Suriname rekent op ferdere uitbreiding ran stakingsacties Vlees vervoerders zijn Franse actievoerders een slag voor wm&i Duitse tijgers mogen land niet in w PÊfèmÈèMi Ondeugdelijke sauna oorzaak van hotelbrand AVO AKKOORD VER PLAN VOOR ONFERENTIE IN rOCKHOLM Ceidóe Soincmt u JL Jderlandse dirnalist inname ^gewezen Vliegveld Beiroet opnieuw gesloten PREMIER THATCHER STAK BEDRIJF VAN ZOON HELPENDE HAND TOE ^NENLAND/BUITENLAND -j ^mér mag niet in Igië worden berecht VIIOUT Een rechter in Turnhout J vrijdag geoordeeld dat de 40-jarige er^ Kamer die in verband met een van de sic landfraudes in de Amerikaanse ge- flenis wordt gezocht door de Amerikaan- titie, niet in België mag worden berecht, enkele Belgische rechtbank is compe- im hem te berechten voor misdaden die het buitenland heeft begaan en waar- 'Sfiij daar zou moeten worden berecht. De 'cnL. volgde in zijn oordeel de opinie van torficier van justitie. De rechter moest een 8®aak doen naar aanleiding van een d|t van een Belgisch slachtoffer van Ka- "De rechtbank verstrekte geen aamvij- in fi over een mogelijke uitleveringsdatum .td|amer aan de VS, waar de Amerikaanse d!teiten om hebben gevraagd. MAANDAG 16 JANUARI 1984 PAGINA 7 Babylijkje gevonden VENRAY Langs een fietspad in Venray is gistermiddag door een buurtbewoner een sporttas gevonden waarin zich een baby lijkje bevond van een meisje van ongeveer twee dagen oud. Het lichaampje was gewik keld in een met bloed besmeurd lakentje. Het is nog onbekend wie de ouders zijn. Vandaag zal sectie op het lijkje worden ver richt. Tony Bcnn aast op terugkeer in Lagerhuis CHESTERFIELD De leider van de linkervleugel van de Britse Labour-par- tij, Tony Benn, is gisteren aangewezen als kandidaat voor een vacante zetel in het Britse Lagerhuis. Benn, die tijdens de parlementsverkiezingen van juni vo rig jaar zijn zetel verloor, zal Labour vertegenwoordigen in tussentijdse ver kiezingen in de industriestad Chester field. Benn werd gekozen uit een groep van zes kandidaten. Benns rivalen noemden de kandidaatstelling van het radicale labour-lid een ramp voor de partij. Zij menen dat een terugkeer van Tony Benn op het politieke toneel het streven van Neil Kinnock, de leider van de Labour-partij, om het extremistische beeld van Labour kwijt te raken, ern stig zal belemmeren. Vijf maal zo veel buitenlanders op lagere scbool DEN HAAG Het aantal buiten landse leerlingen bij het gewoon la ger onderwijs is in de periode 1971- 1982 meer dan vervijfvoudigd, name lijk van 9.900 naar 57.100. Dit blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Het aantal buitenlandse leerlingen en studenten bij het dagonderwijs bedroeg in het afgelopen schooljaar ('82-'83) bijna 123.500. Tweederde van de bijna 123.500 kwam uit een van de landen rond de Middelllandse Zee, vooral uit Turkije (36 en Marokko (23 Verder kwam nog 16 uit een of an der land binnen de EG. BRAND DOOR STATISCHE ELEKTRICITEIT APELDOORN Als gevolg van stati sche elektriciteit is zaterdag in Apel doorn een verfhandel geheel uitgebrand. Twee broers waren in het bedrijf bezig wasbenzine over te gieten, toen één van hen struikelde. Diens statisch geladen trui vloog daarbij in brand. Zijn broer wist hem de trui snel uit te trekken en gooide die op de grond, waardoor het vuur in aanraking kwam met de wasben zine. De politie zette uit veiligheidsover wegingen de hele wijk af, maar de brandweer kon door snel ingrijpen een explosie voorkomen. De schade wordt geschat op enkele tonnen. NICARAGUA BEGIN 1985 NAAR DE STEMBUS MANAGUA Op 21 februari van het volgend jaar gaan de inwoners van Nicaragua naar de stembus om een pre sident en een volksvertegenwoordiging te kiezen. De da tum hangt samen met de revolutionair Augusto Cesar Sandino, van wie het die dag vijftig jaar geleden is dat hij overleed. Dit heeft Carlos Nunez, de voorzitter van de Staatsraad zaterdag aangekondigd. Het Nicaraguaanse parlement zal uit negentig leden bestaan en gaat zich in eerste instantie bezighouden met een nieuwe grondwet geving. De laatste grondwet werd afgeschaft ten tijde van de Sandinistische machtsovername in 1979. Aan de verkiezingen, die momenteel door een speciale verkie- zingsraad wordt voorbereid, mogen alle inwoners vanaf achttien jaar deelnemen. Nunez liet al op voorhand we ten dat zijn land geen behoefte heeft aan vertegenwoor digers van andere mogendheden om de verkiezingen te 'controleren'. Nicaragua is zelf voldoende bij machte de verkiezingen naar behoren uit te voeren, aldus Nunez. i6-i/VMARIBO/DEN In Paramaribo sinds het weekein- ■■j rekening gehouden «raleen uitbreiding van isdakingsacties naar het 211jrwijs. Afgelopen vrij- 104n zaterdag was de al i wekende durende 6®lng bij de bauxietbe- -en Suralco en Billiton ondersteund door sta kingsacties in bank- en verzekeringswezen. In politieke kringen in Para maribo wordt de komende week van groot belang geacht voor de toekomst van het be- wind-Bouterse. Een verdere uitbreiding van stakingsacties zou het regime voor vrijwel onoplosbare problemen stellen. De politieke eisen die stakende arbeiders stellen zouden een steeds bredere ondersteuning krijgen. In vele belangrijke sectoren van de samenleving leeft nu de wens om te komen tot een grondwet en verkiezin gen, zo wordt in Paramaribo gezegd. Het org Iet organiseren van een sta king wordt overigens bemoei lijkt door het feit dat niemand zich als stakingsleider durft op te werpen. De Surinaamse vakbonden hebben tot nu geen enkele van de stakingen ge steund. Afgelopen vrijdag is in Para maribo een financiële commis sie samengesteld die een oplos sing moet zoeken voor de eco nomische problemen die ern stig zijn toegenomen na de sluiting vooi onbepaalde tijd van het bauxi tbedrijf Suralco. liet land zou sinds het begin van de staking bij Suralco half december 28 miljoen dollar aan deviezen hebben verloren. !4,S isej. i 55 HAAG De Surinaam- ■jering heeft het afgelopen jjeinde NCRV-radiover- i^ver Gert van Brakel ge- •eerd en vervolgens het ^uitgezet. Van Brakel zou Tal het land zijn binnenge- ln. Volgens de NCRV was orakel afgelopen week in "i-Guyana een tijdelijk vi- pijn verstrekt, dat recht p een verblijf in Surina- an drie dagen. In Para- io zou dat visum zijn ver tot 20 januari. De Suri- ^e ambassade in Den verklaarde echter dat brakel niet in het bezit een geldig visum. Van )1 bevindt zich momen- /eer in Frans-Guyana. PUSAN De politie van Pusan in Zuid-Korea heeft de 40-jarige eigenaar en zeven personeelsleden van het hotel, waar zaterdag 38 mensen door een brand wer den gedood en 74 anderen verwondingen opliepen, aangehouden voor een nader verhoor. De aangehouden werknemers werkten in de sauna. Het vuur zou daar in* de ondeugdelijke sauna zijn ontstaan. De werknemers hebben eerst geprobeerd het vuur te doven, maar vluchtten al snel in paniek weg toen dit niet mogelijk bleek. Ze vertrokken zonder de gasten te waarschuwen. Het saunabad werd zonder vergunning van de overheid geëxploiteerd, aldus de politie. Onderzoekingen hebben inmiddels uitgewezen, dat dc vuurbe- strijdings- en preventiemiddelen van het hotel tekort schoten. Het sprinklersysteem heeft niet gewerkt en veel van de meubels en gebruikte materialen in het hotel waren niet vuurbestendig. Met name dit laatste zou veel mensen het leven hebben gekost. Helikopters en reaanse Pusan hotel te redden lange ladders kwamen er in het Zuidko- aan te pas om gaston uit het brandende De tent waarmee het actiecomité dat de zes tijgers opkocht, door Nederland wil gaan trekken. NIEUWESCHANS Een vrachtwagencombinatie met daarin zes tijgers die naar Burgers dierenpark in Arnhem zouden wor den gebracht om wat op adem te komen, is gister morgen vroeg gestrand bij de Westduitse plaats Gro- nau ten oosten van En schede. Eerder was de be doeling de tijgers, die af komstig zijn uit het Duitse dierenpark Waldzoo bij Leer, via de grensplaats Nieuweschans Nederland binnen te brengen. Omdat de vereiste papieren ont braken stond de douane dat echter niet toe. Een Nederlands actiecomité kocht vorige week de dieren, van de Westduitse dompteurs familie Haredt, nadat duidelijk was geworden dat zij anders zouden worden afgemaakt. Enkele van de tijgers vielen op 4 december vorig jaar de Westduitse dompteur Jurgen Haredt aan en doodden hem. De in geldnood verkerende fa milie Haredt wilde daarom de tijgers laten doden. Met de op brengst van de huiden zouden schulden kunnen worden be taald. Het Nederlands comité voorkwam dit en kocht de zes tijgers voor 17.000 mark. De bedoeling was in Neder land een tournee met de bees ten te maken onder leiding van de al enkele jaren werklo ze Nederlandse dompteur Aad de Vries uit Oss. Er wordt ech ter door het ministerie van landbouw geen invoervergun ning afgegeven. Het comité hoopt in de buurt van Gronau, aldus actievoer der Frans van der Lucht uit Groningen, tijdelijk bij een vo gelpark te kunnen blijven staan om eventueel vanuit die plaats in Nederland te kunnen optreden met de tijgers. bpEN, STOCKHOLM De Amerikaanse minister van bui- r jidse zaken, George Shultz, heeft gisteren in Londen ont- ,ja[hgen gehad met Britse politici ter voorbereiding van de ipcningsconferentie die morgen in Stockholm begint. ,de Amerikanen zou het wel eens de laatste kans kunnen 1 Til de betrekkingen tussen oost en west minder gespannen f!eiken, zo stelt men in Londen. De ontmoeting tussen Shultz, d^itse premier mevrouw Thatcher, en de nieuwe secretaris- r 6aal van de NAVO, Lord Carrington, waren bedoeld om de ia?tren te sluiten voor wat betreft de Europese ontwapenings- nej-entie in Stockholm die morgen begint, po^ns The New York Times zijn de NAVO-bondgenoten het ergeworden over een plan van zes punten. Het voornaamste vet plan is een meldingsplicht voor alle militaire manoeuvres ooft en west met de bedoeling een verrassingsaanval of een \*1 door een misrekening te voorkomen. In Brussel hebben ,aa|lgelopen weekeinde vooraanstaande westerse politici ge- Tfeerd over de betrekkingen tussen de Verenigde Saten en bondgenoten enerzijds en de Sovjet-Unie anderzijds. Behal ve Amerikaanse oud-minister Henry Kissinger was ook aan- aa| de Westduitse oud-bondskanselier Helmut Schmidt. Deze e verweet de Amerikanen een tegenstrijdige politiek te ,j[n tegenover de Sovjet-Unie. „Het heeft drie jaar geduurd lat president Reagan afzag van zijn „rechtse ideologie". Nu L.jhij weliswaar een zakelijkere koers. Reagans voorganger ly Carter had even veel tijd nodig om van zijn „linkse ideo- P af te komen. Schmidt meende verder dat de economische °°op het ogenblik een groter gevaar vormt voor de stabiliteit Dfiet westers bondgenootschap dan de Sovjet-Unie. De Ame- Pa!nse oud-minister van defensie James Schlesinger stelde Verschillende beoordeling van het Sovjet gevaar verant- delijk voor de meningsverschillen tussen de Verenigde Sta in West-Europa. BEIROET Het vliegveld van de Libanese hoofdstad Beiroet is gisteravond op nieuw gesloten, nadat bij een beschieting van een Ameri kaanse benzine-opslagplaats in brand was gevlogen. Sche pen van de Amerikaanse zes de vloot openden even later voor de kust het vuur om de mariniers te beschermen. Dit is door Radio-Beiroet ge meld. Nadat de luchthaven gisteren weer opengesteld was voor in ternationaal luchtverkeer, openden tegenstanders van de regering-Gemayel het vuur op Libanese militairen en Ameri kaanse mariniers die op het vliegveld waren gestationeerd. De gevechten namen af nadat er een bestand was overeenge komen. Syrië, dat er kennelijk op re kent dat de Amerikaanse ma riniers spoedig Beiroet zullen verlaten, heeft gisteren her haald dat er geen Syrische te rugtrekking uit Libanon zal zijn voordat zowel de Israëli sche als Amerikaanse troepen uit het land zijn vertrokken. KONVOOI NEDERLANDSE VRACHTWAGENS ONGEHINDERD IN PARUS (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL-PARIJS Een konvooi van twintig Ne derlandse vrachtwagens, volgeladen met varkens vlees, bereikte gistermor gen Parijs, vóórdat Franse boeren-actievoerders daar een stokje voor konden steken. De ongeveer 500 ton vlees kon de Parijse Hallen bereiken dank zij politiek overleg op hoog niveau, een gegarandeer de Franse politie-escorte en een uitstekende samenwer king tussen de verscheidene Nederlandse transporteurs. De transporteurs, maar ook de Nederlandse ambassade in Pa rijs, vrezen dat het volgende vleestransport, dat vannacht moet gebeuren, slechts kan slagen als de actievoerders hun pogingen opgeven na in terventie van de Europese Ge meenschap. Dat wil zeggen dat er, zoals verwacht, vandaug een subsidie zal worden ver strekt op de tijdelijke opslag van varkensvlees in afwach ting van betere marktprijzen. De „operatie Parijs" werd in feite ingeleid door minister van landbouw Gerrit Braks, die vorige week zijn Franse collega Michel Rocard liet we ten dat de acties van de Franse boeren, waarbij kostbaar Ne derlands varkensvlees verlo ren ging, niet te tolereren wa ren. De Franse boeren berie pen zich op de ziekten var kenspest en mond- en klauw zeer, die in Nederland heers ten. Maar in feite ging het erom dat de prijzen van het Nederlandse vlees te scherp concurrerend waren voor de Bretonse boeren op de Parijse markt. Voordat Braks zijn collega scherp onderhield over de niet te accepteren gang van zaken, hadden in nauwelijks een week tijd slechts vier Neder landse vrachtwagens met vlees de grens kunnen passeren, ter wijl er dertien onverrichter zake terug moesten. Een niet geringe schadepost op een to tale Nederlandse vleesexport naar Frankrijk van vier mil joen gulden per dog. Het volgende politieke offen sief kwam tot stand door de Nederlandse staatssecretaris voor Europese zaken Van Eekelen, die vrijdag zijn Fran se collega Dumas „bewerkte". Toen kort daarop de Neder landse ambassade de Franse regering politie-escorte ver zocht voor „een Nederlands transport" werd dat zonder meer in het vooruitzicht ge steld, dankzij, volgens de Ne derlandse ambassade, persoon lijk ingrijpen van president Mitterrand. Inmiddels hadden Nederland se transporteurs onder leiding van een van de grootste onder hen, de heer Booy uit Twello, een plan opgesteld om met een zo groot mogelijk aantal wa gens „op een onverwacht tijd stip toe te slaan". Dat betekende dat, zonder arg waan te wekken, in één keer een kwart van de week-export op Parijs het einddoel zou moeten bereiken. Booy: „We 'gingen er van uit dat ze ons pas zondag in de loop van de avond zouden verwachten. We besloten dus om 24.00 uur in de nacht van zaterdag op zon dag in Rekkem aan de Bel gisch-Franse grens bijeen te komen. We hadden daarbij een paar voordelen. Nogmaals, ze verwachtten ons niet, we wisten zeker dat de actievoer ders of in bed of in het café waren en hét weer was vol gens de voorspellingen zeer slecht. Toen wij van de land- bouwattaché in Parijs hoorden dat we na de grens politie-es corte zouden krijgen, konden we het wagen. De organisatie bleek perfect te kloppen". Dp Nederlandse landbouwatta- ché in Parijs, Hans Wijnmaal- en: „Zoiets is in het weekeinde natuurlijk beter te organise ren. Op diplomatiek niveau waren we klaar, hoewel ik niet zeker was van de belofte van de Franse politie. Maar wat er morgen gaat gebeuren? Ik weet het niet. Je hebt gedu rende de week te weinig tijd om van overal transporteurs te verzamelen op een punt, waar vandaan je gelijktijdig de grens over kunt. Veel zal af hangen van de varkensnote ring van maandag of dinsdag. Veel hangt ook af van wat de Europese Gemeenschap gaat doen". Wijnmaalen doelt daarbij op de ingestorte varkensmarkt, dé oorzaak van de Franse boe- ren-oproer. Om de markt in normale banen te leiden pro beert de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG, een subsidie-bedrag vast te stellen voor boeren die be reid zijn hun varkensvlees in particulier beheer op te slaan tot de markt weer genormali seerd is. Verwacht wordt dat de Europese commissie van daag met een voorstel daartoe komt. ITENHEER maken tussen Britse bedrijven. LONDEN De Britse pre mier Thatcher is in 1981 tus senbeide gekomen opdat een Brits bedrijf, waarin haar zoon Mark een belangrijkse functie heeft, een belangrijk bouwcon tract in Oman in de wacht kon slepen. Met dit contract was meer dan een miljard gulden gemoeid. Dat meldde gisteren het Britse zondagsblad The Observer. Het ging hierbij om de bouw van een universiteit. De zeer westers georiënteerde sultan Qabous wilde hiermee een „klein Oxford" in zijn land, waar overigens vijftien jaar geleden nog geen enkele school was. Het contract werd verkregen na het officiële bezoek van mevrouw Thatcher aan Oman in april 1981. De rol van de premier voor het verkrijgen van de opdracht werd destijd door de Britse pers uitvoerig geprezen. De Observer schreef gisteren dat er geen inschrij ving was geopend voof het project en dat alleen door het bedrijf van Mark Thatcher ge kozen architecten in de "arm werden genomen. De zoon van premier That cher, die na zijn afgebroken studie zijn geld als reclame- en industreel adviseur verdient, weigerde evenals het bouwbe drijf elk commentaar. Mevrouw Thatcher, die zon dag bij het begin van een tele visie-interview naar haar me ning over het artikel in de Ob server gevraagd werd, sprak met geen woord over de rol van haar zoon. Zij zei bij der gelijke bezoeken op te komen voor de belangen van haar land en de Britse economie en daarbij geen onderscheid te Het enige wat haar zorgen baart, zijn opdrachten die naar ondernemingen in andere lan den gingen, zo zei zij.. De Labour-oppositie heeft in tussen al aangekondigd tijdens het vragenuurtje in het Lager huis, morgen, de premier vra gen over deze zaak te zullen stellen.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7