ïi Aanstichter van slachtvee kampioenen maakten in Warmond er t beste van TOEKOMST DE RANK IS NOG ONZEKER Verzet tegen „huiskamer" voor progressieve vrouwen STUDIEDAG OVER MAATSCHAPPIJ EN ARBEID Kleuretsen in Oude Raadhuis WARMOND Bazz van Keppel en John Palmer bepalen deze maand het gezicht van de expositie in het Oude Raadhuis aan de Dorpsstraat in Warmond. Tot en met 3 februari zijn etsen en kleuretsen van de hand van deze twee kunste naars te zien onder de ti tel „De andere visie op aarde en steen". Beide etsers laten zich inspire ren door monumenten uit de oudheid, zoals py ramides, tempels en me- galitische objecten en hun verbondenheid met de natuur. Bazz van Keppel snijdt zijn etsen in koper uit. Ze zijn realistisch en zeer fijn gede tailleerd, geïnspireerd door de natuur, plantengroei en dierenleven. Oude culturen vinden vaak hun oorsprong in het observeren en bestude ren van de aarde, de zon, de maan en de andere hemelli- LEIDEN REGIO QtidM<2owuvnt vkhpagsianuari i984 pagina s NOORDWIJK Wordt De Rank centrale accom modatie voor het sociaal culturele werk of niet? Dat was een van de pun ten waarover de raads commissie voor welzijns zaken gisteravond discus sieerde. Het was een vraag waarop geen ant woord kwam. Althans nog niet. Overigens wel een erg belangrijke vraag, in het bijzonder voor het plaatselijke verenigingsle ven en voor de instellin gen, die incidenteel of re gelmatig van dit kerkelijk centrum gebruik maken. Wat de toekomst van De Rank betreft zijn er slechts drie mo gelijkheden: het centrum krijgt een zodanige bezetting, eventueel in de commerciële sfeer, dat een sluitende exploi tatie wordt verkregen, een an dere mogelijkheid is dat de ge meente Noordwijk het exploi tatietekort van De Rank voor haar rekening neemt, en als derde mogelijkheid rest dat de kerkvoogdij van de hervorm de gemeente (eigenares van het gebouw) het gebouw ver koopt. „De Rank zal altijd geld kos ten", zei wethouder Bedijn gis teravond. Het raadslid Dessing (CDA) vond dat de wethouder dat maar eens waar moest ma ken. Er wordt in deze. accom modatie-nota wel veel be weerd, stelde Dessing, maar naar zijn mening was er te weipig onderzocht. Hij wilde de resultaten van een nader onderzoek wel eens op papier zien. Het opstellen van een na der rapport kost tijd en daar om verzocht het CDA-raadslid aan de wethouder de in 1983 verstrekte subsidie ook dit jaar te continueren. Smit (VVD) zei in principe ja tegen de aan wijzing van De Rank als cen trale accommodatie, maar hij verbond daar wel voorwaar den aan. Welke beheersvorm staat de kerkvoogdij voor ogen en hoe denkt men De Rank in de toekomst te gaan exploite ren? Smit had nog meer vra gen onder meer betreffende de financiële invulling, het te verwachten onderhoud, exce- tera. Ook hij vroeg om een na- ider onderzoek. Van Rijnberk (D'66) liet zich in gelijke f De wethouder voorzag monni kenwerk. De stichtingsvorm was misschien een goed ideer aldus Bedijn, maar men staat bepaald niet te dringen om in een stichtingsbestuur te stap pen. Mevrouw Coenraads Ne- derveen (VVD) zag wel iets in een semi-commerciële koppe ling met het sociaal-culturele werk, bijvoorbeeld een bio scoop. De bestemming van het gebouw, laat dit niet toe, ver duidelijkte Dessing. Naar zijn mening lagen hier kansen voor mensen, die zeggen dat er in Noordwijk niets te beleven valt. „Laat ze nu hun gang maar gaan", merkte het raads lid op. De commissie ging ac- coord met een nader onder zoek naar het wel en wee van De Rank en met de verstrek king van een subsidie voor dit jaar. In de discussie werd het een en andermaal duidelijk, dat verenigingen die van de gemeente een subsidie krijgen in de huisvestingskosten, ge bruik zullen moeten maken van de door het gemeentebe stuur aangewezen centrale ac commodaties. LISSE/HILLEGOM De Stuurgroep Werkprojecten Hillegom-Lisse organi seert voor 17 februari een studiedag over het thema '„maatschappij en arbeid". Iedereen kan zich voor deze dag vol lezingen en discussies opgeven bij de genoemde stuurgroep, die bereikbaar is via postbus 192, 2160 AD Lisse. Deel name kost 12 gulden 50 per persoon. Het doel van de studiedag is informatie te krijgen en te verschaffen over de plaats van arbeid in de huidige Neder landse samenleving. De ach tergronden van de massale werkloosheid zijn bekend, maar niet de serie van ontwik kelingen op allerlei gebied die daartoe hebben geleid. De stuurgroep heeft daarover het afgelopen half jaar zoveel mo gelijk informatie verzameld dat als voorbereiding van de studiedag dient. In de studie map wordt uitgegeaan van drie thema's: de praktijk en f^bonomische theorie, de plaats arbeid in maatschappelijk- historisch perspectief en soci aal-psychologische aspecten van arbeid in de veranmde- rende samenleving. De dag is bedoeld voor ieder een die in het thema geïnte resseerd is en met name voor werklozen. Bovendien worden ook allerlei instellingen bena derd die dagelijks op de een of andere manier met deze pro blematiek te makei hebben. De studiedag begint de och tendzitting met drie lezingen van deskundigen zoals een po liticoloog, een hoogleraar soci ale wijsbegeerte en de fractie voorzitter van het CDA in de Hillegomse gemeenteraad, J. Drayer. In de middag volgens groepsdiscussies en later wor den de resultaten in een grote bijeenkomst geïnventariseerd.. ge geschiedenis en bezocht veel plaatsen waar zich mini male resten van oude cultu ren bevinden, zoals Enge land, Marokko, Malta, Bre- tagne en ook Nederland. De uitstraling van de afgebrok kelde en verweerde monu menten in hun onherbergza me omgeving zijn voor hem bron van inspiratie. Zijn voorkeur gaat uit naar de megalistische mens, die vaak leefde in bergen en golvende heuvels, omsloten door prachtige vergezichten met overhangende wolken, met steeds wisselend zonlicht en aanrollende mist in volko men stilte en verlatenheid. Een ets van Bazz van Keppel. chamen. Zij vormen de basis voor zijn inspiratie; hij tracht de mysterieuze sfeer van het landschap, waarin de won derbaarlijke bouwwerken zich verheffen te schetsen. John Palmer maakte een uit gebreide studie van de vroe- De tentoonstelling wordt, za terdag om vier uur officieel geopend. Op woensdag, don derdag en zondag kan men er van twee tot vier uur te recht, op zaterdag van elf tot vier uur. PIET LAG MET COENAL OP DEZELFDE KWALITATIEVE DIKBILLEN-GOLFLENGTE Kunst na Arbeid jubileert KOUDEKERK AAN DEN RIJN Muziekvereni ging Kunst na Arbeid viert zaterdag 14 januari het zestig-jarig bestaan. Als het weer meewerkt, begint om elf uur 's mor gens een rondgang door het dorp. 's Middags is er van drie tot half vijf een receptie in De Ridderhof. Vanaf acht uur 's avonds is er een jubileumconcert in de sporthal, waaraan de harmonie van de Vrijwil lige Brandweer uit Biltho- ven haar medewerking verleent. Ruim tweeëneenhalf jaar is dë speciale jubileumcommissie van Kunst Na Arbeid bezig ge weest met de voorbereiding van de festiyiteiten rond het jubileum. K.N.A. wilde name lijk graag in nieuwe unifor men het jubileum vieren. To taal was een bedrag van 45.000 gulden nodig en dat is in de afgelopen twee jaar door mid del van loterijen, rommel markten en de spaarvarkentje- sactie bijeengebracht. Inmid dels zijn de nieuwe uniformen aangekocht. Aan het begin van "de feestavond zal de jubi leumcommissie de nieuwe te nues officieel overdragen aan de leden van de muziekvere niging. De kleuren zijn nog een verrassing. Na de uniformoverdracht treedt K.N.A. gedurende een half uur op met de majoretten- en minirettenkorpsen. Daarna begint het anderhalf uur du rende concert met de Vrijwil lige Brandweerharmonie. Ten slotte is er gelegenheid te dan sen met big band „Jack and his oldtimers". De toegang tot alle festivitei ten is gratis. „We hopen uiter aard op veel bezoekers", zegt secretaris Gert Vergunst. „Vooral hopen we van harte dat veel oud-leden van Kunst Na Arbeid zullen komen. Van velen zijn de adressen helaas niet meer te achterhalen Mis schien dat zij toch op de één of andere manier van het jubile um horen en komen." Gisteren heeft in Warmond aan het dikbillenfront een af lossing van de wacht plaats gevonden. Aan de Dorps straat droeg slager, slachter, worstmaker en mester Coen Uit den Boogaart z'n handel en know how over aan zijn goede vriend, doch „vijand" tevens, Piet van den Berg, ook al zo'n ambachtsman van huisuit. Nog één keer schouwde reus Coen zijn ma gere en doorregen runder- en varkenstroepen en rollade- paradepaarden, zag dat het heus wel goed zou worden onder Piet, en vertrok daar na ijlings naar de Wasbeek- laan waar hij nu alle tijd heeft voor zijn grote hobby: het mesten en slachten van beste beesten met een prima achterhand. Daar zal ook Piet van den Berg van kun nen profiteren, want wat kwaliteit aangaat is het met beide vleesheren twee han den op één buik. Afscheid van Coen, entree van Piet. Coen Uit den Boogaart is 54. „Veertig jaar heb ik in het vak gezeten, hier aan de Dorpsstraat, waarvan 27 jaar als zelfstandige baas. De win kel hou ik nu voor gezien, maar ik ga door met mijn koeien. Die mesterij had mijn vader al; het is een hobby van vader op zoon. Dar heb ben we nogal wat succes mee gehad. De laatste zes jaren had ik achter elkaar nationa le kampioenen slachtvee..." Tot dan toe had Piet van den Berg zich koest gehouden, maar nu stoof hij op: „Ja, ja, Coen kan d'r wat van, maar dit jaar wankelde hij toch maar mooi; ik kon 'm nét niet om krijgen. Ziet u, we hebben altijd tegenover el kaar gestaan en nu werken we met elkaar, al pesten we mekaar weieens, hè Coentje? Toch had ik vorig voorjaar met de Pasen twee algemeen kampioenen dikbillen, in Rhenen en in Leiden, en op de najaarstentoonstelling in Leiden ook weer een alge meen kampioen. Het is voor ons beiden een sport. Het valt niet mee Coen te ver slaan; ik vecht tegen hem, in de goeie zin van het woord aan. In Den Bosch werd ik (nationaal) door Coen ge klopt, maar ik werd wel 2 en 3". Piet van den Berg (37) had al een slagersbedrijf in Zoeter- meer, destijds van zijn vader overgenomen. „Coen kende ik al jaren, via tentoonstellin gen en veemarkten, waar we levend inkopen. We zijn zo'n beetje uit hetzelfde slagers hout gesneden, weet je. Ik wilde er wel een zaak bij hebben, maar ik durfde het alleen aan met het bedrijf van Coen dat op dezelfde golflengte zat. Hier, in War mond, durf ik verder gaan, omdat de kwaliteit, het spe ciale dikbilvlees, die ik in Zoetermeer heb, hetzelfde is als de kwaliteit die Coen heeft. Daarbij kwam nog, dat Coen ook een uitgebreide worstmakerij had". Coen: „Zeg maar rustig 95 pet. ei gen fabrikaat". Piet: „Enfin, die worstmakerij neem ik ui teraard ook over. Ik kan nu ook m'n eigen vleeswaren voor Zoetermeer maken". Coen slachtte hier zelf en Piet handhaaft ook deze be zigheid. Ambachtelijk feest voor twee. Coen gaat nu, on der andere, ook voor Piet mesten, „maar ik kom niet op de loonlijst", zei Coen met de grote roze slagershanden en z'n grootse veeverleden. Het blijft al topklasse wat de klok slaat, aan de Dorpsstraat in Warmond. Piet van Berg, die zelf geresideerd blijft in Zoetermeer maar in War mond vakbekwame mede werkers heeft: „Inkoop van levend vlees is een belangrij ke factor in deze handel, om dat je zelf de kwaliteit kunt bepalen. Een dag in de week ben ik met die inkoop bezig, en daar moet je soms ver voor rijden". Coen: „Begrij pelijk, want de dikbillen- kring is maar beperkt". Piet weer: „Honderd kilometer omrijden voor een goeie koe, dat doen we rustig; die moet er koste wat kost komen. Je kunt je een doodenkele keer in de vingers snijden, als je op de informatie afgaat, maar dat risico moet je wel nemen. Heb ik wel eens gehad: er zou een gaaf beest te koop zijn, maar toen ik het - na een lange reis - zag, ging de koop mooi, of lelijk, niet door. Zoiets moet je incalcu leren". Altijd maar bezig zijn met de hoogste kwaliteit. Hammen in excelsis. Dat is de stiel van vaklui als Coen en Piet. Sinds gisteren onafhankelijk van elkaar, maar in de beste samenwerking. Zoals Piet ook vleselijk en zakelijk ope reert samen met zijn vrouw Wilma (je hoort 'm roepen!). Daar hoeft men niets achter te zoeken; het wil alleen maar zeggen, dat Piet en Wilma in hun slagerijen een steun voor malkander zijn. Zoiets als „jij slacht en ik re ken". De kost gaat voor de baat uit. Een slager dient een pientere gade te hebben; „heel pienter", zouden ze in Amsterdam zeggen. Piet ge niet bij voorbaat: vanaf nu wordt, nagenoeg, het gehele assortiment aan vleeswaren in de eigen Warmondse keu ken gemaakt. Coen liet me, en passant, nog even de rook- kast van binnen zien. Daar hingen de rookworsten voor de boerenkool te hangen bo ven een speciaal samenge steld houtvuur dat m'n neus gaten prikkelde. Er zijn wei nig tradities in dit gestroom lijnde land, maar onze am bachtelijke worstmakers, ten minste, houden een eeuwen oude overlevering in stand. Iets nieuws beginnen in '84 vraagt om mannenmoed. Piet van den Berg ziet evenwel een positief lichtpuntje in deze moeilijke tijden: „Je moet wat durven aanpakken. Anders geberut er weinig meer, als je niet wakker blijft. Je moet, als onder meer, het niet bij praten la ten. Men zoekt vandaag be wuster naar betere kwaliteit. Laat het wat duurder zijn, maar men wil iets goeds heb ben, iets zuivers". Coen Uit den Boogaart en Piet van den Berg, twee vriendelijke, in het vlees snijdende kempha nen, die van elkaar wel bloedworst zouden willen maken, in alle collegialiteit. Ras-slagers; maar onze niet- vegetarische sector is wel met ze gediend. Coen: „Weet je wat het helemaal is, met ons soort slagers? Het is net zoals met dominees en pas toors: het is een roeping..." „Oud en nieuw" aan de Warmondse Dorpsstraat: de slachtvee-specialisten Coen Uit den Boogaart (rechts met zijn vrouw), links Piet van den Berg en echtgenote. Kantoren en bedrijven aan Oude Trambaan Aan de Oude Trambaan hoek Damlaan in Leidschendam wordt binnenkort begonnen met de bouw van winkels, showroom-, kantoor- en bedrijfsruimten. Het gebouw telt duizend vierkante meter op twee verdiepingen. Op eigen terrein komen achttien par keerplaatsen terwijl in de onmiddellijke omgeving nog twaalf parkeerplaatsen be schikbaar zijn. Bouwer is het Aannemingsbedrijf N., Tetteroo Zn te Leidschendam die het gebouw in augustus denkt op te leveren. NOORDWIJK On danks het feit dat de meerderheid van de raadscommissie voor wel zijnszaken gisteravond an ders adviseerde, lijkt het Progressief Vrouwen Overleg Noordwijk (PVON) weinig kans te hebben op toewijzing van een eigen „huiskamer". Het college van burge meester en wethouders had in de accommodatie nota voor de PVON-da- mes de woonetage van het pand Schoolstraat 2B (voormalige politiepost) op het oog. Thans bivakkeert daar de Upepo-groep van scouting Noordwijk. Het ligt echter in de bedoe ling, dat de jeugdige pad vinders verhuizen naar de Wigwam, waar hen in en kele lokalen meer ruimte kan worden geboden. Het beschikbaar stellen van de bovenwoning aan PVON stuit te op bezwaren van de CDA- en VVD-vertegenwoordigers in de raadscommissie. Me vrouw De Graaff-Schriek stel de de vraag of alle activiteiten van PVON uit de emancipatie- pot behoorden te worden be taald. Met name noemde zij de VIDO (Vrouwen in de Over- gangs)-gespreksgroep. Deze behoorde volgens mevrouw De Graaff bij gezondheidszorg thuis en niet bij de emancipa tie-activiteiten. Smit (VVD) deelde deze mening. Zijn frac tiegenote mevrouw Coenraads Nederveen zette uiteen wat zij tegen het PVON had. „Als li beraal ben ik voor emancipa tie, maar niet op de manier als PVON het doet". Naar haar mening dient emancipatie uit te gaan van vrouwen én man nen, bij het PVON legt men eenzijdig het accent op de vrouwen. Voorts verweet zij het PVON gebrek aan toleran tie. Door het uittreden van deze groep uit de Vrouwen raad Noordwijk had men zich zelf buiten spel gezet. Wethouder Bedijn trachtte de heftigheid in de discussie te sussen. Men moet de trom wel eens roeren om gehoor te krij gen, zei hij. Schelvis (PPR) en Bos (PvdA) meenden dat i splitsing in de plaatselijke vrouwenorganisaties geen re den kon zijn om aan een groep vrouwen een eigen ruimte te weigeren. Na veel woorden over en weer, verzocht wet houder Bedijn om ene uit spraak. „Zeg eerlijk we prui men ze niet. We geven ze geen ruimte". Mevrouw Coenraads Nederveen voldeed aan dit verzoek. Ze zei er begrip voor te hebben dat de wethouder voor het PVON opkwam. „Ik heb echter ook een achterban. Daar houden vrouwen zich ook met emancipatie-activitei ten bezig, maar anders dan het PVON", aldus het raadslid van de VVD.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5