fieldae (Sowvcvnt Militaire top geeft toe aan stakers IKVGeen geweld bij acties tegen kruisraketten Gouden ei BON: Rosa Spier Huis en de mazen in de wet Zaterdag 7 januari 1984, 75e jaargang no. 22778 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Wësterpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071-122244. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J.J.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,59 per mm, kleintjes f 0,41 per mm. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 20.61 (uitsl.aut.betaling).kwartaal f 61,84, jaar f 235,75. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18 00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Losse nummers f 1,00. HET WEER Vanmiddag enkele opklarin gen met mogelijk een bui. Vrij krachtige tot harde wind. Mor gen perioden met regen en winterse buien. Minimumtem peratuur om het vriespunt, middagtemperatuur 4 graden. Zon op: 08.47; onder: 16.47. Schev. hoog water: 6.07 en 18.14; laag water: 1.39 en 18.14 =3EAGAN: 3a nd met ^est-Europa ivordt niet VASHINGTON !r bestaat "niet de ieringste mogelijk heid" dat Amerika n banden met est-Europa losser al maken of zijn ■erpliehtingen te genover de NAVO- bondgenoten zal erminderen, zo leeft de Ameri kaanse president eagan ieet. veekblad. Frans De Verenigde Sta- en beschouwen •lke aanval op een yan hun NAVO- essle; C bondgenoten als •en aanval op hen- {elf.". „Onze eigen veiligheid is ver- bonden met die van 'k Ed?lur°pa- aldus «ien; sP.ea«™- ,H'J b,e- Iei(iguur5 e de 14114 1 Amerikaanse be- heidheid om met de een mef*ussen een akkoord ior sch|e sluiten over ver- uur. \mindering van de 20.00-2bewapening. "Als f Ivij er in slagen een met ^pbsoluut defensief ooropl.VvaPen te ontwikke- entie cien zou ik als vol- teldoorigende stap de Rus- Tel- Hien laten weten dat wij bereid zijn alle Kernwapens te ver wijderen". In een instructie aan de 1CAmerikaanse diplo- Vd" umaat Goodby, die ig de komende ontwa peningsconferentie in Stockholm bij- "*"woont, heeft d Reagan de nadruk '-c gelegd op zijn steun OOvoor vermindering an het risico van en verrassingsaan- al op westelijk Eu- Oudste Nederlander (108) overleden ROTTER DAM De oudste man in ons land, D. van der Kooij uit Rotterdam, is gisteren op 108-jarige leef- ||p tijd overleden. Zijn familie heeft dit meegedeeld. Van der Kooij overleed in een rust huis in de Maasstad. De „opvolger" van Van der Kooij als oudste man is de 106-jarige P. Zaayer uit Velsen. De oudste vrouw in Nederland is F. van Asselt-Benkemper woonachtig in Driebergen. Zij is 109 jaar. „De Groenen" melden zich bij kiesraad DEN HAAG De onafhankelijke groene partij in Nederland, „De Groenen" heeft gisteren bij de kies raad in Den Haag twee namen laten registreren waaronder de partij eventueel zou willen deelnemen aan de Europese verkiezingen en ko mende verkiezingen voor de Kamer. De namen waaronder de partij wil deelnemen zijn in de eerste plaats „De Groenen" en als dat niet wordt geaccepteerd „Gras", Groene Rich ting voor een Andere Samenleving. De eerste naam zou kunnen worden geweigerd vanwege te ontstane ver warring met de al bestaande naam van Groen Progressief Akkoord. Nederlander gelukkigste Europeaan (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL De Nederlanders zijn de gelukkigste mensen in de Europese Gemeenschap, de Denen zijn het meest tevreden en de Grieken en Italianen zijn niet zo content. Dat blijkt uit een onderzoek van de EG onder 9719 Europeanen. Uit de enquête blijkt ook dat men niet al te ongerust is over het uitbreken van een nieuwe wereldoorlog, de angst daarvoor is zelfs de afgelopen jaren afgenomen. Slechts een op de vijf Europeanen acht het uitbreken van een wereldoorlog binnen de komende tien jaar waarschijnlijk". De Europeanen staan over het algemeen positiever tegenover 1984 dan zij tegenover 1983 stonden. Verondersteld wordt dat dit het gevolg is van de lichte verbetering van de economische toestand. Toch blijkt de strijd tegen de werkloosheid in alle tien EG-lidstaten nog de grootste bron van zorgen te zijn, gevolgd door de bestrijding van het terrorisme en de bescherming van het milieu. Skiër overlijdt na botsing op berghelling SALZBURG Een 70-jarige Nederlander is in het Oostenrijkse Salzburg tijdens het skiën gisteren overle den na een botsing op een berghelling met een andere skiër. De andere skiër, een 29-ja- rige Oostenrijker, werd licht gewond. Het slachtoffer, L. van der Wildt uit Amsterdam, bracht in Oostenrijk zijn vacantie door. nni STROOMTOEVOER IN PARAMARIBO GEDEELTELIJK HERSTELD PARAMARIBO De Su rinaamse hoofdstad Para maribo heeft gisteren het grootste deel van de dag zonder stroom gezeten. De stroomonderbreking ont stond nadat werknemers van de energiemaatschap pij het werk hadden neer gelegd. De stroomtoevoer werd gisteravond laat her steld nadat de militaire top belangrijke concessies aan de stakers inzake aan gekondigde belastingver hogingen had Er heerst in Paramaribo nog steeds een gespannen sfeer. Er zou een crisissfeer aan de top heersen en men spreekt van de grootste uitdaging aan het militaire gezag sinds de ac' es van de vermoorde stakingsl i- der Cyrill Daal november 1982. De winkels in Paramari bo sloten hun deuren en de Surinaamse staatsradio moest de uitzendingen staken we gens stroomgebrek. Gister avond werd langdurig met de stakers van de electriciteits- maatschappij onderhandeld. Voornaamste grief van de sta kers was het plan van de auto riteiten het bedrijf, dat voor 51 percent in handen is van de staat, geheel te nationaliseren. De werknemers zouden dan een ambtenarenstatus krijgen, wat betekent dat zij niet lan ger bonussen uit de winst kon den krijgen, omdat de winst geheel naar de staat zou gaan. Via de Surinaamse radio werd bekendgemaakt dat „toezeg gingen" aan de arbeiders van het electriciteitsbedrijf zijn ge daan met instemming van re gering en militair gezag en dat de decreten met betrekking tot de nationalisatie zijn opge schort. Gistermiddag was in Paramaribo een oploop ont staan bij het Electriciteitsbe drijf. De stakers droegen span doeken met teksten als „Wins ten zijn niet bestemd voor het militair gezag". Militairen werden door stakers bij het bedrijf weggejaagd. Ook wer- g den er anti-militaire leuzen geroepen. De Surinaamse staatsradio maakte na afloop van het overleg bekend dat alle kos tenverhogende belastingmaat regelen, die al zijn ingegaan op 1 januari, zullen worden terug gedraaid. Bouterse zou vandaag met „be langrijke mededelingen" ko- HWttüüHH DeZijl/LGB Leidse sportclub van het jaar De Zijl/LGB is gisteravond tij dens de traditio nele nieuwjaars receptie van de Leidse Sport Fe deratie uitgeroe pen tot de Leid se sportclub van het jaar 1983. De zwem- en po lovereniging ver diende deze uit verkiezing vooral door de vorig jaar door de wa- terpoloploeg be reikte resultaten (halve finale Eu ropa Cup), maar ook de zwemaf- deling kende in 1983 een goed jaar. Veelvoudig Nederlands ju dokampioen Laurens van As werd door de Leidato-jury op een tweede plaats geklas seerd, roeier Ro nald Florijn ein digde als derde. Op de foto over handigt Leidato- voorzitter Jan van Zijp (links) de Zilveren Sleu tels aan Zijl/LGB voorzitter Tom Joor. (Zie verder pag. 10) ADVERTENTIES 'Informatie over de nieuwe belasting maatregel voor tweeverdieners vindt u op pagina 8 Belangrijk: bewaar deze informatie. Het OPTREDEN op Plein 68, Hazerswoude van „KLEIN ORKEST" op 7 januari a.s. is AFGELAST weg. ziekte van de zanger. De gekochte kaarten blijven geldig of kunnen event, op zondag worden ingewisseld. DEN HAAG Het Inter kerkelijk Vredesberaad (IKV) wil geen verant woordelijkheid dragen voor acties tegen de plaat sing van kruisraketten die het de regering definitief onmogelijk maken een ge nomen besluit uit te voe ren. De uitgangspunten van het IKV zijn, dat re gering en parlement be slissen en dat alle acties geweldloos moeten zijn. Dat schrijft het dagelijks be stuur van het IKV in een nota over „de uitgangspunten en overwegingen van het IKV betreffende acties in 1984 en volgende jaren tegen de plaat sing van kruisraketten". De nota komt aarj de orde tijdens de vergadering van de Cam- pagneraad op 11 februari 1984. Het IKV stelt in de nota vast, dat een duidelijke meerder heid van de bevolking zich tel kens weer tegen de plaatsing van kruisraketten in Neder land verklaart. Dat is het ar gument, dat de vredesbewe ging voortdurend aan de volksvertegenwoordigers dient voor te houden, aldus het IKV. Verder stelt het IKV vast, dat de acties tegen de plaatsing binnen de spelregels van de democratie dienen te worden voortgezet, ook nadat een be sluit tot plaatsing is genomen. Tot de mogelijke acties voor het parlementaire debat over de plaatsing van kruisraket ten, dat door het IKV tussen 14 en 29 juni wordt verwacht, behoren kerk-wakes in de provinciehoofdsteden, een ac tieweek in mei en een volk- spetionnement. Onder de ac ties die n a een besluit tot plaatsing van kruisraketten gevoerd zouden kunnen wor den, worden genoemd een massale ziekmelding wegens "hollanditis", een periode van nationale rouw en volksoplo pen bij de basis te Woens- drecht, waar de kruisraketten gestationeerd zullen worden. ZIEKENFONDSRAAD: „Premie aanvullende verzekering betekent vertien voudiging" AMSTELVEEN Als de kosten van de eerste twee verpleegdagen in het zie kenhuis uit het zieken fondspakket geschrapt worden en de zieken fondsverzekerden dit risi co moeten herverzekeren via de aanvullende verze kering, betekent dit min stens een vertienvoudi ging van de aanvullende premie die zij nu moeten •betalen. Dat heeft een commissie uit de Zieken fondsraad becijferd. De premie voor de aahvullen- de verzekering is nu 5,50 gul den per half jaar per verze kerd gezin. Bijna alle zieken fondsverzekerden zijn ook aanvullend verzekerd. Als de eerste ziekenhuisdagen uit het aanvullende fonds betaald moeten worden zal dat bedrag oplopen tot zestig guldeh per persoon per half jaar. Wan neer uitgegaan wordt van een gezin met twee kinderen van zestien jaar of ouder betekent dit zelfs een premie van veer tig gulden per maand in plaats 5,50 gulden per half jaar. De basispremie van de ver plichte ziekenfondsverzeke ring, die voor de helft door de werkgever wordt betaald, zou door de maatregel met onge veer een half procent omlaag kunnen. Dat voordeel weegt echter voor de verzekerde lang niet op tegen de extra aanvullende premie. De commissie Verzekerings stelsel van de Ziekenfondsraad hekelt bovendien de onduide lijkheid van de Tweede-Ka mermotie waarin wordt geop perd de eerste twee verpleeg dagen uit het pakket te halen. Het is volgens de notitie niet duidelijk of alleen de verzor- gingskosten voor die dagen of tevens de kosten van medische verrichtingen onder de maat regel moeten vallen. Als dat laatste het geval is ligt het vol gens de commissie voor de hand dat dure verrichtingen worden uitgesteld tot de derde opnamedag, wat een verlen ging van de verpleegduur zou kunnen betekenen. Het Rosa Spier Huis in het Noordhollandse Laren, het cen trum voor oudere, nog actieve beoefenaars van kunsten en wetenschappen, zit min of meer in de perikelen. Het zal zich moeten schikken in de voorschriften van de Wet op de Bejaardenoorden en naar de adviezen van indicatie commissies. En volgens die voorschriften en adviezen krijg je pas een plaats in een verzorgingstehuis als je jezelf niet meer kunt redden. Wat komt er dan nog terecht van de doelstelling van dit tehuis: een woon- en werkcentrum voor nog actieve kunstenaars? Immers, wie in staat is een beeld te houwen of een wandkleed te vervaardigen, kan zichzelf heus nog wel redden en kan zeker zijn eigen potje koken. Voorlopig zwemt men in het Roasa Spier Huis nog door de mazen van de wet. Marscha van Noesel nam er een kijkje en laat op de voor pagina van onze bijlage Finale enkele van de 75 kunstmin nende bewoners, onder wie de negentigjarige Haagse schil deres Ina Hooft, aan het woord. VERDER IN FINALE: Jack Bow, een dansend leven tussen de sterren. Visrubriek: gulvissers. Groeiproces CDA bijna voltooid. Eerste verhaal in een serie van drie over de wijze waarop de drie grote politieke partijen in ons land georganiseerd zijn. Prof. Vroom: „Weg met de Nationale Landschappen". Patrijzenfokker wil niets van bio-industrie weten". Voorzitter betaald voetbal André van der Louw: „Ik wil graag op mijn identiteit vastgepind worden". Sport in Polen: net als het volk geen enkele toekomst. VAKANTIE 1984 Om alvast wat in de stemming te komen vandaag ook twee pagina's, die geheel gewijd zijn aan de komende zomerva kantie. Touroperators lopen weer met het hoofd in de wolken nu de vliegvakanties zoveel goedkoper zijn geworden. Reeds is 1984 uitgeroepen tot „Het jaar van de slag om Griekenland", maar Spanje zal wel de grote vergaarbak voor het massatoerisme blijven. Intussen blijft de toeristenindustrie op twee gedachten hin ken: moeten het nu confectiereizen worden of vakanties naar maat? De individuele reizigers, die Engeland als einddoel kiezen kunnen een keus maken uit de vele, elkaar fel beconcurre rende veerdiensten. Wie doelbewust op zoek gaat naar informatie doet er goed aan eens een kijkje te nemen op de Vakantiebeurs '84, die van 12 tot en met 15 januari in Utrecht wordt gehouden. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 e en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en u nabezorgd. ADVERTENTIE GROOTSE ANTIEKBEURS Europahotel Scheveningen (/elfde organisatie als Circustheater) vrij. 6 jan. 18-21 u., za. 7 jan. 12-18 u., 8 jan. 11-18 u. Wiliam Derby, een Engelse schooljongen, heeft bij toeval gevonden, wat in de komende maanden door miljoenen Britten nog moet worden gezocht. Wie precies wil weten waar het hier over gaat moet vandaag het bericht van onze correspondent Roger Simons maar eens lezen. Er komt een gouden ei in voor, dus gooi de Leidse Courant de kip met de gouden eieren niet weg. Integendeel, kies eiei voor uw geld en abonneer u, als u h gedaan, op deze krant. Het zal u g i De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar. Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. JSTCeidóc Qowia/nt i

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1