It £eid&e (Sowumt Verdachte Molukkers melden zich f Ruimtevaart BON: DEN DULK TREEDT AF BU FC DEN HAAG Marcos in steen Brand stichtingen teisteren Hilversum Werkloosheid in laatste maanden fors toegenomen Warmere wereld veroorzaakt vóór 2000 grote rampen Bouterse zet militairen in tegen stakers Woensdag 11 januari 1984, 75e jaargang no. 22781 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071-122244. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J.J.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,59 per mm, kleintjes f 0,41 per mm. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 20.61 (uitsl.aut.betaling),kwartaal f 61,84, jaar f 235,75. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Losse nummers f 1 00 HET WEER Wisselend bewolkt en enkele buien. Temperatuur ongeveer vier graden. Harde westen wind, kracht 7, aan de kust storm, windkracht 9. Zon op: 08.45; onder: 16.53; hoog water Schev.: 08.55 en 21.25; laag water: 04.26 en 17.10. DEN HAAG Pieter den Duik van FC Den Haag heeft gisteravond besloten af te treden als voorzitter van FC Den Haag. Aanleiding is het openbaar worden van de voorgenomen steun van een groep zakenlieden om FC Den Haag vanaf begin volgend seizoen uit het moeras te halen. Den Duik, die inmiddels van de nieuwe sponsors al te horen had gekregen dat het huidige bestuur zijn ze tels ter beschikking zou moeten stellen, trok zich die op stelling persoonlijk zo sterk aan dat hij besloot om de eer aan zichzelf te houden. Zeker nadat hij gisteravond laat contact had gehad met het nieuwe hoofd sportzaken van de gemeente Frits de Jong. Deze liet Den Duik weten dat de sponsor-ontwikkeling geheel een zaak van de club zelf was en dat de gemeente daarbij geen enkele invloed zou uitoefenen. „Ik moest dan tegen drie partijen gaan opboksen. En daar heb ik geen zin meer in". Pag 12: Toekomst FC Den Haag ter discussie Studenten moeten vragen nu zelf beantwoorden UTRECHT Ongeveer 300 studen ten in de geneeskunde aan de Utrechtse universiteit moeten een voortgangstoets chemie overdoen. Op de toets die zij afgelopen vrijdag aflegden was de oplossing van de vragen abusievelijk aan de achter zijde van het vragenformulier afge drukt. De vaste commissie voor de examens van de faculteit genees kunde heeft gisteren in een spoed vergadering de fout betreurd en be sloten dat de toets niet geldig is. lentijnse [president rresteerd ^JnOS AIRES HB^rgentijnse ex- ^^ftident Bignone ^^Kisteravond in ^Hios Aires gear- 1' op last van (ter Oliveri, die g is met een on- joek naar de wijning van recruten van Imilitaire acade- j die sinds 1976 den vermist, lone had des- de leiding over Academie, lone, die een ind geleden de ht overdroeg ieen burgerrege- j, wordt „pre- tieve hechtenis" [gehouden op militaire basis. herikaan it recht l van derschap [SHINGTON i rechter in Was- gton heeft een iuw, die in ver- chting is, gelast h voor komende jdag niet te laten trteren, zodat de fctie kan uitma- pof deze ingreep recht van de p respecteert, die kind wil heb- 1. De sinds twee r getrouwde me luw Coleman ft reeds twee- hl een abortus lergaan. Een [de abortus stuit groot verzet van Ir man. Deze ndde zich tot de ihter, in de hoop hij het recht op somenlingen- ap zal erkennen. ïry santen a liproute far ïgeland IN HAAG Ne- Tandse bloeme- cporteurs heb- ondanks het bod op invoer chrysanten, a bloemen toch Engeland weten krijgen, namelijk België. Het be- jfschap voor rteeltprodukten falikant tegen manier van jorteren, omdat ks het komend xleg over de op- ffing van het rbod kan scha- n. Overigens lijkt schade van het /oerverbod mee vallen; wel liggen de veiling de jzen ongeveer gulden per bos [er dan gewoon- CAPELLE AAN DEN IJSSEL Alle veertien door de politie gezochte Molukse jongeren in Ca- pelle aan den IJssel heb ben zich tegen half tien vanmorgen bij het politie bureau gemeld. Ze wer den begeleid door enkele leden van de wijkraad. De jongeren worden verdacht van openlijke geweldple ging vorige week dinsdag en woensdag, toen de po litie overging tot ontrui ming van zes woningen in de Molukse wijk Oost- gaarde. De bewoners moesten hun huizen uit vanwege een grote huur schuld. Groepen jongeren in de wijk verzetten zich tegen de ontrui mingen met behulp van knup pels, speren, stalen pijpen en molotov-cocktails. De Capelse politie had de veertien ver dachten via de Molukse wijk raad laten weten dat zij in de gelegenheid werden gesteld zich tot half negen vanmorgen vrijwillig aan te geven. De veertien verschenen een klein uur later. De Rotterdamse offi cier van justitie mr. Saint Au- laire heeft de leiding van het onderzoek. Intussen heeft de Molukse or ganisatie Badan Persatuan aan de overheid het voorstel voor gelegd om de Molukkers die met huurproblemen kampen een kredietgarantie te verle nen. Nieuwe problemen met de woningbouwverenigingen en wellicht weer nieuwe ont ruimingen kunnen daardoor worden voorkomen. Intussen zou een „ondersteuningsteam" de huurproblematiek moeten bestuderen om tot een defini tieve oplossing te komen. De in Capelle ontruimde wonin gen moeten weer aan de hier uit verwijderde gezinnen ter beschikking worden gesteld, vindt Badan Persatuan. De Molukse gemeenschappen in Assen en Nijverdal overwe gen juridische stappen te on dernemen tegen het Openbaar Ministerie en de politie in Ca pelle aan den IJssel. De twee gemeenschappen nemen het de genoemde instanties zeer kwalijk dat zij berichten heb ben verspreid als zouden Mo lukkers uit Assen en Nijverdal betrokken zijn geweest bij de schietpartijen in Capelle, in de nacht van zaterdag op zondag. Deze berichten werden later door de Capelse commissaris Van Weelden weer tegenge sproken. De Filippijnse president Marcos lijkt geen last te hebben van een minderwaardigheids complex. In een bergwand in de buurt van de noordelijke stad Agoo blijkt, zoals in de VS ook is gebeurd met vier presidenten, een enorm borstbeeld van Marcos te zijn uitgehakt. Het beeld kijkt uit over een golf-terrein. Tot op heden was het bestaan ervan onbekend, omdat het geheel achter houten schuttingen verborgen zat. 'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiminiii Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllimillllllllll HILVERSUM In de bin nenstad van Hilversum heeft gisteravond een grote brand gewoed in een leegstaande voormalige tapijtfabriek. Het is de derde grote brand in een tijdsbestek van enkele dagen in het centrum van Hilver sum. De fabriek, waarvan de voorgevel in Hilversum als monument geldt, staat al enke le jaren leeg. De politie veron derstelt dat het vuur is aange stoken. Een brandstichting zondagochtend vroeg had tot gevolg dat drie grote winkel panden in het Hilversumse centrum afbrandden. Een man die in verband hiermee giste ren werd aangehouden heeft bekend de dader te zijn. Van een brand die vorige week vrijdag in het centrum van Hilversum woedde, heeft de politie eveneens het vermoe den dat die werd aangestoken. rROEI IN 1983 TOCH GEHALVEERD (Van onze sociaal- economische redactie) !N HAAG Het aantal irklozen is de laatste twee aanden weer fors gestegen i wel met in totaal 31.000 ensen. Dit blijkt uit gisteren lor het ministerie van Socia- Zaken en Werkgelegenheid oZa) gepubliceerde cijfers. In taal zoeken er nu 855.600 ensen naar een baan, terwijl slechts 9400 vacatures zijn. en houdt nog er steeds reke- ng mee dat in deze kabinets- rtode de grens van één mil joen werklozen zal worden overschreden. In november en december blijkt er een einde gekomen te zijn aan de lichte opleving van de arbeidsmarkt in de twee maanden daarvoor. De vraag naar arbeidskrachten nam in september en oktober zo sterk toe, dat zij groter was dan het aantal ontslagen. Op het mi nisterie van SoZa heeft men echter nooit verondersteld dat dit nog geruime tijd zo zou doorgaan, aldus een woord voerster. Zij wees er wel op dat het tempo, waarin de werkloosheid stijgt, flink is af genomen. De laatste helft jaar van 1983 kwamen er per maand 3.000 werklozen bij; in de eerste helft was dat nog 12.000. Over heel 1983 is de groei van de werkloosheid ten opzichte van het jaar daarvoor toch gehalveerd. Na correctie voor seizoensin vloeden vertonen de cijfers voor november en december een wat gunstiger aanblik. In november was er een gecorri geerde stijging met 5300 en in december zelfs een daling met 1000, waardoor de totale (ge corrigeerde) werkloosheid op 829.000 kwam. De gecorrigeer de vraag kwam uit op 10.500. Export gestegen Het bovenstaande wil niet zeg gen dat het weer slechter gaat met de economie. Zo blijkt de export van het Nederlandse bedrijf vorig jaar flink geste- ge^i. Er werd voor negen mil jard gulden meer uitgevoerd dan in 1982, aldus cijfers van de Economische Voorlichtings dienst. Volgens deze afdeling an het ministerie van Econo mische Zaken zal deze trend zich dit jaar versterkt doorzet ten. Dit is gisteren ook door de Nederlandse Export Combina tie als verwachting uitgespro ken. De EVD houdt rekening met een stijging van het ex portvolume met 8,6 procent, waardoor Nederland na Spanje koploper zou worden in de wereld. MASSACHUSETTS De Amerikaanse natuurkundige William J. Jenkins heeft erop gewezen dat het „broeikas-effect" zich eerder zal voordoen, dan aanvankelijk is verondersteld. Het warmer wordende klimaat zal volgens hem nog voor het jaar 2000 hittegolven, moessons en overstromingen kunnen veroorza ken. Jenkins, verbonden aan het Oceanografisch Instituut van Woods Hole, komt tot deze conclusie na een twee jarig onderzoek over de gevolgen van de toenemende hoeveelheid kooldioxyde in de atmosfeer. Tijdens zijn onderzoek constateerde Jenkins dat de Noordatlantische Oceaan minder zout wordt. Volgens hem is dat een gevolg van het smelten van het poolijs, hetgeen duidt op een warmer wordende wereld. In oktober van het vorige jaar waar schuwde de Amerikaanse Dienst voor Milieubescherming (EPA) al voor grote klimaatsveranderingen in de wereld als gevolg van het „broeikas-effect". Dit ontstaat als er teveel kooldioxyde in de atmosfeer terecht komt, waardoor de zonnestraling niet meer ddor de aarde terug gekaatst kan worden. Pillen moeten scholieren aan betere cijfers helpen BONN Steeds meer ou ders in Duitsland geven hun kinderen pillen, om de prestaties op school te verbeteren. Nu het ook in de Bondsrepubliek moeilij ker wordt een baan te vin den, grijpen veel ouders naar preparaten, waarvan ze menen dat de resultaten van hun kroost erdoor op gevijzeld kunnen worden. De Duitse kinderbescher ming spreekt van „een schandalige ontwikke ling". Zelfs bij de eerste klassertjes van de lagere school krijgt 10 tot 20 pro cent middelen toegediend, die tot betere punten moe ten leiden. Volgens presi dent Walter Barsch van de Duitse kinderbescherming neemt intussen 25 tot 35 procent van alle school kinderen regelmatig pillen in. Hij vreest dat veel kin deren eraan verslaafd ra ken. PARAMARIBO/DEN HAAG Het Surinaamse leger is vandaag ingezet om een eind te maken aan de al weken durende sta king bij het bauxietbedrijf van Suralco in Paranam. Militairen moeten er voor zorgen dat werkwilligen het werk kunnen hervat ten. Legerleider Bouterse, die vannacht in een vraaggesprek voor de Su rinaamse televisie het in grijpen van de militairen aankondigde, zei dat de „terreurgroep" die het werk probeert te verhin deren zal „worden aange pakt". Gisteren werden in de buurt van het Suralco- terrein al militairen ge- singnaleerd. Bij het slui ten van deze editie waren nog geen nadere gegevens uit Suriname bekend. De Surinaamse militaire machthebbers lijken tot het in grijpen te hebben besloten na het dreigement van de directie van Suralco, dat het gehele be drijf wordt gesloten als de sta kingen vandaag voortduren. Gisteren legde de directie de aluminiumsmelterij al stil. Als gevolg daarvan is het gesmol ten metaal in het bedrijf gaan stollen. Volgens een zegsman van Suralco zal het weer in gebruik nemen van de instal latie een uiterst kostbare en langdurige zaak worden. Het zal in elk geval maanden du ren voor de produktie weer op het oude niveau is terugge bracht. Gistermiddag hebben militai ren de controle overgenomen van het energiebedrijf EBS. Daartoe, zo zei Bouterse, was besloten om de energievoorzie ning van de hoofdstad te ga randeren. Eerder op de dag hadden stakers van Suralco delen van Paramaribo zonder stroom gezet door een trans formator in Paranam buiten werking te stellen. Het gebouw van het EBS staat onder bewaking van een vijf tigtal militairen en een pant serwagen. Vorige week was door werknemers van het EBS gestaakt tegen de nationalisa tie van het bedrijf. Die plan nen zijn na het ontslag van de regering-Alibux, begin deze week, ongedaan gemaakt. Vol gens Bouterse zouden de EBS- werknemers nieuwe (politie ke) eisen hebben gesteld. „We hebben een opening gemaakt om samen een oplossing te vinden. Maar anarchie en ter rorisme kan niet worden geto lereerd", aldus verdedigde Bouterse het ingrijpen van zijn militairen. Pagina 10: Amerikaans moe derbedrijf wil Suralco kwijt Zo'n ruimteveer blijft in het nieuws, ook als het al weer lang, breed en veilig geland is. De Amerikaans- Columbia brengt binnenkort natuurlijk een bezoek aan enkele Europese steden, onder meer aan Delft. Vandaag zijn de Westduitse astronaut Ulf Merbold en zijn plaatsvervanger, onze Nederlandse in de ruimte nog niet aan bod gekomen Wubbo Ockels, in Noordwijk geweest om daar het ruimtevaartcentram Estec te bezoeken. En dat leest u allemaal in de Leidse Courant, die altijd de nodige plaats inruimt voor de ruimte en daar met vaart over bericht. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend in envelop tonder postzegel opsturen naar >urant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. 4§*£eidóe Commit 4

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1