Ê£cicUc0omcmt Noorse garnaal maand verboden "torm eist zware "ol: veertien doden Reagan wil realistische met Sovjet-Unie Zesdaagse BON: ermanent uit de handel HUTSPOT EN ZUURKOOLSPEK Cruijff mag nog een jaar blijven '£eidóe@oota/nt Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoil Pers. Apothekersdiik 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071 -122244. Giro 103003 Bank:Amro bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: I.J.Hallewas. Chef-redacteur: Wim Bunteweg. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,59 per mm, kleintjes f 0,41 per mm. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 20.61 (uitsl.aut.betaling),kwartaal f 61,84, jaar f 235,75. Klachten bezorging: maandag t/mvnjdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071 -122248. i Maandag 16 januari 1984, 75e jaargang no. 22785 HET WEER Half tot zwaarbewolkt met re- gen-, hagel- en later ook sneeuwbuien. Temperatuur rond 4 graden. Harde wind tot storm. Aan de kust overdag tijdelijk zeer zware storm. Zon op: 08.40; onder: 17.00. Schev. hoog water: 1.38 en 14.03; laag water: 9.40 en 22.12 °°MEUW WINDKRACHT ELF VERWACHT 1.000 1.000; 1.000, '.000, 1.0001 HAAG Er komt voorlopig nog geen eind aan het stormachtige i.ooo; dat Noord-Europa teistert. Voor vanavond en morgen wordt er harde wind tot storm verwacht, die aan de kust kan oplopen tot i.OOOlkracht elf. Het onstuimige weer gaat gepaard met regen- en ha- uien en morgenmiddag ook met sneeuw. i.OOO. Initiatief voor beeld Wim KanenCorry Vonk AMSTERDAM De Amsterdamse kleinkunstkenner Wim lbo en de Utrechtse student aan de school voor de journalistiek Jeroen Nugteren hebben het initiatief genomen voor de oprichting van een groot bronzen beeld van de cabaretier Wim Kan en zijn vrouw Corry Vonk op het Leid- seplein in Amsterdam. Volgens beide initiatiefnemers heeft de gemeente Amsterdam hiervoor al toestemming gegeven. Het beeld moet worden ont huld op 15 augustus 1986, vijftig jaar na de start van het ABC-Cabaret van Kan en Vonk. Freek de Jonge als vervanger Vermeegen ALMELO De VARA heeft cabaretier Freek de Jong ingehuurd als vervanger van de opgestapte Harry Vermeegen bij het pro gramma Voetbal 80. Hij geeft vanavond com mentaar bij de om 21.02 uur geplande uitzen ding, waarin de Twentse voetbalderby Hera- cles-FC Twente centraal staat. De Jonge, die regelmatig voetbalwedstrijden bezoekt, draai de gistermiddag min of meer proef. „Of ik er mee doorga weet ik niet. Het vak van tv- commentator is een kwestie van nummers en namen en dat valt niet mee, vooral als je hooguit zes spelers van FC Twente en niet eens drie van Heracles weet te herkennen. Het zou niks zijn als ik hiermee mijn brood zou moeten verdienen. Een kwestie van ne gentig minuten concentratie en nog koude voeten oplopen ook". ifgelopen weekeinde eiste ONechte weer in Groot-Brit- al veertien doden (on- rie drie bergbeklimmers) 000 8ewonden, terwijl vijf ''•enden van een Belgisch .000. worden vermist. Aange- m wordt, dat ze zijn ver- .OOO.ten. iderland werd een vierja- 200.-eisje in het Zeeuwse We- inge zwaar gewond. Zij 000. tijdens het paardrijden 'n met haar moeder ge- PQQdoor een los gestormde 1 laat en is inmiddels opge- in in het Academisch Zie- uis in Gent. ritse veerboot Saint Nico- O0Q .die tussen Harwich en van Holland vaart, ^Bfcde in het zicht van de ^rlandse haven. Toen het om zeven uur 's ochtends aanleggen, werd het /de zware storm wegge- n en liep enkele tiental meters verderop aan de j. Twee sleepboten had- bijna een uur nodig de 1 weer vlot te trekken en meren. LBchade bleef verder „be- Ilm w" tot omgewaaide bomen, ^^liegende dakpannen, af- Mskte daken, instortende •n en door de storm inge- celde inbraakalarmen; ^^Izaakelijk in het noorden A Boord westen van het land. f^iid-Holland bleef ernstige 3t fle tot nu toe uit. 3t Ckustwachtstation bij Den keuer registreerde zaterdag naahet hoogtepunt van de .V.-n windvlagen met een eg leid van 144 kilometer 100 Jkracht 14 per uur. In tad waaiden diverse schu- en werd ook een deel j het dak van het Gemini- „in'lu's en **et politiebu- JiVfdoor de strom weggerukt, aeden zich daarbij geen fïonlijke ongelukken voor. üolitie moest veel in actie 14 i?n bij aanrijdingen tussen 'gS en van de weg geblazen Ü^Srs, van wie er één ernstig 1 opliep. SI3 Geen gewonden door Zes doden en vijf tig zieken „Laat" ingrijpen ministerie wekt bevreemding 0 DEN HAAG Met on middellijke ingang is gisteravond een ver koop-verbod van een maand afgekondigd voor „Noorse" garnalen. Het verbod is ingesteld uit voorzorg, in afwach ting van de resultaten van het onderzoek dat inmiddels op gang is ge komen naar de besmet ting van deze soort gar nalen door de bacil Shi gella. Naar afgelopen zaterdag door de gezondheidsautori- teiten is meegedeeld, zijn deze maand zes mensen overleden aan dysenterie die vermoedelijk het gevolg was van de consumptie van besmette noorse garnalen. Circa 50 mensen werden min of meer ernstig ziek na het eten van de zeediertjes die weliswaar „Noorse" gar nalen heten, maar afkom stig zijn uit het Verre Oos ten, in dit geval vermoede lijk uit Bangla Desj. Dat het ministerie van Wel zijn, Volksgezondheid en Cultuur pas zaterdag alarm sloeg heeft bevreemding ge wekt omdat de garnalen al afgelopen maandag „ver dacht" werden. De meesten van de slachtoffers (vijf be jaarden en een suiker-pa- tient) overleden in de eerste week van januari nadat ze tijdens het kerst-diner een garnalen-cocktail hadden gegeten. Tot het verkoop verbod is besloten door het Productschap voor Vis en Visproducten, na overleg met het ministerie van Wel zijn, Volksgezondheid en Cultuur en het ministerie van Landbouw en Visserij De vijf bejaarde slachtoffers waren bewoners van het Utrechtse bejaardentehuis Tolsteeg. Het zesde slachtof fer woonde in Amsterdam. broodje «broodje garnalen noorse Igarnalen De bakken met Noorse garnalen zijn leeggehaald, maar ook de vraag naar Hollandse garnalen is drastisch afgenomen. Artsen die na het kerstdi ner te hulp waren geroepen bij de in totaal 28 zieke be woners van het bejaarden tehuis dachten in eerste in stantie aan een forse buik griep. Onderzoek van de GG en GD en de Keurinsg- dienst van Waren in Utrecht wees later uit dat de garnalen die zij hadden gegeten, waren besmet met de tropische Shigella-bacil, die dysenterie veroorzaakt. Voor vijf bewoners van het bejaardentehuis kwam het toedienen de vereiste medi cijnen al te laat. De overige 23 zijn aan de beterende hand. Ook buiten Utrecht en Am sterdam zijn mensen ziek geworden nadat zij dit soort garnalen hadden geconsu meerd. Volgens het ministe rie voor WVC zijn er mel dingen binnengekomen van de Veluwe, uit Hilversum, Gouda en Delft. De inspec tie voor de Volksgezond heid heeft de bevolking ge waarschuwd voorlopig geen Noorse steurgarnalen meer te eten. Bij de tot nu toe opgespoor de gevallen openbaarden de verschijnselen zich twaalf uur tot drie dagen na het eten van de garnalen. De symptomen waren misse lijkheid, overgeven, buik krampen, hoge koorts, wa terige, groenkleurige diar ree met bloed en slijm. Pag.5: Garnaleiihandel vreest kopersstaking derI van de vele bomen die in Noord-Holland door de storm werden ontworteld. f HAAG De cosmetica- rabikant Andrelon neemt at (jen van zijn doe-het-zelf- .33 sant „Golf en lok" uit de iel. In dagbladadvertenties t de firma gewaarschuwd ,a9]n het gebruik van deze n Janent, omdat die „in be- %e gevallen beschadiging van het haar en/of irritatie van de hoofdhuid kan veroor zaken". Volgens Andrelon gaat het om bijna drieduizend gele kartonnen verpakkingen met glazen flakons die aan de onderzijde zijn voorzien van het nummer 4470. (ADVERTENTIE) OCCASION-SPECIALIST Keuze uit 100 stuks. (ADVERTENTIE) Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Panklaar hutspot- groentenpakket.J^ 500 gram 'spe zonder zwoera, vacuüm verpakt, 79 albert heijn AH Zuurkoolspek, 99 per 100 g 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. WASHINGTON President Ronald Reagan heeft vandaag de Sovjet-Unie uitnodigd „een constructieve en van werkelijkheidszin getuigende dialoog voort te zetten" met het doel „de problemen tussen beide su- permogendheden op te lossen". Delen van de toespraak van Reagan, die door Amerikaanse functionarissen als „zeer belangrijk" wordt getypeerd, werden gisteren vooraf in Washington verspreid. Reagan verklaart daarin ook dat de versterking van de Ame rikaanse militaire macht, die door zijn regering is onderno men, de waarborg voor een veiliger wereld is. Het Amerikaanse staatshoofd zegt dat die politiek, tegelijk met de versterking van het politieke en economische gewicht van de Verenigde Staten in de wereld, Washington „in de beste positie sedert jaren plaatst om realistische werkbetrek- kingen met de Sovjet-Unie te vestigen". De afschrikkings middelen van de VS zijn thans geloofwaardiger en dat maakt de huidige wereld tot een veiliger plaats want er zijn minder risico's dat de Sovjet-Unie onze macht of onze vastbesloten heid onderschat". Reagan zou de bereidheid van de VS tot een constructieve en realistische dialoog met de Sovjet-Unie onderstrepen. Die di aloog zal moeten dienen voor „het vestigen van stabiele en wederzijds tot voordeel strekkende betrekkingen op lange termijn". De president zou de nadruk leggen op het feit dat het doel van de VS is datgene wat essentieel is in de betrek kingen tussen Washington en Moskou te verbeteren. Reagan geeft te kennen dat „noch de VS noch de Sovjet- -Unie de verschillen willen verdoezelen die tussen hun beide samenlevingen bestaan". Deze twee landen „zouden zich echter altijd moeten herinneren dat zij gemeenschappelijke belangen hebben, vooral die van het voorkomen van oorlo gen en het verminderen van de aantallen wapens". ROTTERDAM Positivis me viert hoogtij bij Feye- noord. Niet alleen heeft voorzitter Gerard Kerkum zich als grote voorstander opgeworpen om spelers af te staan aan Oranje voor het toernooi in Brazilië („Een onmisbare ervaring voor Gullit, Wijnstekers en Hie- le"), de praeses van de Rot terdamse koploper in de ere divisie deelde afgelopen weekeinde bovendien mee, dat men zo tevreden is over het functioneren van Johan Cruijff, dat men de speler nu reeds een contractverlenging voor het seizoen 1984/1985 heeft aangeboden. Cruijff, die gisteren de grote held was in het met 2-0 gewon nen duel tegen Volendam, toonde zich zeer vereerd, maar wil toch eerst een paar maanden bedenktijd. Ajax, dat gisteren FC Utrecht met 5-2 versloeg, volgt de Rotterdammers op drie punten. Excelsior be wees Feyenoord de tweede goede dienst binnen een week. Na Ajax (woensdag) dwong de Rotterdamse de gradatiekandidaat zaterdag PSV tot een gelijkspel: 0-0. Verrassend was de overwin ning, die FC Den Haag giste ren in Leeuwarden boekte. SC Cambuur werd door twee treffers van John Lin- ford met 2-1 verslagen. Na een drie uur durend ge sprek in bijzijn van adviseur Henk Lamberts, zijn de schaatstrainers Henk Boer (allrounders) en Gauke Nij- holt (sprinters) gisteren in Davos niet tot een akkoord gekomen over de samenstel ling van de sprintploeg voor het WK in Tröndheim, dat pas in maart, dus na de Win terspelen in Sarajevo, wordt gehouden. De beleidsgroep training zal in deze patstel ling de knoop moeten door hakken. Aanleiding voor de problematiek was het slechte presteren van de sprinter Jan Ykema en allrounder Hilbert van der Duim tijdens selectiewedstrijden afgelo pen weekeinde in Davos. Beiden reden zich niet rechtstreeks in de WK- ploeg. In de badmintoncompetitie stonden de gezichten bij Drop Shot, dat naar de hoofdklasse promoveerde, op lachen. Bij Van Zijder- veld werd getreurd, omdat nationaal kampioen Uun Santosa in de training beide enkelbanden scheurde, waardoor de dit seizoen on geslagen speler in het ko mend weekeinde dé grote afwezige zal bij de Neder landse kampioenschappen in Nieuwegein. In de tennisfinale van Oak land (Vst) maakte de Tsje- choslowaakse Hana Mandli- kova met een zege van 7-6, 3-6, 6-4 een einde aan de ze gereeks van de Amerikaanse Martina Navratilova, die 54 partijen op rij ongeslagen was gebleven. Verder onder meer in Sporttribune: Rijnsburgse Boys pakt volle winst in stormachtige derby Cruijff geeft de doorslag McEnroe neemt op Lendl revanche Roodenburg laat het afweten Meerburg klopt SJZ in kleurloze derby Avanti simpel naar halve finales EC2 Saturnus komt opnieuw doelpunt tekort Sprinters vallen door de mand Geen krant ontvangen 7 Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Als u liever meieen wilt welen hoe het allemaal met de Zesdaagse in Rotterdams Ahoyhallen gaat, kunt u beter nu eerst het tweede gedeelte van de krant, de Sporttribune, ter hand nemen. Want daarin staat haarfijn vermeld wie er tot diep in de nacht zijn rondjes in het wielercircus hebben gedraaid en hoe! Maar allicht wilt u ook weten hoe het verder deze week allemaal afloopt en dan is het beter dit stukje tot het einde toe uit te lezen. Want bij de Leidse Courant is het elke week Zesdaagse. Dat merkt u zes dagen per week als u de komende veertien dagen de sport in deze krant volgt. U wilt het niet meer anders. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Giatu en geheel vrijblijvend

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1