CcicUc Gomo/nt E3EZ23SliÜ!l rontie maakt eind mi Ban bezetting van ambassade Suriname Consumenten- )ond gokt op de staatsloterij BON: STAKING BIJ VAM LEVERT NOG GEEN PROBLEMEN OP Storm legt veren lam Kolonel Valk met pensioen I f» l a la I werden de rond ind steekt huis in brand Vrijdag 13januari 1984,7Se jaargang no. 22783 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel.071-122244. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: I.J.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,59 per mm, kleintjes f 0,41 per mm. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 20.61 (uitsl.aut.betaling),kwartaal f 61,84, jaar f 235,75. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Half tot zwaar bewolkt en en kele buien. Minimumtempera tuur rond 3 graden, middag- temperatuur ongeveer 6. Wind uit zuidwest tot west, aan de kust af en toe stormachtig. Zon op: 08.43, onder: 16.56; hoog water Schev.: 10.53, 23.31; laag water: 06.36 en 19.14. noemt, bezette de ambassa de „uit solidariteit met het Surinaamse volk". Zij eisen het aftreden van legerleider Bouterse en wilden vanuit de ambassade met Bouterse telefonisch contact opne men. Of dat gesprek ook heeft plaatsgevonden is niet bekend. Het „Collectief" drong om streeks kwart voor elf de ambassade binnen door met een auto het zware, gesloten toegangshek te forceren. De terreinlichten werden ge doofd en de Surinaamse vlag werd gehesen. De Haagse politie reageerde aanvankelijk op de bezet ting door de ambassade te omsingelen met manschap pen en dranghekken. Pag 11: Koortsachtig be raad na sluiting Suralco DEN HAAG Kolonel H. Valk, die ervan wordt verdacht een rol te heb ben gespeeld bij de staats greep van Desi Bouterse in Suriname, kan niet meer disciplinair worden gestraft. Sinds 1 november is Valk met pensioen, van wege het bereiken van de leeftijd van 55 jaar. De ko lonel was het laatst in dienst bij de NAVO in Brussel, bij de sectie in lichtingen en veiligheid* Een woordvoerder van het mi nisterie van defensie verklaar de gisteren dat er, mocht daar reden toe zijn, nu alleen nog strafrechtelijk tegen Valk kan worden opgetreden. De woordvoerder benadrukte dat uit het instellen van het on derzoek niet de conclusie ge trokken mag worden, dat de inmiddels opgeheven Mi litaire Missie in Paramaribo, met aan het hoofd kolonel Valk, iets laakbaars heeft ge daan. „Daar is nu juist een commissie voor ingesteld". Deze commissie, die onder lei ding staat van vice-admiraal buiten dienst L. Brouwer de zaak-Valk onderzoekt, zal eind deze maand of begin februari rapport uitbrengen. Er zijn in verband met deze zaak onge veer honderd mensen ge hoord. De commissie is nu be zig met het op schrift stellen van haar bevindingen. Het rapport van de commissie zal worden aangeboden aan de ministers De Ruiter (Defensie) en Van den Broek (Buiten landse Zaken). Deze bewindslieden zullen be zien op welke manier de Tweede Kamer wordt inge licht. Eind augustus, toen de regering besloot tot een onder zoek, werd meegedeeld dat ge gevens, die zich om zwaarwe gende redenen niet lenen voor openbare bekendmaking, ver trouwelijk ter kennis zullen worden gebracht van de Vaste Kamercommissie voor Inlich tingen- en Veiligheidsdien sten. Stroom in Amsterdam duurder dan in Brabant DEN HAAG Een gezin in Amsterdam is aan elek triciteit (bij een gebruik van 3000 kilowattuur, waaronder 1000 kwu op nachttarief en 2000 op dagtarief) 995 gulden per jaar kwijt. Een vergelijkbaar gezin in Rotterdam betaalt voor het zelfde gebruik 899 gulden. Als dat gezin in Noord-Brabant zou wonen, besteedt het 725 gulden aan stroom. Dit zijn uitersten, in andere regio's zijn de verschillen klei ner. Dit blijkt uit de antwoor den die minister Van Aarden- ne van economische zaken gis teren naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Het prijsverschil komt in hoofdzaak doordat in de ver schillende elektriciteitscentra les verschillende brandstoffen (kolen, gas of olie) worden ge bruikt. In Brabant worden meer kolen bij de opwekking ingezet. Nederland zal in 1990 voor 40 procent aan kolen gebruiken en dat is nu 24 procent. Zoals het er nu naar uit ziet, zal Ne derland in 1990 nog voor 54 procent afhankelijk zijn van dure brandstoffen als olie en gas. Vooral door uitbreiding van kernenergie zal de stroomprijs in andere landen nog verder dalen, aldus de minister, die voorziet dat de slechte positie van Nederland bij de stroom- tarieven verder wordt aange tast. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, teletoonnr. 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. (ADVERTENTIE) OCCASION-SPECIALIST Een vol jaar garantie mogelijk Keuze uit 100 >,!uka. Alkemadetaan 1 - Roefofamndaveen Telefoon 01713-2866-2073 „Voor bocht gas terug". Zo heet de campagne van Veilig Verkeer Nederland, die de eerste vier maanden van dit jaar op in het oog lopende wijze wordt gehouden. Vooral in de bochten van wegen, waarop men niet sneller mag rijden dan tachtig kilometer per uur, blijken veel ongelukken te gebeuren door te hoge snelheden. Een goeie actie voor een goed doel. Net zoiets als dit dagelijkse stukje. Want als u al die gevaarlijke bochten voorbij bent is er nog maar één motto: vol gas naar huis om de Leidse Courant te lezen. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop ronder postzegel opsturen naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. arS* Ceidoc Soutont DEN HAAG De Haagse politie heeft vannacht rond twee uur een eind gemaakt aan de bezetting van de Su rinaamse ambassade aan de Alexander Go- gelweg in Den Haag. Daarbij zijn de 47 bezet ters aangehouden. De bezetters, die het ge bouw hadden gebarri cadeerd, verweerden zich aanvankelijk tegen de ongeveer dertig poli tieagenten door het gooien van meubilair en glaswerk uit een raam, en zetten daarop de aanval in met poeder- blussers. In het gebouw trof de poli tie „een behoorlijke troep" aan. De muren bleken vol- gekalkt met anti-Bouterse- -leuzen en de bezetters had den bureaus en kasten leeg gehaald. De groep, die zich „Collec tief Verzet 1984 Suriname", HAAG De kans 1 te overlijden door een rkeersongeval is bijna keer groter dan de lis op een hoofdprijs in Nederlandse lotto. Dit icludeert de Consu- ïntenbond naar aanlei- ig van een onderzoek ir kansspelen die kun- worden gespeeld in vanuit Nederland. De iultaten staan in het ja- arinummer van de c^nsumenten-Geldgids. Ie zoveel mogelijk wil terug- eik1 van zijn inleg kan het )te gokken op kansspelen Jit een hoog uitkeringsper- htage. Dat zijn bijvoorbeeld I casino, de paardentotalisa- tor en de staatsloterij. Tegelij kertijd is echter de kans op verlies van veel geld groot omdat bij casino en totalisator de mogelijkheid bestaat ter plaatse -steeds opnieuw in te zetten en dat voor hoge maxi male bedragen. Wie geregeld een prijsje in de wacht wil sle pen zit eveneens goed bij de staatsloterij, aldus de Consu mentenbond. De conclusie is dat men nooit aan een kansspel mee moet doen om rijk te worden. De ze kerste manier om aan gokken te verdienen is zelf een kans spel te organiseren. Maar daar heeft de loterwijwet een stokje voor gestoken. In ons land wordt per jaar voor meer dan één miljard gulden vergokt. Bijna de helft van dat bedrag gaat naar de staatsloterij. leeld Jestolen uit 'i tiuseum in v uorence FLORENCE Uit het archeologische museum van Florence is gisteren een bronzen beeld van Zeus gestolen. De waarde van het 30 centimeter hoge beeldje wordt geschat op 1 miljoen gul den. Het beeld, waarschijnlijk een Ro meinse kopie van een Grieks origineel uit de vijfde eeuw voor Christus, be vond zich in een vitrine in een zaal op de eerste verdieping. Een alarmsysteem was er niet en het moet voor de dief (of dieven) niet moeilijk geweest zijn de vitrine te openen en het beeldje mee te nemen. De afdeling antiquiteiten had al eens geklaagd over het gebrek aan toe zicht. Er zijn maar 20 suppoosten voor 35 zalen. Dagelijks 2,5 miljoen gulden schade door files DEN HAAG De files ver oorzaken jaarlijks een schade van 662 miljoen gulden. Per werkdag is dat 2,5 miljoen. Dat heeft de Stichting Weg laten uitrekenen aan de hand van twee onderzoeken, waarvan het laatste vanmorgen is gepu bliceerd. Behalve financiële schade ontstaat volgens de Stichting Weg ook ergernis bij bestuurders en een grotere kans op ongelukken. WIJSTER Het vuilverwer- kingsbedrijf VAM in Wijster ligt sinds gisterenavond stil. Het grootste deel van de 130 personeelsleden is in staking gegaan, omdat de directie de salarissen met 3 procent wil verlagen. Hoewel de werkne mers geen ambtenaren of trendvolgers zijn, volgt de VAM steeds het arbeidsvoor waardenbeleid van de over heid. De aanleverende ge meenten blijken de eerste da gen over voldoende ruimte te beschikken om de gevolgen Postende stakers probeerden vanmorgen werkwilligen te overtui gen van het nut van hun actie. van de staking op te vangen. De directie van de VAM heeft van de vakbond Abva/Kabo, die de staking steunt, vanmor gen in Den Haag in een kort geding geëist de staking te be ëindigen. Tien CNV-leden bij de VAM, die niet meedoen aan de staking, hebben verklaard geen besmet werk te zullen doen. Bij de VAM in Wijster wordt dagelijks 5000 ton huisvuil aangevoerd uit het gehele land. De VAM-klanten zijn vooral grotere steden, die zelf het vuil niet meer storten. Lei den en Den Haag hebben een eigen vuilverwerkingsbedrijf. Vanmorgen stonden op ver schillende plaatsen in het land al 110 wagens met elk 25 ton huisvuil. De directie van de VAM heeft een groot aantal wagons bij Zwolle opgehouden en op een zijspoor laten range- Gemeentelijke vuilauto's en particulieren die rechtstreeks bij de VAM in Wijster storten, worden door de stakers niet tegengehouden. VKOOP Een 4-jarig jongetje uit Nieuwkoop heeft norgen al spelende brand veroorzaakt in zijn woning Ie Fuutstraat. Het jongetje speelde met lucifers, waar- vermoedelijk een bank is gaan smeulen. ing vervolgens naar de bovenverdieping om verder te fi, niet beseffend wat hij had aangericht. Daar lag zijn er te slapen. Deze werd wakker toen de woonkamerruit bevatjg door de hitte van de inmiddels uitgebroken brand, pomsfouw trachtte het vuur eerst nog met een pan water te ^lsl<4n, maar toen dat niet lukte verliet zij met haar zoon ïoefe^is De vrijwillige brandweer van Nieuwkoop was vier ln%en na de alarmering ter plaatse en had het vuur bin- pen kwartier onder controle. De woonkamer brandde ^SAlj1 eerste verdieping liep smelt- en waterschade je schade wordt geraamd op 50.000 gulden. VLIELAND/TERSCHELLING Storm en hoog water hebben vanochtend een aantal afvaarten van de Waddenveren vanuit Harlingen naar de eilanden Vlieland en Terschelling onmogelijk gemaakt. De schepen die om half tien vanuit Harlingen hadden moeten vertrekken bleven aan de kade liggen. Of de boten zoals het plan was vanmiddag om half drie wel zouden uitvaren, was vanmorgen nog de vraag. Aan de kust en op het IJsselmeer werd storm tot zware storm (kracht negen tot tien) verwacht. In Schotland, waar de storm vannacht overheen raasde,m zijn drie doden gevallen. In Glasgow vond een van zestien jaar de dood toen de storm (met windstoten van 110 km/u) de muur van een huis wegblies. Een auto werd zwaar beschadigd. Postbestellers in Bretagne „de gebeten hond" PARIJS Postbestellers in Bretagne dringen er bij het publiek op aan brie venbussen te plaatsen bij het hek van de voortuin. Aanleiding voor dit drin gende verzoek is de dood van een colle ga, die onlangs door een hond in ge zicht en knie was gebeten. Vorig jaar werden de postbestellers in het plaatsje Quimper en omstreken 83 keer gebeten door een hond. De postbestellers weige ren daarom de post tot aan de voordeur te brengen en eisen dat de brievenbus wordt geplaatst bij het hek van de voortuin. Disciplinaire straf kan niet meer T a gj. f a TB De bezetters

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1