het doen met de mooie kostuums die ze aan hebben en die voor een groot deel de rol al spelen. Dat is het voordeel van een historisch stuk: De kleren maken de man. Als je iemand een chique zwartepietenpak aantrekt en hem een baard aanplakt, moet hij al heel zwak spelen om niet toch min of meer aanvaardbaar te zijn in zijn rol. Zo gaat het in de meeste gevallen in deze Willem van Oranje- produktie: De mensen zijn aangekleed als soldaten, hofdames, edelen en ketters, en dan kun je er nog wel een beetje in gelo ven. De dames moeten dan iets beter spelen dan de heren (zij hebben niet het gemak van een aangeplakte baard en snor en blijven dus herkenbaar als bijvoorbeeld Emmy van Laar uit He renstraat 10) maar veel scheelt het niet. Om echt akteren wordt door regisseur Walter van der Kamp ook eigenlijk niet gevraagd. Hij laat vrijwel geen scène zien die langer is dan twintig of dertig seconden: De akteurs komen in hun pakje even in beeld, zeggen hun twee of drie zinnetjes en daar is de volgende scène alweer, die ineens op het slagveld speelt of aan het hof; in elk geval ergens anders en in een ander jaar. Flitsend, zal dat wel heten. Ik noem het: Verbrokkeld en verwarrend. Krabbé heeft gezegd dat de beste afleveringen nog moeten komen, verderop in de serie. Daar houden we hem dan maar aan. Voorlopig moeten we het doen met de herinnering aan een soortgelijk projekt van de BBC; de schitterende serie rond Edward VII. Voor wie daar even aan terugdenkt lijkt Wil lem van Oranje wel een bittere pil te worden. RENÉ DE COCQ iotlan en Pien hebben bun studie nog zoveel ze®\r, dat ze brood zien in P dWi-manie. Enthousiast 'n ze bij hun toekom- mcurrenten de kneep- 1 het vak af te kijken. geer7 tteeft het zelfs zo te )ersi, dat hij er een nacht- Ha van krijgt. Midden in it (6cht gilt hij iedereen lledi. maar Hans en Lydie het5/7 niet te reageren, steijn ze te modern voor. Nee het weten, zijn echter et g?n omgedraaid. ur Nederland 1. meesterspion wordt Sidney Reilly Britse Geheime I als cargadoor naar jrthur in Mandsjoerije md, het tegenwoordige 1 op het Chinese mand Liaotung. Het |vas in die tijd niet al- i belangrijke handels vaar ook een strate- unt. De Russische ma- 1 er zijn grote oceaan- gestationeerd. Reilly 's opdracht de keizer- anse marine te steu- yr Nederland 1. jaar itriji d- eds meer vrouwen op icademie het vak van pers-lwillen leren, was voor iar" een reden om er ma-uitzending aan te n >n- 367 1 de onderwerpen be- de eindexamenfilm Vdi)B/en en Petra" van ed ran Hoorn. Muriel, El- br> Petra zijn drie vrien- rorfd die e,kaar door dik el) 3j steunen. Hun leven i66; o uit codes en normen, '"bbeï 9etormuleerd hoeven i? op rn' ze morden stiizwij- i4i. igeleefd. De drie mei- tabonfen vooral wat ze niet '(Nerf0 laten Zien' dat Ze er ei) 74dat ze bij de dag le nen endschap maakt voor dl) 41 leven een stuk ge- 1"Tbiker- jr Nederland 1. Nederland NEDERLAND 1 Muriël, Ellen en Petra, drie vriendinnen waar Netty van Hoorn en film over maakte, die is te zien in „Kijk haar". Ned. I om 23.00 uur. 19.30 Het kleine huis, Ameri kaanse serie. Afl.: Ver weesd. 20.20 Tijdsein, aktualiteiten en achtergronden. 20.50 Te gast bij Gert en Her- mien, religieuze muziek. Gert en Hermien Timmer man zingen vanavond num mers van hun nieuwste LP, „Is het waar?". Bovendien ontvangen zij de gebroe ders Brouwer, die op hun trompet „Aria" en „Del Amor" zullen vertolken. Dochter Sandra Timmer man zingt „The Lord is with NCRV 16.00 James Herriot. Beleve nissen van een veearts. Afl.: Een kat in het nauw (herh.). 16.50 Globetrotten. Jeugd ma gazine. 17.10 Yakari. Tekenfilm. TELEAC 18.25 Follow-Me 1, les 13 (herh.). 18.40 Follow-Me 1, les 14. VARA 18.55 Nils Holgersson. Teken filmserie. Afl. 28: De wed strijd van de smeden. 19.20 Zeg 'ns AAA. Tv-serie. Afl.: Gert Jan en Pien stor ten zich op het trimwezen. Gert Jan krijgt hierdoor nachtmerries. (Zie toelich ting). NOS 20.00 Journaal. VARA 20.28 Reilly, meesterspion. Twaalfdelige serie naar het boek van Robin Bruce Lockhart. Afl. 2: Reilly krijgt een geheime opdracht. (Zie toelichting). 21.20 Achter het nieuws, ac tualiteiten. 22.00 Sonja op dinsdag. 23.00 Kijk haar. Vandaag: Vrouwen op de filmacade mie. (Zie toelichting). NOS 23.40 Journaal. 23.45 Journaal voor doven en slechthorenden. NEDERLAND 2 NOS 18.15 Nieuws voor doven en slechthorenden. 18.20 Paspoort voor Joego- slaven. 18.30 Sesamstraat. 18.45 Jeugdjournaal. 19.00 Journaal. EO 19.12 D'r kan nog meer bij, kinderprogramma. me 21.15 David, een man naar Gods hart, serie over het leven van David. Afl.: 2: Reusachtige problemen. NOS 21.40 Omnibus, kunstrubriek. 22.30 Journaal. 22.45 Nieuws voor doven en slechthorenden. Sandra Timmerman is te gast in bij Gert en Hermien. Ned. II om 20.50 uur. DUITSLAND 1 19.00 Falcon Crest, tv-seriè. 20.00 Tagesschau. 20.15 Die Montagsmaler. Het pro gramma van Sigi Harreis staat in het teken van de wintersport. Ze ont vangt vanavond op de eerste plaats Toni Sailer. Hij was drievoudig Olym pisch kampioen skiën en in 1956 we reldkampioen in de Alpine-combina tie. Zijn carrière, die op driejarige leeftijd begon, is inmiddels een legen de geworden. Verder de ski-kampioe nes Rosi Mittermaier en Heidi Biebl en gouden medaille-winnaar twee- -bob en vier-bob Anderl Ostler. Voor de jodelploeg komen Maria Hellwig, Marianne en Michael en Beni Ostler, zoon van Anderl, uit. 21.00 Panorama, actualiteiten. 21.45 Dallas, tv-serie. Afl.: Uitspraak voor het gerecht. 22.30 Tagesthemen. 23.00 Kulturwelt. „Die Bachmeier- -Story", een lot wordt verfilmd. Mari anne Bachmeier schoot tijdens een rechtszitting de moordenaar van haar dochtertje dood. Ze werd hiervoor la ter veroordeeld, hetgeen de publieke opinie niet lekker zat Veel mensen hadden begrip dat zij het recht in ei gen handen nam. toen ze aan zag ko men, dat de moordenaar zijn gerech te straf zou ontlopen. 00.00 Tagesschau. DUITSLAND 2 17.50 Waldheimat, tv-serie. Afl.: Toen ik molenaar was 18.20 Mein Name ist Hase, tekenfilm. 18.57 Programma-overzicht. 19.00 Heute. 19.30 Die Violette Mutze oder Mor gen sind wir endlich reich.J, schel menkomedie van Olav Herleidt Met. Sfmone Rethel, Frithjof Vierock, Horst Niendorf e.a. Regie: Axel von Ambes- 20.56 Tom und Jerry, tekenfilmserie. 21.15 Wiso, ec. en soc. nieuws. 21.45 Heute-journal. 22.05 Alfred Hitchcock: Verdacht (Suspicion), speelfilm uit 1941. De Duitsers herdenken altijd wel iets. Nu is het Cary Grant, die tachtig jaar ge worden is en ter gelegenheid waarvan ..Suspicion" van Alfred Hitchcock uit 1941 wordt uitgezonden. Hij speelt in deze film de rol van een knappe char meur en geboren oplichter, Johnnie Aysgarth. Toevallig raakt Johnnie ver liefd op een eerlijk en betrouwbaar meisje. Linda Mclaidlaw (Joan Fontai ne). Maar het huwelijk kan Johnnie niet veranderen en hij komt al gauw in financiële moeilijkheden. 23.40 Heute. DUITSLAND 3 WDR 18.00 Tv-cursus wiskunde algebra. 18.30 Sesamstraat. 19.00 Aktuelle Stunde. 20.00 Tagesschau. 20.15 Auslandreporter: Ernst L. Frei- sewinkel uit België over SHAPE. 20.45 Rückblende: Vor 110 Jahren gestorben. Filmportret van Heinrich Hoffmann von Fallersleben. 21.00 Formel Eins. De ARD Hitpara de. 21.45 Landesspiegel. 22.15 Drei vor Mitternacht. Aansl.: Journaal. BRT 1 17.55 Journaal. 18.00 Tik Tak, tekenfilmserie. 18.05 Klein, klein kleutertje. 18.20 Er was een keer... De vogelver schrikker. 18.30 De Smurfen, tekenfilmserie. 18.55 Silent Safari: De olifant. 19.05 Kunst en kunst maken (2). Hout- en linosneden (herh.). 19.35 Kijk uitl Afl.: Gadgets of ver keersveilige dingen? 19.40 Lotto-winnaars, mededelingen en programma-overzicht. 19.45 Journaal. 20.10 Kunst-Zaken. 20 15 I.Q., kwis. 20.45 Verover de aarde: Autoplast. De Gentse Professor Backeland maakte in 1907 de eerste kunststof bakeliet. 21.35 Programma van de SO. 22.35 Toto-winnaars, Journaal en Coda: „Goede nacht" van E. Blaes. 18.50 Teletekst voor iedereen. 19.00 Webster (3), komische serie. Met o.a. Susan Clark. Alexis Kanas, Emmanuel Lewis. 19.25 Tijdrover-Doe het zelf: Snelle wandjes (2). 19.40 Mededelingen en Vanavond. 19.45 Journaal. 20.10 Kunst-Zaken. 20.15 Dossier: Het Rothko-complot. Engelse film van Paul Watson uit 1982. Met: Larry Hoodekoff, Ronald Lacey en Barry Morse. Aansl.: Debat. Deze gedramatiseerde documentaire behandelt een van de grootste kunst schandalen van de jaren zeventig. In 1970 pleegde de in Rusland geboren Amerikaanse schilder Mark Rothko zelfmoord. Hij was toen wereldbe roemd om zijn abstracte schilderijen. Voor zijn dood had hij een stichting opgericht, die zijn werk moest behe ren en bewaren voor het nageslacht. Op het moment van de oprichting stond hij echter onder contract bij Marlborough Galleries in New York. Binnen drie maanden na zijn dood werd een honderdtal schilderijen in het geheim aan Marlborough ver kocht voor een derde van hun werke lijke waarde. Rothko's vrouw zette daarop enkele advocaten aan het werk. maar ze werd enkele dagen la ter dood aangetroffen. Vervolgens nam dochter Kate het gevecht over Na een slepend proces van acht maanden kwam er licht in de zaak. 22 20 Techn. en wetenschappelijk Engels (7). herh. 22.50 Handel en Wandel: Midden stander worden, zijn en blijven (5), RTBF 1 16 34 ONEM-vakatures. 16.50 Schooltelevisie. 17.30 Plein Jeu, kinderprogramma. 19 05 Ce soir, regionaal magazine. 19.25 Lottogetallen en consumen- tentipa. 19.30 Journaal en toto-uitslagen. 20.00 Contacts, verkeersinformatie. 20.05 Les oiseaux se cachent pour mourir (1). tv-serie naar de best-sel ler „The Thorn Birds" van Colleen McCullough. 21.50 Videogam, videoclip-magazine. 21.50 Salut I'artiste. 22.50 Journaal. 23.05 Tribune economlque et socia le. Engeland BBC 1 16.50 Tekenfilm. 16.55 Play school, it's Tuesday 17.20 Finders Keepers, kinderserie. 18 05 John Craven's newsround. 18.10 Grange Hill, jeugdserie. 18.40 Sixty minutes, actueel magazi- 19.40 Harty, amusementsprogramma. 20.10 District Nurse (2). 20.40 No place like home, tv-serie. Met: William Gaunt, Patricia Garwood 21.10 Dallas, tv-serie. 22.00 Journaal. 22.25 The Odessa File. Britse speel film (1974) met Maximilian Schell. 00.28 Nieuws en weeroverzicht. BBC 2 18.40 Animal behaviour. Natuurserie. 19.35 Tekenfilm. 19.40 Tucker's Luck. Kinderserie. 20.05 Nieuwsoverzicht met onderti teling voor doven en slechthorenden. 20.10 What on earth..., natuurserie. 20.40 Judo-kampioenschappen. 21.10 Bookmark. 22.00 A kick up the eighies. Satire met Tracey Ullman. 22.25 The darkness of God. Docu mentaire over religieuze sekten. 24.00 Newsnight, actualiteiten. 16.30 Miracles take longer. 17.00 Cockleshell bay. 17 15 Batfink. 17.20 On safari. 17 45 CB-tv Channel 14. 18.15 Emmerdale Farm. 18.45 Nieuws 19.00 About Anglia 19.35 Crossroads. 20.05 Bygones. 20.35 Murder once removed. Am. tv- film (1971). 22.00 The jewell in the crown. 23.00 News at ten. 23.20 Anglia late news. 23.30 Decade of destruction: Docu mentaire van Adrian Cowell over de regenwouden in de Amazone. 00.30 The mysteries of Edgar Walla ce: Flat two. 01.40 Tuesday Topic. TV-morgen NEDERLAND 1 NOS 09.30 Nieuws voor doven. 09.35 Schooltelevisie. 13.00 Nieuws voor doven. 15.00 Feduco: Thema 10, Vegetarisch eten. VARA 15.30 VARA's filmclub. Met: De avonturen van muis op Mars, Puppie. Zomaar een kind. Bamse (9). Gil en Julie. Bumme. de beer van de rommel markt (7). 16.50-17.20 De film van ome Willem. Kinderprogramma. DUITSLAND 1 09.25 Sesamstraat. 10.00 Heute. 10.03 Wiso. (herh.). 10.35 Die Violet te Mütze oder Morgen sind wir end lich reich...l (herh.). 12.00 Umschau. 12.10 Panorama. 12.55 Persover zicht. 13.00 Tagesschau. 13.15 Vide otex! für alle. 16.00 Tagesschau. 16.10 Frauen der Welt: „In naam der liefde". Bespiegelingen van het huwe lijk (herh). 16.55 Geheimprojekt Doombolt. 17.20 Blacky, Luggi und die Geister. 17.50-18.00 Tages schau. DUITSLAND 2 10.00-13.15 Zie Duitsland 1. 13.15 Teietekst-overzicht. 15.25 Enorm in Form (2-herh.). 15.40 Teietekst-over zicht. 15.57 Programma-overzicht. 16.00 Heute. 16.04 Rappelkiste. Kin derprogramma. 16.35 Die Baren sind los. Tv-serie. 17.00 Heute. 17.15 Te- le-lllustrierte. 18.00 Wildes weites Land (8). BRT 1 RTBF 1 12.00 Teletekst. 15.00-15.30 School- televisie. 16.00 Graffiti. Jeugdpro gramma. 17.30 Plein Jeu. BBC 1 07.00 Teietekst-overzicht. 07.30 Breakfast time. Actueel magazine. 10.00-10.30 Animal Marvels. 11.30 Play school. 11.55-12.20 Gharbar. 13.30 Journaal. 13.55 Weerbericht met overzicht landbouw. 13.57 Fi nancieel- en nieuwsoverzicht voor doven. 14.00 Pebble Mill at One. Lunchprogramma. 14.45 Bods (2). 15.00 Henry Fonda cyclus: The Big Street. Amerikaanse speelfilm uit 1942. 16.50 Morph. Tekenfilm. 16.55 Play school. It's Wednesday. 17.20 Heathcliffe and Marmaduke. 17.25 Jackanory. 17.40 Grandad. ITV 07.25 Good morning Britain. 10.25 Sesamstraat. 11.25 Europese volks verhalen. 11.40 Portrait of a legend. 12.05 Mysteries, myths and legends. 12.30 Hernessing the past. 12.55 Wattoo wattoo. 13.00 Flicks. 13.10 Sounds like a story. 13.30 Three litt le words. 14.00 News at One. 14.20 Anglia News. 14.30 A plus. 15.00 Crown court. 15.30 A country prati- ce. 16.30 Sons and daughters. 17.00 Flicks. 17.15 Batfink. 17.20 Luna. HILVERSUM 1 leder heel uur nieuws. AVRO: 17.52 Per saldo. 17.55 Mede delingen (NOS). 18.06 AVRO's radio journaal. 18.25 Toppers van toen. 19.02 De lach van Breugel tussen be tonnen blokkendozen. 21.02 De Colt moorden. 21.36 Lichte grammofoon- muz. 22.02 AVRO's Sportpanorama Eretribune. NOS: 23.02 Met het oog op morgen. VARA: 0.02 Elpee-tuin. 2.02 Groot licht. 5.02 Truck. HILVERSUM 2 TROS: 16.00 TROS Nws.show P.P.: 18.20 Uitzending van de EVP. Hum. Verb.: 18.30 Het voor deel van de twijfel. TROS: 19.00 TROS Klantenservice. 20.00 Nws. 20.03 Finale 21.00 Om het boek Te- leac: 21.30 Tekenen en schilderen, les 2. 22.00 Por Favor, herh. v. les 5. TROS: 22.30 Nws. 22.40 Een dode uit het Oosten (19), hoorsp. 23.00 Proef lokaal. 23.55 Nws. HILVERSUM 3 leder heel uur nieuws. VARA: 16.03 De verrukkelijke 15. NOS: 18.04 De avondspits. VARA: 19.02 Hof van Heden. 20.02 Pop krant. 21.02 Moondogs. HILVERSUM 4 17.00 Overname Hil versum 2. NCRV: 20.00 Komponisten- portret van Bach. 21.30 Literama. 22.25 Kerkorgelconcert. HILVERSUM 5 (Via AM-zender Hilver sum 1) NOS: 19.02 Bulletin in het Ma rokkaans-Arabisch. 19.10 Bulletin in het Berbers. 19.20 Bulletin in het Turks. 19.30 Bulletin in het Spaans. Morgen HILVERSUM 1 leder heel uur nieuws VOO: 7.02 Ook goeiemorgen (7 30 en 8.30 Veronica nieuwsradio) 9.30 Muziek terwijl u werkt. (10.30 Veroni ca nieuwsradio.) 10.32 Kletskop. 12.03 Will wil wel (12.30 Veronica nieuwsradio.) 14.03 De Jukebox 15.03 Nederland Muziekland. (16.30 Veronica nws.radlo). EO: 17.02 EO-Onderweg. HILVERSUM 2 VARA: 7.00 Nws. 7.11 De Wekkerradio (7.30, 8.00 en 8.30 Nws.). NOS: 9.05 NOS-sportief. 9.24 Waterstanden. 9.30 Nws. Teleac: 9.33 Follow Me I, les 14. VARA: 10.03 Schoolradio. 10.23 Hoor Haarl (10.30 Nws.) 11.30 Nws. 11.33 Leef-tijd-ge- noeg. Overh.voorl.: 12.16 Franco huis. NOS: 12.26 Meded. voor land en tuinbouw. 12.30 Nws. VARA: 12.36 Dingen van de dag. 13.00 Nws. 13.10 Leef-tljd-genoeg. (13.30 Nws.) 14.00 De Schuurpapier vanuit Diergaarde Blijdorp. NOS-RVU: 14.33 't Gif en ik. NOS; 15.03 Zo kan het ook. 15.30 Nws. 15.32 NOS-wereldwijzer. 16.00 Wat een taal. 16.30 Nws. HILVERSUM 3 leder heel uur nieuws. KRO: Het progr kan tussen 8.04-16.58, na nieuws en reklame. onderbroken worden voor aktual. van Echo. 7.02 Het leven begint na zeven, met Peter Koelewljn. 9.04 Formule 3. 11.04 Radio „De Zwarte Roos". 12.04 Vraag en antwoord. 13.04 Seeburg en Wurlitzer. 14.04 Don't stop the music. 15.04 Komt er nog wat van? 17.04 Weeshuis van de hits. HILVERSUM 4 NCRV: 7.00 Nws.7.02 Het levende Woord 7.10 Preludium. 8.00 Nws. 8.05 Platennieuws. 8.45 Muslca Sacra. 9.15 Onder de hoogte- zon. 10.00 Kamermuz. uit de Barok. 10.45 Orkestpalet. 12.00 De symfo nieën v. Mozart (36). 12.20 Promena de Orkest speelt mod. muz. 13.00 Nws. 13.05 Internationaal Orgelfesti val Haarlem 1983. AVRO: 13.30 Wil lem van Otterloo: Klass. muz. 14.30 Dong-Suk Kang. viool en Pasal De- voyon. piano spelen klass. muz. 15.45 Europiade: Belgle-Luxemburg, muzi kaal portret.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 13