xeicue (E&IMO/IUIB Staking in Suriname breidt zich uit Even zitten BON Kissinger pleit voor top V S/Sovjet-Unie Schadereparatiesaan alle merken EESMMETf// PTT verliest monopolie over telecommunicatie I /C\ i.mImmm Uitgave Westerpers, behorende tot Sijtholf Pers. Apothekersdijk 34.2312 DD Leiden. Postbus 112300 AA. tel.071 122244. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur hoofdredacteur JJ.HalIewas. Chef-redacteur: Wim Buuteweg. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0.59 per mm. kleinties f 0.41 per mm. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 20.61 (uitsl.aut.betaling).kwariaal f 61.84. jaar f 235,75. Klachten bezorging: maandag t/m vnjdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. i 1984, 75e jaargang no. 22784 HET WEER Half tot zwaar bewolkt en en kele buien, sommige met hagel of natte sneeuw, en mogelijk onweer. Middagtemperatuur ongeveer 6 graden. Vandaag aan de kust stormachtige wind uit zuidwest tot west, daarna afnemend. Zon op: 08.52, onder: 16.57; hoog water Schev.: 12.00, laag water: 07.44 en 20.18. n doden r storm oordwest- ropa )EN/LEIDEN Een storm boven Noord wes- ipa heeft gisteren, vrij- t dertiende, grote schade icht en aan minstens ensen het leven gekost, rm met windstoten tot ilometer per uur begon rdagavond. In Neder- iwam een 32-jarige auto- st uit Leerdam om het Verbazing bij werknemers van de Stadsreini ging Amsterdam nadat hun kolossale be drijfswagen door een van de felle rukwinden omver werd geblazen. Paspoort duurder DEN HAAG De rijksleges voor pas poorten wordt binnen kort verhoogd van 40 naar 42,50 gulden. Wie nog geen 16 jaar oud is en een afzonderlijk paspoort aanvraagt zal over enige tijd 21,25 gulden in plaats van 20 gulden moeten gaan betalen, aldus heeft het kabinet be sloten. De datum van ingang is afhankelijk van het tijdstip van publicatie in de Staats courant. Sovjet-raket doodt dertig soldaten in Tsjechoslowakije1 WENEN In de buurt van de Tsjecho- slowaakse stad Turnov ten noordoosten van Praag bij de Poolse grens heeft in mei vorig jaar een ongeluk een Russische ra ket voor korte afstand het leven gekost aan dertig Sovjetrussische soldaten. Dit meldt het Weense dagblad „Kurier". Er zou radioactieve straling zijn opgetreden. De informatie over het ongeluk is nu pas tot het Westen doorgedrongen nadat op positiekringen in Tsjechoslowakije haar maandenlang op haar betrouwbaarheid hadden onderzocht. Het ongeluk deed zich voor in een gebied waar alleen Sovjetrus sische militairen mogen komen. Vermoe delijk ging het om de kernkop van een Sovjetrussische raket voor de korte af stand. Bolbliksem doorsnijdt Russisch vliegtuig MOSKOU De bliksem heeft een vuurbal een zogeheten bolbliksem geworpen door een Sovjetrussisch lijnvliegtuig. De bal doorsneed het toestel van voor tot achter over de hoofden van de passagiers en be manningsleden heen, aldus een bericht van het persbureau TASS. Het incident maakte geen slachtoffers en de bemanning kon het toestel veilig aan de grond zetten. De vuur bal drong door de neus van het toestel bin nen en verliet het via de staart. Volgens TASS werden gaten in de romp gevonden aan beide einden van het vliegtuig. Wanneer het incident zich heeft voorgedaan is niet meegedeeld. Wel is de laatste tijd melding gemaakt van gewonden en schade door bol- bliksems in het zuiden van Rusland en in Georgië. lord west-Europa traden ?n buiten hun oevers, i schepen in nood. wcr- jeerdiensten gestaakt en i auto's van de weg ge- Voor de kusten van ^fciarken, Zweden, West rand en Nederland wer- p veerdiensten stilgelegd, land, Schotland en in het en van Engeland richtte •rm grote verwoestingen kan de Deense westkust J gevreesd voor storm- sen kwam een man om iven toen zijn auto door windstoot van de weg •j geslingerd en tegen een anningsmast botste. In fjw, de grootste stad van land, stonden enkele wij- nder water doordat de ri- Cart buiten haar oevers jetreden. Elders in Groot- annië kwamen duizen- jezinnen in het donker te door het uitvallen van foom. Twee automobilis- ronden bij verschillende pkken de dood toen bo- Dp hun auto's vielen. Een man in Scarborough 1-Yorkshire) overleed hij door de wind tegen Iraatstenen was gesmakt, ridnes (Cheshire) stortte (toehoren van 110 meter •emanningsleden van de frlandse kustvaarder Jbo" werden gistermiddag Jfeen helikopter van boord 'aid nadat het schip als ge- van de slechte weersom- ügheden op de Noordzee oeilijkheden was geraakt. Oost-Duitsland overleden limensen toen een boom bun auto neerkwam bij de lts Oberhof. materiële schade die de pi. volgens het KNMI met «toten van 130 tot 150 ki- jter per uur, veroorzaakte, mee. Ie Leidse regio heeft de pe Leidse regio voor flink Materiele schade gezorgd. van plaatsen waaiden i en deuren stuk en wer- lakpannen losgerukt. Bo- |en takken, maar ook lan- üen werden geveld, and raakte gewond. In fcn raakte een ornament Marekerk aan de Lan- are los. De brandweer t er aan te pas komen om prnament weer stevig te hkeren. In de Apothe- dijk werd een bootje om azen waarna het zonk. In ijlsingel werd de waterlei- tussen een woonschip en talkant vernield. PARAMARIBO/DEN HAAG De stakings acties in de Surinaamse bauxietsector hebben zich gisteren uitgebreid naar banken en verze keringsbedrijven en hun bijkantoren in Parama ribo. De werknemers zijn thuisgebleven. Ook het kantoor van het energiebedrijf EBS waar energierekeningen be taald moeten worden, was gesloten. Bij banken die in handen zijn van de overheid werd wel gewerkt. Bij de Suri naamse Bank werd het hoofdkantoor draaiende gehouden door stafper soneel. De scholen func tioneerden normaal. In Paramaribo was gisteren de militaire aanwezigheid, ofschoon niet opvallend, op gevoerd. Op verschillende hoeken van straten liepen militairen, veelal in groepjes van twee. De stad maakte overigens een vrij rustige in druk. In pamfletten die in Para maribo waren verspreid was opgeroepen in staking te gaan uit solidariteit met de arbeiders bij Suralco, dat na een ruim drie weken duren de staking besloot de poor ten voor onbepaalde tijd te sluiten. Eén van de pamflet ten was ondertekend door „moedige arbeiders". Op een ander pamflet stond „Bou- terse weg". Volgens vakbondskringen heeft zeker 80 procent van het personeel in het bank wezen gehoor gegeven aan de stakingsoproepen. Overi gens worden de stakingen in het bank- en verzekerings wezen, net als in de bauxiet sector niet openlijk gesteund door de vakbonden. Volgens zegslieden in Suri name is het nog onduidelijk of de stakingen zich nog verder zullen uitbreiden. Een uitbreiding van de sta kingen wordt bemoeilijkt, omdat niemand zich als or ganisator of stakingsleider durft op te werpen. De sta kingsacties in bank- en ver zekeringswezen worden door de stakende Suralco-ar- beiders in elk geval als een belangrijke morele onder steuning opgevat en deze zullen hen stimuleren de ei gen stakingsacties voort te zetten. Bovendien stelt de uitbreiding van de staking het regime voor nog grotere moeilijkheden. Pagina 5: Bouterse is doof voor roep om democratise ring Bouterse moet weg DEN HAAG Legerleider Desi Bouterse moet afstand doen van de macht, wil Ne derland weer normale rela- ties aanknopen met Surina me. Dit heeft premier Lub- bers laten doorschemeren op j zijn wekelijkse persconfe rentie gisteravond. Op de vraag of Bouterse weg moet, antwoordde de minister-pre sident: „Het gaat allereerst om de zaak en niet om per sonen. Maar er is natuurlijk wel een relatie tussen een zaak de daarbij betrokken mensen". De bijzondere be trokkenheid van Nederland bij Suriname kan pas weer i gestalte krijgen, als aan be paalde voorwaarden wordt voldaan. Eén van de belang rijkste daarvan is dat de de mocratie wordt hersteld. „We gaan naar een maatschappij van zitters" en „Zitten blijven, dat moet je afschaffen. Zonder meer". Twee dingen die met elkaar in tegenspraak lijken, maar die u toch vandaag onder de neus worden gewreven. En wel via onze onderwijspagina's, die u vandaag weer in de Leidse Courant aantreft én waarin weer van alles en nog wat over scholen is te vinden. En of we het willen of niet, maar om goed te weten te komen wat het verschil is tussen de twee bovenstaande uitspraken moet u toch even gaan zitten. Om het van A tot Z te lezen in de Leidse Courant. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratia en geheel vrijblijvend envelop zonder postzegel opsturen naar rant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. 'CcidócSouumt GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS.MUZIEK THEATER, RECREATIE, EX POSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Eind volgende week besluit over Wilton DEN HAAG Pas eind vol gende week zal het kabinet een besluit nemen over de toe komst van de werf Wilton-Fij- enoord en andere scheepsrepa- ratiewerven in het Waterweg gebied. Oud-minister Lang- man hoopt dit weekeinde zijn onderzoek af te ronden, dat hij in opdracht van minister Van Aardenne uitvoert. Premier Lubbers liet na afloop van de ministerraad gisteren weten dat er geen sprake is van sluiting van de werf dit weekeinde of begin volgende week. Van Aardenne zou overwegen enkele tientallen miljoenen guldens beschikbaar te stellen voor een aantal repa- ratiewerven. Of dit voldoende is voor de redding van de re- paratiewerf van Wilton is ech ter twijfelachtig. Daarvoor is 65 miijoen nodig. (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL De voormalige Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Henry Kissinger, denkt dat het gesprek tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie weer op gang kan komen als beide staten een speciale afgezant benoemen, die wederzijds ook toegang hebben tot de staatshoofden. Hij vindt echter dat ontmoetingen tussen de beide afgevaardig den zo weinig mogelijk hinder moeten ondervinden van publici teit. Kissinger zei dat gisteren tijdens een bijeenkomst in Brussel van het Centrum voor Strategische en Internationale Studies, die onder meer ook bijgewoond wordt door de voormalige Duit se bondskanselier Helmut Schmidt. Staatshoofden hebben minder mogelijkheden om vrijuit te pra ten, vond Kissinger, omdat „de kiezers over hun schouders mee kijken". Kissinger hield vast aan het plaatsen van de 572 kruis- en Pers- hingraketten. „We moeten er in Europa wel van blijven uitgaan dat de raketten geplaatst worden op verzoek van Europa, maar in de be nadering van de Sovjet-Unie en de mogelijkheid om tot een akkoord te komen is het juist dat de raketten geplaatst wor den". Hij voegde daar, na een vraag, aan toe: „Het Nederlands standpunt van dit moment doet daar niets aan toe of af". DUITSLAND EN FRANKRUK: Landbouwvoorstellen onaanvaardbaar BRUSSEL West-Duitsland en Frankrijk hebben de donder dag bekendgemaakte voorstellen van de Europese Commissie voor de prijzen van landbouwprodukten in 1984 „onaanvaard baar" en „volkomen onzinnig" genoemd. Volgens de Franse mi nister van landbouw Rocard zal de voorgestelde gemiddelde prijsverhoging met slechts 0,8 procent niet alleen in Frankrijk, maar in alle EG-landen dramatische gevolgen hebben voor de inkomens van de boeren. De Belgische staatssecretaris voor Eu ropese zaken en Landbouw noemde de voorgestelde maatrege len van de Europese Vommissie „wel heel drastisch". Eerder had de Nederlandse minister Braks van landbouw de prijsverla gingen „zwaar, maar noodzakelijk" genoemd. Afgelastingen ZEIST De KNVB heeft alle wedstrijden voor de zaterdaga- mateurcompetitie in de distric ten West 2, Oost, Zuid 1 en Noord afgelast. Ook de wed strijden voor de tweede elftal len betaald voetbal gaan niet door. Tevens hebben de afde lingen, op Amsterdam na, het programma voor zaterdag af gelast Akkoord over bouw Willemspoortunnel ROTTERDAM Minister Smit-Kroes en het gemeente bestuur van Rotterdam heb ben overeenstemming bereikt over de bouw van de Willem spoortunnel onder de Nieuwe Maas in Rotterdam. De minis ter is er alsnog mee akkoord gegaan dat zij de kosten, voor een verlenging van de tunnel in Rotterdam-Zuid voor haar rekening neemt Deze Rotter damse voorwaarde was het struikelblok dat vorig jaar no vember tot een impasse in het overleg leidde. De minister heeft een aannemersconsorti um gevonden dat de verlengde tunnel voor een bedrag van 520 miljoen gulden gaat bou wen. De bouw kan volgend jaar beginnen. Vierduizend jaar oude ski gevonden MOSKOU De oudste ski ter wereld, naar wordt aangeno men tenminste vierduizend jaar oud, is gevonden bij ar cheologische opgravingen in het gebied rond Pskov, in het noordwestelijke Europese ge deelte van de Sovjet-Unie. De archeologen nemen aan dat volksstammen in het gebied ski's gebruikten voor trans portdoeleinden. Behoefte aan minder luxe kampeerplaatsen AMSTERDAM De kam peerder heeft een behoefte aan een meer variatie in het aan bod van kampeerplaatsen. De mogelijkheden om er met tent of caravan op uit te trekken in binnen- en buitenland dienen aangepast te zijn aan een krap pere beurs en een kortere ver blijf. Eigenaren van kampeer terreinen zullen op deze wens moeten inspelen, zo is de me ning van drs. L.A. te Winkel, voorzitter van de Caravan en Camping-RAI 1984, die vol gende maand wordt gehouden. Naar zijn mening worden ter reinbeheerders vaak in hun mogelijkheden beperkt door allerlei wettelijke voorschrif ten. Het peil van de voorzie ningen behoeft niet altijd zo hoog te zijn als nu vaak het geval is. Vandaag „Wijzer Worden" als extra in het eerste katern van de krant. Een aantal pagina's, die geheel gewijd zijn aan onderwerpen betreffende het on derwijs. Jongens met een goeie mentaliteit komen er, crisis of geen crisis. Schoolbestuur moet leren omgaan met medezeggen schap. Grotere klas funest voor vernieuwing van het on derwijs. Lessen in „logisch en creatief denken". „We gaan naar een maatschappij van zitters". Middelbare scholieren over hun toekomst: „Elke ge neratie moet het uiteindelijk toch zelf uitzoeken". Remedie voor problemen lager beroepsonderwijs: „Zitten blijven, dat moet je afschaffen, zonder meer". Het gym heeft nog lang niet afgedaan. Verborgen lesopvattingen van de docent moeten bo ven tafel. Maatschappijleer uit de steigers, leve het examen! Zwartwild op de Veluwe moet behouden blijven „Hoe bestaat het! Zoveel en zoveel verschillende dieren op zo'n lapje grond". Dat roepen buitenlandse deskundigen verlekkerd uit als zij het hebben over de Veluwe. Arnold van der Wal, hoofdredacteur van „De Nederlandse jager", die zelf vlak na de oorlog een terrein van 1500 ha heeft gepacht, beklemtoont op de voorpagina van onze bijlage Finale tegenover verslaggever Piet Snoeren, dat de huidige unieke wildstand op de Veluwe puur mensenwerk is. Daarom ook moet de varkenspest die er afgelopen jaar voor het eerst toesloeg onder het zwartwild met alle moge lijke middelen worden beteugeld. Hoe? Van der Wal heeft daar zo zijn eigen gedachten over. Onder meer komt Lij met een voor heel de rest van Nederland aantrekkelijk voorstel om ver van de besmettingshaard varkensbaantjes in te richten. Op die manier zou een reserve aan onbesmet te evers kunnen worden gekweekt, waarmee zo nodig het bestand op de Veluwe zou kunnen worden aangevuld. Voorts wil hij de Veluwe met behulp van elektrisch raster verdelen in een aantal leefgebieden om direct in te kunnen grijpen zodra ergens pest wordt geconstateerd. Tenslotte legt hij ook nog even uit, waarom het wilde zwijn moet worden gezien als de redder van ree en edelhert. VERDER IN FINALE: Peter Roovers, de Heer van Heyen, trekt eigen handig kopstukken uit de klei. Tweede artikel in een se rie van drie over de grootste politieke partijen in ons land: periode van op komst liet organisatie van VVD niet ongemoeid. Bond van vogelliefhebbers in het goud: „Er zijn kleur- kwekers en zangkwekers. Dat is een hemelsbreed ver- Visrubriek: vissen op het ijsdoe het alleen bij wind stil winterweer. Jeroen Krabbé blijft in de greep van Willem van Oranje. Zeven Algerijnse meisjes scheren door Nederlands lucht ruim. Marathonschaatser Emiel Hopman mikt nu op doorbraak bij allrounders. Thea Limbach maakt sport niet ondergeschikt aan haar baan. Michiel Schapers leeft heel bewust voor zijn tennis en tennist heel bewust. Rooseveltstraat 61, Leiden 071-764800 DEN HAAG De PTT zal haar monopolie op het terrein van de telecom municatie kwijtraken en voortaan tegen concurre rende tarieven moeten op boksen tegen het bedrijfs leven. Dit heeft het kabi net bepaald op advies van de commissie-Swarttouw. Volgende week zal staats secretaris Scherpenhuizen (verkeer) de besluiten openbaar maken. Het kabinet heeft besloten dat de PTT het monopolie op gea vanceerde telecommunicatie- apparatuur, apparaten die ook kunnen dienen voor de opslag en verwerking van gegevens en teksten, direct kwijtraakt. Het monopolie op bestaande telecommunicatie-apparaten, zoals telefoontoestellen, be drijfstelefooncentrales en te lextoestellen. zal de PTT gelei delijk verliezen. De PTT zal wel moeten toetsen of de door het bedrijfsleven geleverde ap paraten aan de internationale normen voldoen. De PTT behoudt het monopo lie bij de infrastructuur voor de telecommunicatie zoals ver bindingskabels. Ook houdt de PTT de telefoon-, telegraaf-, telex- en datadiensten in han den. Er wordt nog bezien of de PTT kan toetreden tot kabel televisienetten. Zeker als via die netten een twee-richting-

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1